Geef ze vandaag een kop„snert"vooraf EEN SECRETARESSE geroutineerde embaüeui Gemeente Voorschoten Gemeente Voorscholen TUINMAN Niet ingelicht over het doel der actie Olietank „Matja Toetoel" kreeg een directe voltreffer 665 leden van Prov. Staten Sportsplinters 9 Mannen houden van soev Unox soep met vlees, de enige die werkelijk af is! S Scholier, oud 17 Jaar, biedt ch aan voor de zaterdagmid dag, van 1 tot 6 uur. Voor win- kelwerk, boodseh. of Iets derg. Br. bur. v. d. blad no. 8358 k. BB Helnkel scooter te koop, uitgerust met windscherm, dubbel to nlge claxons en alle accessoires. Financiering moge- Aichitedenbureau Ir. M. P. Schutli AARDEWERKFABRIEK 'YELSEN' N, WINKELMEISJE 2 vrouwelijke adminislral. krachten LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 25 JANUARI 1962 Gevangenen delen mee: Vanochtend waren de ln Hollandia aanwezige correspondenten in de ge legenheid twee Indonesische officie ren en zeven Indonesische onder-of ficieren te ondervragen in een ba rak van de miliraire politie van de marine aan de Oranjelaan. Zy kon den vry vragen stellen, al dan niet met behulp van een vertaler. Geen der gevangenen wenste dui- delijk te 6tellen dat zij tevoren wa ren ingelicht over het doel van de actie. Zo zei de 33-jarige Indone sische luitenant-ter-zee Fransiscus Soeprapto (die adjudant was van de vermiste commandeur Soedatso) die zich eveneens aan boord van de otortorpedoboot „Matjan Toetoel" bevond, dat hy „alleen wist dat de boten in de richting van West-Irian gingen doch dat zy verder geen op dracht hadden gekregen". Soeprapote zei dat toen de drie motortorpedoboten ongeveer 60 mijl van de Aroe-eilanden af waren op een koers van 45 graden, comman deur Soedarso zich naar de brug be gaf en aan de commandant van het flottielje, kapitein Wiratno (die later, naar Soeprapto meedeelde, door een directe treffer sneuvelde) opdracht gaf twee der drie boten te laten om keren „.omdat hij gevaar voorzag". Op de vraag welk gevaar dit kon zijn, antwoordde Soeprapto dat op het radarscherm van de „Matjan Toetoel" „Een Destroyer" was waar genomen terwijl een „Nederlandse bommenwerper in het maanlicht van de nacht zichtbaar was". Soeprapto meende dat de „Matjan Totoel" on middellijk vuurde op het vliegtuig dat daarna voortdurend lichtfakkels uitwierp. Binnen 15 minuten volgde naar schatting van Soeprapto kanon vuur van de Nederlandse oorlogsbo dem en begon het flottielje te zig zaggen. Toen de boot getroffen was, kon hij zich alleen herinneren dat hij plotseling in het water lag nadat zich aan het dek had bevonden. Com mandeur Soedarso bevond zich in de cabine toen dit gebeurde. Soeprapto verklaarde voorts dat hij staf-officier van de Indonesische marine was en samen met Comman deur Soedarso en andere officieren uit Djakarta per vieigtuig naar de Kei-eilanden was gevlogen. Een andere marine-officier, luite- nant-ter-zee van de technischeYVL dienst Mahfoed. bevond zich, naar hij meedeelde, benedendeks toen de „Matja Toetoel" getroffen werd. Hij zei dat de „olietank een directe tref fer had gekregen en in brand vloog". Ook hy had .niet gehoord van een opdracht om Nieuw-Guinea aan te vallen. Aan boord van de drie boten waren volgens hem 120 soldaten van het Indonesische leger. Hy kon niet zeggen wie het eerst had geschoten