Leidse waardering voor Ceylonese danstechniek Gevarieerd program; opzwepende ritmen ontdekking Zo uit de achttiende eeuw Dansende ambassadeurs in stille bewondering bij beeld in Leiden Wal een Boeiend optreden van Oosterse groep OPRUIMING NAAIMACHINES MeerpoeI's Wie GOLD STAR rookt heeft goed gekozen Kort geding tegen staf R.-K. Medisch Opvoedkundig Bureau Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 januari 1962 Tweede blad no. 30556 Onvergelijkbaar met de wester se danskunst is de oosterse, spe ciaal de oer-oude van Ceylon, welke haar geschiedenis heeft, verder teruggaand dan Christen dom of Boeddhisme. Zij draagt nog steeds een volstrekt eigen ka rakter, veelal religieus beïnvloed, doch zo niet, dan toch steeds ook van een voornaam niveau. Een rustige, dan weer dynamisch-fas cinerende vormenkunst, waaraan door de generaties heen de aan het Hof optredende dansers zich onderscheiden hebben. Dank zij de Nationale School voor de Dans van Nittawela in Kandy wordt een eeuwenoude traditie voortgezet. De vermaarde dansgroep van Cey lon, die zich gisteravond in een goed Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. C.H.U. kwam bijeen In restaurant Van der Heiden werd gisteravond een ledenvergade ring gehouden van de afdeling Lei den van de C.H.U. In zyn openings woord drong de voorzitter, de heer D. van der Kwaak, er bü de aan wezigen op aan, zich niet te laten intimideren door alle mogelijke fei ten en zich ook niet door defaitisme op sleeptouw te laten nemen. Wij dienen doelbewust verder te gaan op de weg die wij hebben gekozen, om tot zegen te zijn van het volk. De kandidaten voor de Prov. Sta ten werden besproken en de groslijst van kandidaten voor de gemeente raad werd afgesloten, bevattend 22 namen. Het bestuursvoorstel om in verband met de uitgestrektheid van de stad het bestuur met enkele leden uit te breiden, werd aangenomen. De heer Van der Kwaak sprak vervolgens over het bestuur van on(e provincie. Van deze lezing hebben wij al eens een verslag gegeven. De heer Van der Kwaak beantwoordde ook nog een aantal vragen. Forse geldboetes voor zwarte lonen Leids stukadoorsbedrijf moet f. 900 betalen De economische politierechter in Den Haag heeft gisteren forse geld boetes opgelegd aan drie bedrijven uit de bouwsector, gevestigd in Den j Haag en Leiden, omdat aan het per- soneel van deze firma's zwarte lonen i werden betaald. Een Haags bouwbedrijf bleek ge- 1 durende een maand ruim f. 3000,- meer te hebben betaald aan 22 per soneelsleden dan is toegestaan. Con- lorm de eis legde de politierechter in dit geval een boete van f. 3000,- op. Een tweede Haags bedrijf had aan vier personeelsleden per week f. 100,- i te veel betaald gedurende een maand. De politierechter bepaalde in deze i zaak de boete op f. 300,- nadat een boete van f. 4000,- was gevorderd. Een Leids stukadoorsbedrijf had eveneens te hoge lonen betaald. De ze werkgever beriep zich erop, dat wanneer hij die te hoge lonen niet betaalde de kwaliteit van het werk sterk achteruit zou gaan. Inderdaad zo bleek uit de verklaring van een getuige is het toegestaan voor werk van goede kwaliteit een premie te geven, maar daarvoor is toestem ming vereist. In deze zaak legde de politierech ter een boete van f. 900,- op, nadat de officier van justitie een boete van f. 1200,- had geëist. bezette Schouwburg presenteerde, heeft ons ermee in kennis gebracht en in de meest uiteenlopende dansen folkloristische- boeren- duivels- of rituele dansen (om maar een greep te doen!), ondersteund door de felle ritmiek van de in fantastische eenheid begeleidende obsederende trom, de talrijke facetten be licht, welke aan deze boeiende kunst eigen zijn. Die ritmiek is de kiemcel van het geheel: zij inspireert de dansers en de danseressen intens, zij bezield hen tot het uiterste. Iedere dans wordt, mede door de schittering van karakteristieke, fan tastische, kleurige kostuums, tot een schoon schilderij. Iedere houding, ieder gebaar, wordt in schier oneindige variatie tot een visueel