MIJNRAMP IN SAARBEKKEN ZEKER 250 SLACHTOFFERS Japan weigert landing van grotere vliegtuigen Jayne Mansfield na een zeiltocht vermist VIER DODEN BIJ EEN BOTSING Ondanks strenge maatregelen ontploffing in de Luisenthal DC-8 met militairen in A laska opgehouden In 22 jaar geen ongelukken WEERBERICHT Vervoer naar Nieuiv-Guinea Japan blijft bij besluit Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 No. 30574 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In de mijn Luisenthal in de Westduitse deel' 6taat Saarland heeft zich gisterochtend om zeven uur een gasontploffing voorgedaan, waardoor tenminste 250 mijnwerkers de dood hebben gevonden en meer dan tachtig werden gewond. Over het lot van velen bestaat nog onzekerheid. Toen de explosie zich voordeed bezweken in vele gangen de stutten en ontston den instortingen. Honderden arbeiders werden van de buitenwereld afgesloten. Zware afdek- platen werden meters omhooggeslingerd. Kort Demijn Luisenthal, bij Völklingen op tien kilometer ten westen van Saar- brücken, stond overigens bekend als zeer veilig en heeft meermalen prijzen gekregen voor de daargenomen veiligheidsmaatregelen. Sedert 1940, toen dertig arbeiders in deze mijn omkwamen, heeft er zich geen ernstig ongeluk meer voorgedaan. Het ziet er naar uit, dat de ramp van gisteren de ernstig ste is, welke sinds 1946 in de Bondsrepubliek is voorgekomen. In dat jaar verloren in de mijn Monopol-Grimberg aan de Roer 402 mensen het leven. Het ergste ongeluk in Saarland zelf deed zich in 1907 voor, toen 148 mijn werkers omkwamen in de Redermijn bij Saarbrücken. De grootste mijnramp in de geschiedenis deed zich in april 1942 in Mandsjoerjje voor: 1.549 doden. Twee jaar geleden, in januari 1960, stierven 437 mijnwerkers bij een ongeluk in Rockfalls in de Coalbrook-mijn in Oranje-Vrijstaat, Zuid-Afrika. werkers bestemd. Deze leerlingen zijn gisteren allen veilig naar boven ge komen. Hedenochtend maakte de mijn- directie van Lui ten thai bekend, dat het aantal doden is gestegen tot 255. Voor hen die nog opge sloten zitten, bestaat vrijwel geen hoop meer. daarna begon een dichte, zwarte rook uit de schacht op te stijgen. De drukgolf na de ont ploffing drukte de mannen tegen de wanden van de gangen en scheurde hun de kleding van het lichaam. Vele gewonden sloten zich niette min direct bij de reddingsploegen aan, die kans zagen tweehonderd man veilig naar boven te brengen. Er bevonden zich in totaal 480 mijn werkers onder de grond toen de explosie zich voordeed. Jongen stichtte brand in scholen te West-Berlijn De „vuurduivel", die verantwoorde lijk zou zijn voor een tiental branden die zich in de afgelopen weken in West-Berlijnse scholen hebben voor gedaan, is gepakt en heeft bekend. Volgens de mededeling van de po litie is het een zeventienjarige jon gen. Dinsdag had hü geprobeerd met behulp van benzine in een huis brand te stichten. De politie betrapte hem toen hij buiten op de loer lag om het resultaat van zijn poging af te wach ten. Hij bekende behalve in tien scholen ook in een gebouw van de Westberlijnse technische hogeschool brand gesticht te hebben. Medeleven in West-Duitsland Onze correspondent in Bonn tele foneerde hedenochtend, dat de mijn ramp in geheel West-Duitsland groot medeleven heeft gewekt. Saarland is in diepe rouw. De verwanten van de mijnwerkers, die op het ogenblik van ;de explosie ondergronds waren, ver- jkeerden in grote angst. Duizenden (omzoomden de weg, die van Saar brücken naar het, Luisenthal voert. Tientallen artsen waren snel ter plaatse om de gewonden te verzor- jgen. Hefschroefvliegtuigen verleen iden hulp om de zwaargewonden naar (de ziekenhuizen te vervoeren, ambu- 'lancewagens en politie-auto's raas den. met gierende sirenes en blauwe 'knipperlichten, naar de plaats van 'het ongeluk. Ook van Amerikaanse militairen werd krachtige medewer king ondervonden. Van alle openbare gebouwen In ge heel Saarland