[Verbod tot betogingen in Frankrijk gehandhaafd Japans protest tegen vervoer van militairen KANS OP NU NOG KERNSTOP KLEINER STAR-NEON POWERS VRIJ Gestrande passagiers worden overgenomen Dodental zal niet tot boven de 300 stijgen Student bij Parijs door OAS ontvoerd Kennedy wil meer garanties (§u</ Fa. D. KRET Zn. WEERBERICHT Pokken in Düsseldorf Mijnramp bij Völklingen BANANEN FLIM teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1962 No. 30576 ILEIDSCH DAGBLAD •cteur: E. A. E. van Dishoeck I Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Naar het voorbeeld van Algerije, waar de organisatie der :chtse extremisten, de OAS, kortgeleden een advocate ontvoerde, lis gisteren in Parijs een negentienjarige student verdwenen. Ook |deze ontvoering moet gesteld worden op rekening van Salans Jneo-fascisten. In de eerste plaats, omdat deze jongeman de zoon lis van prof. Laurent-Schwartz, 'n beroemd mathematicus, die van Izijn felle anti-fascistische overtuiging nooit een geheim heeft ge naakt. De zoon, eveneens wiskundige, volgt zijn vader ook in Idiens politieke opvattingen. Hij was de motorische kracht van de |8nti-fascistische studentencomité's in Parijs. Bovendien is Mare |André Laurent-Schwartz een achterneef van premier Michel lebré, een bloedverwantschap, welke door zijn kidnappers een lextra-reden geweest kan zijn hem als slachtoffer uit te kiezen. door de straten onder het roepen van tegen de OAS gerichte leuzen. De po litie greep nergens in, er vielen geen gewonden. In de Parijse voorstad Bil- lancourt hebben de filmsterren Bri gitte Bardot en Robert Hossein gis teren deelgenomen aan een betoging tegen de OAS, tezamen met perso neel van een filmstudio, waar zij op namen maakten. De politie heeft gisteren meege deeld, dat de acht slachtoffers van de Parijse betogingen tegen de OAS niet door schotwonden zijn overle den. Zes stierven aan schedelbreuk en twee aan inwendige bloedingen. De Franse minister van Binnenland se Zaken, Roger Frey, heeft gisteren in een toespraak voor radio en tele visie meegedeeld, dat het initiatief tot de betogingen was uitgegaan van de communisten. Onder de politie en mi litairen vielen 140 gewonden (van wie er 35 in ziekenhuizen zijn opgeno men), aan de zijde der demonstran ten bedroeg het aantal gewonden 110. De Justitie is een onderzoek begon nen. De regering, aldus Frey, hand haaft haar verbod tot betogingen zonder aanzien des persoons' en onge acht de redenen. Berichten over wapenstilstand houden aan De ouders van de ontvoerde stu- ■dent hadden de laatste dagen een Ipaar anonieme telefoontjes gekregen, Ivaarin met de ontvoering werd ge- Idreigd, als de familie zou voortgaan Imet haar actie tegen de OAS. „We slaan dan twee vliegen in éen klap Zei de onbekende stem. Na die waar schuwing was besloten, dat de stu- Ident zich alleen nog maar in de auto Ivan zijn vader over straat zou bewe iden. Dit heeft niets geholpen. De auto van de professor werd gister- I middag leeg teruggevonden in de buurt van Versailles. - Intussen hebben de vakbonden in Frankrijk voor maandagochtend een algemene staking van een half uur lafgekondigd. Gistermiddag zijn in I Parijs opnieuw betogingen tegen de |oAS gehouden, bij het ingaan van leen gedeeltelijke algemene staking |van een uur uit protest tegen het op- treden van de politie tijdens de I demonstraties van donderdag. In Ifjmmige delen van Parijs ontston- den grote verkeersopstoppingen. Ook I gisteravond werden anti-OAS-de- monstraties gehouden. In verschei- 1 dene wijken trokken groepen betogers Dc Amerikaanse vlieger Gary I Francis Powers, die wegens I spionage door de Russen tot ge- I vangenisstraf was veroordeeld, I is in vrijheid gesteld en overge- I geven aan de Amerikaanse I autoriteiten in Berlijn, zo is door I het Witte Huis meegedeeld. De Amerikanen hebben op I hun beurt de Russische spion Rudolph Abel vrijgelaten. Hij is, eveneens in Berlijn, aan de Rus sen overgegeven. Voorts heeft Oost-Duitsland de Amerikaanse student Frederic Pryor, die vorig jaar augustus werd aan gehouden, op vrije voeten ge steld. Staking in Algerije Het gerechtsgebouw in Oran is g teren getroffen door ontploffingen en brand. Een groot gedeelte van het ge bouw