RUS LIJDTNEDERLA AG IN VEILIGHEIDSRAAD Kongolese kwestie NIET behandeld Opnieuw onderhoud Oe Thant-Sclriirmaiin Bom legt villa anti-OAS-groep in puin: 27 doden Akkoord Parijs- FLN? WEERBERICHT Salinger naar Sowjet-Unie LYCEUM IN AMSTERDAM PROOI DER VLAMMEN Rokende puinmassa over... Cuba uit OAS gestoten Ruimtevlucht uitgesteld Echtpaar pas na 40 jaar verenigd teuws 1 Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 31 JANUARI 1962 No. 30567 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7 50 A.Ü VUUK LEIDEIN EIN UMb 1 KL per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 Rusland heeft gisteravond een diplomatieke nederlaag geleden in de Veiligheidsraad. Op voorstel van de Amerikaan Stevenson werd de bijeenkomst van de Raad verdaagd, zonder dat de Kongolese kwestie aan de orde was gekomen. De Sowjet-Unie had verzocht om een bespreking van „het falen van de V.N." bij de uitvoering van de resoluties waarin de verwijdering van buiten landse huurlingen uit Katanga werd geëist. Het Amerikaanse voorstel tot verdaging werd aanvaard met zeven stemmen voor en twee tegen (Rusland en Roemenië) bij twee onthoudingen. De meeste leden van de Veilig heidsraad achtten het nuttiger eerst kennis te nemen van het rapport van premier Adoela van Kongo, dat deze binnenkort zal indienen. Adoela heeft de laatste dagen herhaaldelijk gezegd, dat hij tevreden is over de gang van zaken in Katanga. De Russische eis dat de Veiligheidsraad zich opnieuw zou inlaten met de kwestie Katanga, had hij dan ook Gisterochtend is in Den Haag een dame met haar auto in het Smidswater gereden. Een voor bijganger wist haar te redden. Samen vertoefden zij korte tijd op het dak van de wagen. De foto laat zien hoe de onfortuin lijke automobiliste via de ladder van de brandweer naar de walle- kant klimt, terwijl haar redder op het autodak toekijkt. De waarnemend secretaris-generaal van de V.N. Oe Thant heeft gisteren wederom een onderhoud over de kwestie Nieuw- Guinea gehad met mr. C. W. A. Schürmann, de permanente ver tegenwoordiger van Nederland bij de V.N. Het was de tweede maal binnen de 24 uur dat zij elkaar ontmoetten. In Nederlandse kringen had men geen commentaar op het onderhoud. Niet mislukt Een woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Buitenland se Zaken heeft naar aanleiding van berichten dat dr. Soebandrio de ver kennende besprekingen in de V.N. over de kwestie-Nieuw-Guinea „mis lukt" had genoemd, te kennen gegeven, dat deze besprekingen niet zijn mislukt. Hij zei dat minister Soebandrio dit naar zijn beste weten nooit had gezegd. Vólgens waarnemers te Djakarta zou de Indonesische regering be paald niet graag zien, dat de be sprekingen met Oe Thant misluk ken. Commando- overdracht De nieuwe stafchef van de Indone sische luchtmacht, vice-luchtmaar- schalk Omar Dhani, heeft gisteren verklaard dat hy ervan overtuigd is dat de luchtmacht een belangrijke en mogelyk beslissende rol zal kun nen spelen in de stryd van Indone sië om Westelijk Nieuw-Guinea aan de Nederlanders te „ontworstelen". Tijdens een plechtigheid op een luchtmachtbasis bij Djakarta, die in het teken stond van de commando overdracht bij de luchtmacht van luchtmaarschalk Soeryadarma aan Dhani z'ei de nieuwe stafchef voorts dat zijn eenheid alle krachten zal mobiliseren in het kader van de nationale inspanning om Westelijk Nieuw-Guinea te verkrijgen. Premier Djoeanda, die ook op de plechtigheid aanwezig was, verklaar de dat de regering het vertrouwen heeft dat de luchtmacht zich onder zijn nieuwe leider zal blijven ont plooien en de trots van de natie zal worden. SNEEUW OF IJZEL De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk regen voorafgegaan door sneeuw of ijzel. Morgen langzaam van het westen uit binnendringende dooi. Krachtige, langs de kust harde tot «tormachtige wind tussen zuid en west. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 februari Zon op- 8.22 uur; onder: 17.27 uur. Maan óp-- 458 uur: onder: 1349 uur- Hoogwater te Katwiik te 1212 uur, iaagwater te 7 38 en 20.15 uur. Dit blad bestaat uit 10 pagina's. Zwaardere schepen Indonesië zal in de wateren bij Nieuw-Guinea met „zwaardere sche pen" gaan patrouilleren. Dit heeft kolonel Soedarno, chef marine-opera ties meegedeeld. Hij zei ook dat hij aan boord was van een van de motor torpedoboten die betrokken waren by de botsing met Nederlandse oorlogs schepen op 15 januari. Kolonel Soe- darmo zei dat de dood van de plaatsvervangend marine stafchef, nu bevestigd is. Bezoek van mr. Bot Op zijn reis door Nieuw-Guinea heeft Staatssecretaris mr. Th. Bot op 29 en 30 januari Teminaboean, Sorong en Sorongdoom bezocht. Te zijner ere waren op deze plaatsen demonstraties van de bevolking en voerde hij besprekingen met verte genwoordigers van de burgerij uit alle groepen der bevolking, alsmede met leden van de streekraad van de Radja Ampat-eilanden. De heer Bot gaf een uitleg van de politiek der Nederlandse regering en de maat regelen, die al zijn getroffen en wor den voorbereid. Op spandoeken, die bij de betogin gen werden meegevoerd, waren perti nente afwijzingen van de Indonesi- Pierre Salinger, de perschef van het Witte Huis, heeft met toestem ming van president Kennedy een uitnodiging aanvaard van Croesj- tsjows schoonzoon Alexei Adzjoebei voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. Hij hoopt eind april of begin mei te gaan, vergezeld van zijn vrouw. Adzjoebei, hoofdredacteur van het regeringsblad „Izwestja", heeft gister middag met zijn vrouw Rada op het Witte Huis geluncht met de heer en mevrouw Kennedy en Salinger. Kennedy en Adzjoebei hebben na de lunch over een aantal onderwer pen van gedachten gewisseld. Over de aard van deze besprekingen wilde Salinger niets aan de pers meedelen. In Londen is gisteren bekendge maakt, dat deze week een derde ontmoeting zal plaatsvinden tussen de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, en de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko. sche eisen te lezen en het verlangen van de bevolking tot handhaving van het recht op zelfbeschikking. Te Sorong wekte mr. Bot de bevol king op, onderling samen te werken voor de vooruitgang van land en volk en het bewaren van rust en orde. Bij zijn bezoek aan Sorong scheen de heer Bot vooral prijs te stellen op kennismaking met leden van de streekraad. Het gesprek met hen werd vooral gekenmerkt door een grote openhartigheid van de zijde der leden. De Papoealeden deden met klem een beroep op de staatssecreta ris om er het Nederlandse volk van te doordringen, dat het West-Papoea moet blijven bijstaan, eventueel met inschakeling van de V.N. en om de beloften gestand te doen, die de regering heeft gedaan voor vooruit gang, ontwikkeling en de zelfbeschik king. veroordeeld als een „onvriend schappelijke daad". De Kongolese premier zal waar schijnlijk volgende week de Algeme ne Vergadering der VN in een spe ciale zitting toespreken. Eind deze week wordt Adoela, die ook een on derhoud zal hebben met president Kennedy, in New York verwacht. Felle aanval Stevenson zei gisteravond in de Veiligheidsraad, dat de secretaris-ge neraal en het VN-leger in Kongo hun taak energiek en bekwaam uit voerden. De Russische afgevaardigde Zorin deed een felle aanval op de Verenigde Staten, waarbij hij her haaldelijk door de voorzitter tot de orde moest worden geroepen. Volgens Zorin handelde de voor zitter van de Raad, de Brit Sir Pa trick Dean, in strijd met de regle menten door niet eerst de agenda in stemming te brengen alvorens de zitting te verdagen. Hy had geen be zwaar tegen uitstel van de behande ling tot de