Vorstermans beker 61 voor PIET SET TER Vrije woningbouw moet kunnen voorzien in normale behoefte Spektakel in de Italiaanse Kamer maakte de voorzitter wanhopig U bent gezond- blijf gezond Rallye Monte Carlo niet moeilijk Overheidssteun hij bouw van eigen woning in het verschiet „Rechtsen" poogden een voor hen gevaarlijk congres (op 27 januari) te torpederen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 januari 1962 Derde blad no. 30560 Jeugdelftal (16—18) tegen DOS Het Nederlands jeugdelftal (1618) speelt morgen in Utrecht een licht- wedstrijd tegen de eredivisieclub DOS. Het elftal van de jeugd is voor deze gelegenheid samengesteld uit: doel: Doesburg (Sparta); achter: Pepels (Fortuna '54) en Terhorst Leeuwar den); midden: Vermeulen (NAC), Se- veryns (Ajax) en Vriens (Willem II; voor: Giesen (Rhoda Sport), Kras (Volendam), Klumpkens <PSV), Lan- gerak (Sparta) en Rab (SVV). Geen vermindering straf Van Heeswijk (Van onze correspondent) De commissie van beroep van de KNVB heeft afwijzend beschikt op het verzoek van doelman Van Hees- wijk van Blauw Wit zijn schorsing (tot 1 juni 1962) te verkorten. Van Heeswijk heeft terwijl hij nog een contract had met Blauw Wit gespeeld voor de vereniging Wil- helmina in Australië en dit hoewel de Australische voetbalbond door de FIFA was geschorst. Opstelling bondselftal Het Bonds amateur elf tal, dat don derdagavond 25 januari in het Gof- fertstadion te Nijmegen uitkomt tegen het Nederlands militair elftal, is als volgt samengesteld: doel: Pan man (Leonidas Rotterdam); achter: Kuypers (Quick Nijmegen) en Wer- dens (Sittardia); midden: Wijnen (TOP), Verhulst (Vlissingen) en Smeltekop (Velocitas); voor: Petter- son (Spartaan '20), Hommerson (SVW), Weekers (Wilhelmina '08, Kriesch (Xerxes) en Snoeck (Xer xes). ZAALHANDBAL Winst en verlies tegen de Noren Nederland heeft de interlandwed strijd zaalhandbal (dames) tegen Noorwegen, die gisteravond voor 2000 toeschouwers in de Houtrusthal in Den Haag werd gespeeld, gewonnen met 9—5. De ruststand was 33 de doelpunten werden voor Nederland gescoord door Lenie van Opveld (4), Nel van Hooff (2), Ineke Boom (2) en Ria Samson. De Nederlandse herenploeg deed het minder goed. De Noren versloegen de oranjemannen met 1916 na bij rust reeds met 117 te hebben voor gestaan. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Frans van der Heyden (4), Henk Kuipers (5), Hans Horselenberg (2), Hans Versteeg (4) en Jo Maas (1). Jaarvergadering AV Holland Door de zeer serieuze manier waarop je je sport hebt bedreven, ben je er met een prachtige tijd van 1 min. 55 sec. op de 800 m. in geslaagd Wim Slijkhuis als beste Leidenaar aller tijden op deze afstand te verdringen. Voor het voorbeeld aan ijver en doorzet tingsvermogen dat je hebt gegeven, kennen we je de „In Memo- riam Herman Vorstermans-Wisselbeker" voor 1961 toe". Met deze woorden overhandigde AV-Holland-voorzitter Herman Riet bergen de trofee, die ieder jaar wordt uitgereikt aan het meest verdien stelijke lid, aan Piet Selier, die zich in de laatste jaren tot een zeer verdienstelijke 400 en 800 meter loper heeft ontwikkeld. Bij het openingswoord van deze avond sprak de voorzitter er zijn tevredenheid over uit dat nimmer zo'n groot aantal leden de jaarver gadering had bezocht. Een teken dat de AV Holland het komende jaar met vertrouwen tegemoet kan zien. De jaarverslagen gingen in vlot tempo onder de hamer door, waaruit wel duidelijk de gezonde positie van de vereniging bleek. Het aantal leden neemt steeds toe, vooral in de ju- niomigroep. De technische leiding heeft de handen vol werk alles in goede banen te leiden. Gelukkig is in de loop van het jaar de financiële situatie gunstiger ge worden door de contributieverhoging. voorzitter H. Rietbergen, secretaris