Lasser leent „wrak" van vriend en beiden worden zwaar beboet «ar Grootste violist van zijn tijd heengegaan SSf Koninklijke waardering voor raadslid Hogenboom (Alkemade) Aanrander uit Zalk weer gearresteerd Naam blijft onvergetelijk! AMSTERDAMSCHE BANK )pgericht 1 maart 1860 Dinsdag 30 januari 1962 Tweede blad no. 30566 Voor de Leidse kantonrechter „Ik heb ruim 40 sloopauto's op mijn erf staan. Hoe kan ik dan als ik afwezig ben voorkomen, dat de een of ander met een van die vehikels een ritje gaat maken" verdedigde zich een 36-jarige koopman uit Leiden. Zijn mede-verdachte, een 32-jarige lasser uit Leiden, had met één van zijn sloopauto's een rit gemaakt. Aan de betreffende „auto mankeerde van alles en de lijst van gebreken die het vehikel vertoonde leek, zoals de officier het noemde op een catalogus van auto-onderdelen. De koopman-verdachte ver klaarde, dat hij de lasser wel toestemming had gegeven een van lijn auto's te gebruiken maar niet had gezegd, dat het juist dat wrak moest zijn. „Ik moest direct naar het ziekenhuis waar mijn vrouw verpleegd werd en pakte dus de eerste de beste auto maar", vertelde de lasser. AUTO REED NOG Dat het vehikel zóveel gebreken had, was hem niet bekend. Hij had (r trouwens in de haast nauwelijks op gelet, daar de auto nog vrij goed reed. Dit alles kwam de kantonrech ter hoogst onwaarschijnlijk voor, te meer daar de starter niet meer func tioneerde en eerst de motorkap moest worden geopend alvorens con tact kon worden gemaakt. „U heeft bovendien verklaard, dat u vaker met die auto had gereden" voegde de officier hier nog aan toe. De lasser zweeg toen wijselijk. De eigenaar van „het voertuig" kon zich maar niet verenigen met het feit, dat hij op welke wijze dan ook, had kun nen voorkomen, dat anderen met een van zijn sloopauto's op stap ging. „Ik kan ze toch niet aan de ketting leg en". „U bent en blijft verantwoor- elyk", merkte de kantonrechter op. Het requisitoir kwam neer op f 100 boete subs. 1 maand voor de lasser- verdachte en f 105 boete, subs. 1 maand voor de koopman-verdachte, alsmede de vernietiging van het in beslaggenomen vehikel. De lasser kreeg f75 boete subs. 15 dagen. De koopman kreeg f 30 boete subs. 6 da gen. In de berm gedrukt Een 21-jarige chauffeur uit Vlaar- dingen stond terecht omdat hij met zijn vrachtauto op Rijksweg 4 onder Oegstgeest een zwenking naar links bad gemaakt en een naast hem rij dende auto de berm in had „ge drukt." Verdachte voerde tot zijn verdedi ging aan, dat in verband met her stelwerkzaamheden aan het wegdek ter plaatse een inhaalverbod van kracht was en die ander hem deson danks toch was gaan inhalen. „Ik maakte inderdaad een zwenking naar links om een beter uitzicht te hebben en zag toen ineens die ande re auto naast mij opdoemen hoewel inhalen verboden was". „Ik was niet fout, maar hij", luidde de conclusie van de chauffeur. Uit het dossier bleek dat „die andere" inderdaad al gevonnist was wegens het overtreden van het inhaalverbod. Desondanks werd verdachte zijn zwenking naar links nogal vrij ernstig aangerekend, omdat het, aldus de officier, getuigde van grote onachtzaamheid op de weg. De eis luidde f75 boete subs. 15 da gen. Verdachtes raadsman wees er in zijn pleidooi op, dat zijn cliënt weliswaar de zwenking had gemaakt, doch dit rustig kon doen omdat hij geen inhalend verkeer verwachtte in verband met het geldende inhaalver bod. Hij achtte zijn cliënt dan ook onschuldig aan de aanrijding en be pleitte vrijspraak. De kantonrechter was met de offi cier van mening, dat verdachte on voldoende had opgelet en gezien de ernst van het feit een flinke boete toekwam. Rekening houdende met de mede-schuld van de andere automo bilist, vonniste hij met f 60 boete subs 12 dagen. „Domme fout" „Ik maakte inderdaad een zeer domme fout en ben dankbaar dat alles nog betrekkelijk goed afgelo pen is". Deze volmondige bekentenis werd afgelegd door een 31-jarige wijnhandelaar uit Zoeterwoude. Hij was in de vroege ochtend van de zevende november bij zeer dichte mist met zijn bestelauto vanaf een parkeerstrook op de Hoge Rijndijk- Zoeterwoude dwars de weg overgest- ken, terwijl een vrachtauto op zeer korte afstand uit de mist opdoemde. