KLM Moordenaars van 19 priesters ook moordenaars van de 11 Italianen Begroting V.S. sluit op 337 miljard gulden Nieuwe gevallen van pokken in Engeland Het Politie-Muziekgezelschap leverde ditmaal topprestatie Hulde aan Anderson! Prachtig en virtuoos korps Werkbeperking in Helmondse katoenfabriek DE SLACHTING IN KONGOLO Tuinbouw en Plantkunde reikt diploma's uit WERKKLEDING Uitgaven zijn sterk gestegen Nederlandse waarschuwing Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 januari 1962 Vierde blad no. 30556 r Het lijkt ons juist om onze impressie over de uitvoering van het Leidsch Politie Muziekgezelschap in de volle Stadsgehoorzaal aan te vangen met een compliment aan voorzitter Egbert Beens. Door het gezag, dat van zijn openingstoespraak uitgaat, legt hij een domper op de praatzucht, die in het achterdeel van de zaal nogal eens het luistergenot bederft. Er zijn er nu eenmaal, die méér voelen voor het cabaret en het bal na de pauze dan voor muziek van serieus gehalte. Dit concert heeft zich ongestoord kunnen afrollen en daar was temeer reden voor, omdat de politie- fanfare ditmaal waarschijnlijk haar topprestatie gegeven heeft in haar 42-jarig bestaan. Het vóór alles boeiende ligt In de kwaliteit van de klank. Dan volgt het vermogen om van het gespeelde een welsprekende voordracht te maken, zodat, deze wordit tot een „overdracht aan het publiek". Het. spreekt vanzelf dat van deze beide elementen geen sprake zijn zou als speel vaardigheid, en techniek niet in ongewone mate voorhanden waren. Vraag vooraf by nieuwe nummers, anag zijn: „wat zal daarvan de naam „muziek" waardig zijn? In dit ver band noemen we de twee dansen „Beguine" en „Rag" van Schor er. In deze spontane en levenslustige mo derne muzikantencompasiities. met hun obsederende maar gezonde grondritmen is het LPMG een prachtig en virtuoos korps gebleken! Dat was het overigens al in de aanvangsmars van Kelly, de bekende „Arnhem". Niet alleen om de lenige discipline, de veerkracht, de gave melodische lijn. de feilloze cadans. Dit- was allemaal onderworpen aan een partij en groepering, aan een wis selend spel van voor- en achtergron den van hoofd- en nevens temmen. Dat deze doodgespeelde mars. op zulk een wijze geanalyseerd, zo rijk aan inhoud was. weten we eerst sinds Anderson's vertolking. En na tuurlijk kreeg ook de populairste al ler marsen. ..The Saints" een opper beste vertolking Concoursnummers Zoals gebruikelijk heeft het LPMG de concoursnummers 1961, van het Nationaal Federatief Concours te Schiedam, laten horen. Daar heeft he* korps nogmaals in de ere-afde- ling stand gehouden, waaruit regle mentair de verplichting voortvloeit in de vaandelafdeling plaats te ne men. Het is Anderson's droom ge weest. zijn mannen daarheen te lei den. Dat is dan nu bereikt en een ere-vermelding voor onze stadge noten waard. Het verplicht concoursnummer „Thalassa" (Grieks woord voor „zee") van Denis Wright heeft ons maar matig kunnen boeien. Het is vlak en Ambtsaanvaarding prof. dr. W. R. O. Goslings Op vrijdag 26 januari te 4.15 uur hoopt prof. dr. W. R. O. Goslings 'benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der genees kunde om onderwijs te geven ln de leer der microbiële ziekten en anti biotica, zijn ambt openlijk te aan vaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. AANRIJDING HERENGRACHT Op de Herengracht vond gister ochtend een aanrijding plaats tus sen een bromfietser, de 24-jarige heer J. Boderij uit de Kersenstraat, en een auto. waarvan de bestuurder door het zonlicht verblind werd. De bromfietser liep een rechtersohouder- fractuur op. koel, meer .maakwerk' dan .muziek', teveel toegespitst op technische kne pen. Plezieriger om te beluisteren bleek het vrije concoursnummer „Co- riolanus. „Poème Sijmphonique" van Jenkins. Daar kon het koper warm In doorklinken. Dit symfonisch ge dicht leunt ook veel eerlijker tegen de romantiek van de grote symfo nische meesters aan. We noemen nog een Dream of Ol- wen" van, Ch. Williams een .Autumn Evensong' van Rimmer, van klok kenspel voorzien, waarin het. koper met diepgang in de ronde, volle klankvorming heerlijk kon uitzingen. De heer Voerman had het genoe gen zijn sopraansax even te mogen neerleggen om. met succes, een mars I Ongeveer 1200 werknemers vanxde van Ferro te dirigeren: „C'est, 1? afdeling lijmdrukkerij zullen in een De directie van de N.V. P. Fente- ner van Vlissingen en Co's Katoen- fabrieken te Helmond heeft mee gedeeld, dat in haar bedrijf met ingang van maandag maatregelen van kracht worden die werkbeper king ten doel hebben. 9-ème quipasse", een mars van het vlotte lichte en waarlijk verdienste lijke soort, met medewerking van de drumband. Hulde Voorzitter Beens na jhr. en me- I vrouw Van Kinschot, Commissaris I Dreeuws en andere genodigden be groet te hebben moest helaas een ontslapen korpslid gedenken, de heer Verkerk. Hii wierp ook een terugblik ""op het Muziek-politie-festival in Eindhoven en overhandigde Ander- son een geschenk, zonder mevrouw Anderson te vergeten die met bloe men ln de hulde betrokken werd. Een woordvoerder, namens het huldi gingscomité van de burgery, bood de heer én mevrouw Anderson een plant aan om daarmee de trots te vertol ken over de promotie naar de vaan delafdeling. V. periode van vier weken drie weken I werken. In totaal werken meer dan 3000 mensen in deze fabrieken. De maatregel die nog niet door de betrokken autoriteiten is goedge keurd, geldt voorlopig voor drie maanden. Overeenkomstig de CAO wordt aan de' werknemers geduren de de week. dat zij thuis blijven 30 <2?r van het loon uitbetaald, al thans wanneer de Arbeidsinspectie haar fiat heeft verlengd. Zolang deze niet is afgekomen zullen de werknemers 90 ontvangen. De directie deelt mede. dat de werk beperking nodig is geworden door het teruglopen van de afzetmoge lijkheden in Afrika, speciaal in Ghana. Afremmen van de produk- tie werd daardoor een economische noodzaak. Over de genomen maat regel is overleg gepleegd met de ondernemingsraad. De moord op de volgens de laatste berichten tenminste negentien missionarissen in Kongolo (Noord-Katanga) zou zijn gepleegd door dezelfde militairen van het centrale Kongolese leger, die verantwoordelijk zijn voor de moord op de elf Italiaanse vliegers in Kindoe in november vorig jaar. Niet alleen waarne mers in Leopoldstad geloven dit, ook president Tsjombe van Katanga is deze mening toegedaan. De groep soldaten wordt geleid door kolonel Pakassa, een aanhanger van ex-vice-premier Gizenga. Volgens een ooggetuige waren de missionarissen op Oudejaarsdag gear resteerd en per vrachtauto naar Kon golo gebracht, waar zU eerst gegeseld werden. Een vijftigtal Afrikaanse priesterstudenten had de auto's te voet naar Kongolo moeten volgen. De bij de moorden betrokken solda ten hadden geroepen dat de priesters de geest van de Jeugd vergiftigden omdat zij de voortplanting verboden. Volgens de ooggetuige, een der Afri kaanse seminaristen, zouden de stu denten na het vermoorden der mis sionarissen zijn vrijgelaten. President Tsjombe heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de misdaden die de soldaten van het centrale leger in Katanga hebben begaan, met geen woorden te be schrijven zjjn. Na de val van Kongo