BROODsanering houdt gemoederen druk bezig ZES SCHOLEN IN AANBOUW ,Dood voor m'n zaak5 Enige oplossing" Harmoniekapel „Leiderdorp" treedt op Oprijden van een autosnelweg Begrafenis G. Los Zoeterwoudse raad over bestrijding van gladheid BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 18 JANUARI 1962 Zal proef slagen? Het is te hopen, dat de bouw van de eerste van de zes systeemscholen een wat vlotter verloop heeft, dan het heien van de eerste paal ervan. Vanochtend om tien uur stond wet houder J. C. van Schaik op het ter rein aan de Sumatrastraat al gereed om die paal in de grond te slaan. Het zou echter kwart voor elf worden, voordat de wethouder dit voornemen ten uitvoer kon brengen. Nu ls het dan eindelijk zover, dat in Lelden zes scholen in aanbouw zijn. Het zijn de meisjes-hbs aan de Kagerstraat, de chr. technische school in Leiden Zuid West, de ulo-school aan de Du Rieu- straat, de openbare kleuterschool aan de Van de Brandelerkade en de chr. landbouwschool aan de Boerhaave- laan. Bovendien hoopt men nog dit jaar te beginnen met de bouw van de r.-k. kleuterschool aan de Timor- straat. De bouw van deze school, de eerste die in Leiden volgens het zgn. HB- 80 systeem gebouwd wordt, moet als een proef beschouwd worden. Het zal van het advies van Volkshuisvesting afhangen of men over twee maanden met de bouw van een tweede soort gelijke school kan beginnen. Valt dit advies ten gunste van het HB-80 systeem uit, dan zal om de acht we ken met de bouw van een van de vijf overige scholen begonnen wor den. De scholen kosten per stuk f 600.000. Wethouder Van Schaik deelde mee, dat Indien men van deze bouw zou moeten afzien, ervoor ge zorgd moet worden, dat in september in Leiden Zuid West vyf tien nood- lokalen zullen moeten verrijzen, om dat men anders een groot gebrek aan schoolruimte krijgt. Vele activiteiten van Natuurvriend Als we een recapitulatie mogen maken over het afgelopen vereni- gingsjaar dan mogen we als aqua riumliefhebbers over het wel en wee van „De Natuurvriend." zeker niet ontevreden zijn. aldus voorzitter C. Borghart in zijn openingswoord op de gisteravond gehouden jaarverga dering van de Leidse Aquarium- en Terrariumhoudersvereniging. Terug blikkend op de vele activiteiten in het afgelopen jaar, met als hoogte- f>unt de zeer geslaagde tentoonstel ing „Aqua-Horöus 1961" sprak de heer Borghart namens het bestuur woorden van waardering voor al die genen die hun belangeloze medewer king aan dit evenement hebben ge geven. Spreker belichtte in dit ver band de werkzaamheden van de heren A. Abcouwer. W. Zwart en J. Vorst. Werkzaamheden, die nu een maal onzichtbaar achter de „scher men" bij zo'n manifestatie onvermij delijk moeten gebeuren. Hij liet zijn dank vergezeld gaan van een atten tie. De jaarverslagen van secretaris, penningmeester en commissaris van materiaal getuigden van een leven dige .activiteit en een goed gezond fj« ancieel beleid De bestuursverkiezing bracht twee nieuwe gezichten op de commando brug. Aftredend waren de heren W. Schipper en J. Arnoldus. Hun plaat sen werden na stemming ingenomen door de heren A. Abcouwer en M. Lancel. In zijn dankwoord tot de scheidende bestuurders sprak de voorzitter woorden van dank voor het vele werk dat beiden in het be lang van „De Natuurvriend" hebben gedaan. Na de pauze werden de aan wezigen verrast met een band lezing van de N.B.A.T. over het onderwerp ,.Reptielen en Amphibieën". De stem op de band wees op de kenmerkende verschillen die er tussen beide dier- groepen bestaan en sprak tot in bij zonderheden over vele soorten schild padden, die 'in onnoemelijk veel varië teiten, vooral in Amerika en Azië voorkomen. Het