genot. De precisie grenst aan het onge loofwaardige, het subtiele vingerspel is van een zeldzame verfijning, doch ook demonstreert zich een gespannen spierkracht, welke de toeschouwers biologeert. Hoogtepunt! Wat deze zes dansers en drie dan seressen, doch ook wat de „drummer" met zün steeds wisselende „aanslag", volkomen op elk detail ingesteld, presteren, legt in hoge mate getuige nis af van een verbazingwekkende scholing. Het is niet mogelijk het veelzijdige programma in kort bestek te bespre ken. Doch zeker verdienen de Co- bradans, de Vlinderdans en de z.g. „Vesdans", het hoogtepunt van Cey lonese danstechniek, waarmee deze interessante avond besloten werd, een apart woord van grote waarde ring. Het verschil tussen de beweeglijke danskunst van Ceylon en de statische van India is frappant: dit is wel duidelijk tot expressie gekomen. Waarnaar de voorkeur uitgaat, is een kwestie van persoonlijke instelling. Wij voor ons zijn door die van Cey lon bijzonder gegrepen, mede door de uitzonderlijke afwisseling van opzwe pende ritmen, welke bij voortduring deze scala van dansen beheerst. Langdurige ovaties beloonden het knappe optreden van deze groep, waarmee K. en O. ons in kennis heeft gebracht. Met fraaie bloemen zijn de danse ressen bovendien met recht dankbaar gehuldigd. H. Enige overjarige en licht beschadigde naaimachines, tegen sterk gereduceerde prijzen. NAAIMACHINEBEDRIJF BREESTRAAT 171 - LEIDEN TELEFOON 24815 Wat doen wij met ons interieur? Ruimte betekent rust De afdeling Leiden „Zuid-West" van de Ned. Christenvrouwenbond zette het jaar op zeer nuttige wijze in door tijdens de eerste vergadering van dit jaar mevr. H. Smit-Goeman uit Renkum te laten spreken over het onderwerp „Wat doen wij met ons interieur?" Het interieur, aldus mevr. Smit, die binneaihuisadviseuse is, is zeer belangrijk voor de mens. Men leeft en men werkt erin. Toch ziet men nog maar al te vaak, dat het huis slecht en smakeloos is ingericht. Om een huis smaakvol in te richten I heeft men een flinke dosis zelfken- nis en een nog grotere dosis kri tisch vermogen nodig. Want vaak I weet men wel, dat er veel te veel in een kamer hangt of ligt, maar men aarzelt om het weg te halen, I „omdat het ©r al zo lang gehangen J of gelegen heeft". Bedenk echter wel, zo vervolgde mevr. Smit, dat ruim te rust bet-ekent. En juist in deze drukke tijd, die vol spanningen is, I heeft ieder mens behoefte aan rust en aan ruimte, Het gaat erom dat men zijn huis plezierig inricht. I En „goed ingericht zijn" hoeft niet I te betekenen „kostbaar ingericht 'zijn". Elk interieur moet namelijk aangepast, worden aan de maat- schappelijke positie, waarin het ge zin verkeert. En in elk milieu komen smakeloze interieurs voor. Met en kele geestige voorbeelden toonde me vrouw Smit aan, dat de „kitsch" vele interieurs tot een smakeloos geheel maakt. Het zoals zij het noem de „afbrekende" gedeelte van haar lezing besloot spreekster met de dames het advies te geven haar huizen eerlijk in te richten en het lelijke erin te verwijderen, of zo wei nig mogelijk te doen opvallen. Na de pauze gaf mevr. Smit waar devolle adviezen voor de aanschaf van vloerbedekking. Zij merkte hier bij op. dat geen enkele vloerbedek king bestand is tegen naaldhakken. „Doe nooit concessies aan de goede smaak", was haar raad, „want later zult u dat, vooral bij vloerbedekking, gaan betreuren". Tot slot sprak zij over stoelen, bergmeubelen en de functie van de kleuren in het inte rieur. Tijdens de vergadering, die onder leiding stond van mevrouw G. A. J. Daatselaar-Somsen werd besloten als groep deel te nemen aan de Wereldvrouwengebedsdag in de Bevrijdingskerk. Evenwicht verloren Bij 'het lossen van een vrachtauto, beladen met cementen trappen, op een bouwterrein aan de Klikspaan- weg verloor gistermiddag de 37-jarige metselaar A. de Jong uit Katwijk aan Zee zijn evenwicht. Bij deze val raakte de heer De Jong met zijn rechterbeen bekneld tussen een trap en het achtersohot van de vracht auto. De man brak zijn rechter been. Promotie Heden promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld: European organizations and foreign relations of states, jhr. F. A. M. Alting von Geusau, gebo ren te De Bilt in 1933 en thans wo nende te Ensohot (N.Br.). Hij is lector aan de R.