Week van gebed om Laatste nieuws eenheid christenen ■é- Duizenden Engelsen laten zich inenten ,Woonmolen'te huur voor Vi jaar: f. 9.000 Van 18 tot 25 jan. Gezinshulp aan bejaarden en chronisch zieken Proces in Cairo tegen Fransen Ellewoutsdijk is gevonden Kassier bekent verduistering van f. 37.000 BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 16 JANUARI 1962 Christenen uit vele kerken en allerlei landen zullen zich straks weer verenigd weten in hun gezamenlijk bidden om de eenheid, der christenen en in hun voorbede voor elkander, als donderdag a.s. de internationale week van gebed om de eenheid der christenen aanvangt, waarin wij willen bidden voor de eenheid die Christus wilzoals Hij die wil en door de m idielen die Hij wil. uur n.m. Lutherse Kerk 'Hoogl.- kerkgracht); donderdag 25 januari 12.30 uur n.m. Lodewükskerk. W. P. M. HARING, Deken van Leiden, A. J. GLAZEMAKER. voorzitter Oecumenische Raad Leiden. Hoewel deze gebedsweek al vele Jaren bestaat is het verheugend te constateren, dat de deelneming er aan elk jaar weer uitgebreider is. Wij hopen, dat ook in dit jaar weer velen in hun persoonlijk gebedsleven zich bij de grote gebedsgemeenschap van deze week zullen aansluiten. Want naast het kerkelijk en het ge meenschappelijk gebed, moet dit bid den om de eenheid voor ieder chris ten ook een vurig en persoonlijk gebed worden, omdat wij zelf ten nauwste betrokken zijn bij het her stel van de eenheid en omdat wij ons daarvoor laten gebruiken door God. Want bidden is geen vrijblijvende zaak. Wanneer wij oprecht met elkaar bidden, dan zullen we ook weten, dat God beslag op ons legt en ons voort wil leiden op de weg die Hij wil. Bidden is niet alleen vragen, maar ook een luisteren en een zich openstellen voor God, het doet ons vragen „Heer, wat wilt Gij dat ik doen zal". Om aan ons gemeenschappelijk ge bed uitdrukking te geven en om ons persoonlijk gebed te stimuleren, zul len in de week van 18 tot en met 25 januari in Leiden enkele korte ge bedsdiensten worden gehouden, waar van het algemene thema zal zijn het woord van Jezus uit Lukas 22:27: „Ik ben in uw midden als een die naar". De leidraad zal gevolgd wor den van de Wereldraad van Kerken en van het rooms-katholieke genoot schap „Unité Chrétienne" (Lyon), die vrijwel met elkaar overeenstem- men. Deze korte gebedsdiensten, die een zeer sober karakter zullen dragen, - zijn als volgt bepaald: donderdag 18 januari 1 uur n.m. Pieterskerk; zaterdag 20 januari 7.15 uur n.m. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. Singel 50)maandag 22 januari 12.30 uur n.m. Lodewükskerk S teen- schuur); woensdag 24 januari 7.45 ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doet. examen Ned. recht mej. D. P. M. Twaalfhoven te Den Haag en de heren K. B. Meijer Swantee te Hilversum en J. C. J. M. Janssens te Den Haag. De Geref. Gemeente alhier heeft in de vacature van ds. C. Molenaar een beroep uitgebracht op ds. W. Hage te Middelburg. OEGSTGEEST Dr. Sanders sprak over afstand tussen de generaties De eerste lezing in het nieuwe jaar voor de Commissie voor Huishoude lijke- en Gezinsvoorlichting werd gis teravond gehouden in de zijzaal van de W. de Zwijgerkerk te Oegstgeest. Er bestond grote belangstelling voor. De presidente, mevrouw P. H. Smits- Witvliet, gaf na haar welkomstwoord een overzicht van het cursuswerk, dat de commissie organiseert. De psycholoog, dr. C. Sanders, sprak over de afstand tussen de ge neraties. Er is iets ten aanzien van deze afstand veranderd in de mo derne tijd, daar de kleine, min of meer gesloten gemeenschappen van vroeger door de communicatiemidde len worden opengelegd. De kern van het betoog van dr. Sanders was, dat de gestalten, waar in de eeuwige waarden geldigheid moeten krijgen, aangepast moeten worden aan deze tijd, wil men de Jon geren kunnen blijven begrijpen. Tot deze eeuwige waarden behoren o.a. gemeenschapszin, trouw, schoonheid en religie. Een vorige generatie kende haar eigen