Dr. ir. P. C. Lindeiibergli gaat iheen als directeur van L.D.M. Zeven miljoen voor bouw van rioolwaterzuiveringsiiirichting Twee schepen sedert enkele dagen vermist [r. C. de Jong zijn opvolger? OPRUIMING NAAIMACHINES Meerpoel's Kan afvalwater van circa 165.000 inwoners verwerken Elektriciteitstarieven kleinverbruikers omlaag I Voortreffelijke kennismaking met „Ensemble" Dr. ir. P. C. Lindeiibergh 26 jaar directeur L.D.M. Ned. kustvaarder (9 man) en 'n Belgische treiler (5 man) Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 16 Januari 1962 Tweede blad no. 30554 dlo- ben" De directeur der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij, de jeer dr. ir. P. C. Lindenbergh, heeft op 17 oktober 1961 de pen- ym poengerechtigde leeftijd van 65 jaar bereikt en in verband daar- nede de Leidse raad de wens te kennen gegeven zijn functie met var. hgang van 1 februari a.s. neer te leggen. Indien de raad in zijn het fitting van maandag a.s. hiertoe besluit hetgeen te verwachten ken ^an za' °P januari van dr. ir. Lindenbergh in de en Jurqerzaal afscheid worden genomen. «n. 5°iö Voor deze. datum zal echter een r.20 leuwe directeur moeten worden be- jemd. Ingevolge het bepaalde arti- el 9 der statuten van de N.V. Leid- jie Duinwater Maatschappij wordt directeur benoemd door de aan- •elhouders in een algemene verga- iring, terwijl de commissarissen bij algemene vergadering een aanbe- jing kunnen indienen van twee per- inen. Bij schrijven van de Raad van ommissarissen d.d. 17 november 161, delen de commissarissen mede, at zij de algemene vergadering van andeelhouders van de N.V. Leidsche luinwater Maaschappij aanbevelen iet ingang van 1 februari 1962 te enoemen tot directeur de heer ir. de Jong, thans adjunct-directeur an genoemde N.V. In verband hier lede geven B. en W. de raad in verweging de door het College aan wijzen vertegenwoordiger der ge- leente te machtigen in de algemene ergadering van aandeelhouders zijn tem uit te brengen op de heer ir. de Jong. De Raad van Commissarissen lerkt hierbij nog op, dat commissa- issen er naar hebben gestreefd een oordracht samen te stellen van meer ersonen, doch dat zij daarin niet jn geslaagd, aangezien er onder de- enen, die, na plaatsing van een op- oep. hebben gesolliciteerd, behou- ens de heer de Jong, zich geen ge- adigden bevonden, die naar hun ordeel voor een benoeming tot di- ecteur in aanmerking komen, Aangezien B. en W. zich met het ioorstel van de commissarissen kun- ii jen verenigen, geven zij de raad in - overweging zich er mede te vereni- - jen, dat in de algemene vergadering aandeelhouders van de N.V. lidsche Duinwater Maatschappij lor de benoeming van directeur van ie naamloze vennootschap de stem- ïen der gemeente worden uitge- :ht op ir. C. de Jong, adjunct- :cteur der vennootschap. Dr. K. Reitsma vraagt ontslag met 1 september Heeft dr. ir. Lindenbergh de wens te kennen gegeven om met 1 februari is. af te treden als directeur van de ILD.M., in verband met het bereiken jTan dc pensioengerechtigde leeftijd ttrzoekt ook dr. K. Reitsma met in- png van 1 september 1962 ontslag uit zijn functie van Directeur van Cket Openbaar Slachthuis, tevens 'Hoofd van de Keuringsdienst van Slachtdieren en van Vlees. Aangezien by het College tegen in williging van dit verzoek geen be swaar bestaat, geven B. en W. de raad in overweging om tegen deze datum dr. Reitsma eervol ontslag uit lijjn functie te verlenen. Benoemingen Behalve dat de raad in zijn zitting van a.s. maandagmiddag een besluit moet nemen op wtie in de aan deelhoudersvergadering van de L.D.M. de stemmen voor een direoteur wor den uitgebracht, moet in deze ge meenteraadszitting een kandidaat vacature A. van Dijk worden aan gewezen