De laatste schooljurk ffle carburateur Kom er ACHT-er Robberbridge prachtig en waardevol spel praatye Doe-het-zelf-cursus HOE WERKT HET! voor je nieuwe baan ONS MENU VAN DE WEEK ons ISupp-hose Zaterdag 10 februari 1962 Pagina 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de ivand stootje kan (je kunt, vooral met de meer prijzige stukken van een uit zet weieens veel langer toe moeten dan je vandaag veronderstelt!). Kies een betrekkelijk klassiek mo del, dat niet te snel de modé zal zyn en houd de kleuren in 't oog: kies een of twee bij elkaar passen de, neutrale basiskleuren voor je toekomstige garderobe en laat alle andere kleuren, die je daar in de loop van de tijd aan toe zult voegen daar mee harmoniëren, of ze nu Londen, februari 1962. Het laatste schooljaar is al ver gevorderd. Nu de winterfeestdagen achter de rug zijn is het menens geworden met de studie; er is nog zoveel bij te leren, zoveel oude kennis op te halen als je straks heel gauw al je diploma wilt halen. En dan, als je eenmaal dat diploma in je zak hebt, ben je schoolmeisje af. Volgt eerst een vakantie. En dan, als je niet verder leert of studeert, een baan. Met het meest opwindende van alles: je eerste zelfverdiende zakgeld ofwel een eigen inkomen, waarvan je alles zelf bekostigen moet: kostgeld, kleding, reiskosten, abonnementen en nog zoveel andere dingen. Het lijkt allemaal zo heerlijk en fantastisch en je bouwt de mooiste lucht kastelen, maar over twaalf maanden zul je weten, ervaren hebben, dat je van zo'n eerste salaris, al mag je het dan helemaal zelf houden, in werkelijkheid niet half zoveel doet als in je dromen. Je zult in het begin zeker wel een harde dobber hebben, als Pa en Ma je niet af en toe, in klinkende munt of in nature, iets toestopt. Bij de foto's: 1. Een flatteuze, praktische deux- pièces, die zowel het schoolmeisje past als het meisje met een baan. De genopte, mouwloze blouse, waar van de sjaal uit het pakje tevoor schijn komt, kan ter variatie door een andere blouse worden vervan gen. Model: Pierre Billet, Parijs. 2. Als je straks een nieuw zomer jurkje kiest voor je laatste school jaar, bedenk dan dat het ook vol gend jaar zal moeten dienen wan neer je je intrede hebt gedaan in het leger der werkende vrouwen. Hier is een gezellig steenkleurig lin nen jurkje, gegarneerd met beige biesjes. Model: Tiktiner. voor een contrast zorgen of niet. Op die manier zul je, wat je ook bij elkaar voegt, altijd een tenue heb ben, waarvan de kleuren bij elkaar passen en niet gedwongen zijn je blauwe-mantel-met-rode-voering over je paarse pakje en geel met groene blouse en daarbij je roze mutsje, je oranje schoentjes, ka neelkleurige tas en grijze hand schoenen te dragen, ofwel ruiten en strepen en imprimé's te combi neren, die niets met elkaar uit staande hebben. Verlaat je op de accessoires om wat afwisseling in je werkkleding te brengen, ofschoon er maar wei nige zijn waarmee je op je werk eer inlegt als je tenminste een bin- nenshuisbaan hebben zult. Een blouse, een sjaaltje, een garni- tuurt-Je, weinig prijzige kleinighe den, kunnen voor een gezellige af wisseling zorgen. Je tas hoort op kantoor nauwelijks bij je toilet: hij wordt in een la of onder je bureau geduwd, iets waarvan zelfs een goe de tas nauwelijks beter wordt. Pro beer te zijner tijd je geluk eens in de uitverkoop. Misschien vind je daar een voordelige tas, die heel erg degelijk is, al is hij dan ook niet bepaald mooi of elegant. Hij is mischien net wat je voor het werk nodig hebt en je privé- leven kun je dan een mooiere tas met liefde behandelen en behoeden. Een andere tip nog: wanneer je geen uitgebreide garderobe denkt te hebben en niet genoeg jurken om elke werkdag een andere t kun nen dragen, kies dan. wanneer je zittend werk doet en/of elke dag met het stalen ros naar en van het werk moet, geen nauwe, rechte rok ken. Een rok. die naar c-nderen toe iets wijder wordt of die