C. v. Venetiën, penningmeester W. d. Dopper en commissarissen W. Rietbergen en D. Laterveer traden als commissarissen toe de heren J. Tiesema en E. de Adelhart Toorop. Naast de „Vorstermans-beker" werden ook nog de twee door de heer W. Rietbergen beschikbaar gestelde prestatiebekers uitgereikt, resp. voor de beste loop- en technische presta tie. Deze vielen ten deel aan Piet de Haas voor zijn 1500 m in 3.57.6 en aan Jan van Heek voor diens hoog- tesprong van 1-80 m. Om de Davis Cup Nederland tegen de Sowjet-Unie! De loting voor het Davis Cuptoer nooi 1962, die gisteren in Melbourne werd verricht, is voor Nederland wel .bijzonder ongunstig uitgevallen. In de eerste ronde komt het Nederland se team namelijk thuis uit tegen de Russen die voor het eerst aan het toernooi deelnemen. Hoewej de Sow- jet-Unie nog niet over spèlersmate- Tiaal van de hoogste klasse beschikt mag men toch wel aannemen dat zij hier een overwinning zal behalen. Maar zelfs al zou Nederland een opzienbarende zege behalen, dan nog betekent dat het einde van ons Davis Cup „avontuuri' want de tweede ron de zou ons dan tegen Italië, 's werelds tweede tennisnatie, brengen EVENWICHT BOUWMARKT VERSTOORD Vooruitgang Het verslag van de technische pres taties bracht duidelijk de vopruit- gang over de gehele linie aan het licht. Speciaal de recordverbeterin gen van Jan van Heek op discus werpen en kogelstoten waren zeer verheugend. De beste prestaties bij de junioren A waren: 1. Gijs Hoope, 2. Chris van Wage- ningen. Allround: P. v. d. Haak. Idem junioren B: 1. Watze Tiese ma, 2. Gerd Meelker. Allround: R. v. d. Water. Junioren C: 1. Huib Blanken, 2. Aat Schutte. Allround: A. Schutte. PIET SELIER Activiteiten De vele activiteiten noodzaakten het bestuur tot uitbreiding. Naast Opnieuw wereldrecord voor Fukushima (Japan) Shigeo Fukushima. heefit maandag voor de tweede keer binnen enkele dagen het wereldrecord op de 220 yards rugslag verbeterd. Bij wedstrij den "in het Ndeuwzeelandse Auck land, maakte d« Japanner, giroten- deels door een geweldige krachts explosie op de laatste 15 yards een tijd van 2 min 16,1 seconden. Hij was daarmee 1,7 seconden sneller dan verleden week dinsdag in Belnheim. Het wereldrecord op de overeenkom stige 200 meter staat op naam van de Amerikaan Tom Stock, wiens beste itijü van 2 min 11,5 seconden, gemaakt op 20 augustus 1961 in Dos Angeles echter nog steeds niet officieel er kend is. ADVERTENTIE Iedere dag een kop of glas Ovomaltine houdt U in topconditie! de natuurlijke krachtbron uit Zwitserland. Uitslagen Afd. Leiden K.N.V.B. VAN ZATERDAG lt Alphen 1Hazersw. B. 1 4-0, Rouwkoop 1NSA 1 11-1, VVSB 1— Kagia 1 4-2, VWS 1—Sleutels 1 6-0; IA: Llsser Boys 2ARC 3 5-0, RJJnsb. B. 4Oegstgeest 2 7-3; 2A: Woubrugge 2RCL 3, RCL n.o.; 3A: ARC 5—Woubrugge 3 11-1; 3B: Alphla 2Lelden 4 4-3, Hazersw. Boys 5ARG 6 3-1; 3C: Llsser B. 5—Quick B. 6 1-7; 3D: GWS 4—Lelden 5 8-3, Quick B. 7—Katwijk 7 8-0. JUNIOREN: A: Katwijk (A)Noordwijk (A) 1-2, RCL (A)Ter Leede (A) 0-15; C: Ter Leede (B)Oegstgeest (B) 4-0; D: SVOW (A)—ARC (C) 6-1; E: Haz. Boys (B)ARC (D) 2-2. VAN ZONDAG 1: Rijpwetering 1Stompw. Boys 1 3-1; IA: Docos 2UVS 4 5-2, Lisse 2 DOSR 2 4-2; 2: SJZ 1VNL 1 1-1, VVOA 1— Weter. B. 1 2-1; - 2A: VVSB 3—Roodenburg 4 0-2; 2E: Llsse 4Rijpweter. 2 13-1; 3A: LFO 5Roodenb. 6 3-0; 3B: Llsse 5—UDO 2 1-5, SJC 4— SVL" 3 3-7; 3D: VVOA 2Rijpweter. 