voor commissaris van de L.D.M. Verder is er een voorstel om ir. J. J. G. van Hoek in de vacature van de heer J. G. Hagens te benoemen tot lid van de Kredietbeoordelings commissie, idem tot voorzitter van deze Commisie de heer J. C. J. Lam- bermont. Met het vertrek van mr. J. Drijber naar Middelburg en het bedanken van de heer A. van Dijk als raads lid zijn ook twee vacatures ontstaan in de Alg. Raad van de Gem. Gas- voorziening Zuid-Holland. Ter vervanging van de afgetreden wethouder mr. Drijber stellen B. en W. de raad voor te benoemen de wethouder van de Bedrijven de heer J. G. Hagens. Het is de bedoeling, deze, evenals zijn voorganger, zal fungeren als plaatsvervanger van de wethouder van Financiën in het Col lege van Beheer van het lichaam. Wat de andere plaats betreft, is er in het verleden steeds van uit gegaan, dat gezien het karakter van de G.G.Z.H., voor benoeming tot lid van de Algemene Raad van dit lichaam in aanmerking komen in de eerste plaats de leden van de Com- ie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit en Vervol gens, voor zover nodig, de leden van de Commissie voor de Financiën. Indien de raad mocht besluiten een van de thans zitting hebbende plaatsvervangende leden te benoemen tot lid van de Algemene Raad van de G.G.Z.H. zal ook nog in de dan ontstaande vacature van plaatsver vangend lid moeten worden voorzien. Tenslotte is er een voorstel om de heer A. J. Schoneveld opnieuw te benoemen tot lid van de Raad van bestuur van de Stichting tot exploi tatie van Bejaardencentra en de heer D. J. van Kooten tot tijdelijk leraar to de geschiedenis aan de h.b.s. voor meisjes. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. OPGERUIMD STAAT NETJ5S Wist U dat, de braakliggende gronden niet moe- ton worden beschouwd als vuilop slagplaatsen. Niet alleen geeft het wn minder fraai stadsbeeld, ook Voorzieningen school Driftstraat Bij besluit, van 4 juli 1960 stelde de raad een bedrag van f 45.100.be schikbaar voor de aanleg van een centrale verwarmingsinstallatie met volautomatische oliestookinrichting in het schoolgebouw aan de Drift straat. Deze installatie is thans aan gelegd. De werkelijke kosten bedroe gen f31.100.doordait de aanbeste ding op een gunstig moment kon plaats vinden werd een kostenbespa ring verkregen van f 14.000. B. en W. zijn van mening, dat nog een aantal voorzieningen in dit schoolgebouw moeten worden getrof fen. Deze omvatten: het binnenschil- derwerk van de gehele school, het vernieuwen van het linoleum, het vernieuwen van de gordijnen, het wegbreken van enkele nissen en het wijzigen van andere nissen in kasten. Voorts dienen nog te worden aan geschaft: 7 schoolborden, 5 stalen kasten, 2 handwerktassen en een gaskomfoor. In totaal zal met het treffen van deze voorzieningen en het doen van deze aanschaffingen een bedrag van f 27.600.zijn gemoeid. Bestelauto Gem. Werkplaats De capaciteit van de bij de Gem. Werkplaats in gebruik zijnde com binatiewagen is in verband met het steeds toenemende aantal tewerk- gestelden dat op medisch advies van en naar huis vervoerd moet worden, thans niet meer toereikend. Voorts dreigt het goederenvervoer, dat even eens in omvang is toegenomen, te stagneren. In verband met een en ander komt het noodzakelijk voor, dat tot aan schaffing van een tweede bestelauto wordt overgegaan. De kosten, verbonden aan de aan schaffing van een dergelijke auto zullen rond f7000 bedragen, zullen rond f 7000 bedragen. Bahalve dat in deze zitting het getal we kelijkse lesuren voor hetgeen van vakonderwijs in openbare scholen voor b.l.o., g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. moet worden samengesteld, is er een voor stel om het tarief voor de verpleging in de