Landings ver bod der V.S. is „slechts" voorlopig De Gaulle noemt O.A.S. „onwaardige Fransen" Arrestatie van zeven „zware klap voor OAS" Herziening indien overleg mislukt Agrariërs grootste partij in Finland Zeer spoedig einde van strijd verwacht (Sue/ QTie Tot hier en niet verder Stembuszege voor Kekkonen Nu RECHTSE meerderheid in parlement Politiechefs stonden op de lijst van a.s. slachtoffers Wisselstoring oorzaak van vertragingen Wij ontvingen reeds de voorjaarskollektie' 1962 met nu nog januari-prijzen teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 No. 30572 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Minister mr. J. M. L. Th. Cals van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft na een lang durige ziekte gisteren zijn arbeid in zijn departement hervat. Het scheen hem zo te zien best te be vallen achter zijn bureau. 55 Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is giste ren druk uitgeoefend om „sterker diplomatie en leiderschap" aan de dag te leggen, met het oog op de mogelijkheid van een Indonesi sche gewapende actie tegen Ned. Nieuw-Guinea. De republikeinse senator Robert L. F. Sikes vroeg om Amerika's ze vende vloot voor de vaarwegen die tot Nieuw-Guinea toegang geven, te stationeren. „Dit", aldus sena tor Sikes, „is zulk een simpele en voor de hand liggende maatregel dat hij niet tot de verbeelding van het State Department zal spreken. Tenslotte zou men er de gevoelens van president Soekarno door kun nen kwetsen en dat kan blijkbaar niet". Sikes deed een heftige aanval op de Indonesische president. „Soekarr.o is een dictator die flirt met de communisten en die van hen grote hoeveelheden wapens heeft ontvangen"zei hij. „Hij heeft ook veel meer Amerikaanse buitenlandse hulp gekregen dan waarop hij aanspraak kon maken. Hij is weer een van die neutralen die op onze kosten zaken doen mei de roden". Volgens senator Sikes is Soe karno uit op het veroveren van nieuwe werelden om zijn onder danen rustig te houden en de moeilijkheden van Indonesië te verbergen. „Amerikaanse pogin gen om deze would-be veroveraar in te tomen zijn klaarblijkelijk bijzonder zwak geweest", aldus Sikes. Hij drong er daarom bij het ministerie van Buitenlandse Za ken op aan, om nu een grens te trekken en tegen Soekarno te zeggen „tot hier en niet verder" „De dictatoren van onze dagen", aldus Sikes, denken dat ze alles kunnen door een grote mond op te zetten. Nu, het Amerikaanse volk is zowat aan het einde van zijn geduld waar het gaat over de betrekkingen met deze onverant woordelijke lieden". WEERBERICHT VEEL BEWOLKING tot De Bilt verwacht van heden- morgenavond Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk "enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 FEBRUARI. Zon op: 8.12 uur; onder: 17.38 uur Maan op: 9.38 uur: onder: 21.10 u. Hoogwater te Katwijk te 4.56 en 17.11 uur. laagwater te 0.43 en 13.08 uur. Dit blad bestaat uit 10 pagina's. Mond- en klauwzeer Deel Z.-Holland besmet verklaard Wegens het uitbreken van mond en klauwzeer op een bedrijf in Riet veld, de oostelijk aan Bodegraven grenzende gemeente, heeft de Vee- artsenijkundige Dienst een deel van de provincie Zuid-Holland tot besmet gebied verklaard. Het besmette ge bied omvat het deel van de provin cie ten noorden, resp. ten oosten van de lijn, beginnende op de Utrechtse grens, langs de Hollandse IJssel tot Gouda en daar vandaan langs Gouwe en Aar tot de grens met Noordholland. Voor dit gebied is de beperkte ontheffingsprocedure van bet vervoersverbod voor varkens van kracht. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat een vergunning voor het vervoer van Nederlandse troepen naar Nieuw-Guinea, over grondgebied der V.S., opnieuw in beschouwing zal worden genomen, als onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië zouden worden afgebroken of in geval van een militaire noodtoestand. De woordvoerder van het departement, Lincoln White, merkte op: „Ons besluit om geen verdere chartervliegtuigen toe te staan werd genomen omdat wij bezorgd waren dat een dergelijk vervoer verkeerd zou worden uitgelegd als versterkingen inplaats van aflossingen op het tijdstip dat de gehele situatie in het geschil om Westelijk Nieuw-Guinea zich in een delicaat stadium bevindt. Delicaat stadium De woordvoerder zei voorts, dat de V.S. van ganser harte de pogin gen van Oe Thant steunen om een oplossing voor het verschil over Nieuw-Guinea te vinden. Deze onderhandelingen in New York hebben een zeer delicaat sta dium bereikt. Daarom hebben wij in het belang van een weedzame oplossing besloten om voor dit ogen blik dergelijke vluchten niet toe te staan. Zouden aan de andere kant de be sprekingen tot een vreedzame rege ling worden afgebroken of zou een militaire noodtoestand in Westelijk Nieuw-Guinea ontstaan en zouden de Nederlanders ons benaderen voor doorgangsrechten op zulk een basis, dan zouden wij natuurlijk de zaak bezien in het licht van de dan be staande situatie". De Amerikaanse beslissing om op dit tijdstip geen verdere Nederland se chartervluchten toe te staan volg de na een verschil in juridische interpretatie over de situatie door de V.S. en Nederland. Juridisch geschil „De eerste vlucht op vrijdag ging door voordat we voldoende gelegen heid hadden de kwestie te bestude ren", aldus de verklaring. „De Nederlanders volgden een pro cedure die, voor burgervliegtuigen, slechts zou vereisen ons van derge lijke vluchten in kennis te stellen. Nu brengt deze kwestie een juri dische interpretatie van de Conventie van Chicago (van 1954) betreffende burgerluchtvaart met zich mee. De Nederlandse regering meent dat volgens de Conventie geen toestem ming vereist is. Wij zijn van mening dat de Conventie niet van toepassing is op zulk een vliegtuig met het oog op het doel waarvoor het gebruikt werd". Volgens de VS zou een vliegtuig zijn karakter van burgerluchtvaart ver liezen als het gebruikt wordt om al leen militair personeel te vervoeren. De woordvoerder zei voorts dat het besluit om geen verdere militair ver voer door de lucht via Amerikaans gebied toe te staan, werd genomen vóór de betoging van gisteren voor de Amerikaanse ambassade in Djakarta. Vervolg van pag. 1 Mislukte aanslag op Chroesjtsjow? „Unita", het blad van de Italiaan se communistische partij, meldt, dat volgens geruchten, die onder Weste lijke correspondenten in Moskou de ronde doen, in de afgelopen dagen een mislukte moordaanslag is gedaan op de Russische partijleider en pre mier Chroesjtsjow. De Moskouse correspondent van „Unita" schrijft, dat de aanslag vol gens sommigen in Minsk en volgens anderen bij de Poolse grens is ge pleegd. Er zou een vuurwapen bij ge bruikt zijn. De Unita-correspondent zegt, dat van officiële zijde geen be vestiging is gekregen van de geruch ten, „waarvan de burgerlijke corres pondenten in berichten aan hun bladen gewag maken. De correspondent van het Britse persbureau Reuter te Moskou zegt niets gehoord te hebben over boven staande geruchten. Volgens hem wil men in ambtelijke kringen in de Rus sische hoofdstad niet zeggen waar Chroesjtsjow op het ogenblik is. Aan genomen wordt dat hij zich in zijn woning aan de Zwarte Zee bevindt. In de afgelopen weken hebben al lerlei onbevestigde berichten over Chroesjtsjows verblijfplaats de ronde gedaan. Reuter meldde hedenochtend, dat een woordvoerder van de Russische regering de geruchten over een aanslag op Chroesj tsjow „leugens en onzin" heeft genoemd. De woordvoerder had niets te zeggen over de ver blijfplaats van de premier of over zijn gezondheidstoestand. Prins Akihito heeff griep De 28-jarige Japanse kroonprins Akihito die