Westen wil top over kernstop PATER HOEFNAGELS IS OP ZOEK NAAR DE WAARHEID KARPETTEN AGENDA BRUILOFT Sociale strijd onvermijdelijk NEDERLAND IDEAAL VOOR INDUSTRIËLE VESTIGING Tank met 3000 liter benzine leeggelopen iOSRAM Café-Rest. „Zomerzorg" MET EEN ENKEL WOORD W. J. ZIRKZEE d SNEEUW in skigebieden LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 gens pater Hoefnagels gezocht wor- iden langs de weg van de loonstrijd. I Hierbij is geleidelijkheid en natuur lijke groei gewaarborgd. Progressieven en conservatieven nodig voor het maatschappelijk evenwicht Sociale strijd vormt volgens de socioloog pater H. Hoefnagels S. J. een wezenlijk onderdeel van het proces dat naar sociale vooruitgang leidt. Zonder sociale strijd zouden in ons land de toestanden in honderd jaar niet veel veranderd zijn. Wellicht zou er dan een zelfde situatie bestaan als thans in Kongo. Deze mening verkondigde pater Hoefnagels gisteravond in een voor de democratisch-socialistische studentenvereniging ..Politeia" in Amsterdam gehouden voordracht over de positieve kanten van de sociale strijd. Herinnerend aan een geruchtma kend artikel in de „ociologische Gids" waarin pater Hoefnagels o.m. betoogde het oneens te zijn met de mening dat Nederland min of meer een sociaal paradijs is zei spr. dat hem vooral van onderriemerszijde is verweten, dat hij hierbij geen oog zou hebben gehad voor de realiteit. Volgens pater Hoefnagels wordt het beeld van de „a-sociale werkgever" van vroeger wel eens te pessimistisch en dat van de huidige werkgever te optimistisch geschilderd. Men dient volgens spr. te beseffen, dat er een verschil bestaat tussen de goede so ciale bedoelingen van de werkgever en wat de arbeiders onder redelijke sociale verlangens verstaan. DIALOOG Pater Hoefnagels gaf te kennen, dat sociale strijd onvermijdelijk is, hoewel hij nadrukkelijk vaststelde dat hij niet tot deze strijd wilde op wekken. „Maar hy is er zo wezen lijk, dat hij niet valt weg te druk ken". Sociale strijd is volgens pater Hoef nagels echter nog heel iets anders dan pure machtsstrijd. Het is uit eindelijk de dialoog tussen mensen die samen op zoek zijn naar een bete re sociale waarheid. De arbeidersver langens t.a.v. het algemeen kiesrecht de vakverenigingsvrijheid, het recht op arbeid e.d. werden 60 jaar geleden nog niet erkend. Er moest strijd voor worden gevoerd en die leidde tot vooruitgang. Sociale geschiedenis is volgens spr. veel meer dan een strijd om belan gen. Progessieven en conservatieven zijn twee elementen die de maat schappij nodig heeft om haar in evenwicht te houden. De strijd moet hard worden gevoerd, omdat het nu eenmaal niet gaat om een abstracte waarheid, maar om een waarheid die over de levenskansen van de mensen beslist. Machtsmiddelen Het gebruik van machtsmiddelen ls daarbij onvermijdelijk, omdat vaak alleen de schok de mens de waar heid doet zien. Pater Hoefnagels meent dat het een moeizame en nooit eindigende dialoog is, omdat het probleem van orde en vooruit gang nooit tot een perfecte oplossing komt. Aanleiding tot klassenhaat mag er niet bestaan. Men zal moeten leren dat er strijd geleverd kan wor den zonder zich schuldig te maken aan persoonlijke verdachtmakingen. Conservatieven en progressieven moe ten elkaar leren zien als eerlijke strijders voor een gemeenschappelijk goed, aldus pater Hoefnagels, die meende dat het niet alleen de strijd op zich is die sociaal vruchtbaar is, maar de strijd van mensen die el kaar weten te respecteren. Ook in 1962 is volgens pater Hoef nagels strijd nog een voorwaarde voor voortzetting van het proces waarin geleidelijk groter gelijkberech- tigheid groeide. Een eerlijke strijd kan alleen aantonen in hoeverre cn- ze inkomensstructuur nog fundamen teel gewijzigd kan worden, of mede zeggenschap een reëel recht kan worden en op welke wijze wij tot spreiding van het bezit kunnen ko men. Bezitsspreiding Als punten van strijd voor de naas te toekomst zag pater Hoefnagels de positie van de vrije beroepen („We zullen allemaal arbeiders zijn, die een dienst leveren aan de maatschappij en waarvoor we betaald worden") en de plaats van de arbeider in de maat. schappij bezitsspreiding, medezeg genschap). De geperfectioneerde so ciale wetgeving noemde spr. mooi, maar de individu wordt steeds meer afhankelijk van een onpersoonlijk apparaat. Door meer persoonlijk bezit een zekere reserve zal de arbeider zich een vrijer man gaan