lo op 31 december, richtten zy slach tingen aan en arresteerden zy op grote schaal mannen, vrouwen en kinderen, zowel blanken als zwarten. Van officiële zijde in Leopoldstad ls meegedeeld, dat de centrale Kon golese regering aan generaal Loen- doela, de bevelhebber ln Oostprovin cie en Kivoe, opdracht heeft gege ven een onderzoek in te stellen naar de massamoord. Een woordvoerder van de VN zei gisteren, dat het voor de volkerenorganisatie, die binnen 250 km van het betrokken gebied niet over troepen beschikt, welhaast onmogelijk is een onderzoek in te stellen. Wel zouden verkenningsvlieg- Hoewel in de decemberbijeenkoms- ten van de afdeling Leiden e.o. van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde traditie getrouw leder jaar de diploma's worden uitgereikt aan hen, die één van de door de Maatschappij georganiseerde curcus- sen met goed gevolg hebben doorlo pen moest deze uitreiking om admi nistratieve redenen ditmaal een maand worden uitgesteld. Zo stond dus gisteravond de jaarvergadering, welke in „Het Gulden Vlies" werd ge houden voor een groot deel in het teken van deze diploma-uitreiking, die werd verricht door de heer J. Jonker, voorzitter van de onderwijs commissie der Maatschappij en ere lid van de afdeling Leiden. In zijn welkomstwoord richtte de voorzitter, de heer J. H. Smit, zich in het bijzonder tot de geslaagde cur sisten, alsmede tot de heer J. Jonker en de heer J. Vermande, die de bij eenkomst bijwoonde als afgevaardig de van de leraren. Bij afwezigheid van de secretaris, de heer W. R. Oudshoorn, die zijn functie ter be schikking heeft gesteld, volgde de voorlezing van de notulen en de in gekomen stukken door de waarne mend-secretaris de heer N. Wetse- laar, waarna de heer H. Griffioen zich belastte met het uitbrengen van het jaarverslag van het secretariaat. Uit dit verslag bleek, dat de afdeling ook in 1961 weer bijzonder actief is geweest en ultimo 1961 225 leden tel de. Naast een aantal geslaagde ex cursies, werden zeven instructieve lezing- en diaavonden gehouden. Het jaarverslag van de penning meester, de heer N. de Leeuw, gaf ook nu weer, gezien het batig saldo, reden tot grote voldoening en goede verwachtingen voor het komende jaar, hetgeen in de begroting voor 1962 mede tot uitdrukking k^am. In deze begroting werd ditmaal o.m. op genomen de aanschaffing van een eigen dia-projectie-apparaat. Nadat de kascommissie bij monde van de heer J. van Leem-en verslag had uitgebracht, werd de penning meester décharge verleend en dankte de voorzitter deze functionaris ln het bijzonder voor het vele werk, dat hij in het belang van de afdeling had verricht. De kascommissie zal in 1962 worden gevormd door de heren J. Vermande, J. van Leeuwen en J. J. Maandag. In verband met het feit, dat tegenover de periodiek aftreden de bestuursleden, de heren J. H. Smit en H. Griffioen nog tegen-kandida ten moeten worden gesteld, werd de bestuursverkiezing tot de volgende vergadering aangehouden. Alvorens tot de diploma-uitreiking over te gaan richtte de heer Jonker zich tot de geslaagde cursisten. Hier in legde hij de nadruk op het feit, dat zeer vele pas-gediplomeerden maar al te vaak de mening zyn toe gedaan, „er nu wel te zyn". Dat niets minder waar is, hebben velen tot hun nadeel moeten ondervinden het was dan ook daarom, dat spreker met klem adviseerde om naast de prakti sche kennisverrijking, de theoretische studie niet te verwaarlozen. Daar ook nu een aantal leden zelf gekweekt materiaal ter beoordeling had Ingezonden, onderwierp de jury, bestaande uit de heren A. Hofman, H. Veendorp en J. J. Maandag een en ander aan een