Geruchten in Amerika: conflict in Kremlin AGENDA Sancties gevraagd tegen Portugal m Minister Rnsk optimistisch P.T.T. maakt kieskaarten- spelregels Garin verlaat vergaderzaal 4 krachtige middelen tegen pijn en griep! Chefarine ,4 MET EEN ENKEL WOORD Amerikaanse stemmen DENTOFIX- 48000 man in Zuid-Celebes? LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 16 JANUARI 1962 Chroesjtsjow in strijd gewikkeld met critici De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, is optimistisch over de huidige internationale toestand. Gisteren heeft hij in de Senaats commissie voor Buitenlandse Zaken verslag uitgebracht over de toestand: verscheidene Sena toren, die de' bijeenkomst bij woonden, noemden het rapport van Rusk bemoedigend. Zij verklaarden getroffen te zijn door de verandering, welke sinds vorig jaar in het optreden van minister Rusk merkbaar is geworden. De Democratische Senator Albert Gore zei: „Het is mogelijk, dat voor het geheel van de koude oorlog de wind te onzen gunste draait". Al blijft de toestand in de wereld ge spannen, toch zijn er in Europa vooral gelet op de vorderin gen van de EEG in Kongo en de rest van Afrika en ten slotte in Latijns-Amerika door de maatregelen van de OAS, de Organisatie van Ame rikaanse staten bepaald be moedigende elementen, aldus Gore. Overigens had Rusk het geschil tussen Moskou Peking nog niet eens meege teld. Volgens de voorzitter van de Se naatscommissie Fulbright, had mi nister Rusk in de vergadering ver klaard te geloven, dat er in het Kremlin „iets gaande" is, dat tot een verandering van politiek zou kunnen leiden. Het zou verband houden met de moeilijkheden tussen de Sow jet- (Van onze Haagse correspondent) Binnenkort zullen in vrijwel alle brievenbussen de oproe- pingskaarten voor de komende verkiezingen vallen. Voor die van 28 maart voor de Provin ciale Staten en van 30 mei voor de gemeenteraden. De PTT zal weer heel wat werk verzetten als tussenpersoon in ons democratisch bestel. Echter niet in het wilde weg, maar netjes volgens de punten a tot en met g van de postregeling, die dezer dagen per dienstorder is bekendgemaakt. De kaarten mogen volgens deze rege ling niet kleiner zijn dan 74 bij 105 mm en niet groter dan 125 bij 176 mm. Het liefst ziet de PTT ze van 105 bij 148. Alleen als de gemeente met ponskaarten werkt, worden kaarten van boven de maximum- maat geduld. Daarmee zijn we er nog niet. De oproepingskaarten moe ten zijn gemaakt van papier van een gewicht van minstens 120 gram per vierkante meter. Er moet op staan „port betaald" en dat naar waarheid: de gemeenten moet bij het op de post brengen per kaart vier cent be talen (en dan natuurlijk niet verge ten het formulier P 229 B in duplo ingevuld mee te brengen). Nijvere ambtenaren tenslotte, kun nen voor hun gemeente 30 pet kor ting verdienen, door de kaarten straatsgewyze en op volgorde van de huisnummers te bundelen. Geen veroordeling na dodelijk schot uit politiepistool De rechtbank te Assen heeft twee wachtmeesters der ecrste-klasse der Rijkspolitie, die voor de rechtbank waren gedaagd in verband met de dood van de 30-jarige spoorlegger Berend Pekel, buiten vervolging ge steld. De beschikking van de recht bank is gebaseerd op „noodweer". De rechtbank nam haar beslissing in raadkamer, na een door de beide po litiemannen ingediend bezwaar schrift tegen de dagvaarding. Desgevraagd werd medegedeeld, dat de officier van Justitie zich be raadt over hoger beroep. De termijn hiervoor bedraagt drie dagen. Pistoolschoten maakten in het ca fé „Slomp" te Tiendeveen op 4 juni een einde aan het leven van Berend Pekel. Het slachtoffer zou drie poli tiemannen. die in verband met een verhoor zich in het café bevonden, met een mes hebben bedreigd. Ver dachte werd door twee kogels getrof fen, een derde kwam in een wand terecht. Eén