Standpunten van FLN en De Gaulle naderen elkaar VOOR AMBTENAREN 5,2 PROCENT MEER Papoea's wensen geen eenheid met Indonesië ftmtoua Weer een lijnvliegtuig naar Biak vertrokken Laatste obstakels niet al te moeilijk Regering houdt voet bij stuk N.-Guinea verwijt verdeeldheid" ons „Werkgroep" komende R.T.C. WEERBERICHT Nu groter toestel ingezet Staatssecretaris Bot terug ITALIAANS SONG FESTIVAL San Remo teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1962 No. 30573 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) 5? In Parijs neemt men aan, dat het Algerijnse Bevrijdingsfront het ja-woord aan president De Gaulle heeft gegeven, hetgeen werd afgeleid uit het even korte als lakonieke communiqué, waarmee de leiding van de Algerijnen gisteren in Tunis een tweedaagse vergadering besloot. Zoals bekend heeft De Gaulle maandag avond in zijn rede voor radio en televisie de Algerijnen opnieuw uitgenodigd een einde aan de oorlog te maken. Die uitnodiging is nu aanvaard, aldus het Franse commentaar, dat gisteren in Parijs werd gegeven op het FLN-communiqué, dat melding maak te van beslissingen, die nu genomen zijn. De laatste obstakels zullen, naar men hoopt, niet al te moeilijk blijken voor de Franse en Algerijnse ministers, Joxe en Dahlab, waarna het FLN-parle- ment de overeenkomst nog moet bekrachtigen. Binnen enkele weken kan dan het bevel „staakt het vuren" worden tegemoet gez'~n. ,G izamenlijke aanval op de OAS nodig Het FLN heeft nu blijkbaar ook Ingezien, dat Algerije en Frankrijk alleen nog van het sinistere neo-na- zidom en van het terrorisme van de OAS bevrijd kunnen worden door de volle kans te geven aan de liberale elementen van het Franse en van het Algerijnse volk. Wil het FLN ook meester worden in de grote Alge rijnse steden, dan zal zo spoedig mo- gelijk met vereende krachten een ge- nadeloos offensief tegen de OAS moeten worden ingezet. f" Intussen slinkt het officiële Franse gezag in Algerije thans met de dag. Wij maakten reeds melding van een aanslag op de directeur van het ra diostation in Oran, dat zich „schul dig" had gemaakt aan een overigens mislukte poging de rede van het staatshoofd uit te zenden. Voorts heeft de OAS een overval gepleegd op de Echo d'Oran, het stedelijk dag- Zoals bekend, heeft de conferentie Nederland-Suriname-Ned. Antillen, die in mei en juni 1961 in Den Haag hl is gehouden, besloten, een werkgroep aan te wijzen, die voor het verdere overleg een „werkstuk" moet op- stellen. 'r' De Nederlandse delegatie heeft tot leden dezer werkgroep aangewezen: drs. H. A. Korthals, vice-ministerpre- sident; een door de minister-presi- dent aan te wijzen vertegenwoordi ger; drs. A. Jonkers van het kabinet van de vice-minister-president en als diens vervanger drs. K. H. de Boer; mr. G. W. van der Bend van het kabinet van de vice-minister-presi- - dent; mr. N. S. Blom van het minis terie van Buitenlandse Zaken; prof. P mr. W. Riphagen van het ministerie van Buitenlandse Zaken en als diens vervanger mr. C. W. van Santen; mr. W. Duk van het ministerie van Ju stitie; dr. H. J. M. Jeukens van het ministerie van Binnenlandse Zaken; kapitein ter zee J. H. baron Mackay van het ministerie van Defensie; mr. A. J. Lankhuyzen van het ministerie van Defensie. De Surinaamse delegatie heeft tot l leden der werkgroep aangewezenmr. S. D. Emanuels, minister-president; H. Schriemisier, minister van Justi tie; dr. ir. F. E. Essed, minister van Opbouw; benevens de volgende leden der Suriname staten: J. A. Pengel; mr. W. Lim Apo; J. Lachmon; mr. C. D. Ooft; mr. H. A. F. Heidweiller. De Antilliaanse delegatie heeft aan gewezen: E. Jonckheer, minister-pre sident; mr. F. P. de Vries, algemeen secretaris en secretaris van de raad van ministers; mr. N. Debrot, direc teur van het kabinet van" de gevol machtigde minister in Nederland. Ruimtevlucht van Glenn op 14 febr. De lancering van de Mercury cap sule met ruimtevaarder John Glenn, die aanvankelijk was vastgesteld op 13 februari, is verschoven naar 14 fe bruari, zo heeft het bureau voor de ruimtevaart in Washington bekend gemaakt. KOUDER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond ij Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige zuidwes telijke wind, ruimend naar noord west en aan de kust toenemend tot D hard of stormachtig. Lagere tempe- raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 FEBRUARI Zon op: 8.10 uur; onder: 17.40 uur; Maan op: 10.04 uur; onder: 22.