voelen. Spr. geloofde niet dat de arbeiders voordeel zullen hebben van de be zitsspreiding. I MEISJE GESCHAAKT De Haagse politie heeft op verzoek van haar Bredase collega's een 43- jarige, uit Den Haag afkomstige man aangehouden wegens schaking van een minderjarig meisje. Enige dagen geleden was hij er met dit meisje uit Princenhage vandoor gegaan, uiter aard tegen de wil van haar ouders. De Haagse politie zocht in de resi dentie de omgeving af, waar de man vrij regelmatig kwam. In een loge ment werd het tweetal aangetroffen. Amerikaans deskundige Verbasingivekkende arbeidsvrede De rol van Nederland In de ;EEG en de voorwaarden voor industriële vestigingen in Nederland zijn het onderwerp geweest van een scherpe analyse door deskundigen op een studieconferentie te New York. Deze werd georganiseerd door de American Management Association, een lan delijke studie- en ontwikkelingsorganisatie van vooraanstaande personen uit het Amerikaanse zakenleven. Loonstrijd Tenslotte bepleitte pater Hoefna gels voor de arbeiders het recht om vrij te onderhandelen over hun ar beidsinkomen. „Als ze zelf looneisen stellen en dat op forse wijze doen, zou dat een zegen voor de econo mie zijn". Elk jaar wordt er volgens spr. twee miljard nieuw bezit ge vormd, maar we moeten ervoor zor gen dat dit niet alleen „aan de goe de zijde van de barrière terecht komt". Beter dan langs theoretische dis cussies of politieke hervormingen kan de weg naar sociale vooruitgang vol- De president van het vooraan staande farmaceutische concern Merck. Sharp and Dohme Int., dr. A. T .Knoppers, gaf een nauwkeuri ge beschouwing van Nederland als land voor industriële ontwikkeling binnen het geheel van de EEG. Met betrekking tot de vestiging van een dochtermaatschappij in Nederland door deze maatschappij verklaarde hij. dat het Nederlandse economische erfgoed zowel in idee als in uitvoe ring de eerste positieve overweging vormde bij het nemen van deze be slissing. Hij beschreef Nederland als een land met een verbazingwekkende ar beidsvrede, gebaseerd op unieke en niet gemakkelijk te transplanteren arbeidsverhoudingen. Hij legde de nadruk op het feit dat in de periode 19571959 het verloren aantal man dagen tengevolge van stakingen in Nederland slechts ongeveer 0.0016 van het totaal aantal mandagen in die periode bedroeg waar tegenover 0.17 staat als vergelijkingscijfer voor de VS voor het jaar 1960. Toen een ongebruikelijke staking de Ne derlandse industrie tijdelijk lam leg de, was het cijfer voor Nederland (0.038 toch aanmerkelijk lager dan dat voor de VS (0.09%). Sinds de dochtermaatschappij in Neder land is gevestigd, constateerde dr. Knoppers dat een aanzienlijk stij ging in de verkoop niet alleen in Ne derland zelf. maar ook vanuit Ne derland naar de Eeg en de ËVA- landen plaatsvond. Dr. Knoppers roemde de Neder landse autoriteiten namens de bui tenlandse en eigen Industrie en leg de er de nadruk op dat Nederland door traditie en daden het land van de Euromairkt is geweest, dat het Onder ambassade (Van onze Haagse correspondent) Een benzinetank onder de Ameri kaanse ambassade aan het Lange Voorhout te Den Haag ls gistermid dag door nog onbekende oorzaak lek geraakt, waardoor ongeveer 3.000 li ter benzine in de grond is weggelo pen. Rondom het middaguur ont dekten ambtenaren van het Gemeen telijk Electriciteitsbedrijf bij de con trole van een tegen de ambassade gebouwd schakelstation, dat er en kele plasjes benzine op de betonnen vloer stonden. Zij waarschuwden di- recht de brandweer, die adviseerde het schakelstation buiten werking te stellen, omdat bij het overschakelen één vonk voor een enorme explosie kan zorgen. De brandweer kreeg nu de moeilijke taak om het brand- en explosiegevaar te elimineren. De 3.000 liter benzine is weggelo pen in een zandplaat onder de fun dering van de ambassade en het wordt nog een heel probleem om de benzine daar weg te krijgen. Een van de mogelijkheden is om in de kelder van het gebouw voortdurend water te pompen, zodat de steeds weer binnendringende benzine op het water zal gaan drijven en dan opge pompt kan worden. Daarna kan zij met tankwagens (die door een ben zinemaatschappij geleverd moeten worden) afgevoerd worden. Een an dere mogelijkheid is om het met ben zine doordrenkte zand weg te voeren, maar dat is een dermate omvang rijk en lastig karwei, dat vermoede lijk de watermethode zal worden toe gepast. Het verkeer werd in het be gin omgeleid