psychiatrische inrichtingen „Endegeest" en „Voorgeest" met in gang van 1 januari 1962 vast te stellen op f 10.85 per dag, met dien verstande, dat bovenstaande bedragen met f 0.25 worden verminderd, indien de verpleegde met toestemming van de geneesheer-directeur eigen kleding draagt. Aankoop van woningen Voorts wensen B. enW. in het be lang van de volkshuisvesting aan te kopen: I. het huis met erf, staande en gelegen aan de Julianastraat 33, voor een bedrag van rond f2375: II: het huis met erf, staande en gelegen aan het Levendaal 33, voor een be drag van f8200; III: de huizen met erven, staande en gelegen aan de Waardgracht 10, 26, 28, 54 en 90, voor een bedrag van rond fl 1.000 in totaalIVhet huis met erf, staande en gelegen aan de Waardgracht 147, voor een bedrag van f 2000. Tijdens de zitting van a.s. maan dag komen verder de volgende voor stellen aan de orde: ten behoeve van de aanschaffing van enig meubilair voor de Rudolf Steiner School voor g.l.o. Langebrug 87, een krediet van f 1456 beschikbaar te stelleneen be drag van f 16.800 beschikbaar te stel len voor het aanschaffen van kan toormeubilair ten behoeve van het politiebureau: het verlagen (met f 1003 van de post subsidie Kath. Sociaal Pedagogische Schooldienst op de begroting 1962, het onttrekken van een gedeelte van de Valkensteeg en het openbaar «vervoer, het verkopen van grond in het Houtkwartier t.b.v. het Chr. Lyceum, het verlenen van medewerking t.a.v. de aanvulling van de inventaris van een drietal bijzon dere kleuterscholen en het verlenen van eervol ontslag aan mej. M. P. Kieviet uit haar betrekking van on derwijzeres aan de Marnix van St. Aldegondeschool. Hoiidenparade De liefhebbers van honden kun nen a.s. zondag weer naar hartelust genieten, want de Stadsgehoorzaal staat dan in het teken van de hond. De Kynologenvereniging „Rijnland" organiseert weer haar jaarlijkse clubmatch en het neusje van de zalm op het gebied van rashonden zal daar weer present zijn. Naast de grote Sint-Bernhards- hond zal er te zien zijn de Shih-Tzu en de kleine Yorkshire-terrier. Ook de populaire rassen, zoals Boxers, Duitse Herders, Airedale-terriers en Schotse Terriers zijn sterk vertegen woordigd. Daarnaast wordt er een grote verscheidenheid van Jachthon den. Poedels in verschillend formaat, Afghaanse en Perzische Windhonden geshowd. Talrijke kampioenen van verschillend ras zullen er hun beste beentje voor zetten, zoals zij dit de den op grote tentoonstellingen in binnen- en buitenland. Tijdens de parade zal er door de microfoon toe lichting op de show gegeven worden. Voor liefhebbers van honden, die eens wat meer over hun lievelingsras willen weten of zij, die hun keuze uit het grote assortiment nog moeten maken, krijgen hier een kans, die niet gemist mag worden. De t-oegang is vrij, om de keuring te volgen is een catalogus verplicht. VOORRANG: Alleen NEMEN als er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt Advertentie Enige overjarige en licht beschadigde naaimachines, tegen sterk gereduceerde pryzen. NAAIMACHINEBEDRIJF BREESTRAAT 171 - LEIDEN 1 TELEFOON 24815 Nadat de raad reeds in 1955 een bedrag van f. 60.000 had beschikbaar gesteld voor het ontwerpen van een plan voor de bouw van een rioolwaterzuiveringsinrichting met pompgemaal in het zuidwestelijk deel der gemeente en nogmaals in 1960 een bedrag had uitgetrokken van f. 170.000 voor het voor aanbeste ding gereed maken van het plan, stellen B. en W. de raad thans voor om voor deze bouw f. 7.107.000 te voteren. De rioolwaterzuiveringsinrich ting, welke zal worden gesticht op een terrein, gelegen tussen de Voorschoterweg en de Trekvliet. nabij de Korte Vliet, is bedoeld voor reiniging van het afvalwater dat is te verwachten