Australië zou zijn Nieuw- Guineapolitiek wijzigen Voorlopig geen wapenle vering Razzia onder activisten in Parijs: 44 arrestaties flmtotia Veranderde houding pas na vuurgevecht Naar eervolle terugtrekking VRIENDSCHAP INDONESIË OP DEN DUUR NODIG Besluit Britse regering WEERBERICHT Lyceist ontvoerd door anti-OAS-groep Prins Charles naar school in Schotland Juliette Gréco (9uc/ V^lie teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 JANUARI 1962 No. 30561 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het te Melbourne verschijnende avondblad „The Herald" schrijft, dat de Australische regering een belangrijke wijziging in haar houding in het geschil tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea overweegt. Deze verandering kan volgens het blad om diplomatieke redenen niet dadelijk in de politiek tot uiting komen. „Maar in de afgelopen maanden is de neiging ontstaan om de vroegere houding van krachtige steun aan Nederland in het geschil prijs te geven", aldus het blad. de V.S. om president Soekarno er toe te bewegen een compromis-oplossing te aanvaarden, die het Indonesische nationalisme bevredigt en de Neder landers in staat stelt zich waardig terug te trekken uit een positie, die alleen gehandhaafd zou kunnen wor den ten koste van de goodwill voor de blanke in vrijwel geheel Azië." Onvermijdel ijk Het blad schrift voorts, „dat men In Canberra de indruk heeft, „dat de regering niet langer haar vroegere steun voor de Nederlandse soeverei niteit ernstig kan handhaven en dat zij zich gaat verzoenen met een ge meenschappelijke grens met Indone sië in Nieuw-Guinea De regering is langzamerhand tot het besef gekomen, dat vroeg of laat, goedschiks of kwaadschiks Indonesië in het bezit zal komen van westelijk Nieuw-Guinea, dat Australië het on vermijdelijke moet inzien en dat Australië voor zijn belangen op lan gere termijn vriendschappelijke be trekkingen met Indonesië nodig heeft". „The Herald" schrijft, dat er in regeringskringen „sterke steun" be staat voor het standpunt, dat het verkeerd zou zijn, de toekomstige be trekkingen met Indonesië voor wes telijk Nieuw-Guinea in gevaar te brengen. „De Australische regering heeft er niet veel vertrouwen meer in, dat kan worden vastgehouden aan het beginsel van zelfbeschikking voor de Papoea's van Westelijk Nieuw-Guinea, dit met het oog op de huidige ontwikkelingen." Volgens „The Herald" stelt Austra lië op diplomatiek niveau nog steeds alles in het werk om te voorkomen dat Indonesië tot een oorlog om het betwiste gebied overgaat. Het blad voegde eraan toe: „Australië wil thans, dat Nederland zich zo eervol mogelijk terugtrekt". Compromis Het eveneens te Melbourne ver schijnende blad „Sun Pictorial" meldt ook, dat de Australische rege ring haar standpunt in de kwestie Nieuw-Guinea heeft gewijzigd. Het blad schrijft o.m.: „Het lijkt nu waarschijnlijk dat Australië zich zal aansluiten bij de pogingen van Nieuw-Guinearaad om een V.N.-mis sie naar het omstreden gebied te zen den een „schoolvoorbeeld van de Ne derlandse bedrieglijkheid" genoemd. „De Nederlanders geloven blijk baar dat een dergelijke delegatie zou rapporteren dat de bevolking van West-Irian geen Indonesisch bestuur wenst", aldus de woordvoerder. Hij bestempelde een en ander tot een „oud trucje" en herinnerde ver volgens aan de Nederlandse pogingen om in 1947 een waarnemende federa le regering voor Indonesië te vormen. De woordvoerder stelde dat de Ne derlanders in Indonesië een bewind wensten waarvan zij de touwtjes in handen konden houden en dat zij daarom een door president Soekarno inmiddels te Djokjakarta opgezette nationalistische regering trachten buiten te sluiten. De Nederlanders belegden een ver gadering te Bandoeng, aldus de In