plooien heeft, zal zich aanzienlijk beter ge dragen en laten dragen. En een laatste raad nog: geef waar het maar kan de voorkeur aan tweedelige toiletjes, niet alleen rok en blouse (of trui), maar ook deux-pièces en pakjes inplaats van een complete jurk. Ze dragen door gaans prettiger, gedragen zich vaak betervin 't- gebruik en met welgeko zen stukken kun je de nodige varia ties in tenue bereiken en tegelijker tijd voor het werk en het onver wachte uitgangetje daarna gekleed zijn. Denk nü vooruit en je laatste schooljurk zal je eerste werkjurk zijn, het voorjaarspakje van bet schoolmeisje-op-zondag zal het na jaarspakje zijn van de beginnende typiste, de winkelassistente, die je binnen het jaar zult zyn. J.V. Denk nu vooruit!! Veel hangt natuurlijk af van hoe welvoorzien je de nieuwe periode in je leven ingaat. Welvoorzien vooral waar het je garderobe be treft. Stap je je baan in met werke lijk „niets om aan te trekken" dan zul je meteen van Je eerste salaris het nodige voor kleren moeten be steden, hetgeen heel gemakkelijk tot minder gunstige aankopen kan leiden. Heb je daarentegen, wan neer de eerste werkdag aanbreekt, nog voldoende keurige en bruikbare stukken, die eens tot je school- meisjesuitzet behoorden, dan kun je van het eerste loon wat opzij leg gen voor de onvermijdelijke, toe komstige kledinguitgaven in plaats van het overhaast voor kleine extraatjes te besteden die, hoe leuk misschien ook, toch niet de juiste stukken zijn waarmee je langza merhand een praktische, flatteuze en harmonische werkgarderobbe op bouwt. Daarom is het zaak vooruit te denken nu al al zit Je dan ook nog zo hard te zwoegen op ste- reometrische problemen zakenbrie ven ln 't Engels, een schrijfmachi ne waar je alsmaar meer woorden per-minuut uit wilt halen of che mische formules. Wanneer moeder je van wat nieuwe voorjaarskleding voorziet of, straks, bereid is het een en ander aan je zomeruitzet toe te voegen, denk dan vooruit, aan je eerste baan. Wat je nu als laatste stukken van je schooluitzet kiest, zullen de eerste stukken van je toekomstige werkgarderobe kunnen en moeten zijn. Krijg je bijvoor beeld een nieuw voorjaarsmantel pakje voor zondags, of een nieuwe voorjaarsmantel, kies dan een zo danig model, dat het een meisje met-een-baan past, immers dat pakje zal tevens -ie najaarspakje zijn en de ovsrge»'.gsmantel van nu zul je in september dragen als je druk aan 't solliciteren bent of be zig bent je eerste maandloon te ver_ dienen. Kies iets dat behalve aar dig, vooral degelijk is, van prima kwaliteit, opdat het tegen een DR. E. J. SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN 's Zomers eten we graag slaatjes, omdat we deze dan meestal meer op prijs stellen dan in het koude jaargetijde. Toch is 's winters, wan neer veel levensmiddelen weinig vi tamines bevatten, zo'n slaatje voor ons haast nog noodzakelijker dan 's zomers. Men beseft vaak niet, dat haast alle wintergroenten zich hier toe uitstekend laten verwerken. Knolgewassen, geraspt en aange maakt met wat zure room zijn be slist een delicatesse, koolsoorten fijn gesnipperd en gemengd met olie en azijn doen het ook uitste kend, zelfs rauwe zuurkool (die rijk is aan'het zo nodige vitamine C), ook alweer met wat room aange maakt, waardoor de sla een heer lijke zachte smaak krijgt, is be slist niet te versmaden! ZONDAG: nierbroodjes, biefstuk, doperwten, lofsla, aardappelen, gevulde si naasappelen. MAANDAG: soep met rest doperwten, eier- ragoüt met rijst en zuurkoolsla. DINSDAG: selderijknol met kaas, aardappe len, rest jus of botersaus, citroen- rijst. WOENSDAG: stoofpot groene erwten, spek en aardappelen, caramelpudding. DONDERDAG: gehakt, spruiten, aardappelen, appelmoes. VRIJDAG: gekookte vis, peterseliesaus, snip- perpeen en aardappelpuree, ha- vermoutkoekjes of hutspot met klapstuk, yoghurt met bessengelei. ZATERDAG: kaassoep, fruit, i NIERBROODJES 1 kalfsnier, 150 g gaar