Leiden in 't spoor van stoutmoedig Groningen Residentie-Orkest in reeks van hoogtepunten ZENDELINGEN?AAR NAAR TOM-TOMS IN ROEANDA Eduardo del Pueyo een ware meester Soekarno niet naar Engeland? De superioriteit zegevierde over de gehele linie Engelien Egberts reeds in Sydney R1JVERKEER: Nazorg voor zwakzinnigen mn eeu banaan bij zijn naam Uitzonderlijke avond WAT GEBEURT ER MET ONS KIND? LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 Het huls moest verbouwd en inge richt worden, want de patiënten die er zouden komen wonen moesten er zich „thuis" voelen. Drie jaar later had men de beschikking over een ka pitaal van f 750.000. Er zijn nu drie huizen, waarin geestelijk misdeelden wonen, wer ken en zich geborgen voelen, niet opgeborgen. En de kosten? Acht gul den per persoon per dag! En nu wil de Leidse commissie Te Huis hetzelfde. Het ideaal, dat in Groningen bereikt werd is ook haar doel. Maar hebben de commissieleden zich de problemen wel gerealiseerd? Weten zij wie er in het te stichten tehuis ondergebracht kunnen wor den? Is men verzekerd van een ge regelde aanvoer? Moeten er mannen in komen te wonen of vrouwen? Welke aard van afwijking moeten diegenen hebben, die voor plaatsing in aanmerking kunnen komen? Heeft men zich wel voldoende rekenschap gegeven van de voorschriften die voor een dergelijk tehuis gelden? Dit zijn enkele vragen die gisteravond rezen, toen men de commissie Te Huis aan de vergadering voorstelde. De nieuwe commissie Te Huis, die het in Groningen bereikte ideaal, ook in Leiden tracht te verwezenlijken. Vierde van links (zittend) de echtgenote van de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mevr. L. H. A. Klaaseszde Bruyne. (Foto L.D./Holvast) dan waarmee „de Groningers" begon nen. Het is te hopen, dat dit een gunstig voorteken is. wachtlijst En toch, het tehuis moet er komen. Er zijn wel „inrichtingen" in Neder land, maar weinig goede. En de wachtlijst voor de goede wordt elke dag langer en hoe langer die v.«- cht- lijst wordt, des te geringer wordt de zekerheid van de ouders, dat hun geestelijk minderwaardige kind ook na hun dood in goede handen is. Het beginkapitaal, waarover de commissie Te Huis beschikt, be draagt f 17.000. Dat is f 13.000 meer President Soekarno heeft na zyn terugkeer van het eiland Bali een bespreking van twee uur gehouden met de leden van de „generale staf voor de bevrijding van West-Irian". Naar verluidt z(jn op deze bijeen komst „alle aspecten" van de kwestie ter sprake gekomen. Het Indonesische persbureau „An- tara" heeft gemeld, dat Soekarno mogelijk zou afzien van buitenlandse reizen in dit jaar „om de strijd voor de bevrijding van West-Irian van nabjj te volgen". Soekarno heeft een bezoek aan Engeland in mei op het programma staan. Er zijn avonden, waarop de toehoorder van de ene verbazing in de andere valt: zowel door de waarde der composities als door de presta ties der uitvoerende kunstenaars. Dat was gisteren in de Stadsgehoorzaal zo! Dominerende figuur was de Spanjaard Eduardo del Pueyo, sinds lang te Brussel wonend, wel eens de grand seigneur" der hedendaagse pianisten-generatie genoemd. Muzikale persoonlijkheid zonder weerga, een grootmeester der pianistiek: in de perfectie van zijn briljant technisch kunnen en in de absolute voornaamheid van zijn uitbeeldingen een der veelzijdigste kunstenaars. Want niet alleen herinnert men zich zijn Mozart-, Beethoven- of Tsjaikowsky-interpretatiesmaar ook op zijn volstrekt eigen terrein, het .Spaanse" is hij in waarheid onovertrefbaar. De bewijzen daarvoor waren dit maal weer overtuigend. Men hoorde hem in De Falla's „Noches en los Jar- dines de Espana" en wist 't als op