Manzanillo in Mexico dorado voor vissers Cyclonen enige narigheid in het leven van de inwoners Bungalow voor burgemeester VOETGANGERS VEEHOUDERIJPROBLEMEN ONDER DE LOEP GENOMEN VOORRANG: Katwijkse treiler gestrand BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 JANUARI 1962 (Van onze correspondente in Mexico) dat pas nadat buitenlands initiatief of reeds bestaande Mexicaanse on dernemingen het begin van moderni satie brengen, ook de rijke inwoners van een stadje, die tot dan toe op hun geld hebben gezeten, er iets mee gaan doen ten bate van de voor uitgang. Concurrentie blijkt ook hier een noodzakelijke prikkel. Uit het vaderland ontvingen we zoveel berichten over ijzige koude, over bevroren en afgesloten kranen en hoge kolenrekenin- gen, terwijl de radio ons bovendien op de hoogte hield van de sneeuwstormen in de noordelijke buurlanden van Mexico, dat wij ervan huiverden en besloten naar Manzanillo te gaan, een kust- plaatsje aan de Stille Oceaan, alwaar het weer zomers permanent warm en zonnis is. Weliswaar is het zuidelijker lig gende Acapülco het toeristenoord hij uitstekmaar wanneer wij er zelf op uittrekken, willen wij niet omringd zijn door andere toeristen. En Manzanillo is we zouden haast willen zeggen: dank zij een niet al te goede autoweg daarheen, en doordat het op veel grotere af stand van de hoofdstad is gelegen dan Acapülco veel meer zichzelf gebleven. Het ligt in de staat Colima en is een van de oudste Mexicaanse havens, hoewel het nu als zodanig veel minder belang heeft dan het noordelijker gelegen Mazatlan. Men moet vrij lang door de bergen rij den om er te komen, maar men ontvangt zijn beloning onmiddellijk: het oog ontwaart on-Europese land schappen van zo'n grootsheid, ma jesteit en schoonheid, dat men op elke bocht zou willen stilhouden. Manzanillo moet een juweeltje zijn, denkt men, door al dit omringende heerlijks op een ware climax voor bereid. Maar het oude stadje, pittoresk tegen omringende heuvels gebouwd, is allang geen juweel meer. De oude glorie is vergaan en de nieuwe die ongetwijfeld in blauwdrukken wordt voorbereid is nog niet zichtbaar, daarvoor zijn de straatjes te vuil, de bewoners te indolent, de winkeltjes (die niet oud meer zijn en niet mo dem) te onkarakteristiek, de gebou wen te lelijk en goor. Ideaal klimaat Voor de mogelijkheden van dit kustplaats je intussen kan men al leen het woord „fantastisch" gebrui ken. Het klimaat is kortom ideaal en beter dan in Acapülco omdat het er minder warm is. De ligging tussen heuvels, met steeds gevarieerd uit zicht op verrassend diepblauwe, dood- Zendingsarbeiders naar Nieuw-Guinea De cursus aan de Zendingshoge- sohool van de Nederlandse Hervorm de Kerk te Oegstgeest, die 1 oktober j.l. begon met 35 deelnemers, werd deze week beëindigd. Van de deelne mers staan een arts met zijn vrouw, een wika-sociaal-werker. vier gehuw de onderwijzers en drie ongehuwde onderwijzers en drie onderwijzeressen thans gereed om, na op een van de komende zondagen in een hervormde gemeente te zijn uitgezonden, begin februari naar Nieuw-Guinea te ver trekken. Vanwege de Raad voor de Zending zijn de risico's, verbonden aan een uitgaan op dit ogenblik, uitvoerig met hen besproken. Aan hen is in over weging gegeven hetzij hun vrouw of gezin, althans voorlopig, achter te laten hetzij zelf het gesloten contract te verbreken, waarbij de Raad voor de Zending bereid was de daarmee verbonden vrij hoge kosten voor ziin rekening te nemen. Uit vrye wil be sloten zij allen echter naar Nieuw- Guinea te vertrekken. Dr. G. P. H. Locher, secretaris van de Raad voor de Zending, die hen op de sluitingsavond in de kring van de zendingsarbeiders welkom heette, memoreerde, dat de leden van de Evangelisch Chr. Kerk in Nieuw- Guinea zonder twijfel God danken zullen