kalfsvlees, eetlepel gehakte ui, eetlepel gehakte peterselie, 5 g boter, 1 dl bouillon, 2 eierdooiers of le pel bloem, zout, noot, peper, oud brood, roomboter. De nier opkoken, afgieten met koud water, weer opzetten en gaar bakken. De nier en het kalfsvlees fijnhakken, vermengen met het ge fruite uitje en met de bouillon 5 minuten laten stov&n. De eierdooi ers met wat zout, peper en noot lo '-loppen en door de vleesmassa ro an. Alles samen verhitten tot het geheel gebonden is. Afmaken met de gehakte peterselie. Dunne sneetjes brood zonder korst midden door snijden, in boter in de koeke- pan lichtbruin bakken en bedekken met de niermassa (deze zo opwer ken dat zich een kussentje vormt). De broodjes garneren met blaad jes peterselie en dan heet opdienen. SELDERIJKNOL MET KAAS Selderij knol schillen en in plak ken snijden. Deze ongeveer 10 mi nuten in wat water met zout zachtjes gaar koken, laten uitlek ken en laag om laag met een plakje jonge kaas aan 2 lange cocktail prikkers steken (aan ieder uiteinde één prikker). De buitenste plakken moeten uit selderijknol bestaan. Het geheel wordt door ei en paneermeel gehaald en in de koekepan in room boter of frituurvet snel gebakken. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit nummer. Onze bridgerubriek Bridgevraag van deze week: West gever, niemand kwets- baor. West opent met 1 Sans- atout (1517 punten), noord (uw partner) doubleert, oost past en als zuid hebt ge: Sch. H, 10, 9, 5, 3; Ha. V, 4; Ru. 10, 8, 5; Kla. A, B, 2. Wat moet zuid bieden? Antwoord elders op deze pagina. Bij het stijgen van de belangstel ling voor het wedstrijdbridge, is de interesse voor robberbridge in Ne derland grotendeels verloren ge gaan. Dat dit een groot verlies be tekent zullen weinig wedstrüdbrid- gers beseffen en toch is dat het geval. In géén omstandigheden leert men het bridgespel van alle kanten zó goed, als juist in normaal robber- spel en dat liefst tegen enig gel delijk tarief. Want 1400-down-gaan mag glimlachend aanvaard worden op een wedstrijdmiddagje, het blijft bijzonder slecht bridge, dat men echter spoedig afgeleerd zou hebben wanneer ook de portemonnee in het drama meespeelde. „Maar ik speel nóóit om geld" heb ik menig wedstrijdbridger hoog hartig horen zeggen. Vaak spelen deze mensen wel in de loterij of in de voetbalpool zodat hun etische bezwaren tegen bridge om een ta- riefje moeilijk te begrijpen zijn. Bovendien wil „om geld spelen" niet zeggen dat ge, als wijlen de Germanen, uw huis en vrouw gaat verdobbelen. Speelt u robberbridge „en familie", dan kunt u de winst in een pot doen er later iets leuks van gaan doen, of het geld besteden aan een liefdadig doel. Het „tarief" kunt u altijd zelf vaststel len speelt u b.v. tien cent per honderd punten en verliest u een avond met véél pech achtduizend punten, dan behoeft u nog niet de familiejuwelen te verkopen. Mensen die kritiek hebben op robberbridge, hebben het nóóit goed gespeeld. Vooral het vaak aange voerde argument „als je 40 of 60 staat hoef je niet meer te bieden wat er in zit" getuigt van vol maakte onbekendheid met de char mes van dit prachtige, intelligente gezelschap-denkspel. Het kan u ook te denken geven, dat er géén topspeler in de bridge wereld be staat die niet tenminste een flink aantal jaren harde training in rob berbridge heeft meegemaakt. De Advertentie grootste figuren uit het moderne wedstrijdbridge, zoals b.v. Jaïs, Tré- zel (Frankrijk), Reese. Schapiro, Harrison Gray (Engeland), Dalelio, Farquet, Belladonna, Avarelli (Ita lië), Schenken, Stayman, Goren (Ver. Staten), gebr. Goudsmit (Ne derland) en nog talloze anderen, zijn allen voortgekomen uit de rob- berbridgeschool en beoefenen dat spel nog regelmatig. „Kazerne-soldaat" Een speler die nimmer robber bridge beoefende, blijft als het ware kazerne-soldaat, zónder erva ring van wat werkelijke strijd be tekent. Men heeft niet geleerd, hoe men onder de moeilijkste