Zilveren concierge gehuldigd I Ook K.N.A.C. begint met cursus in „verhoogde rijvaardigheid" V.N. stellen Katanga ultimatum Jamaica wordt onafhankelijk BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 De heer L. P. Forterie is een kwart eeuw concierge geweest by het Snouck Hurgronjehuis aan het Ra penburg 61. Gisterochtend werd hij in het huis waar hij nu 25 jaar heeft gewerkt, gehuldigd. Het woord werd achtereenvolgens gevoerd door mr. E. E. Menten voor zitter van het Leidsch Universiteits Fonds, prof. mr. J. M. van Bemmelen (de heer Forterie was ook enige tijd als concierge verbonden aan het Cri minologisch Instituut), prof. dr. E. M. Uhlenbeck namens allen die in het huis hun werk hebben, en mevr. M. E. Wensinck-Daubanton, de wedu- we van professor Wensinck die hem in dienst nam. Zy allen zeiden grote waardering te hebben voor de yver en de toewijding, die de zilveren concierge altijd in zijn werk toonde. Prof. Van Bemmelen en mr. Menten boden de heer Forterie beiden een enveloppe met inhoud aan. Prof. Uh lenbeck verraste de jubilaris met een mand vol levensmiddelen .De heer p. Verver, hoofd van de rijksplant soenendienst bood een mand met vruchten aan. Knappe thriller als K. en O.'s Film van de maand Een regisseur, die in staat is als eersteling een film te presenteren van de kwaliteit van „Lift naar het scha vot" (Ascenseur pour l'echafaud) heeft heel wat in zijn mars. Gister avond draaide dit knappe werk van Louis Malle als K. en O.'s Film van de maand in Casino, dat helaas maar matig bezet was, omdat de televisie het kortgeleden eveneens had laten zien. Overigens bleek weer eens, dat een goed scenario voor een regisseur een belangrijke steun is, al staat daar na tuurlijk tegenover, dat een slecht re gisseur zelfs het beste verhaal kan bederven. In dit geval had Malle te maken met een knap gecomponeerde geschiedenis van een moordenaar, die zyn daad voor zelfmoord probeert te laten doorgaan. Maar de intrige is veel ingewikkelder dan dit betrekke- lijk eenvoudige gegeven. Daardoor J ontstond een prachtig evenwicht tus sen het hoofdmotief en de neven thema's. Malle heeft dit voordeel ten- volle uitgebuit en voor zeer afwisse lende beelden gezorgd, waardoor de spanning sterk kon worden opgevoerd. Tegenstellingen en rijm volgden el kaar in prachtig ritme op, hetgeen niet verhinderde, dat het verhaal vol komen doorzichtig bleef. Malle is er in geslaagd de sfeer tenvolle tot haar recht te laten komen, waardoor hij een geraffineerd middel in de hand hield, het tempo geen ogenblik te laten verslappen. Dit werk met zijn duidelijke anti-climax loopt tenslotte uit op een verrassende ontknoping. K. en O. heeft met „Lift naar het j schavot", waarin vooral Jeanne Mo- reau een actrice van formaat bleek ite zijn de toeschouwer nieuwsgierig gemaakt naar de twee andere films, die Malle nog op zijn naam heeft staan.. In het programma een speels te kenfilmpje van Jabely: „Lui et elle", dat al evenzeer wist te boeien. Al bij al een zeer geslaagde avond. Medische Dienst Oegstgeest Dokter Reterink, tel. 20394. Warmond Zondag 11 februari dokter Bots Voorhout, telefoon 02532 7393. Zuster Konijn. Kerkdam 3 Warmond telefoon 01711250 b.g.g. telefoon 206. Wassenaar Dokter H. W. Plink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075 en J. C. de Neef, Wilhelminaplein 1, tel. 8303. ApothekersdienstVan zaterdagmid dag tot de volgende week zaterdag heeft apotheek Dr. Siderius, Langstr. 