om het ergste gevaar voor een explosie te voorkomen. De benzinetank ligt aan de achterkant van het gebouw, zodat alleen bij de afrit bij het Smidswater geen verkeer mogelijk was. Toeschouwers, die een sigaret wilden roken .werden op een afstand gehouden De elektriciteits voorziening van de ambassade kon gewoon doorgaan, omdat bij de bouw van de ambassade een noodaggregaat is aangelegd, die voldoende is voor de stroomvoorziening en onafhankelijk kan werken. (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan heeft gisteravond zijn verwachte verklaring afgelegd over de hervatting van de kernproeven door de Verenig de Staten en Engeland. Tevens maakte Macmillan bekend dat hij en president Kennedy een persoonlijke brief aan Chroesjtsjow hebben gezonden, waarin de Sowjet-Unie wordt uitgenodigd deel te nemen aan een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken in Genève over stopzetting van de bomproeven, vooraf gaande aan de ontwapeningsconferentie, die op 14 maart begint. Macmillan zei dat Kennedy en hij met grote tegenzin het besluit tot hervatting van kernproeven hadden genomen, maar dat dit na de Rus sische proeven een militaire noodzaak was. „De Sowjet-Unie zou het probleem van de vernietiging van ballistische projectielen tijdens hun vlucht heb ben opgelost. Dit kan waar zijn of niet, maar het is een gebiedende mili taire eis dat het Westen zijn achter stand inhaalt". Daarvoor dient blijkbaar in de eer ste plaats de nieuwe serie Ameri kaanse proeven, waarvoor de Engel sen het Christmas-eiland in de Stille Oceaan beschikbaar hebben gesteld. De Britse regering verwacht ook een belangrijk militair succes van de ondergrondse proeven, welke zij van plan is over enkele weken in Nevada te houden. De bomproeven op Christmas Is land zullen worden uitgevoerd indien Rusland een nieuw gesprek over een verbod van kernproeven weigert. Maar Engeland zal in elk geval met Amerikaanse medewerking de onder grondse proef in Nevada houden. meest om zich heen heeft gekeken. Dit heeft zijn weerslag gevonden in het bepalen van zijn EEG-politiek. Dr. Knoppers verklaarde: „Neder land is van oudsher tegenstander ge weest van overeenkomsten, zowel van politieke als van economische aard, die zouden leiden tot het belemme ren van zyn toegang tot of zijn toe gankelijkheid vanuit de wereld rond om zich. Een dergelijk klimaat is ge woonlijk van groot voordeel voor de industriële handel en derhalve voor de vestiging van industrieën ,de bui tenlandse daarbij inbegrepen.' Vervolg van pag. I In Algerije reeds 710 doden Ongeveer 25.000 scholieren zijn gis terochtend in Algiers niet naar school gegaan uit protest tegen de moord op drie jonge Europeanen door moham medanen. De schoolstaking was vrij wel volledig. De politie versterkte haar patrouilles. Ook het personeel van sommige bladen is in staking gegaan, dit uit protefit tegen een besluit tot uit wijzing van de sportjournalist Arbo- na. De autoriteiten hebben gisteren een einde gemaakt aan een staking van tweehonderd ambtenaren, die niet meer zonder pantsertrein van Algiers naar het regeringscentrum Rocher Noir, 45 km verder naar het oosten, wilden gaan. De autoriteiten deelden de stakers schriftelijk mee, dat zij het gevaar lopen tot boete of gevangenisstraf te worden veroor deeld als zij het werk niet hervatten. De bewaking langs de spoorlijn is versterkt en het militaire escorte in de trein is uitgebreid. Bovendien worden de treinen begeleid door een licht verkenningsvliegtuig. Het ge heime leger heeft dikwijls aanslagen op de lijn gepleegd. Gisteren zij bij aanslagen in Alge rije dertien mensen om het leven ge komen en 48 gewond, zo hebben Franse militaire functionarissen in Algiers bekendgemaakt. Het totaal voor 1962 is nu reeds gestegen tot 710 doden en 1214 gewonden VOOR Hilversum I, HEDENAVOND 402 m. Advertentie Niet feilloos (Van onze t.v.-medewerker) Het plezier, dat gisteren aan ope raliefhebbers werd bereid, is niet ge heel onverdeeld geweest, want de be faamde komische opera van de Ita liaan Cimarosa „Het verzwegen hu welijk" is niet. helemaal overgekomen. Het was een produktie van eigen bo dem een pluspunt, het zij zonder enig chauvinisme gezegd er werd met een geleend orkest gespeeld, de studioruimte was voor dit doel der mate ontoereikend, dat in verschil lende lokaliteiten moest worden ge werkt, maar vooral het werk was aanzienlijk gekortwiekt. Nu moeten deskundiger mensen dan wij maar uitmaken in hoeverre dat met ken nis van zaken was gebeurd. Wij voor ons menen alleen te maken te heb ben met hetgeen geboden werd en dat stemt ons bepaald niet ontevree. Dat mag ons niet blind (of liever doof) doen zijn 'voor enige passages, waarin men zo opging in de zang, dat er weinig meer van te verstaan viel. Maar dat hebben we met Duitse opera's ook, om van de Italianen maar te zwijgen. Er werd met entrain gemusiceerd Advertentie of PARTIJ hebben wij een gezellige zaal. Speciale menu's, verschillende prijzen. MENU f7.