voor dit besluit. De namen van de nieuwe zendings arbeiders zijn: de arts F- B. van Bentum en echtgenote, die uitgaat in regeringsdienst, wika A. Gaikhorst, de onderwijzers P. C. Hoogendijk en echtgenote. P. de Ruiter en echtge note, J. E. Scheffer en echtgenote. H. J. P. Zijderveld en echtgenote, P. Manten, E. Ubels, J. de Vries en de onderwij zere-sen S. H. A. de Haan en T. H. Krol. In de laatste dagen zijn enkele zen dingsarbeiders na verlof naar Nieuw. Guinea teruggekeerd. Het zijn een sociaal werkster, een administrateur met echtgenote en twee onderwijzers, die beiden hun 'gezin in Nederland achterlieten. ,Met zeven troepen paraat voor een goede daad" Zeven rooms-katholieke ver kennerstroepen uit vier gemeen ten hebben de handen ineen ge slagen om gezamenlijk een actie te voeren, welke voor de middelen moet zorgen, die 'nodig zijn om bouwpastoor N J. Commandeur O.F.M. een doopvont te schenken voor zijn in de naaste toekomst op de hoek van de Vijf Meilaan en de Boshuizerlaah in Leiden-zuidwest te verrijzen Antoniuskerk. De enthousiaste hoplieden van de troepen Sint Franciscus. Sint Jozef, Sint Leonardus en Sint Lodewijk te Leiden, de Sint Franciscustroep te Oegstgeest, de Sint Laurentiustroep te Voorschoten en de Sint Tarcisius- troep te Warmond hebben een plan netje uitgebroed, waarmede zij in één middag al het grootste deel vau de benodigde financiën kunnen vergaren. Morgenmiddag zullen on geveer 150 jeugdige verkenners in de vier gemeenten erop uit trekken om huis aan huis te trachten hun deel van de in totaal drieduizend 1q- ten kwijt te raken. Hoewel de actie die gevoerd wordt onder het motto „Met zeven troepen paraat voor een goede daad" in feite drie weken zal duren, hoopt men toch, dat morgenmiddag de grote slag geslagen kan worden. Men verdacht, dat als de laatste huisbel voor deze actie geklonken heeft, een groot deel van de loten verkocht is. Men heeft vertrouwen dat de geld- en boekenprijzen, die gewonnen kunnen worden, voldoende stimulans daartoe zullen geven. WARMOND Dinsdag a.s. zal de raad der ge meente in openbare vergadering bij een komen. Op de agenda staan on der meer een uitvoerig prea-advies met betrekking tot de bouw van een ambtswoning ten behoeve van de burgemeester. Zoals bekend heeft de burgemeester tijdelijk zijn intrek ge nomen in het pand Oranje Nassau- laan, doch daarbij is al direct vast komen te staan dat een definitieve oplossing slechts kon worden gevon den in de bouw van een ambtswo ning. Door architect H. Dekker zijn twee plannen ingediend: een voor een verdieping woning en een voor een bungalow. De verdiepingwoning zal f. 91.632.- en de bungalow een bedrag van f. 110.486.- aan totale stichtingskosten bedragen. De voorkeur van B. en W. gaat uit naar een bungalow, ondanks de hogere kosten. Het college stelt, dat de woning goede respresentatieve eigenschappen moet hebben, en dat de keuze van de plaats zeer belangrijk is. Deze is gevallen op de grond, gelegen ten I noorden van de Beatrixlaan. j Ee.n ander belangrijk punt van de agenda is een voorstel om beroep in te stellen tegen het besluit van G.S., waarbij goedkeuring werd ont houden aan het plan Zwanenburger polder, voor wat betreft het- in dit plan voor woonwijk bestemde ge deelte. Het beroep aan Hare Majes teit gaat vergezeld van een uitge breide memorie van toelichting, be doeld om de argumenten van G.S. te ontzenuwen. Het is verbode" oinnen dertig me ter va'i een zebrapad over te steken Intiem En toch bezit dit stadje, door zijn betrekkelijke isolatie, een intimiteit, die het in onze ogen kostelijk maakt, maar die helaas met elke stap naar modernisatie, hoe wenselijk die ook mag zijn, teloor zal gaan. Men leeft er nog in het ritme van een halve eeuw geleden. Manzanillo wéét, dat het een grote toekomst heeft, maar