gesproken woord werd aangevuld met vele gekleurde dia's, gefotografeerd ln Artis. LElühHDORP De harmoniekapel „Leiderdorp" hoopt volgende week twee avonden een uitvoering te geven, en wel dins dagavond 23 januari in de kantine van Durisol en vrijdagavond 26 jan. in het Dorpshuis. De uitvoeringen be ginnen om 7.45 uur. Op beide avonden zal ook hetzelfde programma wo.tüen uitgevoerd: 1. Naar de Efteling, mars, P. B. Bisse- lnik; 2. In de Barok, suite, A. Arend; 3. Leval en Tête. fanfare. B. Del- haye; 5. In galop, voor solo pistons. W. Woudstra. Solisten: A. Geerlof, W. Habraken en H. W. Jagel; 6. Ge zamenlijk optreden met de drum band o.l.v. mej. H. Rooda. Na de pauze wordt de avond ver zorgd door de Personeelsvereniging van de Kon. Ned. Grofsmederij mot muziek en schetsjes. Na afloop is er een gezellig samenzijn met bal. Mevrouw De Moor voor N.C.V.B. Gisteravond sprak mevrouw A. M. de MoorRignalda voor de Ned. Chr. Vrouwenbond over; Onze taak voor, in en naast het gezin. Zij zei, dat men oog moest hebben voor het razend snelle tempo, waarin de we reld naar haar einde reist, vooral ook de vlucht op technisch gebied, kan zo bang maken. Door auto gegrepen Vanmorgen omstreeks acht uur is de heer Fl. uit Voorschoten toen hy met de fiets aan de hand de Veurse- weg ter hoogte van de Kniplaan over stak gegrepen door een uit de rich ting Voorschoten naderende auto. Op advies van dokter Swen is het slacht offer met vermoedelijk een schedel- basisfractuur opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. 99 In het anders zo rustige Voorschoten zijn de gemoederen verhit geraakt over de omstreeks half augustus ingevoerde broodsane ring. Achter de schermen verzetten enkele bakkers (die weliswaar een contract van drie jaar hebben getekend) zich heftig tegen deze nieuwe maatregel. Ook de consumenten zijn ontevreden, omdat zij niet langer zelf de bakker (die aan huis bezorgt) kunnen uitzoeken. De grootste grief is echter, dat velen menen op de kwaliteit van het brood te zijn achteruit gegaan. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Bianca Carolina, dr en Robert, zn Van J. W. Carton en J. Marquenle; Maarten, zn van H. J. A. Haan en A. E. Bruins; Robert Wilhelmus Johan nes. zn van A. M. W. Copier en C. H. Paauw; Cornells, zn van C. Kapaan en H. Visser; Roeland, zn van C. W. G. Knijnenburg en W. A. van Egmond; Johanna Gerarda Francisca, dr van A. Balkenende en J. A. Vromans; Elisa beth, dr van L. van Hameren en H. G. Pater; Jessica Blbiane, dr van H. E. Schütte en R. Y. Kunst. OVERLEDEN E. Wisslnk, 62 Jaar,, man; P. Dunweg 83 Jaar, man; A. P, Celosse, 69 Jaar, man; A. P. Laaper, 46 Jaar, echtgen. van S. L. van Dijk; J. J. Mulder, 83 Jr man. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 Jan. Coöp. Groente en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: kroten, gekookt 21-35, boerenkool 19- 42, rode kool 10-16, prei 45-64, stoofsla 88-137, spruiten A 35-83, uien plcklers 35.40, drielingen 31.50, middelfijn 31.60, middelgrof 30.10, waspeen 23-29, wit lof 43-95; per 100 stuks: knolselderij 6-17, sla A 26-45. BARNEVELD, 18 Jan. Coöp. Ve- luv se Elerveillng. Weekaanvoer 1.500.000 stuks, waarvan 546.560 ln veiling werden gebracht. Handel rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 47/ 54 gram f 7.91-9.00; van 54/61 gram f 9.10-9.52, van 61/69 gram f 9.60-11.65. Eierveiling S.B.E. Aanvoer 253.390 «tuks, handel vlug. Prijzen per 100 stuks: eieren van 43/ 44 gram f 6.80-7.01, van 53/58 gram f 8.95-9.09, van 58/64 gram f 9.16-10.38 «endeëieren van 65/69 gram f 8.00-8.63 eendeëieren \an 69/74 gram f 8.77-9.23. Eiermarkt. Aanvoer 2.100.000 stuks. Handel kalm. Prijzen