Galaconcert groeide uit tot een groot succes P erez Isivan Kertesz: nieuw dirigent j OPRUIMING j Zaterdag restanfendag Camille Maurane niet gedisponeerd Vioolconcert van De Leeuw: gedurfd! Ned. Studenten Orkest LEIDS MEISJE ONTTROK ZICH AAN EMIGRATIE FOTO-CINE JAN WOLFSLAG N.V. KAPITEINS VERMEULEN VERLATEN LEIDEN NAAIMACHINES j MeerpoeI's j Theo Olof eminent vertolker )pgericht 1 maart 1860 Vrijdag 26 januari 1962 Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten GEBOREN Ds. H. Bouter scriba centrale kerkeraad In de plaats van ds. J. Groot, die zich niet herkiesbaar stelde, is ds. H. Bouter gekozen tot scriba van de cen trale kerkeraad der Leidse Hervorm de Gemeente. Koningskerk in Noord In de wijkkerkeraad van de her vormde „Marewijk" is van gedachte gewisseld over de naam, welke straks aan de thans in aanbouw zijde kerk in Lei den-noord zal worden gegeven. Men had er twee namen voor, t.w. Immanuel- of Koningskerk. De ge dachte werd uitgesproken, dat in deze buurt vol koningsnamen de Konings kerk zeer zinvol zou zijn. Nu ook de centrale kerkeraad voor deze naam veel kan voelen, is besloten om aan deze kerk, welke op de hoek van de Koningstraat en de Willem de Zwij gerlaan wordt gebouwd, de naam Koningskerk te geven. Enkele voorbeelden uit de balans opruiming 1 bij Perez Voor de fijne semi-antieke tapijten in alle maten, nu voor gehalveerde prijzen I Perzische Tapijten zeldzame grote maten, zeer fijn geknoopt van nu voor Fijne Keshan 565 x 317 9500 7450 Fijne Keshan 463 x 322 9500 6900 Oude Kirman 499 x 330 9000 6100 Fijne Keshan 425 x 328 6500 4250 Fijne Tabriz 435 x 330 6500 4150 Bachtiar Dehkordi 506 x 311 5800 3990 Yezd 440 x 310 4500 2350 Afghan 524 x 319 4500 2990 Hamadan 444 x 307 3800 2250 Handgekn. Europees 628 x 475 4500 2300 Den Haag, Noordeinde alleen 140 c, tel. 60575? Amsterdam - Rotterdam - Den Haag Utrecht - Eindhoven - Arnhem - Hilversum Ouders emigreerden Maandag, de dag voordat ze met haar ouders, broers en zusters naar Australië zou emigreren, verdween het 17-jarige Leidse meis je Lien Egberts spoorloos. Aan deze verdwijning is een hele trage die voorafgegaan. Het is allemaal begonnen, nadat Lien zich met de 19-jarige schoenmakers zoon Ton Ruytenbeek had verloofd. Dat was in augustus van het vorige jaar. ken. Maar ik reken er niet op. dat we daar veel succes mee zullen heb ben". dit is het treurige relaas, dat de heer Ruytenbeek ons deed. De Leidse politie kon ons vanoch tend over het geval geen enkele mededeling doen. Het was niet zo moeilijk voor Lien om onder te dui ken, omdat ze. totdat ze zou emigre ren, bij kennissen ondergebracht was. De grote angst van vader en zoon Ruytenbeek is nu, dat Lien, wanneer ze door de politie opgespoord wordt, regelrecht haar ouders achterna ge stuurd wordt. „En dat willen we voorkomen", zeggen de heer Ruyten beek en zijn zoon. Er is al iemand, die zich bereid verklaard heeft Lien bij zich in huls te nemen. Sinds maandag spoorloos Vanochtend hadden we een gesprek met A. Ruytenbeek. de vader van Ton. In het kleine keukentje achter de schoenmakerswerkplaats. .,Van al les hebben we geprobeerd om de emi gratie van de familie Egberts onge daan te maken", zegt hU» ..want het is onverantwoordelijk zo'n gezin naar Australië te laten vertrekken". De laatste maanden hebben ze het leven voor Lien tot