86, tel. 2141 dienst na sluitingstijd. (Van onze Haagse correspondent) Na de ANWB begint nu ook de KNAC met het geven van cursussen en verhoogde rijvaardigheid en van rij-analyses aan automobilisten. Van 1 maart af kunnen personen, die al jaren lang rijden, maar de fouten die zij ongetwijfeld toch nog maken wil len afleren, zich aan de beoordeling van een hoop gekwalificeerde expert onderwerpen om te horen, wat er aan hun rijkunst ontbreekt. Er zijn thans drie instructeurs voor dit speciale werk aangetrokken. Voorlopig geven zjj de cursussen alleen in Drachten en Arnhem. Maar de KNAC streeft ernaar spoedig de mogelijkheid in andere plaatsen open te stellen. Daarvoor zjjn meer instructeurs reeds in opleiding. R. k. damescontact z. w. kiest bestuur I De door bouwpastoor N. J. Com mandeur in Leiden-zuidwest in het leven geroepen r.-k. vrouwenvereni ging drijft nog naamloos en stuur- I loos rond. Daar komt nu spoedig ver andering in, want op woensdagavond 14 februari komt men bijeen in de kantine van de Royal McBee onder andere om een bestuur te kiezen. Het is echter nog een open vraag of de jonge vereniging diezelfde avond ook de richting zal kiezen, die in de toe komst gevolgd zal worden. Zoals ge meld werd in de eerste bijeenkomst de vraag opgeworpen of men zich moest aansluiten bij de K.A.V. of de voorkeur zou geven aan een geheel eigen stijl. Het laatste woord zal er niet over gezegd zijn. Maar de r.-k. dames zullen zich niet alleen met dergelijke problemen bezighouden. Zij krijgen een brei- modeshow voorgezet, die voor de pauze door kinderen uit de parochie verzorgd zal worden. Daarna komen de mannequins aan bod. Tevens zal men iets meer te horen krijgen over de bazaar, die in de loop van maart gehouden zal worden. Studentenbezoek uit Chili en Peru Van 17 t/m 20 februari zal een ge- zeischap van 20 farmaceuten en hun j hoogleraar prof. dr. R. Figari van de Universiteit van Chili te Santiago de Chile, onder auspiciën van hél Mi- I nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een studiereis door 1 Nederland maken. In het reispro gramma zijn o.m. opgenomen bezoe ken aan een farmaceutische indus trie te Weesp, het farmaceutisch la boratorium van de Leidse Universi teit, waar prof. dr. E. H. Vogelen zang het gezelschap zal ontvangen, het Rijksmuseum te Amsterdam en de Euromast te Rotterdam. Van 20 t.m. 26 februari zullen 12 studenten in de geologie en minera logie en hun hoogleraar prof. dr. G. Petersen van de Technische Universi teit te Lima, onder auspiciën van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een studiereis door Nederland maken. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 febr. Kaasmarkt: aan gevoerd 3 partyen Goudse kaas. No teringen: Goudse extra kwal. tot f2.28, 'e kwal. tot f 2.18. Handel matig. j LEIDEN, 9 febr. Veemarkt: aan- voer stieren 2, melkkoeien 65, vette Koelen 220, vare koeien 30, pinken 16, |tette kalveren 29, nuchtere kalveren |190, vette schapen 40, fokschapen, vette lammeren 1092, gelten 3, zulg- en weidelammeren 19 stuks. Totaal 1756 stuks. Pryzen: melkkoeien f 900-1200 p. st., I vette koelen f 2.45-3.35 p. kg. schoon gew., vare koeien f 580-990 p. st., pln- Ken f 350-650 p. st., vette kalveren Iel2-2.65 per kg lev. gew., nuchtere kal veren f 1.20-1.50 per kg lev. gew., vette schapen f 95-125 p. st., fokschapen 1130-160 p. st.. vette lammeren f 100- 'so P. St. Handelmelkkoeien rustig, vette koelen gedrukt, vare koeien matig, Pinken kalm, vette kalveren traag, nuchtere kalveren matig, vette scha pen redelijk, fokschapen rustig, vette lammeren redeiyk. Er zijn enkele opmerkelijke ver- verschillen tussen de nog maar enkele weken geleden aangekondigde cursus „verhoogde rijvaardigheid'van de ANWB en de cursus van de KNAC. By de ANWB duurt de les twee uur en zijn de kosten f. 25,Bij de KNAC moet de leerlin? voor het on