MAGGI Sin Kü! Vrijzinnigheid Ned. Herv. Kerk vormt inzet in kwestie - Smits Bij Vrijz. Herv. kwam bloei tot verdere ontplooiing «GA FLITSEN SCHIMMENSPEL IS VAN ZEER OUDE OORSPRONG Prov. Staten Zuid-Holland Kief vetgêfc SEMPRE AVANTI OOGSTTE WEER VEEL SUCCES F eestelij ke pr ij suitr eikiiig LPKV in de Kleine Burcht Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 januari 1962 Jaarvergadering Leiden Oegstgeest Advertentie In „Over 't Hoff" hield de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden/ ^egstgeest gisteravond haar jaarvergadering. In zijn openingswoord merkte de voorzitter, mr. J. Siderius, op, dat de kwestie prof. Smits in het afgelopen jaar niet speciaal aan de orde is gekomen. Spreker zag het als een zaak, die boven een bepaalde persoon uitgaat en de plaats van de vrijzinnigheid in de Hervormde Kerk tot inzet beeft. De blik wordt er door op ons gericht. Het jaarverslag van de eerste secretaris, de heer W. de Gast, me moreerde de vele activiteiten in 1961, waarmede de grotere bloei van de vereniging in het voorgaande jaar tot verdere ontplooiing is gekomen. Afd. N.P.B. in Katwijk Naar aanleiding van een vraag over de omliggende gemeenten, deel de ds. Hubeek o.m. mede, dat het plan bestaat om in samenwerking met Remonstranten en Doopsgezin den in Katwijk een afdeling van de Ned. Protestantenbond op te richten. De Kerkbouwactie heeft thans een bedrag van f 107.000 te boek staan. Het jaarverslag besloot met de op wekking aan de leden om allen mede te werken de vrijzinnige fakkel hel der brandende te houden. Vervolgens bracht de eerste pen ningmeester, ir. F. G. ter Mors, een financieel verslag uit over 1960 en 1961 en besprak hy de begroting 1962. Een voorstel van het bestuur om met ingang van 1 januari 1963 de vaste zitplaatsen af te schaffen werd z.h.st. aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de eerste penning meester, ir. F. G. ter Mors, die aftrad wegens vestiging elders, gekozen de heer W. de Gast, tot dusver eerste secretaris. In de hierdoor ontstane vacature werd tot eerste secretaresse gekozen mevrouw C. Piek-Wallis de Vries te Oegstgeest. De heer D. de Hart, die zijn zittingsperiode beëin digde, stelde zich weder beschikbaar en werd herkozen. De tweede secretaresse, mevrouw W. Fontein-Raadsen, beëindigde haar ambtstermijn en ook de heer A. J. te Rijdt trad af, deze wegens vestiging elders. Er moest voorts nog voorzien wor den in de vacatures 1961 van mevr. H. Reitsma-Klein Wassink en in die van mevrouw J. J. Brinkerink-Arken bout, die zich elders vestigde en dus tussentijds was afgetreden. In deze vier vacatures werden gekozen mej. G. Welling en mej. H. M. ter Beek, beiden te Leiden en mej. dr. J. J. P. Zaaijer en de heer P. den Besten bei den te Oegstgeest. In het bestuur van het Prof. dr. H. T de Graaffonds werden gekozen de heren mr. H. Evelein, Oegstgeest (vice-voorzitter) en de heer Chr. Boom, Leiden (thesaurier). Statenverkiezing Kandidatenlijst A.R. Het provinciaal Comité van A.R. Kiesverenigingen in Zuid-Holland heeft de kandidatenlijst voor de ver kiezing van leden der Provinciale Staten in de kieskring Leiden als volgt samengesteld: 1. mr. dr. N. G. Geelkerken te Leiden; 2. dr. J. W. Noteboom te Voorburg; 3. mr. S. H. Attema te Katwijk; 4. G. Vogelaar te Noordwijk; 5. H. de Mooij te Rijns- burg; 6 H. J. Hylkema te Hillegom; 7. mr. 