3 6-2; 4ASJC 5—UVS 7 2-6: 4B: Docos 5UDO 3 2-6; *F: Docos 7Foreholte 6 3-4, VVSB 0—SJZ 5 5-1. JUNIOREN: G: VV8B (C)SVLV (C) 5-3. Toernooi Revanche Zaterdagmiddag werd een natio naal schaaktoernooi van de Kon. Ned. Doven Sportbond, die zijn 35- jarig bestaan vierde, te Leiden gehou den. De Amsterdamse schaakclub TOG won de eerste prijs en ontving een fraaie jubileumbeker. Revanche moest met 9 man uitkomen, wegens het niet opkomen van een speler en eindigdie op de derde plaats. De uit slag: 1. Amsterdam 6 pnt; 2. Rotter dam 3 pnt; 3. Leiden 2 pnt; 4. Den Haag 1 pnt. Bridgeclub Sans Atout De uitslagen van en de standen na de 8ste ronde van de promotievier- itallenoompetitie luiden: Groep Zwart; team Elingteam örama 24; team Bonnetteam v. d. Star 06; team Brakelteam Stikvoort 60. Stand. Team v. d. Star (Hr. v. d. Star—hr. Goutier. Hr. v. Rhijn—hr. Visser) 8—48 (kampioen)team Eling 832; team Brakel 821; team Cra- ma 821; team Stikvoort 812; team Bonnet 810. Groep Rood: Team v. Zanten team Mollema 60; team V. Zwieten team Alting 33. Stand: Team v. Zwieten (Hr. v. Zwieten sr—hr. v. Zwieten jr.). (Hr. de Graaff—hr. Sijpesteyn) 8—37 (promoveert); v. Zanten 828; team Altlnk 817; team Mollema 814. Loek Heidendahl was rade loos. „Veertig minuten eerder hadden we hier kunnen zijn en toch nog strafpunten". Het viel achteraf nog juist mee, want in een snc 'e sprint werd de tijd- controle van Chamberry, waar Hannibal eens met zijn olifanten de tocht over de Alpen begon, nog juist op tijd gehaald. Het was een angstig avontuur. Een kaartleesfout was het begin van het avontuur. Na enkele minu ten werd die vergissing gelukkig be merkt. Meteen werd het DAF-je ge keerd. maar daarbij raakte een band de rots en stootte lek. Dankzij de toe passing van ee>n vulcaniseermiddel bleef de schade beperkt tot enkele minuten. Even later kostte een ge sloten spoorwegovergang de dames equipe kostbare en ontzettend ze nuwslopende minuten. De grote schuldige was eigenlijk een Franse gendarme in Chamberry, waar maandagavond de rallye karavaan een rommelige, maar bijzonder char mante ontvangst te.n deel viel. In zijn grote ijver stuurde hij de enige Ne derlandse dames-equipe juist de ver keerde kant op. Tussen de wagens, die Chamberry juist gepasseerd wa ren en aan de eerste klassements proef begonnen, schoot de DAF de Col de Granier op. Na enkele kilo meters bemerkte mevrouw Heiden dahl de vergissing. Ijlings werd de terugtocht aanvaard, zodat de hoofd stad van Savoye nog juist st-rafpunt- loos werd bereikt. Vertrouwd beeld Het was overigens in Chamberry het vertrouwde beeld in de Rallye zonder sneeuw Met vele tien tallen minuten voorsprong op het tijdschema, kwamen de wagens het beginpunt van de 909 kilometer lan ge gemeenschappelijke route van Chamberry naar Monaco binnenrij den. Rallye zonder sneeuw, met die naam zal de 31ste Rallye van Monte Carlo zo gelooft men de geschiedenis ingaan. Maar toch zijn de kansen op ander weer nog niet geheel ver keken. Want na dagen van prachtig zonnig weer, pakten de wolken zich maandagochtend boven de Franse Alpen samen. In de lagere gebieden viel de regen gestadig, de onweers buien trokken over het gebergte en hoog in de bergen hebben sneeuw en ijzel de wegen glad gemaakt. In de gemeenschappelijke route van Chamberry naar Monte Carlo, in de Franse kranten „de etappe van de waarheid" genoemd, zal de rallye moeten worden beslist. Maar of de rijders het werkelijk zo gemakkelijk zullen krijgen in dit laatste traject is nog steeds de vraag. Want verken ningstochten hebben maandag laat in de middag uitgewezen, dat vooral de wegen in de klassementsproeven bijzonder glad zijn. Zo zal het be slist nog wel eens kunnen gebeuren, dat in de laatste fase van de strijd de sneeuw nog uitkomst zal brengen. SCHAATSEN Junior reed 41.7 Op het wonderijs van de hooggele gen baan in Alma Ata zijn ipaandag de Russische juniorenkampioen- sohappen begonnen. Valery Kaplan won de 500 meter in 41,7 sec. en werd tweede op de 5000 meter in 8 min 8,2 sec. Deze laatste afstand werd gewonnen door Serigei Merzlov in 8 min 6,1 sec. Deze tijden liggen stukken beneden die van de Russi sche seniorenkampioenschappen, wel ke het afgelopen weekeinde in