uit: a. de wijken ten zuiden van de Witte- singel en Zoeter woudsesingel, welke momenteel worden bemalen door de pompinstallatie aan de Geregracht; b. de ivoon- en in dustriewijken in de Cronestein- sepolder (omgeving Tomaten- straat) c. de woon- en industrie wijken in het zuidwestelijk stads deel; d. de toekomstige uitbrei ding van de woonwijken in de Stevenshofjes- en Noordhofland- sepolder te Voorschoten en e. de woonwijken van de gemeente Voorschoten. Bovendien zal de Meerburgerpolder aan de inrichting worden aangeslo ten. Het oprichten van een rioolgemaal in het zuidelijk stadsdeel, is in dit plan niet begrepen. Verwacht kan worden, dat, wan neer de bebouwing van de in boven genoemde gebieden geprojecteerde bouw- en industrieterreinen is gerea liseerd, de hoeveelheid afvalwater, welke de zuiveringsinrichting zal moeten verwerken, eenzelfde vervui lingsgraad zal hebben als die afkom stig van 165.000 inwoners. Met het oog hierop is de uiteindelijke zuiverings capaciteit van de installatie gesteld op 165.000 inwoner-aequivalenten. Nu echter kan worden aangenomen, dat een zodanige capaciteit voor de installatie vooreerst niet nodig zal zijn, is er, ter besparing van directe investeringskosten, bij de opzet van het project van uitgegaan, dat deze capaciteit in etappes zal kunnen wor den bereikt door het te zijner tijd bij bouwen van een eenheid („Unit"). Het bedrijfsgebouw, het laboratorium, het aanvoerriool, de buisleidingen voor het spuislib het overstortriool in het afvoerkanaal zijn berekend naar capaciteit van 165.000 inwoner- aequivalenten, de onderdelen groten deels naar een capaciteit van 75.000 inwoner-aequivalenten. Door het bij plaatsen van meer apparatuur kan reeds, zo nodig, uitbreiding worden verkregen. Met betrekking tot de aansluiting van de riolering van gedeelten der gemeente Voorschoten vindt omtrent de technische en financiële aspecten nog nader overleg met het bestuur dier gemeente plaats. Bouwkosten De kosten van de bouw c.a. van de rioolwaterzuiveringsinrichting, inclu sief de inrichtings-, grond- en op- hogingskosten, van de bouw van drie dienstwoningen, van het ontwerpen van het plan c.a., van het inwinnen wordt de rattenplaag ermede bevor- van adviezen van het Rijksinstituut derd. I voor zuivering van afvalwater en van het laboratorium voor grondmecha nica, alsmede die van voorbereiding en toezicht, worden in totaal begroot op f7.327.000.-. De voor het ontwerpen c.a. van het plan door de raad reeds beschik baar gestelde bedragen ad f 60.000.- en f 170.000.- zijn in het begrote be drag begrepen. Van het bedrag ad f 60.000.- is f 10.000.- bestemd voor het ontwerp voor een rioolgemaal bij het voormalige Philosophenpad en f 50.000 voor de rioolwaterzuiveringsinrichting met pompgemaal. Derhalve is nodig een krediet van f 7.327.000 (f 50.000 f 170.000) f 7.107.000. Van dit be drag is bestemd voor de bouwkundige werken f 5.420.000 en voor elektrische- en mechanische werken f 1.687.000. Voor de rioolwaterzuiveringsinrich ting c.a. dient te worden beschikt over een terrein ter grootte van 112.000 m2. De grond is ingebracht bij het grondbedrijf en behoort derhalve uit het bedrijf te worden genomen tegen een vergoeding, welke is te bepalen op f280.000. Zoals wy reeds hebben gemeld zul len de elektriciteitstarieven voor kleinverbruikers worden verlaagd. De tarieven voor de levering van elektrische energie aan deze verbrui kers werden laatstelijk gewijzigd in 1957. Evenals alle vorige tariefwijzigin gen sinds 1945, was ook deze tariefs wijziging een aanpassing aan het ge stegen kostenpeil, tengevolge van de voortdurende stijging van de kolen- prijzen. Sinds de laatste tariefswijzi ging in 1957 is echter een aanzien lijke