O.A.S. HF,F,FT „PLAN VAN ACTIE" KLAAR SCHERPE AANVALLEN OP HET HUIDIGE KABINET Drie kleuters waren al urenlang alleen In geval van bestand in Algerije „Er moet nu gepraat worden" Autobus tegen locomotief Rassendiscriminatie komt ook in inkomen tot uitdrukking Opgericht 1 maart 1860 Maandag 22 januari 1962 Vierde blad no. 30559 De ondergronds werkende „Nationale Raad voor de Verdedi ging van de Republiek" (C.N.D.R.), die zich de bestrijding van de eveneens ondergrondse, uiterst rechtse organisatie van het geheime leger (O.A.S.) ten doel stelt, verklaarde zaterdag in een te Parijs verspreid pamflet achter de inhoud van een „plan van actie" te zijn gekomen, dat de O.A.S. zou willen uitvoeren, indien president De Gaulle een wapenstilstandsovereenkomst in Algerije zou sluiten. Volgens het door de C.N.D.R. ver spreide pamflet voorziet het „plan van actie" van de O.A.S. in het vol gende: Zodra er een bestandsovereen komst zou worden gesloten, zou de O.A.S. pogen de macht in de Algerijnse steden aan zich te trekken. Hun leider, de by ver stek ter dood veroordeelde ex- generaal Salan, voormalig opper bevelhebber in Algerye, zou de Franse dienstplichtigen in Alge rije met groot verlof zenden, ten einde tegenstand tegen hem in het leger uit te schakelen of sterk te verminderen. In 1963 lancering ruimtecabine met 2 Amerikanen James Webb, hoofd van de Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, zegt, dat de VB. volgend jaar proefvluchten zullen maken met een ruimtevaartuig dat plaats biedt aan twee man. De eerste vlucht om de aarde met een bemande Amerikaanse ruimte cabine is op deze week bepaald. Vol gens Webb zal dit experiment ge volgd worden door drie soortgelijke proeven met tussenpozen van 60 da gen. Deze proeven zouden elk 4V6 uur duren. Na deze reeks proeven zou een vlucht komen van 18 banen om de aarde. Daarop zouden de proeven volgen met een ruimteca- toine voor twee man en inmiddels zouden raketten worden ontworpen voor een ruimtevaartuig voor drie man, dat een reis naar de maan kan maken en terug kan vliegen. Linda Christian terug naar Rome Linda Christian, de in Nederland geboren 33-jarige Amerikaanse film ster, die waarschrijniyk de hoofdrol gaat spelen in een film van de Ne derlandse Filmproduktiemaatschap- py, is gisteravond met haar 10 en 8 jaar oude dochtertjes Romina en Taryn van Schiphol naar haar woonplaats Rome teruggekeerd. Dit betekent een kleine afwyking van haar oorspronkelijke plannen, want ze zou met Edmund Purdom naar Mexico vliegen om daar voor bereidingen te treffen voor hun hu welijk. De 34-jarige Edmund wordt echter door werk in Rome opgehou den en bovendien moesten de twee dochtertjes van Linda (uit haar hu welijk met de overleden acteur Ty rone Power) terug naar hun Itali aanse school. „Het is dus alleen een kort uitstel", zei Linda Christian, die ruim een week bij haar vader, Ir. G. J. Welter in Den Haag, heeft gelogeerd. „Over een dag of tien zal ik weer hier op Schiphol zyn en dan met mijn aanstaande man op weg naar Mexico". Purdom is thans in een scheidingsprocedure gewik keld met Alicia Clark. Geza Frid naar Israël De pianist-componist Geza Frld is vanochtend van Schiphol naar Is raël vertrokken, waar hij een tour nee van drie weken zal maken. Hij zal optreden in Tel Aviv, Haïfa. Je ruzalem en enkele kleinere plaatsen, en ook voor de radio een concert ge ven. Geza Frid zal gedurende zyn tournee piano-soli en kamermuziek spelen, waaronder eigen composities. Tevens gaat hy lezingen houden over hedendaagse Nederlandse muziek. Tezelfdertyd zouden in Parijs tweehonderd leden der Franse Nationale Vergadering een oproep doen uitgaan onder het motto oorlog tegen onze landgenoten in Algerije is ondenkbaar". Salan zou een voor de Nationale Vergadering bestemde verklaring uitgeven, waarin hy zou verzeke ren de republikeinse beginselen te zyn toegedaan. Hy zou daar in voorts verklaren een burger oorlog in Frankrijk te willen vermijden. Terwyl O.A.S.