PUTSCH MET BOMMEN IN PARIJS HERDACHT Oe Thant zet z'n pogingen voort Franse regering neemt maatregelen Australiërs politiek blijft ongewijzigd Vier man verlaten nog steeds op kust zittende GLADONIA Tweede verjaardag barricaden-opstand Oostduitsers moeten dieneii BLACK GAAT BEMIDDELEN IN DE KWESTIE-KASJMIER WEERBERICHT Rond Nieinv-Guinea Ontkenning Loendoela wil muiters flink aanpakken Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 JANUARI 1962 No. 30562 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De OAS heeft gisteren met een reeks bomaanslagen in Parijs de tweede verjaardag van de Algerijnse barricaden-putsch „her dacht". Voor het eerst waagden Salans gangsters het nu om in plaats van 's nachts ook overdag te opereren. Om kwart over vijf brak het nieuwe offensief van de OAS los. Binnen een uur werden de Parijzenaars opgeschrikt door zeven explosies. Het waren de eerste van een reeks die ook 's nachts werd voortgezet. De Franse regering heeft giste ren opnieuw de neo-fascistische terreur tot onderwerp van een Jcabinetszitting gemaakt. Na af loop maakte de minister van Voorlichting bekend, dat generaal De Gaulle zich op 5 februari via radio en televisie weer met een toespraak tot het Franse volk zal richten. De regering heeft gisteren ook nieuwe veiligheidsmaatregelen tegen het binnenlandse terrorisme geno men, die binnen enkele dagen be kend zullen worden gemaakt. Men weet echter nu al, dat het kranten en radiostations op straffe van hoge boetes en zelfs een verschij ningsverbod in het vervolg ver boden zal zijn om melding te maken van de inhoud van strooibiljetten en piratenuitzendingen van het Geheime Leger. Salan zal dus niet meer kun nen rekenen op de kosteloze „mede werking" van de pers by zijn streven om het publiek te intimideren. Het OAS-bommenoffensief van gis teren was vooral gericht tegen linkse en liberale journalisten en politici. Zo werden binnen één uur de wonin gen vernield van Beuvemery (direc teur van „Le Monde"), Duverger, (professor in het staatsrecht)Droit (hoofdredacteur van „Figaro Lite raire"), Frangoise Giroud (hoofdre dactrice van „L'Expresse")de socia listische oud-minister Savaury en een der vroegere burgemeesters van Pa rijs. Prof. Duverger onderbrak toen een bom explodeerde het college dat hij aan de Sorbonne gaf, even met de opmerking: „Misschien was die wel voor mij bestemd" De studenten lachten. Maar een paar minuten later werd hem door een bode het telefo nische bericht doorgegeven, dat zyn woning inderdaad door eeh bomex plosie was verwoest. Een geloei van verontwaardiging barstte onder de studenten los. Staking in Algiers In Algiers hebben gisteren vrijwel alle Europeanen gehoor gegeven aan de oproep van de OAS om te staken. Botsingen tussen activisten en orde troepen, waarvoor algemeen werd ge vreesd, konden in de drie grote Alge rijnse steden in ieder geval worden vermeden. In de middaguren verza- De Oostduitse Volkskammer (Par lement) heeft gisteren eenstemmig een wetsvoorstel aanvaard volgens hetwelk Oostduitse mannen van 18 tot 26 jaar voor militaire oefening gedurende anderhalf jaar kunnen worden opgeroepen. Volgens dezelfde wet kan reserve- dienst voor een periode tot drie maanden per jaar worden opgelegd aan alle andere mannen tot 35 jaar, en voor een periode tot twee maan den per jaar voor de mannen tot 50 jaar, of wat officieren betreft tot 60 jaar. De feitelijke vaststelling van tijdstip en duur van de militaire dienst wordt verder aan de minister van Defensie overgelaten. Volgens officiële Wèstduitse ge gevens tellen de Oostduitse strijd krachten op het ogenblik in totaal ongeveer 200.000 man waarbij dan komen 30.000 man mobiele politie met tanks