daling van de kolen-prijzen op getreden. nl. van f. 80,per ton tot f. 60.per ton. Voor de grootverbruikers heeft deze daling, als gevolg van de werking van de. in de overeenkomsten met deze grootverbruikers opgenomen kolen- clausule. reeds automatisch geleid tot een verlaging van de kWh-prüs. B. en W. achten het uit overwegin gen van billijkheid voor de hand lig gend de tarieven voor de kleinver bruikers te verlagen. He,t tot nu toe ongewijzigd laten van de kleinver bruikerstarieven heeft voorts de ver houding van deze tarieven tot de grootverbruilkerstarieven verstoord Een ongewenste overgang van ver bruikers naar het grootverbruikers contract zou hiervan het gevolg kun nen zijn. B. en W. stellen de raad derhalve voor de elektriciteitstarie ven voor de kleinverbruikers te wijzi gen. Voor tarief III (oppervlaktarief het tarief, dat door het grootste dee1 der kleinverbruikers wordt gebruikt bestaat de correctie uit een verla ging van de kWh-prijzen met 1 cent en een verhoging van de vastrecht- prijzen welke voor d,e woonhuizen d: 10% bedraagt. Bij dit. tarief be staat voorts de mogelijkheid teger betaling van een bijzonder vastrecht ook goedkopere z.g. „nachtstroom" fp betrekken. Bij de overige tarieven is een onge veer gelijke tariefsverlaging tot stand gebracht. Dit is bereikt, door een ver laging van de kWh-prijzen bü het enkel tarief en het dubbeltarief met 0,50 cent en bij het jaar- en maand- maxlmum-tarief met 1 cent, met ge lijktijdige verhoging van de prijzen voor het maximum vermogen met 10%. Bij de verbruikers volgens het enkel tarief zijn er velen met een uiterst gering verbruik, hetwelk in geen en kele verhouding staat tot de jaarlijks te maken vaste kosten (bv. meter opneming). Het to daarom gewenst bij het enkeltarief, naast de meter- huur. een aansluitrecht van 65 cent normale verbruikers volgens dit ta rief niet te treffen door de invoering van een aansluit/recht, zal de levering van 30 kWh per jaar gratis geschie den. Bovendien is aan het oppervlak tarief de bepaling toegevoegd, dat het vastrecht per jaar tenminste f. 12,— zal bedragen, d.i. twaalf maal de maandelijkse som van meterhuur en aansluitrecht bij het enkel tarief. Universitaire benoemingen By onderscheiden besluiten van Curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: W. Baars, tot wetenscnappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst- dij de faculteit der godgeleerdheid, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot ja nuari 1963. P. J. Brouwer, tot we tenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de anatomie, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963, H E Derksen, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de fysiologie, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963: mej. E. Frederiks, wetenscnappelijk hoofdambtenaar m tijdelijke dienst bij de heelkunde, tot wetenschappelijk Hoofdambtenaar in vaste dient.; J. J. van Gemund, tot wetenscnappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de kindergenees kunde. voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963; J. A .Grub- ben, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de fysische chemie, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963; dr. C. D. Hartogh, tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de theoretische natuurkun de, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963; dr. J. M. Kaper, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in tijdelijke dienst bij de biochemie, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963; dr. J. M. Mabescone, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de geologie, tot weten schappelijk hoofdambtenaar le klas se in vaste