87, Pater dankt zijn leven aan Kongolese soldaat zet Seinhuiswacïiter wissel te vroeg om AGENDA Overlevende van bloedbad in Kongolo S.S. Ontsporing op Haags J. M. Peters BRUILOFT Café-Rest. „Zomerzorg" MET EEN ENKEL WOORD VAST JABO- TAPIJT SNEEUW in skigebieden LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 JANUARI 1962 Pater Jules Darmont, de enige Belgische priester die de moord partij op Nieuwsjaarsdag in Kongolo (Noord-Katanga) heeft overleefd, heeft gisteren bij zijn aankomst in Leopoldstad verteld dat hij zijn leven aan een Kongolese soldaat heeft te danken. De pater werd uiteindelijk gered door de Britse V.N.-majoor Lawson. die op de plaats van de moord een onderzoek heeft ingesteld. Volgens Lawson zijn er 22 missionarissen vermoord drie meer dan eerder is bericht. De stad Kongolo zou bijna geheel zijn ver woest. „Ik was met twee andere missio- hebben schuldig gemaakt, meren- narissen in één cel opgesloten" vertélde pater Darmont. Een Kon golese soldaat haalde hem eruit, zeggend dat drie man in één cel teveel xvas. De pater werd afzonder lijk opgesloten. Toen het zijn beurt xoas om, evenals de anderen, te xoorden doodgeschoten, schreeuwde dezelfde soldaat hem toe: „Jij, je gaat naar de kelder. De missiona rissen hebben daar soldaten van Tsjombe verborgen en jij zal ons wijzen waar ze zijn." Toen de pater antwoordde dat er in de kelder geen soldaten waren verborgen, zei de soldaat: „Stil, ik xoïl U redden", xoaarna hij de pater xoeer in de cel terugduwde. Pater Darmont vertelde verder, dat de Kongolese militairen ook dr. Pier re Honoré Moreau, die hoofd was van het ziekenhuis te Sjinkolobwe in Zuid-Katanga, hadden gedood. Vol gens de pater had één soldaat uitge roepen: „O, maar dat is te erg, waar om moest de dokter worden gedood?" De schuldigen aan de moord hadden zich toen geschaamd, aldus de mis sionaris. Pater Darmont verklaarde, dat ko lonel Pakassa. de bevelhebber van de betrokken soldaten, de dag na het bloedbad in Kongolo was aangeko men en zeer verontwaardigd over de moordpartij was geweest. „Ik ben er van overtuigd dat de moorden niet zouden hebben plaatsgevonden, in dien hij aanwezig was geweest", al dus de priester. Majoor Lawson, die binnenkort een rapport zal uitbrengen, vertelde dat de Kongolese soldaten die zich aan de moord en ook aan plundering deels 17 of 18 jaar waren. wHun offi cieren trachten vaak met gevaar voor eigen leven de troep onder dis cipline te krijgen, maar zonder veel resultaat." Volgens een verklaring van presi dent Tsjombe van Katanga, zijn de acht, witte paters en de zeven kloos terzusters van de katholieke missie in Sola, op veertig kilometer ten noor den van Kongolo, veilig en in goede welstand. Men had sedert de gebeur tenissen in Kongolo, op 1 januari, niets meer van hen vernomen. In de verklaring werd gezegd, dat de geestelijken naar Mboeloela, op 50 kilometer oostelijk van Kongolo, zijn geëvacueerd. De Sowjet-Unie heeft gisteren ver zocht om een „onmiddellijke" bijeen komst van de Veiligheidsraad ter be handeling van de Kongolese kwestie. De Russen zijn het er met name niet over eens dat „de actie tegen de Ka- tangese afscheiding is stopgezet." 9 Vervolg van pag. I MILITAIRE rechtspraak in Frankrijk? Premier Debré, die gedurende de laatste dagen over dit falen van de rechterlijke macht meer dan eens besprekingen met de president der republiek, met zijn voornaamste mi nister en met een delegatie van de gaullistische partij voerde, heeft gis teren via de radio bekendgemaakt, dat OAS-leden in het vervolg door militaire rechtbanken zullen worden berecht en dat de gehele procedure van instructie en berechting zich in de toekomst binnen een maand zal moeten voltrekken. Dat deze mede deling van de premier alle ongerust heid van de bevolking met één slag heeft opgeheven, kan moeilijk wor den beweerd. De ervaring heeft im mers allerminst geleerd, dat men bij de militaire rechters een grotere ma te van objectiviteit ontmoet dan bij hun civiele collega's het geval is! De recente vrijspraak van drie officie ren, die een Algerijnse vrouw had den doodgemarteld, is in dit verband zeker geen opwekkend symptoom Debré, die zichzelf ook nog eens lof toezwaaide voor de resultaten, die de strijd van de regering tegen de OAS al moet hebben opgeleverd, liet tenslotte weten, dat spoedig in Frankrijk