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlcmmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. De chauffeur van de vrachtauto kreeg de schrik van zijn leven, toen hij plotseling verdachtes auto dwars op de weg voor zich zag verschijnen. Door krachtig remmen en een uit haalmanoeuvre kon het ergste wor den voorkomen en bleven de gevolgen beperkt tot een naar omstandigheden slechts lichte botsing. Gezien het feit, dat persoonlijke ongelukken uitble ven en de ruiterlijke bekentenis van verdachte, liet de officier verdachtes rijbevoegdheid ditmaal nog buiten het geding. Wel eiste hij een fikse boete t.w. f150 subs. 1 maand. Het vonnis hield een ernstige vermaning en f120 boete subs. 1 maand in. Over de streep De officier, mr. E. v. d. Schans, eiste tegen een 66-jarige makelaar uit Den Haag twee geldboetes van f 100 subs. 1 maand alsmede de voor waardelijke intrekking van diens rij bevoegdheid voor de tijd van zes maanden, proeftijd 2 jaar. „Tot deze hoge eis moet ik komen, omdat u destijds een uiterst gevaar- lijke situatie heeft geschapen, die goed is afgelopen. Een frontale bot sing met alle gevolgen van dien is ternauwernood uitgebleven". Uit het onderzoek bleek, dat verdachte in de late avond van de 20ste november met zijn auto op Rijksweg 4 bij de Haagse Schouw een file auto's was gaan inhalen hoewel een tegenligger reeds zeer dicht was genaderd. Doordat de chauffeur sterk afrem de en verdachte nog juist voor één der, voor hem rijdende auto's langs, naar rechts kon zwenken, werd een frontale botsing voorkomen en ble ven de gevolgen beperkt tot materiële schade. Uit het onderzoek bleek tevens, dat verdachte niet had mo gen inhalen, omdat hij zich daartoe gedeeltelijk op het linkerweggedeelte moest begeven, hetgeen ter plaatse i.v.m. de wegbreedte verboden is. Er zou volgens verdachte overigens niets zijn gebeurd als hij niet door die tegenligger was verblind. In ziin pleidooi prees hij zich ge lukkig er destijds zo goed vanaf te zijn gekomen, doch ging volkomen voorbij aan het gevaar, waarin hij zijn medeweggebruikers had ge bracht. Een drietal getuigen ver klaarde unaniem, dat de tegenligger niet met verblindend licht had gere den. Na de éis wees verdachte er met nadruk op, dat hij voordien nog nooit een overtreding had begaan. Vooral de voorwaardelijke intrekking van zijn rijbevoegdheid vond hij een te zware straf. Temeer daar verdachte ter plaatse goed bekend bleek te zijn, achtte ook de kantonrechter een gevoelige cor rectie zeer wenselijk. Hoewel hij de rijbevoegdheid ditmaal nog buiten het geding wilde laten, bepaalde hij zijn vonnis op twee geldboetes van f 125 subs. 1 maand. Broederschap van Oud-pavinders Vele activiteiten in de kring „Rijnland" In het onlangs geopend districts hoofdkwartier aan de Eerste Binnen vestgracht vond gisteravond de jaar vergadering van de Broederschap van O.P.V.Kring Rijnland, plaats. Nadat de voorzitter, de lieer M. v. d. Voet de vergadering met het voorlezen van de padvinderswet had geopend, wendde hij zich in zijn wel komstwoord in het bijzonder tot- de D.C., oubaas A. Beekes, die we derom van zijn belangstelling met het wel en wee van de Broederschap van O.P.V. blijk gaf. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer W. A. Kosten, kwamen de vele activiteiten van de Broeder schap naar voren. Het hoogtepunt hierbij vormde ongetwijfeld de in richting en officiële opening van het districts- hoofdkwartier en de scout shop, waarmede een reeds jarenlang gekoesterde wens in vervulling ging. Het jaarverslag van de penning meester, de heer E. Etty, gaf reden tot gepaste vreugde gezien het voor delig kassaldo en de inhoud van het fonds voor bijzondere noden. Na het verslag van de kascommissie werd de penningmeester décharge verleend en bracht de voorzitter beide functio narissen dank voor het vele werk, dat zij in 1960 hadden verzet. Nadat de heren H. Paats eci L. Seriier tot leden van de kascommissie waren benoemd, volgde de bestuursverkie zing, met als resultaat, dat de pe riodiek aftredende heren Van dei- Voet (voorzitter) en Kosten (secre taris) bij acclamatie werden herko zen en de heer K. I. van Rije werd gekozen als opvolger va« de heer H. van Dijl, die zich niet meer herkies baar had gesteld. Tot afgevaardigde naar de lande lijke kringvergadering, die op 7 en 8 april a.s. te Middelburg wordt gehou den, werd de heer Kosten benoemd. Nadat zowel de activiteiten als de le denwerfactie voor 1962 ter sprake waren gekomen, volgden nog een geanimeerde rondvraag en een slot woord van de voorzitter. Onze stadgenoot, de heer A. J. van Haasteren, is benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op het schriftelijk onderwijs. Kernstopoverleg AFGELOPEN OF AFGEBROKEN? Dc kernstopconferentie in Genève is voor onbepaalde tijd verdaagd, omdat de Amerikaan se, Russische en Britse afgevaar digden het niet eens konden worden. Men heeft meer dan drie jaar onderhandeld. In die tijd zijn 353 vergaderingen ge houden. Het hoofd van de Rus sische afvaardiging, Tsarapkin, deelde gisteren mede, dat hij naar Moskou zal terugkeren. Hij zei, dat er geen communiqué na de laatste vergadering zou wor den uitgegeven, omdat de afge vaardigden het niet eens konden worden over wat er gebeurd is. De Britse afgevaardigde zei, dat het tijdstip voor een volgende bijeenkomst zal worden vastge steld door onderling overleg, zodra men weer een gemeen schappelijke basis zal hebben gevonden. Het verschil tussen de uitlatin gen der afgevaardigden was nogal opvallend: volgens de Russen zijn de besprekingen, die in oktober 1958 begonnen, onherroepelijk afgelopen, maar de Amerikanen en Britten hiel den staande, dat ze slechts afgebro ken zijn. De Amerikaanse en Britse delegaties zullen kleine staven in Ge nève achterlaten voor het geval de Russen het informeel overleg over een kernstop zouden willen hervatten, al is de kans daarop bepaald niet groot. Van de zijde van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd gisteren gezegd, dat de Verenigde Staten druk op de Sow- jet-Unie zullen blijven uitoefenen om alsnog een basis te vinden. Het over- Fritz Kreisler 86 overleden Een schok heeft de muzikale wereld getroffen: de wereldbe roemde violist Fritz Kreisler is gisteren op 86-jarige leeftijd te New York na een hartaanval overleden. Hij lag sinds 13 januari in een ziekenhuis. Hoewel Fritz Kreisler in de laatste twaalf jaar niet meer was opgetreden, herinneren velen zich hem als een der grootste violisten van zijn tijd. Fritz Kreisler! is op 2 februari 1875 te Wenen geboren. Hij wilde eerst in de voetsporen van zijn vader die arts was treden, doch na een korte me dische studie wijdde hij zich geheel aan de muziek. Het verhaal gaat dat hij reeds in de wieg de viool hanteerde, inplaats van de rammelaar of speen. Natuur lijk is dit overdreven, maar toch is het een feit, dat hij al op heel jeug dige leeftijd over bijzondere muzikale gaven beschikte en prachtig viool speelde. In zijn zevende jaar werd hij inge schreven aan het Weense conserva torium en trad hij reeds op als viool solist: een „wonderkind" dus. Drie jaar later werd hem de gouden me daille toegekend voor zijn vioolspel. Daarna reisde hij naar Parijs, waar