dienst; mevr. dr. P. Mas- Bakal, wetenschappelijk hoofdambte naar im tijdelijkediienst bij de parasi tologie, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst; dr. L. T. F. L. Stubbé, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de heelkunde, voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963; dr A. J H. M. van de Ven, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de wis kunde. voor het tijdvak van 1 janua ri 1962 tot 1 januari 1963; H. E. Was sing, assistent bij de kinderpsychia trie, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst; A. J. Welma, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de neurologie voor het tijdvak van 1 januari 1962 tot 1 januari 1963. In Artis is een Koedoe-jong I en waakzame geboren, dat nieuwsgierig de moeder wereld in kijkt onder het trotse I oog van de In Chayefsky's „De tiende mail" Met de vyfde abonnementsvoorstelling introduceerde het bestuur van de Schouwburg het Toneel- en Televisiegezelschap „Ensemble", een kennis making die onze verwachtingen verre ovetrof. Onder de fijnzinnige, van liefdevolle toewijding doortrokken spelleiding van zijn huidige directeur Karl Guttmann gaf „Ensemble" een gave voor stelling van „De tiende man", toneelspel in vier taferelen van Paddy Chayefsky. „Deze moderne Amerikaanse auteur heeft voor dit, zijn tweede stuk, een van de oudste joodse legenden tot thema gekozen: dat van de „dyb- buk" de ziel van een afgesorvene, die de eeuwige rust niet deelachtig kan worden, omdat hem in het leven onrecht is geschied, en die bezit neemt van het lichaam van een le vende om alsnog recht te verkrijgen. Hij heeft deze lpgende geënt op het hedendaagse leven in New York in de overtuiging dat deze, tot een voor bije wereld behorende folklore een heilzame werking kan hebben op het cynisme van deze tijd". Aldus het inleidend woord in het programma. De plaats van handeling is een kleine, vervallen synagoge in New York. Zij heeft nauwelijks reden van bestaan wegens gebrek aan lidmaten, waardoor het de gelovigen vaak moei lijk wordt hun godsdienstplichten te vervullen, omdat volgens de joodse wet minstens tien mannen aanwezig moeten zijn om zich in gebed te kun nen verenigen. De sjammes (koster) moet er dan ook vaak op uit om „de tiende man" te zoeken, die hij in het onderhavige geval vindt in de nog tamelijk jonge, maar niettemin ietwat verlopen en van cynisme overlopende advocaat, Arthur Landau. Even te voren heeft de oude Foreman zijn kleindochter Evelyn binnengebracht. Zjj is schizofreen en staat op het punt naar een inrichting te worden gebracht. Maar haar grootvader wil daar niet van horen, volgens hem is zij niet waanzinnig, doch door een „dybbuk" bezeten is, die uitgedreven moet worden. Het is tenslotte één uit hun midden, de zéér vrome Kabbalist, die het ritueel verricht. Maar het re sultaat is verrassend, niet Evelyn, maar Arthur, de door het cynisme, de „dybbuk" van dez etijd bezetene, wordt verlost. „De tiende man" is een in vele op zichten merkwaardig stuk. Het is met een warm hart, subtiele gevoeligheid en grote kennis van zaken geschre ven De joodse gijn en zelfspot breken onbelemmerd door, zonder de wee moedige, soms tragische ondertoon te verstoren. Maar boven alles uit gloeit het vertrouwen in de wonderen ba rende kracht van het geloof de liefde Er waren, dank zij de straffe regie van Karl Guttmann, talrijke momen ten van prachtig spel en samenspel te genieten. Het drietal Zitovsky, Schlissel en Alper, vertolkt door Johan Boskamp, Sylvian Poons en Lucas Wensing, waarvan de twee eerstgenoemden hun lauweren in een héél wat lichter genre verdienden, was daar een spre kend voorbeeld van. Van Jan Retèl zagen wij een juist afgestemde en gevoelig