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.42 en 18.00 uur, laagwater te 1.28 en 13.53 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's blad, waar zij de zetters en drukkers onder bedreiging van stenguns ver plichtten een grote foto van Salan en een oproep van de OAS te zetten en af te drukken, waarna zij met 20.000 exemplaren het gebouw ver lieten. In de stad Algiers staat het officiële Franse gezag er al niet veel beter op. Na een OAS-overval op een autobus, waarmee de personeelsle den van het bestuur uit Algiers naar de nieuwe regeringsgebouwen even buiten de stad gebracht plachten te worden, hebben de ambtenaren gisteren eensgezind geweigerd zich naar hun werk te begeven, zodat de dienst van de hoge vertegenwoordiger Jean Mo rin vrywel vleugellam is geslagen. Aan boord van de „Ville de Bor deaux" in de haven van Bone (oost-Algerjje) is gisteren een tijd bom ontploft: vier mensen vonden de dood en velen werden gewond. Het schip stond op het punt naar Frankrijk te vertrekken met een eenheid politietroepen. Onder de doden zijn een kind van acht jaar en een vrouw. Het dodencijfer als gevolg van aan slagen in geheel Algerije bedroeg gisteren tweeëndertig, onder wie elf Europeanen. Bovendien liepen twintig mensen verwondingen op. Ondanks het slinkende officiële ge zag kan men niet zeggen, dat de Franse overheid in Algerije stilzit: in de afgelopen drie dagen is een 50-teal personen aangehouden, die actieve medewerking verleenden aan de organisatie van het „gehei me leger" van de OAS. Zjj zijn uit Algerije gezet. Er wordt nog naar een vijftigtal Europeanen gezocht. Ongeveer 260 mohammedaanse ge vangenen in een kamp bij Péri- gueux in zuidwest-Frankrijk heb ben gisteren een hongerstaking be ëindigd. die twee weken geduurd heeft. Zij eisten toestemming voor hun leider zich bij bezoeken aan gevangenen in het ziekenhuis in het nabije Bergerac in burgerkle ding te mogen steken. Deze toestemming werd niet gegeven, aldus de kampleiding. Meer dan tienduizend studenten en hoogleraren zijn gisteren in twee grote vergaderzalen in Parijs bij eengeweest in het kader van een protestactie tegen de OAS. Zij luisterden naar redevoeringen waarin de toevlucht tot geweld van een misdadige minderheid aan de kaak werd gesteld. Na afloop gin gen zij ordelijk uiteen. Rel bij toespraak Robert Kennedy Tijdens een toespraak van Robert Kennedy, de broer van de Amerikaan se president, in de Waseda-universi- teit in Tokio is een licht handge meen ontstaan. Anti-Amerikaanse studenten schreeuwden hem toe en deelden pamfletten uit. De Amerikaanse ambassadeur in Tokio, Reischauer, nodigde daarop een van hen uit naar voren te ko men en de bezoekers persoonlijk vra gen te stellen. De student greep de microfoon en schreeuwde dat Kenne dy en de Verenigde Staten vijanden van het volk zijn. Hierop ontstond enige wanorde, waarbij de demonstranten uit de zaal werden verwijderd. Na afloop zei Kennedy: „Er zijn overal extremisten". Naar schatting vijf tot zes duizend ambtenaren hebben vorig jaar de overheidsdienst verlaten. De voorzitter van de Katho lieke Bond van Overheidsper soneel, de heer A. C. M. Weij- ters noemde dit getal gisteren met bitterheid en weet deze exodus onomwonden aan de salarispolitiek van de regering. „Zij hield halsstarrig vast aan eigen ideeën. Van reëel overleg is geen sprake geweest. De mis lukking van de onderhandelin gen is compleet". De bondsvergadering van de KABO in Musis Sacrum te Arn hem nam tenslotte een motie aan, die aan de Eerste en Tweede Kamer gezonden zou worden. Hierin wordt er bij het parlement op aangedron gen stappen te ondernemen om uit de impasse te geraken. Op 20 februa ri komen de salarissen van de amb tenaren in behandeling. Uitgangs punt van het gesprek in de Tweede Kamer is de nota, die minister Toxo- peus gisteren later op de dag deed uitgaan. toen gemeld, had hij de „vloer" wat opgetrokken. Het minimumbedrag van de algemene salarisverhoging voor de volwassen ambtenaren in de lage loomgroepen 1. 