van de drie politieman nen moest de schoten hebben gelost, zo wees een ingesteld onderzoek uit. Geruime tijd werd een wachtmees ter als verdachte gehouden. Op 22 'november maakte de officier van Justitie te Assen echter bekend, dat een gerechtelijk onderzoek had aan getoond. dat verdachte niet de man was die gez .cht werd. Vuurwapendes kundigen van het Gerechtelijke La boratorium te Den Haag en van de artillerie-inrichting „Hembrug" con stateerden, dat de trekken en velden op de kogels niet overeenstemden met die in het wapen van verdachte wachtmeester. Als gevolg hiervan werden op 21 december de twee andere wacht meesters gedagvaard. En die zijn thans wegens „nood weer" buiten vervolging gesteld. Unie en communistisch-China. Mi nister Rusk zelf liet zich later in een gesprek met journalisten minder positief uit dan Senator Fulbright. Hij zei, dat het ministerie van Bui tenlandse Zaken wachtende is op be richten over de ontwikkelingen in Moskou. Het is ons bekend, aldus Rusk, dat er tussen Moskou en Pe king enige problemen bestaan, doch wij moeten daaruit geen overhaaste conclusies trekken ten aanzien van de betekenis daarvan voor onszelf. In Washington doen de laatste da gen geruchten de ronde over een „crisis" in de Sowjetrussische hiërar chie, waarbjj verondersteld wordt dat Chroesjtsjow in een strijd is gewik keld met tegenstanders, die kritiek hebben op zijn politiek van vreed zame co-existentie met het Westen. Ook de kwestie van het nog steeds niet opgehelderde Molotow mysterie heeft tot deze geruchten bijgedragen Senator Fulbright meende dat bij deze machtsstrijd ook de kwestie- Molotow in het geding is. Senator Hubert Humphry, lid van de Senaatscommissie, gaf als zjjr^ mening te kennen, dat in het Krem lin een belangrijke politieke beslis sing wordt uitgewerkt. Volgens zijn mening zou Chroestsjow uiterlijk op het jongste partijcongres als over winnaar naar buiten zijn getreden doch zou anderzijds binnen de partij een ernstige crisis bestaan. Voorts meende senator Humphry, dat de Sowjet-Unie gebrek aan kapitaal heeft en moeite heeft om de mili taire uitgaven te bekostigen. Hongaarse econoom in ongenade De voormalige Hongaarse economi sche „Tsaar" Istvan Friss is van zijn post van noofd van de economische afdeling van het centrale comité der Hongaarse communistische partij ontheven, zo heeft het orgaan van dit comité gemeld. Friss werkte in 1950 tezamen met de „stalinist" Emoe Geroe het eer ste Hongaarse vijf-jarenplan uit, dat echter niet ten uitvoer werd gelegd, omdat er „onmogelijke eisen" in werden gesteld. Het is niet bekend of Friss uit het centrale partijcomi té is gestoten. Als hoofd van de economische af deling van het partij comité is hij op gevolgd door Imre Pardi. Actievere rol voor Amerikanen in Zuid-Vietnam De regeringen van Amerika en Zuid-Vietnam zijn het eens geworden over het gebruik van de vergrote Amerikaanse hulp ter bestrijding van de communistisch guerrillastrijders. Amerikaanse deskundigen gaan op alle gebied een actievere rol spelen. Het toezicht op het gebruik van de Amerikaanse hulp wordt verscherpt. President Djem zal zijn militaire be velhebbers meer vrijheid van hande len geven, opdat de strijdkrachten soepeler kunnen functioneren. Omstreden figuur (Van onze t.v.