'dr W. F. van Gumsteren te Wassenaar; 8. C. Hobo te Leiderdorp; 9. J. ten Heuvelhof te Leidsohendam 10. mr. dr. J. P. I. van der Wilde te Voorschoten; 11. mr. dr. J. Winse- mius te Delft; 12. Mej J. van Leeu wen te Rijswijk; 13. J. Wilschut te Rotterdam; 14. mr. J. J. Hangelbroek te 's-Gravenhage; 15. N. van der Brugge te Giessenburg; 16. mr. T. A. van Dijken te 's-Gravenhage: 17. dr. Joh. J. Neuteboom te Rotterdam; 18. A. Hoek te Schiedam; 19. F. A. Voskamp te De Lier en 20 H. Vink te Gouda. Promoties Aan de Leidse Universiteit is ge promoveerd tot doctor in de genees kunde. op proefschrift getiteld: Thromboplastic aobivity of the athe rosclerotic arterial wall, mevr. C. C. ter Haar RomenyWachter, weten schappelijk medewerkster aan het atherosclerosetrombose onderzoek, dat te Leiden plaats vindt o.l.v. prof. dr. C. J. F. Böttoher. Mevr. Wachter is geboren te Heemstede in 1925 en thans wonend te Leiden. Promotor was prof. dr. M. Vink. Voorts is gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op proef schrift getiteld: „Verkenningen op het gebied van de criminaliteit in Suriname", de heer P. Pronk, rech ter in de Arrondissements- Recht bank te 's-Gravenhage, geboren te Sohevendngen in 1921. Promotor was prof. mr. W. H. Nagel. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Officiële publikatie STEMMEN BIJ VOLMACHT De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat ter gemeente secretarie afd. Bevolking c.a., kosteloos verkrijgbaar zfjn de formulieren om by volmacht te stemmen ter verkiezing van de leden vp,n de Provinciale Sta ten. De gelegenheid tot het stemmen by volmacht is opengesteld voor de kiezer, die mededeelt vermoedeiyk niet in staat te zyn in persoon aan de stem ming deel te nemen. Het verzoekschrift moet uiteriyk 14 maart a.s. ter secretarie der ge meente, in welker kiezersregister de kiezer op de dag der kandidaatstelling (13 februari 1962) is opgenomen, wor den ingediend. Leiden. 25 Januari 1962. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De voorzitter dankte de aftredende bestuursleden voor het vele werk in het belang van de vereniging ver richt, in het bijzonder de heer ir. Ter Mors. Ook mevrouw Fontein-Raad sen kreeg hoewel niet aanwezig een dankbaar applaus voor de toe wijding waarmede zij haar veelom vattende functie van tweede secre taresse heeft vervuld. Dat de heer De Gast zijn functie overdraagt is bepaald geen gevolg van tegenzin voor het secretariaat, dat hij steeds op voortreffelijke wijze heeft verzorgd. Zo zal ook het pen ningmeesterschap bij hem in goede handen zijn, aldus de voorzitter. Mej. Welling zal tevens in de Sociale Com missie zitting nemen. Doordat de heer Den Besten tevens lid is van het Orgaan van Bijstand, zal hier door het contact tussen het bestuur en deze commissie vergemakkelijkt worden. De voorzitter zeide verheugd te zijn dat de heer De Hart had be sloten zich weder beschikbaar te stellen. Daardoor blijft de vereniging verzekerd van zijn onmisbare dien sten. De voorzitter besloot met een woord van dank tot ds. en mevrouw Hubeek voor de bewondering afdwingende werkkracht, die zij ook in 1961 weer beiden ten dienste van de vereniging stelden. FILMAVOND REISBUREAU „DE MAGNEET". Het St.-Antonji'usclubhuis was gis teren tot de laatse plaats bezet met reislustigen, die door „Metaal-Tours" bet Leidse filiaal vam het Reisbureau „De Magneet", waren uitgenodigd tot bijwoning van een filmavond met toeristische inslag. Na een kort inleidend woord pro jecteerde de J. Untied, ohef-propa- gandadienst van „De Magneet" pen tweetal prachtige kleurenfilms. Met de nieuwe K.L.M.-film „Gezicht op Europa" bracht men per vliegtuig een bezoek aan tal van toeristencen tra van Europa. Met de tweede film Europa's Magnetisme"heeft „De Magneet" een bijzonder goede greep gedaan. In deze, speciaal voor „De Magneet" vervaardigde kleurenfilm van een aantal in 1961 gemaakte rei zen per touringcar naar alle landen van Europa, beleefden velen nog eens opnieuw hun vakantiereis en kregen weer anderen een reispro gramma voor 1962 voorgezet. Menig maal klonk een uitroep van herken ning door de zaal zoals „be ja daar was het prachtig" en „dat ben ik zelf" als men zichzelf als een „echte filmster' 'door de oude