op deze noiiannse erwtensoep van B. DE KONING goemaat Amerikaanse negerkomiek neemt klank en zwart in de maling Waardevol initiatief Venetiaanse Biënnale De „kelderrotten" van Berlijn bewaken ondergrondse grens VOETGANGERS: Afzonderlijke tentoonstelling van werk van prijswinnaars Vernieuwing van vloot ook in 1961 voortgezet UW SMAAKGARANTIE i zondag-soep voor elke dag! groot zakje 68 ct WEEKEND-VOORDEEL ALLEEN VRIJDAG EN ZATERDAG LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 25 JANUARI 1962 EN jonge cabaretartiestDick Gregory, is er als eerste Amerikaanse negerkomiek in geslaagd de rasaenmoeilijkheden in de Verenigde Staten tot onderiuerp van zijn grappen te maken en hij doet dat door zowel blank als zwart er tussen te nemen. Dat is een hachelijke onder neming, maar Gregory is een zachtmoedig man met een aangeboren goede smaak en hij weet alle bitterheid uit zijn grappen te toeren. Zijn eerste optreden voor een groot gezelschap was in Chicago, waar hij een vergadering van zakenlieden uit de zuidelijke staten vermaakte. Een van zijn toehoorders kwam na af loop van de voorstelling naar hem toe, stopte hem een biljet van hon derd dollar in de hand en zei met tranen in zijn stem: „Je hebt het antwoord op onze problemen in het zuiden gevonden". Maar Gregory is er even trots op, dat bij een andere gelegenheid een neger naar hem toe kwam en zei: „Nu ik naar jou ge luisterd heb, ben ik lang niet meer zo bitter als vroeger". Gregory is 29 jaar, woont nu in Chicago, maar werd in St. Louis ge boren. Hij werd voor zijn beste grap pen geïnspireerd door de „Sit-in" demonstraties in de zuidelijke sta ten, waar negers in cafetaria's op stoelen gingen zitten, die alleen voor blanken bestemd waren, bij wijze van passief verzet tegen deze discri minatie. „Ik heb bij die gelegenheid negen maanden op een cafetaria- kruk gezeten" vertelde hij. „Toen de directie eindelijk besloot om ook ne gers te bedienen, stond wat ik wilde eten niet op het menu. Sabena - vluchten Eelde— Brussel (Van onze correspondent) De Belgische luchtvaarmaat schappij Sabena gaat voor passagiers vanaf de luchthaven Eelde vliegen, zij het op kleine schaal, in charter- verband en onder zeer bepaalde voorwaarden. Het betekent, dat iede re passagier uit het noorden, die heeft geboekt voor een van de inter continentale lijnen van ie Sabena, op bestelling en tegen betaling van f 30 van Eelde naar Brussel kan vlie gen. Deze 80 minuten durende vlucht te aansluiting op de vertrektijden van de grote lijndiensten vanuit Brussel. Vanzelfsprekend geldt pre cies hetzelfde voor de terugreis. De eerste van deze vluchten op be stelling wordt op 30 januari a.s. ge maakt door het echtpaar R. Noor- bergen uit Groningen, dat bij de Sa bena voor New York heeft geboekt. Dit is dan een antwoord, zij het onbedoeld, (de plannen zijn al van oudere datum) op de nieuwjaarsrede van burgemeester J. Tuin van Gro ningen, die op 9 januari van leer trok tegen de KLM en onder meer zei: „Wij zullen er daarom goed aan doen ons voor de ontwikkeling van onze luchthaven Eelde niet te veel te oriënteren op de KLM. Kennelijk isd e bereidheid om met ons samen te werken bij anderen groter dan bij de KLM.aa De Sabena gaat de vluchten Eelde- Brussel en terug uitvoeren met kleine toestellen van het type Cessna-310, waarin plaats is voor 3 passagiers. Zelfs voor één passagier wordt gevlo gen, maar uitsluitend op grond van een boeking voor een intercontinen tale passage (voor New York, Mexi co City, Leopoldstad, Elisabethstad, Ndola Noord-Rhodesië) of Johan- Johannesburg). Kamerlid Peters bij botsing