een hel gemaakt en alleen omdat ze bang waren, dat Ton hun emigratie in de weg zou staan. Vorig jaar nog smeet een broer van Lien, een jongen van vijf tien jaar. Tom in het water van de Zuidsingel. Hij had wel kunnen ver drinken. We zijn direct naar de po litie gegaan dat spreekt vanzelf. We zouden er nog wel wat van horen. Maar we hebben nog steeds niets ge hoord. Ik ben zelf naar Egberts toe gegaan, maar met die man valt niet te praten. .,En als je maar weet, dat Lien met ons meei naar Australië gaat", zei hij. Zelf hebben we Ton de keus gelaten, of hij wilde emigreren of niet Hij heeft toen besloten om niet te gaan, want hij zag daar in Australië geen toekomst. Dinsdag zou de hele familie Egberts Lien ook - met de Zuiderkruis vertrekken. Maandagochtend hebben ze Lien voor het laatst gezien. En, eerlijk, ik heb geen idee waar het kind zit. We hebben nu voor de tweede keer al een verzoek gericht tot de Raad van de Kinderbescherming om de hele zaak eens grondig te onderzoe- Residentie-Orkest voor K. en O. PROF. Dr. H. BERKHOF SPREEKT IN OPEN DEURDIENST. Zondagavond wordt In de Mare- kerk een Open Deurdienst gehouden. Prof. dr. H. Berkhof zal in deze dienst spreken over vergeving. Enkele liederen worden ontleend aan de nieuwe psalmberijming. Aan de bezoekers wordt een liederenblad uitgereikt, zodat het meezingen voor niemand bezwaren behoeft te geven. Van half zeven af wordt in de pre dikantenkamer een korte gebeds samenkomst gehouden. Wie hieraan wil deelnemen of hierbij aanwezig wil zijn, is welkom. Aanbesteding Aanbesteed is het verrichten van herstellingen aan magazijncomplexen te Noordwijk, Rijnsburg, Voorhout en Wassenaar (Dienst der Genie). Er waren 13 inschrijvingen. Laagsten: Fa. Kiebert. Sassenheim f36.200; Fa. ter Braak, Amstelveen, f35.88; J. Kuyt, Katwijk aan Zee f35.835; G. Vos, Duivendrecht f35.000; Ann.bedr. Proper, Rijngeesterstr.weg 58, Oegst- geest f 33.240. Prof. d<r. A E. van Arkel alhier is benoemd tot voorzitter van de examencommissie natuur, en schei kunde m.o. 1962; prof. dr. C. J. Gor ter tot ondervoorzitter en dr. H C. Kramers tot plaatsvervangend onder, voorzitter In afwijking van het reeds eer der gepubliceerde komt de voordracht van prof. mr. F. M. baron van Asbeck op woensdag 31 januari as. welke gegeven zou worden ten behoeve van afgestudeerde juristen van de Neder landse universiteiten te vervallen. bij WOLFSLAG. De laatste foto-koopjes BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTRAAT 102 Kapitein A. van Engelen (Ziezikzee) wordt bevelvoerend officier Het vierde concert van K. en O. in de Meesterserie heeft de weer volle zaal minder vermoeid dan een week tevoren met Schönberg en Petrassi door hetzelfde Residentie Orkest. Na anderhalf uur was het voorbij: Bartok, Ravel. Debussy, in hun onderdelen meest slechts muzikale flitsen, gevolgd door de omvangrijke ..Fontane" van Respighi, die derhalve proefstuk werden voor Istvan Kertesz, een nieuwe figuur aan het dirigenten- firmanent. Beethoven ging uit wandelen, ver zijn stad uit, de natuur in'om zijn geest met muziek te laden en zijn vormen te ordenen. Respighi kon het blijkbaar ook vinden in de nabij par ten en pleinen van zijn „eeuwige" jtome. Hij voelde ze als deel van het taliaanse landschap ermee verbon- len dooi- de mythe: Sirenen. Naja- en, Tritons. En het doet