deskundige be schouwing. ZU kende ditmaal de hoogste lof toe aan de fruitinzending van de heer J. Puik en de Lonicera- inzending van de heer C. van Eg- mond. De winnaars van de kerstinzendin gen, de heren J. Sylvester, H. Grif fioen en C. van Egmond, mochten hierna uit handen van de voorzitter een prijs in ontvangst nemen. De diploma's werden uitgereikt aan: Algemene Rijkstuinbouwwinter- cursus (3de leerjaar)C. H. H. Abspoel, P. Beekhuijzën, W. Silverter (allen uit Leiden), C. Moraal (Lei derdorp», H. J. H. Raaphorst (Noord- wykerhout), P. N. Ravensbergen, J. Sabee (beiden Voorschoten), J. M. Ruijgrok (Sassenheim), C. v. d. Plas (Katwijk aan Zee), P. W. M. Hoek (Voorhout)Cursus Materialenken- nis: G. J. v. d. Berg (Noordwijk), H. W. M. Hoek (Voorhout), J. M. de Jong, J. van Ofwegen (beiden Ha- zerswoude), C. v. d. Plas (Katwijk aan Zee), H. J. Zomer (Leidschendam), J. M. RuUgrok (Sassenheim), W. Sil vester (Lelden), G. van Veen (Al phen a/d Rijn), L. D. Vochteloo (Aarlanderveen)Tekencursus (aan leg en onderhoud)A. R. Cok (Kou dekerk), C. Cramer, K. van Fruch- ten, W. F. Kapaan, W. F. Wegman (allen Leiden), C. H. G. van Dam (Langeraar), J. Duy venbode (Wasse naar), J. A. T. Hoek (Voorhout) ,.N. P. J. Nederlof (Voorschoten). G. van der Voort (Lisse), tuigen van de VN opdracht hebben gekregen de Gizenga-gezinde troepen die voor de slachting verantwoorde lijk worden geacht, op te sporen. VREES Ook is de vrees geuit, dat de sol daten van kolonel Pakassa, die door premier Adoela een rebel is genoemd, naar Stanieystad zullen trekken om Gizenga hulp te bieden. VN-secretaris-generaal Oe Thant heeft inmiddels in een brief aan Adoela de hoop uitgesproken dat Gi zenga, die onlangs is afgezet als vi ce-premier, zal worden behandeld „in overeenstemming met het Kongolese recht" en dat zyn rechten ten volle zullen worden geëerbiedigd. Paus Johannes XXIII heeft gis teren op een algemene audiëntie de moordpartij in Kongolo vergeleken met de moord van Kain op Abel, maar hij zei dat hij hoe vol zijn hart ook was van leed, -geen gevoelens van haat koesterde maar van mede dogen en vergevingsgezindheid. Nederlanders De t^'ee Nederlandse missionaris sen, die tezamen met hun zeventien Belgische collega's in Kongolo zijn vermoord, zyn de 29-jarige pater Walter Gillijns uit Zutfen en de 61- jarige broeder Bernulphus Heemskerk uit Medemblik. De laatste vertoefde reeds sinds 1933 in Afrika. Pater Gillijns was daar vijf jaar werkzaam. Maandagavond op tv: PAGANINI In samenwerking met de Duitse en Oostenrykse televisie presenteert de KRO de kijkers maandagavond de operette-produktie van Kurt Wilhelm „Paganini". Deze t.v.-uitzending verscheen in Duitsland op het beeldscherm op 1 juni van het vorig jaar als openings programma van het tweede net in Duitsland. De operette op teksten van Paul Knepler en Bela Jenbach en met muziek van Franz Léhar zal te 20.20 uur worden voorafgegaan door een gefilmde inleiding van Fred Bred- schneyder. De uitvoering, die op beeldband werd vastgelegd, geschiedde volgens het play-back systeem. In de operette ziet en hoort men: in de rol van Pa ganini, Walther Reyer (met de stem van Sandor Kónya: Anna Elisa, Su- sanne Korda (Herta Talman, Ger hard Trickhoffer (Willy Hofmann) Bella Giretti, Topsy Küppers (Rita Bartos). Koor en Orkest van Radio Keulen staan onder leiding van Frans Mars- zalek. De regie heeft Theodor Grad- Ier. In de operette „Paganini" wordt een episode geschilderd uit. het leven van de befaamde violist, wiens naam het werk draagt. Waarschijnlijk een min of meer gefantaseerde episode, maar toch ook weer niet zo fantas tisch