gewond Vannacht om half drie zijn vier personen ernstig gewond bjj een frontale autobotsing op de Rjjksweg te Susteren. Onder hen is het Twee de-Kamerlid M. Peters uit Rooste ren, die met de andere slachtoffers is opgenomen in het ziekenhuis te Sit- tard. Als mogelijk oorzaak van het on geluk wordt gedacht aan gladheid. Bij de botsing waren betrokken de personenauto van de heer Peters en een bestelwagen van de firma Sinal- do. De bestuurder daarvan, een ver tegenwoordiger uit Roermond, en de mede-inzittenden, een dame en een heer, zaten zodanig bekneld, dat an dere automobilisten een half uur no dig hadden om ze te bevrijden. De heer Peters is vanmorgen geopereerd. Zjjn pijlen schiet hij evenwel niet alleen op toestanden in de zuidelijke staten af. „Er is eigenlyk geen ver schil tussen noord en zuid" zei hij eens. „In het zuiden kan het de blanken niets schelen, hoe dichtbij ik kom als ik maar niet te belang rijk wordt, en in het noorden mag ik zo belangrijk worden als ik wil, als ik maar niet te dichtbjj kom". Gregory heeft nu een contract met de beroemde Crescendo-club in Hol lywood en daar noemt men hem al ,de zwarte Mort Sahl", waarmee hij dus op één lijn wordt gesteld met de beroemde joodse cabaretier met de vlijmscherpte tong. „Ja', zegt hij, „en in Kongo noemen ze Mort Sahl de blanke Dick Gregory De jonge uegerkomiek is in de ar moedigste omstandigheden opge groeid. Zijn ouders waren al uit el kaar gegaan, toen hy nog maar een baby was. Hij herinnert zich nog, dat zijn moeder hem bij wijze van troost uitlegde: „Wij zijn niet arm. We hebben alleen maar geen geld. Dat is een heel verschil". Desondanks zag hij kans aan de universiteit van Zuid-Illinois te gaan studeren. Hij deed daar economie en ontwikkelde zich tevens tot een ge vierd atleet door op twee na de bes te sprinter op de halve mijl in Ame rika te worden. Hij was twee jaar in militaire dienst en heeft nu een vrouw en twee dochtertjes. „Ik heb al vanaf miin vroegste jeugd af over mensen gepraat. Ik begon al in St. Louis, toen ik als jongetje van vijf jaar schoenen poetste. Daarvoor ging ik de café's af en op die manier heb ik duizen den mensen kunnen observeren met al hun eigenaardigheden". Gregory's grappen worden op het ogenblik in Amerika overal doorver teld. Zoals deze over de Newyorkse politie: „Ik vind het fyn, dat de politie in New York nog maar veer tig uur per week behoeft te werken. Laten we nu maar hopen, dat de boeven zich aan dezelfde uren wil len houden". En deze: „Ze hebben me een rol in een wild-west film aangeboden, maar dat doe ik niet. Zodra ze een wildwest film met ne gers gaan maken, winnen de Indi anen". ZELFBEDIENIMGSZAAK GEEN SLAGERSWINKEL De afdeling van een zelfbedie ningszaak, waarin vlees en vleeswa ren worden verkocht, is geen sla gerswinkel. Dit heeft de Haagse eco nomische politierechter uitgemaakt in een zaak tegen de coöperatie „Delfland" te Delft, die gisteren werd behandeld. De coöperatie was gedagvaard we gens overtreding van de verordening, die de vakantiesluiting van sla gerswinkels in Delft regelt. De zelf bedieningszaak van de coöperatie, waar ook vlees en vleeswaren wor den verkocht, is namelijk geopend geweest in de vakantieperiode van de slagerswinkels. De officier van justitie was het in deze zaak niet eens met de politie te Delft, die meende dat in dit geval van twee winkels, een kruideniers- bedrijf en een slagerswinkel, moet worden gesproken. Naar zijn oordeel is hier sprake van een gemengd bedrjjf. Aangezien hier derhalve niet van een slagers winkel gesproken kan worden, vroeg hij vryspraak. De