weinig ter- ake, dat het vier reëele stadsfontei- ïen zijn. die aangrijpingspunten w-er- 'en voor zijn dromende geest. De impressionistische bladzijden, ie werden samengebundeld onder de itel „Fontane di Roma" sloten na- uurlijk goed aan bij de evenzeer my- hisohe „Prelude k 1'après-midi d'un 'aune" van Debussy. Maar Respighi ent minder de etihisohe vluchtig- leid daarvan, hoezeer ook deze Pré- ade melodisch grijpbaar blijft. Res- >ighi beschrijft, vertelt. Debussy '.idhit, zingt. Respighi bezingt. Debus- y is zelf faun, Respighi schrijft mu- ïek met requisieten. De Hongaar Kertesz heeft in een erkwikkend musiceren van een ge- oelig reagerend orkest deze natuur- nmantiek delicaat gehanteerd. En ok in de ,,Vüf Hongaarse Schetsen" an Bartok bleek alles in tekening, .leuring en ritmering van de beste rkestrale orde. Alleen was deze bevallige en on der- oudende muziek, nogal in een timski-trant neergeschreven, niet rg interessant. Het betreft hier ransoripties van pianowerkjes, die lit Bartok's jeugd moeten stammen. Iet vermelde compositie-jaartal 1931 :s misleidend, want dit is voor Bartok een tijd van scherp modernisme en van heel gecompliceerd harmonisch temperament. Solist was Camille Maurane. In de toelichting van K. en O's maandblad lazen we. dat de Engelse recensenten hem als de beste bariton beschou wen. die de laatste 20 jaar uit Frank rijk was overgekomen, en dat ©en Frans criticus zijn zang betoverend noemt. Daarvan hebben we niets be speurd. De zang was mat ongedif ferentieerd. weinig expressief, naar de laagte toe toonloos en stroef en de stem kwam soms niet los van het or kestrale fond. Een informatie leerde evenwel, dat Mauran€ aan een ern stige verkoudheid leed, die hem ten overvloede doofheidabezwaren be zorgde. Dat door alles heen een hoog ontwikkelde techniek schemerde, was een schrale troost De ware troost was het orkest, waar we meer oor voor hadden dan voor de zang. Welke prachtige, ja betove rende inventies zowel In Ravel's Don Quichotte a Dulcinée als In Debus sy's Ballades de Francois Villon! Wellicht vindt Maurane nog eens de weg terug naar onze Gehoorzaal om ons dan werkelijk van de hem toege schreven begenadigde stemmiddelen te overtuigen. V. GEORGANISEERD OVERLEG IN POLITIEAMBTENARENZAKEN By beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken is aange wezen als voorzitter van de over- heidsvertegenwoordiging in de afde ling voor de gemeentepolitie van de commissie voor georganiseerd over leg in politieambtenarenzaken onze oud-stadgenoot, mr. P. Clever inga, hoofd van de afdeling politie van de directie openbare orde en veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken. ONDERWIJSOPDRACHT. By beschikking van de minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschap pen is aan jkvr. dr. M. W. Stoop op dracht verleend om gedurende het tydvak van 1 februari tot en met 31 augustus 1962 in de faculteit der letteren aan de Leidse Universiteit onderwys te geven In de Griekse ar cheologie. Kapitein Vermeulen, de bevelvoe rend officier van het korps Leiden van het Leger der Heils zal zondag afscheid nemen van het korps aan de Hooigracht waarvan hy sedert november 1960, als opvolger van de bekende kapitein Schurink, de lei ding had. De heer Vermeulen afkomstig uit Den Helder kwam in 1950 in oplei ding aan de