2 en 3 wor den gelijk gesteld aan de verhoging in loongroep 4. Daardoor zullen deze groepen resp. 6,3, 5.9 en 5,6 procent omhoog gaan, terwijl de salarisver hoging voor het overige personeel ruim 5 procent bedraagt. Naar ra ming zal daarmede (inclusief de ko mende huurverhogingeen bedrag van 270 miljoen gemoeid zijn in 1962. Uitvoerig De minister geeft in zijn nota een uitvoerige technische en ingewikkel de uiteenzetting van de trendbere kening en -toepassing. Hij brengt voorts in herinnering, dat de salaris herziening over de periode 1960'61 meer heeft bedragen dan de aanvan kelijk overeengekomen 6,2 procent (inclusief „franje"). Dat kwam door de verbeteringen van de lonen van politie, kleuterleidsters en verplegen- den. Daar echter was afgesproken, dat deze maatregelen buiten de Zekerheid De katholieke overheidsmensen, die in Arnhem bijeen waren, wisten dus nog niet met stelligheid, dat de be windsman zijn voorstellen vrijwel on gewijzigd zou handhaven. Maar ze hadden wel een aan zekerheid gren zend vermoeden, daar vorige week in de Nederlandse pers waaronder ook in ons blad reeds melding werd gemaakt van de slechts kleine wijzigingen, die mr. Toxopeus in zijn voorstellen had aangebracht. Zoals Via de poolroute (Van onze Amsterdamse correspondent) Terwijl de camera-lieden van de televisie gisteravond op het platform van Schiphol de DC-7-C „Baltische Zee" stonden te filmen, dat blijkens de aanduiding bij de vliegtuigtrap het toestel van 21.00 uur naar Biak (Nieuw-Guinea) zou zijn, reed een blauwe KLM-bus met 69 in burgerkleren gestoken militairen en een twintigtal andere passagiers naar de DC-8 Henri Dunant", die honderden meters verder op het platform onder bewaking voor het vertrek naar Nieuw-Guinea gereed werd gemaakt. Met dit kat en muis-spelletje trachtte de KLM te voorkomen, dat het lijn- toestel naar Biak evenals dat van vrijdag j.l. oponthoud zou krijgen ingeval er weer een anoniem telefoontje over een bom zou binnenkomen. Dat telefoontje is uitgebleven, maar als het was gekomen, had het nooit kunnen slaan op de DC-8, want slechts enkele ingewijden wisten dat dit toestel naar Biak zou gaan. Op Schiphol wist vrijwel iedereen tot tien minuten vóór het vertrek niet beter of de „Baltische Zee" zou deze dienst vliegen. Dit vliegtuig, dat op de vertrek plaats stond om de aandacht af te lijden van de DC-8, was hetzelfde dat na het telefoontje van vrijdag uit de dienst was genomen. Incidenteel gebruik De DC-8 „Henri Dunant", die via de Poolroute met tussenlandingen in Alaska en Tokio is vertrokken, had zojuist de chartervlucht via Honoloe- loe naar Nieuw-Guinea achter de rug. Het stond gisteravond op een zeer ongebruikelijke plaats opgesteld. Uit de bewaking bleek wel, dat men geen enkel risico wilde nemen. Enkele maanden geleden heeft de KLM besloten op de route Schiphol— TokioBiak niet meer met de DC-8- straalvliegtuigen te vliegen, doch uit sluitend met de kleinere en langza mere toestellen van het type DC-7-C. Er verscheen een wijziging op de winterdienstregeling. Het plotseling wederom inzetten van de DC-8 op de TokioBiaklijn is daarom enigszins verrassend. De KLM is niet van plan de straalvlieg tuigen weer regelmatig dit traject te laten vliegen, maar liet doorsche meren, dat dit incidenteel wel eens zal gebeuren. Op Schiphol werd gisteravond ver band gezocht tussen het vervallen van de tweede chartervlucht met mi litairen naar Biak en het plotselinge gebruik van de DC-8. In dit geval vraagt men zich ech ter af waarom de DC-8, die maxi maal 176 passagiers kan vervoeren, slechts met 90 personen is vertrok ken. Het aantal van 90 is echter te groot voor een DC-7-C, die een lange afstandsvlucht moet maken. De