LAATSTE STUK LEVENDAAL WORDT DIT JAAR GEDEMPT PREDIKANT IN JEUGLAND Delft en Schipluiden gaan naar Coevorden G.G. en G.D. in 1962 naar Roodenburgerstraat Ds. A. J. Lamping deed intrede als Leids jeugdpredikant OPRUIMING NAAIMACHINES Meerpoel's Opgericht 1 maart 1S60 Maandag 22 januari 1962 Tweede blad no. 30559 Nieuwjaarsrede burgemeester Bij de aanvang van de hedenmiddag gehouden zitting van de Leidse raad heeft de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, een nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hij allereerst aandacht schonk aan de wijzigingen, welke zich in het afgelopen jaar in het bestuur der gemeente hebben voltrokken om daarna uitvoerig stil te staan bij hetgeen in Leiden tot stand kwam om daaraan ook enkele wensen voor de toekomst te verbinden. Gr enswij ziging nog dit jaar? Spreker achtte het van groot be lang, dat er thans een goede kans bestaat, dat een voorstel tot wijzi ging van de Leidse grenzen dit jaar de Staten-Generaal zal bereiken. Van groot belang, omdat het tekort aan grond voor de bouw van arbei derswoningen binnen de tegenwoor dige grenzen steeds nijpender wordt. De bouwactiviteit over 1961 werd afgeremd door de zgn. bouwstop, die in het voorjaar van kracht werd. Een groot aantal bouwplannen ligt op goedkeuring te wachten. Universitaire bouw In dit verband wees spreker op het groot aantal Universitaire bouwwer ken. In de jaren 1959, 1960 en 1961 werd ten behoeve van de Universiteit voor een bedrag van ongeveer 25 miljoen aan bouwvergunningen verleend te gen een bedrag van 64,5 miljoen voor gemeentelijke en particuliere bouw werken. Op de woningbouw en ande re sectoren van de bouw is dit zeker van invloed geweest. 950 woningen in aanbouw Het aantal woningen, dat in 1961 gereed kwam, bedraagt 555, waarbij nog 50 woningen moeten worden ge teld, die i.v.m. de vorstperiode in de cember niet klaarkwamen en nu zijn opgeleverd. Een cijfer, dat ongeveer het gemiddelde weergeeft van de Jaarproduktie van de laatste vijf jaar. Op 31 december j.l. waren circa 950 woningen in aanbouw. Het deed de burgemeester genoe gen, dat de woningtoewijzing voor 1962 voor Leiden 55 woningen hoger is dan voor 1961. Ged. Staten hebben bericht, dat bij deze verruiming met de belangen van de Universiteit re kening is gehouden, terwijl voorts aan de toewijzing de voorwaarde is verbonden, dat onmiddellijk na ge reedkoming van dit contingent 100 krotwoningen moeten worden opge ruimd. Demping Levendaal T.a.v. de verkeerssituatie in de bin nenstad deelde de burgemeester me de, dat het laatste stukje Levendaal in de loop van dit jaar zal worden gedempt, terwijl een uitgewerkt plan voor de demping van de Langegracht in 1962 bij de raad wordt ingediend. Voorts is de Dienst van Gemeente werken gereed gekomen met het we genplan en basisplan sanering en stadsvernieuwing Leiden 1961, dat binnenkort in de raad komt. Het is te beschouwen als een herziening van het wegenschema 1958, waarbij on der meer rekening is gehouden met de besluiten, die hierover door de raad zijn genomen. Om op korte termijn op enkele punten in de binnenstad wat ver lichting in de verkeerssituatie te brengen, werd de woensdagse markt verplaatst en zal over enkele weken als de technische voorzieningen voltooid zijn, worden overgegaan tot invoering van de eenrichtingver- keersregeling tussen de Blauwpoorts- brug en het Stationsplein. Plannen tot reconstructie van de Lammenschansweg en tot aanleg van het Lammenschansplein zijn dit jaar te verwachten. Van tram naar bus Van onze blauwe en gele trams moesten wij, aldus spreker, voor goed afscheid nemen. Lange rijen bussen