en. pantserwagens, 80.000 man gewone politie met infanterieop- leiding, 400.000 leden van gewapende fabriekswachten en 53.000 man van de para-militaire „Vereniging voor Sport en technologie". melden zich in Algiers duizenden Fransen om een met kransen behan gen boom, terwijl zij leuzen aanhie ven als „Algerije is Frans" en „weg met De Gaulle". Op alle plaatsen in de stad, waar bij de barricadeopstand Europese burgers om het leven kwa men, werden openlijk kransen gelegd. Intussen hebben Franse anti-fas cisten een nieuwe aanval gelanceerd met het doel de medeplichtigen in de ambtelijke, industriële en journa listieke sectoren van de nea-fascisti- sche gangsterbende te ontmaskeren. Op verschillende plaatsen in Parijs werden affiches aangeplakt, die met naam, toenaam en cijfers vermeld den, door wie en met welke bedragen de misdadige acties van de OAS wor den gefinancierd. Zulke affiches sierden gisteren het gebouw van het ultra-rechtse Parijse ochtendblad „Parisien Libre", waar van de eigenaar eike maand twee miljoen oude franken in de OAS-kas zou storten, en het hoofdbureau van een grote verzekeringsmaatschappij, waarvan de directeur eveneens tot de vaste geldschieters van de activisten moet behoren. Hoo fd van de Wereldbank stelt zich ter beschikking op versoek van Kennedy NEGER in het Amerikaanse kabinet (Van onze correspondent in Washington) President Kennedy maakt zich blijkbaar enige zorgen over de kwestie-Kasjmier, tussen India en Pakistan. Op zijn pers conferentie deelde hij gisteren mede, dat hij aan Eugene Black gevraagd heeft zijn goede dien sten aan te bieden. Black is hoofd van de Wereldbank in Washington. Hij heeft kortge leden met succes het plan voor de rivier de Indus helpen uit werken. Amerika verleent eco nomische steun aan beide lan den en uit dien hoofde heeft Black reeds vaak contact gehad met de regeringen van India en Pakistan. Wat men vermoedde werd op deze persconferentie officieel: Kennedy is van plan een neger tot minister te benoemen, indien het Congres het regeringsvoorstel aanvaardt om een nieuw departement te vormen voor stadsproblemen. De regelingscommissie van het Huis van Afgevaardigden had kort voor de persconferentie met negen tegen zes stemmen besloten het regerings voorstel niet in debat te brengen. Kennedy liet zich hierdoor niet uit het veld slaan. Thans is hij voorne mens de zaak als reorganisatieplan rechtstreeks in de voltallige vergade ring van het Huis van Afgevaardig den te brengen. Weaver, die de pre sident op het oog heeft voor de mi nisterspost, is thans hoofd van de regeringsinstantie „huizenbouw". Het Huis van Afgevaardigden heeft een nieuwe postwet ontwerpen, waar bij het de post verboden zou wor den communistische propaganda te distribueren. Kennedy achtte de for mulering niet helder en hoopte dat de Senaat een omschrijving zou ge ven. Kennedy wil voorkomen- dat de Amerikaanse post naar communisti sche gebieden zal worden geblokkeerd en acht het gevaar van communis tische propaganda voor de Ameri kanen niet groot. Bleek van schrik Onvoorwaardelijke nationalisatie van Ned. eigendom Alle „voormalige Nederlandse eigendommen" in Indonesië kun nen beschouwd worden als abso luut, geheel en onvoorwaardelijk genationaliseerd, zo heeft Roes- lan Abdoelgani, onder-voorzitter van de Opperste Adviesraad ge zegd. Hij deelde aan deelnemers aan een cursus voor „ideologische scholing" van ambtenaren mee dat dit het gevolg was van het Marine-incident van 15 januari. Tot nu toe werden vele Ne derlandse eigendommen die in 1957 in beslag werden genomen in de „campagne om West-Irian in handen te krijgen", slechts onder „regeringstoezicht" ge steld. aldus Abdoelgani. Abdoelgani zei: „Uit het oogpunt van de geschiedenis bezien zijn alle Nederlandse bezittingen in Indonesië J het gevolg van „roof". Daarom geeft i het opofferen van Commandeur Soe- darso (de plv. marine-staf-chef die vermist wordt na het incident in de wateren bij Nicuw-Guinea) ons niet alleen het juridisch recht deze in be slag te nemen nyar in feite verplicht het ons dit te doen". Sarah McLandon, een journaliste, die er herhaaldelijk in geslaagd is PLAATSELIJK MIST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Bewolkt met plaatselijk mist en slechts hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. In het alge meen iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 JANUARI. Zon op: 8.30 uur; onder: 17.16 u. Maan op: 23.22 u.; onaer: 10.56 u. Hoogwater te Katwijk te 6.41 en 13.56 uur. laagwater te 223 en 14.43 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Eisenhower rood van woede te ma ken, werd bij deze gelegenheid zelf bleek van schrik tijdens een scherpe afstraffing van Kennedy. Zij sprak „twee bekende figuren, die een ge vaar voor "s lands veiligheid bete kenen". Deze figuren zouden post van belang van het State Depart ment (departement van Buitenlandse Zaken) hebben gekregen. Kennedy vroeg wie dat- waren. Nadat de jour naliste namen had genoemd, verklaar de de president hen volledig te ver trouwen. Hy hoopte alleen, wat de journaliste over hen gezegd had hun geen schade zou doen. Iedereen in de zaal besefte dat de journaliste zich een proces wegens smaad op de hals gehaald kon hebben en in de radioreportages later op de avond werd dit gedeelte van Kennedy's persconferentie weggelaten Prins Bernhard heeft gisteren een nieuw gebouwencomplex van Philips geopend. Op een speciale afdeling moesten de Prins en zijn gastheer, ir. F. J. Philips, beschermende witte jas sen dragen. De waarnemende secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, heeft gisteren zijn pogingen voor een vreedzame beslechting van de kwestie Nieuw-Guinea, voortgezet. Hij pleegde afzonderlijk overleg met resp. mr. Schürmann en Soekardjo Wirjopranota, de Nederlandse en Indonesische afgevaardigden in de V.N. Uit gewoonlijk betrouwbare bron vernam Reuter, dat Oe Thant er niet op uit is, overhaast te werk te gaan met het tot stand brengen van een rechtstreeks gesprek tussen de Indonesiërs en de Nederlanders onder zijn auspiciën. Oe Thant wenst een rechtstreeks gesprek als er gegronde vooruitzichten zijn voor een regeling der kwestie. De afzonderlijke besprekingen met beide partijen zullen voorlopig worden voortgezet. Margriet de Groot, -w... - L -v1 die geruime tijd de hoofdrol haar plaats ingenomen door Do- waarin zij dank zegde voor heeft vertolkt in "My fair lady", rien Mijksenaar. Deze foto toont grote belangstelling, welke hi verwacht een baby en moet het Margriet de Groot, terwijl Wim steeds ten deel is gevallen, op doktersadvies enige tijd rustig Sonneveld haar een vuurtje geeft De onfortuinlijke Britse kustvaarder HoilploOS Tocll bergeil Gladonia" is op de kust bij Hoek van IIOJJPIOOS 1ULU WC1&C11 aan doen. Op 2 februari wordt haar plaats ingenomen door Do- rien Mijksenaar. Deze foto toont Margriet de Groot, terwijl Wim Sonneveld haar een vuurtje geeft tijdens een persconferentie, waarin zij dank zegde voor de grote belangstelling, welke haar steeds ten deel is gevallen De onfortuinlijke Britse kustvaarder Gladonia" is op de kust bij Hoek van Holland de nacht doorgekomen met een gehalveerde bemanning. Want toen de reddingsboot „President Jan Leis" uit de Hoek gistermiddag om vier uur langszij kwam om vaten wa ter over te zetten, gaf de gezagvoer der vier van zijn mannen opdracht het schip te verlaten. Het waren de 