derricht een hele dag en een ronde som van f. 100,uittrekken. De les wordt gegeven in zijn eigen wagen. De op het eerste gezicht hoge kosten worden verklaard door de kwaliteit van de instructeur en door de wens van het KNAC-bestuur om de za ken meteen goed op te zetten. „Je kunt later de prijs beter verlagen dan verhogen", zei de voorzitter, mr. B. Ph. Harinxma thoe Slooten ons gistermiddag in Rijswijk. Persoonlijk hebben wij daarna kunnen onder vinden hoe scherp de zeer ervaren instructeurs (zij hebben o.m. de rij opleiding voor de Rotterdamse politie verzorgd) de rygewoonten van de automobilist analyseren. Reeds na een rit van een half uur somden zij een aantal grondfouten op. die wij onszelf niet bewust waren maar die niettemin vroeger of later oorzaak van een ongeluk zouden kunnen wor den. De KNAC-cursus begint dan ook met een lange rit. Later wordt de theoretische kennis van de verkeers regels getoetst Na een discussie over de resultaten van de eerste rit gaat men weer de weg op. om de gemaakte fouten te verbeteren en goede ry gewoonten aan te leren. De mogelijkheid zal ook bestaan dat de automobilist alleen een rij- analyse laat maken, testrit, bespre king en schriftelijk rapport. Een van de resultaten van deze enkele ana lyse zal zijn. zo hoopt, de KNAC, dat de automobilist zich van zyn rij- tekortkomingen zal bewust werden en zal besluiten tot het volgen van een dagcursus. WASSENAAR Ds. J. Schipper, die tot voor kort in Bandoeng werkzaam was als zendingspredikant in samenwerking met de Chinese Christelijke Kerk in Indonesië zal op vrijdagavond 16 februari om 8 uur in het Deylerhuis te Wassenaar spreken over „Gods werk gaat toch door op West-Java". In een ledenvergadering van de afdeling Wassenaar van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen is mevrouw A. Stammes-Brou wer afgetreden als presidente. Zij wordt opgevolgd door mevrouw Bos- Wentink, die al zitting had in het bestuur. Tot nieuw bestuurslid werd gekomen mevrouw Spek-Schippers. Tydens de eerstvolgende Nuts- avond. die dinsdag 13 februari a.s. te 20.15 uur in het Verenigingsge bouw te Wassenaar gehouden wordt, zal chef-stewardess Marie Louise Crefecoeur een causerie met kleuren dia's en kleurenfilm houden over een ontdekkingstocht door Nieuw-Gui- nea. Zondagmiddag 5 uur wordt in de gereformeerde kerk aan de Zijl- laan te Wassenaar een bijzondere dienst gehouden. Ds. A. Vos zal spre ken over „Ik heb geen mens". Dc- bekende alt-zangeres Carla Brunott zal enkele liederen ten gehore bren gen. Het orgel werd bespeeld docr Gerard Akkerhuis. Voor het kandidaatsexamen elektrotechnisch ingenieur slaagde aan de Techn. Hogeschool te Delft de heer A. v. Duuren uit Wassenaar. - In Wassenaar zullen leden van de vrouwelijke padvidersbeweging, j deelnemen aan de actie „Dubbel Doel". Leden van het padvindsters- gilde en de kabouters zullen pro beren fotokaarten te verkopen, met de opbrengst waarvan een dubbel doel gediend wordt. In de eerste plaats het werk van de z.g. Blauwe Vogels ,dat zijn groepen van gehan dicapte padvindsters en ten tweede de stichting van een streekasiel voor zwervend aangetroffen dieren in Kennemerland. - Vrijdagavond 16 februari a.s. om 8 uur zal in het Verenigingsgebouw te Wassenaar de tweede avond ge houden worden in het kader var de jeugdactie „10x10". Op die avonci zal de toneelgroep van de Buurtver eniging Kerkehout de thriller „Het geheim van dr. Spencer" opvoeren. Voor de muzikale omlijsting zorgen de bands van het Rijnlands Lyceum en het S Adelbertcollege. - De eerder aangekondigde grote inzameling van oud papier ten bate van de inrichting van het hervormde jeugdcentrum „Shalom" te Wassenaar zal op zaterdag 10 februari a.s. niet doorgaan. De opbrengst van oud pa pier is op het ogenblik te laag om een grootscheepse actie te rechtvaar digen. DE VEERE7 KREEG MIJN IN NET (Van onze Haagse correspondent) Be molorkotter Veere 7, „Maris Stella" een garnalenvisser heeft vanmorgen in de Scheveningse,haven een zéér gevaarlijk souvenir uit de tweede wereldoorlog binnengebracht. Op 15 mijl uit de kust vóór de Nieu we Waterweg op 22 meter diepte kreeg het een voorwerp van 1.60 me ter lengte en 60 cm doorsnede in de netten, een Duitse akoestische of een magnetische mijn. Bij aankomst in de Scheveningse haven heeft de politie wegens het gevaar, dat de mijn kan opleveren, de Dr. Lelykade over een lengte van 200 meter afgezet. De Mijnopruimings dienst zou de mijn vandaag onscha delijk maken. De Katangese minister van Bin nenlandse Zaken, Moenongo, heeft gisteravond in Elisabethstad in een exclusief vraaggesprek met het pers bureau UPI verklaard, dat de VN Katanga een ultimatum hebben ge steld om toe te staan dat eenhe den van de internationale politie macht „zo spoedig mogelyk" vier strategische steden in de afgeschei den Kongolese provincie bezetten. Volgens Moenongo had de Zweed Sture Linner, de VN-vertegenwoordi ger in Kongo, geëist dat aan VN- troepen toegang zou worden verleend tot het voormalige huurlingen-bol werk Kipoesji, de koper mij ncecitra Jadostad en Kolwezi en het bij een VN-basis gelegen Kamina. Welinge lichte zegslieden zeiden, dat het poli_ tieleger voor zaterdag een massaal optreden tegen de vier steden voor bereidde. Engeland heeft ermee ingestemd dat het eiland Jamaica, dat 300 jaar met dit land verbonden is geweest, op 6 augustus a.s. onafhankelijk wordt. Het treedt dan uit de West- indische Federatie. Dit is meegedeeld in een commu niqué dat werd uitgegeven na be sprekingen over de toekomst van het eiland welke een week geleden in Londen begonnen. De conferentie eindigt vandaag niet officiële rede voeringen het het publiceren van een rapport over de conclusies van de conferentie. i Bij een referendum in september j.l .sprak de bevolking van Jamaica zich uit voor afscheiding van de Westindische Federatie die pas vier jaar geleden tot stand was geko men. Het eiland wordt door 1.600.000 mensen bewoond, d.i. ongeveer de helft van de totale bevolking van de federatie. ERE-EXPOSITIE SCHILDER H. BOOT De nestor van de Haarlemse kunstschilders, de heer H. F. Boot, is gisteren 85 jaar geworden. Ter gelegenheid hiervan heeft het ge meentebestuur van Haarlem een ere- tentoonstelling van zijn werken in de Vishal ingericht. Onder grote belang stelling heeft burgemeester mr. O. P. F. 31. Cremers deze expositie gis teren geopend. Vertegenwoordigers van het teken- college „kunst zij ons doel" in Haar lem. de „Brug" in Amsterdam en de Federatie van beeldende kunstenaars kwamen de jarige schilder hun geluk wensen aanbieden. De tentoonstelling omvat 44 schilderijen, 20 aquarellen en enige tekeningen. De werken be slaan de periode van 1900 tot heden. De expositie is tot en met 11 maart voor bezichtiging opengesteld. BOERENPARTIJ De zogenaamde „vrije boeren" zijn van plan deel te nemen aan de ver kiezingen voor de Provinciale Staten van Gelderland. Zij zullen met een aparte lijst uitkomen onder de naam van „Boerenpartij". In de kieskring Harderwijk hebben zij daarvoor tien kandidaten gesteld. Lijstaanvoerder is de heer H. Koekoek te Bennekom. Meer Vlamingen op Buitenlandse Zaken in België (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische Kamer heeft gister middag twee wetsontwerpen goedge keurd, die beide tot doel hebben het Vlaamse element in het