-leden in Frankrijk zelf opzienbarende acties zouden politici een audiëntie bij generaal De Gaulle aanvragen. Zij zouden tegenover het Franse staatshoofd verklaren: „Treedt af, of de ver antwoordelijkheid voor een bur geroorlog zal over uw komen". Staatssecretaris Rot in Hollaiulia Staatssecretaris Bot heeft bij aan komst in Hollandia op de vraag of Nederland kracht met kracht zal ver gelden als Indonesië aanvalt, ver klaard: „Nederland doet zyn best om de kwestie-Nieuw-Guinea langs een vreedzamer weg op te lossen. Niemand ter wereld heeft er baat by indien hij een bepaald geschil op krachtdadige wijze wil oplossen. Als wij echter aangevallen worden, zul len wij kracht met kracht vergel den". Bijna vijftig doden In geheel Algerije zijn in het afge lopen weekeinde als gevolg van aan slagen door rebellen en extremisten 49 personen gedood en tachtig ge wond. Dit is gisteren meegedeeld door Franse functionarissen. Zo werden door een ontploffing in een slagerij in Böne in Oost-Algerye zondag vijf personen, onder wie vier moslims, gedood en 25 gewond. De (mohammedaanse) slager stond be kend om zijn pro-Franse gezindheid. Zaterdag zijn ongeveer zestig wapens gestolen uit een militaire inrichting ten oosten van Or an. De daders behoren waarschijnlijk tot het geheime leger. In een huis in Marseille is een ondernemen „om de openbare I kneedbom ontploft waardoor drie mening in een staat van verlam- personen werden gewond, van wie mlng te brengen", zou een groep1 een zeer ernstig. Mr. Bot zei verder in antwoord op vragen dat de sterkte van het Papoea-vrijwilliigerskorps in Mano- v,rtofri I kwari voorlopig voldoende is bij in- schakeling van de bevolking in de verdediging. Voor het mobiliseren van meer Papoea-troepen ziet hij op het ogenblik geen reden aangezien „de situatie niet urgent is". Mr. Bot zei verder dat er geen versterkingen naar Nieuw-Guinea onderweg zijn. Indien de situatie zulks noodzakelijk maakt, zal het zenden van versterking echter niet I onmogelijk zijn. Op de vraag hoeveel tijd de Papoea's nodig hebben voor de zelf standigheid, verduidelijkte mr. Bot het „tien-jarenplan". Het gehele plan is gebaseerd op de uitvoering hiervan met of zonder ons. Hoe lang het echter precies zal duren voordat de Papoea's in staat zijn onafhan kelijkheid te verkrijgen hangt af van vele factoren". Tenslotte zei hij: „Wij hebben onze voorstellen bij de V.N. voorge bracht. Het is aan de V.N. hoe lang Nieuw-Guinea nog door de Neder landers zal worden bestuurd". Verkiezingscongres P.v.d.A. (Van onze correspondent) De P. v. d. A. heeft zaterdag in Musis Sacrum te Arnhem het verkiezingscongres 1962 gehouden. De opening en de sluiting geschiedden door de partijvoorzitter de heer J. G. Suurhoff. Er werden vijf inleidingen gehouden en de ontwerpen van de urgen tieprogramma's voor de a.s. Staten- en raadsverkiezingen ter sprake gebracht. Tot de prominenten van de P. v. d. A. die het congres bijwoonden, behoorden ook de oud-minister-president dr. W. Drees en voorts diverse partijleden uit hoge en lage bestuurs organen. De party voorzitter van de PvdA van de TVeede Kamer, mr. J. A. W. Burger zei: „Myn voornaamste grief, tegen het kabinet-De Quay is, dat het zijn woorden niet heeft