slag. „Dit is het"". Dit is weergeven van deze drie nachtelijke impressies, zoals het niet anders kin. De sprookjesachtige sfeer werd voorgetoverd in de sublieme weelde van zijn ongeëvenaard rijk ge nuanceerd coloristisch toucher. Deze „nocturnes" zijn opgedragen aan de vermaarde pianist Ricardo Vines: zij konden onder Del Pueyo's handen echter geen gevoeliger, dan wel strak ker. markanter of dynamischer ver tolking verkregen hebben. Zulks in opvallend harmonische samenwerking met het in deze stukken zo uitermate belangrijke orkest, geïnspireerd als het tenvolle leek. En wat te zeggen van Del Pueyo's formidabel spel in Ravels' pianocon cert in G? Ook hier, in dit luchtige, spirituele geheel bleef de „voornaam- I heid" overheersen. Wij kunnen ons I nauwelijks herinneren dit concert ooit luchtiger, klaarder en doorzich tiger gehoord te hebben. Ieder noot, ieder akkoord kwam glashelder door, verbazingwekkend geslepen. Ook het orke9t verdient eenzelfde hulde voor zyn schitterend aanpassingsvermogen en de wijze, waarop het veelal tot nu toe volkomen verborgen gebleven par- tituurlyke geheimenissen openbaarde. Del Pueyo heeft voor dit hechte samengaan dan ook nadrukkelijk en innemend zijn dank betuigd aan Van Otterloo en het orkest. Men kon aan hem zien, dat dit geen schijn was, maar oprecht gemeende gevoelens weergaf. Over de gehele linie had bewon derenswaardige superioriteit gezege vierd in een werk, dat met onvoor stelbaar raffinement jazzinvloeden met in het middendeel de eer bied voor klassieke meesters als Bach en Mozart doet doorklinken. Wat Del Pueyo hier gepresteerd heeft was uniek! Het auditorium heeft dit onderkend en hem na het ademloos beluisteren van dit al even adembenemend groots spel met geestdriftige ovaties hulde gebracht. In de Burgerzaal van het stadhuis werd gis teren na afloop van de diesrede van de rector magnificus een receptie gehouden, welke be zocht werd door vertegenwoordigers van alle geledingen van de Leidse Universitaire gemeen schap en vele gemeentelijke instanties. De rector prof. dr. G. Sevensber wordt gelukgewenst met de verjaardag van de Universiteit door de pre sident curator dr. E. H. Reerink. Nog een andere verbazing overviel ons: Béla Bartóks „Muziek voor snaarinstrumenten, slagwerk en ce lesta" (van 1936)een der belang rijkste en meest persoonlijke compo sities van het Hongaarse genie. Bartók plaatst hier naast de twee strijkersgroepen: harp, klavier, trom, jekkens, tam-tam, pauken, xylo foon en celsesta. Deze originele be zetting vereist een speciale opstelling op het podium. De rijke effecten, velke hiermee bereikt worden, zijn /an singulier gehalte. De praktische litvoering ervan stelt de hoogste nsen. Het Residentie-Orkest slaagde >rin daaraan welhaast feilloos te vol doen. Speciaal in het bruisende, on zegbaar moeilijke slot-Allegro. Alles wat deze, van het karakteris- ieke Hongaarse idioom doordrenkte nuziek ademt, werd met uiterst pre- •ïsie gerealiseerd: wie deze gecom pliceerde partituur bestudeerde weet vat dit betekent. Hoe Bartók veelal met een minimum aan uitdrukkings middelen een dwingende macht over de klank oproept o.a. ook met de ruisende harp- en paukenglissandi en daarbij door middel van celesta en xylofoon de meest verrassende re sultaten laat opklinken, is een van zyn fascinerende geheimenissen. Wij hebben opnieuw ervaren, welk een grandioos schepper deze Bartók. die totaal nieuwe orkestrale wegen wist te ontdekken, geweest is. Aan alle geraffineerde finesses (Foto L.D./Holvast) dezer partituur had Van Otterloo zijn aandacht gewyd, daarby steeds de grote iyn in ongemene spanning vasthoudend. Ook dit was een uitzonderlijke ge