per 100 stuks; eieren van 54/65 gram f 9.00-11.40, alg. prijs f 10.00, kg-prUs f 1.67. GOUDA, 18 Jan. Kaasmarkt.. Op de kaasmarkt werden 13 partyen kaas aangevoerd, de prijzen waren voor le kwal. f 2.03-2.12 en voor 2e kwal. f 1.95 tot f 2.05, alles per kg. De handel was kalm. De klanten zijn hun oude bak ker, die soms al twintig jaar het brood bij hen thuis bezorgde en eens een praatje over huiselijke aangelegenheden aanknoopte, kwijt. De bakker op zijn beurt mist zijn klant en de voldoening van een door hem zelf opge bouwde wijk. „Voor mij is de lol er al lang af. Ik ben geen baas meer in eigen huis, zegt de heer A. Verhoog, één van de bakkers die tegen de sanering in het krijt is getreden. „Je leeft in een dwangpositie en mijn oude klanten kijken me niet meer aan. Ze groeten niet eens meer, omdat zij denken, dat ik ze in de steek heb gelaten. En die hele sanering ik lijd er alleen maar verlies door, vervolgt hy, ter wijl het handig met een stok balan cerend een bakblik in de over schuift. „Het is verschrikkelijk als je bedenkt dat je op de nummers 25 en 26 klan ten kunt krygen en je mag niet ver der komen dan no. 14. Had ik maar nooit naar die economische adviseur geluisterd". Hij vindt de nieuwe regeling maar niets en heeft boos in een plaatselijk blad een advertentie geplaatst, waar in hij mededeelt uit de plaatselijke bakkersvereniging te zijn getreden. „Maar van dat contract kom ik de eerste drie jaar niet meer af; het is de dood voor mijn zaak". Arie Verhoog, zijn zoon, die in de bakkerij meewerkt en zijn vader op alle „bakkersvergaderingen" heeft vertegenwoordigd, neemt een minder extreem standpunt is. Hij ls het in principe wél eens met de sanering, maar maakt aanmerkin gen op de slechte voorlichting, wel ke het publiek (zijn klanten) en de bakkers hebben gekregen. „Noodzaak" De voorzitster van de plaatselijke Bakkersvereniging, mevrouw J. Sie- benga-Van Nieuwenhuyzen, heeft eveneens een hekel aan het woord sanering; zy spreekt over huis-aan- huis-bezorging. „Het was een nood zaak, vertelt ze. Op deze voet kon het niet langer voortgaan. Het was trou wens de enige oplossing om in Voor schoten brood te kunnen blijven be zorgen. Er is een geweldig perso neelstekort en het bakkersbedrijf als vak is niet meer zo geliefd. Geen vrije zaterdag en vaak vroeg opstaan. De klanten van één bakker in één wijk geconcentreerd betekent een enorme tijdsbesparing. En tijdsbe sparing houdt in: op tijd bezorgen van het brood. Tevens wordt op deze manier het personeelstekort opge vangen. Klachten over de kwaliteit van het brood, service enz. kunnen de klan ten indienen bij de zgn. klachten commissie. Deze zal d eklachten on derzoeken, en als ze gegrond blijken te zijn, het bestuur van de bakkers vereniging adviseren de „omstreden" bakker door de „reserve"-bakker t laten vervangen. Het is de bedoeling, dat het gemeentebestuur de leden van deze commissie zal aanwijzen". (Tot heden hadden alleen belang hebbenden en geen huisvrouwen of andere consumenten in de commissie zitting Red. L.D.). Dat de sanering het personeelste kort zou opvangen, daarmee is een anere bakker in Voorschoten, de heer H. C. van Leeuwen het helemaal niet eens. „Door die sanering heb ik juist een bezorger méér in dienst moeten nemen", was zijn commen taar. „Vroeger ik had zelf wel Ingezien, dat klanten geconcen treerd in één wijk voordeel oplever de was ik persoonlijk al met een soort sanering begonnen. Bijna al mijn klanten zaten in één wyk. Met sommige buitenklanten ahd ik af gesproken, dat ik gewoonlijk wat la ter zou komen. Ik reed dan met een bediende tot vier uur brood". „De nieuwe klanten eisen echter van mij, dat