Franse juryleden wijken voor terreur van de OAS i Zaïn„driehoeksspel wordt voortgezet" Drie ton gestolen uit Acacl. Ziekenhuis Vij f tien j arige j ongen Magda's moordenaar Mobilisatie van de veiligheidstroepen „SUCCES" IN NIMES VAN FASCISTISCHE CHANTAGE J. M. Peters overleden na auto-ongeluk WEERBERICHT Naar voogdijschap Politiechef in Guatemala vermoord Akkoord over bouw-C.A.O. Arrestatiegolf in Venezuela teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 26 JANUARI 1962 No. 30563 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „Patriotten" in feite straffeloos (Van onze Parijse correspondent) Voor het eerst in de geschiedenis van de Franse Justitie hebben gis teren de leden van de (leken)-jury van een rechtbank geweigerd de eed af te leggen, dat zij naar eer en ge weten de schuld van de beklaagde zouden beoordelen. Het geval heeft zich voorgedaan in de Zuidfranse stad Nimes en de beschuldigde was een lid van de OAS, die in Orleans- ville in Algerije op heterdaad was betrapt, toen hij een openbaar ge bouw met een kneedbom in de lucht wilde laten springen. Omdat de rechterlijke macht in Algerije door OAS-infiltraties allang K VP Kamerlid (Van onze Limburgse correspondent) In het ziekenhuis van Sittard is gisteravond op 53-jarige leef tijd vrij onverwacht overleden het K.V.P.-Tweede-Kamerlid J. M. Peters. volkomen onbetrouwbaar is gewor den, besloot de Franse regering eni ge maanden geleden alle politieke misdaden, in dat land bedreven, in Frankrijk te doen berechten. De OAS had zich door deze maatregel echter niet gewonnen gegeven. Met de gebruikelijke middelen van dreig brieven en kneedbommen werden in Nimes de leden van de (leken)-jury in „psychologische conditie" gebracht zoals de technische term van de Franse neo-nazi's tegenwoordig luidt, met het doel ze uit angst en lafheid te doen afzien van hun burgerplicht of hun oordeel te beinvloeden! Een klandestiene anti-OAS-groep had in Nimes de juryleden van haar kant nog in tegengestelde richting be werkt door op hun zedelijke plichten te wijzen jegens de republiek en de burgelijke vrijheden. Toen het proces gisterochtend door de president van de rechtbank ge opend werd met het. gebruikelijke verzoek aan de leden de eed te wil len afleggen, antwoordden ze om beurten, dat ze aan die eed dan officieel wensten toe te voegen, dat ze onder bedreiging stonden. De rechter kon die toevoeging uiter aard niet aanvaarden, zodat de zaak voor onbepaalde tijd moest worden opgeschort. Het voorval bevestigt niet alleen ten overvloede de weerzinwekkende brutaliteit en misdadigheid, waar mee de OAS thans ook in Frankrijk opereert, doch toont, helaas, boven dien aan in hoeverre zij met haar gewetenloze chantage haar doelein den al heeft bereikt. Overigens moest ook al ettelijke malen worden gecon stateerd, dat de rechterlijke macht zelf, zacht gezegd, zich al evenmin ongevoelig pleegt te tonen voor de druk, die de fascisten op haar uit oefenen. Het is vandaag in Frank rijk bijna een uitzondering gewor den, wanneer een misdadiger, die zich op politieke of beter „patriotti sche" motieven beroept, nog een straf wordt toegekend, die in een enigszins redelijke verhouding tot zijn misdaad staat! En niet zelden kan hij dan zelfs op vrijspraak re kenen Slot pag. 2 Hij was in de nacht van woensdag op donderdag nabij Susteren met zijn auto in botsing gekomen met een tegemoetkomend Volkswagenbusje. De drie inzittenden van de bus en de heer Peters zaten bekneld in de brok stukken van de wagens en moesten uitgezaagd worden. Alle vier slachtoffers werden in ernstige toestand naar het zieken