met zijn echtgenote in Indonesië op bezoek is, heeft daar griep gekregen, aldus werd in Dja karta vernomen. Hij had vandaag naar Manilla willen vertrekken om zijn reis door Azië voort te zetten maar zal dit nu mogelijk enkele da gen moeten uitstellen. De Finse parlementsverkie zingen, die zondag en gisteren zijn gehouden, hebben een klin- I kende overwinning opgeleverd voor de Agrarische Partij van president Kekkonen. De agra riërs verdrongen de communis ten, die tot dusver de grootste partij vormden, maar de tweede plaats. De opkomst van stemgerechtigde Finnen was groter dan ooit tevoren en juist dit feit heeft de communis ten parten gespeeld, want Kekkonens partij won vooral op het platteland een belangrijk aantal stemmen. Be halve de communisten hebben ook de sociaal-democraten zetels verloren met het gevolg, dat het nieuwe parle ment een rechtse meerderheid zal hebben van 112 tegen- 88. Op het ogenblik is er een linkse meerderheid van 101 tegen 99. Volgens de laatste gegevens wordt de zetelverdeling als volgt: Agra rische Partij 54 (winst 7)communis ten 47 (verl. 3)soc.-democraten 38 (winst 1); conservatieven 32 (winst 3)Zweedse Volkspartij 14 (onveran- Hoge militairen in het komplot (Van onze Parijse correspondent) De vangst van zeven rechtse ultra's (onder wie een advocaat en vier officieren), die de Parijse politie zaterdag ten huize van een hunner deed, is voor de (Van onze Parijse correspondent) President De Gaulle heeft gisteravond, in een rede van twintig minuten voor radio en televisie, de „stellige hoop" uitgesproken, dat de nu al zeven jaar durende Algerijnse oorlog zeer spoedig beëindigd zal kunnen worden. Een termijn noemde de president niet en evenmin maakte hij melding van de redenen, waarom het akkoord met het FLN dat hij kennelijk met ongeduld verbeidt nog altijd niet gesloten is. Het trok sterk de aandacht, dat hij wèl zijn sterke voorkeur uitsprak voor intieme samenwerking van Frankrijk met een onafhankelijk Algerije, doch niet repte van een andere keus. Alle objectieve waarnemers zijn dan ook van mening dat er geen tweede uitweg voor Frankrijk bestaat. De dubbele strijd tegen FLN en de rechtse extremisten van de OAS zal door de Franse regering moeilijk veel langer volgehouden kunnen worden. Kneedbommen en bedreigingen In Frankrijk en Algerije heeft men De Gaulle's twintigste rede overigens slechts ten dele kunnen volgen. De nacht tevoren waren de televisiemas- ten in noord-Frankrijk door kneed bommen vernield en in de Algerijnse stad Oran hadden de technici verstek laten gaan, nadat de OAS hun een boodschap had gezonden, waarin ze met de dood werden be dreigd. Om dit dreigement kracht bij te zetten, was de woning van de chef-ingenieur in Oran des middags door kneedbommen vernield. In Al giers verliep de uitzending normaal, maar tienduizenden Europeanen ga ven gehoor aan de instructie van de OAS en zorgden voor ketelmuziek, waarin het gescandeerde motief „Al- ge-rie Fran-^aise' 'steeds duidelij ker naar voren kwam. Een onmiskenbare verdienst van de toespraak van gisteren was in tussen wel, dat de president nu eens duidelijk onderstreepte, dat de sa menzwerende neonazi's van de OAS, deze „onwaardige Fransen" zoals De Gaulle hen noemde, in feite toch niets meer kunnen wijzigen in een ontwikkeling, die nu eenmaal in de historie verankerd ligt. Niettemin scheen hij ons wat te ver te gaan door de huidige fase in de Frans- Algerijnse betrekkingen bijna voor te stellen als een briljant schoolvoor beeld vrn een geslaagd dekolonise- ringsproces. Naast de Fransen in Al gerije, die zich in hun onbegrip door agitators laten bedriegen, noemde de president ook „enkele nostalgieke (d.w.z. door heimwee geplaagde) of ficieren", die zich opnieuw tot me deplichtigheid lieten verleiden. Met het klaarblijkelijke doel het