hangen de vlaggen halfstok. In de hele streek wordt het ongeluk als een nationale ramp ge voeld. In Völkingen zelf is de stem ming onder de bevolking, ondanks de radeloosheid van vele familieleden der slachtoffers, beheerst. Men weet al sinds lang, dat juist in deze mijn, ondanks de krachtige veiligheids maatregelen, het mijngas zeer ge vaarlijk is. Men leefde dagelijks met de wetenschap, dat ontploffingen al tijd tot de mogelijkheden behoren. De Saarlandse regering heeft in- i tussen 200.000 mark ter beschikking van de families der slachtoffers ge- jsteld. Vandaag zou het parlement van de Westduitse deelstaat Saar land bijeenkomen om zich te beraden over verdere hulpmaatregelen. Het Westduitse vakverbond heeft 100.000 mark geschonken. Alle carnavalsfes- tiviteiten zijn afgelast. Zondag zul len rouwplechtigheden worden ge houden. De voorzitter van de Hoge I Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, Malvestiti, en .de twee Duitse leden, Hellwig en Potthoff, zullen daarbij aanwezig zijn. I „Gaspercentage toelaatbaar" Een speciale correspondent telefo neerde ons hedenochtend uit Saar brücken: De meeste slachtoffers zijn door kolendampvergiftiging om het leven gekomen, vermoedelijk toen zij zich na de explosie naar de schacht pro beerden te begeven. Anderen vonden de dood door brandwonden en kwets uren van verschillende aard. In elk geval, aldus deelde de president-di recteur van de „Luisenthal", heden ochtend aan de pers mede, heeft niets in de afgelopen dagen erop ge wezen, dat er in de gangen op de vierde laag van de schacht een ge vaarlijke situatie was ontstaan. Het (altijd aanwezige) gaspercentage was beslist toelaatbaar. Een van de gan gen, die door de instorting is getrof fen, was speciaal voor leerling-mijn- KOUDERE NACHT De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen en in de nacht en achtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. Koudere nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 FEBRUARI uur; onder: 17.42 uur; 10.31 uur onder: 23.50 Zon op: 8.1 Maan op: uur. Hoogwater te Katwijk te 6.29 en 18.49 uur, laagwater te 2.12 en 14.38 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Dahni naar Moskou De nieuwe stafchef van de Indo nesische luchtmacht, vice-maarschalk Omar Dahni, is per vliegtuig naar Moskou vertrokken, vergezeld van enige officieren. Hij zal ongeveer twee weken wegblijven. Hij zou moeten aandringen op meer wapenleveranties van de Sowjet-Unie aan Indonesië en moeten trachten het ten uitvoer brengen van eerder gesloten wapencontracten te bespoe digen. Hij zou hier toe een speciale opdracht van president Soekarno hebben gekregen. De Amerikaanse filmactrice Jayne Mansfield wordt vermist. Gistermorgen is de welgescha pen blondine met haar echtge noot, van Hongaarse afkomst, de 33-jarige Mickey Hargitay en Jack Drury, een vriend uit het hotelwezen, van Nassau op de Bahama-eilanden met een zeil boot de zee opgegaan om te wa terskiën. Een visser heeft bij Rose Is land de omgeslagen boot gevon den, maar van de inzittenden werd geen spoor ontdekt. Er wordt met boten en vliegtuigen naar de drie vermisten gezocht. De afwezigheid van de filmster viel op, toen zij zich niet hield aan gemaakte afspraken Onmiddellijk zijn twee schepen uit gevaren om te zoeken naar de zes meter lange zeilboot met aanhang- motor. Daar de gekapseisde boot leeg werd gevonden, maakt men zich in Nassau zgrgen over het lot van de inzittenden. Aanvankelijk meende men, dat de zee te kalm was voor een ongeluk, maar later deelden de auto riteiten mede, dat de kans klein werd geacht, Jayne Mansfield en haar be geleiders nog terug te vinden. Een woordvoerder van 20Th Cen tury Fox heeft verteld, dat Jayne Mansfield moeder van drie kin deren van wie een uit haar eerste huwelijk binnenkort naar Europa zou vertrekken voor het maken van een nieuwe film. Zoals velen zich wellicht zullen herinneren heeft Jayne