beurtenis! Zy bekroonde een avond, welke op eenvoudige wyze was ingezet met de Haydn-symfonie no 95 In c kl. t. van 1791: zeker niet een van diens be- langrykste maar wel biymoedlgste. Met charme is zy gespeeld, met ex cellent voorgedragen solopassages van de cellist Zagwyn. Een vriendeiyk be gin, dat echter nog In de verste verte niet deed vermoeden, naar welk een reeks van hoogtepunten dit concert later zou voeren. En dat zowel pianistisch als or kestraal op het hoogste niveau stond! H. Echtpaar Van Vierzen in het goud „Hy die als vriend hier binnen gaat, komt nooit te vroeg, maar steeds te laat". Dit is een spreuk, waaraan het echtpaar B. van Vier zen zich nu al vüftig jaar gehou den heeft. Allen die het gouden echtpaar dan ook in de komende dagen zullen gaan feliciteren, zullen in de gang van het huis aan de Gasstraat 48 die spreuk aantreffen. De heer en mevr. Van Vierzen zyn geen echte Leidenaars. Zij leerden elkaar kennen in de stad .waar zy beiden geboren werden: Delft. De gouden bruidegom was daar „bar- biersbediende',' zoals ze dat vroeger noemden. Kort nadat ze getrouwd waren, verhuisden bruid en bruide gom naar De Lier. Daar trad de heer Van Vierzen in dienst van de PTT als hulpbesteller. Vervolgens verhuis de het echtpaar naar Leiden en is daar tot nu toe biyven wonen. De zeven dochters, die het echtpaar Van Vierzen ryk is en van wie er een met haar echtgenoot en kinderen in Jo hannesburg woont, zullen allen het grote feest op 14 februari meevieren. Ook het merendeel van de 20 klein kinderen zullen hun grootouders ko men feliciteren. Het zal een drukke dag worden voor bruid en bruidegom, maar ze kunnen er nog wel tegen, al zyn ze beiden 73 jaar. Eduardo del Pueyo Engelien Egberts is gisteren per vliegtuig te Sydney in Australië aan gekomen. Zoals bekend, wilde zij niet met haar ouders naar Australië emigreren en dook zy in Amsterdam onder om by haar verloofde, de 19- jarige Ton Ruytenbeek. te kunnen biyven. Later had zij zich by de po litie aangegeven. zy zei tot verslaggevers, dat zy haar verloofde drie weken geleden voor het laatst heeft gezien. Zy wist niet wat er sedertdien met hem is gebeurd. Toen zy in het Amster damse tehuis voor minderjarige vrouwelyke gevangenen verbleef, heeft men haar, naar zij de verslag gevers te Sydney door middel van een tolk meegedeeld, geen toestem ming gegeven hem te ontmoeten of op te bellen. „Ik heb nog wel een briefje kunnen schryven en het uit het tehuis kunnen smokkelen, maar i' ik heb er geen idee van of Ton het heeft gekregen omdat hij niet heeft geantwoord". zy zei, dat zy erin berust heeft een I Jaar by haar ouders in Australië door te brengen. I Over haar vertrek zei zy: „Ik heb eraan gedacht my te verzetten toen vier politiemannen my te Amster dam aan boord van het vliegtuig brachten, maar wat kan een meisje als ik doen tegen vier grote politie mannen?" Verder zei Engelien. dat zy by een oom in Melbourne zal wonen zolang haar ouders en de negen andere kin deren nog niet in Australië zijn. De zen zyn op de „Zuiderkruis" onder weg naar Australië. Geef vrye doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen BBBBBBHBBBBBBBBBBBI Men noemt het het grootste sociale probleem ln Nederland: de zorg en de nazorg voor de geestelijk gehandicapte. Ook in Leiden gaat men zich intensiever met dit probleem bezighouden dan in voorgaande jaren het geval was. Het Al gemeen Welzijnfonds uit Groningen was hier voor het voorbeeld bij uitstek. Is het gisteravond een historisch moment geweest in Het Gulden Vlies, toen daar in besloten kring de commissie Te Huis werd geïnstalleerd, of zal dit prijzens waardige initiatief gedoemd zijn te mislukken? De