-medewerker) Dat komt ons voor de conclusie te zijn, waartoe de voortreffelijke docu mentaire, die door Pier Tania giste ren werd gepresenteerd, handelend over de gehuwde werkende vrouw, geraakte. Grondig, genuanceerd, boeiend was hetgeen op het scherm kwam. weldoordacht veelal het ge sproken woord, spontaan soms, maar steeds de moeite van het aanhoren en overwegen waard. De opzet was dat begonnen werd met een gesprek met een sociologe, die een vijftal ja ren terug voor de Nederlandse Huis- houdraad een speciale studie had ge- Kwestie-Angola in V.N. Polen en Bulgarije hebben gisteren in de Algemene Verga dering der Verenigde Naties een ontwerp-resolutie ingediend waarin sancties tegen Portugal worden gevraagd teneinde dit land te dwingen zijn politiek in Angola te wijzigen. Eén der middelen zorgt dat ook de maag niet van streek raakt I Chefarine „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt de maag. Glazen buisje 20 lablelien f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1,60 Voordelige flacan 100 tabletten f 3.60 De afgevaardigde van Portugal, Vasco Garin, zei dat de VN niet ge rechtigd zijn de kwestie-Angola te bespreken. Hij noemde dit een karak teristieke schending van het Hand vest. Garin verklaarde, dat de situatie in Angola niet de geringste bedrei ging voor de wereldvrede vormt en dat de ongeregeldheden in dit gebied van buitenaf zijn aangestookt. Hij wees alle beschuldigingen aan het adres van Portugal van de hand. De Portugese delegatieleider zei voorts, dat de orde en recht in An gola zijn hersteld en dat de militaire operaties zyn beëindigd. Na de rede van Garin verliet de Portugese dele gatie de vergaderzaal. Garin heeft zich echter het recht voorbehouden terug te keren om voorlichting te ge ven of om beschuldigingen tegen Portugal te weerleggen. In de Bulgaars-Poolse ontwerp-re solutie wordt voorgesteld, dat de Vei ligheidsraad economische en diplo matieke sancties tegen Portugal zal overwegen, totdat dit land alle reso luties van de Algemene Vergadering en de Veiligheidsraad over de kwes tie-Angola heeft uitgevoerd. Het voorstel beveelt alle staten aan hun steun aan Portugal te onthouden, mét inbegrip van oorlogstuig, en eist onmiddellijke beëindiging van de „koloniale oorlog die Portugal in An gola voert". De voorzitter van de VN-commis- sie voor Angola, de Boliviaan Carlos Alamanca, verklaarde dat de com missie van Portugal geen toestem ming had gekregen om een onder zoek in te stellen naar de toestand in Angola. Wel had Portugal de com missie een aanzienlijke hoeveelheid documentatiemateriaal verstrekt. De afgevaardigde van Brazilië deed een beroep op Portugal om An gola onafhankelijkheid te verle nen. De vergadering werd hierna tot vanavond verdaagd. BINNENLAND - Tijdens een vakantie op de Ca- narlsche eilanden is dezer dagen plot seling overleden de heer Joseph Klint (55). In leven directeur van de Kon. PlatteelbakkerlJ Zuid-Holland N.V. te Gouda en president-commissaris en mede-oprichter van de metaalwaren- fabriek Zwanenburg te Halfweg. De begrafenis heeft plaats gehad te Puer to de la Cruz op de Canarische eilan den. De 20-Jarlge L. Terneuzen. schippersknecht op binnenschip de Morgenster" ls ln Hans- weert verdronken. Zondagavond was hij daar aan wal gegaan. Toen de schip per gisterochtend bemerkte, dat hij niet aan boord was teruggekeerd, waarschuwde hij de politie, die na verkregen Inlichtingen 's middags be gon te dreggen ln de omgeving van het schip. Om 5 uur gistermiddag werd het stoffelijk overschot opge haald. Op de Dongenseweg te Tilburg ls gistermiddag de 53-Jarlge gehuwde scharenslijper A. C. Werdekker, wonen de op een nabijgelegen woonwagen kamp, om het leven gekomen. Hij liep echter zijn onverlichte slijperswagen en werd door een achteropkomende be stelauto aangereden. De man was vrij wel op slag dood. Het 121-jaar oude Rooms Katho lieke Instituut voor Doven in St.