IN WEGENPLAN GEEN HALVE MAATREGELEN VERWERKT TRAM TERUG J IN LEIDEN Het Leiden van de toekomst SCHETS VAN ZEER VERRE TOEKOMST Plein tussen Den Burcht en Hooglandse Kerk VERPLAATSING SL.F. Officiële publikatie Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 9 februari 1962 M0aMlN6EL ^SSSëwATSV fcLElDSCH ^DACRLAI VP.W6»F4T». - 'i -burcht iaS M2.%. Hoo&i. ACADEMIE. TlETÊRV KERK T'JM teVENbAAL Verlaging subsidie verpleging geesteszieken Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben besloten de subsidie voor de verpleging van geesteszieken te verlagen van 20 tot 15 Twee jaar geleden vond een verla ging plaats van 25 tot 20 maar met deze 20 stond Zuid-Holland in vergelijking met de andere provin cies weer op een eenzame hoogte. Ook na de verlaging tot 15 is de subsidie in de andere provincies lager dan in Zuid-Holland. Vier provincies verlenen zelfs in het geheel geen sub sidie meer. In totaal geeft Zuid-Hol land nu in 1962 4,8 miljoen gulden subsidie, tegen 5,8 miljoen gulden in 1961. Zoekt moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze Op het graveren kunt u wachten burgerlijke stand van leiden GEBOREN Petrus GUsbertus Cornells, zn van P-W. J. v. d. Drift en M. C. P. van Schle; Petronella Elisabeth, dr van H van Duyn en K. G. Schuitemaker; Lambertus, zn van L. van Schooncier- woerd den Bezemer en A. Holverda; Rudolph Nlcolaas Jozeph, zn van J a' J. Thljssen en I. Melet; Peter Sytze Leendert. zn van H. v. d. Helde en H van Zandvliet; Arnoldus Johannes, zn van H. J. C. Montanus en J. H Ju; Cornells Koenraad, zn van K A G Bouwens en C. Schaart; Sophia Wll- heimlna, dr van C. M van Staveren en W. Loef; Nlcollna Petronella Apo- lonla, dr van H. A. Veldhoven en A. C. Borst; Elisabeth Maria, dr van J. L. Neuteboom en E. v. d. Wiel; Erik Teunls, zn van C. J Bouwmeester en M. J. Hurrelbrlnck; Prank, zn van R G. Ulrich en I. E. A. M Llm. GETROUWD D. Groeneveld en J. F. Krebs; J. van der Velde en C. Rijnberg; T. L. Lange- veld en E. Jansen; W. ten Wolde en L. Speel; J. L. A. van der Reljden en H. Janse; H. H. J. Zwart en G S. Westerink; J. Holtlnk en E van Hilten; A. van den Berg en I. E. Mliller. OVERLEDEN P. van Oord van der Vlies, 73Jr. I man; S W. Tromp. 87 Jr. man; H. C. E. de Bruin. 52 Jr. e.v. M. van Mourlk; J. de Graal, 86 Jr. man; A. M Seifert. 56 Jr, e.v. T Visser; J. M. Deijn, 76 Jr. w.v. W. v. d. Linden. Katwijk via Leiderdorp naar Grote Polder Hoewel de stedebouwkun digen in hun rapport toege ven, dat het openbaar ver voer per tram voor de nauwe binnenstad uit verkeerstech nische overwegingen niet was te handhaven, zijn zij nog niet geheel los van dit ver voermiddel. Een nieuwe trambaan, ko mende van Katwijk via de in valsweg van Rijksweg 4 naar Stationsplein en verder door gaand over Langegracht naar Leiderdorp en het industrie gebied Grote Polder, zou ver voer stechnisch wellicht aan trekkelijke aspecten bezitten, doch de realisering van een eigen vrijliggende baan en bij de drukke kruispunten onge lijkvloerse oplossingen is ver keerstechnisch en financieel ivelhaast onuitvoerbaar te achten. De tram zou immers in de stad grotendeels op een verdiept of hoog niveau moe ten zijn gelegen. Ondanks bo vengenoemde bezwaren zag men gaarne een onderzoek ingesteld om uit te maken of dit denkbeeld levensvatbaar heid bezit. 