Mansfield in 1958 ook een bezoek aan ons land ge bracht. Haar aankomst bij het Luxor Theater in Leic-en veroorzaakte een ware veldslag op de Stationsweg EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS GROEP Geschokt door de afschuwelijke explosie kwamen de geredden korte tijd later boven. Hagenaar verdacht van diefstal in Acad. Ziekenhuis De Leidse politie heeft reden om aan te nemen, dat de ge ruchtmakende diefstal in het Academisch Ziekenhuis, werd jepleegd door een ongeveer 50- jarige Hagenaar. Van W. Men is er echter nog niet in geslaagd hem te arrestren. Onderzocht wordt nog of de man handlan gers heeft gehad. Een gedeelte van de buit, welke circa 225.000 gulden bedroeg, is achterhaald* Dit deel vertegenwoordigt even wel praktisch geen waarde, om dat het hier bankbiljetten be treft, welke ten gevolge van het contact met de brandkastsnijder gedeeltelijk zijn verschroeid. k (Van onze Utrechtse correspondent) Op de rijksweg 29 tussen Amersfoort en Apeldoorn heeft zich gister avond om kwart voor zeven een verschrikkelijk verkeersdrama af gespeeld, dat aan vier personen het leven heeft gekost. Ter hoogte van Terschuur (gem. Bar- neveld) reed een kleine personen auto in volle vaart tegen een juist tot stilstand gekomen trekker met oplegger uit Nijverdal. De twee echtparen in de personenauto wer den bij de botsing op slag gedood. Het ongeluk gebeurde, doordat de dieselolie van de vrachtauto op raakte. De chauffeur trachtte nog een parkeerstrook te bereiken, maar zijn brandstof was finaal op voor dat hij zover was. Het zware ge vaarte kwam tot stilstand op de rijbaan. Juist toen de chauffeur vas uitgestapt, holste de personen auto eveneens rijdende in de rich ting Apeldoorn, met een vaart van im de 100 kilometer, tegen de ach terzijde van de oplegger. personenauto schoot onder het revaarte en boorde z«ch in de sta len massa. De vier inzittenden moe ten op slag dood geweest zijn. De vrachtauto was aan de achterzijde goed verlicht. Een takelwagen moest er aan te pas komen om de verwoeste personenauto (zie foto) onder de oplegger uit te trekken. De oplegger liep slechts lichte ma- 'eriele schade op. er spoedig had de politie de weg eer vrij voor verkeer in beide rich tingen. Na identificatie bleken de slachtoffers de heer en mevrouw J. H. van Erven (64 en 58 jaar) uit Utree" 1 en de heer en mevrouw S. ie G;„af (61 en 57 jaar) uit Laren te zyn. Het K.L.M.-straalverkeersvliegtuig „Henri Dunant", dat dins dagavond met 69 militairen en een twintigtal burgers inplaats van het kleinere vliegtuig van het type D.C-7-C van Schiphol is vertrokken voor de reis naar Biak (Nieuw-Guinea), is gestrand na de eerste tussenlanding ip Anchorage in Alaska. Nadat de KLM officieus had vernomen, dat in Tokio bezwaar werd gemaakt tegen een volgende tussenlanding in Japan, werd gisteren aanvankelijk besloten de Henri Dunant" eerst 's avonds om 10 uur Nederlandse tijd uit Anchorage te laten vertrekken, opdat het op dezelfde tijd in Tokio zou aankomen als de dienst regeling van de D.C-7-C aangeeft, doch tegen de avond bleken de bezwaren van de Japanse regering tegen het gebruik van het grotere straalvliegtuig dusdanig ernstig te zijn, dat de D.C-8 in Anchorage aan de grond is gebleven. Bemanning, militairen en overige passagiers zijn in hotels ondergebracht. Beperkt vervoer Het ls evenwel duidelijk dat de Ja panse bezwaren zijn gericht tegen het vervoer van de militairen Dit heeft echter een zo beperkte omvang, dat het nauwelijks enige betekenis kan hebben voor de sterkte van de Ne derlandse strijdkrachten in Nieuw- Guinea. De enige aanvulling van de onge veer 5000 man sterke troepenmacht in Nieuw-Guinea zou een totaal van 200 man zijn, welk aantal binnen kort door terugkerende verlofgangers wordt gecompenseerd. Het uitvallen van de tweede chartervlucht heeft geleid tot het opvoeren van het aan tal aflossende militairen, dat dins dagavond met het