politierechter was het geheel met hem eens en, sprak de coöperatie dan ook vrij. OAS - conferentie twee standpunten Op de conferentie van de 21 OAS- staten te Punta del Este (Uruguay) heeft tot dusver geen enkel land zich uitgesproken voor lidmaatschap van Cuba van de Organisatie van Ame rikaanse Staten, maar acht hebben zich tegen sancties uitgesproken. De andere landen zijn voor sancties, maar zij komen twee stemmen te kort om de meerderheid van tweeder de te halen die het handvest van de OAS eist voor een besluit om over te gaan tot sancties. BIDSPRINKHANEN IN ARTIS GESTOLEN Zondagmiddag of maandagmorgen vroeg zijn, naar eerst thans met zekerheid kon worden vastgesteld, uit het lnsectarium van Artis drie vol wassen mannetjes en drie larven van de grote bidsprinkhaan gestolen. De dieren hadden juist enkele dagen daarvoor hun intrede in Artis ge daan. De entomoloog van het Zoologisch Museum, de heer D. Piet, die tevens is belast met de zorg van het insec- tarium, had de bidsprinkhanen mee gebracht van een dienstreis naar Egypte. Hij had ze met moeite verza meld enMnet nog grotere moeite le vend vervoerd. Artis was bijzonder ingenomen met deze voor het insec- tarium kostbare aanwinst. In lange tijd waren deze bidsprinkhanen, waarvan speciaal de mannetjes moeilijk zijn te verkrijgen, niet meer in de collectie geweest. Men hoopt dat de dader tot andere gedachten zal komen en de dieren naar Artis zal terugbrengen. Het is verbode- omnen dertig me ter van een zebrapad over te steken (Van onze Romeinse correspondent) Het bestuur van de Biënnale in Venetië heeft bekendgemaakt, dat dit jaar naast de officiële interna tionale tentoonstelling van beelden de kunsten in de paviljoens van het stadspark die sedert 1S95, zij het onderbroken door twee oorlogen, iedere twee jaar wordt gehouden een afzonderlijke expositie zal wor den ingericht in de zalen van de „Ala Napóleonica" Die bijzondere tentoonstelling zal in waarde nauwelijks onderdoen voor de grote in ,,de tuinen". Men zal er namelijk werk verenigen van alle schilders en beeldhouwers die de laatste twintig jaar in Venetië een premie hebben verxoorven en niet alleen Italianen, maar ook vreemdelingen. Het is heel aardig een schilder of beeldhouwer te bekronen en ieder die in het betrokken jaar de tentoonstel ling bezoekt, kan dan beslissen of hij het al dan niet eens is met het oordeel van de (meestal uiterst be voegde) jury. Maar de smaak wij zigt zich. En de werkwijze der kunstenaars eveneens. Zal hij, die het in 1948 eens was met de jury, in 1962 nog vinden, dat zij de juiste keuze heeft gedaan? En hoe hebben de kunstenaars, die toen als uitblin- kers golden na hun triomf in Vene tië, zich verder ontwikkeld? Venetië is geen tentoonstelling voor beginnelingen. Het is de ontmoeting, iedere twee jaar weer (het woord „biënnale" betekent tweejaarlijk) met het allerbeste wat de wereld op het gebied der hedendaagse beelden de kunst heeft te bieden. De verschil lende deelnemende landen, en dat zijn er doorgaans zo'h veertig, heb ben ieder hun eigen paviljoen en een nationale commissie bepaalt welke kunstenaars waardig worden geacht deel te nemen aan het groot kunst festijn der lagunenstad. Het criterium is niét overal het zelfde. Sommige landen (vooral Zwit serland, Finland, een enkele keer ook Nederland of België) sturen een groot aantal werken van een paar kunstenaars, soms van slechts één enkele. In andere paviljoens (Frank rijk, Duitsland en vooral Italië) vindt men tientallen, in Italië een paar honderd kunstenaars vertegenwoor digd met ieder slechts een beperkt aantal