ik op zijn laatst om half één het brood breng. Het gevolg was, dat ik om die mensen tevre den te kunnen stellen, nog een be zorger in dienst moest nemen. Dit betekent voor mij natuurlijk een fi nanciële strop, want wat wij vroeger met zijn tweeën deden, doen wij nu met zijn drien. Trouwens met de hele gang van zaken ben ik het niet eens". Zowel bakker Verhoog, als bakker Van Leeuwen hebben een eensluidend slotoordeel: „Het is waarschrijnlyk de domste zet in mijn leven geweest". Overleg geboden Naschrift Redactie L.D. Wü hebben getracht in bovenstaande in terviews de meningen weer te geven, die geleid hebben tot strubbelingen in d Bakkersvereniging te Voor schoten. Natuurlijk: de sanering is een maatregel, die geboren is uit de nood. In een dorp, waar steeds meer hui zenblokken verrijzen, wordt de broodbezorging een moeilijk pro bleem. Een probleem, dat met een „herverkaveling van de bakkersgron- den" kan worden opgelost. Tevens betekent de sanering in de meeste gevallen, de uitzonderingen daar ge laten, tijdwinst en dus minder per soneel. Voor een dorp, dat tussen grote steden ligt, die een grote zuig kracht op werknemers uitoefenen, een belangrijk argument. Toch moet echter niet uit het oog worden verloren, dat er iets van de sport van de vakman verloren gaat. Hij kan zijn zakelijke talenten niet langer ontplooien door te trachten zoveel mogelijk klanten te „winnen", maar is gedwongen mee te lopen in het gareel en mag niet buiten zijn wijk komen. Hierdoor is voor vele bakkers veel van de romantiek van het vak verloren gegaan. En ook voor de klant zelf, die zich tot nu toe altijd koning waande, is de sanering vaak een onaangename zaak. In Voorschoten heeft men, moeilijkheden aan de horizon ziende, geprobeerd dit te onvervangen door een klachtencommissie in het leven te werpen. Van verschillende consumenten bereiken ons gisteravond echter klachten over de klachtencommissie, omdat deze uitsluitend uit belang hebbenden bestaat. Nu B. en W. echter de zaak ter hand hebben ge nomen, zijn wij er van overtuigd, dat deze moeilijkheden spoedig tot het verleden zullen behoren. Vooralsnog lijkt het de beste op lossing, dat de gezamenlijke bakkers op zo kort mogelijke termijn een vergadering beleggen om de zaak nog eens rustig in een sfeer van wederzijdse vertrouwen „door te pra ten". Alleen op deze manier kan ge tracht worden het klimaat in Voor schoten te verbeteren. (Deze pagina is ongecorrigeerd) 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n^n. (zaterdags tussen 4 en 8 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Op een autosnelweg komt men vaak aan de rechterkant de oprijstroken tegen waar verkeer van de zijweg zich bij het verkeer op de autosnelweg voegt. Nog maar al te vaak houdt degene, die van de zijweg komt, weinig rekening met het verkeer dat dikwijls met grote snelheid op de autosnelweg rijdt. Vooral wanneer het niet te druk is, hebben veel automobilisten de neiging om met onverminderde snelheid de hoofdrijbaan op te rijden, al dan niet gebruik makend van de invoegstrook. Zij houden er dan geen rekening mee dat het voorranghebbende verkeer op autosnelwegen naar links wordt gedrongen. Behalve dat dit een slechte rijgewoonte is, zo zegt de ANWB, is het bovendien levensgevaarlijk. Vooral wanneer juist ter hoogte van zo'n invoeg strook op de autosnelweg twee wagens elkaar passeren zijn de gevolgen van de onjuiste rijwijze van de automobilist uit de zijweg niet te overzien. Snelverkeer dat van de zijweg de hoofdrijbaan wil oprijden adviseert de ANW3 zonodig sterk afremmend de autosnelweg te naderen en net zolang op de invoegstrook naast de hoofdrijbaan te blijven totdat