Kongolese premier in New York zou zijn, op voorwaarde dat eerst- over de agenda gestemd zou worden. Het voorstel van Stevenson om de bijeenkomst onmiddellijk te verdagen werd echter aangenomen, zonder dat een datum voor een be spreking van de Kongolese kwestie was bepaald. Moordenaars Generaal Loendoela, de bevelheb ber van het centrale Kongolese leger in de Oostprovincie en Kivoe, heeft zes soldaten naar Stanleystad ge bracht die verantwoordelijk worden beschouwd voor de moord op de twintig missionarissen in Kongolo op Nieuwjaarsdag. Eenzijdige BBC uitzending over Nieuw-Guinea (Van onze Londense correspondent) Maandagavond heeft de BBC haar wekelijkse televisieprogramma over wereldproblemen, Panorama ge naamd, aan Nieuw-Guinea gewijd, waarbij een aantal Nederlandse films ter illustratie is gebruikt. Het com mentaar van de bekende Engelse journalist James Mosman, die een kenner is van het Verre Oosten en ook een boek over Indonesië heeft geschreven, heeft in Nederlandse kringen scherpe kritiek uitgelokt. Bovendien waren naar wij menen te weten ook Engelse kijkers, die op de hoogte zijn van het vraagstuk, van mening, dat Mosman de dingen te eenzijdig heeft voorgesteld en het Nederlandse standpunt te weinig heeft doen uitkomen. In verband hiermede heeft de Nederlandse am bassadeur in Londen, mr. A. baron Bentinck van Schoonheeten, die gis teren een gesprek heeft gehad met de directeur-generaal van de BBC. de heer Hugh Carleton Green, hem ge wezen op de eenzijdigheid van de uitzending. Naar wij in BBC-kringen verne men, zou getracht worden in een volgend programma over Nieuw-Gui nea het door Mosman gegeven beeld voor zover mogelijk te corrigeren. Golf van geivelddaden in Algerije De OAS heeft de speciale politie in Algiers die haar moet bestrijden, een zware klap toegebracht. Een hevige bomexplosie veranderde de*villa. waar het hoofdkwartier van de anti-OAS- strijdgroep was gevestigd, in een puinhoop. Van de veertig per sonen. die zich op het moment van de ontploffing in het huis bevonden, kwamen er 27 om het leven. gen van de OAS en de FLN 21 per sonen om het leven. In Oran vie len tien doden en zeventien ge wonden. IN EEN MAAND 770 DODEN Er zijn in geheel Algerije, sinds op Nieuwjaarsdag de huidige golf van gewelddaden begon, tenmin ste 770 personen gedood en onge veer 1.500 gewond. Alleen gisteren al kwamen in Algerije bij aansla- Ook in Frankrijk is de stemming geladen. Gisteren zjjn 4200 man mo biele gendarmerie uit de provincie naar Parijs gedirigeerd, waar nu on ophoudelijk voetgangers en automo bilisten worden aangehouden om zich te legitimeren of hun wagens op kneedbommen en wapentuig te laten onderzoeken. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gisteren bovendien een nieuwe veiligheidsmaatregel aange kondigd. Alle politiemannen is de or der gegeven onmiddellijk van hun vuurwapens gebruik te maken, als een automobilist of voetganger geen gehoor geeft aan enig verzoek of be vel van hun kant. Hun revolvers en mitrailleurs dienen daarom steeds met minstens zes kogels te zijn gela den. Het rechtse blad „Aurore" heeft een oproep gepubliceerd van maar schalk Alphonse Juin een krachtig pleiter voor een „Frans Algerije" die dikwijls kritiek op generaal De Gaul- les politiek heeft geoefend waar in hij aandringt op het beëindigen van alle militaire en burgerlijk ge weld. De autoriteiten zouden moeten verklaren dat de associatie tussen Frankrijk en Algerije onverbrekelijk zou zijn. De militaire kracht in Al gerije moet volgens Juin niet ver minderd worden. Extra-vakantie voor leerlingen (Van onze Amsterdamse correspondent) Ruim 400 scholieren van het Christelijk Lyceum Buitenveldert te Amsterdam hebben een extra wintervakantie gekregen, nadat zij vanmorgen inplaats van een schoolgebouw slechts een rokende