—. ITALIAANSE SALADE ASPERGESOEP GEBR. VARKENSLENDE ROOMSAUS VERSCHILLENDE GROENTEN GEB. AARDAPPELEN IJSTAART met vruchten en slagroom KOFFIE STATIONSWEG 35A - TEL. 21444 en geacteerd, soms een beetje te zwaar aangezet, maar Cammermans had kennelijk het meeste oog voor de karikatuur, die in het verhaal zit. Een heel belangrijk punt, de de cors waren ingenieus en smaakvol, een lust voor oog en verstand. We willen niet alle prestaties op een goudschaaltje gaan wegen, maar willen toch nog wel iets opmerken, wat aan de aandacht van de nieuws- jagers schijnt te zijn ontsnapt. We kunnen niet meer nagaan of in een vorige opvoering, een paar jaar ge leden, Antoni Wink meedeed, maar wel weten we, dat hij voor het eerst als tenor onder de lampen aantrad. Met hem is het nl. een eigenaardig geval geweest. Hij had zijn opleiding als bariton genoten, werd beluisterd door een Amerikaan van Nederlandse origine, die een heldentenor-in-aan- leg in het jongmens ontdekte. Op grond van die aanwijzing heeft Wink enige jaren een herscholing in Mun- chen ondergaan en zo op het eerste gehoor bepaald niet zonder succes, al bood zijn rol hem niet veel kansen tot grootse ontplooiing. Uit het voor programma valt nog te releveren een aardig gesprek over verpleegsters, speciaal van Christelijke huize, die volgens een hoofdverpleegster steeds zo moeten zijn „aangedaan" dat zij niet opvallen, waarbijhet bepaald gewenst kan zijn, dat zij een bescheiden „make-up" toepassen. Wie zich de bittere strijd herinnert over kort haar-lang haar voor de zus tertjes. ervaart hoezeer zelfs de meest behoudenden meeëvolueren. Verder nog even een snuifje zout op een slakje: voor de eerste keer in de bijna vier jaar, dat wij kij ken, stokte omroepster Tanja Koen. Ineens viel de gespannen trek weg en was zy van een verlegen charme. De 77-jarige wielrijder H. J. Pij nenburg uit Tilburg is gisteren bij het oversteken van de ringbaan zuid te Tilburg door een vrachtauto gegrepen. De heer Pijnenburg werd hierbij vrij wel op slag gedood. Een Nederlander, de 46-Jarlge Hendrik van Overbeek is na een val tijdens een skitocht naar Serfaus in de provincie Tirol, overleden. Van Overbeek, wiens adres was Zwart Jan straat 122 in Rotterdam, leed aan een hartkwaal. BINNENLAND De gemeenteraad van Weesp heeft zich gisteravond verenigd met het ge wijzigd wetsontwerp Inzake de ophef fing en het vormen van nieuwe ge meenten in het Noordhollandse ge deelte van de Vechtstreek en de vor ming van de nieuwe randgemeente Bijlmermeer. De gemeenteraad besloot er bij Gedeputeerde Staten met klem op aan te dringen te willen bevorderen dat het wetsontwerp voor 1 Januari 1963 zyn beslag krijgt. -Gistermiddag is de 14-; -Jarige M. Tolsma, die als schippersknecht werkte aan boord van het Nederlandse motor schip „Gerda". in het Albert-kanaal in België overboord gevallen en ver dronken. De Jongen was afkomstig uit Raamsdonkveer. Bij K.B. is met Ingang van 1 Ja nuari Jl. tot en met 31 december 1963 benoemd tot voorzitter van de raad voor de luchtvaart mx. R. P. Cleverin- ga, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam. Mr. Cleveringa volgt in deze functie mr. J. E. van der Meulen, oud-vlce-presldent van de Hoge Raad der Nederlanden, op die, na vele Jaren het voorzitterschap van de raad te hebben bekleed inmiddels aan de uit oefening der functie gestelde leeftijds grens heeft bereikt. Het Rijksmuseum en de VVV te Amsterdam hebben een prijsvraag uit geschreven voor het beste artikel in een schoolblad (verschenen na 1 Ja nuari 1961 - Inzendingstermijn sluit 1 mei 1962) dat handelt over de Ne derlandse kunstmusea en/of de Neder landse kunst. Het door de Jury be kroonde artikel zal worden beloond met een drie dagen durende „Rem- brandt-tocht" met diverse attracties voor de gehele klas van de schrijver van het artikel en de redactie van het schoolblad waarin het werd geplaatst. Op