aangezien hy zich benendeks bevond. De 39-jarige adjudant Slamet Djoe- madi, de oudste van de zeven ge vangen genomen onder-officieren (twee van het leger en vijf van de Marine) zei dat de „Matjan Toetoel" reeds ongeveer vier uur gevaren had sinds het schip van de Aroe-eilan den vertrokken was samen met twee andere boten. Een vierde M.T.B. was achtergebleven wegens brandstofge brek. Naar zijn schatting had de snelheid 23 knopen bedragen. „We voeren in linie achter elkaar recht op de kust van Nieuw-Guinea af toen het schieten begon". Hij bevestigde dat daarna alle boten zigzag gingen varen. Op de vraag of hij wist dat et vuurgevecht Nederlandse oorlogs schepen betrof, zei Djoemadi: „Ik geloof van wel." Kamerverkiezing ook een dag voor Hemelvaartsdag (Van onze parlementaire redacteur) Niet uitsluitend de gemeente raadsverkiezingen van dit jaar (30 mei) doch ook de verkiezin gen voor de Tweede Kamer in 1963 vallen daags voor Hemel vaartsdag. De Tweede Kamer verkiezingen worden volgend jaar gehouden op 22 mei. Hemel vaartsdag valt op 23 mei. Het ministerie van Binnen landse Zaken heeft dus ongelijk als het zegt, dat het ..haast eens in de honderd jaar is", dat ver kiezingen op de dag vóór He melvaartsdag vallen. Er was met name van de zijde van de dag bladen verzet gerezen tegen de datum van de gemeenteraads verkiezingen, omdat de dag bladen nu hun lezers niet de dag er na de uitslagen kunnen geven. De minister van Binnenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het om redenen van praktische aard onmogelijk is de datum van de raadsverkiezingen te verschui ven. Een wetswijziging hiertoe zou de beide Kamers niet meer op tijd kunnen passeren. Er is echter nog ruimschoots tijd om voor de Tweede Kamer verkiezingen van volgend jaar een andere datum vast te stellen. In Engeland weer 2 pokkengevallen Gevreesd wordt dat er twee nieuwe pokkengevallen in Groot-Brittannië zyn. Een 77-jarige man is gisteren nabij Bradford in het noorden van Engeland geisoleerd omdat men ver moedt dat hij pkoken heeft. In de avonduren werd gemeld dat een twaalfjarige jongen in een zieken huis nabij Bradford om dezelfde re den is geisoleerd. Het totale aantal leden van de Pro vinciale Staten wordt door de aan neming van de nieuwe provinciewet met 75 uitgebreid. In de nu aftre dende staten der onderscheidene pro vincies hebben 590 leden zitting. Bij de komende verkiezingen van 28 maart zullen er 665 Provinciale Sta tenleden gekozen worden. Het nieu we ledental is gebaseerd op de be volkingstoeneming. Wij geven hier een vergelijkend overzicht van de aantallen leden van de Prov. Staten. Tussen haakjes is geplaatst het aantal leden van de af tredende Provinciale Staten. Groningen 51 (45) 6; Friesland 51 (50) +1; Drenthe 47 (35) 12; Overijssel 59 (47) 12; Gelderland 67 (62) 5: Utrecht 55 (41) 14; Noord-Holland 79 (77) 2; Zuid- Holland 83 (82) 1; Zeeland 43 (42) 4- 1; Noord-Brabant 71 <64) -f 7; Limburg 59 (45) 14. Totaal 665 590 -f 75. Een grote groep Oostduitsers naar West-Berlijn Een groep van 28. in hoofdzaak uit arbeiders samengestelde groep Oost duitsers is er gisternacht in geslaagd naar de Franse sector van Berlijn uit te wijken. De groep, die bestond uit personen van 8 tot 71 jaar, heeft de prikkeldraadversperringen op de plaats waajr