werd verwoest. Men vermoedt, dat de OAS hierin de hand heeft ge had. Er ging veel documentatiema teriaal verloren. De werknemers van oliemaatschappijen en van de spoor wegen hielden een staking van een dag uit protest tegen de huns inziens onvoldoende veiligheidsmaatregelen. Studenten, die donderdag om dezelfde reden staakten, zullen tot maandag van school wegblijven. Artsen, tand artsen en apothekers in Algiers kondigden aan dat zij vandaag een 24-uursstaking zouden houden. Tengevolge van aanslagen zijn gis teren in Algerije in totaal 13 mensen, onder wie 10 mohammedanen, om het leven gekomen en een even groot aantal, van wie drie mohammedanen, gewond. Goed gerucht Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenochtend: Terwijl de tegenstellingen op het binnenlandse politieke plan zich scherper beginnen af te tekenen, nemen gelukkig ook de positieve ele menten, die wijzen op een zeer spoe dig einde van de oorlog in Algerije, toe. Hardnekkige geruchten ver zekerden hedenochtend, dat het definitieve akkoord voor een be stand dezer dagen reeds aan Ben Bella, de gevangen vice-premier van de FLN-regering, is voor gelegd, die het ook aanvaard moet hebben. Dit weekeinde zouden de Franse en de Alge rijnse ministers Joxe en Dahlab elkaar in Zwitserland opnieuw ontmoeten en voor de volgende week zou dan nog een bijeen komst zijn geprojecteerd van een uitgebreider gemengd minis terieel gezelschap in Rome. In derdaad zou, indien deze ge- LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgen wond: De winden in ons land zullen mar west tot noordwest rui men. Weer zal drogere lucht van po laire oorsprong worden aangevoerd, waarin opklaringen zullen voorkomen. (Opgemaakt te 10 uur) 11 FEBRUARI Zon op: 8.04 uur; onder: 17.45 uur, Maan op: 11.25 uur; onder: 1.06 u. Hoogwater te Katwijk te 8.06 en 20.32 uur, laagwater te 3.45 en 16.15 uur. (12/2 hoogwater te 9.02 en 21.36 uur, laagwater te 4.31 en 17.03 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel ruchten op waarheid berusten, tegen 15 februari het bevel .staakt het vuren" kunnen wor den verwacht. SPANJE VRAAGT ASSOCIATIE MET E.E.G. (Van onze Brusselse correspondent) Spanje heeft gisteren aan de hui dige voorzitter van de raad van mi nisters van de Europese Economische Gemeenschap, de Fransman Couve de Murville, een brief overhandigd, waarin Spanje vraagt besprekingen met de E.E.G. te mogen voeren, die eerst tot een associatie en daarna mogelijk tot een volledig lidmaat schap zullen leiden. De regering in Madrid heeft bij de regeringen van de zes landen een zelfde stap doen ondernemen. Mr. dr. D. U. Stikker secretaris-generaal van de NAVOtijdens zijn gesprek met president Kennedy in het Witte Huis in Washington. Japan heeft het „buitengewoon betreurenswaardig" genoemd, dat met een lijnvliegtuig van de KLM, dat een tussenlanding op het vliegveld Haneda bij Tokio maakte, militairen werden ver voerd. Dit is de Nederlandse ambassadeur in Japan, de heer N. A. J. de Voogd, meegedeeld in een mondelinge nota, welke door het hoofd van de afdeling Europese zaken van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd overgebracht. Naar verluidt werd in de nota gezinspeeld op de mogelijkheid van een Japanse actie, als de KLM-verbinding via Tokio weer wordt gebruikt voor ..militaire doeleinden, in weerwil van de wensen van Japan en de geest van het Japans-Nederlandse lucht vaartakkoord". Het KLM-toestél, een DC-7 die naar Anchorage in Alaska was gestuurd om de passagiers van de DCS over te nemen, die donderdag geen toe stemming had gekregen om een tussenlanding in Tokio te makenbleef eeti uur op het vliegveld Haneda, alvorens door te vliegen naar Biak. De Japanse autoriteiten onderzochten het toestel snel, zonder de identiteit van de inzittenden te controleren. Er zouden zich SO militairen in burger onder de pasagiers bevinden. in het KLM-vliegtuig dat donderdag van Schiphol is vertrokken en dat morgen uit Anchorage in Tokio zal aankomen, militairen in burger zou den bevinden. Zij zeiden dat Japan dit niet kan dulden, zelfs al reizen militairen met een lijnvliegtuig, om dat Japan betrokken zal worden in het geschil tussen derde landen. Volgens genoemde kringen beriep