straatjes van Innsbrück zag wandelen of zonne baden aan het prachtige Gardameer Een van de Indonesische ge vangenen, die gewond werden tijdens het marine-incident voor de kust van Nieuw-Guinea, in het ziekenhuis te Hollandia, waar de gevangenen niet alleen medisch onder goede controle staan, maar ook militair worden bewaakt Polders en veerrechten onderwerp van bespreking A. C. A. Deerenberg 25 jaar Statenlid In het gebouw van de Tweede Ka mer is gisteren by de aanvang van de voortgezette winterzitting van Prov. Staten van Zuid-Holland als lid geïnstalleerd de heer Sidney J. van den Bergh uit Wassenaar (VVD), die de heer H. van der Houwen op volgt, omdat deze wegens drukke werkzaamheden moest bedanken. De heer Van den Bergh was al eerder lid van de Staten, maar be dankte toen hij werd benoemd tot minister van Defensie. Daarna hul digde de commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, de heer A. C. A. Deerenberg (KVP), omdat hij reeds 25 jaar deel uitmaakt van de Staten. Mr. Klaasesz noemdehem een waardevol en gewaardeerd lid in ver band met het vele werk dat hij deed voor de vaste oeververbindingen, veerdiensten, ruilverkavelingen en provinciale wegen. Sinds 1952 is de heer Deerenberg lid van het college van Ged. Staten. Over het voorstel tot opheffing van „de polders Pernis", tot gedeeltelijke ontpoldering van de polder „Het land van Poortugaal" en tot beperking van de roeping van het waterschap, dat belast is met de bemaling van deze polders, ontstond een discussie, die leidde tot hoofdelijke stemming. Het voorstel werd met 40 tegen 22 stemmen aangenomen. Het voorstel tot gedeeltelijke ontpoldering van de Poelpolder in 's-Gravenzande en tot herziening van het reglement voor die polder werd z.h.st. aangenomen. Het voorstel tot verkoop van ter reinen langs het Rijn- en Schieka- naal aan de N.V. Kon. Ned. Grofsme derij te Leiden was eenzelfde lot beschoren, evenals het voorstel tot vaststelling van een tarief voor het veerrecht tussen Valkenburg en Oegstgeest. OPHOKPLICHT VOOR POSTDUIVEN In deze zitting is ook een .ophok- plicht voor postduiven vastgesteld. Het College van Ged. Staten zal voortaan jaarlijks bepalen, in welke periode tussen 15 maart en 15 juni de postduiven binnen moeten blyven. De ophokplicht geldt dan niet voor de avond, de nacht, zaterdag middag en zon- en feestdagen. Deze ophokplicht is vastgesteld in verband met de schade, die de laatste tijd door duiven aan land- en tuin- bouwgewassen wordt aangericht. Het zal nu gemakkelijker zijn de wilde duiven af te schieten. HET NIEUWE PROVINCIEHIS Voorts hebben de Statenleden be sloten om voor de prijs van f 2.250.000 grond met de gebouwen aan het Kor te Voorhout en de Schouwburgstraat in Den Haag aan het rijk te verko pen. In deze gebouwen is een deel van de provinciale griffie gevestigd. Op het Dierentuinterrein in Den Haag wordt thans een nieuw pro vinciehuis gebouwd. De ingebruikne ming van de twee werkgedeelten kan tegen het einde van 1963 tegemoet worden gezien. Tot zo lang zal de provincie de gebouwen aan het Kor te Voorhout in gebruik houden. HALVE EEUW GETROUWD Op 31 januari zal het 50 jaar ge leden zyn, dat het echtpaar S. P. de Graaf-Van der Linden wonende aan de Brandewynsgracht 6 in het Leidse Stadhüis in 't huwelijk werd verbonden. Het echtpaar heeft zes kinderen gehad van wie drie zoons en twee dochters nog in leven zijn. Zy zyn allen getrouwd en verrijkten het gouden paar met 15 kleinkinde ren en 1 achterkleinkind. De heer De Graaf moest reeds op zeer jeugdige leeftijd naar een baas om het schildersvak te leren en stichtte in 1930, op 40-jarige leeftijd dus, een eigen schildersbedryfje waarvoor in de toenmalige crisispe riode moed en vakmanschap nodig waren. Na een moeilijk begin na men de karweitjes langzaam maar ze ker in