RANGER" TE SNEL OM DE MAAN TE KUNNEN RAKEN F.L.N. EN FRANKRIJK EENS OVER SAHARA Oe Thant vordert niet met zijn bemiddeling ireigen nu priesters in van LAGOS wil „top" alle landen in Afrika ÉW ^ïlteirivs Hedenmiddag ruimtereis van Amerikaanse kolonel J. Glenn Zal laatste woord aan Kennedy zijn? Experiment blijft waardevol Fa. D. KRET Zn. WEERBERICHT Onder soevereiniteit van Algerije Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 27 JANUARI 1962 No. 30564 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Amerikaanse poging om een instrumenten capsule op de maan te laten landen is mislukt. Nadat aanvankelijk scheen, alsof de lancering van de Ranger III gisteren een groot succes was geworden, en dat er een grote kans bestond dat de maan maandag zou worden getroffen, werd later uit baanberekeningen opgemaakt, dat de 337 kg wegende Ranger door een te hoge snel heid de maanbaan niet 66 maar 55 uur na de lancering zou kruisen op een moment, dat de maan nog niet dit punt in haar baan zou hebben bereikt. De maan zal nu waarschijnlijk op een afstand van ongeveer 40.000 km worden gepas seerd. Men hoopt thans de televisie- en radio apparatuur van de Ranger te kunnen gebruiken om opnamen van de onbekende zijde van de maan te maken en naar de aarde te zenden. In Amerika, waar aanvankelijk grote vreugde heerste over het verwachte succes van de Ran ger, leeft men thans in spanning over het tweede ruimte-experiment dat voor deze dagen op sta pel was gezet; de bemande kunstmaanvlucht met de A^ercury-capsule Friendship Seven. He denmiddag half twee Nederlandse tijd zou kolonel John Glenn met een Atlasraket worden gelanceerd voor een ruimtevlucht van viereneen half uur, gedurende welke drie omwentelingen om de aarde moeten worden gemaakt. Hoewel Ranger niet de maan zal bereiken, kan men toch ook niet van een volledig mislukte lancering spreken. De gecompliceerde operatie van de lancering is in zoverre geslaagd, dat de rakettrappcn goed functioneerden, en dat de eigenlijke Ranger op het juiste moment van een baan om de aarde uit door de Agena-trap van de raketcombinatie in de beoogde baan naar de maan werd gebracht. Daarbij werd echter een veel grotete snelheid heid bereikt dan de beoogde 39.000 km per uur, waardoor de maan niet ge troffen kon worden. Het is mogelijk, tijdens de ruimtevlucht koerscorrecties aan te brengen, doch deze kunnen niet zo ingrijpend zijn, dat de Ranger alsnog de maan kan raken. letten op het licht van fakkels aan ballonnen op een hoogte van onge veer 9150 meter boven de Indische Oceaan. De sterkte van het licht zou 220.000 kaars zijn. De ruimtecapsule komt tot op een hoogte van 160 tot 240 km boven de aarde, voert dn ruimtevaarder van de dag in de nacht en terug in het zonlicht in iets meer dan anderhalf uur tijds en moet tenslotte niet ver der dan 1300 km van de startplaats neerkomen. Nieuw (loei Het heeft in de bedoeling gelegen, dat de Ranger op ongeveer 40.000 km afstand van de maan beginnen zou met uitzenden van televisiebeel den van het maanoppervlak. Tot het moment, dat de capsule 23 km van haar maanoppervlak zou zijn, zou den 1800 televisiebeelden worden uit gezonden. Daarna zou een kleine in strumentenhouder van 25 kg worden uitgestoten, die met remraketten is uitgerust. Deze houder moest met een snelheid van 250 km per uur op de maan terecht komen, en deze val overleven. De rest van de Ranger zou met een snelheid van 10.000 km per uur 66 uur na de lancering op de maan te pletter slaan. Men is thans koortsachtig bezig te berekenen, op welke wijze nog het meeste profijt kan worden ge trokken van de te snelle ruimtecap sule. De waarnemingen tijdens de vlucht blijven even waardevol als tijdens een volledig geslaagde ruim tereis. Zij kunnen nu zelfs langer worden voortgezet dan bij een maan- treffer. Het zal eerst maandag blij ken of de stand in de ruimte van de Ranger zo kan worden bepaald, dat de televisiecamera's opnamen van de „achterzijde* van de maan kun nen maken waarmee de Russische opnamen van oktober 1959 zouden kunnen worden geëvenaard. Bemande vlucht De vlucht om de aarde van de Amerikaanse ruimtevaarder in spe John Glenn is vastgesteld op heden middag 