Gorki plaatsvonden. De omstandigheden waaronder werd gereden zijn echter niet te vergelijken en dat bleek nog eens duidelijk toen Evgeny Grishin na de junioren op de baan verscheen. De Olympische kampioen legde de 500 meter evenals enkele dagen gele den af in 39,8 sec ook deze tijd komt niet iu aanmerking voor erkenning als wereldrecord, aangezien het hier een trainingswedstrijd betrof. Drie gewapende mannen heb ben gisteren het gaullistische parlementslid, de radioloog Paul Mainguy ontvoerd. De arts Minister mr. Van Aartsen van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid heeft er nog eens met nadruk op gewezen, dat het uiteindelijk te bereiken doel is, dat de ongesubsidieerde bouw in een normale woningbehoefte zal voorzien en dat de woningsub sidies beperkt zullen worden tot de echte sociale woningbouw op wet van de Woningwet. Dit doel is echter nog niet bereikt. Voorshands zal echter nog een be langrijk aantal gesubsidieerde wo ningen moeten worden gebouwd. I „Hoewel de ontwikkeling van de ongesubsidieerde bouw reeds be- ivijst", aldus de minister in zijn memorie van antwoord: „Dat tallo- zen in hun woningbehoefte kunnen en willen voorzien onder subsidie van de overheid en dat veel wonin- gen tot stand komen met relatief lage huren, moet deze sector van I de woningbouw tóch worden beperkt, I omdat de gesubsidieerde bouw niet J in het gedrang mag komen. j Bij teruglopen van de premie-sec tor zou de mogelijkheid moeten blij ven bestaan tot het verlenen van over heidssteun in een of andere vorm ter bevordering van het eigen woning- bezit. Minister Van Aartsen denkt bierbij aan het verstrekken van over- heidsgaranties voor rente en aflos sing van geldleningen. Hij zal deze gedachte in studie nemen en acht het niet onmogelijk een eventuele I nieuwe regeling in 1963 te doen in- j gaan. In de eerste maanden van '62 zal i de afgifte van Rijksgoedkeuringen voor ongesubsidieerde woningbouw I nog sterk worden beperkt, waarna I zo meent de minister het even wicht zich zal herstellen. Van het to- l tale woningbouwprogramma wordt j overigens 72 procent gesubsidieerd, hetgeen in vergelijking met andere Westeuropese landen een hoog per centage kan worden genoemd. De minister deelt verder mede, dat hij I bereid is speciale aandacht te schen ken aan de aanvragen voor eigen woningen voor grote gezinnen. Het percentage woningen, bewoond door de eigenaar, is gestadig stijgende. Van de na '56 voltooide woningen waren de volgende percentages be stemd voor bewoning door de eige- Mainguy vertelt zijn relaas na j j procent''lo 34 zijn bevrijding. 'cent, eerste halfjaar '61 - 37 procent. Beperking werd later in een van de voor steden van Parijs teruggevonden. Financieel schandaal over een luchthaven (Van onze Romeinse correspondent) Een schandaal over de internationale luchthaven Fiumcino heeft de vorige week de democratische regeringsvorm in Italië bedreigd. De prinselijke familie Torlonia had voor de aanleg van die nieuwe luchthaven stukken grond ter grote van enige honder den hectaren verkocht tegen een prijs, die ruim dertig maal zo groot was als de werkelijke waarde. Dit betekende voor de staat een verlies van miljarden lires. In het parlement is het naar aan leiding van deze kwalijke affaire tot tonelen gekomen, die zelfs in de Italiaanse volksvertegenwoordiging, waar bewogen zittingen niet ongewoon zijn, tot de heel grote uitzonderingen behoren. De slotzitting duurde zeventien uur aan één stuk en eindigde pas zaterdagochtend om vijf uur. Het rumoer was al die tijd niet van de lucht! mers te ontbinden. Dat zou dus stel lig een bijzonder moeilijke en lange crisis zijn geworden. Bovendien zou den wij geen christendemocratisch partijcongres hebben gehad en als gevolg daarvan zou ook de ombui ging naar links