Speciale SIEMENS aanbieding 196501 Radio-Kastner Reusachtig kunstmest-reservoir onder Canadese prairie RADIO RC 201 L j TELEVISIE 53 cm ,«pe,toC volmaakte techniek van 1195.- NU 795.- van 299.— NU Haarlemmerslr. 215-217-219 - Leiden Klein dorp wordt potas-hoofdstad van de wereld Tegencoup in San Domingo Sparta gaat gouden feest vieren LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 JANUARI 1962 4 golfbereiken LG - MG - KG 2 bandon, aansluiting voor pick-up, bandrecorder en tweede luidspreker. Ferrit antenne, klankkleurtoetsen, 3 luidsprekers, afstemoog, hoge en lage toonregelaar, fynregelaar op korte golf. Ook andere landen zullen profiteren (Bijzondere medewerking) Canada behoort tot de grootste graanproducenten ter wereld. De Canadese Provincie Saskatchewan is een der zuilen, waarop de Canadese graanproduktie rust. Temidden der eindeloze, gol vende graanvelden in Saskatchewan liggen tal van nederzettin gen cn dorpen, die men terecht de „tarwe-dorpen" noemt. Een van deze „tarwe-dorpcn" draagt een aristocratische Hongaarse naam, te weten Esterhazy. Tot het jaar 1957 was Esterhazy een nederzetting als alle andere „tarwedorpen". In dat jaar echter verschenen de voorboden van wat men thans in dat dorp de „Grote Verandering" noemt. Die voorboden waren geologen. Zij stelden vast, dat diep in de grond onder de rijke graanakkers van Saskatchewan waardevolle afzettingen van kali- unazouten (potassium) gelegen zijn. In de Dominicaanse Republiek volgt de ene staatsgreep op de an dere. De rechtse coup van dinsdag nacht is gistermiddag gevolgd door een tegencoup van meer gematigde elementen. Het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken heeft officieel vernomen, dat de be velhebber van de strijdkrachten en minister van Defensie generaal Echavarria is afgezet en dat Rafael Bonnelly tot president is uitgeroepen. Echavarria, die gearresteerd zou zijn, was de leidende figuur van de staatsgreep in het begin van deze week. Bonnelly was vice-president van de regeringsraad die door de rechtse junta van burgers en mili tairen naar huis werd gestuurd. Volgens een Amerikaans radiosta tion is het nieuws van de tegencoup met grote vreugde door de bevolking van San Domingo (de hoofdstad van de Dom. Republiek) ontvangen. De jongste actie werd geleid door offi- I eieren van de luchtmacht. Een opmerkelijke bijzonderheid is wel, dat deze tegencoup is gekomen nadat de Verenigde Staten te ken nen hadden gegeven het nieuwe rechtse bewind niet te willen steu nen. In een radiotoespraak heeft de nieuwe president, Bonnelly, verteld hoe generaal Echavarria door een groep luchtmachtofficieren werd ge arresteerd en gevangen genomen en hoe daarna hij en zijn medeleden in de staatsraad werden bevrijd. De oppositie tegen de burgerlijk- militaire junta begon woensdag, toen minstens acht personen bij relletjes in San Domingo het leven lieten, i gestalte te krijgen. Gisteren traden de Hoge Raad en bijna alle ambte naren en regeringsemployees af uit protest tegen de nieuwe junta. Het zakenleven lag nagenoeg stil. In Washington hebben Ameri kaanse functionarissen als hun me ning uitgesproken, dat de tegencoup een ontwikkeling lijkt te zijn die aan vaardbaarder is voor de V.S. en gun- stiger voor het opnieuw aan de macht komen van de meer gematigde ele- j menten in de republiek. Lord Snowdon zal moeten aanpakken ..Wfj hebben Lord