300 Aoo 200 500 mi METER 'P65TH, laan 'bltfNENV. GRACHT Het Leidse wegenplan, waarover de raad zich 19 februari het hoofd zal buigen, is ongetwijfeld groots van opzet. Het houdt om maar enkele details te noemen o.a., rekening met een mo gelijke verplaatsing van de S.L.F., de aanleg van een plein tussen het te restaureren Heren logement van Den Burcht en de Hooglandse Kerk, waartoe de huidige bebouwing moet ver dwijnen, het slopen van tientallen panden aan de Langebrug en het projecteren van een winkel centrum achter de Haarlemmerstraat. Voorts laat dit plan ruimte voor de aanleg van een Sta tionsplein op de terreinen van het Acad. Zieken- Zoals wfj reeds schreven wijkt het toekomstige wegenstelsel in de bin nenstad weinig af van het indertijd opgestelde wegenschema: de Breestraat en de Haarlemmerstraat krijgen straks een parallelroute, terwijl ook de Hooigracht een functie in de binnencityring krijgt te vervullen. Binnen de snel groeiende agglomeratie kan zich hier straks een aaneengesloten winkelcentrum ontwikkelen, waaruit het motorisch verkeer zoveel mogelijk geweerd kan worden. In het hart van deze city ligt een rustig stadsgedeelte tussen Den Burcht en de Hooglandse Kerk. Om deze omgeving in de toe komst voor het lokale verkeer beter bereikbaar te maken, zal de verbinding Ketelboetersteeg - Korenbeurssteeg - Burgsteeg - Hooglandse Kerk- gracht - Kaasmarkt - Hooigracht door plaatselijke verbredingen verbeterd worden. Hiertoe zal o.a. de bestaande bebouwing tussen het Herenlogement van Den Burcht en de Hooglandse Kerk moeten worden geamoveerd, waardoor op deze plaats een plein kan ontstaan. gracht in noordelijke richting zou dan een prachtige verbinding kunnen vormen tussen enerzijds de veemarkt en de woonwijk in noord en anderzijds het stads centrum. Een nieuwe oost-westroute ls ont worpen van JavastraatHerensingel via SophiastraatMaresingelPas teurstraat en brug over de Haarlem- mertrekvaart naar het Schutters veld. Nieuwe verkeerswegen, welke direct buiten de cityring zijn gelegen, zijn ook elders in de stad ontworpen. Zo zal de huidige uitmonding van de Zoeterwoudse Singel op de Hoge Rijn dijk worden verlegd naar de westzij de van de Utrechtsebrug, waardoor in deze omgeving een veilig kruis punt kan ontstaan. Verder is in dit rapport de suggestie gedaan om de Herenstraat van de Pieter de la Courtstraat tot aan de Bloemis tenlaan te verbreden. Als radiale verbinding tussen de woonwijk „zuid-west" en het stads centrum blijft deze straat van grote betekenis, in 't bijzonder voor het rijwiel- en bromfietsverkeer. Het kruispunt KoninginnelaanHeren straat zal evenwel zodanig moeten worden veranderd, dat het verkeer vanuit „zuid-west" op vlotte wijze via Koninginnelaan naar de Lam- menschansweg wordt geleid. De Telderskade, welke naar de te dempen Trekvliet zal worden door getrokken, vindt straks een mooie voortzetting in de richting van de Jan van Goyenkade naar de Witte Singel en omgeving. Terwijl de Burgemeesters- en Pro- fessorenwijk (met Station Lammen schans) in de toekomst via de Lam- menschansweg beschikken over een goede verbinding met het stadscen trum, zal de Industrieweg naar de Grote Polder straks bij de Kanaal- weg (Burggravenlaan) aansluiting geven op het stedeRjk wegenstelsel. In het rapport wordt ook reke ning gehouden met een eventuele verplaatsing buiten de stad van de elektriciteitscentrale aan de Langegracht, waarin eerst kort geleden circa twintig miljoen gul den zijn geïnvesteerd. Zou dit doorgaan dan kan in deze om geving een parkzone met enkele hoge flats en grote parkeergele- genheden worden aangelegd. De doortrekking van de Volmolen- Lezers schrijven. Internationaal telefoneren In Keulen, Düsseldorf en de streek er omheen blijkt het mogelijk zelf een aangesloten toestel in Nederland te kiezen zonder de tussenkomst van telefonisten, zonder zelfs een tussen- kiestoon