vaste normen en begrippen voor het religieuze leven, b.v. ten aanzien van de wijze waarop de zon dagsheiliging werd toegepast. Hier is men nu geheel anders tegenover ko men te staan. In de gezinnen heerst een meer kameraadschappelijke geest. Er is een andere wijze van aanpak zonder dat dit noodzakelijkerwijs moet leiden tot vermindering van het ouderlijk gezag. Ds. Sanders stond geruime tijd stil bij de problemen rondom de puber teit. Evenals de jonge staten, die nu zelfstandigheid zoeken ondergaan ook de jongere kinderen een gevoel van onmacht om de situatie meester te worden. Het boeiende betoog gaf aanleiding tot het .stellen van tal van vragen. C.H.-Kiesvereniging over verkiezingen In het Witte Huis te Oegstgeest Is gisteren een ledenvergadering gehouden van de Christelijke Histo rische Kiesvereniging. De voorzitter, de heer M. v. d. Voet stelde met vol- SFL-ouders vieren een zilveren feest Ruw geschat honderd ouders van leden waren gisteravond naar het clubnuis „De Spreewpot" aan de Nieuwe Rijn 52 gekomen om hun hulde te betuigen aan de zilveren leidster Tiny van der Linden. Aan wezig was ditmaal ook drs. Stalpers, de directeur van het Nationaal Bu reau van het Gezins- e-n Jeugdwerk, die meteen na het schallend wel komstlied, het "woord kreeg cm de gelukwensen van de Nationale Stichting over te brengen. Daarna was het woord en de daad geheel aan de ouders, die in vel luidkeels gezongen liedjes en heel wat rusti ger gebrachte schetsjes hulde brach ten aan de jubilaresse. Talrijke leu ke herinneringen werden opgehaald en enkele eigenschappen van „Tiny" op milde wijze in een humoristisch daglicht gezet. Hetwaren niet al leen de moeders, die zich lieten ho ren, de vaders deden ook een ste vige duit in het feestzakje. Dat het daarbij niet alleen bij woorden en muziek bleef laat zich raden. Diver se geschenken werden „juffrouw Ti ny" aangeboden w.o. een reiswekker en een zilveren armband. De aan wezigen werden bij het draaien van een oud filmpje nog even met de ja ren rond 1936 geconfronteerd, de tijd dus, dat de zilveren jubilaresse van nu nog aan het begin van haar s.f.l.-loopbaan stond. Het was pas tegen het middernachtelijk uur, dat men de moed kon vinden deze ge noeglijke „familiebijeenkomst" op te breken. Officiële verklaring De plaatsvervangend chef Marinestaf heeft thans officieel meegedeeld: „Nadat door Nederlandse vliegtuigen en schepen gister avond met radar Indonesische zeestrijdkrachten waren verkend werden deze in de Nederlandse wateren bezuiden het Boeroege- bergte. welke zij met hoge vaart in de richting van de kust bin- nenstoomden, door twee Neder landse fregatten onderschept. De Indonesische strijdkrachten bleken drie motortorpedoboten te zijn, die het vuur openden. Dit werd beantwoord door de Nederlandse schepen, waarbij één motortorpedoboot tot zinken werd gebracht, terwijl de andere werden achtervolgd, doch met grote snelheid in de duisternis verdwenen. Van de tot zin ken gebrachte motortorpedoboot werden overlevenden opgepikt evenals materieel. Hieruit bleek, dat de motortorpedoboot lan dingstroepen aan wal had willen zeten. „Wreken" Na een bijeenkomst van de belang rijkste ministers en diensthoofden te Djakarte is een officiële verklaring uitgegeven. Hierin wordt gezegd dat de Indonesische regering onmiddel lijk maatregelen zal nemen „om deze Nederlandse aanvallen te wreken". In het verleden hebben Indonesische en Nederlandse patrouilleboten el kaar herhaaldelijk ontmoet en geob serveerd maar, zo luidt de verkla ring verder „nu vallen de Nederland- ders welbewust en plotseling aan". MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 16 jan. Aanvoer 10 partijen. Notering I 2.05f 2.17. Han del kalm. ROTTERDAM, 16 januari. Veemarkt. Totale aanvoer 2116, weekaanvoer 3236. Vette koeien en ossen 250, gebrulks- vee 602, vette kaJveren 160, graskalve- ren 135, nuctere alveren 160, graskalve- den 62, veulens 3, schapen of lamine ren 118, bokken of geiten 27. Prijzen voor le. 2e en 3e kwaliteit: vette koeien per kg. 305355, 270300 2 552.70, vette kalveren 2.702.90, 2.602.70. 