donesische regeringswoordvoerder, waarin zij 145 „vertegenwoordigers van West Java benoemden. Hij zei verder dat de Nederlanders later op alle Indonesische eilanden marionet tenstaatjes hadden gevormd. „Maar Soekarno versloeg hen toen", aldus de woordvoerder, „en zal hen nu weer verslaan Geen verloven meer De militaire commandanten in noord- en midden Celebes en in zuid en zuidoost Celebes hebben alle mi litaire verloven ingetrokken en alle met verlof zijnde militairen terugge roepen. Generaal Nasoetion, minister van Defensie en chef-staf van het leger heeft, in verband met de kwestie- Nieuw-Guinea, alle vergunningen aan militairen voor bedevaarttoch ten naar Mekka in het lopende jaar, geannuleerd. Ondersoek Indonesië heeft volgens een woord voerder van de Marine te Soerabaja het internationale Rode Kruis ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de behandeling van de door de Nederlanders gemaakte krijgsgevan genen. De woordvoerder, majoor Ambardi, zei met betrekking tot de vermissing van de Indonesische commandeur Soedarso dat, indien de Nederlanders toestemmen in het gevraagde onder zoek, dit er op zou wijzen dat de commandeur tijdens het gevecht ge vallen was. Als zij het zouden weige ren zou dit er op wijzen dat de Ne derlanders hem hadden doodgescho ten, aldus majoor Ambardi. „Bedrieglijk" Een Indonesische regeringswoord voerder heeft het verzoek van de De Britse regering heeft het verrassende besluit genomen om de uitvoer van wapens en ander militair materiaal naar Indonesië stop te zetten. Dit is een tijdelijke maatregel, welke zal voortduren totdat de toestand, wat betreft West-Nieuw-Guinea, zal zijn opgehelderd. De enige uitzondering vormt de afwikkeling van een nog lopende Indonesische bestelling voor grondradar. De grootzegelbewaarder en onder-minister van Buitenlandse Zaken, Edward Heath, die deze beslissing gisteravond in het Lagerhuis aankondigde, maakte in antwoord op vragen duidelijk, dat tot aan het incident van 15 januari j.l. in de wateren van Ned. Nieuw-Guinea het de politiek van de Britse regering is geweest wapenleveranties aan Indonesië toe te staan, om te voorkomen, dat Indonesië in groter mate dan voorheen zou zijn aangewezen op wapens van het communistische blok. Het vuurgevecht tussen de Indonesische en Nederlandse Marine was echter voor Londen aanleiding om zjjn houding te veranderen. Heath zeide, dat de Britse regering ernstig bezorgd is over de gevaarlijke spanning tussen Indonesië en Nederland betreffende West-Nieuw-Guinea. De Britse regering hoopt vurig, dat door onderhandelingen een regeling tot stand zal worden gebracht en zij steunt de stappen, welke met dit doel worden ondernomen. Daarom wil de regering in dit delicate stadium niets doen om de spanning en de mogelijkheid van een gewapend conflict in dit gebied te vergroten. „Aarzelend gedrag" Harold Wilson, de woordvoerder voor de buitenlandse politiek van de oppositie, veroordeelde het aarzelen- de gedrag van het Britse departe- ment van Buitenlandse Zaken, dat gering kunnen helpen door duidelijk te maken, dat zij op praktische wijze de bemiddelingspogingen van Oe Thant steunt. Wilson zeide, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken moest hebben beseft, wat er gaande was in Nieuw-Guinea en vroeg of het dan niet wist dat tot enkele uren geleden voortdurend wapens naar volgens hem meer het gevolg was_ Indonesië werden gestuurd. Hjj stel- van „gemodder" dan van „boosaar- (je Britse treuzeling inzake In- dige opzet'Hij zeide tot Heath, dat i donesië tegenover de haast in het ge- deze een onderzoek dient in te stel- i val-Koeweit, toen voor de Britse re ien naar de efficiency van zijn de- gering geruchten voldoende waren parlement. Verder zou de Britse