instelling van de commissie heeft ten doel te komen tot de stichting van een tehuis voor gees telijk gehandicapten in Leiden en Omgeving. De secretaris van de Dr. A. van Voorthuijsen- stichting, de heer M. G. H. de Haan verrichtte de installatie van de nieuwe commissie, bestaan de uit mevr. L. H. A. Klaaseszde Bruyne, mevr. A. S. L. de Ruyter de WildtHoogen- dijk, mej. R. L. van Voorthuysen en de heren G. P. E. Weijer en H. Tjeenk Willink. Boven dien werden qualitate qua de heren J. M. v. d. Brink, psycholoog, C. Woudt, sociaal-peda- goog en M. G. H. de Haan aan de commissie toegevoegd. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Joost P., zn van R. Zecha en A. P. M. Peeters; Johanna M., dr van C. D. de Mooij en G. Starkenburg; Slmone J., dr van S. C. Byi en J. A. Overbeek; Monique, dr van J. de Rui ter en M. H. Rodenhuis. Getrouwd: C. van Tol. 25 Jr en J. Hermans, 17 Jr. Overleden: G. E. Th. Kahmann. (Van een onzer redacteuren) Negenentwintig, energiek, lang en donker is hij. Over enkele weken vertrekt hij samen met zijn evenoude echtgenote naar Roeanda. Het vreemde, verre land in Afrika, waar de blanke vaak met argwaan en wantrouwen wordt ontvangen. Het land, daar zijn zij van overtuigd, dat ook op hun steun en hulp wacht bij het geestelijk volwassen worden. sel een cursus gevolgd, om straks, daarginds, les te geven aan negers, die op hun beurt de biyde boodschap van het evangelie zullen doorvertel len. Zo spoedig mogeiyk na de zesde maart zullen zy via Leopoldstad naar Roebengera, hun basisplaats by het Kivoemeer, reizen. Een land met een heerlyk klimaat: overdag draaglyke temperaturen en 's nachts vry koel. Het eerste halfjaar zal het echtpaar ingewerkt worden door een oudere predikant uit Zwitserland. Zoals over- I al in de wereld waar zending bedre ven wordt, gaan de kerken, die in Europa openlyk tegenover elkaar staan, hier hand in hand. Met name de Belgische kerk heeft in Roeanda Oeroendi bergen werd verzet. Onge veer 51 °/c van de bevolking is ge- christianiseerd. De overigen leven, evenals hun voorouders eeuwenlang deden, in voortdurende angst voor bosgeesten en de medicynman. Zendingspredikant Jb. v. d. Neut, Alphenaar van geboorte, vertelt graag over de taak. die hij zich gesteld heeft. „Alsublieft geen heldenverering, want helden zijn wij niet". Hij vertelt over het uitdragen van het Evangelie, dat in zijn leven centraal staat. Over de plannen, die hij en zijn jonge vrouw, in het tropische land wil len verwezenlijken. „Wy moeten deze mensen gaan begrypen. Vooral in Nederland staat men gauw klaar met een beoordeling, en dat is meestal een veroordeling Om een brug van blank naar zwart te kunnen slaan heeft de jon ge predikant zich geworpen op de studie van het Kinyarwanda, de taal, die de negers daar spreken; er staan in zyn boekenkast naast dr. Zjivago lyvige banden over de Kongo en het leven in het oerwoud. Om deze re den ook heeft de echtgenote van de zendingspredikant., mevrouw G. P. v. d. Neut-Byi met haar man in Brus- Nog enkele weken en dan maakt |HQB jOflR het echtpaar Van der Neut persoon- «g lyk kennis met de primitieve toe- -vVv: standen, die het nu nog slechts uit j boeken kent. Met de koeienplaag by- MrsSSW voorbeeld, die ontstaan Is, doordat een oud bygeloof leerde, dat de koe heilig is. De koeien in Roeanda deze toestand is ook aan het veran- Oerundi mogen (mochten) niet ge- vertelt ds. Van der Neut ia- slacht worden en namen daardoor chend. „Tegenwoordig trekken ne- steeds in aantal toe. Bovendien ge ven zij byzonder weinig melk. „Maar gers met koeien langs de deur en vragen hoeveel vlees je ervan wilt hebben. Zyn zy ervan overtuigd, dat het