niemand heeft haast. „Er zit enorm veel geld hier", zei den grondeigenaars ons. „maar het wordt vastgehouden omdat niemand weet wat ermee te doe." Dit ver schijnsel ziet men vaker in Mexico: (Deze pagina is ongecorrigeerd) Lezers schrijven Ledige stadsbussen Iedere dag maak ik gebruik van de stadsbuslijn 3 (Station-Kersenstraat). Het valt mij dan dagelijks op dat zeer weinige passagiers gebruik ma ken van bovengenoemde lijn. Is het nu niet mogelijk om deze lijn door te trekken via de Warmon- derweg—Johan de Wittstraat tot de Rijnsburgerweg? Hiermede ontlast U dan de veelal te zwaar belaste lijnen 1 en 2, en wordt lijn 3 vermoedelijk rendabeler. L. v. K Medische dossiers M.O.B. Appèl tegen vonnis De drie oud-medewerkers van het Medisch Opvoedkundig Bureau (MOB) van de Stichting R.-K. Gees telijke Gezondheidszorg te Leiden zullen waarschijnlijk appèl aanteke nen tegen het vonnis, dat de presi dent van de Rechtbank in Den Haag in het kort geding tussen hen en de stichting heeft gewezen. Bij dit vonnis werd de psychiater drs. J. A. S. Greveling te Noordwij - kerhout, tot voor kort leider.van het MOB en zijn assistenten, de psy chologe drs. M. van Vlijmen en de medisch-maatschappelijk werkster mej. J. Ostheimer, zoals reeds gemeld, gelast binnen drie dagen dossiers en kaartsystemen betreffende patiënten, die zij bij het MOB behandelden af te geven aan het huidige MOB-team. De stichting had dit in kort geding geëist. Drs. Greveling en zijn assistenten hadden deze bescheiden, zoals men zich herrinnert ,toen zij hun mede werking aan het MOB na onenigheid met ,het bestuur opzegden, met zich meegenomen. Zij stelden zich hierbij op het standpunt, dat zij tegenover hun patiënten de plicht hadden over de medische gegevens te blijven wa ken. Zij wilden deze gegevens niet „als een zak knikkers" aan hun op volgers doorgeven, zoals hun raads man, mr. J. W. M. Peek, het tijdens de behandeling uitdrukte. Wel zijn zij bereid deze gegevens, die zij als hun eigendom beschouwen, op verzoek van de betreffende patiënt over te geven. Zij motiveren een en ander met de plicht hun door het medisch beroeps geheim opgelegd. Mr. Peek wil bij een eventuele be handeling de nadruk leggen op de eigendomskwestie en voorts op de juridische vraag of de stichting gerechtigd is een procedure te voe ren voor het MOB. De oogst van twee uur vissen in Manzanillo. stille baaitjes, rotsen, vruchtbare grond, waarop nu vooral de kokos palm groeit, kon niet fraaier zyn. Het wemelt er van vis. Wie honger heeft, neemt maar een duik in het groene, kristal heldere zeewater en met een schepnetje vist hij zyn lunch plus zijn diner bij elkaar. Wij trokken derhalve een Neptu- nus-kostuum aan, dat het mogelijk maakte urenlang onder water een onderzoek in te stellen. Zolang wy aan de oppervlakte vertoefden, toon den de vissen zich wat verontrust, doken we echter dieper naar bene den, dat bleven zij in alle maten en kleuren kalm om ons heen zwemmen. De vissers van Manzanillo met een dagelijks inkomen van 20 tot 25 pesos (ongeveer 7 gulden) „werpen 's ochtends vroeg of tegen de sche mering „een net van een 500 meter lengte en met een breedte van twee meter" in het water uit. De twee uiteinden worden dan door op het strand staande vissers langzaam naar elkaar toegetrokken. Tot groot plezier van zwemmers en badgasten komt het dan soms tot een waar visballet. Zo hebben wij diverse malen de in telligentie van de Manzanillo-vissen bewondert, wanneer wij meer dan de helft van de vangst weer in het water en de vrijheid zagen terug springen in een waar spring-concours Dit alles onder de stoicijnse blikken van de pelikanen, die onbeweeglijk op de uit het water stekende rotsen zitten. Verschillende malen zagen we ook een visser zijn roeibootje ne men, waarmee hij een