-K. Economische Ho geschool te Tilburg, met als leer opdracht: het recht der internatio nale en supranationale organisaties, en het vergelijkend staatsrecht. Pro motor was prof. dir. I. Samkalden. Aangereden op oversteekplaats Tengevolge van een misverstand is gisterochtend op een oversteek plaats op de Haven de 85-jarige heer F. B. van der Nat uit de Atjehstraat aangereden door een auto. De heer Van der Nat. die zijn linkerbeen brak. stond stil om de auto te laten passeren. Op het moment, dat de bestuurder, die aanvankelijk wacht te. gas gaf liep de heer Van der Nat plotseling door. Niet langer zoeken! Gold Star. 'n Goede Amerikaan King Size. Lekker! Negentig cent. Ze was zo uit de achttiende eeuw vandaan gekomen, deze dame, die gisteren op een plan kier in één van de zalen van „De Lakenhal" voortstapte. Zij deed De dansers van Ceylon verdrongen zich gisteren enkele uren voor hun optreden in de Leidse Schouwburg bij de in 1958 door de jonge beeldhouwer J. E. Vlugter vervaardigde afbeelding van een dansende Ceylonees, die te zien is in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Rijk gekleed en van kostbare sieraden voorzien staat de ze danser daar in een karakteristieke beweging op de eerste verdieping. Op dezelfde wijze gekleed, begeleid een groot aantal dansers de jaarlijkse processie, waarin een reliek van wordit gedragen. Samen met trommu- ziek en zang geeft hun dynamische dans uitdrukking aan de geestelijke vervoering van de van heinde en ver re samengestroomde menigte. Hoewel deze verfijnde danskunst van Ceylon een wel sterk eigen karakter heeft, is haar verwantschap met de Oud- Indische cultuur onmiskenbaar. Het bescheiden, ja ietwat verlegen groepje van zes dansers en drie danseressen maakt 'n wereldtournee. (Londen), de V.S. (New York), Cana da en Zuid-Amerika voert. Dat de jeugdige Ceylonezen de ontmoeting met de in een sierlijke dansbeweging gevangen figuur in het Leidse mu seum als een van de hoogtepunten in deze voor hen zo belangrijke pe riode van reizen en trekken beschou wen, daar behoeft men nauwelijks aan te twijfelen. Op de foto ziet men de dansende ambassadeurs van het cultuurrü'ke eiland Ceylon in stille Boeddha rond het meer van Kandy 1 lage landen bij de zee naar Engeland die vele maanden duurt en van Ma- bewondering voor de beeltenis van dras. Frankfort, Berlijn en onze eigen hun landgenoot. (Foto LJX/Holvaat) Zelfstandigen in nood kunnen bij gemeente terecht Staatssecretaris Roolvink heeft de sociaal-economische voorziening voor zelfstandigen herzien. De regeling richt zich tot zelfstandigen, die tij delijk niet in staat zijn met de uit oefening van hun bedrijf of beroep voldoende kosten te verwerven en elders geen oplossing voor hun fi nanciële moeilijkheden kunnen vin den. Het gemeentebestuur kan hun volgens deze regeling ten behoeve van hun bedrijfsvoering of de uit oefening van hun beroep rentedra gende en renteloze kredieten en bij dragen k fonds perdu verstrekken. Aan zelfstandigen, wier bedryf bij voorbeeld wegens ziekte of seizoens invloeden tijdelijk stil ligt, kaai zo nodig een overbruggende uitkering ter vervanging van het inkomen voor kostwinners bijvoorbeeld tot 75 procent worden toegekend. In de nieuwe regeling wordt bovendien voorzien in de behoefte om het be drijfsleven bij de toepassing er van te betrekken. Andere vaarroute van „Willem Ruys" De „Willem Ruys" van de Kon. Rott. Lloyd, die op haar reizen rond de wereld van Singapore af via Straat Soenda haar reis naar Australië pleegt te vervolgen, zal dit maal haar route ten westen van Sumatra kiezen i.v.m. eventuele on rust in en nabij de Indonesische wa teren. Cm het vaarschema van het schip niet in gevaar te brengen, zal i.v.m. deze omweg Penang worden