re- om handelend op te treden. „Geen gemodder" Heath verzekerde, dat de Britse regering Oe Thants bemiddelings pogingen steunt. Hij zeide, dat de beide Gannet-toestellen reeds het eigendom van Indonesië waren en dat de aflevering daarvan daarom moeilijk kon worden belemmerd. Heath ontkende, dat er op zijn de partement sprake zou zijn geweest van „gemodder" en zeide dat het moeilijk was om te weten, wat het beste was, namelijk wel of geen wa pens naar Indonesië te sturen. Tot 15 januari j.l. overheerste de mening, dat het verkeerd zou zijn geweest om Indonesië geheel afhankelijk te maken van het communistische blok. Tot het conservatieve lid Biggs- Davison, die wilde weten of Indone sië had beloofd, dat de geleverde wapens niet voor agressie zouden worden gebruikt, antwoordde Heath, dat de Indonesische regering o.a. te genover Australië, de verzekering had gegeven, dat voor een oplossing van het probleem-Nieuw-Guinea geen geweld zou worden gebruikt. Of het Britse besluit onmiddellijke praktische betekenis heeft, kan moei lijk worden nagegaan. Het hangt er namelijk van af welke Indonesische wapenorders in Engeland lopen. De algemene indruk is, dat deze geen grote omvang bezitten. In elk geval zal men dit gebaar waarderen om dat thans nieuwe wapenopdrachten gestopt zijn. Het is echter voorname lijk een kwestie van Britse politieke goodwill tegenover Nederland, dat de Britten thans zeker nodig hebben in verband met de moeilijkheden, verbonden aan Engelands eventuele toetreding tot de E.E.G. Van officiële zijde had men eerder al doen uitkomen, dat stopzetting van Britse wapenleveranties aan Indonesië zeker niet tot een militaire verzwakking van dat land zou leiden, omdat het immers elders, met name achter het IJzeren Gordijn, terecht kan. De graafwerkzaamheden aan de nieuwe vissershaven in IJmui- den zijn bijna voltooid, evenals de kademuren en de beschoei ingen. Wanneer deze werken gereed zijn, wordt de dam door gegraven, die thans nog het zee water buiten houdt. Britse kunstmaan dit voorjaar Ergernis Diplomatieke waarnemers waren gisteravond van mening, dat de be slissing van de Engelse regering on gunstig zal worden beoordeeld door beide partijen in de kwestie-Nieuw- Guinea. Indonesië, welks staatshoofd in mei een staatsbezoek aan Enge land zal brengen, zal door het be sluit vermoedelijk worden geërgerd en de Nederlanders zal het niet ont gaan, dat het besluit om wapenle veringen aan Indonesië stop te zet ten, pas werd genomen nadat het laatste van de 18 gannet vliegtui gen voor Indonesië, uit Engeland was verzonden, terwijl het voornaamste In Britse ambtelijke kringen te Londen is medegedeeld dat de eerste Britse kunstmaan, de UK-I, waar schijnlijk in het laatst van maart of bet begin van april in de ruimte zal worden geschoten. Hiervoor zal ge bruik worden gemaakt van een Thor-raket, die van de Amerikaan se basis bij Cape Canaveral zal wor den gelanceerd. Lancering mislukt Van Cape Canaveral is woensdag een drietraps Thor-Able-Star raket van 50 ton gelanceerd met het doel vijf satellieten tegelijk in een baan om de aarde tebrengen. De tweede trap werkte niet goed en het pro jectiel is in zee gevallen. KONINKLIJK PAAR NAAR AMSTERDAM Tijdens het driedaags verblijf van het Kon. Paar in Amsterdam, van 1 tot 3 februari, zullen vertegenwoor digers van velerlei organen en orga nisaties in de gelegenheid worden ge steld hun opwachting ten paleize te maken. Zo ligt het in het voornemen van H.M. de Koningin zaterdagochtend 3 februari o.a. te ontvangen alle leden en gewezen leden sinds 1948 van de jury voor de Koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst en allen aan wie Hare Majesteit sindsdien deze subsidie heeft verleend. ZACHT WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zacht weer met veel bewolking en geen regen van beteke nis. Matige tot krachtige, later wel licht weer harde zuidwestelijke wind. (Ipgemaakt te 11.15 uur) 25 januari Zon op: 8.32 uur; onder: 17.14 uur. Maan op' 22.18 uur; onder; 10.