puinmassa aantroffen. Het hoofdgebouw van het lyceum aan de Amstelveenseweg is van half acht tot negen uur in een felle brand volkomen verwoest. Koningin Juliana heeft gister ochtend in paleis Soestdijk een groep middelbare scholieren uit Bogota, Columbia, ontvangen* De Koningin en Prinses Irene bewonderen de zilveren schaal, die OIga Lucia Perez (links) namens de groep heeft aange boden. Naast haar mevr. Anna Restrepo, leidster van de groep Om half acht vanmorgen werden de bewoners van de Amstelveenseweg opgeschrikt door knallen, die, naar zü meenden, van explosies afkomstig waren. Toen men op onderzoek uit ging sloegen de vlammen reeds uit de vensters van het ruim 100 meter van de weg staande scholencomplex. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was en met tien stralen de linker vleugel van het gebouw trachtte te sparen, viel er niets meer te redden. Het uitgebrande gebouw, dat ge heel uit hout wat opgetrokken, be sloeg een oppervlakte van 80 bij 50 meter en bevatte 35 lokalen. Het was het tijdelijke onderkomen van het Christelijk Lyceum, dat in de nieuwe tuinstad Buitenveldert over enkele jaren een permanent schoolgebouw zal krijgen. Aan de Amstelveenseweg beschikte men over drie tijdelijke schoolgebouwen, waar in totaal 750 leerlingen konden worden onderge bracht. Het uitgebrande complex was het hoofdgebouw. De 400 leerlingen, die hier hun klaslokalen hadden, zijn met vakantie naar huis gestuurd. Het schoolbestuur zal trachten voor de examenklassen onderdak te vin den. De brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, trok een enorme be langstelling van Amstelveense foren- n, die op weg waren naar Amster dam. Het verkeer via de Amstelveen- weg werd hierdoor ernstig belem merd. Volgens de correspondent van de Belgische radio in Genève is eind vorige week een volledig akkoord bereikt tussen Frankrijk en de voorlopige Algerijnse regering", De correspondent baseert dM bericht op „inlichtin gen van doorgaans betrouwbare Noordafrikaanse zegslieden". De overeenkomst zou tot stand zijn gekomen tijdens een geheime vergadering in de plaats Vevey. Volgens het be richt van Radio-Brussel zal pre sident De Gaulle in zijn voor 5 februari aangekondigde radio- en t.v.-toespraak het Franse volk officieel de tekst medede len en een toelichting daarop geven. Kort daarna zou een slotbijeenkomst worden gehou den van de Franse en FLN- onderhandelaars om de over eenkomst te bekrachtigen. Cuba is uit alle organen van de organisatie voor Amerikaanse Staten gestoten, omdat „Het bestaan van een marxistisch-leninistisch inge stelde regering in strijd is met de beginselen en doeleinden van het inter-Amerikaanse stelsel". Het voorstel werd op de conferentie te Punta del Este met veertien stem men voor en een tegen (Cuba) by zes onthoudingen (Argentinië, Brazi lië, Chili, Mexico, Bolivië en Ecua dor) aangenomen. De veertien voor stemmers waren na lange besprekin gen het eindelijk eens geworden over de tekst van de resolutie. Ook werden door alle OAS-leden met uitzondering van Cuba ontwer- pen-resoluties van Ecuador en Bolivië aanvaard, waarin in bedekte termen werd aangedrongen op vrije verkie zingen in Cuba. Proces tegen aclit joden in Litauen In Vilnjoes (Wilna), de hoofdstad van de Sowjet-republiek Litauwen, staan zes mannen en twee vrouwen naar de namen te oordelen allen van Joodsen bloede terecht wegens speculatie in deviezen en edele me talen. Pater Povilonis. die kort geleden tot acht jaar is veroordeeld wegens misbruik van gelden uit een fonds voor de bouw van een kathedraal, zal als getuige worden gehoord Kwestie-Zuid-Tirol Wenen antwoordt op Italiaanse nota Oostenrijk heeft gisteren een nota aan Italië gezonden waarin wordt ge zegd dat de regering in Wenen niet verantwoordelijk is of een dekmantel heeft