honderd meter de zee opvoer, om dan met een een voudig zuurstofapparaatje en een schepnet in het water te springen. In de tijd van een half uur is hij met zijn bootje terug om de vis aan de badgasten te verkopen Diepzeevissen Er worden in Manzanillo waar waterskiën en zeilsport nog slechts in geringe mate worden bedreven veel viswedstrijden gehouden en menige badgast, die gaat diepzeevis- I sen, komt met een kolos van 50 tot 60 kilo terug, waarvoor soms een uur of anderhalf uur nodig is om hem in de boot te krijgen. I Na een verblijf in dit visrijke oord hebben we heel goed begrepen waar om lïiemand in Manzanillo haast heeft, en waarom niemand omwille van toeristen en hun geld iets zou doen of iets zou laten. De inwoners van Manzanillo hebben alles wat ze willen, altijd zon, altijd een zachte zomer, ze kunnen alle dagen zoveel verse oesters en garnalen eten als ze willen, rusten op hun mooie stran den, afkoelen in zee en in baaien, die dag en nacht een ideale zwem- temperatuur hebben. En als ze dorst hebben, nemen ze hun machete (dolk, slaan de kop van een groene kokos af, drinken het sap op en doen zich te goed aan het zachte kokos vlees. Het is waar, cyclonen bezorgen hun de enige narigheid in het leven. Wij konden nog goed het pad van de cycloon van 1959 volgen, die als een mes alle palmbomen tot op de helft afsneed en hele dorpen van palm- hutten volkomen wegvaagde. Maar zelfs cyclonen hebben geen invloed op het laconieke karakter van de Manzanillezen. In de prachtige, nieuwe eenvoudige huisjes die de regering voor al de door de ramp getroffen hutbewoners liet bouwen, woont vrijwel geen mens. Elders heeft men weer zijn palmhutje neergezet, dat er wel zal staan tot de volgende cycloon. Slordig Omdat er vrijwel geen concurren tie in Manzanillo bestaat, bevinden zich de enkele, soms heel praktisch en goed gebouwde, hotels met hun prachtige ligging in een enigszins deplorabele slaat, welke steevast het gevolg is van een nonchalante of zeer oude eigenaar, die ook zonder vernieuwingen zijn 'natje en droogje uit het hotel kan halen. Men geeft er verschillende poëtische namen aan dezelfde soep, al naar gelang de dag van de week. Het brood is altijd oud, het is onmogelijk om iets echt warms opgediend te krijgen, verse koffie blyft een droom, men krijgt altijd warm water en een pot met poe derkoffie geserveerd, de obers heb ben nimmer haast en als er een het zoutvaatje laat vallen, dan ziet hij daarin niet de minste reden om het op te rapen, daar dit immers de taak is van de man die na de maaltijden opruimt En toch heeft al deze nonchalan ce de bekoring van een eigen le vensritme, van totale onverschillig heid voor gestroomlijnde „servicio" en hoge toeristeneisen. En daarom weten we waarlijk niet of we Manzanillo modernisering moeten toewensen. We vrezen, dat dan teveel andere toeristen het gaan ontdekken Op bijeenkomst in Wassenaar Op uitnodiging van een viertal sa menwerkende landbouworganisaties te Wassenaar en V oorschoten sprak donderdag in Huize Den Deyl de heer Jh. de Veer, voorzitter van hetWW Produktschap voor Vee en Vlees ove „Veehouderijproblemen". De heer De Veer herinnerde erst aan het akkoord over de tweede fase van d Europese Economische Ge meenschap. dat onlangs te Brussel bereikt werd. Het belangrijkste punt in dit akkoord noemde spreker het grotere gezag, dat aan de Europese commissie is toegekend in verband met- het sluiten van grenzen voor het handelsverkeer. Totnutoe kon door het sluiten van grenzen een moeilijke situatie ontstaan. Voortaan heeft de Europese commissie hierin zeggen schap. De heer De Veer sprak vervolgens over de rundveeproduktie, die totnu toe steeds aangepast is geweest aan de vrij sterk gestegen consumptie in eigen land. In het afgelopen jaar kwam echter de produktie enigszins