weergegeven grootvader Foreman. De vrijwel on bekende Lex Goudsmit verraste met een doorleefde uitbeelding van de oud, wereldwijze en vrome Kobbalist. Ook Dick Scheffer overtrof zichzelf als de zorgelijke, druk doende sjam mes, doorlopend op zoek naar de tiende man. Sigrid Koetse beheerste de uiterst moeilijke rol van de schi zofrene Evelyn volkomen. Lieflijk en teer, licht van toon in haar momen ten van helderheid, fel in gebaar en donker en dreigend van geluid in haar ogenblikken van bezetenheid. Zij vond in Maxim Hamel als de cyni sche, levensmoede advocaat Arthur Landau een volwaardige tegenspeler. Ook de overige, kleine rollen waren bij Wim van den Heuvel als de rab bijn, Chris Bay als Harris, Ad Hoey- mans en Gerben Hellinga als de jon gens Kessler en John Leddy als de agent in goede handen. De vlot lopende vertaling ls van Ab. Visser, het weliswaar schamele, maar sfeervolle décor van Joseph Carl. Het publiek, dat soms wat luidruch tig reageerde op de joodse gijn, toon de zijn ingenomenheid met het ge- bodene door langdurige bijvalsbetui gingen. Sigrid Koetse ontving van het Schouwburgbestuur een zéér ver diende bloemenhulde! B. H. Dr. ir. P. C. Lindenbergh Dr. ir. P. C. Lindenbergh, die op de dag van zijn afscheid precies 26 jaar directeur van de LDM is. werd in 1896 te Wemeldinge geboren. Hij studeerde aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in juni 1921 het diploma voor civiel-inge- nieur behaalde. Daarna was hij ge durende vier jaar in de aannemers praktijk werkzaam; als zodanig werkte hij om. mede aan de irfbrei- per maand in te voeren. Teneinde de dingswerken der Amsterdamse 1 ter leiding te Leiduin en te Weesper - I carspel en aan uitbreiding van de Waalhaven en de spoorwegaanslui tingen te Rotterdam. In 1924 werd hij benoemd tot be- drijfsingenieur bü de Utrechtsche Waterleiding-Maatschappij. Van fe bruari 1926— februari 1927 was hij werkzaam bü de aannemersfirma Christiani en Nielsen te 's-Graven- hage als hoofd uitvoerder bü de aan leg van de stuw in de Maas te Borg haren. Op laatstgenoemde datum trad hü in dienst bü de N.V. Philipsfabrieken als ingenieur van de Technische be drijven. Hij was aldaar belast niet de uitvoering der bouwwerken en als zodanig tevens directeur van een speciaal voor dat doel in het leven geroepen Naamloze Vennootschap. Op 15 november 1930 trad hy in dienst van de gemeente Hoogeveen als directeur van Gemeentewerken en Bedrijven (gas. water en elektrici teit). In oktober 1935 werd dr. ir. Lin denbergh benoemd tot directeur van de LDM. welke functie hij op 1 fe bruari 1936 aanvaardde. Op 16 decem ber 1941 promoveerde ir. Linden bergh aan de Technische Hogeschool te Delft tot doctor in de technische wetenschap op een proefschrift 'ge titeld: „Bijdrage tot oordeelkundig beheer van het duinwaterkapitaal". Dr. ir. Lindenbergh, die sinds vele jaren voorzitter ls van de Ver. Ko ninginnedag en onder wiens directo raat het Leidse waterwingebied sterk uitbreidde, maakte in d« afgelopen Twee schepen worden thans ver mist. In Rotterdam maakt men zich zor gen over de vier Nederlanders en de vijf Spanjaarden, die op 5 januari met de kustvaarder „Ellewoutsdyk" in het Ierse havenplaatsje Westport hadden moeten zijn, maar daar nog steeds niet zijn aangekomen. In de Belgische haven Zeebrugge vreest men, dat het stormachtige weer van de laatste dagen het leven heeft gekost van de vijf bemannings leden van de Belgische treiler „Gol- venzang". Sinds donderdag is niets meer van dit scheepje vernomen. Toen deelde het Landsend mee. dat het motorpech had. De Nederlandse kustvaarder „Elle- woutswijk" (447 brt.) vaart gewoon- lük onder commando van kapitein G. Jonk uit Schoonhoven. Maar in Belfast was hü