Kweekschool voor offi cieren te Amstelveen en voltooide deze aan de High School for Officers te Londen. Na nog enige tyd te zyn toege voegd geweest aan de opleidingsstaf te Amstelveen werd hy enige tyd gestationneerd te Valthermond waar op hy gedetacheerd werd aan het Hoofdkwartier van het Leger in Am sterdam. Na de stationnen enten Enkhuizen en Franeker verkreeg ka pitein Vermeulen de leiding van een tweetal campagnes, aanvankelyk met het evangelisatieschip de „Febe", daarna van het reizend filmteam. Via de korpsen Zaandam en Hil versum kwam kapitein Vermeulen tenslotte in onze stad. Mevrouw Vermeulen-van den Hoek afkomstig uit het korps Vlaardingen verkreeg eveneens haar opleiding te I Amstelveen en vervulde ook diverse aanstellingen, o.a. te Haarlem-Noord. Den Haag-Ryswijk, Delft en Ede tot- dat zy na haar huwelyk haar man 'bystond in diens werk. Kapitein C. Vermeulen en diens echtgenote, die zondag afscheid van Leiden nemen. Het Leger in onze stad, dat vooral onder kapitein Schurink meermalen in de publiciteit kwam, vond ook on der de scheidende officieren een be kwame leiding en mede daardoor goede contacten in velerlei kringen; uitbreiding van het werk resulteerde in een viertal getuigenisdiensten ter- wyl ook de kerstfeestvieringen, vooral de z.g. kerstuitdelingen, ge tuigde van een juist inzicht waardoor deze in 1960 en 1961 op uitgebreide schaal konden plaatsvinden Het echtpaar Vermeulen, dat twee kinderen heeft, vertrekt per 1 februa ri as. naar Amstelveen om te worden toegevoegd aan de redaktie van het Leger des Heils-orgaan „De Strijd kreet". Zondag a.s. vindt des avonds om half acht in de zaal aan de Hooi gracht een vaarwelsamenkomst plaats waaraan het Leger muziekkorps uit Rot ter d am - Fey e noord medewerking verleent. Kapitein en mevr. A. van Engelen, thans verbonder aan het Korps te Zierikzee, zullen met de Ieidin* van het Leidse Korps worden belast. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Rudolf Otto Richard, zn van N. Mole naar en E. van Gijzen; Krlstlane Jua- nita Reija. dr van H. T. Arnold en C. J. Siebert; Hermanus, zn van A. van Polanen en M. C. van Soest; Karen Andela Eva, dr van L. J. Dura en H E. Kruyt; Karin, dr van L. Dol en J M. Giesbergen; Geertrulda Wllhelmlna. dr van H. C. Kwik en C. A. A. van Benten; René. zn van J. Rotmensen en W. den Os; Hllllna, dr van D. v. d. Plas en H. Spierenburg. GETROUWD J. H. MontfrooU en L. T. G. J. A. Wiese; N. Breedevelt en C. Landesber- gen; C. Denis en I. E. Vollmer; G. W. Otten en W P. Baan. OVERLEDEN P. J. Cornelisse, 42 Jr. man; J. J. van der Lee, 16 Jr, dochter. Willem van Os, veehandelaar te Reeuwijk en trouwe bezoeker van de Leidse veemarkt, vierde vandaag zijn gouden bruiloft. Namens diverse instanties werden hem bloemen aangeboden. Geheel rechts de directeur van Markt- en Haven dienst, de heer M. Weima. Advertentie f Enige overjarige en licht i a beschadigde naaimachines, l tegen sterk gereduceerde prijzen. f J NAAIMACHINEBEDRIJF J f BREESTRAAT 171 - LEIDEN TELEFOON 24815 Het was „feest" in het Haagse Gebouw van Kunsten en Weten schappen: tien jaren Studentenórkest! Op dit galaconcert tijdens de huidige tournée, was Prinses Beatrix aanwezig, de ministers Korthals, Beerman, Toxopeus, Visser, Van Aartsen, de Commis saris der Koningin in Z.