kunnen waarmaken. En dat het verzuimd heeft daaruit de politieke consequen tie te trekken door tydig af te tre den. Uitvoerig ging mr. Burger in op de toezeggingen die zyn gedaan en niet gerealiseerd. Het bouwbeleid bijv. bleek niet christelyk-sociaal te zijn. De investeringsfaciliteiten voor de ondernemers zyn gebleven, de be lastingdruk is toegenomen en zal blyven toenemen. De overheidsuitga ven zyn tot 10 miljard gestegen, dat is in drie jaar tyd een styging van 3 miljard. Het is een kabinet dat de lonen vaststelt van situatie tot situa tie. Men vindt dientengevolge mas sale pryzen en zwarte loonvorming. De kinderby slagwet is in feite een noodvoorziening geworden en grote groepen burgers betalen maar kry- gen geen by slag. Met geen enkel ka binet is het zo erg gesteld geweest als by dit", aldus mr. Burger. Nieuw Gulnea-probleem Sprekende over het Nieuw-Guinea- probleem zei de heer Burger, dat het z.i. brutaal is om de PvdA er de schuld van te geven dat het niet in progressieve zin is opgelost. Reeds in 1950 heeft de fractie in de Kamer ge pleit voor de overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië, gelijktydig by de soevereiniteitsoverdracht, alsook in de periode van onderhandelingen met Indonesië welke daarop gevolgd is. Wij hebben steeds het standpunt ingenomen, om overleg te zoeken langs internationale weg. Ons kabi net", aldus spreker", heeft zich be lachelijk gemaakt met de Doorman- vuist. Het heeft later de soevereini teit van Nieuw-Guinea aangeboden in de VN-vergadering, maar dit vond plaats op een allerminst vertrouwen wekkende wijze van tegenstrijdige verklaringen tussen wat minister Luns in Amerika vertelde en prof De Quay hier. Dat de regering een mis lukking heeft geboekt in New York heeft zij niet beseft. Nederland ver zette zich tegen een resolutie van India welke overleg wenste tussen Nederland en Indonesië onder toe zicht van de secretaris-generaal van de VN. De regering in New York heeft in feite de soevereiniteit van Nieuw-Guinea al op tafel gelegd en moreel afstand gedaan van het ge bied. Het is een Nederlands belang dat de Papoea's bereid zyn tot sa mengaan met Indonesië. Er kan toch geen bezwaar tegen zyn dat met In donesië wordt onderhandeld? Men kan allerlei passende vormen van zelfbeschikking vinden. Niet laten ophitsen „WO dienen ons", zo zei mr. Bur- Boeren- en tuindersdorado in RAI „Het Landbouwwerktuig": Vier hectaren vol technisch vernuft (Van onze A'damse_ correspondent) De directeur-generaal voor de Landbouw, ir. J. W. Wellen beeft vanmorgen In het RAI-gebouw te Amsterdam de grootste tentoonstel ling van landbouwwerktuigen ge opend, die ooit in ons land is gehou den. Het Is voor de tweede maal, dat fabrikanten, importeurs en hande laren onder de naam „Het Land bouwwerktuig" een grote vakbeurs van land- en tulnbouwmaohineg en -werktuigen organiseren. Men ver wacht tot en met zaterdag a.s. be langrijk meer bezoekers dan de 60,000 die twee jaar geleden werden gere gistreerd. Weidebedrijf Het zou ons te ver voeren een op somming te geven van de honder den merken en typen machines en apparaten, die op deze 40.000 vier kante meter by een zyn. Voor ieder ligt trouwens de belangstelling weer in een andere sector. Had de mecha nisatie voorheen voornameiyk de in teresse van de landbouwers (machi nes voor zaaien, grondbewerking, oogsten, dorsen, transport, enz.), thans staan ook de veehouders voor de vraag, welke mogelykheden de mechanisatie biedt. Vroeger kwam in de winter de arbeid er niet zo op aan, omdat men toch over voldoende ar beidskrachten beschikte. Op menig weidebedryf