tot stilstand als gevolg van een te laag prijspeil. Op de duur zal niet ontkomen kunnen worden aan een verhoging van de prijzen. Dit wordt echter doorkruist door een handels waarvan 15.000 Deense koeien mogen worden ingevoerd. Over de varkensstapel zei spreker, dat deze onder invloed van de sinds 1959 gestegen prijzen, aanzien lijk groter is geworden. Het grote probleem is nu, hoe die varkens kwijt te raken. Duitsland is een vaste af nemer van vet spek, maar slechts tot een bepaald maximum per jaar. Ver der worden hammen en bacon uitge voerd. In 1960 werden de prijzen la ger. Gelukkig ken een grote hoeveel heid naar Frankrijk worden uitge voerd. Maar Frankrijk is een onwisse factor. Men kan niet voorspellen, wanneer dit land weer varkens zal gaan afnemen. Ten aanzien van de varkensteelt wees spreker erop, dat het er op aan komt, het voerverbruik zo eco nomisch mogelijk te regelen. De heer De Veer merkte op, dat er in het westen van ons land over het alge meen te weinig bereidheid is zich hierover te laten voorlichten. Reke ning moet ook gehouden worden met het feit, dat de voorkeur van de con sument steeds meer naar mager vlees uit gaat. De vooruitzichten voor de schapen teelt noemde spreker gunstig. De heer De Veer kreeg na zijn inleiding, die met veel aandacht gevolgd werd, ver. Vrachtauto dwars over weg: 1 dode Een kleine personenauto is gister avond om kwart over elf op de Rijks weg RoosendaalEtten (N.-B.) bij café „De Nieuwe Aanleg" op een dwars over de weg staande onver lichte vrachtauto gereden. De 49- jarige mevrouw A. van Loon-Verbeem uit Breda werd op slag gedood. Het gezin Van Loon reed in de auto in de richting Breda met aan het stuur de 21-jarige militair M. J. M. van Loon, gelegerd op de vlieg basis Gilze-Rijen. Bij „De Nieuwe Aanleg" wilde de chauffeur van etci uit de richting Breda komende vrachtauto linksaf het parkeerterrein van het café oprijden, waar hy wil de overnachten. Op het voetpad stond evenwel een auto geparkeerd, zodat de vrachtautochauffeur zijn wagen dwars over de weg even stopte, om te zien of hij er wel langs kon. De heer Van Loon merkte het aan de zijkanten onverlichte gevaarte te laat op, zodat de personenauto met een hevige klap op de laadbak van de aanhangwagen terecht kwam en to taal vernield werd. De militair en zij-a vader, de 55-jarige A. J. M. van Loon, zijn opgenomen in het zieken huis te Roosendaal. Zij maken het redely k. Medische Dienst Leiderdorp: dokter H. Bakema, I Hoofdstraat 8, Leiderdorp, tel. 24828. Oegstgeest: dokter Meissner, telef. 24865. Voorschoten: dokter Van der Kooy, J. W. Frisolaan 3—5, tel. 2527. Wijk verpleging: Gezondheidscentrum, tel. 2527. En dokter Abarbanel, Chopin- laan 32, tel. 3875. Wassenaar: dokter H. W. Plink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075. En dokter H. D. Boer, Wittenburgerweg 188, telef. 9124. De Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Warmond: dokter Bots, Voorhout, tel. 02532—7393. Wijkverpleging: zus ter Meijssen, Kerklaan 17a, Voorhout tel. 02532—7796 of 01711—206. verdrag met Denemarken, op grondscheidene vragen te beantwoorden. OEGSTGEEST WAT DE PROT. CHR. PARTIJEN VERENIGT Op uitnodiging van de A.R.-Kies- vereniging sprak gisteravond in het Witte Huis in een openbare verga dering, de heer C. J. van den Heuvel, gemeentesecretaris te Moercapelle, over het onderwerp „Wat ons als protestants-christelijke partijen verenigt". Over het eerste punt: eenvoudig christen zijn in de Nederlandse sa menleving, merkte de spreker op, dat men kent de algemene onschrijving. Daaronder vallen velen, die zich christenen noemen en een kleinere groep die waarlijk Gods woord als richtsnoer en toetsteen aanvaarden. Voor h en is het liberalisme en het socialisme niet bewust verenigbaar. Bij de V.V.D. en bij