huis in Sittard overgebracht. Na medisch onderzoek achtte men de toestand van de heer Peters aanvan kelijk niet levensgevaarlijk, al had het slachtoffer zware inwendige kneuzingen en o.a. beide benen ge broken. Door een complicatie is de heer Peters omstreeks 9 uur gister avond vrij onverwacht overleden. Slot op pag. 2 OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: Hier en daar mist. Overigens nu en dan opklaringen, maar in het zuiden van het land aan vankelijk nog wat regen of motregen. Matige tot zwakke wind tussen zuid west en noordwest. Iets lagere tem peraturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 JANUARI Zon op: 8.29 uur; onder: 17.18 uur; Maan op: uur; onder: 11.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.19 en 19.38 uur. laagwater te 2.55 en 15.18 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De Indonesische ambassadeur te Washington, Zairin Zaïn, heeft in antwoord op de vraag of onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië dichterbij zijn gekomen, gezegd dat er nog veel meer gedaan moet worden om zover te komen. Hij zei dit na een onderhoud met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oosten, Harriman, in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington. Hij en Harri man hadden nagegaan of er mogelijkheden of geen mogelijkheden zijn. ,,Tot nu toe is het driehoeksspel in Washington voortgezet", aldus Zaïn. Hü doelde hierbjj op de gesprek ken van hem en de Nederlandse am bassadeur, dr. J. H. van Roijen. Soortgelijk contact via de waar nemende secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, wordt te New York onderhouden. Een regeling is moeilijker gewor den door wat hjj noemde, de aanval van Nederlandse oorlogsschepen op Indonesische torpedoboten. Hjj zei nogmaals „dat de Nederlanders wa ren begonnen met schieten". Voogden Onze correspondent te Washington meldt: De „New York Herald Tribune' publiceerde gisteren een artikel over een nieuwe oplossing, die Oe Thant, de secretaris-generaal der V.N., zou trachten aan de man te brengen ter likwidatie van het probleem Nieuw- Guinea. Oe Thant zou hebben ge suggereerd, dat twee landen die In donesië betrekkelijk na staan, tijde lijk namens de V.N. het voogdijschap over Nieuw-Guinea zouden uitoefe nen, totdat een definitieve oplossing is bereikt. Als eventuele voogden wer den genoemd India, Birma of Ma- lakka. Van Nederlandse zijde weigert men commentaar op dit bericht te geven, doch dat wil beslist niet zeggen dat Oe Thant een dergelijk voorstel in derdaad heeft gedaan. Het lijkt dich ter bij de waarheid, indien men de situatie aldus weergeeft: „Oe Thant beproeft in verscheidene conversaties met resp. een vertegenwoordiger van Nederland of Indonesië wat voor kans diverse suggesties kunnen ma ken om te worden verwezenlijkt. De secretaris-generaal gaat daarbij zeer omzichtig te werk. Hij wenst kennelijk de twee par tijen niet rechtstreeks met elkaar te confronteren zolang hij geen redelijke kans ziet de kloof te overbruggen. Speculatief Naar aanleiding van vragen over de betekenis van de pers berichten betreffende wijziging van het Australische standpunt in de kwestie Nieuw-Guinea heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken meegedeeld dat nog geen rapport van Hr. Ms. ambassa deur in Canberra is ontvangen naar aanleiding van de instruc tie om bij de Australische rege ring terzake inlichtingen in te winnen. Wel heeft de regering inmid dels kennis genomen van de ver klaring van de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, waarin de eerder verschenen be richten