overeenkomstige en even ver-strekkende veiligheidsmaatrege len als in Algerije zullen worden in gevoerd. Hü sprak van een „ware mobilisatie van alle Franse politie- en veiligheidstroepen", die dezer da gen zal worden afgekondigd. Gisteren zijn in Algerije negen Europeanen en negen mohammeda nen bij aanslagen gedood. Het aan tal gewonden bedroeg 33 mohamme danen en tien Europeanen, aldus werd gisteravond officieel in Algiers meegedeeld. De meeste slachtoffers vielen in Oran, namelijk zeven do den en 36 gewonden. Helikopter tilt buizen op (Van onze A'damse correspondent) Voor het eerst in de geschiedenis is een helikopter gebruikt voor het transport van waterleidingbuizen van de fabriek naar de afnemer. Deze primeur had de Hollandsche Draad- en Kabelfabriek, die gister middag twee 70 meter lange plastic buizen door de lucht heeft laten ver voeren vanaf haar fabriek in Enk huizen naar Amsterdam-noord, waar de buizen worden gebruikt voor de aanleg van het bouwdok voor de IJ- tunneL De grote lengte van de ruim tien centimeter dikke buizen maakte het onmogelijk deze per auto of schip te vervoeren. De fabriek nam contact op met Rotterdam-Air, die de Britse piloot Captain Farnell bereid vond de 100 kilo wegende buizen met twee stuks tegelijk met een helikopter naar Amsterdam te vliegen. Gistermiddag steeg hij voor de eer ste vlucht op van het fabrieksterrein in Enkhuizen. Na een korte proef vlucht zette hij koers naar Amster dam. de buizen rechtstandig omlaag hangend onder het vliegtuig. Voor het transport was een speciale ver gunning van de Rijksluchtvaart dienst nodig. De piloot had opdracht dorpen en andere woonkernen te ver mijden. De 55 kilometer tussen Enkhuizen en Amsterdam werden binnen het uur afgelegd. De „landing" van de buizen verliep geheel volgens plan. In de komende dagen zullen op deze wijze nog vier vluchten met tel kens twee buizen worden uitgevoerd. ■wt c Of hier sprake is van een „grove Voorw. straI wegens fout" vond de getuige-deskundige een moeilijk te beantwoorden vraag, „„n.rn Maar de officier van Justitie meen- g* Ove adlUlLl 'de da(. zulks wej degelijk het geval is. „We komen op gevaarlijk terrein, (Van onze Haagse correspondent) wanneer we dit niet meer als een c. Igrove fout beschouwen", zo meende Op het emplacement van het Sta- 5^ tion Staatsspoor in Den Haag is op 16 juli van het afgelopen jaar het „Dit geval is illustratief voor de laatste rijtuig van de sneltrein uit waardering, die we moeten hebben Leeuwarden ontspoord, doordat een v9.01 deze spoorwegmensen, die een wissel te vroeg is omgezet. De 38-ja rige Haagse seinhuiswachter, die toen de seinen en wissels op het emplace ment bediende, stond gistermiddag voor de rechtbank in Den Haag te recht wegens „grove schuld" aan deze ontsporing, waarbij alleen ma teriële schade ontstond. Hij hoorde een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand tegen zich eisen. Bij een reconstructie van deze ont sporing door de Ned. Spoorwegen is komen vast te staan, dat het onge luk veroorzaakt is door een fout van de seinhuiswachter. Volgens de instructie had hij het inrijsei.n op ..stop" mogen zetten en de wissel pas mogen omzetten, wan neer hij het achterlicht van de trein had gezien. Dan namelijk was de trein de wissel gepasseerd. De sein huiswachter moet de wissel echter omgezet hebben, terwijl het laatste rijtuig van de trein erover heen reed. „Ik kan het me niet meer herinne ren" zo zei verdachte zelf, „maar ik moet de wissel wel te vroeg omgelegd hebben, er is geen andere mogelijk heid". Door zyn handelwijze ont spoorde het laatste rijtuig en kwam in botsing met een wachtend ran- geerdeel. Miljoenen De directie van NS heeft de man een ernstige „ontevredenheidsbetui ging" doen toekomen. Korte tijd, voordat hij deze fout maakte, had hij al twee keer onjuist gemanipu leerd met een wissel. De tweede keer had dat tot gevolg, dat een wissel onklaar raakte en de directe chef van de seinhuiswachter heeft toen 's avonds urenlang bij hem gezeten om te zien of deze man wel capabel was voor zijn werk, vooral ook. om dat het zijn chef bekend was dat hij moeilijkheden in zijn particuliere le ven had. Toen echter verrichtte hy zyn werk uitstekend, terwyl de situatie extra moeilijk was in verband met de defecte wissel. Na de ontsporing van de trein uit Leeuwarden is de man psycho-tëchnisch en medisch onderzocht. Uit dit onderzoek bleek, dat hij volledig voor zyn werk ge schikt is. „Ontevreden" „In één jaar verrichten deze men sen miljoenen handelingen", aldus de getuige-deskundige. „Dan kan het niet uitblijven of er wordt wel eens een vergissing gemaakt". Bovendien is de man waarschijnlijk geactiveerd geweest door het feit, dat ook een rangeerdeel naar een ander spoor moest worden geloodst. 