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.09 en 18.19 tuur laagwaiter te 1.56 en 14.12 uur (Dit nummer bestaat uit 10 pagina's; De uit 1608 stammende „Ham woning" met het daarvóór staan de poortje aan de Rotterdamse- weg te Delft moet verdwijnen om plaats te maken voor de nieuwbouw van de Technische Hogeschool. De oude boerderij en het poortje zijn een gelief koosd ohderwerp voor kunst schilders geweest. Men zal trach ten het poortje op een andere plaats in Delft weer op te trek ken. Amsterdamsche Bank weer 14% dividend In de vergadering van de Raad van Commissarissen van de Amsterdam sche Bank N.V. is besloten aan de eerlang uit te schrijven algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1961 een dividend uit te keren van 14% op de gewone aan delen (onv.). (Van onze Parijse correspondent) De geslaagde vangst van twee van de vier politieke gangsters die maandagochtend het gaullistische Kamerlid dr. Manguy had den ontvoerd, heeft de Franse politie blijkbaar gestimuleerd om de jacht op OAS-leden met verhoogde kracht voort te zetten. Bij vierhonderd activisten en neo-fascisten werden invallen gedaan, waarbij 44 arrestaties zijn verricht. Met betrekking tot de bomaanslag in het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarbij een koerier werd ge dood, schijnt de politie nog in het duister te tasten, hoewel ook deze misdaad zonder enige twijfel op de lange rekening van de OAS moet worde-n geschreven. Op de binnen plaats van het departement werden in bijzijn van de minister, Couve de Murville, de slachtoffers van deze misdaad gisteren, „tijdens een korte plechtigheid" herdacht. Behalve beide misdaden moet de politie sinds gisteren nog een poli tiek mysterie oplossen. Een leerling van een Parijs lyceum werd giste ren op weg naar school gekidnapt. Daar deze lyceist de zoon is van de bekende Algerijnse activist Sapin- Lignières, ligt de veronderstel ling voor de hand, dat de O.A.S. ook op Franse bodem nu met gelijke munt wordt betaald. De ontvoering werd door een Parijse anti-OAS-groep gis teren trouwens door middel van strooibiljetten al officieel bekendge maakt. Werk van Ortiz De verhoren van de beide ontvoer ders van de gaullistische dokter-af gevaardigde zouden intussen aan het licht hebben gebracht, dat deze stunt door de Algerijnse kroegbaas Ortiz, die precies twee ^jaar geleden samen met Pierre Lagaillarde de „strijd" op de barricaden in Algiers leidde, zou zijn „georganiseerd". Om Salan, wiens leidersschap hij lange tijd gestreden heeft, te bewijzen dat zij-n daadwerkelijke invloed in Frank rijk evenmin mag worden onderschat zou Ortiz zijn voornaamlijk poujadis- tische handlangers de opdracht heb ben gegeven tot deze spectaculaire po litieke mensenroof. In elk geval staan de beide gear resteerde terroristen als poujadisti- sche activisten bekend. Robert Bra- del, een der beide gangsters, is al tweemaal voor de militaire rechter verschenen en tweemaal vrijge sproken). Overigens vreest men in Parijs juist deze week nog een reeks van moorden, ontvoeringen en aanslagen. Vandaag is het juist de tweede ver jaardag van de barricadenstryd in Algiers, een „wapenfeit" dat de ac tivisten vermoedelijk ook metterdaad zullen willen herdenken. Een herdenking echter, waaraan ook hun tegenstanders nog weieens zouden kunnen meedoen. Zo werden gisteren verschillende colleges op de Sorbonne met in stemming van de professoren al door spontane protestbetuigen tegen de OAS onderbroken. En