dat ze niet volkomen in het beeld zou passen, dat we ons, dank zij vele verhalen en anekdotes, van de legendarische violist hebben kun nen vormen. Paganini maakt in de opereftte ken nis met Vorst-in Anna-Elisa. de zuster Het Deense Koningspaar, dat een officieel bezoek aan Thai land (Siam) brengt, heeft in Bangkok een tocht gemaakt met deze bijzonder fraaie oorlogs gondel, die voortgeroeid werd door krijgshaftig uitgedoste Thailander s. van Napoleon. Hij wordt verliefd op haar en zy laat zijn liefde niet on beantwoord. Aan het slot echter wordt Paganini er zich van bewust dat hy zich niet aan één vrouw mag binden. Als kunstenaar behoort hij nu eenmaal de gehele wereld toe. Voordat Paganini tot dit inzicht is gekomen, heeft u kunnen genieten van welhaast klassieke melodieën als ,,Liebe, du Himmel auf Erden", „Nie rhand liebt dich so wie ich" en „Gern had' ich die Frau'n geklisst". Adyertentle Kon Langer Mee! KLM-overalls nu ook in indanthren- blauw onder merk KLM-EXTRA Vraag er naar! Gerekend op een enorme groei President Kekkonen en zijn j een royale meerderheid herko- echtgenote brengen hun stem uit \zen. in Helsinki. Kekkonen werd met (Van onze Londense correspondent) In Engeland zijn gisteren twee nieuwe pokkengevallen geregistreerd De patiënten zyn een patholoog, die een sectie had uitgevoerd by een Pa- kistaans meisje dat aan pokken was overleden, en een 2-jarig Pakistaans meisje. Extra entstof werd gisteren van New York naar Londen overgevlo gen. Denemarken, bij wie de Engel se autoriteiten hadden geinformeerd, of het eventueel vaccine kon af staan, is bereid een hoeveelheid te sturen, aldus onze Londense corres pondent. De Geneeskundige Hoofdinspec tie ln Den Haag laat aan alle reizi gers uit Engeland een waarschuwing overhandigen van de volgende in houdt: „Belangrijke waarschuwing aan personen komende uit Engeland. Tijdens uw verblyf in Engeland kunt u zonder het te weten in aanraking zyn geweest met personen, die be smet waren met pokken. Indien u of iemand anders die zich in het zelfde huis bevindt in de komende 21 dagen ziek mocht worden, raad pleeg dan in uw eigen belang on middellijk een dokter, waar u zicli ook bevindt". De waarschuwing is in de Neder landse en Engelse taal gesteld. Op Schiphol worden de namen en be stemmingsadressen van alle personen afkomstig uit Karatsji genoteerd. De plaatselijke gezondheidsautoriteiten worden over deze personen ingelicht. In Herbolzheim (4.800 inwoners) in Zuid-Baden zijn bij een 21-jarige patiënt symptomen vastgesteld die op een geval van pokken zouden kunnen wijzen. De bevolking is opgeroepen zich vrijwillig te laten inenten. Ook in dit geval wijst het spooi naar Düs- seldorf als plaats van herkomst. In de afgelopen 24 uur zijn negen inwoners van de Pakistaanse hoofd stad Karatsji aan pokken overleden. Sinds november 1961. toen de pokkenepidemie in Pakistan uitbrak, zijn 260 personen aan deze ziekte overleden. (Van onze Amerikaanse correspondent) President Kennedy wenst het vol gende begrotingsjaar 3.4 miljard dol lar meer uit te geven en hoopt 10.9 miljard meer te ontvangen dan het lopende jaar. Kennedy's eerste eigen begroting is, zoals hy reeds had aan gekondigd, in evenwicht. De uitgaven bedragen 92.5 miljard dollar en de in komsten 93 miljard. In vergelyking met twee jaar geleden zyn Amerika's uitgaven enorm gestegen: met niet minder dan elf miljard dollar. Het grootste deel van die stijging wordt veroorzaakt door hogere uitgaven voor defensie en het ruimteonder zoek (hierover zie men een afzonder lijk bericht elders in dit nummer), maar ook voor onderwijs en sociale voorzieningen