lijnvliegtuig zou vertrekken. In totaal wachten In de, leger plaats Oirschot nog slechts 75 man op transport naar Nieuw-Guinea. De Japanse bezwaren gelden niet het gebruik van de D.C-7-C, maar dat van de D.C-8. Hoewél dit offi cieel niet is meegedeeld, géiden zij vooral het feit, dat de D.C-8 meer militairen vervoert dan een D.C-7-C kan doen, hetgeen in Japanse ogeti zou kunnen worden gezien als een poging van Nederlandse zijde om ondanks het Japanse landingsverbod voor chartervliegtuigen, toch het vereiste aantal militairen naar Nieuw-Guinea te vervoeren. Gesprek v. Houten Miyasaki Het ministerie van Buitenlandse Zaken is in de loop van gisteren door de KLM-directie op de dreigende moeilijkheden gewezen. Als gevolg hiervan heeft in de middag een be spreking plaatsgehad tussen de Ja panse ambassadeur in ons land, de heer Miyasaki, en de staatssecreta ris van dit ministerie, dr. H. R. van Houten. De ambassadeur is na deze bespreking in contact getreden met zijn regering. De luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en Japan bevat geen bij zondere bepalingen, op grond waar van het Japanse optreden kan wor den gebaseerd. In het verleden is nimmer bezwaar gemaakt tegen het gebruik van KLM-vliegtuigen van het type D.C.-8, die tot voor enkele traanden zelfs een normale dienstre geling onderhielden. Om economische redenen is de KLM er daarna toe overgegaan de kleinere vliegtuigen van het type D.C-7-C voor deze lijn vluchten in te zetten Het plotse linge wederom inzetten van de D.C - 8 had weliswaar een incidenteel ka rakter. maar kan ook worden gezien in het raam van het streven om te eniger tijd de route naar Biak weer uitfluitend door straalvliegtui gen te laten vliegen. Japanse bezorgdheid Een woordvoerder van het Japanse bureau voor de Burgerluchtvaart heeft met klem de beschuldiging te gengesproken, dat de Japanse weige- gering een schending Is van de lucht vaartovereenkomst tussen Japan en Nederland. De bladen In Tokio schrijven de Japanse weigering grotendeels toe aan bezorgdheid over mogelijke In donesische reacties, nu de Japanse Kroonprins de gast is van president Soekarno. Het Japanse hof en de regering hadden grote bezorgdheid aan de dag gelegd (oen de Japanse ambassade te gen de betogers, die maandag de Amerikaanse ambassade in Indonesië aanvielen, bewaakt moest worden. 9 Slot pag. 2 Een woordvoerder van de Japanse regering heeft vandaag tot verslaggevers gezegd, dat Japan ook in de toekomst toe stemming zal weigeren voor ver voer van Nederlandse militairen via Japans grondgebied. Kabi netssecretaris Masayoshi Ohira zei: „Japan stelt zich op het standpunt, dat het geschil tussen Nederland en Indonesië een zaak is voor de V.N. Japan moet absoluut vermijden hierin ge mengd te worden". Daarom is het Nederlandse verzoek om het vliegveld Haneda van Tokio te gebruiken voor troepentransport geweigerd en zal het geweigerd blijven. Vervoer over Z-Afrika ontkend Volgens een bericht uit Kaapstad meldde het Zuidafrikaanse rege ringsgezinde blad „Die Burger" gis teren dat de Nederlandse regering zou hebben besloten Zuid-Afrika te benaderen met een verzoek om Ne derlandse militairen voor Nieuw- Guinea via uid-Afrika te laten rei zen. Naar een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Za ken ons mededeelde is ten departe- mente echter niets over een derge lijk besluit bekend. teuws Uit het Leidsch Dagblad van 8 Februari 1862: Schets eener vereen, ter bev. van fabriek- en hand werknijverheid binnen Lei den. Het doel der vereen, is de bevordering der belangen van de verschillende takken van handel en nijverheid bin nen Leiden. Contributie f4,- per jaar. (Advertentie). Volksvoorle zing op Dinsdag 11 Febr. des avonds ten 81/4 ure, in het gebouw van het Leidsche departement. Doorloopende toegangskaartjes a 30 cents te bekomen bij den Heer J. d. Blanken, op de Beesten markt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1