zij zijn uitgewe ken. doorgesneden. Onder de uitge wekenen bevond zich een dozijn vrouwen en drie kinderen. De Franse en Westberlijnse autori teiten hebben uit veiligheidsoverwe gingen. geen nadere bijzonderheden over deze groepsvlucht meegedeeld. De Westberlijnse politie zei slechts dat de betrokkenen hun vlucht zorg vuldig hadden voorbereid. Nog drie andere Oostduitse vluchtelingen zijn gisternacht naar de Franse sector van Berlijn uitgeweken, zodat daar in totaal 31 Oostduitse uitgewekenen binnenkwamen. In een woensdag in Den Haag gespeelde vriendschappelijke (js- hockeywedstrijd heeft Hys Hoky met 42 gewonnen van de Canadian Raiders, een Canadese legerploeg uit Duitsland. Brits vliegtuigje stort in zee In de omgeving van het licht schip „Noordhinder" voor de mon ding van de Westerschelde is giste ren een eenmotorig de Havilland „Beaver'-toestel van de Britse Ko ninklijke Luchtmacht in zee ge stort. Aan boord van het vliegtuig bevond zich slechts één persoon, de vlieger. Hij wordt nog vermist. Dit ondanks de reddingspogingen, die meteen na het ongeluk zijn onder nomen. Van de „Noordhinder" werd een reddingsvlot gestreken, de veer boot uit Zeebrugge (België) stoomde I op naar de plaats van het ongeval en van Valkenburg steeg een ..Trac ker" op om te zoeken. De reddings boot „President Wiersma" uit Bres- kens ca andere toevallig passerende schepen hebben aan de opsporings actie deelgenomen, maar zonder re sultaat. Toen de „Tracker" weer op Valkenburg was neergestreken, werd zijn taak overgenomen door een Shackletca van de R.A.F. Helaas, met even weinig succes. Beursmanipulaties met V^lkswagsnaandelen (Van onze correspondent in Bonn) De dalende tendens van de Volks wagenaandelen, die de laatste tijd de beurzen in West-Duitsland ken merkte, heeft tot allerlei geruchten geleid. Het is opgevallen dat make laars in Dusseldorf en Frankfort plotseling Volkswagenaandelen op de markt brachten voor een totale no minale waarde van byna 400.000 mark. Hieruit concluderen sommige waarnemers, dat de makelaars erop uit zyn de Volkswagenkoers te laten dalen om zo te bereiken dat de kleine aandeelhouder, die aan zyn aan deeltje is gekomen nadat de staat de Volkswagenfabrieken juist ten ba te van de kleine belegger uit handen had gegeven, in paniek raakt. Men verwacht dat hy dan zyn bezit ver koopt tegen betrekkelijk lage koersen. Op die manier zouden de make laars willen pogen tegen lage prijzen (de koers was gisteren 744 procent) grote pakketten Volkswagenaandelen in handen te krijgen. De voorzitter van de vakvereniging van Duitse be ambten heeft tegen deze tactiek al openlijk gewaarschuwd. Het Nederlands jeugdelftal, sa mengesteld uit spelers van 1618 jaar, heeft woensdagavond te Utrecht een oefenwedstrijd tegen de eredivisieclub DOS met 42 verlo ren. Wonderrepubliek slaat al haar eigen records (Van onze correspondent in Bonn) De economische wonderrepubliek West-Duitsiand beijvert zich soms haar eigen records overtuigend te slaan. Dat is gisteren weer eens ge beurd, toen het Bondskabinet een begroting voor het jaar 1962 goed- I keurde, die voorziet in uitgaven van een totaal van 53 miljard mark. Dat is ten eerste de hoogste begroting, die de Bondsrepubliek tot nu toe heeft gekend, ten tweede is het aandeel van de defensie daarin (ongeveer 15 miljard een militair record en ten slotte is de stijging van de totale begroting sinds het vorige jaar groter dan ooit van het ene jaar op het andere is voorgekomen, namelyk 5 miljard mark. Het grootste deel van de verhoging valt toe aan de defensie en aan de uitbreiding der voorzorgsmaatregelen ter bescherming van de bevolking in oorlogstijd. Voorts is veel geld uitge trokken voor verhoging van de ambte naren-salarissen. de ontwikkelings hulp, de kinderbijslag en de land bouw, welke laatste, tegenover 1,( miljard mark in 1961, nu 2 miljard mark gaat verslinden. Minister van Financiën Starke heeft deze enorme bedragen evenwel niet in kas. Hij stelt zich voor een beroep te doen op de kapitaalmarkt om zijn astro nomische uitgaven te dekken. De Westduitse minister van Landbouw, Schwartz, gaf gisteren een regerings verklaring uit over de landbouwbeslui- ten in Brussel van de Europese Eco nomische Gemeenschap. De bonds regering ziet nauwlettend toe. dat de voordelen van de gemeenschappelij ke markt zowel aan de landbouw als aan de verbruikers ten goede komen, aldus de verklaring, waarin er voorts op gewezen wordt, dat de E.E.G. de landbouw een bijzondere plaats laat innemen, terwijl men er in de communistische laaden juist op uit is elke vorm van zelfstandig hoe rendom te vernietigen. Het resultaat van de Brusselse besprekingen noemt de regering in Bonn goed. Op den duur zal de verbruiker ervan profi teren, terwijl de landbouw nog acht jaren heeft om zich erop te bezinnen met welke produktiemethoden men de concurentie van de gemeenschaps- landen bij het volledig in werking treden van de markt het best het hoofd kan bieden. Volgt Gardiner Linner op In gewoonlijk welingelichte krin gen van de V.N. is gisteren gezegd, dat Robert Gardiner, een hoge Gha- nese functionaris van het V.N.-secre- tariaat, de Zweed dr. Sture Linner zal opvolgen als leider van het V.N.- optreden in Kongo. Secretaris-gene raal Oe Thant had hiertoe besloten en een bekendmaking werd spoedig verwacht. Er zijn geruchten geweest, dat dr. Linner verzocht heeft van zijn hui dige functie ontheven te worden om dat hy weer naar 't particuliere za kenleven in Zweden wil terugkeren. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 24 jan. „De Boskoop- se Veiling" Forsythea 1 46-62. ld. 2 35-26, id. 3 20-16, ld. 4 15-13, ld. per bos 110-95-60, Jap. Azalea Kerln 255- 195-160 per st., Prunus triloba 32-24- 16 per tak, id. per bos 120-80, Ilama- melis mollis 105-85 per tak, Magnolia 49-22 per knop, Mahonlablad 75-42 per bos, Japanse kers rosea 95-65-43 per tak, ld. per bos 220-150. KATWIJK AAN DEN RIJN, 24 Jan. Groenteveiling: waspeen per kist Al 8.40-11.00, A2 2.20-7.20, BI 8.40-10.30, B2 1.40-2.20, Cl 4.50-4.60, C2 3.20-4.30, groenekool 19.tot 28.gelekool 14.tot 18.rodekool 8.tot 15. boerenkool 26.tot 30.spruiten geschoond Al 80.tot 85.on ge schoond A2 34.tot 61.B2 26. witlof 1 67.— tot 69—, ld. 2 44.—, kroten per kist 2.20-4.00, prei A2 25. tot 35.B2 17.knolselderle per 100 st. 10.tot 23.selderie per 100 bos 29— tot 34.