13.30 uur Nederlandse tijd. De weersomstandigheden voor de vlucht en de terugkeer van Glenn naar de aarde zijn nog steeds goed. Kolonel Powers, de veiligheids offi cier van het Mercury-project heeft nogmaals gezegd, dat de ruimtecabine niet per se driemaal om de aarde moet gaan alvorens terug te keren en dat de lengte van de vlucht zal j afhangen onder meer van het tijd stip waarop de vlucht is begonnen. De woordvoerder van de Nasa zei, dat Glenn waarschijnlijk driemaal om de aarde zal vliegen als hij om 13.30 uur wordt gelanceerd, maar slechts twee banen zal maken als hij na 15.30 de lucht ingaat. Mocht de lancering pas na 17.00 uur geschie den, dan kan slechts één baan ge maakt worden. Kolonel Powers zei nog, dat. als Glenn over de donkere helft van de aarde zou vliegen hij zou moeten Dertigduizend men In totaal zijn een dertigduizend personen bij de ruimtevlucht betrok ken onder wie de bemanningen van 28 schepen op twee oceanen en van achttien controleposten op drie con tinenten en vijf eilanden die het contact met de ruimtevaarder gedu rende zijn tachtigduizend mijl lange tocht moeten onderhouden. Te „oud" De veertigjarige kolonel John Glenn is de best geoefende van de zeven ruimtevaartkandidaten. Eigen lijk is hjj reeds te „oud" voor deze onderneming volgens de door deskun digen gestelde normen, maar zijn verstandelijke vermogens, lichamelijk uithoudingsvermogen en perfecte gezondheidstoestand hebben dit be zwaar opzij doen zetten. Zijn vrouw heet Anhie en zij hebben een dochter van vijftien en een zoon van veertien jaar. Glenn kwam in 1943 bij de mariniers. Hij werd naar de Stille Oceaan gezonden en heeft later in Korea gevochten. De tocht van Glenn wordt de eer ste Amerikaanse ruimtereis van het karakter als die welke reeds door de Russen Gagarin en Titow zijn vol bracht. Ter voorbereiding hiervan zijn het vorig jaar door de Ameri kanen Shepard op 5 mei en Grissom op 21 juli korte raketvluchten ge maakt. Het Marokkaanse ministerie van Defensie heeft gisteravond bekend gemaakt, dat eenheden van het Ma rokkaanse leger zich in de richting van Oudja in oost-Marokko bewe gen om het hoofd te bieden aan „de dreiging en schendingen" van de oostelijke grens door het Franse leger in Algerije. Enkele legereenhe den hadden reeds stellingen betrok ken op „gevoelige punten" in het grensgebied. De toestand aan de grens was vol gens de bekendmaking verergerd door herhaaldelijke schendingen van Marokko's oostelijke grenzen door Franse troepen en door de dief stallen. plundering en bombardemen ten die de Marokkanen hadden moe ten verduren. VN bereiden militaire actie voor De Britse majoor Lawson. die de enige overlevende missionaris van het bloedbad in Kongolo naar Leopoldstad heeft ge bracht, is naar Kasongo ver trokken. waarheen Kongolese muiters drie gewonde missiona rissen moeten hebben vervoerd. Kasongo ligt ten zuiden van Kindoe. in de provincie Kivoe. Muiters in die streek hebben volgens de V.N. gedreigd nog meer missionarissen te zullen vermoorden. De V.N. heeft gisteren een deel van het rapport van majoor Lawson over zijn reis naar Kongolo voor publika- tie vrijgegeven. Er bevinden zich in het gebied van Kindoe volgens het rapport nog 800 missionarissen en andere Europeanen in benarde om standigheden. De V.N. overweegt in Kindoe een militaire basis te vestigen ter be strijding van de muiters. Gen-.-raa! Sean McKeown, de bevelhebber van het V.N.-leger in Kongo, is donderdag naar Albertstad in Noord-Katanga vertrokken om een militaire actie voor te bereiden. Het aantal muiten de Kongolese soldaten in het gebied van'Kindoe wordt op 2.000 geschat. V.N.-secretaris-generaal Oe Thant heeft de ontslagaanvrage van de Zweed Sture Linner, de leider van het V.N.-optreden in Kongo, aan- j vaard. Hij zal begin februari ver trekken. Robert Gardiner, de Gha- I nese directeur van de afdeling voor openbare administratie op het V.N.