het hoofd van de afdeling interna tionale luchtvaart van het ministe rie van Vervoer, Joisji Hajasji, zich op de ICAO (Internat. Burgerlucht vaart Organisatie), die bepaalt dat een commercieel vliegtuig niet mag worden gebruikt voor riiet-commer- ciële doeleinden. Hij deed dit om tegen Nederland te protesteren voor het geval militairen Japan binnen komen, zelfs al kan het ministerie een ltfnvlucht niet verbieden. Gisteravond is een DC-7c vliegtuig van de KLM van Schiphol over de Noordpool naar Biak vertrokken. De route leidt via Alaska en Tokio. Aan boord bevonden zich tien burgerpas sagiers, van wie er zes naar Tokio en vier naar Biak vlogen. Naar bekend ligt het in de bedoe ling dat met deze machine de laatste in Anchorage gestrande passagiers van de DC-8, die niet naar Tokio mocht doorvliegen, hun reis vanaf Alaska naar Tokio en Biak voortzet ten. De Indonesische communistische partij heeft zich in een openbare verklaring gekeerd tegende mening „dat we onmogelijk West-Irian uit de klauwen van de Nederlandse impe rialisten kunnen bevrijden, zolang Indonesië niet de economische moei lijkheden te boven is gekomen". De partij acht dit een mening die wordt geopperd door cynische onverschilli ge en defaitistische vijanden van In donesië en het volk. (Men zie ook elders) De verpleegster van het quaran» taine-blok van het Stadsziekenhuis in Düsseldorf, van wie twee dagen gele den werd gemeld dat zij vermoedelijk: pokken had, bleek gisteren inderdaad aan deze ziekte te lijden. Haar toe stand is overigens bevredigend. Dit is het vijfde pokkengeval dat zich dit jaar in de stad heeft voorgedaan. Het Belgische persbureau Inbel meldde gisteren, dat sedert het begin van dit jaar in Leopoldstad 53 perso nen aan pokken zijn bezweken. Vol gens Inbel breidt de epidemie, waar door voornamelijk kinderen worden getroffen, zich uit. Onduldbaar Functionarissen van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben gezegd dat zij krachtig bij Nederland zullen protesteren als zich Mr. F. Hartsuiker rechts werd gisteren in het Amsterdam se Gerechtshof geïnstalleerd als officier van Justitie in het arron dissement Amsterdam. Na zijn installatie werd hij gelukgewenst door de procureur-generaal mr. H. R. Zaayer. (Van onze Amerikaanse correspondent) Het probleem van de kernproeven en een kernstop treedt in de Amerikaanse bladen opnieuw op de voorgrond. Het gemeenschap pelijke voorstel van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië om de zaak door de ministers van Buitenlandse Zaken te laten be spreken, ziet men als een laatste poging van de bondgenoten om de Russen tot bezinning te brengen. Maar weinigen in Amerika geloven of dit wel lukken zal, ook al omdat de Amerikaanse president nu ook een internationaal toezicht wil op mogelijke voorbereidingen voor kernproeven. Hoewel het hoofd van de afdeling ontwapening en wapencontrole van het departement van Buitenlandse Zaken, William Foster, gisteren ont kende dat dit een nieuwe element in de Amerikaanse politiek is, zien poli tieke kringen toch in de precisering van de president van de Amerikaanse positie een nieuw obstakel om met de Russen overeenstemming te bereiken. De „Washington Post" spreekt zelfs van „de begrafenis van de kernstop- overeenkomst". Dit houdt geen kri tiek in op het standpunt van presi dent Kennedy, omdat men de eis van een eventueel toezicht op de voorbe reidingen logisch acht na de heime lijke voorbereidingen van de serie Russische proeven van het vorige jaar. Elk vertrouwen in de mogelijkheid een akkoord te bereiken is hier ech ter afwezig, omdat men overtuigd is, dat de Russen elk toezicht als „spio nage" zullen blijven afwijzen. De enige, zij het zwakke, hoop die men heeft is dat de Russen hun standpunt wellicht zullen wijzigen, indien ze zien dat bij gebreke van een akkoord, de Verenigde Staten vastbe sloten zullen zijn, door proeven in de atmosfeer en anderzins, hun nucleair overwicht duurzaam te handhaven. In het algemeen meent men in Amerika echter dat een ontwape ningsconferentie in Genève in maart a.s. onder een wolk bijeenkomt, die door de ministers van Buitenlandse Zaken niet verdreven zal kunnen worden. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, en de Sowjetrus- sische minister van Buitenlandse Za ken, Gromiko, hebben gistermiddag een vierde gesprek gevoerd in de lo pende reeks van diplomatieke peilin gen. Het onderhoud duurde een kleine twee uur en zou, naar van Amerikaanse diplomatieke zijde ver nomen is, over de kwestie-Berlijn gegaan zijn. Een nieuw gesprek zou nog volgen maar daarvoor was nog geen datum vastgesteld. Er was thans niet gesproken over het nieuwe Brits- Amerikaanse voorstel voor een minis tersconferentie over de kernproeven. Voor dit vierde gesprek was voor het eerst het initiatief van Sow- jetrussische zijde genomen. Een weermacht Het aantal slachtoffers van de mijnramp bij Völklingen in Saarland zal niet tot boven de 300 stijgen. Volgens een gister middag door de mijndirectie uit gegeven communiqué zijn 280 mijnwerkers die als gevolg van explosie het leven hebben ver loren, naar boven gebracht. Zes slachtoffers zijn in ziekenhuizen overleden. In het communiqué werd geen mel ding gemaakt van vermisten, doch desgevraagd deelde de directie mee, dat dit er minder dan tien zijn. Er worden nog 63 gewonden in zieken huizen verpleegd. De mijnramp van Völklingen heeft gisteren haar schaduw geworpen over een bijeenkomst in Luxemburg van ruim 100 deskundigen voor de veilig heid in de mijnen uit de zes EGKS- landen en Engeland. Zij waren bij eengekomen voor de prijsuitreiking, die een internationale prijsvraag van de Hoge Autoriteit voor het uitvinden van nieuwe middelen ter beveiliging van mijnwerkers zou afsluiten. De heer Potthoff, een Duits lid van de Hoge Autoriteit die de prijzen uit reikte, moest echter mededelen dat de prijsvraag niet afgesloten werd omdat er nog steeds geen volledig afdoend apparaat voor het registre ren van een eventueel tekort aan zuurstof in de mijnen is gevonden. Potthoff verklaarde voorts dat de Hoge Autoriteit reeds jaren het be strijden van het mijngasgevaar actief stimuleert. In de afgelopen jaren 9? Kolonel Achmadi, secretarin van de Nationale Indonesische Defensieraad, heeft de bevolking medegedeeld, dat zij zich dient te onthouden van het vormen van ongeregelde (niet-offi- clële) gewapende eenheden om Nieuw-Guinea aan de Nederlanders te ontnemen. „Er kan slechts één In donesische weermacht zijn", zegt hij. Vrijwilligers moeten alleen optreden als aanvullende hulpkrachten van het geregelde leger. Te Djakarta is bekendgemaakt, dat zich 673.636 personen hebben opge geven als vrijwilligers voor de strijd tegen de Nederlanders in Nieuw-Gui nea. Djakarta telt ongeveer 3 miljoen inwoners. De minister van Marine, Abdoel Hoetalib, is bevorderd tot vice-admi- raal. Hü is de derde minister, die in de huidige crisis om Nieuw-Guinea een militaire rang heeft gekregen, na Soebandrio, de minister van Bui tenlandse Zaken, die vice-luchtmaar- schalk en de procureur-generaal, Goenawan, die eveneens vice-admi- raal werd. Advertentie heeft zij 1.7 miljoen dollar voor het onderzoek op dit gebied beschikbaar gesteld. Potthoff deed een dringend beroep op de aanwezige deskundigen om al hun krachten en invloed aan te wenden voor het vinden van af doende beschermingsmiddelen. De beveiliging van de mijnwerkers moet de hoogste prioriteit krijgen, zei hij. zijn voedzaam PHILIPS TELEVISIE v.a. f 645.—. Persoonlijke LANGE MARE 66 Prettige betaling. Hogewoerd 173 - Tel. 34964 Gouverneur Van Tilburg treetlt af H.M. de Koningin heeft de heer J. van Tilburg op zijn ver zoek met ingang van 1 mei 1962 eervol ontslag verleend uit het ambt van gouverneur van Suri name onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten, door hem in dit ambt bewezen. Uit het Leidsch Dagblad van 11 Februari 1862: AdvertentieDoor het vergevorderd winterseizoen zijn onderstaande brandstof fen, voor zeer verminderde prijzen, van heden af te be komen, met inbegrip van alle belastingen, als: Ruhrort per mud 1.50 Gaz-cokes per mud f 0.70, enz. Ph. van der Heyden Kraaijerstraat. Meer dan éen winkelier te Leiden is het slagtoffer van zijn vertouwen op de eerlijk heid der arbeiders aan den spoorwegbrug aan de Zijl voor den spoorweg van Leiden naar Woerden. Voorzichtig heid met borgen is dus ge- boden. I

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1