verschaft voor de aanslagen in Zuid-Tirol. aldus is in Wenen be kendgemaakt. Italië had Oostenrijk van dergelyk optreden beschuldigd. De Oostenrijkse nota is het ant woord op de Italiaanse nota van 27 januari. Volgens de Oostenrijkse regering dient de zaak te worden opgehelderd door een objectief onderzoek en niet door een polemiek in nota's. Een partijloze commissie moet onderzoe ken of de Italiaanse politie Zuid- tiroolse politieke gevangenen heeft mishandeld, aldus <ie nota. De ruimtevlucht van John Glenn, die aanvankelijk op mor gen, donderdag, was bepaald, is wederom uitgesteld, nu tot 13 februari. Er zijn drie belangrijke technische fouten ontdekt, die na het afgelasten van de vlucht op zaterdag j.I, aan het licht kwamen, doch eerst niet als ern stig werden beschouwd. De vlucht gaat bovendien niet door, omdat weerkundigen voor don derdag bewolkt weer hadden voorspeld. Voorts zou het moge lijk zijn, dat de zee in het gebied van Bermuda, waar Glenn na zijn vlucht moet worden opge pikt, ruw zou zijn. Volgens welingelichte kringen zou de installatie, die de snelheid van de Atlasmotoren regelt, niet naar be horen functioneren, waardoor het gevaar zou ontstaan dat de capsule met ruimtevaarder Glenn met te hoge snelheid in de ruimte zou wor den gestuwd. Een soortgelijke fout in de Atlas-Agena raket, die vorige week vrijdag de Rangercapsule naar de maan lanceerde, zou de oorzaak van een te grote snelheid van deze capsule zijn geweest. Nadat de fout in de raket voor de lancering van Glenn was verholpen ontstonden er moeilijkheden in het communicatie systeem van de capsule en van de Atlasraket. Het controleren van het kilometers lange netwerk van kabels zal zeker een week tot tien dagen in beslag nemen, aldus deze kringen. Militair omgekomen Op 30 januari j.I.. zo deelt de Le- gervoorlichtingsdienst mee, is in het Centraal Militair Hospitaal in Utrecht overleden de 20-jarige dienstplichtig soldaat H. C. Horeman uit Rotterdam. Deze was ingedeeld bij de demonstratie-compagnie van de infanterieschool te Harderwijk en op 7 december 1961 betrokken bij een incident, dat zich na afloop van een oefening op „De Vlasakkers" te Amersfoort afspeelde. Een militair die opdracht had ge kregen een weigerende z.g. „rookpot" onklaar te maken wierp deze in ro kende toestand in een juist vertrek kende trekker. Tengevolge hiervan vertoonden 12 van de inzittenden van dit voertuig, onder wie soldaat Hore man zodanige verstikkingsverschijn- selen dat opname in een ziekenver- blijf of hospitaal noodzakelijk werd geacht Voor de andere betrokkenen heeft het incident geen nade'ige ge volgen gehad. Ze do»n sinds enige tijd weer normaal dienst De Kon Marechaussee stelt naar het geb/nrde een onderzoek in. Carmelo Conté, 62, en zijn vrouw Maria, 63, zagen elkaar gisteren in Sydney voor net eerst in veertig jaar. Twee jaar na hun huwelijk op Sicilië in 1920 besloot Carmelo naar Australië te emigreren. Maria vond dat zij haar zieke moeder niet alleen kon laten en bleef achter. Zij konden niet met elkaar cor responderen omdat Carmelo niet kon schrijven maar hij zond wel foto's. Hun dochter, die na Car- melo's vertrek naar Australië werd geboren, groeide op, trouwde en kreeg zeven kinderen. Maria's moeder stierf in 1958 maar het duurde nog vier jaar voordat de inmiddels 59-jarige x>rouw genoeg geld voor de overtocht bijeen had gespaard. (9ud tyfu Uit het Leidsch Dagblad van 31 Januari 1862: Het heeft Z. M. de Koning behaagd te benoemen tot mi nister van Binr.enl. Zaken de Heer Mr. J. R. Thorbecke, lid van de 2e Kamer der St. Ge neraal. De Hoogleraar Kuenen zal op Zaterdag den 8sten Febr e.k. het rectoraat der Hoo- genschool aan zijn opvolger overdragen met het houden eener Latijnse redevoering.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1