- I hoofdkwartier in New York, zal hem voorlopig opvolgen. Nederland en Indonesië zijn het eens: Advertentie LOODGIETERS BEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023^24350 LAGERE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: De kans op opklarin gen is in het noorden van het land groter dan elders. Omdat er weinig wind zal zijn kan plaatselijk mist ontstaan by temperaturen dichtbij het vriespunt. Morgen overdag zullen de temperaturen over het algemeen lager zyn dan vandaag, vooral op plaatsen waar de mist zich lang weet te handhaven. (Opgemaakt te 10 uur) 28 JANUARI. Zon op: 8.28 uur; onder: 17.19 uur. Maan op: 0.27 uur; onder: 11.39 u. Hoogwater te 8.00 en 20.22 uur. Laagwater te 3.31 en 15.57 uur. 29/1 hoogwater te 8.45 en 21.15 u Laagwater te 4.13 en 16.43 uur Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Byvoegse! Onze correspondent te Washington meldt: Over één ding zijn de Nederlanders en de Indonesiërs het eens: het gaat niet goed met Oe Thants bemiddelingspogingen te New York. In het Nederlandse kamp te Washington had men begin dezer week nog de hoop dat de overkomst van Soedjarwo uit Indonesië zou leiden tot een direct gesprek tussen Indonesiërs en Nederlanders in het bijzijn van Oe Thant. De laatste dagen begon men echter te vrezen te optimistisch te zijn geweest. Gisteren had ik een gesprek met de Indonesische ambassadeur te Washington, Zain. Deze bleek eveneens somber te zijn. Zijn oordeel luidde: „Als de situatie zo blijft, dan kan Soedjarwo over een paar dagen wel weer naar huis gaan". Teleurstelling Ambassadeur Zain toonde zich te leurgesteld over het feit, dat ambas sadeur Schiirmann scheen te zijn te ruggekeerd tot de stelling, die Ne derland gedurende de herfst heeft ingenomen. Nog altijd zou Schiir mann het recht op zelfbeschikking voor de Papoea's accentueren en bo vendien scheen hij terug te keren tot de suggestie van het zenden van een V.N.-commissie naar Nieuw-Gui nea. Naar Zains mening zou Schiir mann een stap terug hebben gedaan. Zain ontkende niet dat Oe Thant de suggestie had gedaan om landen als India, Birma of Malakka tijde lijk namens de V.N. met de voogdij over Nieuw-Guinea te belasten. Hij noemde deze suggestie echter beslist niet aanvaardbaar en was er zeker van dat genoemde landen niet be reid zouden zijn het voogdijschap te aanvaarden, indien Indonesië zich tegen het plan zou verzetten. Uiterst moeilijk In Nederlandse kringen is men de laatste dagen gaan inzien, dat het in de praktijk uiterst moeilijk blijkt voor Oe Thant de partijen onder zijn auspiciën aan één tafel te verenigen. De secretaris-generaal van de V.N. tast de mogelijkheden tot een verge lijk af en zolang dat niet eens in zicht is, is men huiverig een con frontatie van Nederland en Indone sië te riskeren. Dat Indonesië ooit bereid zou zijn geweest zonder voorwaarden te on derhandelen, wenst men in het Ne derlandse kamp niet te geloven. Het feit echter dat men thans openlijk toegeeft zekere pre-condities te stel len, wijst erop, dat het bij de Indo nesiërs minder dan tevoren goede ge woonte geworden is zich gematigd te tonen. De overkomst van Soedjar wo heeft tot dusverre beslist geen toenadering teweeg gebracht. Niette min blijft men aan Nederlandse zijde geloven dat een compromis misschien na maanden van moeizaam onder handelen bereikt kan worden, indien beide partijen zonder premissen aan de conferentietafel willen plaatsne men. Nog hoop Een speciale medewerker schrijft: „De Indonesische regering heeft de hoop opgegeven Nederland langs di- Kennedy. Het gaat er Djakarta nu om de Amerikanen duidelijk te ma ken welke risico's zij in de Pacific lopen, wanneer zij Den Haag niet bewegen een ander beleid te volgen". Dat zei gisteren een in Brussel ge stationeerde Indonesische diplomaat, een oud-minister, wiens taak het overigens nog steeds is voeling te houden met de Nederlandse politieke leiders. De zegsman zei, dat het on gelukkige incident met de motortor pedoboten niets heeft afgedaan aan de Indonesische vastbeslotenheid om, als het niet anders kan, Nieuw-Gui nea met geweld te veroveren. De In donesische regering kan niet meer terug. Met de noodzaak om eventueel communistische hulp in te roepen bracht hij ook de recente arrestaties van Sjahrir, Roem e.a. in verband. Hij zei dat deze politici een anti communistische actie leiden en dat de Indonesische regering er niets voor voelt om er een bondgenoot bij te krijgen, maar