te behoeven af te wachten. In Viersen bijvoorbeeld kiest men zelf zonder telefoniste een abonnee in Rijnsburg! De aangeslotenen in West-Duitsland ontvangen dan ook bij hun telefoongidsen een los boekje waarin de nummers van tal van telefooncentrales in het buitenland zijn vermeld. Het blijkt dat ook enige telefooncentralen in Duitsland en an dere staten van Nederland uit door de tussenkomende telefoniste met de kiesschijf gekozen worden. Een weet grage Nederlander vraagt zich dus af waarom aangeslotenen in Nederland dan ook niet zelf kunnen kiezen. Waarom zijn wij, aangeslotenen, nog steeds uitgeslotenen voor de begifti ging van een boekje of lijst met de nummers van telefooncentra in het buitenland, welke we zelf kunnen kiezen met onze kiesschijf? Wij wil len weten waarom vele aangeslotenen in West-Duitsland wel achteréén de reeks cijfers, van telefooncentrum tot en met nummer van de aangeslote ne hier, kunnen kiezen, zelfs zon der te behoeven te wachten op een tussenkiestoon. Vanzelfsprekend voor een ingewij de is het dat de mogelijkheid van zelf kiezen in Duitsland van een bui tenlandse aangeslotene niet behoeft in te sluiten, dat het dan ook mo gelijk is in omgekeerde richting. Ver moedelijk niet omdat wellicht vele van de Nederlandse centrales van oudere datum zijn of een beperkter automatisme bezitten, en daardoor niet in staat ztfn de tussenkiestoon te kunnen missen, niet in staat zijn automatisch een kiesmechaniek, dat zal gaan kiezen naar het buitenland, te bemachtigen. Wij, aangeslotenen is Nederland, zouden toch wel eens willen weten wanneer ons een boek- met nummers van buitenlandse te lefooncentra verstrekt zal worden en willen graag weten wanneer wij de tussenkiestoon niet meer behoeven af te wachten. Leiden, 7 febr. 1962. J. Jesse. Het openbaar vervoer Aangezien het individuele- en openbaar vervoer elkaar in sterke mate beïnvloeden, worden in het thans verschenen rapport ook enkele suggesties gedaan t.o.v. dit vervoer. Om de verkeersdruk, zo lezen wij, op het centrum zoveel mogelijk te ver lagen, is bevordering van een fre quent en comfortabel vervoer nood zakelijk. Het vervoerssysteem zal zich derhalve snel moeten kunnen aan passen aan de behoeften van het rei zend publiek. Zoveel als mogelijk is moet het gebruik van openbare ver voermiddelen worden gestimuleerd. In de binnenstad, waar ruimte kost baar is, moet aan vervoermiddelen met hoge aantallen vervoerde perso nen per uur, per vierkante meter straatoppervlakte de voorkeur wor den gegeven. Spoorweghalte nabij de Vink Voor de interlokale verkeersrelaties houdt dit in, dat, naarmate het fo- renzenverkeer, speciaal met de Haag se agglomeratie, toeneemt, een spoor weghalte tussen rijksweg 4b en de Vink zal moeten worden gebouwd, waarbij een ruime parkeergelegen heid moet worden aangelegd. Nu te verwachten is, dat de inter lokale buslijnen vooral in de richting Den Haag, Katwijk en Noordwijk zeer frequent gaan rijden, zal het Stationsplein deze frequentie in de toekomst niet kunnen verwerken. Nieuw Stationsplein Hoewel het huidige autobusstation in verband met de opheffing van het tramemplacement, kan worden uit gebreid, zal toch in de toekomst re kening moeten worden gehouden met een belangrijke vergroting van het Stationsplein, daar het op Leiden N& aangewezen gebied in het bijzonder Katwijk, Noordwijk en omgeving en een deel van de bollenstreek, snel in inwonertal zal toenemen. Omvangrij ke parkeerruimte zal eveneens i n deze omgeving noodzakelijk zijn. Ook voor dit probleem hebben de stedebouwkundigen een oplossing. Men zal verstandig doen, aldus