werken, zelden meer dan een stuk of tien, twaalf. Het geheel geeft, niet als men het één keer bezoekt, maar als men trouw iedere twee jaar weer naar Venetië tijgt, een vrij volledig over zicht over wat er in de wereld van de kunst omgaat.Van de prijswin naars hoort men meestal nooit meer iets. In andere gevallen gaat het om namen die een ieder kent, namen van wereldberoemde meesters als Braque of de Italiaan Guttuso, om twee uitersten te noemen. Het zal ze ker boeiend zijn te zien hoe de we- reldberoemden en degenen, die schijnbaar in vergetelheid zijn ge raakt, na hun bekroning hebben ge boerd. ZENUWSLOPEND BAANTJE Ze noemen zich „kelderrat- ten" en staan op wacht—in de tunnels van de ondergrondse in Berlijn. De ,,kelderratten" zijn 24 Westberlijnse politiemannen, die tot taak hebben een grens te bewaken, die ongeveer tien meter onder de grond ligt. Deze vreemde grenslijn wordt ge markeerd door een witte lijn, die de communisten in de tunnels gekalkt hebben. Op vier punten buigt de Berlynse ondergrondse af onder Oostberlijns gebied. De treinen stop pen daar niet maar moeten de route wel volgen, omdat de ondergrondse nu eenmaal werd aangelegd in een tyd, dat de stad nog niet verdeeld was. Tegenover elke Westberlijnse poli tieman staan vier leden van de Oost berlijnse treinpolitie. Aan beide kan ten is men met pistolen bewapend. Het is een weinig benijdenswaardig zenuwslopend baantje, want tussen de mannen en de passerende treinen is nauwelijks ruimte ongeveer der tig centimeter. Op de piekuren, tus sen 6 en 8 uur in de morgen en tussen 4 en 7 uur 's avonds rijdt er elke 90 seconden een trein voorbij. Op andere tijden ligt er vijf minu ten tussen elke trein. Aan de westelijke kant van de tun nel, vlak onder het station Frledrich- strasse, is er een kleine nis in de muur, waar een politieman even kan rusten. Maar om daar te komen, moet hij over de rails springen, die onder spanning staat. Raakt hij die aan, dan is hij op slag dood. De stroom komt uit West-Berlijn. Een van de Westberlijnse „kelder- ratten" zei: „Overdag maar dag en nacht maken niets uit, want het is hier altijd aardedonker staan we hier alleen, s'Nachts zijn we met ons tweeën". Een geliefde bezigheid in die eenzame uren is het leggen van munten op de rails, die door de treinen dan plat worden gemalen. De Westberlijnse en Oostberlynse politiemannen wisselen vrijwel nooit een woord met elkaar. De commu nisten hebben In de tunnels zoveel politiemannen, omdat de een de an der in de gaten moet houden. On langs ls er nog een Oostberlijnse agent naar het Westen ontsnapt door plotseling over de rails te sprin gen. HU had zich tevoren even van zUn groepje verwyderd. De Westberlijnse politie doet tel kens twee uur dienst in de onder grondse, maar de Oostberlijners moe ten zes tot acht uur aan één stuk op hun post staan. Tijdens de nachtdienst is het alsof de mannen in een reusachtige graftombe staan. De laatste trein gaat om elf uur voorbij en de eer ste komt pas om vijf uur 's ochtends langs. Gedurende die zes uur heerst er in de tunnels absolute stilte slechts af en toe onderbroken door het schrapen van een laars op de stenen bodem, gekuch van de poli tiemannen of het druppen van wa ter. De Westberlijnse treinmachinisten „groeten" de politiemannen door tel kens wanneer zij voorbij komen hun fluit in werking te stellen of stoom uit hun remmen te laten ontsnap pen. De communisten hebben hun wit te grensiyn aangebracht precies on der de grens die aan de oppervlakte loopt, en ook onder de grond nemen zU die grens doodernstig op. Zij worden kwaad, wanneer