volkomen speculatief worden genoemd, aldus de woordvoerder. Britse opleiding Een betrouwbare Britse zegsman heeft meegedeeld, dat Engeland van plan is, zijn verplichting na te komen om de opleiding van Indonesische of ficieren in het gebruik van Britse militaire uitrusting die aan Indone sië is geleverd, te voltooien. De op leiding van Indonesiërs in verband met de levering van 18 „Gannet"- Nieuw vervolgverhaal „23 uur afgesproken plaats" door HAN GORTER Deze Nederlandse politieroman speelt zich af in Amsterdam, waar een Nederlandse en een Engelse atoomgeleerde plotse ling op een geheimzinnige ma nier zijn verdwenen. Hoofdin specteur mr. Evert Ploeger, van de Centrale Recherche, heeft het onderzoek in handen, waarin hij wordt bijgestaan door zijn vriend en medewerker adj .-inspecteur Koopmans. Het onderzoek doet een spionagekomplot vermoeden, dat zijn hoofdkwartier in Neder land heeft, doch hoofdzakelijk in West-Duitsland opereert. Het wordt een spannende jacht, waarbij zich allerlei verwikke- a lingen voordoen'. Een onver- wachte moord op een van de mensen, die nauw bij de ver dwijning van de beide professo ren waren betrokken, verhoogt de zorgen van de hoofdinspec teur, maar geeft hem ogen schijnlijk nieuwe draden voor de oplossing van het raadsel in a handen. Alles wijst erop, dat het komplot ook-hiermee te maken heeft Als hoofdinspecteur Ploeger, aan het eind van het verhaal, aan de hand van de feiten de zaak uiteenzet en de dader of daders aanwijst, zult U mis schien zeggen: „Hè ja. Dat ik daar nooit aan gedacht heb!" Troost U dan, want U bent lang de enige niet. VROUW BLIJFT BEER DE BAAS Een huisvrouw te Farnborough in het zuiden van Engeland open de gisteren de deur van haar huis en meteen stapte een grote beer uit de Himalaja naar binnen. De huisvrouw, mevrouw Mary Cunnold, bleef kalm, gaf het dier een appel en zei tegen hem: „kom, ga mee". De beer liep rus tig met haar mee de tuin in en gaf haar de gelegenheid hem op te sluiten. Daarna belde zij om hulp. Na enige tijd kwam de politie de beer halen. Het dier bleek het eigendom te zijn van een beren leider. Het was ontsnapt uit zijn winterverblijfVolgens zijn baas kon het dier wel gevaarlijk zijn. In Engeland weer 3 pokkengevallen In Londen heeft zich een mild geval van pokken voorgedaan, terwijl in Bradford nog twee patiënten zijn 'opgenomen, die waarschijnlijk de ziekte hebben opgelopen. In de Londense haven hebben 70 havenarbeiders geweigerd een uit Pa kistan gekomen lading te lossen, tot dat zij waren ingeënt. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren in het Paleis op de Dam te Amsterdam de gebruikelijke nieuwjaars receptie voor het Corps Diplo matique gehouden. De ambassa deur van Korea had zon haast met het aanbieden van de beste wensen, dat hij het Paleis bin nenkwam nog voordat de loper geheel was uitgelegd. R.T.C.-ANTILLEN IN JULI? Naar te Paramaribo wordt verno men heeft de regering der Ned. Antillen de Surinaamse regering vliegtuigen zal daarom doorgaan, hoe I voorgesteld om de Rondetafelconfe- wel de wapenleveranties aan Indone- rentie in juli voort te zetten. Van sie zijn verboden. I Surinaamse zijde was de suggestie Naar verluidt doorlopen op het I gedaan reeds in februari weer bij- ogenblik in Hampshire, Zuid-Enge- j een te komen. Doch dit tijdstip komt land, negen Indonesische officieren j de Antilliaanse regering zeer onge- een cursus, die omstreeks eind maartlegen in verband met de komende zal eindigen. verkiezingen in maart. Inbrekers gingen vakkundig te werk In de afgelopen nacht is een brutale diefstal met braak gepleegd in het