is het echter reeds zo, dat de aibeidsbehoefte 's winters het grootst is. Het gevolg hiervan is, dat de mechanisatie hoe langer hoe meer tot op het erf en ln de gebouwen begint door te dringen. Machinaal melken Is geen nieuwtje meer. Het automatische uitmesten van de stal len staat echter nu zeer in de be langstelling, er zyn in de RAI diverse methoden te bekijken, die niet alleen werkbesparing betekenen, maar ook een oplossing geven voor dit zware en onaangename werk. Het mecha nisch en automatisch voeren staat nog ln het begin van een ontwikke ling. Trekkers Het zyn de trekkers, die in de RAI overheersen. Nederland telt op het ogenblik circa 100.000 trekkers en aangenomen, dat de gemiddelde levensduur tien jaar is, moeten er dus tienduizend per jaar worden ver vangen. Geen wonder dua, dat de fa brikanten en handelaren present wil len zyn. „Het Landbouwwerktuig" is meer vakbeurs dan tentoonstelling. Een modelboerderij, die de gehele achter wand van de Europa-hal beslaat, heeft echter geheel en al het karakter van een tentoonstelling, dus van voorlichting. De boerderij is ontwor pen in nauwe aamenwerking met het instituut voor landbouwbedryfsge- bouwen te Wapeningen en laat zien, hoe de bedrijfsgebouwen op weten- schappeiyk verantwoorde en tegelijk praktische wyze kunnen worden In gericht, om een zo hoog mogelijk rendement te krijgen met zo weinig mogeiyk mankraout. De boer of tuinder, die de gehele tentoonstelling wil zien, heeft hier voor zeker zes d, zeven uur nodig. Als hy door zyn echtgenote wordt vergezeld, zal de vrouw weieens wat anders willen dan uitsluitend kyken naar technische apparaten. Zij kan dan terécht in de glazen zaal van de RAI, waar zy uren zoek kan brengen op een geheel op vrouwen afgestemde tentoonstelling, waar textiel de voor naamste rol speelt. manoeuvreren, dat het uitgesloten zou zijn dat ook aan Indonesische zyde krachten van redelijkheid werkzaam zyn. Er moet gepraat kun nen worden over de betekenis van de woorden van Soebandrio voor de VN dat redelijke Nederlandse toezeggin gen aan de Papoea's zullen worden gehonoreerd. Er moet gepraat kun nen worden met inschakeling van derden opdat men niet meer vervalt in tegenstellingen waartoe alle vroe gere bilaterale besprekingen aanlei ding hebben gegeven: van Lingadjati af tot Genève toe. Het Is mogeiyk een beleid te voeren met als centrale doelstelling de vreedzame oplossing van het Nieuw-Guinea-probleem. Ons beleid dient gericht te zijn op 't geheel zin loos maken van militair geweld. Wy moeten kunnen praten over de vraag of Nederland, hoe dan ook, by voor beeld financieel in de toekomst nog een taak ten bate van Nieuw-Guinea zou kunnen of dienen te vervullen. Mr. Burger is van mening dat het belang van ons volk er mee gediend is, dat de PvdA een zo gunstig mo gelijke verkiezingsuitslag krijgt. Niet alleen vanwege de bezorgdheid over de Nieuw-Guinea-situatie maar vooral vanwege de toekomst. Protest We leven in een land waar iets meer dan een half procent van de bevolking over de helft van alle ver mogens beschikt en 99.4 over de andere helft. „Tegen zo'n samenle ving", aldus mr. Burger, „protesteren wij De drie verkiezingen die in de loop van ruim een jaar in het ver schiet zyn, bieden volgens spreker door het falen van de conservatieve concentratie de kans om de PvdA een zodanige positie te bezorgen, dat de regering in Nederland niet langer mogelijk is zonder redelijk overleg ,niet te laten ophitsen en zodanig te met de PvdA. De tragische brand in Groningen De brand in het woonschip te Groningen, waarbij zoals gemeld vrijdagavond om