Snowdon op I grond van zijn beroepsbekwaamheid gevraagd of hij bij ons wilde komen werken. Wanneer zijn naam gunstig voor ons werkt, is dat des te beter. Maar vergist u zich niet: wij zullen hem werk te doen geven", aldus heeft Roy Thomson, de eigenaar van de „Sunday Times", gisteren bij terugkomst in Londen uit New York tegenover verslaggevers verklaard, die hem bestormden met vragen over de zogenaamde „zaak-Snowdon". De „Observer" had zondag jl. ge- schreven dat de „Sunday Times" zich o.m. van de medewerking van Lord Snowdon had verzekerd, omdat het j blad verwachtte dat de naam van Prinses Margarets echtgenoot het een voorsprong zou geven tegenover zijn concurrenten en wel met. name onder de vrouwelijke lezers. Het artikel van de „Observer" werd de volgende dag door de „Times" overgenomen, waardoor het op grote schaal onder het Britse publiek be kend werd. Na de verslaggevers verzekerd te hebben dat hij niet wist welk salaris Lord Snowdon zou ontvangen, ver volgde Thomson: „Ik heb geen be langstelling voor de kritiek van de „Observer", maar eventueel wel voor die van het publiek". Hij weidde ver volgens lang uit over de vak bekwaamheid, waarvan Lord Snow don had blijk gegeven, toen hij nog onder zijn eigen naam van Anthony Armstrong-Jones als fotograaf werk zaam was. Hij erkende echter dat zijn nieuwe naam „niet vreemd is aan zijn tewerkstelling bij de „Sun day Times". Hij voegde hieraan toe: „Zal de verkoop van de „Sunday Ti- Na deze vaststelling rees de vraag: Is het. mogelijk, en zo ja, hoe moe ten wij doen om de als kunstmest zo bruikbare en begeerde minera len aan de oppervlakte te brengen? De geologen kregen assistentie van technici en mijn-ingenieurs. Meci bekeek het vraagstuk eerst aandachtig van alle kanten en ging toen aan de slag. Na een aan tal proefboringen en na economen cq planologen te hebben geraad pleegd, kwam men tot de conclusie, dat het dorp Esterhazy de geschik- ste nederzetting was om het cen trum te worden van de Saskatche- wanse potassium-mijnbouw. De gemeentelijke autoriteiten van Esterhazy waren bijzonder te vreden over deze conclusie. Reeds in 1958 ontwierpen zij uitbreidings- en ontwikkelingsplannen met. het oog op de komende „kunstmest- weelde". Zij noemden hun dorp in officiële nota's de toekomstige „Po tash Townw of Canada". Er waren mensen, die dit wel wat overdre ven vonden. Er waren echter geolo gen, die de kenschetsing te beschei den achtten. Noem Esterhazy maar meteen (zeiden zij) „Potassium- Hoofdstad der Wereld", want de hoeveelheden potassium, die diep in de aarde van Saskatchewan opge tast liggen, zijn de grootste op aar de. De proefboringen waren dus met groot succes bekroond. De volgen de stap was de bouw van de echte mijnschachten. Als iedere rechtge aarde verborgen schat hebben ook de potassiumafzettingen van Sas katchewan een schatbewaarder. Die schatbewaarder is een op 300 a 350 meter diepte gelegen circa 60 meter dikke laag zand, klei en water met een druk van ongeveer 200 kg per vierkante duim. Deze laag moest „bedwongen" worden, aleer men kon beginnen met de ontginning van de op een kleine 1000 meter diepte gelegen potassi- umvoorraden. Welnu, de ingenieurs en technici bedwongen de Blair more-formatie (zo luidt d,e geologi- De diep in de aarde van Saskatchewan liggende ka- lium-afzettingen zijn de grootste ter wereld en openen voor de landbouw en de op