-H., mr. J. Klaasesz en burgemeester mr. H. A. M. Th. Kolfschoten eveneens. Een glorieuze avond, ook wat het musiceren betreft! Wie onze vorige beschouwingen over het Ned. Studenten Orkest las. weet hoe wij de dirigent Brussen waarderen. Om zijn kunde, zijn enthousiasme en om de kundige wijze, waarop hij er ieder jaar weer in slaagt, in 12 dagen een heterogeen ensemble van plus minus 80 jongeren tot homogeniteit samen te smeden. Dat zullen weinigen hem na doen! Zo waren wy ook deze avond van die homogeniteit getuige. Toen Prinses Beatrix, in gezelschap van de voorzitter van het N.S.O. de heer H. ter Haar in haar loge gezeten was staande hadden de aanwezi gen. die het Gebouw tot de nok toe vulden haar begroet volgde als in zet het „Wilhelmus" en het „Io Vi vat". Amateurs, weliswaar bestaande uit de allerbeste krachten uit de onder scheidene studentenmuziekgezel schappen, zo te leiden, dat hun spel niet heel ver meer verwyderd Is van dat der beroepskrachten, gelukt slechts enkelingen. Brussen slaagt daarin terdege! De getuigenissen ervan waren her kenbaar in Bach (Eerste Suite in C) en na de pauze in de Eerste Symfo nie van de 16-jarige Schubert. Deze twee composities omlijstten, naar de traditie van de N.S.O.-con- certen een „eigentijds" werk, ditmaal het in opdracht van het N.S.O. ge schreven Vioolconcert van Ton de Leeuw. Daarin speelde Theo Olof de solopartij, welhaast onbegrijpe lijk geheel uit het hoofd. Onbegrijpe lijk, omdat het hier een atonaal, rit misch verbazingwekkend gecompli ceerd concert betreft. De kennisma king was interessant. De Leeuw han teert ook hierin een veelheid van ef fectvolle „elektronische" muzikale in venties, waarmee deze leerling van Henk Badings en Olivier Messiaen herinneringen opwierp aan zyn ra diofonisch oratorium „Job", waarmee hij in 1956 de Prix d'Italia" won. Exotische invloeden (Afrika en In dia) doen zich meermalen gelden: het slagwerk (tam-tam, trom, gong en triangel) speelt daarin een grote en sfeerscheppende rol. Bovendien schrijft De Leeuw lyrische en virtuo ze passages, waarin Olof zich volop kon laten gelden. Er is in dit concert, dat velen intussen wel vreemd in de oren geklonken zal hebben, een con trastrijke afwisseling tussen het sta tische en het dynamische, het is daarby vervuld van een zekere span ning en de veelzydige instrumentatie is een der bewyzen van De Leeuws oorspronkelyke geest. Wat van dit alles echter „beklyven" zal, dient af gewacht. Naast het trefzekere spel van Olof werden wy uitermate getroffen door de exacte begeleiding van het N.S.O. Het bleek tegen deze gedurfde opgave merkwaardig goed opgewassen. Het formidabele applaus zal ech ter wel in hoofdzaak de knappe pre staties, zowel van solist als orkest gegolden hebben. Dat de plus minus 65 s try kers in het N.S.O. voortreffelyk kunnen „stryken" bleek hoofdzakeiyk in Bach en Schubert. Maar in Bach verdienden speciaal ook de hoboisten en fagottisten alle lof. Zy muntten uit door fijnzinnig begrip en een weldoende toonvorming. En met welk een uitzonderlyke toewyding gaf men zich ook aan de jonge Schubert, wiens genialiteit al zo duidelyk uit zyn „Eerste Symfo nie" spreekt, ondanks invloeden van Haydn, Mozart, Gluck en Beetho ven. Deze blymoedige en gevoelige symfonie is in menig opzicht al op en-top „Schubert", speciaal door haar verrukkelyke lyriek. Met welk een onstuimig