omstan digheden tot het beste resultaat kan komen. Eén van de meest waardevolle elementen van robberbridge is het spelen met en tegen allerlei mensen een oneindig betere „opleiding" dan het voortdurend optrekken met één vaste partner in een eng krin getje wedstrijdbridgers. Nog onlangs heb ik in de finale van een populair paren toernooi mij kunnen verbazen over het volkomen gebrek aan praktische kennis van sommige wedstrijdspelers. Noord als gever (niet kwetsbaar) opende 1 ruiten Oost (kwetsbaar) volgde met 1 Sansatout, Zuid had een nor maal verdeeld spel met 14 punten. Inplaats van te doubleren om later tussen 1100 en 1700 strafpunten te kunnen opstrijken, wist de bewuste zuidspeler niets beter te doen dan 2 Sansatout te bieden. Het einde was dat NZ 3 Sans speelden en er 6 maakten. En dat was nu een NZ- paar, dat twee ronden van dit toer nooi overleefd hadHadden deze mensen ooit geleerd goed, scherp robberbridge te spelen, dan zouden zij geweten hebben hoe dergelijke onzinnige volgbiedingen moeten worden afgestraft. Nu stonden zij onhandig te schutteren, toen de te genstander door een fantasiebod één korreltje zand in hun biedma- chine strooide. Neen komt u my niet aan met het verhaal, dat robberbridge geen waardevol, prachtig spel zou zjjn. Slechts als men dat spel vol doende beheerst, zal men de wed strijdspeler kunnen worden waar van de Fransen plegen te zeggen ,41 a fait le voyage" („hij heeft de reis volbracht" d.w.z. hij is door de wol geverfd). Hebt u het nóóit gespeeld? Probeert u het eens, maar houdt het een paar maanden vol alvorens een oordeel uit te spreken. H. W. FILARSKI Antwoord op bridgevraag van deze week: Als er ooit een spel is waarop men het doublet van de partner moet inlaten, dan is het wel dit. Wanneer noord een normaal informatiedoublet heeft (wat toch wel tenminste 13 pun ten zal bevatten), dan komt west met zijn 1 SA-bod, ge doubleerd, van een zéér kou de kermis thuis. U moet zich beseffen, dat wanneer er voor uzelf b.v. 4 schoppen of 3 Sansatout in zit (420 of 400 punten), het strafdoublet veel voordeliger is want west zal tenminste drie of mis schien wel vier of vijf down gaan (reep. 500-700 of 900 punten). NZ hebben boven dien het voordeel, dat noord mag uitkomen welk tempo voordeel bij het tegenspel zeer waardevol kan zijn. Dus: pas 10 punten, alle andere biedingen: minus 10 punten! Bekijk het objectief objectief Er zijn van die geruchten en beweringen, die honderdmaal doodgemaakt moeten worden, voordat ze één keer ophouden met leven. Dat geldt niet alleen voor de heel oude bakersprookjes, maar ook voor de moderne quasi- wetenschappeljjke uitspraken op gebied van techniek of liefhebberij. Bij de amateurfotografie vinden we daarvan een voorbeeld ln de vroeger vrijwel altijd en helaas zelfs nu nog toegepaste opname-regel: „Fotografeer steeds met zon In de rug". Zo'n zelfde soort „bijgeloof" in de leer van het ver groten ligt voor velen verankerd ln de uitspraak: „De beste vergrotingen worden bereikt met de lens, waarmee de opname zelf werd gemaakt". Ervaar het wonder van 100 nylon - zonder rubber Bij ver geopende gasklep zou te veel benzine worden aangezogen. Dooreen sproeierpijpje met gaatjes te gebruiken, kan men met „remlucht" §le toevoer ver minderen. Ook voor optrekken is veel benzine nodig. Een met het gaspedaal gekoppeld pompje spuit daarom extra benz in de carburateur Waarbij in de eerste plaats dan al stilzwijgend moet worden aan genomen, dat deze opname-lens één van de bovenste plank moet zijn. Want wie met een boxje, voorzien van een heel eenvoudig lensje, een leuke foto maakt, zal toch werke lijk niet menen, dat alleen een prima vergroting zal kunnen ont staan, wanneer dit zelfde opname glaasje voor het vergroten wordt gebruikt! Maar ook wanneer u bijzonder fraaie en uiterst scherpe opnamen hebt gemaakt met een „super-de super-opnamen-lens", wees er dan van overtuigd, dat dit opname-ob