men zich zonder enig gevaar in het verkeer op de autosnelweg kan voegen Mevrouw De MoorRignalda zag hierin en achter ook de satan, die op daze manier het gezin aanvalt. Zij noemde de ouders de pijlers van het gezin, maar daze pijlers zijn dan ook meest kwetsbaar. Vele van deze pij lers zijn erg verzwakt. Daarom wees zy op de grote invloed van de vrouw, ook van de ongehuwde, op het gezin. Door de vele vrouwelijke beroepen, clia de ongehuwde vrouw uitoefent, komt zjj langs velerlei wegen telkens in aanraking met do gezinnen Tot de gehuwde vrouw zei mevrouw De Moor-Rignalda, dat zij er goed van doordrongen moet zyn dat men niet trouwt om gelukkig te worden alleen, maar vooral om gelukkig te maken. Dit kost zelfverloochening en opoffe ring. Uitvoerig ging mevrouw De Moor verder in op de vele gevaren die het gezinsleven in deze tydi badreigen, waarvoor de oplossing dikwyis moei- lük is. Tenslotte wees zij er op, dat de christenvrouw toch altijd weat waar zy haar hulp en troost kan vin den. De vergadering werd geleid door da presidente mevrouw C. Bleichrodt Richter, en was als altyd, weer goed bezocht. Onder grote belangstelling ge schiedde gistermiddag de begrafenis van de heer G. Los. De dienst werd geleid door ds. P. Minnema, die sprak naar aanleiding van Mattheus 5:8: „Zalig, zijn de reinen van hart, want zy zullen God zien". Namens de familie voerde een broer van de overledene de heer F. K. Los, het woord. Hij noemde zyn broer, een steunpilaar, voor velen, ook voor de familie. Ds. J. J. Dijk, die op velerlei ter rein, kerk, school enz. zovele jaren met de heer G. Los heeft samenge werkt, haalde enkele herinneringen op. Een zoon van de ontslapene, be dankte voor de betoonde belangstel ling. Onder de aanwezigen waren o.a. schoolhoofd en afgevaardigden van de vele besturen, waaraan de heer G. Los gedurende jaren zyn krachten heeft gegeven. WIELRIJDERS EN BROMMERS: Ook dient de voetganger, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven. Rlldt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt, waar een zebrapad zou kunnen liggen Achter dJe auto kunnen voor U on zichtbaar, voetgangers lopen, die even later uw pad kruisen. Dan ls het te laat om te remmen terwyi de voet gangers er op rekenen door te kun nen lopen. getuigde daarvan na een spontaan en heel langdurig applaus van de goed gevulde zaal. De heer A. C. Leenders hield aan het begin van de avond een kort toe spraakje, waarin hy de achtergron den en doelstellingen van V.O. liet uitkomen. Hy legde de nadruk er op, dat men misschien kan denken dat men als Voorschotenaren geen lid behoeft te zyn, omdat hier op onder- j wysgebied welhaast ideale toestan den heersen. De verhouding gemeen- 1 tebestuur openbare scholen is pri- j ma, evenals de verhouding tussen openbare en bijzondere scholen. Maar men moet het lidmaatschap in lan- deiyk verband zien. Niet overal wor den vrijheid, verdraagzaamheid en saamhorigheid, (de idealen van de openbare school), gerespecteerd. En om die plaatsen te steunen waar strijd noodzakelyk is en om die ach tergebleven gebieden te helpen, daar voor werkt Volksonderwys met meer dan 150.000 leden. Het resultaat van dit toespraakje was inderdaad weer een aantal nieuwe leden. WARMOND R.K. Vrouwengilde Mej. Nolte, lid van de Tweede Kamer, sprak voor het R.-K. Vrou wengilde over: „Wat gaai ons vrouwen da politiek aan?'' Politiek is ordenen en regelen van de samenleving met het oog op het algemeen belang. Wy allen zijn daar wel d&geiyk bezorgd voor, het interes seert ons. Maar is deze bezorgdheid alleen maar passief? Of vraagt men zioh af: Wat kan ik er aan doen? Er is een tijd geweest dat de politiek in ons land zich buiten de katholie ken en ook buiten <ie vrouwen af speelde. Op het ogenblik heeft het r.