personeel van het ministerie van Buitenlandse Za ken en in dat van de Belgische bui tenlandse dienst te versterken. Het ene heeft betrekking op het instellen van zogenaamde taalrollen op het ministerie van Buitenlandse Zaken (een dergelijk systeem van taalrollen bestaat wel al sedert geruime tyd bij de meeste andere ministeries). Het andere voorziet in het aanwerven van 50 Nederlandse ambtenaren. De voorstellen werden met respec- tievelyk 165 tegen 10 en 123 tegen 30 stemmen aangenomen. Voor de Vlamingen betekent dit een voorlopig succes. Sedert jaren be klagen zy zich over wat zy noemen: „de verwaalsing" van het ministerie van Buitenlandse Zaken en over de geringe mogelijkheid tot promotie van de Vlamingen. De taalrollen zul len het mogelijk maken dat thans steeds gelijktijdig een zelfde aantal Nederlands- ais Franstaligen zal wor den bevorderd. Zoals bekend wordt bij de Belgische ministeries het personeel naar keuze geplaatst op een Vlaamse of een Waalse taalrol. By vorderingen wordt er rekening mee gehouden, dat er evenwicht bestaat tussen beide cate gorieën. Zijn dus bij een vorige maal tien personen van de Waalse taalrol bevorderd, dan komen by een vol gende gelegenheid tien Vlamingen daarvoor in aanmerking. Het thans nog niet aanwezige evenwicht tussen beide groepen kan worden hersteld door de mogelijkheid van aanwerven van 50 Vlamingen. Minister Fayat, de adjunct-minister van Buitenlandse Zaken, heeft in de Kamer wel gezegd, dat het niet gemakkelijk is geschikte krachten voor de buitenlandse dienst te vinden. VIER jaar geëist tegen Pripoltsew De Westduitse openbare aanklager in Karlsruhe heeft gisteren vier jaar gevangenisstraf geëist tegen de 43- jarige Russische ingenieur Pripoltsew die terechtstaat op beschuldiging van spionage voor de Sowjet-Unie. Volgens de aanklager, dr. Riedel, heeft Pripoltsew meer dan een jaar lang als agent van de Russische ge heime dienst gewerkt. Hij was toen verbonden aan de Russische handels missie in Keulen. Verwacht wordt, dat de rechtbank zaterdag vonnis zal wijzen. De beklaagde werd na twee waar schuwingen het woord ontnomen, toen hij in zyn laatste verklaring zich beledigend over de Westduitse justitie uitliet. Tevoren had hij zijn aanhouding en het proces een provo catie tegen hem en de Sowjet-Unie genoemd. Volgens hem bestonden de getuigenverklaringen uit leugens en was het andere bewijsmateriaal ver valst. Amerikaans hotel in Den Haag Met o.a. schouwburg (Van onze Haagse correspondent) Een Amerikaans hotelconcern wil in Den Haag een hotel gaan exploi teren. Dit hotel maakt deel uit van het z.g. plan-Schedeldoekshaven van de Landbank N.V. Behalve het hotel, wellicht meer dan 400 bedden, zijn in dit plan ook een schouwburg, kanto ren, winkels, een restaurant en een parkeergarage voor 1000 auto's opge nomen. Over de naam van de gein- tereseerde hotelmaatschappy laat de Landbank (R. Zwolsman) zich niet uit In Italië gaat de Internationaal vermaarde architect prof. Nervi nu het ontwerp voor het plan maken op grond van het programma van eisen dat juist is opgesteld. Daarvoor waren zijn zoon Antonio en de Ita liaanse architecten Enrico Imbert en diens zoon Fernando in Den Haag Nervi jr. schat dat over drie maan den de schetsen klaar kunnen zijn. De heer Zwolsman, die zyn plan heeft aangekondigd ais een project van internationale allure, is ingeno men met de Amerikaanse belangstel ling voor Den Haag. Het bevestigt zyn vertrouwen in de toekomstmoge lijkheden ran de residentie. Drie verpleegsters uit vlammen gered Jordaanse kogel treft zendelinge Een 57-jarige Britse zendelinge is gisteren in het niemandsland op de berg Zion door