gevaar van verdere fascistische infectie in het leger te bezweren, ging het staatshoofd daarna vrij uitvoerig in op het programma, dat hij voor de militairen in petto heeft. Voor het einde van dit jaar zal het grootste deel van het Franse leger naar Europa zijn teruggebracht, zo kondigde hij aan, en door de mo dernisering van die strijdmacht kan Frankrijk voor eind 1963 over een eigen kernzwaard beschikken. Met dat toekomstige kernzwaard in de hand verdiepte de president zich daarna nogmaals uitvoerig in zijn dierbare visioenen van Franse groot heid. De vrüe wereld zal, zo voor spelde hjj, Frankrijk te zijner tjjd dankbaar zijn en zelfs gelukwensen, omdat het zich nu verzetten blijft tegen elke conferentie over Berlijn, aangezien de Russen maar niet wil len ophouden met hun dreigemen ten. Als gelijke Tot Amerika richtte het Franse staatshoofd zich als gelijke tot gelij ke door op te merken, dat voor een grote mogendheid „integreren" ge lijk staat met verdwijnen, doch de landen van de Europese Economi sche Gemeenschap liet hij uit verre hoogte weten, dat Frankrijk zijn denkbeelden inzake de organisatie van een unie van souvereine staten nimmer op zal geven. Hy, De Gaulle, had er tijdens de recente onderhan delingen over de Europese landbouw politiek voor gewaakt, dat de gebre ken van het verdrag van Rome nog konden worden hersteld. En voor de rest moesten de technocraten en ideologen van de Europese integra tie zich dan maar blijven overgeven aan „dromen, ficties en parades". 9 Slot pat 2 OAS een nog zwaardere klap dan ze een week tevoren kreeg te incasseren, toen de chef der „plastiqueurs", Castille, en de poujadistische koekjesbakker en oud-parlementariër, Bouyer, werden opgepakt. Deze nieuwe arrestatie lag, gezien hun rol in de terreurorganisatie, op een „hoger niveau", als men het zo zeggen mag, omdat ze leden waren van de „braintrust" van de OAS. De heren waren juist bezig plan nen te beramen voor een nieuwe greep naar de macht, voorafgegaan door een reeks moorden op hoge po litiefunctionarissen, waarvan de lijst reeds was opgemaakt! Hoe belang rijk de arrestaties waren blijkt wel hieruit, dat de minister van Binnen landse Zaken, Roger Frey, een bezoek heeft gebracht aan het hoofdbureau van de binnenlandse veiligheids dienst, waar hij de inspecteurs kwam gelukwensen. In de plannen van de OAS werd een aantal hoge officieren van het leger vermeld, die bereid zouden zijn, medewerking te verle nen aan de staatsgreep. De arrestan ten waren zo verrast door de overval, dat zy geen tijd hadden de docu menten te verbranden. Overigens zit de OAS nog steeds niet stil. Dertig gemaskerde en ge wapende leden van de OAS zijn van ochtend in Oran het gebouw van het In Utrecht (Van een onzer redacteuren) Een wisselstoring aan de noordzij de van het emplacement te Utrecht was er de oorzaak van. dat vele trei nen gisteravond met aanzienlijke vertragingen reden, die soms uit groeiden van twintig minuten tot eer. half uur. Om het treinverkeer in Utrecht zoveel mogelijk te ont lasten vielen sommige lijnen uit, o.a. de lijn Utrecht-Leiden. De reizigers moesten met ongeveer een half uur vertraging in Woerden in een van de doorgaande treinen overstappen. Op het station in Utrecht heer ste een nerveuze drukte van reizigers, die hun aansluiting dreigden te mis sen. Voor de reizigers met de be stemming buitenland werden taxi's ingeschakeld; en ook zy, die de laatste verbinding misten: o.a. reizi gers naar Zwolle) werden per auto vervoerd. De wisselstoring is inmiddels op geheven, zodat de treinen nu weer normaal rijden. Van de zijde van de N.S. verzekerde men ons vanmorgen, dat niemand het twijfelachtige ge noegen had gesmaakt de nacht op een koud station door te brengen. derd)Finse Volkspartij 11 (winst 3) afgescheiden soc.