Miljoenen Canadese dollars voor kaarten -met-hartjes Eeuwenoude traditie in 1953 in Nederland geïntroduceerd Hoogste monument van Parijs is vijfenzeventig jaar oud Meest omstreden bouwwerk van de lichtstad is van het begin af een goudmijn gebleken Zaterdag 10 februari 1962 Pagina 2 14 FEBRUARI: SINT-VALENTIJNSDAG Hoe, wanneer, waar en waar om precies de St.-Valentijns- gebruiken ontstonden, zijn nog steeds vragen, waarop de geleerden geen eenstemmig antwoord geven. Niettemin staat het als een paal boven water, d&t die gebruiken be staan en in een aantal lan den zelfs in hoge ere worden gehouden. nada? Denkt U maar eens aan het feit, dat Canada vroeger bestond uit Franse en Engelse koloniën. Zo wel de Franse als de Engelse kolo nisten brachten de Valentijnsge- bruiken uit hun vaderland mee naar het nieuwe land. Bijna een eeuw reeds zyn die vroegere kolo niën nu een onafhankelijke mo gendheid. maar de Sint-Valentijns- traditie verloor niet in kracht, ja, werd zelfs sterker. Op het ogenblik zijn de Cana dezen de verwoedste Sint-Valen- tijnskaartenverstuurders ter we reld! Een „Woord van Hart tot Hart", ook wel eens wat plagerig van toon, kan men er voor weinig en voor veel geld kopen. Er zijn Valentijnskaarten, die een dub- De Valentijnskaart kan men in Canada dit is begrijpelijk, want het land is tweetalig kopen met Franse en met Engelse teksten. De laatste jaren zijn er ook kaarten in de handel met teksten in andere talen om de talrijke immigranten of „Nieuw-Canadezen" een genoe gen te doen en tot „Valentijnsklan- ten" te maken. Ja. zelfs zijn er reeds kaarten aangemaakt met tek sten in braille om blinde Canade zen in de S nt-ValentiJnstraditie te kunnen betrekken. Dat die traditie in Canada hecht verankerd is, blijkt wel uit het feit, dat er zo als wij schreven mensen zijn, die voor een anonieme „Ik-houd-van- jou-mededeling" grif twee tientjes neertellen in de hoop. dat de ont vangende party gunstig zal reage ren! En in Nsdorknd? In Nederland zijn het niet de prentbriefkaartfabrikanten, dcch ie bloemir en, die pogen om de Sint-Valentijnstraditie hier te lande ingang te doen vinden. Zij begonnen in 1953. Als motto voor de campagne kozen zij „Valentijnsdag Dag der Vriendschap". Het pu bliek werd in dat Jaar en in de jaren nadien aangemoedigd om op de veertiende februari door het zenden van bloemen blijk van ge negenheid en belangstelling te geven aan geliefden, vrienden, rela ties en verwanten. Welke resultaten deze campagne op de duur zal hebben, laat zich niet zeggen. Het Nederlandse volk loopt in de regel niet gauw warm voor „nieuwigheden". Intussen, de Sir.t-Valentijnsgebruiken zyn geen nieuwigheden, want in de Middel eeuwen hield men. zeker in het zuiden der Nederlanden, de dag van Sint-Valentijn in ere. Trou wens, er zijn streken in ons vader land, waar men nog niet zo heel lang geleden kon vernemen, dat een jongeman, die een meisje voor de eerste maal ontmoette op Smt-Va- lentijnsdag, in haar zyn toekomsti ge bruid ontmoette. In dit tunnelvormige. door in- fra-rode lampen verhitte bak- apparaat, worden emblemen van plastic geplakt op mooie Canadese Valentijnskaarten. Dit nu lykt ons een wat al te krasse opvatting van de betekenis van de veertiende februari, maar stellig zou het geen kwaad kunnen, j als we in ons land iets meer aan- i dacht schonken aan die dag, al was j het alleen maar, omdat een „Tik- i keltje Sinterklaas" in het begin des jaars bij zou dragen tot de gezel- ligheid en de vriendschap. Een aardig jong meisje, wier oor deel wij hierover vroegen, zei: „O ja, beslist! Eéénig!" Later vernamen wy, dat ze een stille liefde koesterde voor een