administratiegebouw van het Academisch Ziekenhuis aan de Rijnsburgerweg te Leiden. De inbrekers hebben vermoedelijk tussen 2 en olm. 7 uur hun slag geslagen en zijn hierbij op geraffineerde wijze te werk ge gaan. Nadat zij de ramen aan de binnenzijde met zwart papier hadden beplakt, zodat geen licht naar buiten kon uitstralen, heb ben zij de brandkast op vakkundige wijze opengesneden en de inhoud meegenomen. In verband met het feit dat vandaag de lonen zouden worden uitbetaald, was de buit bijzonder hoog, n.l. een bedrag van ruim driehonderdduizend gulden, dat, keurig in loonzakjes verpakt gereed lag om vandaag te worden uitbetaald. De inbrekers hebben het gebouw waarschijnlijk verlaten via de tuin van de nabijgele gen woning van de directeur-geneesheer. De diefstal werd ontdekt door een personeelslid van de schoon maakdienst, toen dit hedenmorgen vroeg het vertrek betrad. De recherche stelt een uitgebreid onderzoek in, waarbij zij gebruik maakt van speurhonden. De 15-jarige jongen die woens dag de politie van Kortrijk (Bel gië) meedeelde het stoffelijk overschot van de vermoorde 9- jarige Magda de Bruyne te heb ben gevonden, heeft gisteren be kend zelf het meisje te hebben vermoord. De jongen was aange houden om nader ondervraagd te worden. Hij heeft nu bekend het kind in dertijd naar een verlaten terrein aan de Bloemistenstraat in Kortrijk te hebben meegelokt, waar hij zich aan haar wilde vergrijpen. Magda ver zette zich, waarna hij haar doodde. Het lijkje verborg hij in de kelder van het gebombardeerde huis, waar Met de Zonnekerkis Jos Cleber gisteren met zijn gezin uit Amsterdam naar Zuid-Afrika vertrokken waar hij zich zal ves tigen. Jos Cleber met echtgenote en dochtertje Karin groeten de bekenden die achterbleven. rechtbank verschijnen, maar voor de kinderrechter die waarschijnlijk zal gelasten hem in een strafinrichting of in een kliniek voor geestelijk ge stoorden onder te brengen. De jongen heeft tegenover de politie verklaard het meisje te hebben ver- het woensdag is aangetroffen, onder moord te d wat hi) ln L ppn nnnn erppncrriiK criiL-L-pn erppn een hoop steengruis en stukken steen, steen. Het was geheel tegen de verwach ting in, dat de jongen een bekentenis aflegde. Men beschouwde hem als een getuige en niemand dacht eraan dat hij de dader was. Doordat hij nog geen zestien is, zal de jeugdige moordenaar niet voor de poldstad had zien gebeuren". De jongen is in augustus 1946 in Leopoldstad geboren en kwam in juli 1960 uit Kongo naar België, na daar tijdens de muiterij van de Kongolese weermacht in de dagen na het onaf hankelijk worden van Kongo wreed heden en gewelddaden te hebben meegemaakt. Ranulfo Gonzalez, hoord van de ge heime politie in Guatemala, is woens dagavond vermoord. De regering heeft de grondwet buiten werking ge steld en de staat van beleg afgekon digd. Zü beschuldigt communisten van de moord. In een ministeriële verklaring aan het Guatemalteekse Congres is gisteravond meegedeeld, dat Gonzalez op de hoogte was van een komplot om president Fuentes t« vermoorden en de regering omver te werpen. Ook de ministers en de aartsbis schop van Guatemala zouden volgens dit komplot om het leven moeten worden gebracht. In de verklaring werd verder gezegd, dat de regering in de buurt van verscheidene stran den geheime wapenvoorraden had ontdekt. Twee leiders van de gematigd linkse Revolutionaire Partij en 20 anderen zijn gisteravond gearresteerd Er werd niet bekendgemaakt waar van zy beschul digd worden. Nassaukapel moet in staml blijven (Van onze Brusselse correspondent) De internationale commissie van