streeks elf uur drie kleuters uit één familie om het leven zijn gekomen, is waarschijnlijk ont staan, doordat een met cokes gevulde potkachel door de felle wind oververhit is geraakt. Ook wordt nog rekening gehouden met de mogelijkheid, dat een hond iets heeft omgegooid, waardoor brand is ontstaan. De familie had juist die dag een zwervende foxterrier in huis opgenomen. Het woonscheepje brandde zo fel, dat er aan blussen niet viel te den ken. Het scheepje is volkomen uit gebrand en de kuip is daarna gezon ken. Uit het onderzoek, dat door de politie is ingesteld, is omtrent de toe dracht vernomen, dat het echtpaar, de los-werkman A. Loos, die woens dag 24 jaar wordt, en de 21-jarige Z. Loos-Dijkstra op bezoek was by de moeder van de neer Loos, die ook in de woonschepenhaven woont. De man was om half zeven naar zyn moeder gegaan en de vrouw volgde hem omstreeks acht uur. Voordat de vrouw het woonschip verliet, heeft zy cokes op de kachel gedaan en de kachel daarna half afgesloten. Zij heeft stoelen en ander brandbaar materiaal zo ver mogelyk van de kachel weggeschoven. Hel licht Het echtpaar had die avond televi sie gekeken en om goed elf uur keer den zy samen .op een flets naar hun woonschip terug, waar zy in de kamer een hel licht zagen. De man snelde naar het woonschip 1 en pro beerde naar binnen te komen, maar het woonvertrek stond in lichterlaaie, Daarop ging hy aan de achterzyde waar zich een slaapvertrek bevond, rukte een stuk hardboard weg, maar ook daar sloegen hem dichte rook wolken en de vlammen hem tege moet. Uit het clubhuis op het ter rein van de woonschepenhaven van de vereniging „Door Eendracht Sterk", waar op dat moment een dansfeestje aan de gang was, snelden onmiddeliyk hulpvaardigen toe, maar het gelukte hun niet de drie kinde ren 5 maanden, 3 en 4 jaar die thuis waren, te redden. Het echtpaar is ondergebracht by familie ln Groningen. Tweede maal Op vrydag 22 september j.l. kon bij een brand op hetzelfde schip de baby, die thans eveneens is omge komen, ternauwernood worden gered. De brand ontstond toen, doordat een van de kinderen een petroleumstel, waarop de wasketel stond, omgooide. Het kind kon nog net uit de bran dende keuken worden gehaald. Om de pasgeboren jongste uit de slaap kamer te redden, moesten de buren de ruiten inslaan. By de brand gin gen by na alle huisraad en kleding verloren. Tonnen schade te Enter (Ov.) (Van onze correspondent) In het dorp Enter (O) is vanmor gen een groot pand, waarin waren gevestigd Roetgerinks kledingmaga zijn en een café van dezelfde eige naar, voor een groot deel uitgebrand. Grote partijen kleding, welke op de bovenverdieping waren opgesla gen, werden een prooi van het vuur, dat door de brandweren uit Enter, Wierden en Rjjssen werd bestreden. De hevige rukwinden wakkerden de brand nog aan, zodat het vrij lang duurde voor men het vuur had In gesloten. De schade is zeer groot en bedraagt zeker enige tonnen, doch wordt door de verzekering gedekt. Een telegrafisch overgebrachte foto van de Indonesiërs, die ge vangen genomen werden na de mislukte invasiepoging op Nieuw-Guinea. Zestien gewonden (Van onze Rotterdamse oorrespondent) Zestien van de twintig personen, die in een autobus van de Rotter damse Elektrische Tram zaten, wer den zaterdagavond omstreeks half zeven gewond, toen de bus aan de Waalhaven tegen een rangerende diesellocomotief van de Nederland- sche Spoorwegen botste. Gelukkig waren over het algemeen de verwon dingen van lichte aard, zodat de meesten van de 9 gewonden, die naar het ziekenhuis werden gebracht, na behandeling naar huis konden wor