deze tocht zullen musea waar werken van Rembrandt hangen en plaatsen waar hij gewoond en gewerkt heeft worden bezocht. Amerlka's vroegere vertegenwoor diger bij de V.N., Henri Cabot Lodge, heeft na een verblijf van twee dagen ons land verlaten. Gisterochtend ver trok hij met een lijntoestel van de KLM van Schiphol naar Kopenhagen. De Zweedse scheepswerf „Falken- berg" heeft gisteren gevraagd de 1200 ton metende Nederlandse vrachtvaar der „Deneb" aan de ketting te leggen, aldus deelt het Zweedse persbureau T.T. mee. De Nederlandse eigenaars van het schip, de rederij Nlevelt- Goudriaan in Rotterdam, zou aan de scheepswerf een som van 300.000 Zweedse kronen schuldig zijn. BUITENLAND Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren bekendgemaakt, dat er te Saigon een „commando voor de militaire bijstand van de V.S. aan (Zuid-)Vietnam" is ingesteld. Dit com mando zal het de V.S. mogelijk maken, hun militaire steun aan zuid-Vietnam te vergroten, aldus de bekendmaking. Het commando ls geplaatst onder bevel van de Amerikaanse leger-generaal Paul Harkin. die zijn hoofdkwartier in Saigon zal vestigen. Het artistieke en technische per soneel van de Weense Opera heeft aan de Oostenrijkse minister Drimmel een brief gezonden waarin gevraagd wordt „alles te doen om de internationale persoonlijkheid Herbert von Karajan voor de Weense Opera te behouden". Een Warschause debatclub, die een vooraanstaande rol heeft gespeeld bij het levend houden van de discussie over algemene vrijheden in een socia listische gemeenschap in het bij zonder de vrijheid van academisch on derzoek heeft onder krachtige druk van buitenaf besloten haar activiteit voorlopig te staken. In een bar in Key-West (Florida) zijn verscheidene manuscripten van de onlangs overleden schrijver Ernest Hemingway ontdekt. De bar behoort aan een vriend van Hemingway, die de papieren bijna 30 Jaar in z(jn café heeft bewaard. Onder de manuscripten is dat I aan Kongo door "verschillende landen In Moskou is gisteren tussen de Sowjet-Unie en Noorwegen een over eenkomst getekend voor culturele en wetenschappelijke uitwisseling voor twee Jaar, aldus een mededeling van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken. Vijf arbeiders zijn gisteren dode lijk verongelukt, toen zij aan de top van de antenne van het radiostation Hamburg ,;werkten. Door een niet op gehelderde oorzaak schoot het plat form waarop zij zlQh bevonden los en stortte met hen naar beneden. De EEG en Euratom zullen met een eigen paviljoen vertegenwoordigd zijn op de internationale tentoonstel ling „De 21ste eeuw" die op 21 april in Seattle (Ver. Staten) zal worden geopend. In dit paviljoen, met een oppervlakte van 1350 m2, zal het Ame rikaanse publiek kennis kunnen nemen van de omvang en de activiteit der Europese gemeenschappen. Finland heeft zich bereid ver klaard voor 1,48 miljoen dollar deel te nemen in de obligatielening van de In de omgeving van het meer van Karoen, op 80 km van Cairo, zijn fos sielen van vogels en andere dieren ge vonden, die 45 miljoen Jaren geleden moeten hebben creleefd, zo heeft de Egyptische geoloog dr. Joessef Sjawky in Cairo bekendgemaakt. Guatemala heeft gisteren bij de Organisatie van Amerikaanse Staten een protest ingediend tegen wat ge noemd wordt een door Cuba geïnspi reerde gewapende aanval tegen de strijdkrachten in noordoost-Guatemala verleden maandag. In de protestnota wordt gezegd dat het leger de toestand weer meester is en vrachtwagens. Jeeps, geweren en machinegeweren op „een kleine groep oproerige troepen" heeft buitgemaakt. De bevolking van Warschau is gestegen tot 1.162.000 inwoners. Voor de oorlog waren het er 1.289.000. in 1946 479.000. De minister-president van Kongo. Adoela. is gisteravond per vliegtuig uit New York naar zijn land vertrokken. HIJ zei na zijn bezoek van zes dagen aan de Verenigde Staten op het vlieg veld van New York, dat hij in de af gelopen dagen enkele misverstanden had kunnen wegnemen. Bovendien had hij nauwer contact gekregen met de Verenigde Naties. In overleg met de VN ls e^n urogram ontsteld met de i volgende punten: onlosslng van het Katangese vraagstuk, reorganisatie van het Kongolese leger en hulpverlening NCRV: 18.00 Harmonie-ork. 18.20 De hangmat, licht progr.. 18.50 Regerings- uitz.: uitz. v. d. middenstand. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Bariton en plano. 19.30 Radiokrant. 19 50 Geestelijke liederen. 