zijn ervoor in de plaats geko men. Het is nog altijd een open vraag, of deze verandering uit een oogpunt van veiligheid op de weg en vooral van vrijheid van het ver keer wel een verbetering zal blijken te zijn. Het vervoersbelang zal ech ter, naar spreker verwacht, door de invoering van bussen uiteindelijk be ter worden gediend, al heeft hij be grip voor de klachten, die er ook op dit punt in den "beginne zijn geweest en misschien nog wel zijn. De ervaring met de nieuwe rege ling van de voetgangersoversteek plaatsen heeft ook in Leiden aange toond, dat voetgangers en rij verkeer nog niet op elkaar zijn „ingespeeld'.' Na aandacht te hebben geschon ken aan enkele 'jubilerende vereni gingen Drie Octobervereeniging, Vebo en Sportstichting deelde •preker mede, dat het Heempark in de Kikkerpolder dit jaar voor het ge bruik door scholen zal worden open- Jhr. mr. F. H. van Kinschot de velden in de Kikkerpolder kon geheel in orde worden gemaakt. Eveneens kwamen de grondwerk zaamheden gereed voor de aanleg van drie sportvelden in Leiden- noord. Voor de recreatie in dit stads deel zal in de komende zomer een speelweide worden opengesteld. Een verheugende activiteit viel dit jaar waar te nemen bij de vele or ganisaties en instellingen op cultu reel terrein. Een belangrijke stap vooruit werd gedaan op het gebied van het muziekonderwijs door de sa menvoeging van de muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst en de Volksmuziekschool in een nieuwe gemeentelijke stichting. Ook de sub sidieverlening aan het Residentie orkest kan worden gezien als een blijk van belangstelling van de Raad voor het Leidse culturele leven. Ten behoeve van het jeugdwerk kon mede dank zij grote steun van particuliere zijde het jeugdbuitencen- trum „Korte Vliet" in gebruik wor den genomen. Scholenbouw bl5?ft moeilijk De situatie met betrekking tot de scholenbouw blijft moeilijk door het uitblijven van de nodige rijksgoed keuringen. Desalniettemin kwamen in het afgelopen jaar gereed de b.l.o.- school aan het voormalige Philoso- phenpad, de u.l.o.-school aan de Die- penbrocklaan en een nieuw lokaal van de Woonwagenkampschool. Ver der werd in de behoefte aan school ruimte zoveel mogelijk voorzien door de bouw van houten hulplokalen, waarvavn er in 1961 in totaal niet minder dan 19 zijn geplaatst en nog 5 binnenkort klaar zijn. Om de achterstand in de scholen bouw enigszins in te halen, is een plan opgesteld voor de bouw van zes scholen in systeembouw. Met de bouw van een proefschool aan de Sumatrastraat is juist vorige week begonnen. Als deze methode voldoen de arbeidsbesparing oplevert, mag rijksgoedkeuring worden verwacht voor een serie van nog vijf gelijke scholen. Rijksgoedkeuring G.G. en G.D.-gebouw Ongetwijfeld tot grote vreugde van de raad, kon de burgemeester deze middag mededelen, dat de rijksgoed keuring is afgekomen voor de ver bouwing van het voormalige Joodse Weeshuis aan de Roodenburgerstraat ten behoeve van de G.G. en G.D. Binnenkort zal met deze verbouwing worden begonnen. -Een groot verlies leed de gemeen te door het overlijden van de heer Krist, directeur van de Dienst voor Sociale Zaken. Het was spreker een behoefte deze middag nog eens te verzekeren, dat de herinnering aan de persoon van de heer Krist bij het gemeentebestuur zal blijven voortle ven als de nagedachtenis aan een hoog gewaardeerde medewerker en een nobel mens. Groot tekort aan personeel Tenslotte wees de burgemeester er op, dat enkele diensten en bedrijven ook in 1961 met een ernstig perso neelstekort te kampen hebben gehad, dat door de ingevoerde arbeidstijd verkorting nog eens in het