9 Vervolg van pag. I De gisteravond overleden heer Peters was sedert 1946 lid van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. Hy werd op 11 oktober 1908 in Echt geboren en heeft na het behalen van zijn onderwijsakte en hoofdakte nog vier jaar college gelopen aan de pe dagogische en psychologische leer gangen in Tilburg. De heer Peters was hoofd van een r.-k. lagere school te Roosteren en leraar aan een cur sus voor de hoofdakte te Heerlen. Voor de oorlog was hij lid van di verse culturele en politieke organisa ties. Tijdens de vier maanden duren de zogenaamde „frontoorlog van 1944" in Midden-Limburg vervulde hij tijdelijk het burgemeesterschap van Roosteren. Hij werd in den lan de bekend door zyn wekelijkse praat je voor de KRO, onder de titel „Bent U ook van de party?" Hij was, voordat hij benoemd werd tot hoofdredacteur van „De Nieuwe Limburger" te Maastricht, enige tijd hoofdredacteur van het dagblad „De Vrije Stem" te Breda. De heer Peters was auteur en pu blicist, lid van de R.-K. Schoolraad, lid van het dagelijks bestuur van de K.R.O. en van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind", lid van het hoofdbestuur „Steun Wettig Gezag", nationaal voorzitter van de Vereni ging voor Handenarbeid en lid van de rijkscommissie van het Centrum voor Staatkundige Vorming. Op grond van zijn verdiensten in de oorlog werd hij door de Nederlandse regering onder scheiden met de Militaire Willems orde, 4e klas en ontving voorts Ame rikaanse, Franse, Engelse en Bel gische oorlogsonderscheidingen. of PARTIJ hebben wy een gezellige zaal. Speciale menu's, verschillende prijzen. MENU f 7.50 ZALMSALADE HELDERE GROENTESOEP GEBR. KIP ROOMSAUS CHAMPIGNONS DOPERWTEN - APPELMOES GEB. AARDAPPELEN IJS met vruchten en slagroom KOFFIE. STATIONSWEG 35A Rusland nodigde Robert Kennedy wei-niet uit De persafdeling van net Sowjet- russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren verklaard dat de Sowjet-Unie niet het initia tief heeft genomen om de Ameri kaanse minister van Justitie Robert Kennedy, een broer van de presi dent, tot een bezoek aan de Sowjet- Unie uit te nodigen. Verleden week is, als gemeld, in Washington van „welingelichte zijde" vernomen dat de Russische regering minister Kennedy voor een bezoek aan de Sowjet-Unie had uitgenodigd. Robert Kennedy verklaarde maan- RIJ VERKEER: Geef vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om Direct om die hoek kan een zebrapad liggen dag j.l. dat hy de uitnodiging had moeten afslaan,'omdat het program ma voor zyn wereldreis geen ruimte meer liet voor een bezoek aan Rus land. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft na de Russische tegen spraak staande gehouden, dat Robert Kennedy door de Sowjet-Unie is uit genodigd. Zoeklichten (Van onze t.v.-medewerker) De KRO richtte gisteren haar zoek licht op een modern-antiek produkt van Amerikaanse bodem, „De vuur torenwachter". Het was van de hand van een jour nalist en het ging over een journalist. Maar het had niets te maken met de karakteristiek van een andere Ame rikaanse courantier. die als definitie van een vuurtoren het „bonmot" af gaf: een hoog gebouw aan de kust, waarin de regering een licht en de vriend van een politicus heeft onder gebracht. Nee, deze vuurtorenwach ter was bepaald van een andere genre. Hij Rob de Vries had in het begin wat moeite zichzelf waar te maken, zich te rechtvaardigen, maar daarna kon hij niets deen. Zo wilde deauteur het, die kennelijk met zijn aanloop niet teveel raad had ge weten. Maar toen de geesten uit het verleden eenmaal waren opgeroepen, kreeg het stuk allure, met toewijding en bijzonder knap gestalte gegeven door een tableau de la troupe, dat een aantal topfiguren van onze va derlandse toneel bevatte. Degenen, die door het wazige, warrige en ook trage begin de knop hebben omge draaid, hebben ongelijk gehad: Er is een prachtdemonstratie van t.v.