waar een groot deel van de Italianen naar hunkert, niet tot stand zijn gekomen. Ongehoord tumult Op zeker ogenblik, midden in de nacht legde de voorzitter van de Ka mer, de christen-democraat Leone zijn hamer neer en kondigde aan, dat h\j zijn ontslag nam als voorzit ter, omdat het nu toch wel te bont was geworden. Premier Fanfani en de fractieleider der christen-democraten Gui, smeekten hem toen op dat be sluit terug te komen, daar zij op dat ogenblik het voortbestaan van de de mocratische regeringsvorm in Italië bedreigd achtten. Leone liet zich overhalen, al bleef de onrust nadien aanhouden. Wat is gebeurd, Is dit: de rechtse groepen en met name de rechter vleugel van de christen-democraten hebben van dit schandaal van Fiu- micino, waar zij zelf grotendeels schuld aan hebben, geprobeerd ge bruik te maken om het aanstaande partijcongres van de christendemo cratische partij te torpederen. Er wordt nogal wat kritiek uitgeoefend op de wijze, waarop Fanfani tenslot te de zaak heeft weten te schikken en althans voorlopig de regering heeft gered en een voortijdige crisis heeft weten te voorkomen. Die crisis komt er toch, maar zij komt pas over ze ven of over tien dagen, tengevolge van het feit dat de sociaaldemocra ten en republikeinen weigeren verde re steun te geven aan het huidige kabinet. Indien de crisis nu reeds zou zijn gekomen en als gevolg van het Fiu- micino-schandaal, dan zou het chris tendemocratische partijcongres dat op vrijdag 27 januari begint, zijn ver vallen. Bovendien zou het dan heel moeilijk zijn geweest die crisis op te lossen, vooral omdat de president der republiek niet de gewone stok achter de deur heeft van ontbinding der beide Kamers en vervroegde verkie zingen. President Gronchl is in de laatste maanden van zijn ambtstijd en de grondwet staat hem niet toe om in het laatste halfjaar de Ka- Goocheltoeren Dat nu was juist, de reden waarom de conservatieve Kamerleden al het mogelijke hebben gedaan om het kabinet-Faofani ten val te brengen, Fanfani heeft de meest zonderlinge goocheltoeren uitgehaald om dit te voorkomen en tevens te vermijden dat hij het reglement van de Kamer zou schenden. In hoeverre hij daar in is geslaagd, is een duister punt en er wordt, zoals gezegd, nogal v/at kritiek gehoord. Tenslotte heeft hij er dit op gevonden: van de zes moties, die waren ingediend, heeft hij laten stemmen over de communistische motie, waarbij het aftreden werd ge ëist van minister Andreotti. Daar mee zou dan bij wijze van solidariteit natuurlijk het gehele kabinet zijn af getreden, waarbij tevens een vernie tigend oordeel zou zijn uitgesproken over het gehele democratische bewind van de laatste 15 jaren. Fanfani heeft aan die communistische motie de vertrouwenskwestie vastgeknoopt. Als de communistische motie zou worden goedgekeurd, dan zouden hij en zijn kabinet aftreden. Zou men nu daar over hebben beslist bij geheime stem ming. dan zou hoogst waarschijn lijk een aantal rechtse christen-de mocraten vóór de communisten heb ben gestemd en dus tegen de eigen partij en tegen de christen-democra tische regering, alleen maar om te beletten dat het partijcongres wordt gehouden, waar de rechtervleugel naar alle waarschijnlijkheid in de minderheid zal zijn. Fanfani liet daarom hoofdelijk en in het open baar stemmen en kreeg zijn meer derheid. Vreemd genoeg met steun van zyn aar te vijanden, de liberalen, terwijl sociaal-democraten en repu blikeinen, die hem niet slecht ge zind zijn, zich van stemming hebben onthouden, terwijl de fascisten, die tegen Fanfani en tegen de democra tie zijn en er dus eigenlijk precies zo over denken als de communisten, de zaal verlieten. Vechtpartij Dat alles ging gepaard met een ongehoord tumult en met een voort durende vechtpartij. Een door de parlementanre