2 302.60; graskalveren per stuk 450, 350, 2.50; nuchtere kalveren 190, 170, 160; slachtpaarden per kg 2 60, 2.20, 2.00; schapen per stuk 125. 100, 90; lammeren ilö. 90 80; kalf- en melkkoeien 1250, 1130. 970; vare koeien 820, 700, 600; vaarzen 925, 725. 625; pinken 600. 500, 450. Vette koelen aanvoer matig, handel kalm, prijzen onveranderd; vette kal veren Iets minder, tamelijk, wat ge- dïukt; graskalveren kleiner, traag, on gewijzigd; nuchtere kalveren ruimer, kalm. niet hoger; slachtpaarden gro ter. goed. wat stijver; schapen en lam ineren korter, vlot. ruim prijshou dend; kalf- en melkkoeien gewoon, redelijk, const.; vare koeien als vorige week, stil stabiel; vaarzen en Pinken kort. stu„', als vorige week. Reeds geruime tijd wordt de mo gelijkheid overwogen om de gezins hulp, welke thans vanwege de Dienst voor Sociale Zaken in hoofdzaak aan bejaarden en chronisch zieken wordt geboden, over te brengen naar de particuliere instellingen voor gezins zorg. Het streven hiertoe werd in be langrijke mate in de hahd gewerkt door een wijziging van de Rijkssub sidieregeling Gezinsverzorging en Gezinshulp, die het mogelijk maakt, dat de gezinscolonnes, in tegenstel ling tot voorheen, een subsidie ont vangen in de kosten van tijdelijke gezinshulp, zoals deze in het alge meen aan bejaarden en chronisch zieken wordt verleend. Daar B. en W. gebleken is, dat de in deze gemeente gevestigde instel lingen bereid zijn aan een en ander hun medewerking te verlenen, komt het B. en W. gewenst voor de in de aanhef bedoelde overdracht geleide lijk tot stand te brengen. Aangeno men kan worden, dat de gezinshulp onder leiding van deskundige krach ten van de instellingen op een hoger niveau zal worden gebracht dan tot dusverre mogelijk was. Bovendien zal aan de instellingen een rijkssubsidie ten deel vallen, hetwelk 25 van de salarislasten en bepaalde apparaats kosten bedraagt, de gemeente kan T.H. IN ENSCHEDE OPEN IN 1964? Burgemeester Thomassen van En schede heeft gisteravond in zijn nieuwjaarsrede er zijn vreugde over uitgesproken, dat in het afgelopen jaar de beslissing omtrent de vesti ging van een derde Technische Ho geschool is gevallen. Op het ogen blik lijkt er een stilte te heersen om trent de voorbereidingen, maar zo zei spreker, er wordt hard gewerkt. We hopen de hogeschool in septem ber 1964 te kunnen openen. doening vast dat de Prot. Chr. Frac tie in de gemeenteraad bü de laatst gehouden wethoudersverkiezingen er in was geslaagd opnieuw beslag te leggen op een wethouderszetel. Hij spoorde aan tot grote activiteit daar er twee verkiezingen voor de deur staan. Ten aanzien van de ge meenteraadsverkiezingen werd nage gaan hoe de kansen voor de prot. christelijke bevolkingsgroep liggen nu verwacht wordt, dat er vermoedelijk 1400 stemmen in Oegstgeest méér uitgebracht zullen worden dan bü de vorige verkiezing. Enkele leden wer den afgevaardigd naar de groepsver gadering voor verkiezing van kandi daten voor de Provinciale Staten, waarvan de groslijst in bespreking kwam. Ten einde het propagandisti sche werk zo goed mogelük te laten verlopen werd uit de vergadering een propagandacommissie benoemd. Er werd een opgave gedaan van de byeenkomsten, die binnenkort gehou den zullen worden. Op 15 februari zal de groslijst definitief worden af gesloten voor de kandidaten voor de gemeenteraad. Daarna zal de kandi datenlijst met behulp van het z.g. meerderheidsstelsel worden vastge steld. Gisteravond werden reeds de namen van 17 personen op de voor lopige groslyst geplaatst. op dit Rükssubsidie geen aanspraak maken. De instellingen zyn er bij de toe zegging van hun medewerking in de ze van uitgegaan, dat de gemeente bereid is de tekorten, welke uit de uitbreiding van hun werkzaamheden voortvloeien, voor haar rekening te nemen. Dit uitgangspunt achten B. en W. redelijk en aanvaardbaar. In verband hiermede is het nodig, dat de desbetreffende post van de ge meentebegroting voor het jaar 1962 wordt verhoogd. Hoewel B. en W. zich er van bewust zijn, dat een nauwkeurige raming van het bedrag, dat met een en ander zal zy'n ge moeid, thans nog niet mogelyk is, menen zij voorshands te kunnen vol staan met een bedrag van f25.000. Dit bedrag kan als volgt over de in stellingen worden verdeeld: Stichting Interkerkelüke Gezinszorg f 12.000, Stichting R.