tegelijkertijd in de rug te worden aangevallen. De Indonesische zegsman verklaar de dat hij nog steeds de indruk heeft, dat het geschil door onderhandelin gen zal worden opgelost. Zijn con tacten met Nederlandse politici leken hem nuttig omdat een realistischer kijk in Nederland het Den Haag gemakkelijker zal maken aan even tuele Amerikaanse initiatieven toe te geven. Hij ziet een oplossing in de volgen de formule: Nederland erkent de In donesische soevereiniteit en verklaart zich bereid „te praten over de mo daliteiten van de overdracht". Dat zou een zeer geleidelijke overdracht kunnen zijn. En uiteraard zou de recte vreedzame weg te bewegen tot Nederlandse regering erbij kunnen Kussen torpederen kernstop-gesprek In ambtelijke kringen in Washington is men van mening, dat de Russen de drielanden- conferentie in Genève over een kernproevenverbod zo goed als getorpedeerd hebben, nu zij het aanbod van het Westen om deze besprekingen te combine ren met onderhandelingen over een algemene ontwapening heb ben verworpen. De Russen hebben hiermee dnide- lijk laten blijken, zo wordt van gezag hebbende Amerikaanse zijde verno men, dat zy de kernproeven niet werkelijk willen beëindigen. De Rus sen hebben hun eigen, lang ge koesterde standpunt verworpen, dat zy een akkoord over het staken van de kernproeven alleen konden aan vaarden in het verband van een al gemene ontwapening. In Londen verwacht men, dat En geland en Amerika het komende weekeinde overleg zullen plegen over de Russische houding in Genève. Men heeft in Londen de indruk, dat de Russen geen belang meer stellen in een akkoord over een verbod van kernproeven. Het State Department heeft be kendgemaakt, dat de Amerikaanse en de Britse delegatie de zaak aan hun regeringen hebben voorgelegd. In de troonzaal van hei Ko ninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam hebben Koningin en Prins het eerste van de twee di plomatendiners gegeven. De aankomst van de Prinsessen Beatrix en Irene. Aan het diner zaten mede aan minister en me vrouw Luns, 24 ambassadeurs, 5 gezanten, een zaakgelastigde en twee tijdelijk zaakgelastigden Dodelijke val van jongetje De 7-jarige Gerardus Winkel uit dc Cornelis Dirkzstraat te Utrecht is gisteravond gevallen en zo onge lukkig terecht gekomen, dat hij later in het Academisch Ziekenhuis is overleden. Hij had eerder op de avond met enkele vriendjes een vuurtje gestookt oj een speelplaats in de Adriaan van Bergenstra at. Een van dt jongens is. op een gegeven ogenblik met een brandende krant weggehold. Enkele jongens, onder wie Gerardus Win kel. zijn hem achterna gegaan Hier bij is Gerardus gevallen. Hij bleef met zijn gezicht in het gras liggen. Een paar jongens hebben hem weg gedragen en een andere heeft de ouders gewaarschuwd. Een ambu lance-auto van de G G. en G D. ver voerde de jongen naar het Acade misch Ziekenhuis. Daar is hij over leden. Defensie meent: Kleding maakt status niet (Van onze Haagse correspondent) Een zegsman van het Ministerie van Defensie deelde ons naar aan leiding van het bericht over een mo gelijk kort geding over dienst in Nieuw-Guinea mede, dat het al se dert jaren gebruikelijk is, dat mili tairen in burger reizen als zy naar een niet direct aangrenzend land gaan. In het algemeen wordt het niet toegestaan, dat militairen in uniform gekleed zijn, indien zij zich niet in het eigen land bevinden. Indien bij verdrag is vastgelegd, dat het toegestaan is, dat militairen uit het ene land zich in uniform in het andere land bewegen, is zulks wel mogelijk. Ook kan tevoren toestem ming worden gevraagd, zoals b.v. het geval is, als de Marine vlagvertoon gaat maken. Indien op een dergelijk verzoek gunstig wordt beschikt, im pliceert dit tevens, dat „passagieren" (in uniform) wordt toegestaan. Naar de mening van Defensie is er geen sprake van. dat een militair zyn status zou verliezen door zich in bur gerkleren te steken. Als hij zich 's avonds in burger op straat be vindt wat sedert kort is toege staan blijft hij militair. Overigens is er nog geen dagvaar ding uitgebracht en het is zelfs mo gelijk, dat het kort geding niet door gaat. De datum is vastgelegd om zo min mogelijk tyd te