-spel gegeven. Henk Neuman had het programma geopend met een actuele toelichting van een aardig documentair filmpje over Albanië. „Kijk op kunst" was vol van va riatie, over het algemeen zuiver van keus, van onderwerpen, alleen met een uitschieter in de verkeerde rich- bijzonder grote verantwoordelijkheid hebben. Jaar in jaar uit, elk uur, elke minuut', dreigt er het gevaar van een fout, die ernstige gevolgen kan hebben", aldus de officier van Justitie. Rekening houdend met de omstan digheden eiste hij vervolgens een maand voorwaardelijk. De verdedi ger was van oordeel, dat de man geen „grove schuld" kan worden ver weten, gezien de grote spanning, waaronder by leefde in verband met- de moeilijkheden in zijn privéleven. Hij meende, dat geen veroordeling zal kunnen volgen. Uitspraak op 8 februari. Jrrogr. adviesraad Advertentie i KRO samengesteld Het degelijks bestuur van de K.R.O. heeft de volgende personen benoemd tot leden van de onlangs ingestelde programma-adviesraad: mr. L. Baas te Amersfoort, voorzitter van de Landelijke Katholieke Actie; G. Brinkgreve te Amsterdam, kunstcri ticus; dra. H. DresenCoenders te Zeist, psychologe; drs. D. de Lange te Bilthoven, literator; prof. dr. E. Leemans te Nijmegen, socioloog; Wouter Paap te Utrecht, musicoloog; dr. C. Trimbos te Utrecht, psychia ter; pater W. Tepe O.P. te Wagenin- gen, studentenmoderator en Bernard Verhoeven te Arnhem, literator. De programma-adviesraad die tot taak heeft de voorzitter van de K.R.O. in diens kwaliteit van hoog ste instantie voor de programmavoe ring, te adviseren inzake het pro grammabeleid voor radio en televi sie zal binnenkort zijn werkzaam- - TEL. 21444 heden aanvangen. ting door een lange scène van Pinter's „Verjaarsfeest". Wie de uit de kerk geweerde sta ties van Aad de Haas ooit gezien heeft in het Maastrichtse museum, zal verheugd zijn geweest, dat hem een soort eerherstel geboden werd door een uitvoerige reportage van nieuw wer dat zonder kleur echter wel veel van zijn charme inboette. Het slot var* de uitzending was een inlas, een herdenking van het ver ongelukte parlementslid Jan Peters, bekend door zyn vraag „Bent U ook van departij", een lang volgehouden radiorubriek van wijlen het KRO-be- stuurslid. De voorzitter, mr. Van Doorn was er zelf voor naar Bussum gekomen. Aula St.-Bonaventura-lyceum: Inter- scholair Muziekconcours. 7 uur n.m. Geologisch Instituut (Garenmarkt lb): K. en O Causerie mej. G. E de Groot „Beelden uit het verre verleden". 8 uur nam. Gerecht 10: Soefi-beweglng. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 8 uur n.m. Gulden Vlies: Ledenverg. Leidse As surantieclub. Spr. B. Belonje over on gevallen-, ziekte- en invaliditeitsver zekering. 8 uur n.m>. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia" 8 uur nam. Rem. Kerk: Ds. J. Th. Mackenzie over „Plaatsbepaling van het remon- Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Studio" voert op „Spel van liefde en toeval". 2.30 uur (uitsluitend voor de scholen) en 8 uur (bedryfsjeugd) Voorschoten GenvhuisRaads vergadering. 8 uur n.m. Wassenaar Kerkstraat: met dia's en film over Tsjecho-Slowa- klje. 8 uur n.m. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. 10- 11 uur v.m„ Bijbelstudie; 11-12 uur, ds. K. C. van Oossanen. LakenhalDonateursconcert Jeugd- kamerorkest o.l.v. Henk Briër. 8.15 uur n.m. Stille MareOpenluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur n.m. ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soefi-bewe- ging. Spr. mej. G. Mayer. 11 uur v.m. Marekerk: Open Deur-dienst o.l.v. prof. dr. H. Berkhof. 7 uur n.m Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. C. J. v. d. Dussen, van Cappelle a/d IJssel. 10 uur v.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG le Binnenvestgracht 20: Jaarverga dering Broederschap van oud-padvin ders. 8 uur n.m. a a a r Verenigingsgebouw, Simon de Waard causerie Op de Altaarweg (L.) is gistermiddag de BINNENLAND te Schinnen •Jarige oud- is gistermiddag c mijnwerker P. Pijpers uit Heerlerhelde verongelukt. Op zijn bromfiets is hij in botsing gekomen met een personen auto. De man kwam met zijn hoofd op het wegdek terecht en overleed ter plaatse. Een zeventiental leden van „De nieuwe komedie" en het Brabants Or kest is gistermiddag uit Utrecht naar Italië vertrokken waar men een serie Franse voorstellingen zal geven van „De geschiedenis van de soldaat". Gistermiddag is uit de vijver in het Leipark te Tilburg het lijkje op gehaald van het 6-jarige jongetje Keesje Verhagen. Op aanwijzingen van de politiehond Nero is het kind ge vonden. Keesje was eergisteren niet thuisgekomen in zyn ouderlijke wo ning aan de Bleeksedijk, enkele hon derden meters van de vijver gelegen. Omdat men misdrijf niet uitgesloten acht, heeft dr. J. Zeldenrust gister avond sectie op het lijkje verricht. Hierbij is gebleken, dat het kind door verdrinking om. het leven is gekomen. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft gisteren een werkbe zoek gebracht aan de KMA en aan de luchtmacht officiers- en kaderschool in Breda. De minister was per vlieg tuig op de basi6 Gilze-Rijen aangeko men. Zijn belangstelling gold de on derwijsmethoden op beide militaire in stituten. Op 27 maart zal in het Kurhaus te Schevenlngen de vijftiende statis tische dag 1962 van de Vereniging voor Statistiek worden gehouden. Gisteravond is de bijna 80-Jarlge mevrouw B Venema-Zeilstra te Sneek te water geraakt en verdronken. Aan genomen wordt, dat zij door de duis ternis is misleid. De 68-jarige landbouwer M. Jans sen uit Loenen (Veluwe) is gisteren om het leven gekomen, toen hij per rijwiel een voorrangsweg wilde over steken. De heer Janssen kwam uit de Klarenbeekseweg en heeft vermoedelijk niet voldoende op het verkeer op deze voorrangsweg gelet. Hij werd gegrepen door een personenauto uit Ulft. Op 28 Januari zal mr. F. P. de Vries, algemeen secretaris en secreta ris van de Raad van ministers van de Ned. Antillen met verlof en aan sluitend pensioen naar Nederland ver trekken Mr. De Vries heeft sinds 1946 in de Antillen vertoefd na een loop baan als bestuursambtenaar in het voormalige Ned. Indlë. De K.N.A.C. gaat binnenkort be ginnen met het geven van cursussen „verhoogde rijvaardigheid". Deze nieu we activiteit sluit aan op het werk dat de K.N.A.C. op de drie 6llpbanen van de K.N.A.C.-slipschool verricht ten behoeve van grotere rijkunst by de automobilisten. Met ingang van 1 Juni a.s. krijgt Schiphol een geregelde, directe lucht- verbinding met het Britse kanaal- -f- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakje, achter de naam van het schip vermeld. V.S. van Amerika: ss Rijndam (28/1), ss Kerkedijk (31/1); Argentinië: ms Cap San Lorenzo (1/2); Australië: ss Oriana (31/1); Brazilië: ms Cap San Lorenzo (1/2); Brits-Oost-Afrikams Ferdinand de Lesseps (28/1); Canada: ss Rijndam (28/1), ss Kerkedijk (31/1); Chili: ms Brandenstein (1/2); Indo nesië verkeer gestaakt; Ned. Antillen: ms Hermes (30/1); Nieuw-Zeeland: ms Talleyrand (29/1), ss Oriana (31/1); Suriname: ms Ladon (31/1); Rep. van Z,-Afrika en Z.-W.-Afrika: ms Penden nis Castle (28/1), ms Oranjefontein (30/1). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Gisteravond wilde de 55-jarige mevrouw R. H. Benak-Diphoorn, uit Ruinerwold (Dr.) op haar bromfiets van Meppel naar huls terugkeren. Op het beruchte kruispunt bij Tweeloo stak zij de Rijksweg over Juist nadat een drietal bussen rechtsaf naar Mep pel was afgeslagen. Daardoor zag de vrouw te laat een personenauto uit Voorst, die achter de bussen rechtdoor wilde. Hoewel deze auto sterk afgeremd had vanwege de bussen, werd de vrouw toch geschept. Zij kwam tegen de voorruit van de auto terecht en liep zulke zware verwondingen op dat zij kort daarna in het Diakonessenhuis te Meppel overleed. BUITENLAND De Franse schrijver Jean Gue- henno is tot lid van de Académie FranQalse gekozen. Nicolaas Skripnik, Russisch revo lutionair van het begin af en vriend van Lenin, die zelfmoord pleegde toen hij bij Stalin in ongenade was geval len, is in ere hersteld. Ter gelegenheid van het feit dat hij 97 jaar geleden geboren werd heeft de Prawda, waar aan hy in, 1914 als redacteur verbon den was. een artikel aan Skripnik ge wijd. Dr. Eusebio Rodolfo Cordon is gisteren beëdigd als voorlopig presi dent van El Salvador. De burgerlijk- militaire raad. die het land een Jaar heeft bestuur, werd ontbonden. Maar het nieuwe kabinet, dat later werd be ëdigd is vrijwel gelijk aan de ontbonden raad. President Cordon blijft tot 1 juli aan het bewind. Dan zal hy worden opgevolgd door een nieuwe president, die in april wordt gekozen. De „leeuw van Kasjmier", sjeik Mohammed Abdoella. en 23 anderen