en toch beheerst élan liet Jan Brussen zyn discipelen hier musiceren. Het werd tot een zelfs voor deze tyd nog „springlevende" Schubert, gespeeld door een jongere generatie, welke nog niet geinfecteerd blykt te zyn door vele verwoestend- decadente „modernismen". Jan Brussen stimuleerde het or kest meeslepend met zyn bekende losse, breedgebarende directie, het ge heel groeide uit tot een zodanig spon taan succes, dat het laatste deel, het „Allegro Vivace" gebisseerd moest worden. Dat het niveau ook dit jaar hoog stond, is een verblydend teken. Er is blykbaar onder de jeugd nog een overvloed van intense belangstelling voor een „romanticus" als Schubert. Hoe smalend anderen wellicht ook over de „romantiek" mogen spreken. En er is studiezin in de volle maat! Dat is niet gering, nu de „aflei ding" aan alle kanten op het vinke- touw zit, om de jongeren van die stu diezin af te halen Kortom: de studenten zowel vrouweiyke als mannelijke hebben bewezen, dat het N.S.O.ondanks de jaarlyks wisselende bezetting, in staat is, de traditie van een waarlijk „goed" concert te kunnen handha ven. Daar hebben wy met dankbaar heid acte van genomen! In de pauze zijn aan Prinses Bea trix voorgesteld het dagelijks bestuur en de leden van het comité 's-Gra- venhage, het N.S.O.alsmede diri gent Brussen, Theo Olof, de compo nist Ton de Leeuw en de concert- meesteresse Hetty de Laaf. Na Schubert is Jan Brussen met een reusachtige lauwerkrans treffend gehuldigd. De fluitiste Marian Pe kelharing heeft Prinses Beatrix bloe men aangeboden. Dat zich onder de leden van het N.S.O. ook diverse Leidenaars be vonden, stemt tot verheugenis! K Prinies Beatrix ziet met de voorzitter van de Stichting Nederlands Studenten Orkest, de heer H. ter Haar het programma in van het gisteren in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag gegeven concert. OUDERDOMSPENSIOEN EN KINDERBIJSLAG De Raad van Arbeid Leiden schryft ons: Het komt nog vry regelmatig voor, dat personen, die in het genot zyn van ouderdoms pensioen ingevolge de Algemene Ouderdomswet nog op de hoogte blij ken te zyn van het feit, dat sedert 1 oktober 1959 aan dit ouderdoms pensioen tevens recht op kinderbij slag is verbonden voor kinderen tot 16 jaar, waarmede gelykgesteld zyn studerende en invalide kinderen van 16 t/m 26 jaar. Nog steeds doen A.O.W.-pensioen- trekkers aanvragen om kinderbyslag, welke kinderbyslag vanaf 1 oktober 1959 had kunnen worden toegekend, indien deze aanvragen tydig waren gedaan. Uitzonderingen daargelaten kan de kinderbyslag nJ. niet vroeger ingaan dan één jaar voor de eerste van de maand, waarin de aanvrage wordt gedaan. Wy menen goed te doen het bo venstaande onder de aandacht van eventuele belanghebbenden te bren gen. De pensioentrekkers zullen er goed aan doen, Indien zy menen aan spraak op kinderbyslag te hebben, na te gaan of deze kinderbijslag in derdaad naast het ouderdomspen sioen wordt betaalbaargesteld. Prof. dr. S. Dresden alhier is benoemd tot voorzitter van de exa mencommissie Frans m.o. 1962; d>r. H. L. A. van Wyk alhier tot lid van de examencommissie Spaans m.o. 1962. Eventuele aanvragen om kinderby slag dienen zo spoedig mogelijk (in verband met de hierbovengenoemde termijn van één jaar) te worden in gediend by de Raad van Arbeid.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3