-K. Gezinszorg en Ge zinshulp f 9.000 en Commissie voor Maatschappelijk Werk der Gerefor meerde Kerk f 4.000. STRIJD TEGEN DE POKKEN (Van onze Londens correspondent) Duizenden laten zich in Enge land inenten tegen pokken; in enkele plaatsen kwam men vac cin tekort. Er hebben zich in middels twee nieuwe gevallen voorgedaan, namelijk in het ge bied van Birmingham. Een van de patiënten is een Pakistaner, de andere een dokter. De regering acht tot nu toe mas sale vaccinatie niet nodig. De me thode om diegenen in te enten, die in contact zyn geweest met de twee Pa- kistaners die even voor Kerstmis de ziekte naar Engeland hebben overge bracht. is afdoende gebleken, zo ver klaarde men gisteren. Gisteravond zyn op London Air- port 80 Pakistaners aangekomen. Vyf hunner werden ingeënt omdat hun gezondheidscertificaten niet in orde waren. Postzakken uit Paki stan liet men enige tüd onaange roerd, doch later gaven de medische autoriteiten toestemming deze te ope nen. In de textielstad Bradford, waar de pokken het eerst zijn uitgebroken en klinieken en huisdokters op volle toeren werken, zün tot nu toe 50.000 personen ingeënt. De rijen mensen, die hun beurt stonden af te wachten, waren soms een halve kilometer lang. In Londen is een eerste vaccinatie centrum geopend, namelük in het raadhuis van St.-Pancras, waar zich al spoedig duizend personen aan meldden. Dit waren voomamelük rei zigers voor het noorden en taxichaf- feurs. Vyf conservatieve Lagerhuisleden hebben geëist, dat de immigratie uit Pakistan tydelijk zal worden stopge- Morgi In Cairo is gisteren een proces be gonnen tegen vier Franse functiona rissen en zeven anderen (een Ita liaan, een Griek en vijf Egyptena- ren) die beschuldigd worden van sa menzwering. De vier Franse functionarissen wa ren lid van een commissie die de naasting van Frans eigendom in Egypte behandelde. Het zijn de 51- jarige voorzitter André Mattei, de 35-jarige Jean-Paul Bellivier, de 44- jarige Henri Mouton en de 31-jarige André Miquel. Allen worden beschul digd van een poging tot omverwer ping van de regering van de VAR en van het voorbereiden van een aan slag op president Nasser. Na het voorlezen van de beschul diging betwistte de raadsman van Mouton de bevoegdheid van het hof der Franse diplomaten te berechten omdat deze diplomatieke onschend baarheid bezitten. HU noemde de ar restatie van de functionarissen ..in strijd met de gehele internationale traditie en het internationale recht". De openbare aanklager antwoordde dat de leden van de Franse missie geen diplomatieke onschendbaarheid bezaten Volgens hem wordt die slechts aan permanente diplomatieke vertegenwoordigers toegestaan. Het proces werd verdaagd tot woensdag con de verdediging in staat te stellen een nota van het ministe rie van Buitenlandse Zaken te be studeren die door de openbare aan klager over het onderwerp diploma tieke onschendbaarheid aan de rechtbank was overhandigd. Syrische kabinet krijgt vertrouwen WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Rudolphus C. T.. zn van Chr. C. van Schie en A. C. de Haas; Petronella, dr van G. M. van der Beek en P. de Roo. Ondertrouwd: J. M. Wesseling, 24 jr en C. A. M. Koppers. 