bijzonder wordt geaccentueerd. Zo zijn er bij de politie op een vastgestelde sterkte van 161 man mo menteel 20 vacatures, terwijl de wer ving nagenoeg geen geschikte solli citanten oplevert. Wat de personeelsvoorziening voor Endegeest betreft, was gehoopt, dat de onlangs ingevoerde salarisherzie ning voor verplegend personeel zou leiden tot een meer concurrente po sitie op de overspannen arbeids markt. De resultaten van deze sala risherziening zijn in dit opzicht ech ter nog heel matig. De Lichtfabrieken kampen met een bijna chronisch tekort van 50 man op een gewenste personeelsbe zetting van 500 man. „Spitsen die flitsen" in Antonius Clubhuis De leden van de Smit-Röntgen Ontspanningsvereniging hebben zich zaterdagavond in het St.-Antonius- cubhuis enige uren kunnen ontspan nen met een uitstekend verzorgd feestprogramma, dat onder het mot to .Spitsen die flitsen" ,elck wat wils* bood. Na een kort openingswoord door de voorzitter, de heer J. H. Vink, in het bijzonder gericht tot de bedrijfslei ding en de vertegenwoordiger van het GAB, de heer Sj. Mazurel, werd de avond gevuld met een zeer geva rieerd variété-programma. Natdat het bekende accordeon-duo „De Wi- co's" met muziek, zang en dans reeds direct de stemming erin hadden ge bracht, demonstreerde mr. Gilbert dat hij inderdaad „een man zonder ruggegraat" is door zich in de onmo gelijkste bochten te wringen. En thousiast waren ook de reacties op de zangprestaties van „De Wimie's", de de twee zingende zusjes met een gi taar. Nadat de actrice Claire Amman met Han Bakker de zeer komische schets „Het Ultimatum" hadden op gevoerd, vertoonde de balanskunste naar Paoline een serie frappante staaltjes van zijn kunnen, waarbij het hoogstandje op één vinger in de hals van een fles het hoogtepunt van zijn optreden vormde. Na een praatje en een liedje van Han Bak ker die tevens voor een geestige en vlotte conference zorgde, oogstte Fred Menger wederom een stormach tig applaus met zijn „Dorus-imita- tie" en parodieën, waarin tal van be kende zangers de revue passeerden. Nadat de pianiste Hansje Kerckhoff die de muzikale omlijsting verzorgde, zich had ontpopt als een knap so liste, zorgde het cascadeurs-duo Ge- nine en Gilbert met hun „gooi-en smiit"-nummer voor de vrolijke noot en het duo ..De Wico's" voor een da verend muzikaal slot. Na afloop werd nog enkele uren gezellie gedanst op muziek van het densorkest .The Game-Breakers" o.l.v. Jan de Graaf. Advertentie Bij de Dienst van Gemeentewerken waren in het. laatste kwartaal van 1961 van de 340 plaatsen 43 vacant, dat is ongeveer 13 Nu dit personeelstekort zulke ern stige vormen heeft aangenomen, sprak spreker de wens uit, dat een verbetering van de salarissen van het overheidspersoneel welke aan de gerechtvaardigde verlangens van dat personeel tegemoet komt, spoedig tot stand zal komen en hopelijk voor de personeelsvoorziening tot een gunsti ger toestand moge leiden. Dat inmiddels de gemeentelijke diensten en bedrijven hun dienstver lenende taak toch op redelijke wijze hebben weten te vervullen, is te danken aan de bereidheid van het aanwezige personeel om zich tot het leveren van een extra-prestatie in te zetten, als dit wordt gevraagd. „Het gaat er thans om", aldus ein digde de burgemeester zijn nieuw jaarsrede, „dat wij ons er reken schap van geven, dat wat er in 1961 is gebeurd, ons reden geeft tot dank baarheid, doch dat er ook nog veel wensen onvervuld zijn gebleven. Deze wensen èn de vele taken, die wij in 1962 op onze weg zullen tegenkomen, vormen thans de grote opdracht, waarvoor de gemeenteraad en alle anderen, die werken voor de goede Leidse zaak, zich geplaatst zien. Met vertrouwen in de toekomst doe ik een beroep op aller medewerking, maar niet dan met de bede, of God onze arbeid met Zijn zegen wil bekronen". P.D. Beversluis overleden Tekort aan sportaccommodatie Het tekort aan sportaccomodatie blijft een aanhoudende zorg voor het gemeentebestuur. De afwatering van Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- en f40.