jectief niet de geëigende lens is om ermee te vergroten. Natuurlijk, u kunt er vergrotin gen mee maken, zelfs uitstekende. Wanneer u de lens uit het toestel kunt nemen camera's met ver wisselbare optiek hebben vrywel zonder uitzondering bijzonder goe de gerenommeerde lenzen mag u echt wel met dit voor tref feüjke objectief gaan vergroten. Maar en nu komt het! u maakt dan gebruik van een lens, die voor een ander doel is gecon strueerd. Een opname-lens ls Immers om bij het fotograferen van de grote ruimte voor de camera-lens een verkleining te maken op het gevoe lig materiaal in de camera. Zo ont staat uit het grote iets kleins: het negatief. Voor dat doel is deze lens gecorrigeerd. HU is daarvoor aangepast en dus speciaal geschikt gemaakt. Een vergrotingslens moet echter iets heel anders presteren. Van een klein plat vlakje in het vergrotings apparaat het negatief moet dit objectief een vergroot beeld ge ven, óók weer in een plat vlak: de vergroting. Van iets kleins komt dus iets veel groters! Het omge keerde van zoëvenl BIJ de constructie van zo'n ver grotingslens moet dus op heel an dere dingen gelet worden dan bij een lens, waarmee u opnamen maakt. De correctie, die bU alle soorten objectieven noodzakelijk is en die bepaalde fouten en foutjes uit het lenzenstelsel moet verwijderen, is bU verschillende objectieven dan ook geheel afwijkend. Om voor de meer nieuwsgierigen een paar din gen te noemen: de sferische fout. ontstaan door de bolvorm van de lens, alsmede de zg. beeldveldwel- ving ook een lastige lensfout worden bij het bouwen van een ver grotingslens i s voornaamste cor- rectiepunten gekozen. Meen nu niet, dat een vergro tingsobjectief daardoor een betere lenssoort is dan een opname-lens. Vrijwel altijd is een goede opname lens duurder dan een vergrotings objectief, vooral ook al omdat de lichtsterkte van de eerste soort vaak groter is dan die van de twee de. Beschouw echter het verschil voornamelijk als een kwestie van een totaal afwijkende „dienstverle ning". Bedenk daarby dat een we reldbekende fabriek van kleinbeeld- camera's, waarop een vermaarde lens is gemonteerd, een bijna even dure vergrotingslens met dezelfde naam construeert. Daarmee dis kwalificeert zij haar voor tref felyke opname-lens niet, maar ze zorgt ervoor, dat de kwaliteiten, die in het negatief schuilen, door gebruik van een „ras-zuivere" vergrotingslens niet verloren behoeven te gaan. Wie dus aan zelfbouw denkt, klampe zich vooral niet vast aan het verkeerde denkbeeld, dat de uitstekende lens van zijn camera, beter dan welk ander objectief ook, alleen en uitsluitend geschikt is om ragscherpe vergrotingen van de eigen negatieven te maken. Een vergrotingslens van goed fabrikaat die stukken goedkoper kan zijn doet het meestal minstens even goed. zo niet beter. WaarbU nog komt, dat de bezitter van een dure opname-lens er toch wel erg voor zichtig mee om moet gaan. Een pendeldienst tussen camera en ver grotingsapparaat is niet bevorde- lyk voor de welstand van het kos telijke en kostbare camera-oog. Zoek de verdienste van een ver grotingsobjectief zeker niet in de lichtsterkte. Het enige gemak is, dat u iets vlotter kunt instellen, wanneer het negatief wat aan de donkere kant is. Want met volle opening laat deze lens dan wel iets meer licht door, zodat u duidelijker op uw vergrotingsbord de scherpte kunt beoordelen, maar daarna moet u toch weer gaan diafragmeren. Maak de lensopening bu het ver groten echter nooit te klein. Houd uw diafragma zo tussen f is 5,6 en f ls 8. Een openingetje als een speldeprlk geeft eerder minder scherpe foto's, dan dat het de kwa liteit verhoogt. Alleen wanneer uw negatiefhou der een beetje wankel is geconstru eerd of uw negatief wyi ende lijnen vertoont, kan zo'n heel fyn gaatje een oplossing van moeilijkheden be tekenen, hetgeen we de volgende keer zullen toelichten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13