aantal toe, mede door het vakmanschap van de heer De Graaf die geen „half-werk" afleverde, het geen hem de nodige recommandaties opleverde. Na 13 jaar eigen-baas te zyn geweest werd de bruidegom hart patiënt en moest op 53-jarige leeftijd de schilderskwast voorgoed opbergen. Hoewel de 69-jarige bruid de laat ste 3 jaar niet meer zo uit de voe ten kan als zij zelf zou willen, doet zij nog met plezier haar huishoudink je. Zij houdt, net als haar echtge noot niet van een rommelige kamer en is er terecht trots op dat haar boeltje er nog zo keurig uitziet. On getwijfeld zal het dit gouden echt paar in de komende dagen niet aan belangstelling ontbreken. Het uitvoeren vain glas- en schilderwerken in de Stadsgehoor zaal is opgedragen aan de firma J. van MuMen en Zn., alhier. De heer J. T. P. de Bruyn is conservator van de afdeling Voor- Azië van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. Het is dus vanzelfspre kend, dat hy veel afweet van het schimmenspel in het algemeen en van aKragöz, het Turkse schimmen spel in het bijzonder. Gisteravond hield hy in een van de zalen van het museum een lezing over dit schimmenspel. In het schimmenspel vormen fi guren, kleuren, licht en schaduw een harmonie. De dialoog en de esprit zijn de essentie van het spel. Het is een vorm van een poppenspel, met dit verschil alleen, dat de con touren van de poppen door een wit scherm geprojecteerd worden door middel van een lamp. Het is dus een typisch avondspel. Omtrent het ont staan van het schimmenspel is men het nog niet eens. Aangenomen kan worden, dat het of in India of in China zijn oorsprong vindt. In Europa werden de eerst-e schimmen spelen gevonden in Turkije en in Egypte. Er bestaat een legende over het ontstaan van het Turkse schimmen spel. Eens gaf een sultan opdracht een moskee te bouwen. Onder de werklieden bevond zich Karagöz, een onverbeterlijke „practicaljoker". Zijn grappen vertraagden de bouw van de moskee zo, dat de sultan besloot hem te laten terechtstellen. Toen Kara göz terecht gesteld was, kreeg de sultan spijt van zijn besluit. Een derwish uit Perzië wist echter een manier om Karagöz weer „tot leven te brengen". Hij maakte hem de hoofdfiguur van het Turkse schim menspel. Zo ongeveer luidt de legen de. De moslims gaven aan het schim menspel een speciale interpretatie. Want islamitisch gezien moest er be zwaar bestaan tegen een schimmen spel. Hun godsdienst verbiedt hen immers afbeeldingen van levende we zens te maken. De moslims maak ten voor het schimmenspel een uitzondering, omdat zij er een my stieke betekenis aan hechtten. Het werd beschouwd als de symboliek Gemakkelijk geld verdienen De president der Haagse rechtbank constateerde, dat een 22-jarige las ser en een 31-jarige timmerman „gapten als raven". Zij „bezochten" daartoe verschil lende steden in ons land; opereer den in Rotterdam, Leiden, Arnhem en Den Haag. Zij stalen er fietsen, bromfietsen, pleegden inbraken, doch zonder veel resultaat. „Wat heeft jullie dat nu allemaal opgeleverd, narigheid en straks ge vangenisstraf" zo constateerde de president. De officier noemde het slappelin gen, die volgens hun zeggen gemak kelijk geld wilde „verdienen". De eis luidde tegen de lasser, die reeds eerder met de justitie in aan raking was geweest, 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest en tegen de timmerman 1 jaar gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest Uitspraak over 14 dagen. Twee „bezoekjes" in vier dagen Voor de tweede maal in vier da gen tijd is ingebroken in de kantine van de v.v. DOCOS. De eerste maal verbraken de daders een ruitje, zodat zy binnen konden komen. Hun buit bestond uit kauwgom, snoep en cho cola. Nadat men de diefstal bemerkt had, spijkerde men het venster met planken dicht. Vannacht brachten weer enkele