- Michlelsgestel is deze week begonnen met een voor Nederland geheel nieuw soort opleiding, waarbij getracht zal worden kinderen, die geboren zijn zonder het vermogen om te horen en te praten, en die bovendien blind zijn, door middel van volledig Individueel onderwijs toch nog Iets te leren. De eerste vier leerlingen, van wie 1 nlet- katholiek. zijn een uit Deventer af komstig meisje, een Jongetje uit Voor burg en een meisje en jongetje uit Hengelo. BUITENLAND Gisteren ls ln Aden van offlclele Britse zijde vernomen dat zaterdag avond J.l. een moordaanslag is ge pleegd op de Britse zaakgelastigde te Talz, de hoofdstad van Jemen. De zaakgelastigde. Ronald Balley, werd hierbij gewond. Hij ls per vliegtuig naar Aden overgebracht. Prins Norodom Slhanoek van Cambodja heeft zaterdag ln een rede gezegd dat In Kompong Chang 14 communistische Inwoners van Cam bodja zijn gearresteerd die ln het be- Voor twee van de drie beklaag den in de zaak van de moord op pre mier Bandaranalke van Ceylon ln 1959 is gisteren in hoger beroep de dood straf veranderd ln levenslange gevan genisstraf. De boeddhistische monnik die het dodelijke schot heeft gelost, zal worden terechtgesteld. De twee ande ren zijn een boeddhistische hogepries ter en een drukker. Op beschuldiging van „spionage" voor West-Duitsland z\jn in Chemnitz (Karl-Marxstadt) de belastingconsu lent dr. Gustav Hermann Zetsche uit Klrchberg tot levenslang en de bos wachter Johann Frledrlch Satlow uit Kauschwitz en de steenhouwer Michael Schmitt uit Plauen tot meer dan vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Volgens de Joegoslavische sport federatie neemt de wildstand ln het land met vijfentwintig procent per Jaar toe. Er waren nu ongeveer 15.000 herten, 280.000 reebokken, 8.000 berg geiten, 7.000 wilde zwijnen, twee mil joen konijnen, etc. In het afgelopen tien jaar zijn meer dan 50.000 vossen, 230.000 wolven en talloze andere scha delijke dieren afgeschoten. In het weekeinde zijn ln het dis trict Brunswijk drie leden van de Oost- dultse grensbewaking, die op patrouil le waren, naar West-Duitsland uitge weken. Paus Johannes heeft glsteroch- ten Don Juan de Bourbon, de Spaanse kroonpretendent, en z(jn zoon Don Juan Carlos, lei ln mei met Prinses Sophia van Griekenland trouwt, ln audiëntie ontvangen. In Oostenrijk wordt de mogelijk heid bestudeerd van inrichting van een net van bloedplasma-depots langs de drukke wegen, ten dienste van de eerste-hulpverlening bij ongelukken. Twee Britse straalbommenwerpers van het type Canberra zijn gisteren nabij Lingen, ten zuiden van Emden, ln de lucht met elkaar ln botsing komen. Van de ln totaal zeven Inzit tenden kwamen er vijf om het leven. De wrakstukken van de twee toestel len. die afkomstig waren van de basis Brüggen bij Aken, kwamen over een groot gebied verspreid terecht. Tengevolge van een ontploffing in een fabriek van explosieve stoffen nabij Bilbao ln noordwest-SpanJe zijn gisteren zeven mensen om het leven gekomen en vier gewond. In Moskou ls een akkoord ge- WÊtekend voor de instelling van een iviu zit "waren van documenten voor een luchtverbinding tussen de Sowjet-Unie ij""h rhin, pn hlIn hnnrfpennfen algemene samenzwering tegen de wet- en Guinea. De dienst zal beurtelings - - wnrripn nnriprhnnripn dnnr rte Aornfior. i zouden een aanval van Indonesië maakt. En, zo moeten we daaraan direct toevoegen, de resultaten waar toe zij kwam, niet vergeten was. We hebben zelden een geleerde vrouw zo klaar en helder, zo eenvoudig en toch zo degelijk gravend naar achter- en ondergronden, zo zakelijk en tegelijk fleurig horen spreken. Dat was dus wel een schot in de roos, de vondst van mevrouw Schellekens. Niet al leen de wetenschap echter, ook de praktijk kwam aan bod, zowel bij monde van werkneemster, haar echt genoten en kinderen als van werk gevers en mensen, die uit hoofde van hun functie met deze ingewikkelde en voorshands tamelijk ondoorzich tige problematiek te maken hebben. Het is vanzelfsprekend ondoenlijk hier een greep uit de conclusies te doen. Het totaalbeeld was opgetrok ken uit een drietal factoren: de ver anderingen in de samenstelling van het vrouwelijk bevolkingsbestand, speciaal in de leeftijdsklasse 20 tot 30-jarigen (met een mannenover- schotde positieve