20.20 Prisma, gevar. progr. 21.30 Milit. ork. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld, lezing. 23.00 Ka- merork. en sol. 23.40 Viool en plano. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Politieke lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. lezing. 19.00 V. d. kind. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Volksmuz. 19.50 Déarom, lezing. 20.00 Nws. 20.05 De afloop van het koloniale tijdperk, lezing (II). 20.20 Op zoek naar Z.-Amerika, documentaire. 20.50 Wereld in beweging, gesprek. VARA: 21.00 Amus. muz. 21.30 Europoort, Nederlandse polder in de Noordzee, klankbeeld-reportage. 22.00 Lichte muz. 22.15 Buitenlands weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Het kinderloze hu welijk, gesprek. VARA: 23.00 Socialis tisch nws. in Esperanto. 23.10 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lyn van 18-20 uur) Umberto Giordano „Andrea Chenier" Opera in 4 tableaux op tekst van Luigl Illica. Uitvoerenden: Mario del Mona co. tenor, als Andrea Chenier; Ettore Bastianini. bariton. Carlton Gérard; Renata Tebaldi, sopraan. Maddalena di Coigny; Fiorenza Cossotto, mezzo-so praan, de mulattin Bersi; Maria Teresa Mandalari. mezzo-sopraan, de Gravin di Coigny; Amelia Guidi. mezzo-sopr.. Madlon; Silvio Maionlca, bas. Roucher; Dino Mantovani. bariton, Pletro Flé- ville, romanschrijver; Vico Polotto, ba riton, Fouquler Tlnville, openbaar aan klager; Fernando Corena. bas. de sans culotte Mathleu, bijgenaamd „Popu- lus"; Mariano Caruso, tenor, een spion, bijgenaamd „Incredibile"; Angelo Mer curial!, tenor, de Abbé, eeen dichter Dario Caselll, bas. als Schmidt, cipier in San Lazarro, Dumas, President van de Rechtbank voor het algemeen wel zijn: Michele Cazzato, bas. als de huis meester. Koor en Orkest van de Acca- demia di Santa Cecillia, Rome. Diri gent: Gianandrea Gavazzeni. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. VARA: 20.20 Espresso. 21.00 De Rudl Carrell Show. 21.45 Act. op kunstgebied. VOOR ZATERDAG 10 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Klassieke gram. 11.00 V. d. zie ken. 11.45 Klassieke gram. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12 04 Metropole ork. en zangsollst. (12.30-12.33 Land en tuinb. meded.). 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Platennnws. 13.25 Limburgs- symfonisch-accordeonork. 13.50 V. d. jèugd. van „to have and have not". via de V.N. VRIJDAG NeïnpfSh^rru2Sral)„:Iee8teï0nd Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst over „Geeste lijke ontwikkelingsfasen". 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Schouwburg: Diestoneel „II Glucco delle Parti 8 uur nam. Tearoom v. d. Heijden: Jaarverg. Vo- la. 8 uur nam. 5 ZATERDAG Doopsgezinde Kerk (Adventkerk): i0"" uur vm- Bijbelstudie; 11-12 uur ds. K. C. van Oossanen. ,ïn „4en *er8ulden Turk: Dlploma- ultrelklng Opleiding ln boek- en ras- terdiepdrukkersbedrljf. 3 uur n.m. Schouwburg: Diestoneel „II Glucco delle Partl 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal)Uit voering Chr. Muziekver. „Concordia", 8 uur n.m. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Zeilstra. 10 uur v.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 v.m. De Doelen: Ledenverg. Leidse Ama teur Fotografen ver. 8 uur n.m. Gulden Vlies: Jaarverg. Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Leiden. 2.30 uur n.m. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur njn. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Invi tatieconcert 60-Jarig bestaan „Werk- mans Wilskracht". 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jeho vah's getuigen. 7.25 uur n.m. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Maasbach. 8 uur n.m. Schouwburg: K. en O. Rotterdams Toneel „Boelng-Boeing". 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Con cert Trio Jo Juda voor LKK „Voor Allen". 8 uur n.m. Oegstgeest (Laan van Oud-Poel geest 2): Vrouwen in de WD. Spr. mevr. Vilma Kalnins over Finse folk lore. 10.30 uur v.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal: Halfuur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m. Den Burcht (grote zaal)Propagan- da-contactavond Ned. Jeugdherberg Centrale. 8 uur n.m. Doopsgezinde kerk: Evangelisatie- bijeenkomst o.l.v. ds. K. C. v. Oossanen. 8 urn- n.m. Schouwburg: K. en O. Rotterdams Toneel „Boeing-Boelng". 8 uur n.m. Oegstgeest (Patronaatsgebouw): Toneelver „De Lekenspelers" voeren op ,,'t Sloof ie". 