zullen in Jammoe (Kasjmier) terecht staan wegens samenzwering tegen de staat in samenwerking met Pakistan. Een Egyptische archeologische expeditie heeft bij Buhen in Nubië overblijfselen van een oude stad ge vonden. Een der leden zei dat hieruit blijkt dat de Egyptenaren vier- tot zes honderd Jaar eerder in Nubië waren gevestigd dan tot nu toe werd aange nomen. De 54-jarige Beriynse Gerda Al- brecht is gisteren tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat zij in 1960 gezegd heeft vier handen te willen hebben om te helpen bij het vergassen van nog meer joden. Reservisten van het Westduitse leger krijgen voortaan hun wapens, uniform en uitrusting bij afzwaaien mee naar huis, om by oproep onmid- deliyk klaar te kunnen staan. De Amerikaanse kustwacht heeft bij Baltimore (Maryland) een lichtboei van zeven ton in gebruik genomen, die zijn energie ontvangt van een kleine door atoomkracht gedreven generator. De boei kan tien Jaar ach tereen biyven branden, terwijl een ge wone boei om de drie twaalf maan den van nieuwe brandstof moet wor den voorzien. In Washington is gisteren be kendgemaakt dat president Kennedy op 6 februari een onderhoud zal hebben met mr. D. U. Stikker, de secretaris generaal van de NAVO. Mr. Stikker wordt op 5 februari voor een bezoek van drie dagen in Washington ver wacht. Burgers van Saoedl-Arabië, die zich in Egypte bevinden, mogen dit land slechts met een speciale vergun ning verlaten. Dit is een vergeldings maatregel voor een Saoedi-Arablsch verbod aan 43 Egyptische drukkers en typografen, die bij de Saoedi-Arabische pers werkten, om uit het land te ver trekken. Deze arbeiders hadden annu lering van hun contract geëist wegens een campagne tegen Egypte en presi dent Nasser in de Saoedi-Arabische pers. Zij bevinden zich thans onder bescherming van de Egyptische am bassade in Djeddah. Twaalf gebrandschilderde-glas ramen, door de Franse kunstenaar Marc'Chagall vervaardigd en voorstel lend de twaalf stammen van Israël, worden aangebracht in de moderne synagoge van het medisch centrum in Jeruzalem op de heuveltop bij de „ge boorteplaats van Johannes de Doper". De ramen vormen de koepel van de synagoge. By de vervaardiging ervan zijn middeleeuwse methoden gebruikt voor de roodgekleurde gedeelten. Bondskanselier Adenauer, die aan griep lijdt, voelt zich wat beter. Hy is nu vrij van koorts, zo werd gisteren officieel in Bonn meegedeeld. Het is nog niet te zeggen, wanneer dr. Adenauer zijn ambtsbezigheden kan hervatten. De New York Times, die dit Jaar een editie voor de westkust van de V.S. begint, zal by die gelegenheid een overbrengingsstelsel gebruiken, waar door via de telefoon duizend woorden p-r minuut kunnen worden overge zonden. Dit gaat door middel van een geperforeerd bandje, dat een code overbrengt die aan de andere kant automatisch wordt gedecodeerd. Het gedecodeerde bandje levert tegelijk werk aan vijftien zetmachines. Op 22 Januari is In de dierentuin van Frankfort een dwergchimpansee geboren, zy heeft de naam „Pan" ge kregen. Naar men aanneemt is het de eerste maal in de geschiedenis dat dit dier ln gevangenschap geboren ls. VOOR HEDENAVOND Hlhersum I, 402 m. NCRV: 18.20 De hangmat. 18.50 Re- geringsuitz.: Bescherming Bevolking vraagt Uw aandacht. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Koorzang. 20.20 Gevar. progr. 21.20 Koninkl. militaire kapel. 21.50 Gram. 22.00 Kerkorgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld, lezingen. 23.00 Muziekrevue. 23.40 Gram. 23.55-2400 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. praatje. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Gram. 19.50 Daéromlezing. 20.00 Nws. 20.05 Leven op het land, gespr. 20.20 Gram. 20.25 De dichter Pierre Kemp. lezing. 20.35 Voordr. 20.50 Wereld in beweging, lezing. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.30 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Het kinderloze huwelijk, gespr, VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Maandelijkse TV-kron. 21 00 Ballet. 21 30-22.15 Domino. VOOR ZATERDAG 27 JANUARI Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewyde muz. 7.30 V. d. Jeugd. 7.45 Meditatie. 8.00 EEN KAMER b.v. 3x4 meter kost U nu gelegd Natuurlijk bij Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 (Alleen voor textiel). MIDZA Gebouw Chr. Sociale Belangen (Oude Singel): Ledenvergadering Coöp. „Ons Doel". 