en negatieve con sequenties van het werken buitens huis van de getrouwde vrouw en de zorg van de kinderen in het bijzon der door derden. Daarbij kwam de overheid er niet al te best af. Niet te verwonderen indien men bedenkt, dat diezelfde overheid zich jarenlang verzette tegen de gehuwde ambtena res, maar aan de andere kant ge trouwde werksters op uren. dat ze het meest in het gezin nodig waren, zon der enig kennelijk gewetensbezwaar aan haar natuurlijke taak onttrok. De maatschappij schijnt snel te evo lueren evenals zulks in Amerika ge schiedde. Ongeveer 35 jaar terug riep daar een met haar man samenwer ken gestudeerde vrouw op een inter nationaal vrouwencongres uit: „Hier sta ik. Ik ben een geval". Vandaag de dag zou daar juist een niet wer kende vrouw wel eens „het geval" kunnen zijn. De uitzending werd afgesloten met een nabeschouwing van de inleid- ster. De conclusie was, we schre ven het reeds door het veelal ver drongen sociaal schuldgevoel: een omstreden figuur of liever figuren, want we leerden ook, dat er 100.000 gevallen by ons zyn. „Achter het nieuws" was levendig door de verschoning van de sympa thiek optredende Nederlandse film ster Linda Christian, die mededeel zamer was voor de t.v. dan voor de pers. Tenslotte dient nog herinnerd te worden aan de oudste kinder auteur van ons land, een 100-jarige. De rest van het programma was het aankyken nauwelyks en dus het be spreken in het geheel niet waard. Voor het geval men het vergeten mocht zyn, het was cabaret en han delde over films. Het Westen moet tijd winnen Ondanks het vruchteloze tweede gesprek tussen de Amerikaanse Am bassadeur in Moskou Thompson, en de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromiko, blyft men in Bonn vasthouden aan een voortzet ting van deze besprekingen. Naar verluidt zou Bondskanselier Adenau er de halsstarrige houding van de Sowjet-Unie om ten aanzien van Berlijn tot een modus vivendi te ko men als een kwestie van tactiek be schouwen. Naar zijn opvatting zou ook het Westen een politiek van tijd- winnen moeten voeren. De Westduitse regering werd in het afgelopen weekeinde van Ameri kaanse zyde ingelicht over het ver loop van de besprekingen in Mos kou. Naar ih Bonn vernomen werd, zou Gromiko hebben gestaan op er kenning van het recht van Oost- Duitsland tot controle op de toe gangswegen naar West-Berlijn en het zenden van een Russische troe peneenheid naar West-Beriyn. De Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Carstens, ver klaarde gisteren tijdens een perscon ferentie dat alleen ambassadeur Thompson de besprekingen in Mos kou voert. Er zullen dus geen recht streekse besprekingen tussen West- Duitsland en de Sowjet-Unie over dezelfde onderwerp plaats hebben, aldus Carstens. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Pollt. lezing. 18.30 Radio-Volksuniversiteit: Achter de schermen - I. Algemene In leiding - De Spelers, d. G. J. de Voogd. 19 00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Promenade- ork., koor en sol. 20.15 Muziek, mo dern en klassiek, muzik. lezing. 20.45 De reis van Noach op de wateren, hoorsp. 23.00 Nws. 23.10 Licht progr. 23.40 Filmmuz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18 00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle, ge sproken brief. 19.10 Inleiding tot mu ziekbegrip, muzik. lezing. 19.25 Strljk- kwart. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 21.00 Literaire quiz. 22.00 Muzik. le zing. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Film. 20.40 Muzik. film. 21.05-22.30 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 17 JANUARI. Hilversum I (402 m.). NCRV; 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.50 Gram. 9.CO V. d. zieken. 9 35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram. 11.00 Grote verwaohtingen, hoorsp. (2). 