21 jr. C. J. M van Egmond, 24 jr en J. M. W. Maas dijk. 22 jr. Getrouwd Het Syrische parlement heeft gis teren na een verhit debat van 18 uur zyn fiat gegeven aan het rege ringsvoorstel om de nationalisatie- wetten uit de tijd dat Syrië nog met Egypte in de VAR was verenigd, af te schaffen. Het kabinet kreeg in het 172 zetels tellende parlement in de ze kwestie met 133 tegen dertig stem men het vertrouwen der volksverte genwoordiging. De Syrische minister van Binnen landse Zake,n Achmed Kambar, heeft gisteren gezegd dat verschei dene personen tijdens het weekeinde de rust en orde in Damascus hebben Smakman 27 ir iwülca verstoren- Hy zei bewüzen te vne hebben dat zii voor het merendeel ;en nota aan Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De minister-president, prof. De Quay, zal morgen aan de vaste com missie van Buitenlandse Zaken van de Tweede Kamer vertróuwelyk een nota doen toekomen met een uiteen zetting van de feiten die zich sinds het debat op 2 januari rond de kwes- tie-Nieuw-Guinea hebben voorgedaan De voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft dit vanmiddag medegedeeld, nadat de communist Bakker het woord had gevoerd over de jongste ontwikkelingen. Of daaruit een openbare verklaring zal voortvloeien, hangt af van het te voeren beraad. „In ieder geval", al dus de voorzitter, „eindigt de week niet op donderdag". Eventueel zou beraadslaagd kunnen worden op vrijdag of zaterdag. De Nederlandse kustvaarder „Elle woutsdijk", welke men zie elders sedert enige dagen werd vermist, is terecht. Het schip ligt op de rede van Moville (Noord-Ierland), waar het schuilt voor het slechte weer. Ver wacht moet worden, dat het schip hier wegens de slechte weersom standigheden nog circa 24 a 48 uur zal blijven liggen. De bemanning van het schip (9 man) bevindt zich in goede wel stand. en G. M. Kortekass. 22 jr. K. de Booy .hebben dat zy voor het merendeel *»- - - - geen Syriers zün. Volgens hem zyn 25 Jr en J. C. van Riet. 25 Jr. Overleden: P. C. M. Heemskerk, Jaar. 77 l onruststokers in universitaire krin- 'gen en in fabrieken geïnfiltreerd. De 33-jarige kassier van de Coöpe ratieve Boerenleenbankte Warga, ge meente Idaarderadeel heeft zich gis teren bü de Rykspolitie gemeld met de mededeling een bedrag van f 37.700 te hebben verduisterd, ten nadele van de Coöperatieve Boeren leenbank en het Waterschap Lang- deel, waarvan hü secretarisootvan- ger was. Hü deelde mee de Boeren leenbank te hebben benadeeld tot een bedrag van f35.400 en het Wa terschap tot een bedrag van f 2300. De man bekleedt nog verscheide ne andere functies. Hij is onder meer secretaris-ontvanger van drie ande re waterschappen, penningmeester van twee plaatselijke verenigingen. Hü is eigenaar van een adminstra- tiekantoor. Hij is verhoord door de groepscommandant van de RUkspo- litie te Grouw, die in samenwerking met de districtsrecherche van de Rijkspolitie te Heerenveen een on derzoek instelt naar de gepleegde malversaties. Zaak Marcel Nivard voor Haags Gerechtshof Het Gerechtshof in Den Haag zal op 14 februari a.s. in hoger beroep de zaak behandelen tegen de 40-ja- rige kappersbediende uit Rotterdam, die op 9 november Jl. door de Rot terdamse rechtbank conform de eis van de officier van Justitie, mi*. M. van Leeuwen veroordeeld werd tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering wegens de moord op Marcel Nivard. Het beroep werd aangetekend door de verdediger, mr. G. J. Doeksen, die van mening is dat strikt juri disch geen sprake was van moord, zoals de kappersbediende ten laste was gelegd, doch van twee achter eenvolgende misdrüven: poging tot moord en dood door schuld, welke beide niet in de dagvaarding waren opgenomen. NEDERLAND NADERT 12 MILJOEN INWONERS Volgens opgave van het CBS be droeg het aantal huwelüken in Ne derland in de eerste elf maanden van 1961 83.122 tegen 80.384 in de overeenkomstige periode van 1960. Het aantal levendgeborenen bedroeg 226.975 tegen vorig jaar 220.265 en het aantal overledenen 79.193 tegen 79.465. Voorts steeg het aantal immi granten van 40.594 in de eerste elf maanden van 1960 tot 49.905 in de eerste elf maanden van 1961, terwijl het aantal emigranten daalde van 54.027 tot 45.716. Het aantal inwoners van Neder land bedroeg op 1 december jl. 11.706.764. Nog geen conclusie O O over de treinramp (Van onze Utrechtse correspondent) Het uitvoerige onderzoek van des kundigen van de Nederlandse Spoor wegen en van de Justitie naar de oorzaak van de treinramp bü Har- melen is gisteren voortgezet met een technisch onderzoek in de N.3.