iemand er zelfs maar een voet op zet. „Op een keer zette ik mijn voet over de witte lijn", vertelde een Westberlijnse politieman, „en een trapo (en lid van de Oostberlijnse transportpolitie) schreeuwde onmid dellijk, dat ik mij van het gebied van de D.D.R. moest verwijderen, an ders zou hij maatregelen moeten nemen". In 1961 werden van de IJmuiden- se vissersvloot 7 schepen afgevoerd, maar er kwam een even groot aan tal bij. In maart vertrok als eerste de kotter De Hoop IJm. 45, die on der de naam Klaartje Sch 60 Sche- veningen als thuishaven kreeg. De Wiron III IJm. 221 ging eveneens naar Scheveningen en werd in de zomer onder de naam Comelis Sch 243 in de vaart gebracht. Naar het buitenland werden de treilers Medan IJm. 57 en Job Gouda IJm. 79 ver kocht. Beide schepen behoren nu tot de Canadese vloot; ze vertrokken 5 juni uit IJmuiden. De ramp, die de motortreiler Elie Cheneviere IJm._ 32 overkwam zal lang in herinnering blijven. Op 19 oktober ging dit schip op de thuisreis verloren. De eerste Nederlandse hektreiler Maria Elizabeth IJm. 5 vertrok op 22 augustus voor zijn eerste reis naar zee. Het zusterschip de IJm. 25 zal begin 1962 in de vaart komen. De naam Haarlem IJm. 9 kwam in juni weer in het bedrijf terug. Voor de naar de sloperij verkochte stoom- treiler kwam namelijk een nieuwe motortreiler in de plaats. Dit schip kwam op 17 juni in bedrijf. Op 2 oktober werd de nieuwe kot ter Wiron VIII IJm. 205 in de vaart gebracht en op 22 november vertrok de nieuwe De Hoop IJm. 45 voor de eerste maal naar de visserij. De Dol fijn RO 2 en Willem Robert O 27 gingen in april tot de vloot van IJmuiden behoren, respectievelijk als IJm. 55 en IJm. 56. In iuli werd de kotter „Arendje KW 98 aangekocht, welk vaartuig thans vaart onder de naam Nora IJm. 51. Katwijk heeft er 5 treilers en 11 kotters bijgekregen. Op 3 maart werd de treiler Wilhelmina Johanna KW 39 in de vaart gebracht. Op 23 mei kwam de „Bellatrix KW 139 in be drijf. In juni kwamen 2 schepen de vloot versterken: de Marian El len KW 159 vertrok op 5 juni voor de eerste reis ter visserij en de Arie Jacob KW 149 volgde op 20 juni. De Katwijkse eerste hektreiler de Rijn mond I KW 15 groot 457 ton kwam in december in de vaart. De Katwijkse vloot breidde zich met acht nieuwe kotters uit. Dit waren in volgorde de Solea KW 180. Anna Hendrika KW 174, Elly KW 187, Aleida KW 183e Ada KW 29 Peter Llonard KW 195, Tokio KW 185 en Margaret.ha Christina KW 190. Verder kwamen er 2 kotters bij, die in Denemarken werden aange kocht, namelijk de Alice KW 182 en de Platesse KW 189 en tenslotte werd een Urkerkotter aangekocht, die als Elizabeth KW 198 in bedrijf kwam. Vijf vaartuigen verander den van eigenaar en kregen een andere naam: de Borneo KW 127 werd de Anna Jacob KW 186, de Ja- coba KW 107 de Margaretha KW 184, de Peter Leonard KW 156 kreeg de naam Fiducia KW 145. De Viking- bank KW 76 tenslotte is Maarten Jacoba KW 76 geworden. Er zijn geen schepen in de vaart gekomen, die groter zijn dan de mo tortreiler 's-Gravenhage IJM 26. De 's-Gravenhage wordt wat groot te betreft gevolgd door de beide hek- treilers van IJmuiden die elk 512 brt. meten en dan volgt de IJM 99 Egmont, met een bruto-inhoud van 457 ton. Van Katwijk is de hektrei ler Rijnmond I het. grootste schip. In april kwam de beide ex-IJmui- dense kotters Mercator en Grön- land, die in 1959 naar Ierland wer den verkocht naar ons land terug en werden onder de nummers SCH 69 Mercator en SCH 25 Noord zee in het scheepsregister ingeschre ven. In juli werd van Scheveningen de nieuwgebouwde Arie van der Zwan SCH 21 in de