lezen wij in het rapport, de mogelijkheid tot aanleg van een nieuw Stations plein aan de noordwestzijde van de spoorbaan LeidenDen Haag open te houden. Het ligt namelijk in de bedoeling van de Leidse Universiteit de bebouwing van het Academisch Ziekenhuis in de toekomst te reorga niseren. In het kader daarvan zal voor openbare verkeers- en vervoersvoor zieningen ruimte moeten worden ge reserveerd. In eerste instantie kan reeds e en verbinding worden ge maakt, wanneer het ketelhuis van het Acad. Ziekenhuis zou zijn afge broken. Voorts is op deze wyze een verbinding tot stand te brengen van Vondellaan via het kruispunt met de invalsweg naar het Plesmanviaduct naar de RijnsburgerwegBoerhaa- velaan, waarmede een belangrijke verkeersontlasting van het Stations plein kan worden bereikt. Twee autobusstations Om het wegenstelsel binnen de ci tyring zo weinig mogelijk te belasten met interlokale buslijnen is voorts gedacht aan een tweetal eenvoudige autobusstations, gelegen aan de rand van het winkelcentrum, name lijk bij het toekomstige plein in de omgeving van de Jan Vossensteeg en bij de Garenmarkt. De interlokale buslijnen kunnen van de cityring af deze busstations aandoen. Ook de lo kale bussen zullen hier eenhalte plaats kunnen krijgen. Zwaar vrachtvervoer uit stad weren Aan hetgeen reeds lang een pro bleem is: het zware vrachtvervoer in de binnenstad, gaat ook dit rapport niet voorbij. Dit vervoer dient zoveel mogelijk in het gebied, gelegen bin nen de cityring, geweerd te worden. Een centrum, waar overladen en distributie van vrachten, bestemd voor de binnenstad, kan geschieden, zal buiten de cityring een plaats moeten krijgen. Te denken valt aan een plaats in het sanerings plan voor het gebied tussen de He rengracht en de Zijlsingel of in de Waard terwijl het goederencentrum van de NV Nederlandse Spoorwegen aan de Haagweg hierin ook een rol kan vervullen. Voor het vrachtver voer in de stad zijn expeditiehoven ontworpen om het laden en lossen langs de verkeerswegen te voorko men Tot zover dit rapport, dat t.o.v. de vele verkeerspuzzels inderdaad een krachtig en duidelijk geluid laat horen en daarbij tevens een oplos sing men kan hierover van me ning verschillen aan de hand doet. Aan de raad dit plan op zijn merites te toetsen. huis, terwijl men ook nog niet los kan komen van de gedachte om de TRAM weer in het Leidse stadsbeeld terug te brengen. Plannen, welke onze kindskinderen wellicht eerst realiteit zien worden. Gaven wij reeds een uitvoerige beschou wing hoe de stedebouwkundigen het Leiden- van-de-toekomst in de eerste fase (komende vijf tien jaar) hebben gedacht, waarbij wij terloops ook ingingen op het Leiden in het jaar twee duizend, voor vandaag beperken wij ons tot de verkeerstechnische kanten van dit plan-op-lange termijn. VERKIEZING LEDEN PROV. STATEN De Voorzitter van het hoofdstem bureau voor de verkiezing -n de leden der Provinciale Staten in kies kring III (Lelden), brengt ter open bare kennis, dat dit hoofdstembureau ln een openbare zitting, te houden op vi iag 16 februari a.s., te 9.00 uur. ten Stadhulze, zal beslissen over de geldigheid der op 13 februari a.s. In geleverde lijsten van kandidaten voor de op 28 maart 1962 te houden stem ming ter verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland, alsmede over de handhaving van de op die lijsten voorkomende kandidaten. LEIDEN, 9 f«*runrl 1962. De Voorzitter voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT. Een zeer geschematiseerd beeld van de hoofd- verkeersroutes door en om het centrum van Leiden, wanneer de derde fase van het