- of het allerbeste van f200.- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. OPGERUIMD STAAT NETJES Wist U dat, vuilnisemmers gesloten moet Worden aangeboden. EHBO-wedstrijden Onder grote belangstelling uit r.-k. EHBO-kringen in het district Zuid-Holland van de Kath. Nat. Bond voor EHBO wer den zaterdagmiddag in het R.-K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat de jaarlijkse districtswedstrijden gehouden. Daar de winnende ploegen in de afdeling senioren en junioren niet alleen beslag konden leggen op de door het districtsbestuur beschikbaar gestel de wisselbekers, doch tevens het district gaan vertegenwoordigen in de nationale wedstrijden, die op 24 februari in Coevorden zullen worden gehouden, behoeft het geen betoog dat het bij deze I onderlinge EHBO-strijd niet aan de nodige spanning heeft ontbroken. P. D. Beversluis Na een langdurig ziekbed is giste ren in de ouderdom van 77 jaar overleden de heer P. D. Beversluis. De heer Beversluis, een marine man in hart en nieren, was vele iaren voorzitter van de afdeling Lei den van de Kon. Ned. Bond van oud- onderofficieren, in welke kwaliteit hij ■tal van activiteiten, o.a het organi seren van vele geslaagde reünies, heeft ontwikkeld. Voorts was hij vele jaren voorzitter van de Buurt- en Speeltuinvereniging „De Professoren- wijk", van welke vereniging hij thans nog erelid was. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal donderdag middag om 12 uur op „Rhijnhof" plaats vinden. Onze stadgenoot, de heer J. W. C. Postel, heeft de in Den Haag ge houden tentoonstelling „Met palet en camera" in groep A (beginners) voor tekenwerk gen tweede prijs behaald. Voor de Leidse Hervormde Gemeente was het gisteren een zeer bijzondere dag. Voor het eerst in haar geschiedenis en deze is reeds van zeer oude datum mocht zij in de persoon van ds. A. J. Lamping, voordien hervormd predikant te Duivendrecht, haar eerste jeugdpredikant in volledige dienst begroeten. Hoewel indertijd ds. P. W. Spruyt, predikant van de Kooiwijk, ds. T. D. van Soest uit Rijnsaterwoüde en ds. D. H. Gijsbers te Leimuiden dit werk ten dele voor hun rekening namen, is nu een mogelijkheid geschapen om deze belangrijke tak van pastorale arbeid volledig ter hand te nemen. Ook voor de Hervormde Jeugdraad, die op het beroepen van een jeugdpredikant reeds herhaaldelijk had aangedrongen, was het gisteren een dag van grote vreugde en dankbaarheid. „Bruggenbouwer" De praeses van de Centrale kerke- raad, ds. H. J. van Achterberg, die ds. Lamping gisteravond in de prach tig bezette Pieterskerk tot zijn dienst werk inleidde en bevestigde, was eveneens verheugd, dat nu een Leid se predikant zijn intrede deed in jeugdland. Hfj zal, aldus spreker, zijn aandacht moeten richten op de ker kelijke en niet-kerkelfjke jeugd, op de georganiseerde en niet georganiseer de jeugd. Daarnaast zal hij kader moeten vormen en dat op allerlei strategische punten in te zetten. Bovenal echter zal hij de jeugd moeten Ieren kennen. Hij zal een bruggenbouwer moeten zfjn tussen jeugd en kerk en tussen kerk en jeugd. Daarbij zal hij zich moeten con centreren op het hart van zijn op dracht, welke ds. Van Achterberg zeer juist omschreven zag in Phil. 2 5 „Laat die gezindheid bij u