verliezen. erkenning van de Indonesische soe- I zeggen, dat zij in die besprekingen vereiniteit over Nieuw-Guinea en tot zelfbeschikkingsrecht van de Pa- overdracht van het geiag over dat poeas verdedlgen. Dat zelfbe. gebied. Betekent dat oorlog. Niet schikkingsrecht zou Nieuw-Guinea noodzakelijk, want Indonesië heeft kunnen krijgen in een vorm van zeer zeker niet de hoop opgegeven Neder- j vergaande provinciale autonomie, zo- land door indirecte druk zover te als byv Atjeh die al bezit, krygen, namelijk via de V.S. Tenslot- e I o te ligt de beslissing bij president I w NlOl OP pag- Z Het belangrijkste punt waarover men nog geen overeenstemming heeft bereikt is dat van de duur en de uitoefening van de uitvoerende De twintig staatshoofden van Afrikaanse landen en Madagas kar, die in Lagos (Nigerië) bijeen zijn, hebben gisteren met algemene stemmen besloten in de toekomst een ..topconferen tie" te beleggen van alle „onaf hankelijke staten" in Afrika. Zij hebben de hoop uitgesproken, dat Algerije voordien onafhan kelijk zal worden, aldus is in een officieel communiqué be kendgemaakt. De kwestie van Algerije's vertegenwoordiging zal dan niet. zoals nu het geval was, een punt van discussie zijn. In kringen die nauwe betrekkingen met de Franse regering onderhouden, leden hervatte besprekingen overeenstemming hebben bereikt over drie be langrijke punten. Deze punten zijn: de Sahara valt onder de soevereiniteit langrijke punten. Deze punten zyn: de Sahara valt onder de souvereiniteit van Algerye, er komen waarborgen voor de bescherming van de rechten en de bezittingen van de Europese minderheid en de marinehaven van Mers-el-Kebir wordt aan Frankrijk verpacht. macht in de overgangstijd tussen een staken van het vuren en een volks raadpleging over zelfbeschikking is. Enkele Franse ambtenaren achten het mogelyk dat ongeveer half fe bruari een akkoord tussen Frankrijk en de opstandelingenregering zal worden gepubliceerd. De Franse minister Joxe die belast is met de geheime besprekingen met de Algerijnen, verwacht geen volle dig verdrag maar een gemeenschap pelijke intentieverklaring die ge koppeld is aan afkondiging van het staken van het vuren. Reeds vele maanden lang zyn er Tijwel geen gevechten meer geweest tussen de Franse strijdkrachten en eenheden van de opstandelingen. President De Gaulle heeft gister avond een besluit ondertekend op grond waarvan de twee OAS-leden die zijn gearresteerd in verband met de ontvoering van het gaullistische Kamerlid Mainguy, voor een bijzon dere krygsraad zullen worden geleid, die ook enkele terroristen zal berech ten die worden beschuldigd van het plaatsen van kneedbommen. Ir Parijs wordt de laatste hand gelegd aan de nieuwe maatregelen Felle brand in Seheveningen In de visrokerij van J. J. van der Zwan in de Badhuisstraat in Sehe veningen is gistermorgen een felle brand uitgebroken. De brandweer bestreed de vlam men, die door het dak sloegen van twee kanten. Ongeveer een uur nadat het vuur was ontdekt kon de brandweer met de nablussing beginnen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog geheel in het duister. De schade be draagt ongeveer f 25.000. De eerste verdieping en de z.g. motzolder rmot is fijn zaagsel dat by het roken wordt gebruikt) zijn verwoest. Terwijl ook verpakkingsmateriaal verloren is ge gaan. Het bedrijf was tegen brand verzekerd. tegen de OAS. Allen die zich aan terroristische daden schuldig maken, zullen door een bijzondere krijgs raad worden berecht. In de komende dagen zal ook meer speciale politie naar de hoofdstad komen om beter te kunnen optreden tegen het Gehei me Leger. Uit het Leidsch Dagblad van 28 Januari 1862: Uet Staatsblad no. 12 be vat een kon. besluit van 4 de zer,, houdende goedkeuring van de statuten der Vereen, tot instandhouding en bevor dering van den bloei der kweekschool voor Zeevaart te Leiden, en erkenning dier Vereen, als rechtspersoon. Misschien is het overbodig, in elk geval is het goed, nog eens te herinneren aan het plan der Leidsche Vereeni- ging van Musici, om twee damesconcerten te geven, en dat woensdag reeds het e^ste daarvan plaats heeft.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1