8 uur nm. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Imbert, van Den Haag. 8 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1-1.25 uur nm. Het Gulden Vlies. Ver. tot bevorde ring der Welsprekendheid. 8 uur n.m. Breestraat 19: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur n.m. Rapenburg 61: K. en O.-cursus over na-oorlogse Duitse letterkunde. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal)Abon nementsconcert Residentie-orkest o.l.v. Istvan Kertesz. Solist Jaime Laredo. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (Foyer): Jaarverga dering Vita Nova. 9.30 uur vm. Stadhuis (Burgerzaal): Afscheidsre ceptie dr. Ir. P. C. Lindenbergh van L.D.M. 4-5.30 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN AcademieTentoonstelling werken van Theo Blom. en Wilfred Voet. Werk dagen 8.30-12.30 en 2-5.30 uur (zater dags en zondags gesloten) (tot 24 fe bruari). De Lakenhal: Dag. 10-4 uur, zondag 1-4 uur. De Lakenhal: „De tram in Lelden, (t.m. 28 Jan.). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Museum voor Volkenkunde. Tentoon stelling Japanse prenten Dag. van 9 uur vm.—5 uur n.m.; zondag van 1—5 uur n.m (t/m 31 lanuari) Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen '2-4 uur Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen ln Egvpte" (tot 25 februari) Ryksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Oudheden: Dag. 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur, zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Casino: „Slag om Engeland". 14 Jaar. Vrydag en zat. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. „De Olympische Spelen van Rome". A.l. maand, t/m donderd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen hemel en moeras". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een nacht van liefde". 18 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De held van Troje". 14 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „De kanonnen van Navarone". Werkd. f en 8 uur. Rex: „Duivelse hartstochten". 14 Jaar. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donder dagcyclus „Kinderen die niet ge wenst zyn". Astra-Theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur; zat. en zond. 7 en 9.15 uur „G.I. Blues"; maand, en woensd. 8 uur „Avontuur ln New York". 14 Jr; donderd. 8 uur „Tussen Hemel en Moeras". A.l. Zondag- en woensdag middag 2.30 uur Stan Laurel en Oliver Hardy „Zonen der Woestyn". Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden is geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48. telef 21060. B() geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr, (9.35-9.40 Waterst.) 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Metropole-ork. 12.30 Land en tulnb. meded. 12.33 Zang en gitaar. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Platen- nieuws. 13.25 Amus. ork. 13.50 V. d. Jeeugd. KRO: 14.10 Franse les. 14.30 V. d. jeugd. 15.30 Gram. 15.50 Tzadikov, hoorsp. 16.35 Klein Radiokoor. 17.00 Sportperlscoop. 17.10 Lichte muz. 17.30 Boekbespr. 17.40 Nieuwe gram. 18.00 Kunstkron. 18.30 Strykork. 18.50 U bent toch ook van de party?, lezing. 1900 Nws. 19.10 Act. 19.25 Muzik. wedstr. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Popul. klassieken. 20.50 Vragenbeantw. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Licht progr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22 40 Wij lulden de zondag in. 23.00 Meesterwerken v. d. religieuze muziek, muzik. lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Van de voorpagina, praatje. 8.40 Gram. 9.00 Gvm. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.45 Koorzang. VPRO: 10.00 Samen thuis, gesnr. 10 05 Morgenwüding. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.50 Wegwijs. praat- Ie. 11.00 Tentoonstellingsagenda. 1105 Lichte muz. 11.30 Sportnws. 11.55 Hammondorgel en zang. 12.15 Van de wieg tot het eraf, vragenbeantw. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12 33 Dans- muz. 13 00 Nws. 13 15 VARA-varia. 13.20 Instr. trio. 13.35 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 13.50 Instr. sext. VARA: 14.10 V. d Jeugd. 14.45 Gram. 15 00 Promenade-ork. en solist. In de pauze: 15.50-16.10 Boekenwijsheid. 