lossing van het voedselvraag- stuk der mensheid nieuwe mogelijkheden. sche naam van die zand-klei-wa- terlaag) door hem injecties te ge ven van een bijzondere en zeer kou de (minus 58 gr.) pekel-oplossing. Toen de blairmore-formatie „stijf" was, was het verder technisch rou tinewerk cm de schachten te vol tooien. Verlaad- en verwerkingsinstal laties zowel als opslagplaatsen ver rezen nabij Esterhazy. Dit jaar zal de eigenlijke kunstmestprodüktie beginnen. In dit jaar denkt men 420.000 ton kaliumzouten te kun nen „oogsten". In 1963 rekent men op een driemaal zo grote produktie. In 1961 bedroeg de hoeveelheid door Canada geimporteerde potassium circa 150.000 ;on per jaar Canada zal dus veel profijt hebben van de jongste „kunstriiest-ontdekkin- gen", maar ook andere landen de Verenigde Staten vooral en voorts enige niet-Amerikaanse ge bieden zullen profiteren van de ontginning der Saskatchewanse kunstmestschatten. Fosfaat, stik stof en kalium zijn immers de kunstmestbestanddelen, die voer de landbouw in tal van streken op aarde onmisbaar zijn. Iedere ver groting van de beschikbare hoeveel heid kalium (potassium) komt dus aan de agrarische opbrengsten ten goede. Een echte prairie-farmer, gebo ren en getogen „in de tarwe", druk te de betekenis van de kunstmest- ontdekking aardig uit, toen hij zei, dat de nieuwe mijnschachten in de buurt van Esterhazy als het ware de wortels zijn van een reus achtige tarweplant, die diep uit de aarde eten peurt voor de in schrik barend tempo toenemende wereld bevolking. De Canadese boeren zijn natuur lijk de eersten, die zullen profite ren van de Saskatchewanse kunst- mestschat. Zij ziillon dank zij de potassium de opbrengst van hun akkers kunnen vergroten zonder zich extra in te spannen. Bovendien zijn zij thans bevrijd vta de vrees, dat zij binnen afzienbare tijd voor moeilijke bemestingsproblemen zou den kunnen komen te staan. Kortom, er is vooral in Canada, maar toch ook elders cp aarde re- dra om verheugd te zijn over de „Grote Verandering"' in Esterhazy. WASSENAAR Curgerüjlic Stond Geboren: Jacoba C., dr van C. Henkes en P. W. Kooljman; Rudolf J. W.. zn van J. J. M. van Steen en J. L. Hoogkamer. Willem C„ zn van W. Tui- nebreijer en D. van Rooijen; Marcus C. Th zn van L. A. Schoorl en J. W. A. Verhart. Judith G. M., dr van P. J. Slats en W. M. te Wiel; Paulina M.. dr van J. Peltenburg en C. E. H. J. Linssen. Ondertrouwd: R. J. van Thiel en V. A. Noe; P. C. Lindenbergh en J. Hoekveem D. H. F. de Kievit en M. M. Nagle. Getrouwd: J. J. Bracht en J. Visser. Immers, dank zij de thans verwe zenlijkte combinatie van „tarwe" en „kunstmest" is Saskatchewan's betekenis als voedselleveracier zeer tosgenomen. Dat er honderden mil joenen mensen op aarde leven, die te weinig te eten krijgen, weten wij allen. Iedere vergroting van de voedselproduktie verdient daarom met gejuich te worden begroet. Nog 45 gewonden O O van de treinramp in ziekenhuizen Van de 54 bij de treinramp bij Ilarmelen gewonde reiziger# is er, zoais gemeld, één overleden. Acht patiënten konden het ziekenhuis in middels verlaten. Van de overige 45 slachtoffers zijn drie er nog ernstig aan toe. De toestand van de anderen is bevredigend tot goed. Binnenkort zullen nog tien patiënten de zieken huizen kunnen verlaten. Dit is gistermiddag door de me dische dienst van de Nederlandse hierdoor stijgen? Ik hoop hef'.Spoorwegen