hij in 1887 de „Premier gold prix de Rome" won en daarmee de overwin ning behaalde over 40 deelnemers, die allen reeds twintig jaar of ouder waren. Zijn eerste buitenlandse tournée voerde hem met de pianist Moritz Rosenthal naar de V.S. Na een korte diensttijd in het Oostenrijkse leger, maakte hij in Berlijn zijn muzikale come-back. Toen de eerste wereldoorlog uitbrak meldde hij zich weer bij het leger. Op het slagveld raakte hij levensge vaarlijk gewond, onderging een lang durige behandeling, doch na zijn ge nezing was hij toch ongeschikt voor de dienst. Ondanks het feit, dat hij ernstig verzwakt was .reisde hij naar Amerika om daar met zyn vioolspel geld bijeen te brengen voor de Oos tenrijkse oorlogsslachtoffers. Kreisler besloot zich in Amerika te vestigen; in 1943 verwierf Kreisler het Amerikaanse staatsburgerschap. In 1950 trad hij in een radioprogramma voor het laatst in het openbaar op. Behalve de viool bespeelde Kreisler alle snaarinstrumenten. Hij was een verwoed lezer van oude en moderne litteratuur, sprak vloeiend Latijn en Grieks en acht „moderne' 'talen. Zijn echtgenote Harriet is nog in leven, doch ernstig ziek. Kreisler schreef talrijke vioolcom posities en -transcripties, alsook drie operettes. Hij bezat een van de be roemdste en kostbaarste violen ter wereld. In 1952 schonk hij een Guar- nerius uit 1737 aan de bibliotheek van het Congres te Washington. Een fraaie collectie zeldzame boeken en handschriften verkocht hij en schonk de geldelijke opbrengst aan instellin gen van liefdadigheid. Op dezelfde wijze gaf Kreisler ook een groot deel van zijn vermogen weg. Kreisler's meest bekende composi ties waren „Liebesfreud" en „Liebes- leid", voorts „Romance", „Caprice Viennois", „Tambourin Chinois". Wij hebben meermalen van Kreis- lers spel genoten: het muntte uit door technisch meesterschap en mu zikaal begrip van de hoogste orde. Kreisler behoorde waarlijk tot de topfiguren! In een uitverkoren muziekstad als Wenen, waar wij hem indertijd her- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrik Evert„zn van H. Knobbe en D. Kramer, Franciscus Everardus Jo hannes Maria, zn van F. P. E. v. d. Ven en W. J. T. v. d. Assem, Peter Hen- drlkus, zn van J. H. den Haring en T. M. van Deursen, Anita, dr van A. v. d. Does en G. L. Poot, Petrus Theodorus, zn varr J. N. Spruit en J. P. van Ber- kel, Jan, zn van A. Hoek en J. J. van Duijvenbode, Frederikus. zn van F. Hendriks en A. v. d. Hoeven, Johannes Jacobus, zn van J. Stlgter en J. H. Punselle, Marja Wilhelmina. dr van W. van Dam en M. J. Boevée, Boudewljn Eduard, zn van A. E. Dorst en I. A. de Vries, Johannes Robertus Hermenegild zn van A. R. A. Ficker en H. L. Caste- lijn, Thérèse Othilia, dr van F. L. J. Schalkoort en C. P. den Aantrekker. Lynda Ann, dr van W. T. C. D. Cornet en G. W. Schouten, WJjna Johanna, dr van C. Dijkhuizen en T. Hoek, Sonja, dr van G. Rietkerk en J. Koppeschaar, Robert, zn van G. Eikerbout en H. v. d. Weijden, Diana Doreen, dr van A. de Graaf en D. C. T. van Leeuwen, Yolanda Anna Maria, dr van L. Vlaar en T. M. de Haas, Monique, dr van J. de Ruiter en M. H. Rodenhuis, Bouk- 1e, dr van A. J. Cuelenaere en N. S. v. Gelder, Maartje Johanna, dr van J. de Ridder en M. Imthorn. Simon Johan nes, zn van C. J. Gordijn en M. J. M. Jungslager. OVERLEDEN C. E. van der Meel. 62 Jaar, wed. van M Vreeken, T. J. S. M. Bloemen. 