geeft Kennedy meer uit dan zijn voorganger. Het Amerikaanse fiscale jaar loopt van juli tot juli. De begroting, die thans is ingediend, geldt dus tot juli 1963. Het jaar dat in juli 1962 zal eindigen zal het aanzienlijke tekort opleveren van ongeveer zeven mil jard dolalr. Weliswaar had Eisenho wer daarvoor een sluitende begroting ontworpen, maar Kennedy voelde zich genoodzaakt meer uit te geven voor de defensie door de gespannen toestand in de wéreld en bovendien vergde de economische depressie ex tra uitgaven voor werklozensteun. Volgens de nieuwe begroting wordt echter gerekend op een krachtige economische groei en vermindering van de werkloosheid. Het bruto na tionale produkt, dat eind 1961 onge veer 540 miljard dollar bedroeg, zal, indien de verwachtingen juist zijn. eind 1962 het record van 570 miljard hebben bereikt. Gezien deze econo mische groei is de regering van oor deel dat het komende begrotingsjaar de ontvangsten byna elf miljard ho ger zullen zijn dan iij het vooraf gaande. Aldus kon men een begroting opstellen die een surplus van een half miljard aanwijst. De regering ver onderstelt dat de werkloosheid aan het eind van het nieuwe begrotings jaar gedaald zal zijn van zes tot vier procent. De kosten voor de defensie zijn bijzonder hoog, omdat Amerika de nadruk legt op een vergeldingsappa raat, dat nauwelijks door een vijan delijke aanval kan worden uitge schakeld. Eind 1963 zal Amerika 12 Polaris-onderzeeboten in de vaart hebben en 23 in aanbouw. Bovendien zullen alle Atlas- en Titanraketten spoedig staan opgesteld en in de loop van 1963 zullen vele Minutema»-ra- ketten klaarkomen en in stelling worden gebracht. Opvallend is dat onder de defensieuitgaven 700 mil joen voor de bescherming burgerbe volking is uitgetrokken. De federale uitgaven voor het on derwijs en de sociale verzorging zijn, in vergelijking met de bovenstaande defensie-uitgaven, slechts gering, maar men moet niet vergeten dat de deelstaten het leeuwedeel van deze uitgaven dragen. Kennedy heeft voor de federale huizenbouw 300 mil joen meer uitgetrokken en onderwijs en sociale zaken krijgen elk 400 mil joen meer dan in de vorige begroting. De steun aan de landbouw wordt met een half miljard verminderd. Van iedere begrotingsdollar gaat 63 procent naar de defensie, de ruim tevaart en de hulp aan het buiten land; tien procent heeft men nodig voor de rentebetaling; de oorlogsve teranen, de boeren en de sociaalbe- hoeftigen krijgen ieder zes procent en voor de overige uitgaven rest dan nog negen procent. Alles tezamen: het kolossale bedrag van ruim 337 miljard gulden. GROTE PARTIJ STOFFEN UIT FABRIEK GESTOLEN (Van onze correspondent) De recherche ran het bureau San- delingplein te Rotterdam heeft ver scheidene aanhoudingen verricht in verband met de diefstal van een om vangrijke party stoffen uit een con fectiefabriek aan de Erasmusstraat in het noordelijk stadsdeel. De waar de van het gestolene zou ln de tien duizenden guldens lopen. In het ge bouw waarin de fabriek ls gevestigd bevindt zich ook een architectenbu reau. De echtgenoot van de werkster die de lokaliteiten van het architecten bureau placht schoon te houden, wordt ervan verdacht verscheidene malen in de confectiefabriek te heb ben ingebroken. Meestal zou hy daarbij door een vriend zyn gehol pen. Het tweetal zou elke keer enkele rollen hebben gestolen. Die brachten zy, neemt men aan, met de tram of per auto naar Rotter dam-zuid, waar zij wonen. Op allerlei plaatsen, in café's, op straat enz. werden de stoffen ver kocht.. Behalve de twee mannen is ook de vrouw opgesloten in het Huis van