enquête-commissie be rispte oud-minister en rechts-republi- kein Pacciardi brulde door de hele zaal, dat hij het vaste voornemen had om Pajetta, een der communis tische leiders te vermoorden. Overi gens werd over alles gesproken, be halve juist over Fiumicino. Pacciardi gaf in een, overigens ontroerende, rede van een paar uur een overzicht van zijn gehele levensgeschiedenis. Pajetta deed daar niet voor on der en is stellig een man, wiens grote heftigheid wel verklaarbaar is, wanneer men iets meer van hem weet. Hij is als jongen van 17 jaar we gens zijn communistische overtui ging in de gevangenis gestopt en kwam daar eerst weer uit, toen hij al 32 was! De fascisten hebben deze man zijn gehele jeugd ontroofd. De moeilijkheid is nu, dat Fanfani aan de vooravond van een partijcongres dat beslissen moet over de ombui ging naar links, zich plotseling aan het hoofd ziet van een regering, die steunen moet op uiterst rechtse groe pen, o.a. op de Italiaanse libpralen, die zeer behoudend zijn. Dat is dus al een heel moeilijke positie en te recht merkte Saragat op, dat ten gevolge van deze discussies in de Ka mer de kans op de ombuiging naar links enigszins verminderd is. Winst voor rechts De rechtse groepen, die de enige schuldigen zijn aan het financiële schandaal van Fiumicino, zijn dus de enige die er politieke winst bij heb ben gehaald. Dit komt ook doordat de socialisten, die zich stellig zou den hebben onthouden van stemming voor de communistische motie en daarmede nog eens speciaal zouden hebben onderstreept, dat zij los staan van de communisten dit niet meer konden doen, toen Fanfani aan die stemming de vertrouwenskwestie had geknoopt. De socialisten zijn wel de laatsten om het grote schandaal zon der meer te willen vergeten. Zij eisen met kracht hervormingen, waardoor zulke zaken in de toekomst niet meer mogelijk zullen zijn. De discussie is, doordat men er al lerlei dingen heeft bijgehaald, die er niets mee te maken hebben, vol komen ontaard en heeft zijn doel ge mist. Goed, het ging om eew groot schandaal, waarmee miljarden zijn gemoeid. Maar tenslotte was het toch ook weer geen nationale ramp en het gekke is, dat de personen, die het meest van deze zaak hebben ge profiteerd, namelijk de familie Tor lonia, bij de hele discussie nauwe lijks z(jn genoemd en daarentegen allebei ondergeschikte personen, die om politieke redenen getroffen moes ten worden, voortdurend over de tong zijn gehaald! Als gevolg van het grote aantal woningen, waarvoor in '61 bouwver gunning werd verleend, zo vervolgt de minister, is het evenwicht op de bouwmarkt enigermate verstoord. Dit evenwicht zal zo spoedig mogelijk hersteld en in stand moeten worden gehouden. Dit kan, wanneer de sec tor woningbouw niet boven de 90.000 aan te vangen woningen uitstijgt. Minister Van Aartsen voegt hier voorts nog aan toe, dat de langdurige beperking van de bouwmogelijkheden de urgentie in alle sectoren dusdanig heeft doen toenemen, dat het onver antwoord is om in enige sector ver dergaande beperkingen aan te bren gen. Het voor gebouwen in de sectoren „nijverheid" en „handel en verkeer" uitgetrokken volumen is dan ook niet toereikend om aan de zich manifes terende behoeften te voldoen. Door het grote en nog steeds toenemende aantal aangehouden aanvragen, zul len steeds langere wachttijden voor de aanvragers ontstaan. Aangezien de aannemingscapaciteit in ons land veel ruimer is dan de arbeidscapaci teit in de bouwnijverheid zal uiter aard de zo gewenste continuïteit niet steeds zijn vol te houden, zo zegt de minister. Niettemin wordt bij een hoog belaste bouwcapaciteit ook het hoogste beroep gedaan op de.onder nemers, al zal de spreiding van de werkzaamheid niet steeds alle onder nemers bevredigen. Naar schatting zullen in '61 bij normaal