ook op de Pa rijse lycea, waar de OAS over een vrij sterke aanhang beschikt, wor den steeds meer antifascistische waakzaamheidscomité's opgericht. De minister van Nationaal Onder wijs heeft verder van zijn kant be kend gemaakt dat elke leerling, die aan politieke agitatie schuldig wordt bevonden, op staande voet definitief van zijn school zal worden gestuurd. onderdeel dat nog moet worden ge leverd de grondradar uitrusting uitdrukkelijk buiten het leverings verbod is gehouden. Het besluit is genomen nadat Nederland de zaak ter sprake had gebracht in de raad van de NAVO. Volgens de defensiemedewerker van de Daily Express, zo meldt on ze Londense correspondent nog, is het belangrijkste wapen dat Indo nesië thans zal worden onthouden het Vickers Vigilant anti-tankpro- jectiel. Ook verdere orders voor ra daruitrusting behalve de grond radar, welke door de minister werd genoemd zullen worden opgehou den. In de laatste drie jaar heeft Engeland voor bijna 120 miljoen gulden wapens aan Indonesië gele verd. (Van onze Londense correspondent) De 13-jarige Prins Charles zal op 1 mei a.s. naar de oude school van zijn vader gaan, namelijk naar het door de Duitser Kurt Hahn gestichte Spartaanse opvoe dingscentrum Gordonstoun in Schotland. Doel van dit beroemde onderwijsinstituut is van een jon gen een werkelijke man te maken. Er zijn op het ogenblik 380 leer lingen. Het is echter niet uitslui tend een school voor de jeugdige adel of kinderen van gefortu neerde ouders, want er gaan ook zoons naar toe van havenarbei ders, vissers en ivinkeliers. Het of ficiële schoolgeld bedraagt meer dan f 5000,- per jaar, maar de school kent het beginsel van be taling naar draagkracht. Het is de eerste maal dat een lid van de koninklijke familie naar een zoge naamde publieke (dit betekent in En geland „strikt particuliere") school gaat. Het kenmerk van Gordonstoun, is, dat veel tijd wordt besteed aan lichamelijke training en het dienen van de gemeenschap. Wat dit laatste betreft worden de leerlingen inge schakeld bij de plaatselijke brand weer en het reddingswezen op zee. Ook worden zij geoefend in reddings werk in de bergen en op het strand. Voor zware lichamelijke arbeid, zo als helpen bij het aanleggen van we gen, wordt niet teruggedeinsd. Zeilen op zee staat eveneens op het school programma. Tristaimers nu aan de zee (Van onze Londense correspondent) De uit 261 personen bestaande ge vluchte bevolking van het vulkaan eiland Tristan da Cunha is gisteren van het vroegere legerkamp Merst- ham in Surrey naar de zuidkust ver huisd, namelijk naar het vroegere RAF-vliegveld in Calshot bij South ampton Dit is een belangrijke voor uitgang voor de Tristanners, die snakten naar de zee! Vrijdag 26 januari DOMINO de club der vedettes presenteert Hotel-in-aanbouw „ij BARCELONA ingestort: 7 doden In Pineda del Mar, ten noorden van Barcelona, is gisteren een in aan bouw zijnd hotel ingestort, waarbij zeven mensen het leven verloren. Er z(jn twintig gewonden. Er waren on geveer veertig arbeiders bezig, toen het gebouw, dat reeds zes verdiepin gen hoog was, met donderend geraas in een puinhoop veranderde. Een deel van het gebouw, dat nog overeind was gebleven, stortte later eveneens in, maar daarbij vielen geen slachtoffers. Uit het Leidsch Dagblad van 24 Januari 1862: De Gemeenteraad van Lei den heeft tot 2e praeceptor i voor de oude talen aan het Sted. Gymn. benoemd Dr. H. i Mulder, docent op het Inst, i Voorthey onder Voorburg. TJit 's Hage wordt ons he- den berigt, dat tot hiertoe de onderhandelingen over de za- menstelling van een nieuw Ministerie voortduren. Men verwacht intusschen dat zij binnen iveinige dagen een op lossing zullen erlangen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1