45-jarige steward Albert Youngs. William Davies (44)Allen Prier (22) en de jonge James Poulter (16), die op zijn eerste zeereis niet erg geluk kig was. De kapitein bleef aan boord met de eerste stuurman en twee ma chinisten. De vier geradbraakte, maar geluk kige zeelieden werden na registratie op het politiebureau van Hoek van Holland naar Hotel America ge bracht, waarzij voorlopig zullen blij ven. De kustvaarder zit intussen nog steeds hopeloos vast in het zand. Bij vloed bonkt de bodem voortdurend tegen de grond. Daardoor is de situa tie van kapitein Aric Ellard, de drie leden van zijn bemanning cn het schip weer benarder geworden De (dubbele' bodem is namelijk gaan lekken. Ernstig schijnt het nog niet te zijn, maar he'. is toch een extra handicap, waarmee gezagvoerders en bergers rekening moeten houden. Ook gisteren was er geen enkele mogelijkheid om vlot te komen daarvoor is de windrichting (zuid west tot west) te ongunstig. En het ziet er zelfs naar uit dat de „Gla donia als het weer zo blijft, op z'n gunstigst nog geruime tijd geboeid zal blijven aan de kust. Vanmorgen was de wind iets minder, maar hij blijft uit het zuidwesten komen en bovendien zou hij in de loop van de dag weer aanwakkeren. Tocli bergen De rederij en.de assuradeuren heb' ben inmiddels Leen Smit's Interna tionale Sleepdienst en Van derTak's Bergingsbedrijf nadrukkelijk opdracht gegeven om de „Gladonia" te bergen, ongeacht de visie va:, de kapitein. Maar het was gisteren volstrekt uit gesloten om een sleepverbinding tot stand te brengen, zelfs kan dat niet met de hulp van de minder diep lig gende reddingsboot. De handicap is, dat de bergers het schip op z'n dichtst op anderhalve twee kilometer kun nen benaderen. De pers en televisie hebben nu uiteraard een grote belangstelling voor de verdere gebeurtenissen met de kustvaarder. Uit Engeland zijn en kele Britse journalisten in de Hoek aangekomen. Fotografen maakten ee'" tocht met de „President Jan Leis die ruim twee uur duurde, mee. Gis termiddag kwam zelfs een helikoptf boven de kustvaarder, die een earner man aan boord zette. De cineast wer: later op dezelfde wijze weer af ge haald. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Sir Gar field Barwick, heeft de berichten over een mogelijke wijziging in de Australische houding jegens Westelijk Nieuw-Guinea „spe culaties" genoemd. Hij verklaar de dat het regeringsstandpunt ongewijzigd was sedert premier Menzies op 12 januari duidelijk had gemaakt dat de regering een „regeling door vreedzame mid delen en niet onder dwang of dreiging met oorlog" wenst. Garfield zei dat de verklaring van Menzies werd afgelegd na dat het kabinet de zaak had be sproken. 30 arrestaties Reuter meldt, dat in Indonesië na de mislukte aanslag op president Soe- karno te Makassar ongeveer 30 men sen, onder wie enkele voormalige mi nisters, zijn gearresteerd De Indone sische regering zou een samenzwe ring tot een staatsgreep hebben ont dekt. De arrestaties zijn niet officieel bevestigd en in Djakarta is hier niets ■>ver gepubliceerd maar de veilig- jidsmaatregelen rond president Soe- arno zijn de afgelopen twee weken 'jzonder scherp geweest. De meeste arrestaties zijn verricht ader functionarissen van de Mas- joemi-partij en de socialistische par tij, die beide zijn verboden. Paraat De marine-commandant in Tand jong Priok heeft alle maatschappijen en kantoren in het havengebied op dracht gegeven de bureaus na kan toortijd bezet te houden. Een officier van de voorlichtingsdienst, Hamidy, die dit bekendmaakte zei dat de stap noodzakelijk was om voortdurend pa raat te zijn. Voorts zei hij dat er 85 mensen van verschillende natio naliteiten door de immigratie-auto riteiten