Jordaanse soldaten neergeschoten. Volgens de Israëlische politie in dit gebied gaf de vrouw geen gehoor aan een bevel tot stop pen toen zij het gebied betrad dat het Israëlische deel van Jeruzalem scheidt van het Jordaanse. Zij werd getroffen door een kogel die uit een vooruitgeschoven Jordaanse post was afgevuurd. Een scene uit het Dies-stuk '11 giuoco delle parti" van Luigi Pi randello door het Leids Studen tentoneel en de TVSL, waarvan woensdag de première ging en waarvan heden- en morgenavond nog twee voorstellingen worden gegeven: Silva Gala (Mara Of tenen Venanzi (D. W. Erke- lens). Onze recensent schreef er gisteren uitvoerig over. (Foto mr. F. E. de Wilde) Bij brand te Gouda (Van onze correspondent) Een brandje, heeft gisterochtend grote consternatie verwekt in de nieuwe vleugel van het St.-Joseph- ziekenhuis aan de Graaf Florisweg te Gouda. Drie verpleegsters werden loor het vuur afgesloten en zagen als enige uitweg een sprong uit het raam van de tweede verdieping op 10 meter hoogte. Het is aan de door tastendheid en moed van twee Gou wenaren te danken ,dat de zusters de sprong niet hebben gewaagd en uit de vlammen zyn gered. De brand ontstond in de spoelka- mer, waar een van de drie verpleeg sters, die daar werkten, een klein flesje wilde vullen met ether uit een literfles. Het flesje werd omgestoten en de ether raakte in brand, door dat vlakbij een brandend gasstel stond. Van schrik liet de verpleegster de literfles vallen. Er ontstond een kleine explosie, die de kamer in vuur en vlam zette. De vuurhaard was precies voor de deur en de drie ver- oleegsters zaten opgesloten. Beneden zagen de 42-jarige uit voerder J. P. Romeijn en de 66-jarige betonwerker K. Vermeer, dat de zus ters pogingen deden om uit het raam te springen .„Blijf daar, we komen jullie halen", riepen ze en zy renden naar boven en liepen door de vlam men heen de kamer binnen, om de zusters naar buiten te halen. De twee redders bleven ongedeerd, de ver pleegsters liepen brandwonden op. De 20-jarige zuster J. E. Kramer kreeg ernstige brandwonden aan het gelaat en lichte brandwonden aan handen, armen en benen. De ver pleegsters E. G. M. Bodeweg (24) en G. F. van den Hoorn (19) kregen lichte brandwonden aan gezicht, ar men en benen. Zuster Van den Hoorn kreeg tevens een shock. Alle drie zijn in het ziekenhuis opgenomen. Het vuur was snel gedoofd. De schade is gering. Bod van 1400 op N. V. Terminus Van N.V. Landbank Op de aandelen van de N.V. Ter minus, eigenaresse van de hotels Pays Bas, Terminus en Domhotel in Utrecht en hotel Terminus in Den Haag, is tien dagen geleden een der de bod uitgebracht: nu van 1400 De Landbank N.V. heeft bijna drie weken geleden eerst een bod van 1300 uitgebracht, dat drie dagen later werd verhoogd tot 1350 Met deze verhoging ging de Landbank mee met een bod (het tweede dus) dat 1300 groot was en uitgebracht werd door insiders. Het derde bod is afkomstig van een alsnog onbekende derde, die het uitbrengt via een ook nog ongenoemde bankinstelling in Amsterdam. Een der voorwaarden van de Landbank is dat enkele directeuren van de hotels tevens familieleden in deze familievennootschap hun ontslag moesten nemen. De beslissing moest op korte termijn worden geno men. Aan het derde bod is deze voor waarde niet verbonden .tevens loopt men niet het risico dat de hotels tezijnertijd verdwijnen. De benoeming van bisschoppen E>e Anglicaanse Kerk heeft gisteren de instelling van een commissie be kendgemaakt, die zal onderzoeken of het niet wenselyk is de benoeming vanbisschoppen te wijzigen. Deze worden thans door de monarch be noemd, op advies van de premier. Vorig jaar november besloot