-werk plaats in Tilburg. Onderdelen van het bij de botsing betrokken materi eel zijn hier minutieus onderzocht. Het rapport over de sectie op de twee machinisten verleden week uitgevoerd in het Centraal-Milltair Hospitaal in Utrecht is inmiddels zet, Zü zullen trachten een spoedde- ingediend bij de officier van Justitie, bat te verkrijgen, zodra het Lager-mr. H. W. Overbeek. huis van het kerstreces is terugge- keerd. Tot zover onze Londense cor- zodanig, dat er geen definitieve ge- respondent. j volg trekkingen uit te maken zijn bui- In Italiaanse havens zijn gisteren ten het onderzoek om, aldus de offi- strenge controlemaatregelen inge- cier van Justitie. Er zijn aanvul- voerd voor schepen die havens van lende gegevens nodig, voor mr. Over- Rust op Nw.-Guinea „Geen evacuatie voor het te laat is" Gouverneur Platteel van Ned. Nieuw-Guinea heeft vanmr i schriftelijk aan de commandant a de Nederlandse strijdkrachten ir. gebied, schout-bij-nacht L. E. II. Reeser, zijn bijzondere waarde, ag geuit voor de gebleken paraath' 1 en het effectieve optreden van de Kon. Marine. De directeur van Binnenlandse Za ken in Nleuw-Gulnea, de heer H. Veldkamp, deelde vandaag in ant woord op een vraag mee dat de In donesische agressie zonder een voor- afgaande oorlogsverklaring geen De conclusie van dit rapport zyn aanleiding geeft tot de afkondiging ï^oniir r\ t f naan i-1 cf i r-i i t i ova (TO. 1 besmette landen hebben aangedaan Het havenpersoneel is gevaccineerd. Het grondpersoneel van de luchtha ven van Milaan moest zich gisteren op last van de gezondheidsautoritei ten laten inenten. Deze maatregel geldt tevens voor employees van ho tels, wasserü'en en het openbare ver voer. Gasten en personeel van een hotel in Bensheim-Auerbach, in de West- duitse staat Hessen, zijn gisteren in quarantaine gesteld, nadat een der gasten met ziekteversclujnselen, die op pokken wüzen, In een ziekenhuis was opgenomen. Vliegtuigen voor China VS niet eens met Engelse verkoop Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft zich tegen de verkoop van vliegtuigen door En geland aan communistisch-China verklaard, aldus bhjkt uit een brief van dit departement in antwoord op een protest van senator Kenneth B. Keating. Het State Department was einde vorig jaar van tevoren door Engeland om advies gevraagd over de eventuele verkoop van zes Viscount- beek kan verklaren of er in de 11- chamelyke conditie van een van de machinisten een aanknopingspunt te vinden zou kunnen zün voor het ge beurde. Als het bedrüfsonderzoek voltooid is,, wordt het rapport uitgebracht aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen, die dan beslist of en in hoeverre de resultaten open baar gemaakt worden. Formeel los hiervan staat de be handeling van het ongeluk door de Spoorwegenongevallenraad, die giste ren in Den Haag is bijeengeweest. De raad heeft besloten op zo kort mogelüke termün een openbaar on derzoek te houden. De plaats waar en de tüd, waarop dit zal geschied den zullen nog nader worden bekend gemaakt. De Raad zal op 29 januari op nieuw büeenkomen teneinde zo mo gelük een datum voor het openbare onderzoek vast te stellen. Deze da tum zal o.m. afhangen van de in gang zünde en door de raad alsnog te verrichten onderzoekingen. passagiersvliegtuigen aan Peking en had geantwoord dat het gekant was tegen die verkoop van de vliegtuigen met hun uitrusting die onder het handelsembargo valt. De vliegtuigen, die zelf niet onder het embargo val len, zijn overigens nog niet gebouwd. Wie een authentieke en in goede staat verkerende wind molen wil huren, kan daarvoor in Berkel en Rodenrijs terecht. Twee kilometer ten westen van Rodenrijs staat de uit 1772 da