medegedeeld. Friese Nationale Partij ter ziele De Fries Nationale Partij is ter ziele. Nadat de voorzitter de kweek schoolleerling Folkert Binnema na een onenigheid met het bestuur zijn voorzittersfunctie had neergelegd hebben de overige bestuursleden tot opheffing van de F.N.P. besloten. De secretaris van de partij, de technicus P. Kramer te Lent bij Nij megen deelde mede dat de F.N.P. is opgeheven, omdat zij by het Friese volk niet voldoende is aangeslagen, dit ondanks het feit dat het bestuür de plannen een volkomen serieuze opzet had gegeven. De bovengrondse installaties en voorraadschuren van de kunstmest mijn bij Esterhazy. Modelactie Britse PTT duurt voort De modelactie bij de Britse poste rijen, waaraan door ongeveer 170.000 man wordt deelgenomen, zal voor onbepaalde tijd voortgaan, ondanks de belofte der regering om de loon stop eind maart op te heffen. De vakbond van PTT-personeel heeft dit gisteren bekend gemaakt. Voorts heeft de bond zijn leden op gedragen zich niet meer vrijwil lig voor overwerk op te geven. LEIDERDORP De gymnastiekvereniging „Sparta" gaat jubileren: 22 november bestaat deze club 50 jaar. Er heeft zich een jubileum-commissie gevormd, die be staat uit mevrouw Straatsma, mejuf frouw van Ommen, mejuffrouw v. d. Lucht en mejuffrouw Rotmensen, en de heren M. Zaalberg, L. E. O. Post P. Boutkan en G. Remmerzaal. Deze commissie heeft al enige plannen in voorbereiding o.a. op 30 juni een sportmiddag op de gemeen telijke sportterreinen, waar enige vooraanstaande turners een demon stratie zullen geven. Deze middag wordt voorafgegaan aan een Sparta- mars door het dorp. Verder .staan er een feestmiddag voor de jeugd, en grote uitvoeringen met de jubi leum-data op het programma. Behalve de viering van het jubi leum heeft deze commissie zich voor al tot taak gesteld dit jaar, eens goed de aandacht te vestigen op de grote waarde van de gymnastiek, speciaal ook voor de gehandicapte b\jv. uit de kracht groeiende jeugd met aan leg tot kromme rugwervels of hoge schouders. Deze vereniging telt ruim 300 le den en heeft, door gebrek aan accom modatie, nog steeds een wachtlijst. Ondanks alle medewerking van het gemeentebestuur, laat het. al zo lang in het vooruitzicht ge.stelde gymnas tieklokaal, nog steeds op zich wach ten. OEUSTGEEST Verlenging huur terrein Leidse Mixed Hockeyclub In de raadsvergadering van 1 juli 1959 werd besloten de verhuur van het terrein aan de Abtspoelweg, voor een bedrag van f 803 per jaar ver huurd aan de Leidse Mixed Hockey club voorlopig voor de tijd van 2 jaren te verlengen. Er is geen bezwaar tegen het sport terrein, dat tot 1 september 1961 is verhuurd, wederom voor een aantal jaren te verhuren. I Op 8 mei 1961 adviseerde de raads commissie voor openbare werken I reeds het terrein onder dezelfde voor waarden als voorheen opnieuw te I verhuren, thans voor de duur van j 4 jaren. I De raadscommissie voor de finan ciën en het onderwijs achtte in mei j.l. de jaarhuur aan de hoge kant mede in verband met het feit, dat de Leidse Mixed Hockeyclub zelf het terrein moet onderhouden, terwijl het onderhoud van de terreinen aan de Laan van Alkemade voor rekening van de gemeente geschiedt. Op een door B. en W. bij brief van 10 juni 1961 gevraagde informa tie bij de Landelijke Contactraad voor de gemeentelijke bemoeiingen met de lichamelijke opvoeding en de sport antwoordde deze