de sy node eenstemmig tot een onderzoek van de benoemingswijze. Een van de sprekers zei bij die gelegenheid, dat yele leden geen bezwaar tegen het bestaande stelsel zouden hebben, als Koningin Elizabeth zelf de benoe mingen verrichtte in plaats van deze alleen maar goed te keuren. „Waar wij bezwaar tegen hebben", zei hy, ,is dat een parlement, dat niet meer gebonden is aan een christelijke ge loof. de voorrechten van zijn chris- telyke voorganger heeft overgeno men". De door de aartsbisschoppen van Canterbury en York beoemde com missie telt 14 leden, onder wie geeste lijken, academici en parlementsleden. Meisje door auto op vluchtheuvel gedood Een personenauto Is vanochtend op het Julianaplein in Amsterdam waarschijnlijk door de gladheid ge slipt en op een vluchtheuvel vol wachtende mensen terechtgekomen. De 12-jarige scholiere Anneke Reu vers kwam onder de wagen terecht en werd op slag gedood. Een vrouw en twee meisjes werden gewond, als mede nog enige andere personen. De personenauto werd bestuurd door een 29-jarige Amsterdamse on derwijzeres. Zij bemerkte dat haar wagen tijdens een inhaalmanoeuvre begon te slippen en trachtte de theo rie dat men in dergelijke gevallen niet moet remmen in praktijk te brengen. Die poging mislukte. De auto slipte naar het linker wegge deelte en kantelde op de vluchtheu vel. De onderwijzeres bleef ongedeerd De onderwijzeres bleef ongedeerd. OEGS'IGEbijT Groslijst P.v.d.A. De ledenvergadering van de afde ling Oegstgeest van de P.v.d.A. heeft de groslijst voor de a.s. gemeente raad-verkiezingen als volgt samenge steld: 1. P. J. G. Kapteyn2. C. A. C. van Uythoven, 3. mevr. O. J. Samkal- den-Meijers, 4. J. S. van Mameren, 5. J. W. de Graaf, 6. mevr. R. W. Boes- jes-Hommes, 7. J. H. M. Reijs, 8. H. Medendorp, 9. P. G. J. de Boer, 10. P. v. d. Valk, 11. G. W. van Wriesten, 12 C. J. Lagas, 13. A. Grondsma, 14. H. P. Wolvekamp, 15. mej. C. P. v. d. Valk, 16. H. Wolthaus. WIELRIJDERS EN BROMMERS: Ook O dient de voetganger, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven Rijdt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt, waar een zebrapad zou kunnen liggen. Achter die auto kunnen voor U on zichtbaar voetgangers lopen, die even later uw pad kruisen Dan ls het te laat om te remmen terwijl de voet gangers op rekenen door te kun nen lopen BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS LICHT VERDEELD Amsterdam. 9 februari. De laatste beursdag van deze week heeft een licht verdeelde tendentie te zien gegeven voor de internationale waarden. In aandelen Kon. Olie. die gisteren in Wall Street wederom ho ger noteerden werd winst genomen. Hoofdzakelijk hierdoor lag de prijs op f. 131,90, circa 20 cent beneden de slotkoers van gisteren. De stukken noteerden onder pariteit New York. Wall Street zette gisteren de vaste stemming van woensdag verder voort, zy het op bescheiden schaal Ook de Westduitse beurzen gaven opnieuw hogere koersen te zien. Voor het Damrak betekende dit vandaag ech ter geen stimulans. Aku's bleven praktisch onveranderd op 393. Phi lips, ongeanimeerd in New York. een Daar punten lager. Hoogovens moes ten op 780, circa 3 punten van de gis teren behaalde koerswinst van 15 punten prijsgeven. Unilevers hielden zich heel goed met een koerswinst van een halve gulden op f. 189.30. In de scheepvaartsector werd het koersherstel voor aandelen Kon. Boot verder voortgezet, waardoor het eerder geleden verlies als gevolg van de dividendverlaging weer geheel is ingehaald Ook voor de overige scheepvaartaandelen bestond belang stelling. Leidende cultures verwaar loosd. Staatsfondsen doorelkaar vast. Voor de Inschrijving pari op de