— Aanvoer waspeen 74.000 kg, waarvan 35.000 kg voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 24 Jan. Bloemen veiling Flora Tulpen: Copland roza 170-180, id purper 175-180, William Copland 170-180, Prinses Beatrix 195- 200. Edith Eddy 165, Demeeter 215- 225, Cordell Huil 310, v. d. Eerde 150- 160. Lustige Wltwe 165-170, White Sail 150-160. Krelage's Triumph 145- 155, Patria 145-150, Brlllant Star 60-75, Apeldoorn 240-255-295. NarcissenEarly Glorie 95-100, Carlton 100-105, For- tuna 110-115, Verger 70, Flower Record 60-70. Golden Harvest 100-110. Cali- fornië 80-95, Hyancinten 85-100, alles per bos: Hyacinten: Jan Bos 25-28-30, Anne Marie 24-256-28. l'Innocence 20- 24-26, Pink Pearl 22-26-28, Ostara 26- 28-30 per stuk. RIJNSBURG, 24 Jan. Groentevei ling: waspeen A 10.tot 47.ld. B 42.tot 47.boerenkool 10.tot 25.—. rodekool 6.— tot 15.30, uien 13.50 tot 26.50, andijvie 109.groenekool 22.— tot 23 per 100 kilo. Lekker, lekker warm, gezellig... voor een kop soep bij de maaltijd is alles te zeggen! Als je groot bent en hard hebt gewerkt, als je klein bent en druk hebt gespeeld. Heerlijk, moeder, geef maar vtók soep vooraf. Het kan toch ook gemakkelijk: allemaal een kop soep van Unox I Dat is krachtige soep met vlees, op zijn heerlijkst klaargemaakt. Welke soort u ook kiest I Geef vandaag bijvoorbeeld eens Unox erwten soep met spek. Echt stevige, vaderlandse kost. Mmm, daar genieten ze van. En u weet: er gaan wel zes koppen uit elk busje Unox soep! GEZELLIG NIEUWS I WODQDITWS)@fi@ soepkoppen BIJ UNOX SOEP Bewaar het zegeltje dat u op elk busje Unox soep vindt. Met 6 van deze zegeltjes krijgt u nu 6 prachtige soepkoppen voor slechts f 5,45. Met 3 zegeltjes krijgt u 3 soep- koppen voor f 2,85. VRAAG EEN BESTELBON BIJ UW WINKELIER I w AANGEBODEN Aangeb. z.g.a.n. klnderwa gen. uitneembaar. Van der Graaf. Lod. v. Deijsselstr. 26, Lelden. Te koop een beste wamachl- ne met wringer (220 V.). Bloemisten laan 23, Lelden. Handkoffer. Ter overname handkoffer, grote maat. in prima staat.. Langebrug 17. Na 18 uur. Te koop Duitse Dwergpin chers (pups). Oude Rijn 7, Lel den. H. v. Heek, Lage RR"- Lelden. Tel. 31863. Aangeboden ztt-slaapkamer met douche voor came, tevens te koop lange bruidsjurk, maat 3840. Tomatenstraat 30. Jongensrywlel, 89 Jaar, ln prima staat, f 45.Na 7 uur. Nwe. Beestenmarkt 34, Lelden. Aangeb. per 1 lebr. gestoff. zitkamer en 1-pers. slaapka mer. Voor dame" alleen, liefst onderwijzeres. Willem de Zwij gerlaan 43, Oegstgeest. Fototoestel „Fhotina Reflex" zelfontspanner, zonnekap, u.v.- fllter. geelfilter, paraattas. Platenwisselaar met versterker, speaker. „Garraro", 4 snelhe den, platen, v. Brakelstraat 34 Alphen a/d. Rijn. Bezichtigen na 18 uur. Aquarium-Erkoso luchtpom pen vanaf f 12.50, elektr. ver- warmers vanaf f 2.75 .thermo staten, filters, hevels, filter kool, glaswatten, vangklokken, luchtslang, thermometers. Brustmann's visvoeders en preparaten, tropische vissen, planten. Den Holder, Janvos- sensteeg 75/77. Voor llw bond. Honde- riemen, halsbanden in moder ne kleuren, hondemanden, rubber kluiven, rubber ballen, borstete, hondekammen, hon- de- en katte brood uit gespe cialiseerde fabrieken. Den Hol der. Janvossenst. 75/77 (bij de Hema). Reparatie van alle soorten gasapparaten, geisers, fornui zen. haarden enz. Ook aanleg van complete installaties. Butaan- en propaangas. Techn. L. Earthen, Leuven- straat 35, tel. 34829. Feestartikelen, liedjes, guir landes, lampions, fopartikelen, mutsen, fakkels enz. Papierh. Dane, Haarlemmerstr. 