der i vrienden van haar oudste broeder. Een „geval" dus, dat een kolfje naar de hand van de oude Valentinus zou zijn geweest! (Bijzondere medewerking) Wie in stilte van iemand houdt en dit wil laten blyken, wie een sluime rende vriendschap nieuw leven wil inblazen, wie dankbaarheid wil tonen of een vriend of vriendin een raadseltje wil laten oplossen, kan daarvoor behalve dan de verjaardag van Sint-Nicolaas geen betere dag uit- De jongeman, die op Valen tijnsdag dit hartje ontvangt van dit lieve meisje, heeft alle reden tot tevredenheid. beitje kosten, maar er zijn er ook, die bijna twintig gulden per stuk doen, zó luxueus is de uitvoering! De Canadezen geven jaarlyks eni ge tientallen miljoen dollars uit a?.n „greeting cards" (gelegen- heidskaarten). De kerstkaarten staan boven aan de lijst, maar vlak daarna komen de Valentijns kaarten. Jaar in jaar uit werken schrijvers, tekenaars, grafici en verkoopsmanagers op hoge toeren om het tempo by te houden van de miljoenen Canadezen, die de veertiende februari beschouwen als de dag om een „Bode van de Lenteliefde" aan hun geliefden en vrienden te sturen. Er is zelfs een firma in Canada, die weken ach tereen per week drie miljoen Va lentijnskaarten produceert! kiezen dan de verjaardag van Sint-' die als Valentijnsdag in tal van lam WAAROM juist de verjaardag van Sint- Valenten? Ronduit gezegd. Een stel lig antwoord is op deze vraag niet te geven. Wat wèl vaststaat, is het volgende. Tegen het einde der der de eeuw leefde er in een klooster nabij Rome een priester, die Valen tinus heette. Deze vrome man haal de zich het misnoegen der wereld lijke overheid op de hals. Daarom werd hy kort na het jaar 300 ter dood veroordeeld. Het vonnis werd voltrokken te Terni, een plaatsje in de buurt van Rome. Valentinus was een martelaar en werd later heilig verklaard. Als zijn verjaardag neemt men aan 14 februari en deze dag werd later gevierd als Sint-Valentijns- dag. Deze feiten staan vrijwel vast. En de legende zegt, dat Valentinus een man was met een grote liefde voor zijn medemensen en voor de natuur. Hij werkte graag (heet het verder) in de kloosterhof. Als men sen met hun moeilijkheden bij hem kwamen, gaf hij hun goede raad en bovendien een tuiltje door hem gekweekte bloemen ten teken van vriendschap en genegenheid. Is deze legende in de feiten gefun deerd, dan is het begrijpelijk, dat de verjaardag van Sin'.-Valentyn „uitgeroepen" werd tot de „Dag der Vriendschap". Is bovendien Juist, wat de legende verder zegt, te we ten, dat Valentinus er vreugde in schiep om jonge mensen, die elkaar beminden, nader tot elkaar te bren gen, dan is tevens verklaard, waar- om Sint-Valentijn in Engeland als beschermheilige der „Lovers" (min- nenden) geldt. i'alentyn, dus de veertiende februari, len wordt gevierd. EEN andere lezing we hoor den het van Canadezen is, dat niet Valentinus, maar Claudius II, keizer van het Romein se RUk van 268 tot 270, de initia tiefnemer was van het gebruik om begin februari met vrienden en goede relaties „gevoelens uit te wis selen". Deze Claudius regeerde ge ruime tfjd vóór de dood van Valen tinus. Na Claudius heerste eerst keizer Maximianus (285-305) en toen keizer Calerius (305-311) over het Romeinse Rijk. Hun namen zijn wij echter nooit tegengekomen in verband met de Sint-Valentyns- dag, hoewel Valentinus tussen 300 en 310 stierf. In Engeland DE verjaardag van Sint-Valen tijn werd in Engeland in de vroege middeleeuwen druk gevierd. Nadien geraakte die vie ring in onbruik tot het einde der vijftiende eeuw. Dat de Sint-Valen tijnstraditie toen in ere hersteld werd, is »te danken aan de invloed van niemand