instantie pas op 20 november j.l.vandaar dat deze aangelegenheid eerst thans kan worden afgehandeld. De genoemde Contactraad acht de huur van het terrein hoog. In verband met het feit, dat de verhuur van de nieuwe sportterrei nen binnen enkele jaren aan de orde komt, stellen B. en W. de raad voor geen verandering in de huurprijs, die reeds vele jaren geldt, te brengen en het terrein tot 1 september 1965 on der de bestaande voorwaarden te Stelers en helers van boomgewassen voor de rechter In 1S60 werden in Boskoop en om geving op kwekerijen en ook uit dc tuin van de Rijks Tuinbouwschool herhaaldelijk planten en gewassen gestolen. Uiteindelijk gelukte het de politie de voornaamste dader op te sporen en hij werd reeds door de Uaags? rechtbank voor deze feiten veroordeeld. Thans moesten zich nog twee jon gelieden voor de Haagse politierech ter verantwoorden. Zii waren mede plichtig geweest aan dc diefstallen. Ook stonden twee kwekers terecht dit het gestolene hadden gekocht. Er waren o m. blauwe sparren ge stolen. die aan de twee kwekers, waarvan de één te Boskoop en de ander te Alphen a/d Rijn woonach tig is. werden verkocht. De beide jongens bekenden hetgeen tenlaste was gelegd. D? Officier wilde met hun jeugd rekening houden en ook dat zij dooi de hoofddader in het complot waren betrokken. De eds luidde claarom f75 boete, waarvan echter f40 voor waardelijk met. 3 jaar proeftijd. De rechter veroordeelde hen conform die eis. Wat de helers betreft, had de offi cier vooral beswaar tegen de ver dachte uit Alphen aan de Rijn. die ouder is en dus wijzer had moeten zijn. Hij constateerde namelijk, dat beide kwekers wel hadden kunnen begrijpen dat het niet in orde was met hun aankopen, want de prijzen die ed jongens vroegen waren veel te laag. Tegen deze verdachte eiste de offi cier f 100 boete, alsmede een week gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De raadsman, mr. Loeff, pleitte clementie. De rechter veroordeelde verdachte, evenals de kwekers uit Bqskoop, tegen wie f 100 boete was geëist, tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis. verhuren. Het bestuur van de LHMC heeft bij brief van 19 april 1961 be richt met een en ander akkoord te gaan. Ook bij het nieuwe contract zal gelden dat het college de bevoegd heid heeft de huur tussentijds met inachtneming van een opzeggingster mijn van een jaar op te zeggen. Rijwielpaden niet voor bromfietsen Het gemeentebestuur van Leiden heeft het Oegstgeester college on langs medegedeeld, dat het in ver band met de gevaarlijke toestand op de rijwielpaden langs de Rijnsburger- weg, heeft besloten op deze paden bij wijze van proef, voorlopig voor zes maanden, geen rijwielen met in geschakelde motor meer toe te laten. Met het oog op de samenhang van de verkeerssituaties op de Rijnsbur- gerweg te Leiden en op de Leidse- straatweg/Geversstraat geven B. en W. van Oegstgeest de raad in over weging eenzelfde maatregel te treffen voor de rijwielpaden op laatstgenoem de wegen. Ten einde eventuele vergissingen zoveel mogelijk te voorkomen, zijn B. en W. voornemens bij aanneming van het voorstel onder het bord een extra-bord te doen plaatsen met de aanduiding: „verboden voor brom fietsers". Alom ter wereld kunnen de boeren gaan profiteren van de nieuwe kunstmestvoorraden. Brigitte bracht MAC slag toe Het heeft de zo actieve en popu laire Mac-Bodegraven in 1961 