onbekenden een bezoek aan het afgelegen gebouwtje in de Kikkerpolder. Weer zagen zy kans binnen te kof en. Men had verzuimd de overgebleven versnaperingen weg te halen. De onbekenden aarzelden niet lang en namen de lekkernijen mee. Mevrouw A. C. J. vain Dijk Wijnbergen alhier en dr. J. F. de Wijn te Zoeterwoude zijn benoemd tot leden van de examencommissie N.O. Akte N XIX - 1962 van Allah's almacht, de poppenspe lers zorgde ervoor, dat de poppen bewogen. De poppen van het Turkse schim menspel werden vervaardigd uit ka- melenhuid, die gedroogd en transpa rant gemaakt werd. De plaats, die zich het best leende voor een voor stelling met het schimmenspel was het dorpscafé. In het spel werden alle opvallende volkstypen uit het Byzantijnse Rijk uitgebeeld. Ook in de meer gegoede kringen was Kara göz een populaire gast. Vooral ty- dens de Ramadan de moslimse vastenmaand werden veel voor stellingen gegeven. Met een keur van prachtige dia's lichtte de heer De Bruijn zijn lezing toe. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Lezers schrijven. Twist om „De Twist" Met belangstelling las ik een arti kel in Uw blad inzake De Twist. Hierin werd de mening weergege ven van de Nederlandse Bond van Dansleraren. Te Uwer oriëntatie diene. dat deze Bond één der zeven danslerarenorganisaties in Nederland is en de mening van deze Bond zeker niet als alleen-zaligmakend mag worden beschouwd. Deze Bond mag de Twist dan veroordelen, de leden van die Bond doen dat kennelijk niet. want zij adverteren in groten getale met lessen in de Twist. De Nederlandse Vereniging van Dansleraren, de oudste organisatie van dansleraren, veroordeelt de Twist zoals gedanst in de film „Hey, let's twist" eveneens en acht de Twist, aldus gedanst, evenmin toelaatbaar. De Twist., zoals door deze door de dansleraren bijgeschaafd is gebracht wordt, acht deze organisatie echter wel degelijk aanvaardbaar en kan de jeugd veel genoegen verschaffen, zonder dat de gevoelens van wie dan ook gekwetst behoeven te worden. Dansinstituut Tibboel, Oude Vest 33, Leiden. Dat het Christelyk Muziek- en Toneelgezelschap „Sempre Avanti" in Leiden een bijzonder grote kring van vrienden heeft, bleek gisteravond weer eens overduidelijk in de Stadsgehoorzaal tijdens de jaarlijkse uitvoering. Voorzitter Koos Kukler, die tevens de leiding had van het muzikale gedeelte, sprak zyn vreugde erover uit dat zovelen gekomen waren om naar de prestatites van het gezelschap te luisteren en te kijken. Hij hoopte de gasten volgend jaar te kunnen ontvangen in een moderne Stadsgehoorzaal, met oplopende stoelen, zodat iedereen het gebodene op het toneel goed kan zien. Dit ligt echter niet in de bedoeling, Red.). Dat men thans reeds druk bezig is met de restauratie van dit zalencomplex noemde de heer Kukler verheugend. De avond begon met een wel bij zonder geslaagd optreden van Sempre Avanti's „Jong en Jolig", dat met veel vaart en zeer goed uitgevoerd, een programma voor „elck wat wils" bracht. Zowel het orkest als de zan gers en zangeressen hebben zich van hun beste zijde leren kennen en Koos Kukler toonde zich een vaardig diri gent. De nummers werden afgewis seld door een vlot uitgesproken ver bindende tekst van Wim van Ark. Zonder iemand tekort te doen willen we toch speciaal memoreren het geslaagde optreden van de so liste Lyda Spaans, die over een fraai stemgeluid beschikt. Zij zong enkele liederen alleen en trad ook op met Wim Brugman. Verdere solisten waren Co van der Kaay, Tiny Arnol- dus en Gerard Koolhaas. Aan de kos tumering had men speciale aandacht geschonken. Het zou te ver voeren alle num mers afzonderlijk te bespreken. Een uitzondering willen we maken voor Non je ne regrette riëp, Rosalina en het Gianti-lied. Een daverend ap plaus oogstten Lyda Spaans en Tiny Arnoldus me het bekende