28 Jaar, vrouw, M. D. J. Schuch, 89 Jaar. wed. van P. A. M. Vanackere. P. G. F. Vlek, 9 maanden, zoon, H. van Pola- nen, 2 dagen, zoon, B. Lambooi), 79 Jaar. man, J. H. Wolfs, 86 Jaar, man, H Klljzing, 55 Jaar. man. M. Ruijgrok, 2 Jaar, zoon, E. T. Betcke, 78 Jaar, echtgen. van J. M. Schoneveld. Tijdens een gisteravond in Roel of - arendsveen gehouden raadsvergade ring is aan de heer J. P. Hogenboom de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitge reikt. De heer Hogenboom kreeg deze Koninklijke onderscheiding wegens zijn verdiensten als raadslid van de gemeente Alkemade, welke functie hij al sedert 1 september 1931 vervult. Burgemeester E. J. M. Kolfschoten maakte van de gelegenheid gebruik om uitvoerig de verdiensten van de jubilaris te schetsen. Niet alleen als lid van de gemeenteraad maar ook als verenigingsman heeft de heer Hogenboom zijn beste krachten ge geven in het belang van de gemeen schap. Hij was van 1935 tot 1958 bestuurs lid van de plaatselijke tuindersver eniging de LTB. In 1938 kreeg hij zitting in het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank en in 1958 in het bestuur van de Stichting Drink waterleiding „De Drie Gemeenten". Nadat aan allen gelegenheid was gegeven de heer Hogenboom met de Veiligheid N.S. Drs. Stijkel oriënteert zich in Duitsland In de gisteren gehouden ver gadering van de Spoorwegonge vallenraad is nog geen besluit gevallen over de datum, waarop het openbaar onderzoek naar de spoorwegramp bij Harmeien zal beginnen. Intussen houden de Nederlandse Spoorwegen vol géén belangstelling te hebben voor het automatische be veiligingssysteem van de Deutsche Bundesbahn. Desondanks heeft de staatssecr. van Verkeer en Water staat, drs. Stijkel, vorige week woens dag juist wegens dit beveiligingssy steem een oriëntatiebezoek bij de technische afdeling van het spoor wegkantoor in Keulen gebracht. De heer Stijkel was toch#in Keulen om een lezing te houden over de Neder landse vervoerspolitiek in de E.E.G. Het Duitse beveiligingssysteem maakte veel indruk op de staatsse cretaris. De resultaten zijn volgens Duitse statistieken alleszins bevre digend. Advertentie leg in Genève is, paradoxaal genoeg, afgebroken door de oppositie van de Russen tegen een plan, dat ze min der dan een jaar geleden zelf naar voren schoven. Verleden week wees de Russische onderhandelaar Tsarapkin een En- gels-Amerik. voorstel van de hand, dat een samengaan beoogde van de kernstopconferentie met een ontwa peningsconferentie van achttien landen, die op 14 maart in Genève begint. Hij ging voorbij aan het feit dat het Westerse voorstel nagenoeg hetzelfde was als het. Russische voor stel van zomer 1961. Gisteren zei Tsarapkin, dat de kernstopconferen tie was mislukt, omdat het Westen niet bereid was tot onderhandelen op basis van de Russische voorstelden van november 1961, die controle op kernproeven bepleitten door nationa le commissies. Het Westen wil hier niet aan, omdat teveel wordt over gelaten aan de goede wil voor de Russen. -f&e&WUlmmy Hei fijnste truitje voor uw baby Raglan mouw. ruschverpakt TC in cellofaan. "JIJ vanaf SoVbrockJe.Vatoen vanaf 1.95 Voor "jjjïï?Jfien1"ïöln- haaldelijk ontmoetten, sprak men met de hoogste eerbied over „der Meister" en was de bewondering voor zijn kunnen schier grenzeloos. Ieder optreden van Kreisler werd, waar ter wereld ook, tot een triomf. De klanken, die Kreisler uit zijn hemels klinkende viool toverde, zijn nu voorgoed verstorven. Doch geluk kig heeft de grammofoon deze voor de eeuwigheid vastgelegd. De naam „Kreisler" begenadigd kunstenaar! zal ons onvergetelijk blijven! Burgemeester Kolfschoten speldt de heer Hogenboom het Konink lijk goud op de revers. Mevrouw Hogenboom kijkt belangstellend toe. (Foto Leldsch Dagblad) verleende onderscheiding geluk te wensen sprak de heer J. S. Wagenaar namens de KVP-fractie enkele woor den van waardering. De heer P. v. d. Velden feliciteerde namens de Prot. Chr. groep. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Beroepen te Goënga F. Dijkstra, kand. te Leeuwarden te Campen (Duitsland) A. Segger te Zoutkamp. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Apeldoorn-Zuid T. Brienen te Mussel. Tweetal te Vlaar- dlngen J. Brons te Bunschoten en J. C van Ravenswaaij te Scheveningen. Beroepen te Hillegom D. Henstra te Delft. Jeugd jaar Leger des Heils In het jaar, waarin het Leger des Heils zijn 75-jarig bestaan in Neder land herdenkt en dat voor het Leger een „Jeugdjaar" zal zijn. heeft de commandant W. F. Palstra zich in het zojuist verschenen nummer van de Strijdkreet met een oproep tot de Nederlandse jeugd gericht.. Comman dant Palstra roept de jongens en meisjes op zich te bezinnen op de wezenlijke waarden van het leven, dat mooier en grootser is dan het alleen maar verwerven van een zo groot mogelijk eigen deel van de na tionale welvaart. Hij doet verder een beroep op het verantwoordelijkheids gevoel van de jeugd en roept hen op. die verantwoordelijkheid gestalte te geven in een leven van dienst aan God en de medemens. Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! "Voor privé-doeleinden kunnen PERSOONLIJKE LENINGEN dooreen PERSOONLIJKE LENING door op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER- financier,ngt maattchappij SOONLIJKE LENING Is de mo- MAHUKOv derne vorm van een verantwoorde credietverlening, waarbij direct contant geld beschikbaar komt. Inlichtingen bij de Mahuko vestigingen In alle kantoren van de Meer dan 245 kantoren In Nederland Caféhoudster was hem te slim ai (Van onze Zwolse correspondent) De 46-jarige echtgenote van caféhouder-kruidenier W. H. Veltmaat uit Lenthe (Dalfsen) was gisteravond het stralend middelpunt van een verjaar- dagsfeesje in Slagharen. Terecht, want 's middags was zij de spectaculair uit zijn cel in het politiebureau te IJsselmuiden ontsnapte 24-jarige aanrander M, Oolthuis uit Zalk te slim af geweest. Tegen half vijf was hij het café tussen Dalfsen en Heino binnengestapt en bij de eerste oogopslag herkende de vrouw hem. Enige weken geleden was hij er ook al eens geweest en had een nog al ongeloofwaardig verhaal verteld over een fiets uit Amsterdam, die hij wilde verkopen. Donderdag j.l. zag zij zijn foto in de krant. Haar klant was de toen al zo lang gezochte drieste aanrander geweest. Nu opeens zat hij weer in haar café en bestelde een biertje. Honder- Bloetlvrientlschap tussen Tsjombe en Indiase kolonel President Tsjombe van Katanga en kolonel Mitra, commandant van het Indiase ghurka-regiment der VN in Elisabethstad, hebben „bloedvriendschap" gesloten. De plechtigheid vond paats na een diner dat de Indiase kolonel de president aanbood. Mitra over handigde Tsjombe een ghurka- dolk waarmee hij zich een snee in de pols had gegeven en waarom het lemmet bebloed was. De pre sident gaf zich vervolgens even eens een snee in de pols onder geestdriftige toejuichingen van de ghurka's. De nieuwe hoofdvertegenwoordiger van de VN in Katanga, Rolz-Ben- nett uit Guatemala, heeft gisteren met Tsjombe in beginsel overeen stemming bereikt over de instelling van een informele gemengde militai re commissie, die als gespreksgroep zal dienen voor veiligheidsmaatrege len in Elisabethstad. Vier VN-officie- ren en vier Katangese officieren zul len er zitting in krijgen. De Verenigde Naties hebben ver der Tsjombes voorstel aanvaard om groepen te stichten waarin vertegen woordigers der VN van Katanga zitting zullen hebben en die tot taak zouden moeten krijgen na te gaan of alle buitenlandse „huurlingen" uit Katanga zijn vertrokken. Deze groe pen zouden vrij toegang moeten krij gen tot alle plaatsen in Katanga. Voorts zou er geen grens mogen wor den gesteld aan het aantal VN-ver- tegenwoordigers dat er zitting ln zou krijgen. Smaldeel I vertrokken Zonder enige ceremonieel zyn gis teren rond het middaguur de sche pen van smaldeel I van de Kon. Marine de haven van Den Helder uitgevaren voor een oefenreis naar de Middellandse Zee. Het smaldeel bestaat uit de krui- I