-k. volksdeel zyn plaats in de poli tiek volledig ingenomen. Bij de vrouwen heeft ook een ont wikkeling plaats gevonden. De vrouw moet ook in de politiek haar rol spelen. Na de pauze werden er enkele vragen gesteld omtrent grosUjststem- ming en werkgroepen. Mej. Nolte drong er op aan, dat de vrouwen deelnamen aan de groslijststemming, met alle voorbereidingen van dien en de eventuele vrouwelyke kandidaat te steunen. Ook de werkgroepen zijn van groot belang. Wat daar besproken wordt, stuurt men naar Den Haag en vóór een bepaald onderwerp in de Kamer besproken wordt krijgen de K.V.P.- fractieleden een uittreksel van deze meningen, waarmee dan wel degelyk rekening wordt gehouden. ZOET ERW OUDE portband nodig is voor het vlugger i laden van de auto by de gladheids- I bestryding van de wegen. De heer Van der Ploeg vroeg waarvoor deze band nog meer moet worden ge bruikt? I De heer Van Diemen zou liever de particuliere bedryven inschakelen. I en de heer Van der Ge est kon niet j inzien, dat deze band voldoende pro- |ductief kan worden gemaakt, i De voorzitter deelde mede, dat het I moeilijk te zeggen is hoe vaak dit werktuig in gebruik zal zyn. Het la- Iden van strooizand is wel het hoofd motief, doch het komt ook voor, dat I grond moet- worden af- of aange voerd, waarby de transportband dan ook gebruikt kan worden. I Wethouder Van Hofwegen wees er op. dat by de gladheidsbestryding gebruik wordt gemaakt van een mengsel van zand en zout en dat is in Zoeterwoude niet te verkrygen. De gemeente slaat dit op de gemeente- werf op. De heer Van Mil stelde voor, dat B. en W. het voorstel terug zouden nemen. De voorzitter bracht het voorstel toch ln stemming. Het werd aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heren Van Mil, Koek. Van Vliet. Van der Geest en Paardekooper. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt.. De raad ging hierna in geheime zitting. OEGSTGEES7 Agenda Raad De raad komt op woensdag 24 ja nuari te 7.30 uur n.m. in vergadering byeen. Op de agenda staan o.m. de vol gende punten vermeld: Voorstel tot vaststelling van een verordening op de commissie van toezicht op het middelbaar ondenrijs, met benoeming vah de leden dezer commissie; idem tot het aangaan van een overeen komst met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds inzake het onderhoud van de groenstroken enz. by de flat gebouwen; idem tot overdracht van grond aan het N.V. Ingenieursbureau voor bouwnyverheid; idem tot vast stelling van het plan tot verbetering der straatverlichting; idem tot: a. afbraak van het theehuisje op het terrein van Oud-Poelgeest; b. tot beschikbaarstelling van een krediet voor herstelwerkzaamheden aan het koetshuis; idem inzake de verhuur van het sportterrein aan de Leidse Mixed Hockeyclub; idem tot vaststel ling van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van leges; idem om de rijwielpaden langs de Geversstraat en de Leidsestraatweg te verbieden voor bromfietsers; idem inzake het bezwaarschrift van de stichting bejaarden centrum „Hof- wyck" tegen de aanslag straatbelas ting 1961; idem tot voorlopige vast stelling van de gemeenterekening en de rekening van het grondbedrijf over 1960; idem tot het verlenen van sub sidie voor het godsdienstondenvys op de openbare lagere scholen; idem inzake de tekorten van de medisch- opvoedkundige bureaus te Leiden; idem tot het verlenen van een toe lage op een invaliditeitspensioen; idem tot voorlopige vaststelling van de bedragen van het openbaar kleu- teronderwys over het vyfjarig tyd.