de P. v. d. A. in meerdere mate wordt gelijke waarde gehecht aan hen, die niets willen weten van gebondenheid aan God. Aan de hand van de partijprogram ma's kwam de heer v. d. Heuvel tot de conclusie dat er volledige overeen stemming is in het principiële uit gangspunt van de vier protestants chr. partijen. Verschillen over onder delen moet men niet verdoezelen, want daarmee lost men geen proble men op, doch deze verschillen nopen wel tot voortdurend beraad, doch zijn niet genoegzaam voor scheiding. Spreker merkte op dat verschillen dwars doqr de partyen heen lopen en dat ze in de partyen soms groter zyn dan tussen de partijen. Boven dien zyn er tal van verschillen die van zo theoretische aard zijn, dat ze zelden in de praktijk aan de orde komen. De door de voorzitter van de C.H.U. mr. Beermink, geuite bezwaren tegen samengaan van AR. en C.H.U. wer den besproken. Spreker is het met de Unie-voorzitter eens dat de tijd van fusie nog niet is aangebroken. Hij drong evenwel sterk aan op een christelijk contact-centrum voor alle prot. chr. partyen ter bespreking van problemen. Daaruit zou te zijner tijd kunnen voortvloeien een fusie. Men heeft als christen de plicht en de roeping daarnaar te streven. Zolang deze fusie nog niet tot stand is ge komen is hartelijke samenwerking geboden. Er werd gelegenheid gegeven tot discussie, waarvan de heer J. F. N. van Os uit Doorn ruimschoots ge bruik maakte ter propagering van de doelstellingen van de Positief Chris telijke Nationale Unie, waarvan hy voorzitter is. WASSENAAR Verbinding Den Haag-W assenaar Naar aanleiding van door het Sta tenlid. mevr. mr. M. N. W. Dettmeyer- Labberton gestelde vragen over het ontwerpen van een verkeersplan tus sen Wassenaar en Den Haag, met o.a. een autoweg in het verlengde van de Wassenaarsweg. delen Ged. Staten van Zuid-Holland, dat sedert jaren de verbindingen tussen Wassenaar en Den Haag in studie zijn. In dit raam wordt ook de mogelijkheid van een zgn. centrale wee tussen beide plaatsen, welke een verbinding zal moeten vormen tussen de Wasse- naarseweg en de Wittenburgerweg. onder ogen gezien. De aanleg van deze weg huodt verband met die van de provinciale weg no. 1 door de dui nen. Op 10 oktober 1958 vond een be spreking omtrent laatstgenoemde weg plaats tussen het college van G.S. enerzijds en de colleges van bur gemeester en wethouders van 's-Gra- venhage en van Wassenaar ander zijds; in aansluiting daaraan, hebben G.S. in het bijzonder met betrekking tot de aanleg van de centrale weg. het overleg met het college van Was senaar voortgezet. Aan dit college hebben G.S. te k.ennen gegeven, dat zij voorshands gaarne zouden zien, dat deze centrale weg ongeveer gelijk tijdig met de provinciale weg van wege de gemeente Wassenaar zou worden aangelegd teneinde te voor komen dat de weg door de duinen al spoedig door het drukke verkeer tus sen Wassenaar en 's-Gravenhage overbelast zoup geraken. Afgespro ken werd. dat deze aangelegenheid in het kader van het vast te stellen uit breidingsplan voor de gronden gele gen ten zuiden van de verlaten spoor baan nader zou worden bezien en dat de technische diensten van provincie en gemeente hierover nader overleg zouden plegen. Dit overleg is nog niet beëindigd. Het vergt aldus G.S., veel zorg en tyd om een zo aan vaardbaar mogelijk tracé langs de buitenplaatsen Oosterbeek, Clingen- dael en Duin digt te vinden. Hierbij ls tevens betrokken het uitbreidingsplan Reigersbergen van de gemeente 's-Gravenhage, met name ten aanzen van het wegtracé langs de Waalsdor- perlaan. Omtrent de vraag, of en zo ja, langs welk tracé de centrale weg zal dienen te worden aangelegd, is nog geen beslissing genomen. Enige tijd geleden heeft mevrouw Sandbergh-De Vlieger de kassen op de buitenplaats „De Vrye Bliek" opengesteld tegen een toegangsprijs, die ten goede kwam aan de Wasse naarse afdeling van het Prinses Bea trix Poliofonds. Naar wij vernemen heeft h(.