beest by verscheidene afnemers op gedeeld wordt, dan gaat hij er aan Over enkele weken rydt daar op de schier onbegaanbare wegen van Roe anda Oerundi ds. Van der Neut uit Alphen in zyn auto, een eenzame automobilist. Hij zal de tom-tom ho ren, die aankondigt dat de weg vrij is: een symbolische ontmoeting van het stenen tydperk en de beschaving. Met de inderhaast aangeschafte In leiding tot de Autotechniek zal hy zich wel weten te redden. Een ver stopte carburateur zal daar zeker niet zyn grootste probleem zyn. Advertentie Na afloop van de installatie plechtigheid werd in de grote zaal een bijeenkomst gehouden, waarin de heer J. G. W. Schroder, directeur van de stichting Het Algemeen YVel- zyn fonds te Groningen, een lezing hield naar aanleiding van de be nauwende vraag die vele ouders van geestelijk gehandicapte kinderen zich stellen: „Wat zal er met ons kind ge beuren als wy er niet meer zyn?" De zorg voor het gehandicapte kind en vooral de nazorg is sinds de twee de wereldoorlog steeds meer in de belangstelling komen te staan. De oude Grieken, die toch de funda menten legden voor onze huidige be schaving, zagen in het geestelyk on volwaardige kind geen probleem: zy wierpen het zonder meer van de rot sen af de zee ln. De overbeschaafde Romein Cato, die men de erenaam „de wyze" gaf, verbande de zwakzin nigen naar het eiland Aesculapius, waar zy de hongerdood stierven. Nog geen twintig jaar geleden werden tienduizenden van dergelyke mensen geëlimineerd, omdat zy geen goede vertegenwoordigers waren van het „Herrenvolk". Nu, in 1962, zyn er nog steeds zeer veel mensen die de mening toegedaan zyn, dat geestelyk en lichamelyk ge handicapten niet in de maatschap- py thuishoren, omdat zy zo anders zijn dan wij, normale mensen. En al die misverstanden zyn ontstaan, om dat men zich niet de moeite gaf zich te verplaatsen ln de gedachtenwereld van deze gebrekkigen. Beschutte werkplaats Het begin van deze eeuw kenmerk te zich door de omschakeling van het ambacht naar de industrie. De gees- telyke gehandicapte kon in de we reld van het ambacht gebruikt wor den als een „dommekracht". De omwenteling naar de mechani satie schiep aanvankelijk voor hem een nieuw probleem, maar al spoedig bleek, dat hij soms geschikt was om in het arbeidsproces een normale plaats in te nemen. Toch werd het hem steeds moeilijker gemaakt. Ongeveer veertig jaar geleden greep de overheid in door in Dor drecht de eerste beschutte werkplaats te stichten. Steeds meer van die werkplaatsen verrezen, overal ln den lande. Maar nog lang niet overal Is I de situatie ideaal. In Groningen b.v. is de Gemeente- ïyke Sociale Werkvoorziening, een1 voorziening die elf jaar geleden van overheidswege geïntroduceerd werd, een vaag begrip, waarmee geen reke-1 ning wordt gehouden, omdat het aan de gemeente is deze al of niet toe te passen. Vaak worden ouders gedwongen j hun geestelyk misdeelde kind in een internaat te plaatsen. Dit be tekent voor welk ouderpaar dan ook, dat het op een lager sociaal plan moet gaan leven, want de kosten voor een dergelyk internaat zyn uitzon- derlyk hoog. drie huizen Is het daarom te verwonderen dat daar in Groningen een groep men sen, allen ouders van gehandicapte kinderen, een fonds stichtten, waar uit een volledig Ingericht tehuis be kostigd kon worden? De poging van de Groningers is een enorm succes geworden, al leek het daar in het begin niet op. Het aanvangskapitaal van de stichting bedroeg f4000. Dat was in november 1957. Een half jaar later echter kon de stichting zich de eigenaresse noe men van een landhuis, zonder dat zy daar een cent voor betaald had.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9