den vervoerd. De botsing deed zich voor op de niet zo goed verlichte weg langs de Waalhaven. Daar stak een 47 ton zware locomotief schuin de weg over. De zware kolos voerde de voorge schreven verlichting: een brandende lamp aan de reohterzijde. Op een laddertje aan de linkerkant bevond zich de rangeerder, die, zoals even eens voorgeschreven, met een rode lantaarn zwaaide. De chauffeur van de bus heeft het gevaarte echter niet de weg zien over. steken. Evenmin heeft hy het licht van de rode lantaarn waargenomen. Door zware regenval was het zicht trouwens slecht. Bij de botsing werd de voorzijde van de bus vry wel geheel vernield. Onmiddeliyk werd een am bulancewagen naar de plaats van het ongeval gedirigeerd. Het bleek echter, dat de gevolgen toch nogal meevie len, hetgeen voornamelijk te danken was aan de geringe snelheid van de bus, ca 15 kilometer. Zelfs de 47 ton wegende locomotef werd door de bus uit de rails gedrukt en aan de zij kant ontzet. Het heeft geruime tijd geduurd, voordat de weg weer voor het verkeer vrij was. Bridgeclub VOG De uitslagen van de dertiende ronde van de viertallencompetitiie luiden: Hoofdklasse: teaan Smit wint van team Den Daas met (5—0 punten, team Schouten wint van team Eps- kamp met 4—2 p., team Raar wtot van team Slort met 6—0 p. Eerste klas A: team Jacobs wint van team Raar met 6—0 p., team Caro wint van team Boom met 42 p.. team Bosscha gelijk met team Kooiker 33 p. Eerste klas B: team Horree wint van team Jasper met 60 p„ team De Tombe wint van team Dofferhof met 60 p., team Versteeg wint van team Wendt met 60 p. Zeeslepers komen brandend Noors schip te hulp De IJmuidense zeesleepboten Ti tan en Simson zyn gisteren met en kele uren tussenruimte uitgevaren om het Noorse stoomschip „Hjalmar Wessel" te hulp te snellen, dat tach tig myl verder op een woedende Noordzee in grote moeilijkheden ver keerde. In een gierende zuidwester storm vocht een vermoeide beman ning al urenlang tegen een felle brand, die in de machinekamer van het schip was ontstaan. Om kwart voor vier gistermiddag zond de Noor die met een lading houtpulp onder weg was van een Noorse haven naar Rotterdam, het eerste S.O.S. uit. De Britse 11.945 ton grote „Port Auck land", die in de onmiddeliyke nabij heid van de Noor voer, zette meteen koers ln zijn richting om eerste hulp te verlenen. Inmiddels was Bureau wysmuller ln IJmuiden al in actie gekomen. De „Titan" ging het eerst op wèg, de öimson volgde enkele uren later. De hulp van de Titan werd geaccepteerd op basis van Lloyds open form „No cure no pay", dus: geen resultaat, geen betaling. De „Hjal mar Wessel",, die door het volledig uitvallen van de machines, geen eigen vermogen meer had, ging voor anker. Om kwart over vyf kwam het bericht, dat men op het vuur begon te winnen, omstreeks half zes juiente men door de microfoon, dat men het vuur onder de knie had, maar dat sleepbootassistentie nog steeds drin gend nodig was. In de nacht kwam de Titan aan by het schip, waar van de machinekamer geheel was uit gebrand. De sleper maakte vast op het achterschip. Daardoor kon de bemanning van de „Hjalmar Wessel" in het nog steeds hevige stormweer de twee ankerkettingen doorbran den. Beide ankers waren niet meer aan boord te halen, daar het schip geen eigen kracht meer heeft. Om streeks half zes vanmorgen kon de Titan ook op het voorschip vastma ken. Enkele uren later nam ook de Simson een sleepdraad op. Het trans port ls daarna onderweg gegaan naar IJmuiden. Rapport Amerikaanse economen De raad van economische advi seurs van de Verenigde Staten heeft vandaag by president Kennedy