terende schepradmolen „De Valk". Deze komt in mei een jaar voor de verhuur ter beschikking. De huurprijs bedraagt 9.000,-, maar daar heeft men dan ook wel wat voor. Deze molen, die vroeger mee hielp de polder Berkel te bema len, is n.l. geheel ingericht als luxueuze villa. De oorspronkelijke inrichting is geheel verwijderd, maar uiterlijk is „De Valk" nog grotendeels in de oude staat, wat het Molenboek aanleiding geeft van een „goed onderhouden mo nument" te spreken. In 1954 is de molen grondig ge restaureerd. De inrichting omvat nu een centrale verwarming, warm en koud water, een koel kast, twee badkamers, een woon- eetkamer met een oppervlakte van 40 m2, drie slaapkamers, ga rage en tuin. Het oude bouwwerk wordt bewoond door een inge nieur, die weldra voor een jaar naar Amerika vertrekt, reden, waarom hij besloot dit onge wone pand ten verhuur aan te bieden. In enkele dag- en weekbladen zijn kortgeleden advertenties ge plaatst. Deze ivaren in het Engels gesteld, omdat de verhuurder ver onderstelt, dat er met name van de zijde van Amerikanen voor het iconen in een echte Hollandse molen grote belangstelling zal be staan. Spoedig na de publikatie van deze advertentie voor „A cosy furnished luxury real Dutch wind mill" waren er bij de makelaar in Den Haag al reacties binnen van een Nederlander, een Engelsman en een Amerikaan. Van de zijde van de vereniging „De Hollandse Molen" deelde men ons mee, dat dit aanbod tot ver huur van een molen uniek is. Er zijn in Nederland niet veel molens bewoond door anderen dan mole naars. Wel vindt af en toe ver huur voor vakanties dan wel lange weekeinden plaats. van de staat van beleg of tot byzon- dere bestuursmaatregelen. „Er ge beurt verder niets", aldus de heer Veldkamp. Wat betreft de evacuatie van ge zinnen zei hij dat het standpunt van het gouvernement is, dat de burger bevolking moet worden geëvacueerd zodra plaatselijk een werkelijk drei ging wordt geconstateerd. „Er zal met evacuatie niet gewacht worden tot het te laat is", zo zei de heer Veld kamp. In noodgevallen is evacuatie naar het buitenland niet uitgesloten maar op het ogenblik is er geen spra ke van een noodtoestand. De groep van 50 krijgsgevangenen is voor een gedeelte naar Sorong overgebracht. Naar aanleiding van geruchten, die de ronde doen, als zouden enkele honderden infiltranten Ned. Nieuw- Guinea zyn binnengedrongen, heeft het gouvernement te Hollandia offi cieel meegedeeld, dat deze geruchten volledig uit de lucht zijn gegrepen en van iedere grond zyn ontbloot. BEURSOVERZICHT STILLE MARKT AMSTERDAM, 16 januari De beurs heeft zich vanmiddag gekenmerkt door een kalme handel. De koerseji van de hoofdfondsen be wogen zich doorelkaar rond het vorige slotniveau. Het Damrak heeft praktisch niet gereageerd op de ge beurtenissen rond Nieuw-Guinea. Wall Street gaf gisteren weifelende koersen te zien, hetgeen zeker geen stimulans was voor Amsterdam. Unilever en Kon. Olie gaven op de Newyorkse beurs wederom koers ver beteringen te zien. Dit was wel een stimulans voor de hoofdfondsen op het Damrak. Gebrek aan kooporders was echter oorzaak, dat de koersen van de meeste internationale waar den vandaag niet boven het slotni veau van gisteren uit kwamen. Philips had middenkoers vraag waardoor hoog werd ingezet op 995, tegen een vorige slotkoers van 991. Later werd 993 gedaan. Zwitserland en België hadden belangstelling voor de elektro-aandelen. Unilevers prak tisch onveranderd na een lagere opening. In dit fonds bestond weder om vraag voor Amerikaanse rekening. Aku's min 3 punten op 387Mi. Hoog ovens konden de flinke koerswinst van gisteren vrywel geheel hand haven. Deze stukken werden 2 pun tjes lager op 761 verhandeld. Kon. Olie liep op van f. 123.70 tot f. 124.10, tegen gisteren als slotkoers f. 124.40. In de Scheepvaartsector waren de koersveranderingen van geringe be tekenis. In de cultuursector was lokale speculatieve vraag voor cer tificaten Deli. De prys steeg van f. 148.60 tot f. 150. Vorige slotkoers f. 147.50. Staatsfondsen Iets gemak kelijker. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 Januari Londen 10.13%—10.13%; New York 3.60ft— 3.60H: Montreal 3.44H—3.44H; Parüs 73.54%—73.59%Brussel 7.24%— 7.24%; Frankfort 90.27%—90.32%; Stockholm 69.73—69.78; Zürich 83 49 —83.54; Milaan 58.07%— 58.12%Ko penhagen 52.35%—52.40%Oslo 50.55%—50.60%; Wenen 13.95—13.96; Lissabon 12.63—12.64%. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en G uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 WIELRIJDERS EN EROMMERS: Ook O dient de voetganger, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven Rijdt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt. waar een zebrapad zou kunnen liggen Achter die auto kunnen voor U on zichtbaar voetgangers lopen, die even later uw pad kruisen Dan Is het te laat om te remmen terwül de voet gangers «r op rekenen door te kun nen lopen. Dinsdag 16 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden 10211 102% 102% 102% 102% 102% 103 102% 101ft lOOf* 101 ft 101 101A 100ft 97% 97% 81% 93 92 fi 99 B 96 95|| 95% 95ft 91,V 90% L 88AGB 91A 91 92 91% 911* 9111 93% 93'sGL 92% 92% 92 92% GL 90% 90% 99AGB 99ft 100 100 99% 99 A 94% 94ft 108% 108% 101% 101% Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. '60-1 4% Ned. '60 II 4% Ned '59 4% Ned. '60 4% Ned. '61 4% Ned. '53 3% Ned. Gb. obi. 3% Ned. '47 3% Ned. '51 3% Ned. '53 I-n 3% Ned '56 3% Ned '48 3% Ned bel cert. 3% Ned. '50 I-II 3% Ned. '54 I-II 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. -37 3 Ned. G.b obi '46 3 Ned. dol. In. '47 3 Ned. Inv cert. 3 Ned. 62-64 3 Indië '37 3 Indië *37 A 3 Ned. won. b.l. '57 6 Ned. w. b.l. '58 4% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-mü. A.KU Deli Mü cert. Hoogovens cert Philips gem bez. Unilever cert. Dordtse Petr Kon P <50 A f 20) Holl. Amer. lyn Java China Pak KLM Kon. Ned. St.boot Kon Paket Mü Stoom Mü Ned Niev Goudr cert v Ommeren eert Kon. Rott. Lloyd N. Scheepv Unie NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A dam '47 (3%) 3 idem 48 <3%) R'dam '52-1 <4%) id -37 I-II <3%) Z.-Holl '55 4% Bankwezen Bb N Gem 58 5% ld NWB'52 4V4 BVG rspbr f 500 BVG rspbr '52 Industr. Obligaties Philips Doll. '51 113% 114 GL 129 GB 128% 390 388 147.50GB 149 763% 761 991% 992 190.30 190 40 583 578 124.40 123.90 150% 150 148% 148% 62 50 62 189% 190% 151 153 162% 164 151 151% 340% 337%. 147% 147% 152% 96% 96% 100% 96% 100% 100 100 104% 104% 100% 100% 195 194% 142% 143 91 91 Vorige Slotkoers koers v. heden 103% 84% 84% 8414 84% 90% 90% 90% 90% 83% B 84 85 B 85% 94% 94% B 96% 94% 93% 93% 95 9474 9411 9 4H 99 96 L 90% 91% 105 10411 A'dam '53 3 A'dam *51 I 2% A'dam '56 12%.. A'dam '56 n 2% A'dam *56 in 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag '521 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holl '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco249.50 Amst Bank 405 404 Cultuurbank 33% 34% Holl Bank U eert. 211% 211% Ned Handelmü 345 344% Rott Bank398 395 Twentsche Bank 340 341 Senembah 412 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkei's Pat Borsumü-Wehry Calvè Delft eert. Electralasmü K Pap v Gelder K Ned Grofsm Holl Constructie Ing our v Bmü Internatio Int Kunstst Ind v Kemp en Beg Leidse Wolsp.rU Milller en Co N B Ned Kabelfabr Philips prei Rott Droogd Mil Sikkens Groep Ver Touwfabr Walvisvaart Wernlnk s Bet mü Wilton Feyenoord v Wijk - Heringa 725 721 300 300 79% 79% 925 926 355 361% 358 174 178 430 430 213 214 198 198 81 80% 137% 137 550 554 477 470% 583 B 585 294% 292 545 546 910 885 372 99% 97% 195 280% 279% 92 95 B 142 141% Mynbnuw en petroleum BUiton 2de r Kon Petr <120) Amerik fondsen Canad Pacific R Intern NickeJ Anaconda Bethlehem Stee! Cities Service 3enerai Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 483 484 127 26% 26ft 82 A 81% 51% 51 43 42% 54% 5411 54% 84% 84% 53% 58% 39% 37% 33 A 77% 76%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5