wegen plan verwezenlijkt zou zijn. Ter oriëntatie zijn ook de Breestraat en Haarlemmerstraat als dun ne lijnen aangegeven, hoewel zij niet tot de hoofdroutes behoren. Als ronde zwarte vlekken zijn de belangrijkste verkeersknooppunten aan geduid. de Rijn en zijn hoofdvertakkingen zijn gestreept aangegeven, en de grote busstations waarvan dat aan de stadszijde van de spoor baan reeds bestaat) als omlijnd stippelveld. Deze busstations bevinden zich bij het station, bij de Jan Vossensteeg en bij de Garenmarkt. Ter oriëntatie zijn in zwart voorts enkele markante gebouwen in de stad in deze schetskaart inge tekend. Predikant zou collega beledigd hebben Vrijspraak eiste gisteren de offi cier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam tegen een 43-jarige pre dikant van de Chr. Geref. Kerk uit Middelhamis. De officier vond niet bewezen, dat de predikant de eer en goede naam van zijn collega, ds. H. Visser uit Urk, had aangetast. De predikant was ten laste gelegd, dat hij dit gedaan zou hebben in het kerkblad van de Chr. Geref. Ker ken in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen, door te schrijven dat ds. Visser de gemeente in Urk „van pastorie, kerk en geld beroofd had". Het woord „beroofd" vond de of ficier inderdaad minder goed geko zen, maar hij noemde het een uit vloeisel van de pompeuze stijl die vaak op de kansel en ook elders ge voerd wordt. Tevoren had de predikant in een verhoor door de president toegegeven „als ik wist hoe de zaken zich ach teraf ontwikkeld hadden, zou het niet zo uit mijn pen gevloeid zijn". En eveneens op een vraag van de presi dent: dat het inderdaad niet nodig geweest was de naam van ds. Visser in het stukje te noemen. Het was bedoeld als opwekking aan de ge meenteleden om in een collecte iets extras te geven voor de kerk in Urk. Een derde van de gemeente daar, die na „de scheuring staande was gebleven", zat nu zonder geld. Zij hadden gerekend op „een boedel scheiding". maar de twee dërde „los- gemaakten" hadden laten weten dat zij daar niet aan begonnen. De president hield de pradikant voor, dat deze scheuring ln juli had plaats gevonden, terwijl ds. Visser pas in november zijn intrede in Urk deed. Maar de predikant verdacht hem er van dat hij daarvoor al in contact was geweest met „de losge- maakten". „De Chr. Geref. Kerken hebben al een lange geschiedenis met hem achter de rug" zo zei hij. „Heeft u ds Visser nog uw excuses aangeboden?", vroeg de president tenslotte. Toen verdachte hierop ont kennend antwoordde en weer begon over .minder prettige ervaringen", sloot de president het onderzoek en bepaalde de uitspraak op 22 februari. NED. HERV. KERK Beroepen te Uithoorn (toez.) B. Baks te Capelle a/d IJssel te 's-Grevel- duin-Capelle C. Vos te Bennekom, die bedankte voor Oldebroek. Aangenomen het beroep van de Generale Synode als predikant voor buitengewone werk zaamheden (geestelijk verzorger gere- patrleerden) G. J. Clay, voorheen zen- dingspred., woonachtig te Noordwijk aan Zee. Bedankt voor Bergambacht E. J. Schimmel te Oud-Beljerland. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Werkendam W. C. La- maln te Grand-Rapids (US.A.) voor Sint Annaland A. Hofman te Zeist. Indien het thans ontworpen wegenplan. dat in een verre toe komst vooruit ziet, wordt gerea liseerd zoals de stedebouwkun digen zich dit indenkenzal de bebouwing langs de Nieuwstraat moeten verdwijnen. Tussen het Herenlogement van .Den Burcht' dat gerestaureerd zal worden, en de Hooglandse Kerk is een plein geprojecteerd. (Foto L-D./Holva;

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3