La, la, la! Na de pauze, waarin de vrienden van Sempre Avanti gelegenheid kre gen om de oude vriendschapsbanden te verstevigen, heeft de toneelgroep het komische spel in één bedrijf „Het spook van Buitenlust" van P. J. Dor- renboom over het voetlicht gebracht. Dit optreden is een succes geworden voor regisseur Hans P. van Oosterom en zijn speelsters en spelers en het heeft de zaal meermalen doen scha teren van de lach. De inhoud is een liefdesgeschiede nis, die zich afspeelde op een zomer avond op het buiten van mevrouw Van Seggelen. Zij was verliefd op Peter Smith, die echter meer oog had voor een typiste en ondanks allerlei verwikkelingen uiteindelijk ook met haar het stadhuis binnengaat. Het was een zeer geslaagde avond, die bijzonder in de smaak gevallen is bij de zeer talrijke aanwezigen. Dat zij de prestaties van deze amateurs BBBBBBBBBRBBBBBBBBI hebben weten te waarderen werd on derstreept door het gulle applaus waarmee de optredenden werden be loond. RIJ VERKEER: Geef vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. Met een gezellige feestavond in de Kleine Burcht heeft de Leidse Pluim vee en Konijnensportvereniging L.P.K.V. de pry suitr ei king gevierd van de onlangs gehouden onderlinge show. Medewerking verleende het jeugd- accordeonorkest „Vivace" onder lei ding van de heer J. C. Lancel. Voorzitter C. J. van Roode reikte de prijzen uit. Hoenders: W. Blijleven, beste van de hoenders, mooiste kriel, mooiste koppel, mooiste haan, mooiste hen, oud en mooiste Wyandotte; G. J. Bloem endaal, beste op één na, mooi ste Hollandse Kriel, mooiste kriel anders dan wit, mooiste Hollandse kriel zwart; C. de Geus, mooiste trio, sunder wit, mooiste Koppel één ras, mooiste VinkduifW. Blijleven, mooi ste duiven, helmduif en Norwich Kropper; W. van Polanen, mooiste Oudhollandse Meeuw, mooiste sier- duif op één na. Konijnen: P. Zwanenburg, mooiste van de gehele show, mooiste dier middenrassen, Blauwe Wener en ram oud; J. Laman, mooiste dier eigen fok, mooiste grote rassen, mooiste fokpaar, mooiste Vlaamse Reus; J. Rol, mooiste van de show op één na, mooiste kleine rassen, mooiste Tan en winnaar van de Leidsch Dagblad legpenning; L. Boonstra, mooiste dwergrassen en kleurdwerg; L. A. Warmerdam, mooiste tekeningrassen Hollander zwart, mooiste Hollander; mooiste Goud Sebright; M. J. Kou- A. J. van Zanten, mooiste kortharige wenberg, mooiste Rhode Island Red. Sierduiven: J. de Mey, mooiste sierduif, mooiste doffer jong, mooiste duif jeugdlid, mooiste Duitse Baard Tuimelaar, mooiste Krulduif en Tippler; N. de Mey, mooiste Stral- rassen; G. Gorree, mooiste C. Klasse en grote rassen; A. M. v. d. Lee, mooiste C. Klasse, middenrassen; L. A. Warmerdam, mooiste C. Klasse, kleine rassen; J. Laman werd win naar van de draagbare radio. NED. HERV. KERK Beroepen te Wierden (toez.) G Wursten te Den Bommel te Hasselt L. Doppenberg te Wilsum te Nleu- wolda (Gron.) D. Voortman. vic. te Lemele te Zaltbommel Th. Rinkema te Hilvarenbeek door de Generale Synode als predikant voor buitenge wone werkzaamheden (arbeid onder Ned. emigranten in Canada) A L Groenenberg. kand. te 's-Gravenhage door de Gen. Synode als pred. voor buitengewone werkz. (geest, verzorger enige inrichtingen Min. van Justitie) W. Willemsen te Hilversum, die dit be roep ook aannam door de Provin ciale Kerkvergadering van Noord-Hol land te Huizen (N.-H.) (noodgem.) V. E. Schaefer te Hemmen. Aangenomen naar Kootwijk-Kootwljkerbroek dr. A van den End te Hoogeveen naar Vroomshoop W. van den Hoek, voor heen zendingspredikant, wonend te Leiderdorp, die bedankte voor de be noeming tot bijstand in het pastoraat te Scheveningen (wijkgemeente Oude Kerk). GEREF. KERKEN Beroepen te Nijverdal (vac. G. Heijer- man) G. Veeneman te Amersfoort en (vac. 3e pred.pl.) D. H. Borgers te Hoogeveen GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Pernis M. Bakker, kand. te Haren (Gron.