zijn, welke ook in Christus Jezus was", Ds. J. de Wit, nester van het Ministerie van predikanten (rechts) b^qroet ds. A. Lamping. aan welke inhoud spreker verder aan dacht schonk. Na de bevestiging zong de gemeen te de nieuwe predikant Gezang 259 3 „Wat ontbreekt U? Hij zal 't geven" toe. Ds. Lamping, die hierna zijn in trede deed, had daarvoor uit Jozua 4 1-9 en 20-24 de geschiedenis ge kozen van het oprichten van de twaalf stenen (een monument) te Gilgal. Na de doortocht over de Jor- daan. Een monument, dat was opge richt om te herinneren aan de grote daden Gods en zoals in Jozua wordt gezegd het de kinderen te vertellen. Ook in deze dagen, aldus ds. Lamping, hebben wij nog voldoen de monumenten (de Pieterskerk is er één van), welke spreker van de grote daden Gods en waarbij en waarin vele generaties innerlijke kracht hebben opgedaan. Rond de kerk groeit echter een generatie op, die voor die kerk geen belangstelling meer heeft. Het geloof in God is voor vele mensen een onbekende zaak. Met staat er on geïnteresseerd tegenover en verkeert in de mening, dat God alleen maar te maken heeft met feiten uit het verleden. God, die in vroeger eeuwen Zijn volk over de Jordaan deed trekken, is nog dezelfde God. Ook nu wil Hij zijn kinderen helpen. Hij is geen God van vroegere, doch van alle dagen. Tegen alle generaties en ook tegen de jeugd zegt God: „Ik ben met u en help u". Geloven, aldus ds. Lamping, is niet het kennen van een geschiedenisles over de oudheid het is een zeker weten, dat God in alle problemen met ons is. Nadat Gezang 293 was gezongen richtte ds. Lamping zich tot enkele personen en afgevaardigden van ker kelijke Colleges. Aan het einde van de dienst zong de gemeente de nieu we jeugdpredikant Gezang 263 „U zeegne God" toe. Na afloop van de dienst, welke o.a. werd bijgewoond door de wethouder J. C. van Schaik en S. M. Stolp en een vertegenwoordiger van de Leidse Jeugdactie, was er in de consistorie gelegenheid om met ds. Lamping kennis te maken. Ds. J. de Wit, nes tor van het Ministerie van predikan ten, sprak hier een kort begroetings woord. Ds. Lamping, die eerst 31 jaar is, was na het afleggen van zijn kerke lijk examen van oktober 1954 tot februari 1955 ongeveer vier maanden stage-kandidaat (leervicaris) te Bor ne. Nadat hij in 1955 na een te Rot terdam gehouden colloquium was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk en hij daarna van augustus 1955 tot augustus 1957 te Blaricum, speciaal voor het jeugd werk werkzaam was geweest als vica ris, werd hij op 1 september 1957 door ds. M. J. C. Visser uit Rotterdam be vestigd als predikant van de her vormde gemeente van Duivendrecht in de classis Amsterdam. Ds. Lamping is o.a. bestuurslid van het C.J.V. (sectie Open Jeugdwerk) en secretaris van de Hervormde Jeugdraad (sectie „Jeugd en Zon dag"). „Realistisch" Alvorens de vertegenwoordigende ploegen van de afdelingen Alphen Zoeterwoude, Rotterdam, Leiden, Lei derdorp, Poeldijk, Nieuwveen en Schipluiden in het strijdperk traden, sprak de districtsvoorzitter, de heer H. ten Harkei een kort welkomst woord. Hierin wendde hij zich in het bijzonder tot de artsen H. J. Keeg- sta, F. J. Mastenbroek, P. D. Kerk hof, W. J. Binnema, P. K. v. d. Ent Braat en A. Th. Schweizer en de ka derleden A. M. Bol en A. F. B. van Wijk, die allen als leden van de jury fungeérden, Spreker stelde het zeer op prijs, dat zich onder de vele be langstellenden eveneens de vertegen woordiger van het HBB, Kring Zuid- Holland A, de heer J. P. v. d. Meulen, de voorzitter van de EHBO-Raad- Leiden, de heer J. Slegtenhorst en de moeder-overste van Zoeterwoude bevonden. Spreker