-dem. 3 (verl. 11) j kleine boeren 1 (onveranderd). Alleen de per post uitgebrachte stemmen moesten vanmorgen nog worden geteld. De grootste verliezers zijn de afgescheiden sociaal-democra ten, die volgens de officieuze uit slag terugvallen van 14 op 3 zetels in het parlement. blad „L'Echo d'Oran" binnengedron gen. Zij dwongen het personeel een „speciale OAS-editie" te drukken. Deze besloeg een volle pagina en be vatte een radiotoespraak van ex-ge neraal Edmond Jouhaud en een foto van hem. In twee bestelwagens van het blad vertrokken de OAS-leden met 20.000 exemplaren van de specia le editie. Militaire autoriteiten te Algiers hebben meegedeeld, dat in de loop van gisteren in geheel Algerije zes tien mensen bij aanslagen zijn ge dood en 25 gewond. Zeven van de do den en vijftien van de gewonden zijn mohammedanen. Cubaanse klacht in Pol. Commissie De Politieke Commissie van de VN heeft gistermiddag een klacht van Cuba tegen de Verenigde Staten over inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Cuba en het voor nemen tot agressie in behandeling genomen. De Cubaanse afgevaardig de zei dat de VS nieuwe agressieve plannen tegen Cuba smeden en daft daartoe Cubanen en huurlingen in de VS en in Centraal-Amerika wor den opgeleid. Het stopzetten van de handel met Cuba wordt als econo mische agressie opgevat, aldus de Cubaan. De Amerikaan Stevenson ontken de, dat de VS een nieuwe poging tofc agressie zouden voorbereiden. „Maar Cuba vormt een bedreiging voor het Amerikaanse continent door zyn op ruiende politiek". Stevenson stelde, dat de regering-Castro niet alleen met de VS, maar met het gehele Amerikaanse continent in conflict is en dat alleen de regering-Castro en geen enkele andere een bedreiging vormt. De Rus Zorin meende, dat Cuba de huidige Amerikaanse voorberei dingen voor „hernieuwde gewapende agressie tegen het kleine Cuba" had aangetoond. Het debat zou vandaag worden voortgezet. Adoela: lof voor politiek van VS inzake Kongo De premier van de centrale Kon golese regering, Adoela, heeft giste ren in Washington tegenover presi dent Kennedy woorden van lof ge sproken over de Amerikaanse poli tiek inzake Kongo. De premier sprak van „een realistische politiek, waar van ik zeker ben dat zij haar doel zal bereiken en het prestige van de VS in de wereld zal vergroten". Adoela maakte deze opmerkingen tijdens een lunch in het Witte Huis. De lunch ging vooraf aan een on derhoud tussen de premier en de Amerikaanse president. In het geheel was de Kongolese leider drie uur Kennedy's gast. Vandaag zou Adoela besprekingen voeren over toekomsti ge grotere Amerikaanse financiële hulp aan Kongo. De invloedrijke Union Minière de Belgische onderneming die in Ka- tanga koper- en kobaltmijnen ex ploiteert, heeft de eerste stappen ge daan om tot een vergelijk met de centrale Kongolese regering te ko men, zo is in Leopoldstad vernomen. Besprekingen over deze kwestie die zich pas in het voorbereidende stadium bevinden zouden een ge volg zijn van het in Kitona bereikte akkoord tussen premier Adoela en president Tsjombe om een einde te maken aan de afscheiding van Ka- tanga. Advertentie De Neurenberg se speelgoed beurs, die deze maand gehouden wordt, brengt voor de kinderen een wereld, die in werkelijkheid nog niet bestaat. Dit plaatje toont een spoorwegstation, waar zowel gewone treinen rijden als treinen over een monorail. Haarlemmerstraat 175 Uit het Leidsch Dagblad van 6 Februari 1862: Z.M. heeft benoemd tot rector-magnificus aan de Leidsche Hoogeschool voor academiejaar 1862-63 den hoogl. P. L. Rijke, én tot ontvanger der registratie en domeinen Mr. J. F. d'Aumerie, thans te Schagen. (Advertentie). Er wordt verlangd in eene drukke zaak eene zindelijke en eerlijke dienstmaagd. Adres letter M.W. aan het bureau v. h. Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1