17.00 Jazz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18 30 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Bilbelse miniaturen, lezing. 19 45 Kamermuz. 19.55 Dez° week, praatie. VARA: 20 00 Nws. 20.05 Gevar. proer. 21.50 Socialistisch comm. 22 05 Quiz. 22.30 Nws. 22.40 Imitaties, hoorspel. 93 05 Walsork. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 15.00 TV-fllm. 15.25 Docu mentaire film. 16.00 Spaanse dansen. 16.35 Progr. over dieren. 17.00-17.30 V. d. kind. 19.30 TV-feuill. 19.55 Vraaggesprek: Morgen is het zondag. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Lichte muz. 21.00 De vier dochters Bennet. TV-spel (IV). 21.45 Parodistische filmpjes. 22.05 Voordr. 22.35 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Ooggetuigenver slagen. 13.00 Automobilistenkron. 13.30 Interviews. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 15.10 Hoorsp. 16.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afgelopen week. 17.00 Gram. 17.45 V. d. kleuters. 18.00 V. d. Jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Sport. 19.45 Pari. overz. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Gevar. progr. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.10 Boekbespr. 23.45 Avondge beden. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.00 Gevar. progr. 13.00 Vragenbe antw. 13.31 Sportparade. 13.55 Latyns- Amerlkaans ork. 13.45 Gevar. progr. 15.15 Dansmuz. 16.00 Onbekend. Daar na: voetbalrep. 18.00 Sportversl. 19.00 Ork. muz. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Nws. en Journ. 20.24 Voetbal. 20.31 Ork. conc. 21.31 Gevar. progr. 22.15 Lichte muz. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Gevar. progr. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Hammondorgelspel. 13.30 Jazzmuziek. 14.00 Gram. 15.30 Volksmuziek 16.30 Gram. 17.30 Popul. muz. 19.00 Nws. 19.30 Oud-Engelse madrigalen. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.10 Ork. conc. 23.30 Jazz. 24.00 Nws. 0.05 Dans muz. 1.00 Jazzmuz. 2.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.00 Gram. 14.40 Kamermuziek. 23.05 Gram. 23.42 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12 30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. Jeugd. 14.00 Filmkron. 14.30 Academie der discofielen. 15.30 Gevar. muz. 16.00 Theaterkron. 16.20 Lichte muz. 16.45 Ren. 17.00 Nws. 17.15 Dag klapper en lit. kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Religieuze koorzang. 17.45 Engelse les. 18.00 Kerkorgel. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muz. 90.00 Gevar. nrogr. 22 00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23 05 Amus. muz. 23.30 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 12.18 Bel Canto. 13.00 Nws. 16.03 Disco Club. 17.00 Nws. 18.55 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 22.15 Jazz muz. 22.55 Hoorsp. 23.00 Gevar. muz. 23.55 Nws. Duitsland cm. sneeuw Feldiberg g. opg. Oberstdorf g. opg. Garmlsch P. g. opg. Braunlage g. opg. Zwitserland cm. sneeuw Ad'elboden 40 Arosa 80 Davos 60 Engelberg 50 Gstaad 50 Grl-ndelwald 25 Mürren 50 St.-Mor. m. d. lm. Zermatt 100 Oostenrijk cm. sneeuw Rerwang 50 Kitzbühel 37 Seefeld 30 Igls 75 Lech g.opg. Saal'bach 45 Mallnitz 85 Frankrllk cm. sneeuw Chamon.m.d. lm. Megève 50 V. d'Isere m. d. 1 m VaMoire 90 A.d"Huez m. d. 1 m. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Amsterdam mottregen wzw 8 6 0.1 Den Helder regen zw 8 6 0.6 Ypenburg Vrl'sslngen regen geh. bew. w wzw 6 8 6 6 9 0.1 Eelde regen zw 3 5 1 De Bilt motregen zw 2 6 1 Twen the regen wzw 2 5 4 Eindhoven mottregen zzw 3 5 1 Z.--Limburg regen zw 4 6 3 Helsinki motsneeuw n 3 -11 0.1 Stockholm sneeuw nnw 2 -7 0.1 Oslo geh bew. w 1 -10 0 Kopenhagen onbewolkt w 1 -2 2 Aberdeen zwaar bew. wnw 10 5 3 Londen zwaar bew. w 7 8 0.3 Brussel motregen wzw 3 7 0.3 Luxemburg regen w 5 6 3 Parijs mottregen wzw 2 7 1 Bordeaux motregen wnw 2 10 2 Grenoble licht bew. no 3 4 12 Nice onbewolkt nnw 6 5 0 Berlijn zwaar bew. n 2 2 0.4 3 Frankfort geh bew. w 4 6 München regen w 7 4 1 Zürlch regen wzw 5 5 G Genève zwaar bew. W.stl'l 2 7 Looarno onbewolkt w.stll -2 0 Wenen zwaar bew. wnw 8 6 0.2 8 Innsbruck regen w stil 0 Athene zwaar bew. w.stll Rome onbewolkt ono 2 5 0.4 Ajaccio onbewolkt nno 4 4 0 Madrid onbewolkt n 1 1 0 Ma llor ca zwaar bew. w stil 6 0 Lissabon onbewolkt nno 3 7 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2