- vak 1956 t/m 1960; idem tot. voor lopige. vaststelling van de werkelyke kosten van het openbaar gewoon la ger onderwijs over het jaar 1960; idem tot vaststelling van het getal wekeiykse lesuren vakonderwys voor het Jaar 1962; idem tot vaststelling van de voorschotten aan de bijzon dere lagere scholen inzake het vak onderwijs voor het jaar 1962; idem tot vaststelling van de voorschotten op de exploitatievergoeding aan de byzondere lagere scholen voor het jaar 1962. VOORSCHOTEN Toneelavond van V olksonderwij s Het was of het stuk, dat de leer lingen van de openbare Ulo gister avond opvoerden voor hen geschre ven was. Zo goed pasten hun rollen by hen. De opvoering van „Het Woe lige Nest" van C. v. d. Lingen werd dan ook weer een volledig succes. De heer Van Toorn, regisseur en leerkracht van de Ulo, kan met veel voldoening op deze avond terugzien. Trouwens dat kan ook de Vereni ging Volksonderwys, die deze avond als feestavond organiseerde, alsmede Harry Onnes en Gerrit Jan Leenders (pianisten) en de leden van de (Jlo- schoolband, die het muzikale deel van ('c avond verzorgden. De heer J. H. van Eist, voorzitter va* da aid. Voorschoten van V.O, De raad van Zoeterwoude kwam gisteravond in vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten, waarbij werd medegedeeld, dat het advies inzake de grenswyziging aan de minister van Binnenlandse Zaken was verzonden. Met algemene stemmen werd een krediet verleend van f 1.200 voor het aanschaffen en plaatsen van borden aangevende de bebouwde kommen. Dit is een gevolg van het besluit van Ged. Staten van 25 december 1961 tot wyziging van de bebouwde kom op het Dorp en aan de Hoge Ryn- dijk. Het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een krediet van f 4.000 voor de aankoop van een transport band met motor ontlokte enige dis cussie. De heer Van der Ploeg was van mening, dat de raad niet zonder meer dit krediet kan verlenen. In het voorstel werd gezegd, dat deze trans- BEURSOVERZICHT Aku vast Amsterdam, 18 januari De stemmige was vanmiddag voor de internationals by de opening ver deeld. Aku en Kon. Olie lagen vast, daarentegen leden Unilever en Phi lips koersverliezen. De omvang van de handel was gering. In Wall Street voelt men nog steeds niet veel voor een hausse-tendentie, niettegenstaande de vele gunstige voorspellingen voor het Amerikaanse bedrijfsleven in 1962. Gisteren daal de het. Dow Jones-gemiddeloe voor de industrie-aandelen op de New- yorkse beurs beneden de 700 tot 697.41. Het hoogtepunt van dd-t jaar (3 januari) lag circa 30 punten ho ger. Philips en Unilever werden in Wall Street, aangeboden Dit was vanmiddag op het. Damrak duideiyk te merken. Philips lag bij de opening op 974 bijna 7 punten beneden de voorgaande slotkoens. Unilever min f. 2.20 op f. 187,70. Later liep de koers voor Philips op tot 978. Ook Unilever verbeterde tot f. 188.20, Pas in het laatste beurshalfuur kwam Ti notering tot stand voor Hoogovens op 752. De vorige slotkoers was 753. Aku's ontmoetten speculatieve be langstelling. waardoor de koers op liep van 391 tot 393% (vorige slot 383 3/4). De jaarcyfers 1961 van het Aku-concern gaven weliswaar een niet onbelangryk lagere netto winst te zien. doch hiermede had de beurs reeds veel eerder rekening gehouden. Achteraf vielen genoemde cyfers de beurs nog mee. Verder schijnt het de Amerikaanse dochter van Aku de ..American Enka" niet slecht te gaan. Dit fonds noteerde gisteren in Wall Streef, bijna 3 dollar hoger. Hierdoor werd de stemming voor Aku vanmid dag op het Damrak gunstig beïn vloed. Het fonds sloot op het hoogste punt. Ook voor Kon. Olie bestondi goede belangstelling. Dp koers liep op van f. 124.40 tot f. 125 (Vorige slot koers