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Zuid J. M. Visser te Dokkum. Aangenomen naar Utrecht-C. W. v. 't Spijker te Droge- ham. Bedankt voor Vineland (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church) J. P. Geels te Haarlem-C. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk L. Rijksen te Rotterdam-West. BAPTISTEN GEMEENTEN Ds. P. G, de Vey Mestdag?1 50 jaar predikant Zondag zal het vijftig jaar gele den zijn. dat ds. P. G. de Vey Mest- dagh uit 's-Gravenhave werd beves tigd als predikant in de Ned. Herv Kerk. Nadat de heer De Vey Mesdagh in 1910 door het provinciaal kerkbe stuur van Groningen was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned Herv. Kerk werd hij op 28 januari 1928 door ds. C. L. Laan A. Hzn. toen nog directeur van de Stads- en Landsevangelie te Brussel in België, bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Goudswaard in de classis Dordrecht. Op 4 juni 1916 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Schipluiden in de classis Delft, vanwaar hij op 19 september 1920 naar die van Wasse naar vertrok. Op 14 september 1924 werd ds. De Vey Mestdagh door zijn zwager, ds. P. J. F. van Voorst Va der uit Middelburg, toen nog predi kant te Lochem, bevestigd als predi kant van de hervormde gemeente van Rotterdam-Centrum, welke hij heeft gediend tot 1 januari 1951, toen hem op vijfenzestig jarige leeftijd emeri taat wordt verleend. Toen bij het bombardement van 14 mei 1940 Rotterdam zwaar werd getroffen en zijn wyk en ook zijn pastorie door het oorlogsgeweld was verwoest, is ds. De Vey Mestdagh twee jaar uitgeleend geweest aan de hervormde gemeente van 's-Graven hage. Na de oorlog maakte ds. De Vey Mestdagh als veldprediker driemaal met een troepentransportschip een reis naar het voormalige Nederlands Oost-Indië met de „Kota Inten" in 1948 met de „Kota Baroe" en in 1949 met de „Zuiderkruis". In de jaren 1929/1930 was de jubilaris op verzoek van de "gering ongeveer een jaar werkzaam als geestelijk ver zorger van de marine en van het oliecentrum op de Nederlandse An tillen (West-Indië). Twee hersenschuddingen Op de wegkruising Veilingkade- Appelstraat kwamen gisterochtend omstreeks kwart over acht een fiet ser en een scooterberijdster met el kaar in botsing. De fietser, een 34- jarige Leidse ambtenaar gaf de be stuurster van de scooter, de 24-ja- rige mej. C. J. Beelen uit Katwijk, geen voorrang, waardoor de botsing ontstond. Beiden liepen een zware hersenschudding op en moesten naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd worden. Kettingbotsingen Drie personenauto's werden gister avond omstreeks kwart over zes zwaar beschadigd' tengevolge van een ket tingbotsing op de Rijnsburgerweg. De drie auto's reden achter eikaar, toen de voorste voor een van rechts komende auto moest stoppen. De tweede auto stopte eveneens, maar de bestuurder van de derde auto zag de manoeuvre van zijn voorgangers te laat en botste tegen de tweede auto, die op zijn beurt tegen de eer ste reed. Persoonlijke ongelukken de den zich bij deze botsing niet voor. Een uur later kwamen drie brom fietsers en een scooterberijder met elkaar in botsing op de Haarlemmer straat. Ook bij dit ongeval geen per soonlijke ongelukken, maar veel ma teriële schade. OPGERUIMD STAAT NETJES Wist U dat, per dag gemiddeld 10 m3 vuil uit de grachten wordt gevist. Advertentie omdat U nü zoveel Aroma gebruikt in stamppotten, jus, soepen en sausen Profiteer ervan! Na zijn emeritaat vestigde ds. De Vey Mestdagh zich eerst te Ede en later in 's'-Gravenhage, waar hij thans nog in de Indische Archipel bijstand in het pastoraat verleent. Ds. De Vey Mestdagh heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3