„ bezoek aan de kassen een bedrae van f. 200 voor het poliofonds opgeleverd Gouden zakenjubileum Dinsdag is het een halve eeuw ge leden. dat het loodgietersbedrijf van de firma D. Kret en Zoon. gevestigd aan de Hoge Rijndyk 71, werd opge richt Ter gelegenheid van dit gou den Jubileum wordt dit middag van 4 tot 6 uur in restaurant Van der Heljde.n een receptie gehouden. Alleen NEMEN ais er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt Eenrichtingsweg - links afslaan Bij het naar links afslaan om een zijweg in te gaan, zijn bestuurders van motorrijtuigen verplicht van te voren „tegen de as", dus tegen het midden van de rijbaan, te gaan rij den. Het spreekt natuurlijk vanzelf stelt de ANWB dat dit pas mag ge beuren nadat men zich ervan over tuigd heeft, dat het uitwijken naar links voor het achteropkomend ver keer geen gevaar voor botsing kan ontstaan en daarna richting heeft aangegeven. Rijdt men evenwel in een straat met eenrichtingsverkeer, dan moet men niet „tegen de as" van de rij baan gaan rijden, doch zoveel mo gelijk aan de linkerzijde van de rij baan. WISSELKOERSEN Amsterdam, 26 Januari Londen 10.14—10.14%; New York 3.60H— 3.60H: Montreal 3.45—3.45%; Parijs 73.60—73.65; Brussel 7.24%—7.25%; Frankfort 90.27%—90.32%Stock holm 69.86%—69.91%; Zürlch 83.57— 83.62; Milaan 58.10%— 58.15%Ko penhagen 52.38—52.43; Oslo 50.58— 50.63; Wenen 13.96—13.97; Lissabon 12.64—12.65 Bij het binnenlopen van de haven van IJmuiden is de Katwijkse mo- tortreiler Katwijk 42 „Nicolaas Sr" (een schip van 350 ton, gebouwd in 1959 en 900 pk sterk) op de afbraak aan het uiteinde van de Zuiderpier gelopen en gestrand. De Katwijk 42, die een langdurige visreis in de noordelijke Noordzee achter de rug had, was woensdag avond op de thuisreis, toen zich een kleine explosie in de machinekamer voordeed. Het werd niet verantwoord geacht de reis op eigen kracht voort te zetten en daarom nam de Katwijk 176 „Geziena Geertrui" van dezelfde Katwijkse rederij de Katwijk 42 op sleeptouw. Toen het transport donderdag avond omstreeks half tien voor de havenmond van IJmuiden verscheen, gooide de Katwijk 176 haar sleep los, daar de Katwijk 42 „Nicolaas Sr" de resterende korte afstand naar de vissershaven op eigen kracht zou af leggen. Bij het binnenlopen van de havenmond In IJmuiden. is de treiler vast gelopen op dat gedeelte van de Zuiderpier, dat reeds boven water is opgeruimd. De sleepboot „Nestor" slaagde erin de Katwfjk 42 omstreeks half elf vlot te trekken en de treiler daarna naar de vissershaven in IJmuiden te bren gen. Het schip heeft volgens de eerste controle geen lekkage opgelo pen. BEURSOVERZICHT Internationals zwak AMSTERDAM, 28 januari Het Damrak heeft vanmiddag af scheid van deze beursweek genomen met een zwakke tendentie voor de internationale waarden. Op het ver laagde niveau kwam er wat vraag voor deze fondsen los voor Ameri kaanse rekening. Hierdoor zette de koersdaling niet verder door. Op de lage openingskoersen volgde, gedu rende de verdere beursduur, een licht herstel. Dit kon niet verhinderen, dat Philips op 953, bijna 13 punten beneden het slot van donderdag noteerden. Unilevers ruim f. 2. lager op f. 184.60. waarna f. 185.10 werd gedaan. Koninklijke Olie bijna f. 2.