Bewaring. Andere aangehoudenen zijn voorlopig op vrUe voeten gesteld. Egyptisch reclit.... De advocaten van vier Franse amb tenaren die beschuldigd worden van een samenzwering tot moord op pre sident Nasser van Egypte, hebben gisteren by de hervatting van de openbare behandeling van de zaak te Cairo gezegd dat deze ambtenaren diplomatieke onschendbaarheid ge nieten. Deze vier Fransen staan met zeven anderen ook terecht op be schuldiging van een samenzwering tegen het regime van president Nas ser. Een der verdedigers. Mansoer, zei dat het Openbaar Ministerie heeft geprobeerd de fundamenten van het recht aan te tasten, „hoewel Egypte bekend staat als een land dat het recht sedert onheuglyke tyden vol ledig eerbiedigt". Mansoer noemde het vreemd dat Wordt Squazzardi uitgeleverd? Een rechtbank in Parijs heeft gis teren besloten te voldoen aan het verzoek van Nederland om uitleve ring van de Italiaan Sergio Squaz zardi. Deze werd vorige maand ln Parys gearresteerd in verband met de moord, die in november in Am sterdam ls gepleegd op de zoon van een Italiaanse schoenfabrikant, Bru no Colombo. Het besluit betekent niet, dat Squazzardi inderdaad aan Nederland zal worden uitgele verd. Het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft nameiyk de bevoegdheid om hem met het oog op zyn Italiaanse nationaliteit, aan Ita lië uit te leveren. Zoals bekend is, heeft de Italiaanse Justitie kortgeleden de officier van Justitie in Amsterdam, mr. H. E. van Renesse, verzocht de documenten be treffende de moord op Bruno Co lombo aan haar ter beschikking te stellen. Dit verzoek hield verband met het voornemen van de Italiaan se Justitie beide verdachten in Italië te berechten. De Nederlandse Justitie heeft zich bereid verklaard het uit leveringsverzoek te laten vallen ten gunste van Italië. Het is niet bekend of Italië inmiddels aan de Franse Justitie de uitlevering van Squazzar di heeft gevraagd. Akkoord van Y.S. met de E.E.G. (Van onze Brusselse correspondent) Na besprekingen, die ongeveer an derhalf jaar hebben geduurd, zijn de zes landen van de EEG enerzyds en de Verenigde Staten anderzyds gis teren te Brussel tot een akkoord ge komen over een algemene tariefsver laging van 20 procent voor industriële produkten en voor landbouwproduk- ten. Bijzonderheden van het akkoord dat binnen enige dagen by de GATT te Genève (in welke stad ook sedert september 1960 de onderhandelingen zyn gevoerd) zal worden geparafeerd, mogen volgens de geldende regelingen nog niet worden gepubliceerd. De V.S. zyn het eerste land, waar mee een dergelijk akkoord door de EEG wordt afgesloten. Het is ook de eerste keer in de geschiedenis van de EEG, dat één delegatie is opgetreden voor de zes landen gezamenlijk. On derhandelingen van dezelfde aard worden nog gevoerd met o.a. Enge land, Denemarken, Zweden, Zwitser land, Finland, Nieuw-Zeeiand, Ca nada en Uruguay. De overeenkomst met de V.S. zal thans nog moeten worden goedge keurd door de ministerraad van de EEG, die begin februari weer byeen zal komen, en-in de V.S. door presi dent Kennedy. Diens speciale afge vaardigde voor handelszaken, H. Pe tersen, heeft samen met Murphy, de Amerikaanse staatssecretaris van Landbouw, en het lid van de execu tieve commissie, Rey, de laatste on derhandelingen te Brussel gevoerd. het regeringsblad' „Al Ahram'' dins dag een besluit publiceerde volgens hetwelk buitenlandse handelsverte genwoordigingen zoals die van Oost- Duitsland diplomatieke onschend baarheid wordt verleend, en tevens schreef dat de Franse ambtenaren geen onschendbaarheid bezitten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7