afgestapt en met ver lof naar Nederland gegaan. Hü had het aan stuurman J. Drost uit Gro ningen overgelaten het scheepje naar Westport aan de Ierse westkust te brengen. Op 2 januari verliet het schip Belfast. Woensdag had kapi tein Jonk via Scheveningen-Radio nog een gesprek met zijn stuurman, waarbij deze vertelde, dat het weer zo slecht was, dat hij bij het Rath- lineiland voor de Ierse noordkust voor anker was gegaan. Het was het laatste bericht, dat men van de kust vaarder ontving. Kapitein Jonk acht het nog moge lijk, dat de zender is uitgevallen en het schip nog steeds in een der baaien ligt. De Ierse noordkust is schaars bevolkt en zo zou men het uitblüven van verder bericht kunnen verklaren. Maar even waarschünliik is het, dat zich bij de woeste Atlan tische kust een tragisch ongeluk heeft afgespeeld. Het weer is daar de laatste dagen uitzonderlük slecht ge weest. Gistermiddag heeft Scheve ningen-Radio een oproep uitgezon den aan alle schepen om elk bericht, dat zy kunnen geven over de 13 jaar oude „Ellewoutsdijk" door te geven. Aan boord bevonden zich vier Neder landse officieren en vüf Spanjaar den. In het Belgische havenplaatsje Zee- brugge bestaat grote ongerustheid jaren enkele reizem naar Israël om over het lot van de 115 gross ton metende Belgische treiler „Golven- zang" (Z 227), die met vüf beman de autoriteiten van dit land te advi seren over de mogelykheden tot een goede waterwinning. Oostende aan Landsend, dat het motorpech had. Scheveningen-Radio en Niton-Radio hebben het scheep vaartverkeer verzocht uit te küken naar een treiler, die een reddings boot aan boord had. ningsleden verdwenen is. Op 11 janu ari meldde het schip op weg naar jaar.'vrouwi BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan, zn van P. Graaflanden J. C. Vijfhuizen; Marjan, dr van G. P. Aart man en W. G. Heemskerk; Pieter Ma- rlnus, zn van J. G. F. Vromans en P. van Egmond; Bartholomeus Hendrikus Marlnus, zn van B. H. M. Velthuijzen en M. T. v. d. Berg; Petronella Wllhel- mJna. dr van A. van Loenen en G W. Hey; Christiaan. zn van C. Hlllebrand en H. C. Koppens; Gerrit, zn van H. H. v. d. Luit en M. Bokhorst; Hermina Jantje, dr van C. H. Mens en J. ten Donkelaar; Judith, dr van J. H. Gun ning en W. Verkoren; Antoon Jacobus, zn van A. J. Kerstens en A. Akkerman; Willem Cornells Antonlus, zn van W. C. A. van Kerkhof en J. Fenwlck; Gi- dlon, zn van J. Bekooij en I Jansen; Johanna Jacoba, dr van J. Braxhoven en C. M. C. Hoogervorst; Krijntje Ma ria. dr van L. W. Schaap en C. v. d. Plas; Carola Miranda, dr van N. v cl. Klaauw en L. Houweling; Eltjo Paulus, zn van H. C. van Duuren en J. Wel bergen; Ilone Jolanda. dr van N. Boom en T. M. A. de Boer; Arie. zn van J. Schaap en A. L. M. Haasnoot: Harold Bernard Albert Gérard. zn van B P Veltkamp en E. G. J. M. van Straaien; Maja Britta Valborg. dr van M. C. Op dam en M. C. J. Mokkenstorm; René Alexander Maurice, zn van P. de Graaf en H. W. van Duijn; Robert, zn van J. A. v. d. Zeeuw en J. H. Rozler; Lau rent René. zn van R. G. Panders en H. Gressle; Wilhelmlna Johanna Franclen dr van A. Verschuur en H. C. Pieper; Ilse Bernadette, dr van J. Greevelink en A. E. Schudel; Gerhard, zn van M. Wermlnk en S. de oBer; Albertus Jo hannes Theodoras, zn van J. P. M. Broekhof en E. Kuijvenhoven: Coen- raad Gijsbertus, zn van D. C. W. Rooth en G. Blokker. GETROUWD S. H. Bloembergen en H. H. van der Most. OVERLEDEN J. Roosenburg. 56 Jaar. echtgen. van C G. A. v d. Velde; H. Goddpn. 85 Jaar. man; T van Veen. 80 Jaar. vr.; J Snijders, 79 Jaar. man; J. H M Heemskerk. 2 weken, dochter; J A. Lolkes e Beer. 62 laar, man; J. F van Es. 46 jaar. man; G. C. J. Kanbier 87

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3