gebruik voor een behoefte aan 1610 miljoen metselbakstenen rond 120 miljoen te weinig beschikbaar komen. Gedeelte lijk wordt dit euvel ondervangen door uitstel van de bouw van baksteenbe- hoevende gebouwen en door toepas sing van andere constructies en ver vangende materialen. De behoefte aan kalkzandsteen kan nagenoeg door de lopende produktie worden ge dekt. Systeemboniv Voor in systeembouw uit te voeren woningbouw zal in '62 een toeslag kunnen worden gegeven van 25 pro cent, zo verklaart de minister voorts. Deze toeslag zal kunnen worden toe gestaan, zowel voor de woningbouw als voor de premie- en ongesubsi dieerde bouw. Bovendien zal de toe slag gelden voor andere plannen, waarvan voldoende kan worden aan getoond, dat bij de bouw voldoende arbeidsbesparing zal worden bereikt. Hierbü wordt gedacht aan de ar beidsbesparing in de order van groot te van 1/3 op het aantal man-uren, dat voor vergelükbare traditionele bouw nodig zou zijn. Met betrekking tot de geluidshin der merkt de minister op. dat de be trokken studies nog niet voldoende gevorderd zijn en dat de ervaring nog niet ruim genoeg is om daarop reeds dwingende voorschriften tot het gebruik van bepaalde materialen of het toepassen van bepaalde construc ties te baseren. De minister zal ech ter wel binnenkort aanbevelingen op dit terrein aan de gemeentebesturen doen. Met het oog op de verdere ver stedelijking in het westen wordt het nodig geacht een duidelijke afbake ning te verkrijgen tussen de agrari sche en de andere belangen in dit gebied. Daarbij zal aan enkele gebie den in de agrarische sector prioriteit moeten worden toegekend, namelijk aan het Zuidhollandse glasdistrict en het Westland en het in opkomst zijn de kassengebied ten noorden van Rotterdam, de bollenstreek tussen Leiden en Haarlem en de tuin bouwgebieden van Aalsmeer en Bos koop. Ook in het licht van onze ver wachte totale bevolkingsgroei zal de ontwikkeling in het westen in goede banen kunnen worden geleid. Hier voor zal echter een doelgericht en samenhangend beleid van rijk. pro vincies en gemeenten nodig zijn. In dit kader zal het huidige streekplan werk in de verschillende provincies dienen te worden uitgebreid. Over een gezamenlijke aanpak hiervan zal de minister beraad ope nen met de provinciale besturen. Guatemalteekse inval in Brits Honduras De regering van Brits Honduras heeft gisteren meegedeeld dat een groep Guatemalteekse soldaten zon dag Brits Honduras is binnengedron gen en in het dorp Pueblo Viejo de Britse vlag heeft neergehaald en ver brand. De indringers liesen de vlag van Guatemala. Reeds sedert lang eist Guatemala Brits Honduras op. Volgens de bekendmaking zijn la ter ook militairen uit Guatemala het dorp San Anrtonio binnengetrokken. De Britse autoriteiten hebben maatregelen genomen om de Britse soevereiniteit in het gebied zonder verwijl te verzekeren, aldus de be kendmaking. De woordvoerder van de president van Guatemala heeft gisteren ont kend dat Guatemalteekse troepen Pueblo Viejo of San Antonia in Brits Honduras hebben aangevallen. De Guatemalteekse minister van Defen sie. kolonel Peralta. heeft gisteren gezegd dat geen enkele soldaat van de strijdkrachten van zijn land zijn plaats van legering heeft verlaten. Wim de Graaff naar Noorwegen (Van onze Haagse correspondent) De Rotterdamse hardrijder Wim de Graaff, die tijdens de vorstperiode in Nederland verrassende tijden maakte en o.m. het Nederlands re cord op de 500 meter verbeterde, Is alsnog door de KNSB aan de kern ploeg toegevoegd. De Graaff is dezer dagen naar Noorwegen vertrokken en zal deelnemen aan de selectiewed strijden voor de Europese- en wereld kampioenschappen. Dit is de elfde keer dat de Rotterdammer naar Noorwegen wordt uitgezonuen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7