niet mee gezeten. Het jaar was zonnig begonnen, met een sterk bestuur en grootse plannen. Toen kwam de BB- affaire, en die bracht veel aan het wankelen. Het bestuur trad, op één man na, af. Er werd een aparte Skel terclub gesticht, en voor de MAC bleef er niets anders over dan het jaar 1961 met een tijdelijk bestuur door te komen. De penningmeester werd voorzitter. Toch heeft de club de puzzelsport weten gaande te hou den, zodat zelfs alle geplande ritten verreden konden worden. Tijdens de jaarvergadering was nu echter wel de eerste taak weer een bestuur te formeren. Als voorzitter werd gekozen de heer J. Boefe n als leden de heren Kastelein, J. Heems kerk, H.v Aalst, C. Verboom, C. Arends, F. de Leeuw, C. v. Os en R. Broekhoff. Vervolgens werd het rit- tenprogramma voor dit jaar opge steld, de eerste puzzelrit zal op 31 maart worden gehouden. Verder staan weer een pinksterrit en in sep tember een jubileumrit op het pro gramma. Vol vertrouwen hoopt men in 1962 weer alle aandacht te kunnen beste den aan een verder populariseren van de puzzelsport in Bodegraven. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 19 Jan. Veemarkt. Aan voer: stieren 4. melkkoeien 50, prijzen: f 900-1250 per stuk; handel: kalm: vet te koeien 255; f 2.60-3.30 per kg schoon gewicht; redelijk; vare koeien 35; f 500 975 per stuk; rustig; vette kalveren 44; f 2.20-2.75 per kg. levend gewicht, lui; nuchtere klaveren. 90; f 1.25-1.55 per kg levend gewicht, slepend; vette schapen 35, f 95-120 per stuk, stug; vette lammeren 1567, f 95-120 per stuk stug; geiten 60. Totale aanvoer 2097, LEIDEN, 19 jan. Kaasmarkt. Aan gevoerd 8 partijen Goudse kaas en 1 partij Leidse kaas. Noteringen; le kwal. tot f 2.12. Handel kalm. AALSMEER, 18 Jan. Gerbera per stuk 50-80, Euphorbia 45-78, Calla 75- 125, Amaryllis per kelk 40-75, Fresia per bos 150-270, Cyclamen 100-185, Iris 250-400, Tulpen 175-250, Narcissen 75- 140, Anemonen 50-95, Seringen: Mad. Stepman per tak 95-140, Marie Legray 57-85, Prunus Triloba 65-95, Forsythia 55-75, Sneeuwballen 85-120; Anjers: rood per stuk 20-35, roze 30-53, wit 20-39: Rozen: Parel van Aalsmeer 75- 135, Geh. Duisberg 90-160, Towny Gold 85-155, Baccarat 100-165. Montezuma 40-65, Stokman 35-60, Carol 40-68, Pink Sensation 75-120. KATWIJK AAN DEN RIJN, 18 jan. Groenteveiling: waspeen per kist Al 5.80-9.10, A2 3.30-6.80, BI 9.50-11.30, B2 1.40-3.00, Cl 3.10-4.00, breekpeen per kist 3.80, groene kool 26.00-35.00, rode kool 11.00-19.00, boerenkool 22.00- 25.00, prei A2 33.00-38.00, spruiten B2 18.00. knolselderie per 100 st. 11.00, selderie per 100 bos 28.00-32.00, Aanvoer waspeen 82.000 kg, waarvan 45.000 kg voor export en 14.000 kg voor de industrie werd verkocht. RIJNSBURG, 18 jan. Tulpen: Ro land 200-210, Royal Blood 170-190, Golden Harvest 190-195. Demeeter 225- 230, Prominence 205-210, v. d. Eerde 175-190. Winter Gold 150-155, Hille- garda 140-145. Brillant Star 60-75-80, Athleet 225, White Sail 185-190 per bos; Narcissen: Carlton 100-110, Verger 75. Flower Record 60-65, Golden Ha;- vest 120-125 per bos; Hyacinten: Osta- ra 32-36-58, Bismarck 28-34, Pink Pearl 25-30-32, Gemengd 1 34-38 per stuk. RIJNSBURG, 18 jan. Waspeen A 15.00-48.00, B 44.50-49.00, rode kool 6.10-14.10, uien 18.30-26.00, boerenkool 20.00-32.00, andijvie 104.00, gele kool 12.20-16.30 per 100 kg.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4