dankte hierna de Leidse afdeling voor de gastvrijheid en de voortreffelijke wijze waarop zij onder leiding van de heer R. G. van Dam voor de organisatie had ge zorgd. Hierna kregen in de beide afdelin gen de wedstrijdploegen elk be staande uit twee helpers en een com- ï"R«rNaTw^x'DeS. Gouda, - ruimschoots de gelegen- - - heid twee „slachtoffers van een vrij ernstige valpartij" op de meest doel treffende wijze eerste hulp te verle nen en daarna per brancard naar een ziekenhuis te vervoeren. De opgave was niet gemakkelijk en eiste grote nauwkeurigheid bij het stellen van de juiste diagnose en de behandeling van enige complicaties. De „slachtoffers" waren door de heer De Boer voortreffelijk geschminkt, hetgeen aan het geheel een realis tisch tintje gaf. Na afloop gaven de artsen Keeg- sfrra en Schweizer een resumé van de geleverde prestaties en de ge maakte fouten. Enige overjarige en licht beschadigde naaimachines, tegen sterk gereduceerde prijzen. :ht i les, Üzen. f NAAIMACHINEBEDRIJF BREESTRAAT 171 - LEIDEN TELEFOON 24815 Onder grote spanning maakte de voorzitter de uitslagen bekend. Het bleek, dat de ploeg uit Delft in de afd. senioren en de ploeg uit Schip luiden in de afd. junioren de over winning hadden behaald en dus het district in de komende Bondswed strijden gaan vertegenwoordigen. Na de prijsuitreiking sprak de voorzitter een kort dankwoord tot de juryleden, de geduldige „slachtoffers" en de PD-kantinedienst. Uilslagen De uitslagen waren als volgt: Af deling Senioren (max aantal punten 495 voor de ploeg en 80 voor de com mandant; Wisselbeker en 1-ste prijs (plaquette), afd. Delft (408 ptn.), commandante mevr. A. J. van Lier- Bakker (80 ptn); 2-de prijs (plaquet te), afd. Leiden (406 ptn), comman dante mevr. M. P. ten Broek-Dahl- kamp (75 ptn); 3-de prijs (medaille), afd. Zoeterwoude (340 pnt); com mandant J. Kortmann (67 ptn»; 4. afd. Gouda (335 ptn); cdte. mej M. Bunnik (64 ptn); 5. afd. Naald wijk (321 ptn.)cdt. B. J. Groot- scholten (61 ptn.); 6. afd. Rotterdam (303 ptn.): cdte. mej. J. Re liers (55 ptn.)7. afd. Alphen a. d. Rijn (248) pnt); cdt. C. Hoof (22 pnt). De commandante van de afdeling Delft won derhalve met 80 punten tevens de commandantprijs (plaquet te). Afdeling junioren: (max. aantal punten voor de ploeg 455 en 80 voor de commandant. Wisselbeker en 1-ste prijs (standaard), afd. Schipluiden (326 ptn), cmdt. B. van Dijk <52 ptn); 2-de prijs (plaquetteafd. Lei den (283 ptn.). cdte. mej. R. van Belkom (61 ptn.); 3-de prijs (me daille), afd. Nieuwveen «280 ptn.), cdt. M. Bader (43 ptn.)4. afd. Lei derdorp (273 ptn.), cdt. Th. Smit '52 ptn.); 5. afd. Delft (259 ptn.) cdt. <3 Post (46 ptn.); 6. afd. Gouda (217 cdte. mej. G. J. Kok «38 ptn.); cdt. A. A. Vierde Getuigenisdienst werd groot succes De belangstelling voor de vierde ge tuigenisdienst van het Leger des Heils die gisteravond in de Stadsge hoorzaal werd gehouden, was over weldigend. Vooral de liefhebbers van geestelijke liederen konden met volle teugen genieten. Er werd deelgeno men door het muziekkorps van het Leger o.l.v. P. Houweling, de zang brigade met begeleiding van Frans van de Reijden (hammond-orgel) en het Cross-kwartet uit Amsterdam Het woord werd gevoerd door kapi tein Vermeulen, die 'n ogenblik stil- ptn stond bij het komende 75-jarige ju- 7. afd. Poeldijk (205 ptn bileum van het Leger des Heils. Meijer (40 ptn.). Majoor Stofregen sprak naar aan- In deze rifdeling ging de comman- leiding van een bijbelgedeelte een i dantprijs (plaquette) naar de com- kort slotwoord. Imandamte van de Leidse ploeg.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3