aangedaan, inplaats van Singapore. Handhaving van Singapore als aanloophaven zou nl. het tijdschema met twee dagen verlengen. De passa giers met bestemming Singapore zul len per trein, schip of vliegtuig van Penang naar Singapore worden ge bracht. Ook de uit Malakka komende dat voor de verbaasde ogen van enkele honderden leerlingen van Leidse kweek- en huishoudscho len. Zij was echter niet de enige. Er liepen dames rond met nog bredere heupen en met nog rijker versierde japonnen, zoals men die in de achttiende en negen tiende eeuw gewoon was te dragen. Niet minder dan elf klederdrachten werden getoond. Zij werden gedragen door vrou welijke studenten en leerlingen van middelbare scholen. De middag was georganiseerd door het Costuummuseum uit Den Haag, dat ook de kostuums le verde. Mej. Balkestein van het Costuummuseum gaf bij deze antieke modeshow een verhelde rende explicatie. (Foto L/D Holvast) Hebben stafleden recht op dossiers van patiënten? (Van onze Haagse correspondent) Hebben drie oud-stafleden van het R.K.-Medisch Opvoedkundig Bureau te Leiden onrechtmatig gehandeld door bü hun ontslag op 1 december j.I. de dossiers van de patiënten mee te nemen? Deze vraag is gisteren voorgelegd aan de president van de Haagse Rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, in een kort geding, dat de R.-K. Stichting voor Geestelijke Gezondheidszorg te Leiden, die het bureau beheert, tegen drie oud-staf leden, de leider-psycholoog, een psy chologe en een sociaal werkster, heeft aangespannen. Mr. A. G. Maris, optredende voor de stichting, die teruggave van de dossiers vordert, meende dat de ge daagden ten onrechte de dossiers hebben meegenomen. Door hun handelwijze wordt het nieuwe team van het MOB onmo gelijk gemaakt het werk voort te zetten. Eiseres vraagt de dossiers niet voor zichzelf, maar voor het vigeren de team. Ten aanzien van de eigen verantwoordelijkheid van de gedaag den ten opzicht van de patiënten, merkte mr. Maris op, dat het de pa tiënten zijn van het gehele team. Waarom zouden de dossiers dan moe ten berusten bij drie vain de vijf le den van het oude team? Door de moderne ontwikkeling is bovendien het persoonlijke element in de bena dering van de patiënt door de arts steeds kleiner geworden. Zo er in dit geval al sprake is van beroepsgeheim, aldus mr. Ma- ris, dan geldt dit toch niet ten op zichte van de resterende teamleden passagiers, die in Singapore zouden en de opvolgende collega's embarkeren, zullen in Penang aan I Mr. J. W. M. Peek, die optrad boord komen, voor d« gedaagden, meende dat de dossiers het eigendom zün van de auteur, de behandelende arts. Bo vendien konden de gedaagden de dossiers niet afgeven in verband met het beroepsgeheim. Er bestaat hier wel degelijk een nauwe relatie tussen arts en patiënt, vooral ook omdat het hier gaat om vaak zeer intieme re laties. „Het gaat niet aan deze gege vens als een zak knikkers door te geven". Het bestuur heeft de gedaagden gesommeerd niet meer op het MOB te verschünen. Daarbü is niet aan het belang van de patiënten gedacht, aldus mr. Peek. De gedaagden zou den slechte medici zijn geweest, wan neer zü de behandeling niet hadden voortgezet. Voorts stellen de gedaag den zich op het standpunt dat zü niets met de stichting te maken heb ben: zü hebben steeds contact gehad met het bestuur van het MOB. Is er eigenlijk wel een rechtsverhouding tussen eiseresse en gedaagde?, zo vroeg mr. Peek zich af. „Wij geloven dat deze stichting wordt gebruikt voor derden, die een actie tegen de oud-leider-psycholoog, dr. Greveling, willen voeren", zo zei de tegenpleiter. Hij bestreed dat de stichting belang zou hebben bü de ze zaak: wanneer de patiënten dat willen, kunnen zij overgaan naar het nieuwe team van het MOB. Hun toestemming dat hun dossiers wor den overgedragen is echter nodig. De president zal op 24 januari uit spraak doen. OPGERUIMD STAAT NETJES Wist U dat, door het overmatig voeren van vo gels ratten worden aangetrokken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3