f. 25 min rentespaarbrieven 1962 III Bank voor Ned. Gemeenten, bestondi grote belangstelling. Aandelen Wal visvaart werden hoger geadviseerd op het onveranderde dividend van 6%. Aandelen Twentsche Bank en Am- sterdamsche Bank lagen goed gedis poneerd. op de gepubliceerde jaar verslagen. WISSELKOERSEN Amsterdam 9 februari Londen 10.18%—10.19; New York 3.61%3.62%; Montreal 3.45ft 3.46ftParijs 73 84%—73.89%Brus sel 7.26%—7.27%; Frankfort 90.52— 90.57; Stookholm 70.11—70.16%: Zu rich 83.72—83.77; Milaan 58.29^— 58.34%; Kopenhagen 52.54%—52.59%: Oslo 50.79—50.84; Wenen 14.01%— 14.02%; Lissabon 12.69%—12.70%. Ned Ned Ned Ned Ned Ned Ned Ned Ned Vrijdag 9 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden 103 H 103% 103 H 103% 103% 1031» 103% 102% 102 102% 102^ 1011» '58 4% '59 4% '60-1 4% '60 II 4% '59 4V4 '60 4% '61 4% '53 3% Gb obl 3% Ned '47 3% Ned *51 3% Ned '53 I-Il 3% Ned '56 3% Ned '48 3% Ned bel cert 3y4 Ned '50 I-II 3y4 Ned '54 I-II 3 Ned '55 13% Ned '55 II 3% Ned "37 3 Ned G b obl '46 3 Ned dol In '47 3 Ned Inv cert 3 Ned 62-64 3 Indië *37 3 Indië "37 A 3 Ned. won b.l. '57 6 Ned w.bJ '58 4% 81% 93% 98% 96% 96% 91% 89% 91% 92% 92% 93% 93 93 ft 93 991» lOOftGB 100 95% 109ft 102% 98% 81% 93% 9iy4GB 81% 92% 92% 93% 93% 93% 100 GL loo y4 99% 95% 109% 102% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 116% 116%GL Ver. HVA-mij 132% 132% AJK.U392% 392% Deli Mij cert. 159.70 159.50 Hoogovens cert.783% 776 Philips gem bez 961 956% Unilever cert. 188.80 189.30 Dordtse Petr610 614% Kon P (50 A f 20) 131.90 131.70 Holl. Amer RJn 148% 151% Java China Pak 146^ 148 K-L-M60.80 60.80 Kon. Ned. St.boot 185% 188% Kon Paket My 151% 154 Stoom My Ned 162 163% Niev Goudr cert 151 v Ommeren cert 333 338 Kon. Rott. Lloyd 150 154 N Scheepv Unie 150% 152% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% idem 48 (3%) 96% R'dam '52-1 (4%) 100% ld "37 I-n (3%) 96% Z.-Holl '55 4% 100% Bankwezen Bb N Gem 58 5% 105% 105% ld NWB'52 (4%) 101% 101% BVG rspbr f 500 195% 195 BVG rspbr -52 144% 144% B Indnstr. Obligaties PhUips DoU. 'öl 94 B 93% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12% A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag '52 1 2% Idem n 2% R'dam *52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl 1957 2% Zuid-Holl -59 2% Vorige Slotkoers koers v. heden 109 B 109 B 85% 85% 85% 85% 92% 92% 92% 92 83% 83 83% 94% 94% 95 97% 97% 98 98 B 93% 94 93% 94 92% 91% 104% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen Robeco251,50 252 Amst. Bank 405 407 Cultuurbank 34% 33ia Holl Bank U eert. 215 216% Ned Handelmy 350% 352 Va Rott Bank 397 395 Twentsche Bank 342 342 Senembah 410,50 410.50 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 745 Berkei's Pat313 Borsumy-Wehry 79 Calvè Delft eert. 932 Electralasmy 360 K. Pap. v Gelder 375 K. Ned. Grofsm 193% Holl Constructie 430 Ing. bur v Buy 249 Internatio 221 Int. Kunstst. Ind. 75% v. Kemp en Beg. 156% Leidse Wolspj-y 562 MUller en Co NJB. 492% Ned. Kabelfabr 620 Philips pref 295 Rott Droogd My. 544 Sikkens Groep 949 948 Ver. Touwfabr 387 392 Walvisvaart 95% 96% Wernink's Betmy 210% 215 WUton Feyenoord 305 307 v. Wyk - Heringa 93% 93 L Zaalberg 149% 140% Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r502 Kon Petr (f20) 130 A me rik. fondsen Canad Pacific R 26% Intern Nickel 79 Anaconda 50 Bethlehem Steel 42% Cities Service 58 General Motors 57 Kennecott 82% Republic Steel 38% Shell Oil39 Union Pacific 331» ün. States Steel 75 745 310 77% 935 360 B 378 190% 435 248 226 77 154 565 474 616 296 505 130 26* 78% 50% 43 57% 56% 82% 58% 39% 33% 76

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11