minder dan Geoffrey Chaucer (1328-1400), de krijgsman hoveling en diplomaat, die enige tijd lid was van het Parlement en die vooral als romantisch dichter veel roem verwierf. Chaucer geldt Maanden tevoren bespraken de directeur, de verkoopsmanager en de leidster van de ontwerp afdeling de produktie voor Valentijnsdag. de zendmasten nog een paar meter te doen groeien. Sindsdien zijn het vier tricolores, die ieder één hoek punt van de top versieren. Géén geldverspilling Lelijke geldverspiller, zo heeft men indertijd de goede ingenieur uitgescholden. Doch op dat punt hebben zijn tegenkanters geen ge lijk gekregen. Integendeel: deze hoogste toren is voor de Eiffel- maatschappij en de stad Parijs een nog steeds als een der grootste En gelse dichters, ja, wij hoorden hem zelfs kenschetsen als de „Vader der Engelse Poëzie". Men vierde in vroeger eeuwen in Engeland Sint-Valentijnsdag als een feest van geschenken en kleine attenties, zo in de trant, waarin wij het Sinterklaasfeest vieren. Bloe men kwamen er ook aan te pas. zfj het minder dan tegenwoordig. Toen in de vorige eeuw de prentbrief kaart werd uitgevonden, veroverde deze al spoedig de St.-Valentijns- dag. Het werd gebruikelijk om el kaar op 14 februari niet slechts sur pluses te zenden, maar ook speciale „groetkaarten", bedrukt en opge werkt met hartjes, bloemen en kant. Die kaarten werden (en wor den nog) anoniem verzonden (net als bij ons Sinterklaascadeaus), zo dat de ontvang(st)ers moesten ra den, van wie de groet of de surprise afkomstig was. In de meeste ge vallen zal dat wel niet zo heel moei lijk zijn geweest! Op het ogenblik zijn negentiende- eeuwse Valentijnskaarten een ge zocht verzamel object in Enge land. In het „Victoria and Al- bert Museum" te Londen kan men een fraaie en typische col lectie van die kaarten bewonderen. In Canada Architect was een koppige doorzetter (Van onze Parijse correspondent, Frank Onnen Op 22 jan. j.l. vierde het hoogste en meest omstreden monument van Parijs zijn vijfenzeventigste verjaardag en bereikte dus mimschoots ,,de leeftijd der sterken". Nauwkeuriger gezegd: op die dag was het drie kwart eeuw geleden dat het bouwcontract ondertekend werd, met de bedoeling de torenspits zélf, ruim driehonderd meter boven de begane grond, ter gelegenheid van de legendarische wereldtentoonstelling van 1889 officieel en feestelijk in te wijden. Aldus is het ook geschied. Een vluchtig rekensommetje toont al aan, dat aan de bouw slechts twee jaar gewerkt is.- een oogwenk in het licht van de geschiedenis, van zijn leef tijd en van zijn omvang. Druk slechts vier kilo per em2 Vóór ingenieur Alexandre Gus- tave Eiffel, die in 1832 in Dfjon ge boren werd, met een bevende hand van ontroering zijn naam onder dat contract plaatste, had hij al heel wat vinnige veldslagen achter de rug. Veldslagen met lieden uit alle kringen van de Parijse samenleving, die zyn plan bespottelijk, nutteloos, misdadig, verkwistend, schoonheids- schendend en (om nog vele andere redenen) beslist en totaal verwer pelijk achtten. Maar de koppige doorzetter Eiffel, die de regering en de organisators van de Wereld tentoonstelling op dat moment ein- delyk en definitief over de brug had gekregen, wist toen dat hy zijn tegenstanders verder maar rustig kon laten praten, schrijven en foe teren. Met de drieduizend blauwdrukken die hij met zijn staf op dat ogen blik al had uitgewerkt, begaf hij zich toch heus niet over één nacht ijs, en zijn toren bouwde hy daar even min op Hy kwam, met zyn technische uitrusting, even welbeslagen op dat (denkbeeldige* ijs, als zyn toren het later in werkelijkheid zou worden. Goed beslagen inderdaad: bijna op de (spijker)kop af zouden er twee en een half milioen klinknagels in het (uitsluitend stalen) gevaarte gedreven worden, dat zelf uit vijf tien duizend stukken ijzer bestond. Helemaal van ijzer dus, met uit zondering van de vier gigantische voeten die uit beton waren opge trokken, en, ruim honderd meter uit elkander, samen de fundering vormden. Wij zullen ons nu niet nóg verder begeven ln technische uitwydlngen die wy tenslotte ook maar weer van derden kregen. Maar één detail, waaruit het technische genie van zijn schepper spreekt, weigeren we u toch te ont houden: liefst zevenduizend ton weegt het gevaarte en zo precies had Eiffel zyn berekeningen ge maakt, dat de druk van zijn toren per vierkante centimeter niet meer dan vier kilo bedroeg. Net dezelfde druk die een stoel uitoefent op de grond, wanneer iemand van middel matig gewicht er plaats op heeft genomen. Esthetische betwaren Indien al die technische tegen werpingen van Eiffels betweters dus niet zo lang stand konden hou den tegen de bewyskrachtige wer- kelykheid, toch hadden esthetische bezwaren een veel langer leven. Vooral de elite der Franse kun stenaars heeft zich nooit goed met de aanwezigheid van deze toren, die het symbool van technisch genie en modern kunnen wilde zyn, in het hart van het latere Parys, de vlakte van de Champs de Mars, waar ook de Wereldtentoonstelling gehouden werd, kunnen verenigen. Verlaine beweerde, dat hy de ogen ogenblikkeiyk sloot zodra Eiffels creatie ln zyn gezichtsveld ver scheen, en andere dichters en schryvers verzekerden, dat ze graag een omweg van een minuut of veertig maakten om de toren te kunnen ontlopen! Kolderpraat natuuriyk, want zelfs een Londense mist als een bord erwtensoep belet de Eiffeltoren nog niet zyn spitse en verlichte neus vanuit alle hoeken van de stad waarneembaar de hemel in te prie men. Lange neus Over die neus gesproken: die is een paar jaar geleden nog eens drie meter langer geworden. Boven op de top, waar vroeger ingenieur Eif fel zyn tekenkamers had ingericht, werd later de ruimte verdeeld tus sen het Meteorologisch Instituut, de radio en de televisie, en dc luchtvaartdienst, die deze gigantc bovendien nog als vuurtoren ge bruikte. Al die nuttige dienster werden bekroond door een drie kleur met de afmetingen van eei aardappelakker, zodat een leuker, de Eiffeltoren 's werelds hoogst vlaggemast kon noemen. Maar d laatste omschryving is intussei door de ontwikkeling al weer ach terhaald, want onder de druk dei protesterende kykers besloot men goudmijn gebleken, die maar niet ophoudt te vloeien. Naast de pacht- opbrengsten van de spits, wordt er op de eerste etage nog een restau rant geëxploiteerd, dat over een fameuze keuken beschikt en ten slotte is er dan nog de verkoop van entreebiljetten die ook nog een lieve cent bydragen tot de kas. Drie jaar geleden werd het vijf endertigmiljoenste entreekaartje, dat ook toegang geeft tot de lift, afgescheurd en sedertdien is de be langstelling nog lang niet uitgewoed. Na die eerste vijfenzeventig jaren heeft de Eiffeltoren dus wel tegen zoveel beproevingen en bedreigin gen stand weten te houden de nazi-bezetters wilden het hele ge val in 1942 tot tankwapen omsme den!! dat er geen reden is om aan te nemen, dat de tijd op het staal van dit omstreden zinnebeeld der Lichtstad binnen afzienbare jaren zyn (niettemin krachtige) tand stuk zou kunnen byten. BEHALVE in Engeland houdt men ook in Italië, Zw.tser- land en Frankryk de Sint- Valentyn6traditie in sommige stre ken ln ere. Echter niet in die mate als in Canada. Waarom Juist in Ca-

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 12