deskundigen, die advies moest uit brengen over het al of niet hand haven van cie historische St. Joris- of Nassaukapel binnen het nieuwe gebouwencomplex van de Belgische Koninklijke Bibliotheek te Brussel, heeft gisteren haar rapport aan de voorzitter van het bouwfonds van het Albertineum overhandigd. De commissie is van oordeel dat de kapel integraal en ter plaatse ge handhaafd dient te blijven. Zij is tevens van oordeel, dat het opnemen van de oude kapel in het nieuwe Albertineum de belangrijkheid van dit complex gebouwen zal verhogen. De minister van Openbare Werken heeft besloten dat overeenkomst het advies van de commissie zal worden gehandeld ei; dat onverwijld met de i afbouw van het. Albertineum moet I worden begonnen. Er is vrijwel volledige overeenstem ming bereikt over de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf, die op 1 maart a.s. moet ingaan. Alleen over de van werkgeverszijde voorgestelde invoe ring van de z.g. verschoven werktijd bestaat er nog verschil van inzicht. Partijen bij de CA..O. zijn het er over eens, dat de lonen in de nieuwe CAO een verhoging van tien cent per uur zullen ondergaan. Dit komt neer op een verhoging van het gemiddelde loon in de bouwnijverheid met ruim vijf procent. Deze loonsverhoging is in relatief opzicht gelijk aan die in aanverwante bedrijfstakken, zo me nen partijen, en in overeen stemming met de voorschriften van het „Akkoord van Wassenaar". Ir. H. D. Prins, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegen bouwers. die dit meedeelde op een in Den Haag gehouden persconferentie, hebben de werkgevers de invoering van de verschoven werktijd voorge steld, omdat men deze winter de er varing heeft opgedaan, dat in de maanden november, december en ja nuari moeilijk bij een vijfdaagse werkweek een dagelijkse arbeidstijd van negen uur kan worden bereikt. Vooral de omstandigheden, waaron der men in deze periode buiten moet werken, zijn daarvoor verantwoorde lijk. In een aantal gevallen kan mis schien ook de kortere periode van daglicht van invloed zijn, maar daar kan men maatregelen voor nemen. Teneinde het door de verminderde arbeidsprestatie te verwachten pro- duktieverlies in de drie wintermaan den te compenseren, zouden de werk gevers graag zien, dat de werknemers in de drie wintermaanden een vijf daagse van 40 uur zouden maken en gedurende de overige maanden een vijfdaagse van 9 uur en twintig mi nuten per dag, om de in de winter maanden verloren tijd in te halen. Van werkgeverszijde betreurt men het erg dat men aan werknemerskant op het ogenblik niets voor een verschui ving van de werktijd voelt. De onder handelingen zijn opgeschort om beide zijden gelegenheid te geven dit punt nader te bestuderen. SOLDAAT OP BIAK VERONGELUKT Op Biak in Nieuw-Guinea is gis termorgen de dpi. soldaat Willem Jan Peters door een vallende kist aan het hoofd dermate ernstig ge wond, dat hij kort daarna aan de gevolgen daarvan is overleden. Hij was 20 jaar en woonachtig in Wy- chen (Gld.). In Venezuela zijn 820 personen ge arresteerd na de onlusten die zich de afgelopen dagen hebben voorgedaan tijdens betogingen tegen de Inter - amerikaanse conferentie te Punta del Este (en pro Castro). Alleen al in Caracas zijn 354 ar restaties verricht. (Due/ ®Cu Uit het Leidsch Dagblad van 27 Januari 1862: Door het Gemeentebestuur van Leiden was aan den foto graaf B. Bruining opdracht gegeven 7 photographiën te vervaardigen van den brand der katoenfabriek, welke fo to's thans uitgereikt zijn aan de Brandmeesters als dank voor hun optreden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1