vaart gebracht. Dit schip is met een inhoud van 351 bruto register ton het grootste schip van deze haven. De twee grootste Vlaardingse vis sersschepen zijn de Voorloper VL 16 en de Voorwaarts VL 142, die elk 291 bruto register ton meten. Eerst genoemde treiler kwam in I960 in bedrijf en de Voorwaarts ging in mei 1961 voor het eerst aan de visserij deelnemen. T&hcVi heeft U gewacht! Finnen zes eeuwen „geli j kwaar dig" De Finse regering heeft besloten op 18 februari in het gehele land fees telijkheden te doen plaats vinden wegens het feit dat zeshonderd jaar geleden de toenmalige koning van Zweden, waartoe Finland toen be hoorde, de inwoners van Finland gelijkwaardig verklaarde aan de ove rige inwoners van het Zweedse ryk en hun het recht gaf deel te nemen aan de verkiezing van de koning van Zweden. De eigenlijke jubileumdag is 15 februari, maar dan wordt de pre sidentsverkiezing gehouden. De minister van Onderwijs Hosia heeft de leiding van de viering. In Helsinki wordt een plechtige dienst gehouden in de Johanneskerk en een plechtigheid in de aula van de uni versiteit Vertegenwoordigers van de zeven „provincies", waarin Zweden destijds behalve Finland, was ver deeld, zijn voor deelneming aan de viering uitgenodigd. De Finse poste rijen geven een speciale postzegel uit. Finland kwam destijds bij de vrede van Schlüsselburg. na de grote Kare- lische oorlog aan het einde van de dertiende eeuw tegen het vorsten dom Novgorod, onder Zweeds bestuur. Door de kerstening van het land volg de toen een grote culturele omme keer, Het eigenlijke bestuur in Fin land werd door afgezanten van de Zweedse koning gevoerd. Een nieuwe oorlog in Karelië rond het midden van de veertiende eeuw verzwakte de positie van de Zweedse koning Magnus Eriksson. Op aan drang van de adel droeg de koning de regering over een deel van Zweden er Finland over aan zijn zoon Erik en toen deze enige jaren later stierf stelde de adel de koning diens zoon Haakon als mede-regent ter zijde. Bi' een nieuwe grondwet kreeg Finlan- het recht tot deelneming aan de ko ningskeuze waarvan de oorkonde op 15 februari 1362 door Koning Magnus werd getekend. Had U gedacht, dat erwtensoep- uit-zakjes zó lekker kon zijn? Ja, als er KNORR op het zakje staat krijgt U iets bijzondersNu is de soep-van-ons-klimaat helemaal naar Uw smaak. Gekruid zoals U wenst, stevig voedzaam zoals erwtensoep moet zijn. Nu staat K.NORR- kwaliteit ook in erwtensoep tot Uw dienst. Een aanwinst! Voor U, die gewend bent het beste te kiezen De Knorr-koks en 600 Nederlandse huisvrouwen heb ben weer samen dit recept gemaakt. Dè garantie, dat de nieuwe soep voor 100% aan Uw smaak beantwoordt. Nederlands produkc, bereid door Cosmonda Voedingsmiddelen N.V., Loosdrccht, in licentie en onder controle van Knorr A.G. Thayngen Zwitserland, die het recept onder exclusiviteit heeft afgestaan. HERENPYJAMA van uni zwanedons i met contrastgarnering en paspelafwerking &.75 Shetland dames- PULLOVER Italiaanse import Modieus model met V-hals, kleuren o.a. grijs mêlé, flesse groen, lakrood, marine etc. 15.75 Wollen jongens- PANTALON, stoeisterk en heerlijk warm. Diverse kleuren w.o. marine grijs, groen mêlé, etc. Leeftijd 2 tot 6 jaar. 2 jaar 4.95 Kleine stijging p. mt. frisse gebloemde dessins met uni- garnering 1.28 Jongens SINGLET en SLIP mooie kwaliteit fantasie interlock. Leeftijd 2 tot 12 jaar.. Leeftijd 2 Jaar 0.95 KI. stijging per maat. THEEDOEK in nieuwe frisse ruitdessins, gezoomd en gelust Goed drogend, royale maat 0.58 DONKERSTEEG KATWIJK RIJNSBURG

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5