worden vastgehouden. Het betreft voornamelijk buitenlanders wier papieren niet geheel in orde waren en zeelieden. Daartoe behoren Japanners, Philippino's. Denen, Egyptenaren en Nederlanders. „Niet gereed voor invasie De Londense Times is van mening dat Indonesië waarschijnlijk niet ge reed is voor een invasie in Ned. Nieuw-Guinea. Na opgemerkt te hebben dat de enige operatie die een kleine kans op succes oplevert zou bestaan uit het vestigen van een klein bruggehoofd ergens aan de kust, zegt het blad dat het duidelijk is dat de Nederlanders geen voortdurende weerstand kunnen bieden en dat de Indonesiërs moge lijk een enclave zouden kunnen ve1 tigen van waaruit de voorgezette mi litaire en politieke operaties zouden kunnen worden gevoerd. „Een van de problemen waarvan de Nederlanders klaarblijkelijk ge bruik zouden willen maken is het vraagstuk van de bevoorrading De Nederlandse regering is er zich van bewust dat zij geen langdurige oor log in z.o.-Azië kan voeren en is be reid tot onderhandelen. Wanneer pre sident Soekamo is beinvloed door het voorbeeld van de Indiërs in Goa, zal Generaal Loendoela, bevelhebber van het Kongolese leger in de Oost- provincie en Kivoe, heeft 160 mili tairen naar Kongolo in Noord-Ka- tanga gestuurd om af te rekenen met muitende eenheden van het centrale leger. De generaal gaat er zelf ook heen in gezelschap van verscheidene officieren, VN-vertegenwoodigers en een lid van het Internationale Rode Kruis. Men wil tevens een onderzoek instellen naar de moord op de ne gentien priesters. Het VN-garnizoen in Stanleystad wordt met een bataljon Ethiopiers versterkt met het oog op een even tuele opmars van de rebellerende Kongolese militairen. Functionarissen van de VN in Eli- sabethstad zouden aan president Tsjombe van Katanga en aan het VN-hoofdkwartier in Leopoldstad een gezamenlijke militaire actie van Ka- tangese gendarmes en troepen van het centrale leger tegen de muiters hebben voorgesteld. SYRIË en IRAK blijven „neutraal" Irak en Syrië hebben besloten hun buitenlandse politiek, gebaseerd op niet-aansluiting bij een van de twee grote blokken en op wat de zaak van de vrede dient, te handhaven. Dit staat in een gemeenschappelijk communiqué, dat gisteren is gepubli ceerd na afloop van besprekingen die in Damascus zijn gevoerd tussen delegaties van de twee landen. De twee landen hebben ook beslo ten onmiddellijk besprekingen te be ginnen met het oog op de vestiging van een militaire samenwerking van defensieve aard om de veiligheid van de beide landen te waarborgen. Irak en Syrië zullen voorts strij den tegen alle vormen van imperia lisme. Zij hebben het absolute recht erkend van de Arabieren op Pale stina en zy steunen de stryd van Algerije voor zijn vrijheid en onaf hankelijkheid, evenals de strijd van alle andere Arabische banden, die nog steeds onder het juk van het imperialisme leven, aldus het com muniqué. (Nuc/ 9ln leuws Uit het Leidsch Dagblad van 25 Januari 1862: In de zitting van den Leid- schen Gemeenteraad van Donderdag l.l is ingekomen een voorstel van de commis sie van Fabricage, strekkende om de dubbele ophaalbrug over den Rijn of het Galge- water, de Bostelbrug ge naamd, te veranderen in een vaste ijzeren brug. De hoogleraar W. H. de Vriese is iti den laten avond van den 23 dezer na een lang durige ziekte overleden. Moge hij al eens ongunstig zijn be oordeeld geworden, zeker is het dat onze Hoogenschool een harer kunstige Hoog leeraren verliest. hij er goed aan doen eraan te den ken dat het succes van genoemde actie van de snelheid van de ge vechtshandelingen afhing, iets wat hij in Nieuw-Guinea niet kan na streven".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1