— lager op f. 122.00. Hoogovens moesten op 753 circa 7 punten prijsgeven, terwijl Aku met een notering op 397, 3 pun ten van de gisteren behaalde 7 pun ten koerswinst moesten afstaan. De handel was gering. Wall Street probeerde gisteren de betere stemming van woensdag ver der voort te zetten. Dit lukte aan vankelijk doch tegen het slot gooiden winstnemingen roet in het eten, waardoor de beurs sloot met een licht verdeelde stemming. De Nederlandse hoofdfondsen lagen er aangeboden. Hierop reageerde het Damrak van daag dan ook prompt met de boven genoemde lagere koersen. De leidende cultures waren wei nig veranderd. De scheepvaart-aan delen gaven merendeels bescheiden koerswinsten te zien. De Staatsfond- senhoek was weer aan de vaste kant. Aandelen Twentsche Bank werden onveranderd geadviseerd. Op last van het beursbestuur werd geen notering opgemaakt in aande len N.V. Exploitatie Maatschappij Scheveningen, in verband met een te verwachten bericht Deze stukken noteerden gisteren 1000%. Op 31 de cember j.l. was de koers 100 punten lager. Of er op de aandelen een bod zal worden uitgebracht en door wie, hierover tastte de beurs in he>t duis ter. Vrydag 26 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. '60-1 4% Ned '60 II 4% Ned '59 4y4 Ned '60 4% Ned '61 4y4 Ned. '53 3% Ned. Gb obi. 3% Ned. '47 3Mi Ned. '51 3Vfe Ned. '53 I-n 3Mi Ned. '56 3% Ned '48 3y4 Ned bel cert. 3y4 Ned '50 I-II 3y4 Ned. *54 I-II 3% Ned. *55 I 3y4 Ned. *55 n 3% Ned. *37 3 Ned G.b obi '46 3 Ned dol. In. '47 3 Ned. Inv cert. 3 Ned. 62-64 3 Indië *37 3 Indië *37 A 3 Ned. won. b.l. '57 6 Ned. w.bJ. '58 4% Vorige Slotkoers koers v. heden 103 GB 103%GB 103 GB 103 %GB 103 GB 103 %GB 103 GB 103 %GB 101% 101A 100 A 101A 101% 101A 97% 97% 81% 81% GB 92% 93 98 98 95% GB 96 95%GB 90% 91 90% 90% 91 91% 9111 91» 91% 93% 93 A 92% 92A 92 A 92% 90% 90% 99% 99% B 100A 100 A 99% 99% 95% 95 A 109 109 102% 102% ACTIEVE AANDELEN 113% 129% 397 Amst. Rubber 113% Ver. HVA-mfJ. 129% AJC.U400% Dell MU cert. 151 149.60 Hoogovens cert.759% 752% Philips gem. bez. 965% 953 GL Unilever cert. 186.80 184.90 Dordtse Petr578 571% Kon P (50 A f 20) 123.80 122.10 Holl. Amer. lfjn 146%GB 146% Java China Pak. 147 147 KLM61.50 61 Kon. Ned. St.boot 188% 189 Kon. Paket Mjj 150 150 Stoom. Mij Ned. 162% 162% Niev Goudr cert 148% 148y4 v. Ommeren cert. 330% 330 Kon. Rott. Lloyd 148% 149 N. Scheepv Unie 151 151% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% Idem 48 (3%) R'dam '52-1 (4%) id "37 I-Il (3%) Z -Holl *55 4% Bankwezen Bb N Gem 58 5% id NWB'52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr '52 Industr. Obligaties Philips Doll. *51 96% 101 96% 101% 104% 100 H 96% 96% 104% 100% 144% 144% Vorige Slotkoers koers v. heden 106 106 B 84% 85% 85 84% 92 92% 92 92 83% 84% 84 B 95% 94 94% 94% 95 B 96 B 96 94% 93% 93% 92% 92% 104% 104% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam *51 12% A'dam *56 I 2% A'dam *56 n 2% A'dam *56 rn 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag '5212% Idem II 2% R'dam *52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Hol! '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco246.50 245.50 Amst. Bank 392 396 Cultuurbank 34% 33% Holl. Bank U eert. 213% 213% Ned. Handelmij. 348 350 Rott. Bank375 373 Twentsche Bank 334 335 Senembah 413 411 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkei's Pat Borsumlj-Wehry Calvè Delft eert. ElectralasmU K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsm. Holl Constructie Ing. bur v Bnij. Internatio Int. Kunstst. Ind. v. Kemp en Beg. Leidse Wolspjfj MüJler en Co N£. Ned. Kabelfabr. Philips pref Rott. Droogd Mij. Sikkens Groep Ver Touwfabr Walvisvaart Wernink's Bet.mij Wilton FeiJenoord v. Wijk - Heringa Zaalberg 731 733 297 296 78 79 920 905 345 362% 361% 170% 173 416 420 220 219% 214% 213% 80% 80% 140% 143% 551 550 485 485 600 597 290 284 546 540 900 905 375 380 96% 96% 199 291 293 91 92 138 138% Mjjnbouw en petroleum Kon Petr (f 20) Amerik fondsen Canad Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 490 484 124.50 124.10 25 H 25% 77 A 76% 52 50% 41% 41% 54% 53% 55 A 55% 83% 83% 55% 55% 36% 37 A 33 A 33 A 74 73 A

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11