27. Tel. 26631. BPlastlc zakken, zakken, pa- er. gebakdozen, frltezaikjes, touw, elastiek enz. Papierh. Dane, Haarlemmerstraat 27. Tel. 26631. Nieuw in Lelden. T.v. An- tenneoentrale. Voor het ver- Èlaatsen en repareren van al w t.v.-atennes. Tijdelijk tel. 21004. Scootermobil '61, 3-pers., loopt 1 li. op 25 35 km., voor rijbewijs A of B-E. Tegen elk aannemelijk bod. MedUsastr. 18 Kooi, Leiden. Televisie, 59 cm. (grootste beeld), smalle kast, Nederl. ga rantiebewijs, voor slechts f 698. BetallngsspreidJing gunstiger. Postbus 209. Radiomeubelen met een klein schoonheidsfoutje, tegen zwaar gereduceerde prijs. Postbus 209. Plano te koop. f 150. Uittel, dl. t/m. donderdag 89 uur 's avonds. Muldersstraat 57. Solex de Luxe in staat van nieuw. Dahliastraat 1A. Lel den. Yespa scooter, 125 cc., ln zeer goede staat. Pas gerevi seerd. Prima banden. Geen op kopers. Trompstraat 54. Het is nog steeds Messer- schmltt weer windi. regen, kou en andere onaangenaam heden. Deze narigheid kunt U voorkomen. Valk a/h. Haagsche Schouw. Voorschoten verkoopt ze. Te huur een gein. kamertje met vaste wastafel. Prils f 30 - per mnd. Witte de Wlthlaan 24, Oegstgeest. I Cronesteinkade 18 - Leide vraagt tegen april voor administratieve werkzaamheden a typewerk Schriftelijke sollicitaties te richten aan bovengenoemd i TELEFOON 21714. Kerklaan 19—23 Sassenheii vraagt (Bij voorkeur goed bekend met het verpakken van aardewerk/glas). Gunstige arbeidsvoorwaarden. Gevraagd in het Levensmiddelenbedrijf VE FI VO, Herenstr. 3, een net By de gemeente VOORSCHOTEN kunnen geplaatst wordfl Salaris naar bekwaamheid en leeftijd. Sollicitanten moeten een goede algemene ontwikkelin? bezitten en goed kunnen typen. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen te zenden aan d« burgemeester binnen 10 dagen na verschijning van dit blad. FIRMA VAN VEEN'S Groothandel HOOFDSTRAAT 20 - SASSENHEIM TELEFOON 0 2532—7541 vraagt voor spoedige indiensttreding a. ADMINISTRATIEF MEDEWERKER in bezit van praktijkdiploma boekhouden of vergevorderde studie. Na inwerkperiode en gebleken geschiktheid zal deze belast worden met het zelfstandig ver zorgen van de loon- en personeelsadministratie en diverse adm. werkzaamheden. b. NETTE MEISJES voor de orderafdeling, ook zij die nog geen kan toorervaring hebben kunnen op ons kantoor geplaatst worden. Zaterdags vrij. Vakantietoeslag 4 Ons bedrijf ligt gunstig ten opzichte van de bushalte (Warmonderdam) traject Leiden-Sassenheim-Lisse. Schriftelijke sollicitaties te richten tot de afdeling Per- soneelszaken of persoonlijk aanmelden aan bovenstaand adres, indien mogelijk na telefonische afspraak. Bij de Beplantingsdienst der gemeente VOORSCHOTEN ktt worden geplaatst een Praktische ervaring strekt tot aanbeveling. Salaris afhankelijk van kennis, ervaring en leeftijd: loongroep 4: f 166,37—f 369,43 loongroep 5: f 315,38f 394,43 per maand. Boven deze bedragen wordt een huurcompensatie genot» van 2\<2 Verdienstebeloning ingevoerd. De gemeente is aangesloten bij de I.Z.A.-regeling Z.-Holland. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen en opgave van refe renties binnen 10 dagen na verschijning van dit blad aan burgemeester en wethouders. Geen bezoek dan na oproeping.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4