8 uur n.m. TRAP. en GANGLOPERS 50 en 70 breed, moderne klassieke dessins. Grote keuze. Textielhandel en Woninginrichting VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A, MIDZA TELEFOON 24610 KRO: 14.10 Franse les. 14.30 V. d. Jeugd. 15.30 Mezzo-sopraan en orgel 15.55 De zelfmoord, hoorspel. 16.4C Lichte muz. met zangsolisten. 17.0: Sportperiscoop. 17.10 Instr. octet. 17.30 Boekbespr. 17.40 Nieuwe klass. gram 18.00 Kunstkron. 18.30 Strijkork. 18.5c U bent toch ook van de party?, lezing 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Muzikale', wedstr. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Kamerork. en solist. 20.50 Vragenbe- antw. 21.00 Tierelantijnen, gevar. progr 22.00 Kopstukken, licht progr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Meesterwerken van de religieuze muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 238 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym 7.23 Lichte gram. 8.00 Nws. 8.18 Lichte! gram. 8.35 V. d. voorpagina, praatje! 8.40 Operettemuz. 8.50 Weg wys: tlpjl voor toeristen. 9.00 Gym. v. d. vrouwi 9.10 Klassieke orgelmuz. 9.40 Gemengd koor. VPRO: 10.00 Samen thuis. praat- Je. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.2G Hammondorgel en zang. 10.50 Tentoon-5 stellingsagenda. 10.55 Jazzmuz. 1120 Sport. 11.45 Amus. muz. 12.15 Van de wieg tot het graf. vragenbeantw. 12 30 Land- en tuinb. nleded. 12.33 Dansmuz 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Jazzmuz. 13.35 Tussen mens en nevél.i vlek. lezing. 13.50 Lichte muz. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Jld- dische en Israëlische liederen 15 n Omroepork. en sol. (I. d. pauze om plm. 15.50-16.10 Boekbespr.). 17 ooi Jazzmuz. met comm. 17.30 Weekjour- naai. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Ham mondorgelspel. 18 35 Lichte muz. 19 0fl! Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 B«J belse miniaturen, lezing. 19.45 Cone voor gitaar en ork. 19.55 Deze week lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Eer avond ie thuis: gevar. progr. 21.50 So-1 cialistlsch comm. 22.05 Walsork. 22 30 i. r?-4,LHautot en z'Jn zoon, radio- ^e' 23.10 Wie is het?, quiz. 23 35 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 15.00 Showbusiness in de laren twintig. 15.30 Vlucht KL 641 docu mentalre. 16.00 Verkeerverkeerd 16.15 Televisiefilm. 17.00-17.40 V. d kind. 19.30 Televisiefilm. NTS: 20Oü Journ. en weeroverz. KRO: Woord en beeld. 20.80 Artistieke en semi-artis- zaken uit de Franse hoofdstad. 21.00 Zaterdagavond-akkoorden: gevar P£0fE' 2200 sP°rt;. 22.20 Speelfilm thriller 22.40 Epiloog. NTS: 23.00-24.00 Eurovisie: Italiaans songfestival in San Remo (finale). BUITENLANDSE PROGRAMMA'S ^Engeland, BBC Home Service, 12.00 Jeugdconcert. 13.15 Automob!-. listenkron. 13.30 Interviews. 13 551 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr 14.40 Gevar. muz. 15.10 Hoorsp. 15.35 Reportage Rugbv-wedstr. Engeland- lerland. 17 20 Popul. gram. 17.45 V. d kleuters. 18.00 V. d. 1eugd. 18.55 Weer ber 19.00 Nws 19.15 Sportultz. 19.45 Pari. overz. 20.00 Gevar. muz 20 30 Gevar. proer. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws 23.10 Boekbespr. Avondgebeden. 24 oo Nws. en weerber. 0.06-0.36 Viool er piano. Light Programme, ofd 45 DONDERDAG Gulden Vlies: Modeshow fa. Gerzon „Uw baby en U". 2.30 uur n.m. Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. In den vergulden TurkJaarverg. R.-K. Middenstandsbond. 8 uur n.m. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Ledenverg. Kon. Ned. Natuurhist. Ver. Spr .dr. W. Vervoort over Noorwegen. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Toon kunstkoor zingt „Die Schöpfung". 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling werken van Theo Blom en Wilfred Voet. Werk dagen 8.30-12.30 en 2-5.30 uur (zater dags en zondags gesloten) (tot 24 fe bruari) Lakenhal: Tentoonstelling Ap Sok. Werkd. 10-4 uur. zon- en feestdagen 1-4 uur (tot 5 maart). Lakenhal: Tentoonstelling „De 50 best verzorgde boeken van 1960". Werk dagen 10-4 uur; zondag 1-4 uur (tot 5 maart) Legermuseum (Pesthulslaan)Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werf park 1; Tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdageD van 10-12 eD 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Ryksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen ln Egypte" (tot 25 februari). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Oudheden: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur. zondag 1-4 uur BIOSCOPEN Luor: „Wien? Wie es weint und lacht". (Das Rlesenrad). 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Analyse van een moord". 18 jr. Dag. 2 en 7.30 uur; zond. 2, 5 en 8 uur. Studio: „II Grido" (De kreet). 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, Trianon: „De kanonnen van Navarone". 14 jr. Dag. 2 en 7.30 uur; zond. 2, 5 en 8 uur. Lido: „Ursus" (De wreker der slaven). 14 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex: „De zondares van Assyrië". 14 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donder dagcyclus „Duistere driften". Astra-Theater - Wassenaar: Vrydag. zat., ma., di., wo. en do. 7.30 uur; zondag 2.30 en 7.30 uur „Ben Hur". A.l. Avond- en nachtdienst der apotheken Te Leiden is geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek van Drle- sum. Mare 110, tel. 20406. Engeland, BBC 1500 m. 11.00 Gevar. progr. 13.00 Vragenl antw. 13.31 Sportparade. 13.55 Latiji Amerikaans ork. 14 45 Licht progr. 15.15 Dansmuz. 16.00 Onbekend. 16.451 Voetbalcomm. 17.45 Onbekend. 18 00 Sportverslagen. 19.00 Ork muz. en koor- zang. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Nws. en, Journ. 20.24 Voetbalcomm. 20.31 Cone ork. en sol. 2131 Gevar. progr. 22 1! Amus. muz. 23.00 Gevar. muz. 23. Sta Nws. en sport. 23.40 Gevar. progr. 0.55- 1.00 Nws. Nnrdwestdeutselier Rundfunk, 309 12.00 Lichte ork. muz. en solisten,' 13.00 Nws. 13.15 Hammondorgelspel. 13.30 Jazzmuz. 14.00 Lichte muz 14 30 Popul. liedjes. 15 30 Oude minnelie deren. 16.30 Gevar. sram. 17.30 PoduI. muz. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang. 21 45 Nws. 22.10 Svmfonie ork. 22.35 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 1.00; Gram. 2.00 Weerber. en gevar. muz. j Frankrllk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Kamerork. 14.00 Gram. 14.40 Griekse kamermuz. 18.30 Orkestconc. 22.30 Gram. 23.05 Klassiek? cram. 23.44 Pianorecital. 23.53-24. Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Nws. 12.03 Lichte gram 12.30 Weerber. 12.35 Zlgeunermuzlek 13 00 Nws. 13.15 V. d. teenagers. 14 OC Filmkron. 14 30 De academie der dis- coflelen. 15.30 Gevar. muz. en tin? voor trios. 16 00 Theaterkron. 18.20 Amus. muz. 16.45 Reportaee. 17.00 Nws 17.15 Daeklatmer en litureisch bpriobt 17.20 Liturpisehe gezancran. 17.30 Ita liaanse madrigalen. 17.45 Enrrelse le.' (herh.). 1800 Kerkorrrel. 18... sold. 19 00 Nws. en rnm.m. uit Amerika 19A0 Lichte muz. ?n 00 Belgische muz 32 00 Nws. 22.15 Licht-* cram. 23 OC Nws 23 05 Amus. muz. 23.30 Dansmuz 23 55-24.00 Nws. 484 m.: 12.18 Bel Canto. 13.00 Nws 16 03 Disco-Club. 17.00 Nws. 18.55 Gram. 19.30 Nws. 20 30 Hoorsp. 2215' Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Gevar. muz 23.55 Nws. Duitsland cm. sneeuw Feldtoerg g. opg. Oberstdörf g. opg. Gairmlsch P. g. opg. Braunlage g. opg. Zwitserland cm. sneeuw Adel boden 60 Arosa m. d. 1 m. Davos m. d. 1 m. Engelb m. d. 1 m. aad 50 Grlndelwald Mürren St.-Morltz Zermatt 90 100 100 Oostenrijk cm. sneeu* Berwang 90 K.bühel m.d.lm Seefeld 70: Igls m. d. 1 m Leoh m. d. 1 m Saalbach 45 Mallnitz 75 Frankrijk cm. sneeuï Chamon. m. d. 1 m Megève 70. V. d'Isere m. d. 1 n Vallolre m.d. lm A.d'Huez m. d. 1 m WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Advertentie OOK DE APOTHEKEN TE LEIDEN gaan des ZATERDAGS met een beperkte bezetting werken. In spoedgevallen staan wy voor U klaar Biedt Uw recepten en herha lingen tijdig aan doch zo min moge lijk op zaterdag. DE LEIDSE APOTHEKERS. B(J geen gehoor van tl» Huisarts ol specialist (of diens waarnemers), bei op dokterstelefoon 22222. Amsterdam licht bew. Den Helder onbewolkt "penburg half bew. llsslngen s a ai w stil -1 Of nnw 4 4 0.i - nnw 2 2 yusslngen onbewolkt nnw 2 2 Eelde licht bew. w 2-0 De Bilt onbewolkt wnw 2 -1 0.5 Twenthe half bew. w.stil -i 0.2 Eindhoven onbewolkt wstil -2 1 Z.—Limburg onbewolkt zw 2-3 0: Helsinki zwaar bew nnw 2 -0 12 Stockholm onbewolkt nw 1-5 5 Oslo onbewolkt w stil -5 0 KopenhageD onbewolkt w 2 0 1 Aberdeen geh bew. wnw 4 1 2 Londen onbewolkt w.stil -2 0.1 Brussel onbewolkt w.stii -l 1 Luxemburg onbewolkt nno 4-12 Parijs onbewolkt n 4 11 Bordeaux onbewolkt n 5 3 2 Grenoble geh bew. n 2 4 1 Nice zwaar bew. nnw 5 8 1 w 4-11 w.sti-1 -0 1 n 4 2 4 nno 3 2 2 ono 10 3 0(1 zzo 2 -3 0(1 ozo 2-14 w.stil 0 12

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2