en het Congres een rapport over ras sendiscriminatie ingediend. In het rapport wordt dit verschynsel een „nationale schande" genoemd die „het land economische verliezen toebrengt". Het rapport is opgesteld door de economische adviseurs dr. Walter W. Heller van de universiteit van Min nesota, dr. Kermit Gorden van het Netlerl. circussen bereiden zicli voor op zomertoernee Boltini ook naar Leiden (Van onze A'damse correspondent) Nadat vorig jaar niet minder dan vijf circusondernemingen in Nederland hun voorstellingen ga ven, ziet het er thans naar uit, dat naast het zomercircus van Strassburger in Scheveningen het komende seizoen slechts de cir cussen van Toni Boltini en Harry Belli beide Nederlandse bedrij ven op toernee gaan. Het Circus Boltini heeft de afge lopen maanden belangrijke aanko pen gedaan. Het paardenmaterlaal is aangevuld met acht tijgerpaar- den, de leeuwengroep is van tien tot twaalf dieren uitgebreid, er zijn thans vier jonge olifanten in dres suur en er is een exotische groep met dromedarissen, buffels en la ma's samengesteld. Het olifanten nummer wordt ingestudeerd door de dompteur Bobby Althoff, terwijl de vroegere dresseur van Strassburger „Opa" Willy Wilke de paarden af richt. Aan het nieuwe programma zullen vry veel Italiaanse artiesten medewerken, o.a .het luchtnummer „The Yards", dat een uitstekende naam heeft. Nu de menagerie sinds verleden jaar is verdubbeld tot een kleine honderd dieren, zyn de transporten zo omvangryk geworden, dat Circus Boltini in plaats van tachtig plaat sen slechts veertig steden zal bespe len. De tournee begint tweede paas dag in Zeist. In Den Haag komt men gedurende drie weken in mei, ln Haarlem tydens de pinksterda gen en in Amsterdam tijdens de schoolvakantie in Juli. Ook Lelden staat nog op het Speelprogramma. Harry Belli echtgenoot van me vrouw Elly Strassburger die ver leden jaar het Circus Belli oprichtte, had na aanvankeiyk veel tegenslag, groot succes, toen hy in zuid-Neder land optrad. Harry Belli, die over een fraaie circustent en een uitste kend wagenpark beschikt, vertoeft thans met. zyn roofdierengroep ln het buitenland, zyn circus zal even eens in april aan een Nederlandse tournee beginnen. 'Williams College en dr. Jlames Tobin van de Yale-universiteit, allen pro fessor in de economie. Tegenover een gemiddeld inkomen van de blanke van 5.835 dollar in 1960 verdienden niet-blanke gezinnen 3.233 dollar. Dit bedrag wordt in het rapport een belangryke vooruitgang tegenover 1947 genoemd, toen het ge middelde inkomen van niet-blan- ken 2.099 dollar bedroeg. Het werken de deel van de bevolking bestaat voor 12 procent uit niet-blanken, maar 22 procent van het totale aantal werklozen bestaat uit niet-blanken eri dezen vormden 24 procent van het aantal dat 15 weken of langer werkeloos was. Het rapport, zegt voorts dat niet- blanke gezinnen in een vicieuze cir kei gevangen zitten. Door discrimi natie en gebrek aan opleiding ver dienen zy weinig. Door het lage in komen en directe discriminerende maatregelen zyn zy niet gezond en bekwaam genoeg, waardoor him kan sen op werk en inkomen voor de toe komst worden aangetast. „Onze economie lijdt verlies, wan neer aan personen die in staat zyn zich te bekwamen, de gelegenheid voor opleiding wordt onthouden, waardoor zy gedwongen worden zich onder de ongeschoolden te scharen". Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Bergambacht E. J. Schimmel te Oud-Beljerland. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Winterswijk (vac. J. E. Hendriks) J. A. van Netten te Grootegast. Bedankt voor Boskoop G. F. Hajer te Bellen. Bedankt voor IJmuiden (4e pred.pl.) D. W. Dondorp te Antwerpen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te PIJnacker O. Bakker te Twljzel. Grotere steun aan ontwikkelingsgebieden De buitengewone algemene verga dering der Remonstrantse Broeder schap zaterdag in Amsterdam ge houden heeft een motie aangeno men. waarin zij verklaard mede de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de steun aan de ontwikkelings gebieden. Zij doet dit krachtens haar op dracht als Christel y toe kerk ln de wereld. De vergadering heeft zich laten leiden door het p<rae-advies van professor dr. J. Tinbergen, waar in wordt gesteld dat meer middelen dan tot nu toe voor de verwerkelij king van deze hulpverlening moeten worden aangewend. De Remon strantse Broederschap zal zich rich ten tot de regering om op te wekken tot een grotere bydrage van de Nederlandse gemeenschap aan dit werk. De broederschap hoopt hierbij op steun van de andere christelijke kerken. De vergadering benoemde een com missie .die zal nagaan in welke voorin de Broederschap een eigen bijdrage in het kader der steunverlening kan geven. Voorstellen daartoe zal deze coommissie aan de Juni te Hengelo algemene vergadering doen. Weinig schepen verhinderen invasie Militaire waarnemers in Dja karta zijn van mening dat de Indonesische invasie op NecL Nieuw-Guinea in eerste instan tie wordt verhinderd door ge brek aan scheepsruimte, aldus U.P. Welingelichte kringen schat ten dat 300 schepen, die van de Marine niet meegeteld, thans de Indonesische vlag voeren. Deze schepen variëren in tonnage van 700 tot 10.000 ton, hetgeen neerkomt op een totaal van ongeveer 300.000 ton aan com merciële scheepsruimte. Soort gelijke cijfers voor wat de Marine aangaat, zijn niet be schikbaar. Indonesië bouwt op het ogen blik schepen met een snelheid van 12 tot 18 per jaar, en hoe wel de uitgaven wegens gebrek aan buitenlandse valuta beperkt moeten blijven, koopt de rege ring in Djakarta regelmatig nieuwe en oudere schepen op. Kassier verduistert 50.000 gulden De 31-Jarige Amsterdamse kassier, (lie enkele dagen geleden ln bewa ring werd gesteld, nadat hy bekend had f 9000 te hebben verduisterd ten nadele van een garagebedrijf aan de Overtoom in Amsterdam, heeft zich vvaarschyniyk schuldig ge maakt aan verduistering van min stens f 50.000, 7.0 Is uit een nader politle-onderzoek gebleken. De verduisteringen werden ontdekt toen de administrateur en de be- dryfsleider van het garagebedryf de kassier ter verantwoording riepen voor een bedrag van f 8000, dat van een debiteur was geind, maar niet bleek te zyn afgeboekt. Een accountantsonderzoek wees uit, dat het afgelopen Jaar verschil lende malen betalingen van klanten niet ln de boeken zyn verantwoord. De kassier zou enkele malen ge tracht hebben het tekort te werken door in casino's en speelbanken in het buitenland zyn slag te slaan. Het recherche-onderzoek ls nog niet be ëindigd. Donald Johanos leidt Cocertgebouworkest De directie van het Concertge bouworkest heeft besloten de 33-ja- rige Amerikaanse dirigent Donald Johanos uit te nodigen in februari 1983 met het Concertgebouworkest op te treden. Donald Johanos. die deze uitnodi ging heeft aanvaard, wordt door de directie van het Concertgebouworkest een veelbelovende Amerikaanse diri gent genoemd, die hier tijdens de dirigentencursus ven de N.RU. in 1957 sterk de aandacht trok. Sinds 1P57 Ls hy, aanvankelijk naast Paul Kleokl en sinds 1961 naast George Solti, als dirigen t verbonden aan het Dallas Symphonle orchestra.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7