militairen werden enthousiast uitgeleide gedaan door ouders en fa milie. Hoewel de mai'ecliaussee in de middaguren nog orders had het doua ne-terrein evenals vorige week voor de pers en andere belangstellenden hermetisch af te sluiten, werd om zes uur gisteravond medegedeeld dat van deze maatregel werd afgezien. Dr. Soebandrio: „Niet te overhaast" De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft te Djakarta verklaard, dat de Indonesische regering thans over weegt of de pogingen langs diploma tieke weg om een oplossing van de kwestie-Nieuw-Guinea te bewerkstel ligen al dan niet moeten worden stopgezet. Soebandrio zei echter tevens: „Wij moeten niet te overhaast handelen". Hij verklaarde dat éte diplomatieke pogingen die tot dusver zjjn gedaan een diepgaande studie vereisen. De speciale vertegenwoordiger van Indo nesië, Tjondronegoro, die in New York besprekingen heeft gevoerd met Oe Thant, is op weg naar Indonesië om verslag hierover uit te brengen. Soebandrio gaf voorts te kennen, dat Indonesië spoedig na de terug keer van Tjondronegoro een beslis sing over de kwestie zal nemen. De minister herhaalde, dat het bevel van president Soekarno voor de bevrijding van West-Irian zou moeten worden uitgevoerd. „Dit is de krachtigste en meest effectieve wijze", zo zei hij. Dr. Van Roijen naar Washington De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, vanmiddag van Schiphol naar Amerika teruggekeerd. De heer Van Roijen heeft, zoais bekend, aan de ministerraad verslag uitgebracht over de in Washington gevoerde bespre kingen, die ten doel hadden de mo gelijkheden van een overleg over de kwestie Nieuw-Guinea te verkennen. Stakingen in Italië De 50.000 arbeiders van de scheepswerven in Italië zijn gisteren opnieuw voor een etmaal in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Het was de vierde waarschuwingsstaking sinds 19 ja nuari. Behalve meer loon wil men een vijfdaagse werkweek, een nieuw premiestelsel en een gegarandeerd minimumloon van 44 uur per week. De bond van metaalarbeiders had gisteren eveneens een staking van 24 uur uitgeroepen bij de fabrieken van Fiat en Lancia in Turijn. Hier gaat het om 60.000 man. Men wenst nieuwe loonschalen en een vijfdaagse trendberekeningen gehouden zou worden, acht de minister het redelijk de zuivere 'trend van 3,96 procent met 1,2 procent te verhogen en dan af te ronden tot 5,2 procent. Voor een correctie met terugwerkende kracht ziet de bewindsman geen aanleiding, daar de verhoging vorig jaar aan zienlijk boven het in de definitieve afspraak genoemde bedrag - 6,2 pro cent is uitgegaan. Slot pag. 2 Staatssecretaris mr. Th. H. Bot die een bezoek aan Nieuw-Gui nea heeft gebracht, verlaat het vliegtuig waarmee hij gisteren op Schiphol terugkeerde. (Van onze Amsterdamse correspondent) ,,Laat ons niet achter als een klein kind dat in de gloeiende a: rolt". Deze en andere primitieve beeldspraken heeft de staats secretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot, meermalen opgevangen tijdens zijn oriënteringsreis van twee weken door Nieuw-Guinea. Bij zijn aankomst op Schiphol gisteravond zei hij de reis te hebben ondergaan als een confrontatie met een ontwikkelings politiek van 12 a 15 jaar, waarbij hij de juistheid van het Neder landse regeringsbeleid heeft gezien maar daarbij ook de conse quenties en verantwoordelijkheden heeft beseft die niemand zo maar van zich af kan gooien. Niettemin is mr. Bot zeer onder de indruk gekomen van de bezorgdheid ,,die in de gemengde bevolking diverse ondertonen heeft". ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 MORGEN ADVIES 1 ZELFBESCHIKKING H De Nieuw-Guinearaad zal zich M h morgen uitspreken over het ad- vies dat de Nederlandse re ge- s ring heeft gevraagd ten aanzien van de wijze waarop het zelf- beschikkingsrecht van de Pa- 1 H poea's gerealiseerd zal moeten 1 worden. De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken mr. Th. H. Bot, zei deze mededeling te heb- ëe ben gekregen bij zjjn vertrek uit Biak. Zoals bekend is de Nieuw- s ee Guinearaad vorige week en M :r begin deze week bijeen geweest ter bespreking van het uit te brengen advies. Wij zijn niet rijp Bij de Papoea's", aldus de Staatssecretaris, „is een toenemend begrip waarneembaar voor de ont wikkelingsarbeid. Men vraagt zich echter bezorgd af wat hiervan te recht moet komen als de Neder landers zouden vertrekken. Deze bezorgdheid uit zich tenslotte in verwijten. „Ik heb overal heel dui delijk het Nederlandse standpunt met de vrije keuze langs internatio nale weg uiteengezet en steeds weer gewezen op het recht van vrije oriëntatie, maar de Papoea's zeiden telkens: „Wij zijn nog niet rijp. Heeft Nederland dan geen les ge leerd uit de gebeurtenissen in de Kongo?" werkweek van 40 uur, zonder ver mindering va«n loon. De 4000 arbeiders van Michelin in Turijn staken al twee weken. zaterdag 10 februari illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIE Bitterheid Mr. Bot had voorts ervaren dat er onder de Europeanen ontevredenheid heerst. Deze groep heeft weliswaar oog voor de toenemende resultaten vorig jaar zijn er 3.000 ha in ont wikkeling gebracht, tegen gemiddeld 500 ha enkele jaren tevoren maar men ziet het doel vervagen. „Men uitte zich met bitterheid over bepaal de delen van het Nederlandse volk en de pers, die niet achter de rege- ringspolitiek staan. Zij willen echter niet weg maar omdat men niet ziet hoe kan worden voortgegaan als het Nederlandse volk niet wil, vragen zij garanties. De Chinezen en an dere bevolkingsgroepen hebben mij steeds herinnerd aan wat hun te wachten zal staan als de Nederlan ders zouden wegtrekken". De be zorgdheid in Nieuw-Guinea strekte zich ook uit over de mogelijkheden J tt internationalisering. Men h eeft hier wel begrip voor maar men is hiertoe slechts bereid onder sterke garanties. De staatssecretaris had de indruk dat de bevolking zich bij alle mogelijke bronnen oriënteert. Leugens Aansluiting bij Indonesië wordt al lerwegen verworpen. Men luistert veelvuldig naar de radio, ook naar Radio Makassar en Radio Djakarta en daarbij >s te merken dat men de leugens van deze laatste stations confronteert met de werkelijkheid die men om zich heen ziet. Maar mr. Bot zei ook contacten te hebben gehad met pro-Indonesische groeperingen. „Overal waar ik kwam heeft men mij met demonstraties en spandoeken en in gesprekken duide lijk gemaakt hoe bevreesd men is voor Indonesië. Herhaaldelijk zijn m|j moties en resoluties in de handen gedrukt, die vertellen wat de Papoea's niet willen Ik ben met een lange verlanglijst teruggekeerd met bovenaan de wens dat het Nederlandse volk meer ach ter de regering moet staan zodat Amerika hierdoor meer druk op In donesië zal gaan uitoefenen". „Het zee-incident van enkele we ken geleden heeft de burgers moed gegeven", aldus mr. Bot, die over zijn bevindingen uitvoerig verslag aan het Kabinet zal uitbrengen. Desge vraagd zei hij er geen behoefte aan te hebben de Papoea-student Kihirio te ontvangen. „Men heeft in Nieuw- Guinea geen twijfel laten bestaan over de handelwijze van deze man en men meent, dat men over een Nieuw-Guinearaad beschikt die uit spraken kan doen". De staatssecretaris werd op Schip hol verwelkomd door o.a. minister mr. Toxopeus, die ruim twee uur op de aankomst van het vliegtuig had zitten wachten. Het toestel, een DC- 7c, dat via de Pool vloog, was verlaat in verband met een tussenlanding in Stavanger voor het innemen van ex tra brandstof. Het vliegtuig bracht tevens enkele tientallen militaire verlofgangers terug. Vervolg op pag. 2 (Due/ ^ïlïe Uit het Leidsch Dagblad van 7 Februari 1862: De gemeente-commissie van het Nederl. Herv. kerk- genootschap alhier heeft tot i organist in de Pieterskerk be noemd den heer J. Godefroy. organist van de kerk der Doopsgezinde Gemeente. In de zitting van den Ge- meenteraad van heden Don derdag is de eigendom van de j Duizenddraadsteeg afgestaan aan de eigenaars der bier brouwerij de Posthoorn en het voorstel aangenomen om de Bostelbrug te veranderen in een vaste ijzeren brug.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1