f. 123.80), Certificaten Deli werden van f. 149 tot. f. 149.40 (f. 147.60) gedaan. Scheepvaarten weinig veranderd. H.V.A.'s 2 punten hóger op 12714. Staatsfondsen goed prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 Januari Londen 10.14%—10.14%New York 3.6074— 3.61%; Montreal 3.45H—3.46ft; Parijs 73.63%—'73.68% Brussel 7.25—7.25%; Frankfort 90.33—90.38; Stockholm 69.79—69.84: Zurich 83.58—83.63; Milaan 58.13%58.18%: Kopenhagen 52.41—52 46; Oslo 50.60%—50.65% Wenen 13.96—13.97; Lissabon 12.64% —12.65%. Donderdag 18 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 102% 102% Ned. '59 4% 102% 102% Ned. '60-1 4% 102% 102% Ned. '60 II 4% 102% 102% Ned. *59 4% 100% 101 Ned. '60 4% 100% 101ft Ned. '61 4% 100ft 101% Ned. "53 3% 97% 9714 GB Ned. Gb. obi. 3% 82 Ned. '47 3% 92% 92% Ned. '51 3% 99 B 98% L Ned. '53 I-n 3% 9511 9511 Ned. '56 3% 95ft 95 ft Ned. '48 3 90% 90% Ned. bel. cert. 3% 88ft GB Ned. '50 I-II 3% 90% 90% Ned. '54 I-II 3% 91% 9111 Ned. '55 I 3% 91% 91% Ned. '55 II 3V4 93 L 93% Ned. '37 3 92% 92 ft Ned. G.b. obi. '46 3 92 ft 92 ft GB Ned. dol. ln '47 3 90% L 90ft Ned. Inv cert. 3 99 99 ft Ned. 62-64 3 99% 100 Indië *37 3 99% 99% Indië *37 A 3 9411 94% Ned.won.b.l. '57 6 108% 108% Ned. w. bi. '58 4% 101% 10174 Premieleningen A'dam *53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 12%.. A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag '5212% Idem II 2% R'dara *52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht "52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holl. '59 2% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 113% 113 GB Ver. HVA-my. 125% 127% 383% 396 Dell My cert. 147.60 149.70 Hoogovens cert. 753 753% Philips gem. bez. 980% 976 Unilever cert. 189.95 188.20 Dordtse Petr 575 577 Kon. P (50 k f 20) 123.85 124.90 Holl. Amer. iyn 150% 149% Java China Pak. 148 148% KiJM 62 61.10 Kon. Ned. St.boot 189% 189 CL Kon. Paket My. 152 152 Stoom. My. Ned. 163 163 Niev. Goudr cert. 150% 151% v Ommeren cert. 336 336 Kon. Rott. Lloyd 147% 148 N. Scheepv Unle 152% 151% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% idem 48 (3%) 96% 96% R'dam '52-1 (4%) 100% Id. "37 I-II (3%) 10J% Z.-Holl '55 4% 100 101 Bankwezen Bb N Gem 58 5% 104% 104% id NWB'52 (4 V4 i 100% 100ft BVG rspbr f 500 196 196 BVG rspbr '52 143% 143% Industr. Obligaties Philip* Doll '61 91 Vorige Slotkoers koers v. heden 84% 84% 85 91% 91 91% 90% 91% 84 83% 84% 94% 95% 94% 92% 95 L 93% 94% 95 94 L 94 9174 91% 105 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco249 247.50 Amst. Bank 403% 403 Cultuurbank 34% 34 Holl. Bank U eert. 211% 212% Ned Handelmy 346% 345 Rott. Bank386 384% Twentsche Bank 338 339 Senembah 410 B 410 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkei's Pat Borsumy - Wehry Calvè Delft eert. Electralasmy K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. Buy. Internatio Int. Kunstst. Ind. v. Kemp en Beg. Leidse Wolsp.ry Milller en Co NJ3. Ned. Kabelfabr. Philips pref Rott. Droogd My. Sikkens Groep Ver. Touwfabr. Walvisvaart Wernink's Betmij Wilton Feyenoord v. Wyk - Heringa Zaalberg Mynbouw en petroleum Biliton 2de r433% Kon Petr (f20) 125 Amerik. fondsen Canad Pacific R 26 Intern Nickel 80% Anaconda 50% Bethlehem Steel 43 ft Cities Service 54 General Motors 53% Kennecott 84% Republic Steel 56% Shell Oil 37% Union Pacific 33 Ur. States Steel 75% 75 720 723 301 301 78% 78 926 926 355 358 361 177% 177% 429 422 217 220 198% 199% 80 80 135% 136% 554 554 465% 472 591 593% 294 290 548 545 875 882 368 370 96% 95% 194% 276 271 90 89 141 141 486 126.40 25 ft 78% 51 42 54 53% 84% 57% 37 ft

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11