ser Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" Hr. Ms jagers „Gelderland" en „Overijssel" Hr. Mr. fregatten „De Bitter" en „De Zeeuw" en Hr. Ms. onderzeeboot „Walrus". De onderzee boot Hr. Ms. „Zwaardvis" vertrekt luit Rotterdam. den politiemannen speurden al van zondagavond half zeven naar hem en zij had het in handen er een eind aan te maken. Bijzonder tactisch speelde de vrouw het spel. Zij tapte het biertje en excuseerde zich, dat zy in de winkel nog even een bis cuitvertegenwoordiger moest spre ken. Deze vroeg zij snel de politie in Dalfsen te waarschuwen. De man in het café kreeg geen argwaan en de vrouw hield hem slim aan de praat, o.m. door uitgebreid met hem te overleggen, welke soep hij wilde eten. De vluchteling werd zodoende volkomen verrast, toen de politie binnenstapte. Hij deed geen poging meer zijn vlucht voort te zetten en verzette zich niet. Telefoontje Van het café uit ging een tele foontje naar het hoofdkwartier van de opsporingsactie, het groepsbureau in IJsselmuiden, waar districtscom mandant majoor A. W. de Vrieze, geassisteerd door groepscommandant adjudant G. van de Kamp, het werk leidde. De districtsrechercheurs B. C. Blom en F. A. Steendam, die voor de ontsnapping al ontelbare uren aan deze zaak hadden gewijd, stap ten voor de zoveelste maal in hun auto en reden naar Lenthe om de arrestant in ontvangst te nemen. Ad- 'judant Blom betaalde het bier en de soep. De arrestant had wel geld bij zich, maar het was waar schijnlijker, dat hfj dat intussen door diefstal had verkregen. Onder weg naar IJsselmuiden wees de zeer timide jongeman op een groep strui ken langs de weg bij Wijthem en zei: „Daar heb ik vannacht gezeten. Wat heb ik het verschrikkelijk koud gehad". Volgens zijn verhaal is hij de voordeur van het groepsbureau uitgeglipt en de Mastenbroekerpolder ingedraafd. Hij zou tot Hasselt zijn gelopen en daarna parallel aan de Hasselterdijk tot achter Frankhuis, onder Zwolle zijn gegaan. Langs de rijksweg zou hij naar de buurt van Berkum getrokken zyn, in een boog om de stad heen dus. naar Wijthem. zodat hij de Vecht niet behoefde te passeren. Op sommige punten zou hij de patrouillerende politieauto's hebben gezien, maar hij bleef in het terrein langs de weg en vermeed voor hem gevaarlijke kruispunten. Goed bekend In de jaren, dat hij in die om geving heeft gewoond (Zalk) en ge werkt (Genemuiden) als boerenar beider, heeft hy er de weg leren kennen als geen ander. Intussen had de jongeman alweer volgens zijn ver haal, in een werkkeet een paar laar zen, een das en een regenjas be machtigd. De beschreven route zou hij vrij snel hebben afgelegd en de rest van de nacht zou hy tussen die struiken bij Wijthem weggedoken hebben gezeten. Het vroor en daar om klinkt het niet erg waarschyn- lijk, dat hij zelfs kans had gezien een poosje te slapen. Er is meer, waar de politie een vraagteken by zet. De toestand van zijn sokken wees bij voorbeeld niet direct op een lang durige voettocht. Volgens de arrestant liep hy gis terochtend verder naar Lemelerveld. Hij drong onderweg een boerdery binnen en stal ongeveer f20,-. Van dit geld kocht hij wat eten, waar van bij zijn arrestatie een pakje bo ter en een stuk worst restten. Bij het café in Lenthe arriveerde hy per fiets. „Echt geleend van een fietsen maker in Lemelerveld", vertelde hy de politie, maar deze weet hoe vaar dig deze jongeman zich fietsen ver schaft en huizen binnensluipt om zich het nodige toe te eigenen. Het zal nog dagen duren voordat alle on derdelen van zyn verhaal op hun juistheid zyn nagegaan. Van het groepsbureau te IJsselmuiden werd de arrestant gisteravond overge bracht naar het huis van bewaring in Zwolle. Zes aanrandingen of po gingen daartoe en drie inbraken heeft de vluchteling reeds bekend.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3