12.00 Gram. 1230 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12 53 Gram. of act. 13.C0 Nws. 13.15 Promenade-ork. en solist. 14.00 Gram. 14.55 Gram. 15.00 Wie luistert mee?: muziekcursus. 15.30 DINSDAG Gebouw voor Chr. Belangen. Forum avond Leidse Chr. Besturenbond. 8 uur n.m. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Maasbach. 8 uur n.m. Schouwburg: Abonnementsvoorstel ling Toneelgroep „Ensemble". „De tiende man". 8 uur n.m. S.F.L.-gebouw (Nieuwe Rijn)Hul diging mej. Tiny v. d. Linden (voor oud-leden). 8 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m Ambachtsschool: K. en O.-cursus autotechniek voor beginners. 7.15 uur n.m. Gulden Vlies: Ledenvergadering Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkun de. 8 uur nam. Rest. Van der Heijden: Ledenverga dering C.H.U. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Dansers van Ceylon. 8 uur nm. Stadsgehoorzaal (grote zaal)Uit voering Leidsch Politie Muziekgezel schap. 8 uur n.m. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur n.m. Advertentie Gevoelt U zich onzeker met Uw KUNSTGEBIT? „Speldeprikken" De New York Herald tribune meent dat indien Indonesië geweld zou gebruiken om zich van het door Ne derland geregeerde Nieuw-Guinea meester te maken, „dit pure agressie zou zyn, een duidelijke schending naar de letter en de geest van het handvest der V.N. Het blad schrijft o.m.: „De kleine Indonesische vaartuigen die by Nieuw Guinea werden onderschept zouden misschien een onderdeel van de poging van Soekarno's regering kunnen zijn om de zaken voor de Nederlanders onbehaaglijk te maken door het zenden van Indonesische infiltranten die zouden moeten pro beren de Papoea's tegen Nederland op te zetten. Dit behoeft niet het onvermijdelijk voorspel tot een inva sie op grote schaal te zyn en de Ne derlandse regering, die een defensie ve positie inneemt, zal uiteraard niet terugslaan. Met dat al zyn deze Indonesische speldeprikken een kwade zaak. Er bestaan geen dwingende praktische redenen waarom Indonesië een oor log over Nieuw-Guinea zou riskeren noch economische noch strate- sche overwegingen dwingen daartoe. En er zyn veel meer morele gron den waarop raids tegen het Neder landse gedeelte van Nieuw-Guinea tot „gewone roof" kunnen worden be stempeld. indien er enige onafhankelyk- heidsbeweging onder de Papoea's is, dat valt die met het blote oog niet te onderscheiden. Indien er enige anthropoloog is die de Papoea's als Indonesiërs beschouwt, dan heeft hy zich nog niet gemeld. Wat Soekarno voorstelt is een overdracht van soe vereiniteit waarby het oude imperia lisme vervangen wordt door een nieuw. En in het regeren van zijn eigen volk heeft Soekarno het er nu niet zo prachtig afgebracht dat hij enige aanspraak kan doen gelden op het regeren van anderen Waagstuk De „New York Times" schryft: „Wij hopen dat het reeds zo lange tyd dreigende conflict tussen de Ne derlanders en de Indonesiërs over Westelijk Nieuw-Guinea thans niet het stadium van gewelddadige wer kelijkheid bereikt heeft. De schade lijke gevolgen van een Indonesische agressie tegen Westelyk Nieuw-GuL Bevestig Uw kunstgebit voorde gehele dag door het 's morgens eerst even met het speciale Dentofix-poeder te be strooien. Dit onschadelijke, smaakloze hechtmiddel verleent Uw tandprothese gedurende de gehele dag een stevig en betrouwbaar houvast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lachen, spreken of hoesten zonder in moei lijkheden te geraken. Als U iedere ochtend wat Dentofix op de gebits plaat strooit, kunt U verder vergeten, dat U een kunstgebit draagt. Probeert U het eens; U zult meteen het verschil constateren! Meer dan 40.000 tand artsen in de gehele wereld raden hun pa tiënten aan Dentofix te gebruiken. Het is ver krijgbaar in alle apo theken en drogisterijen a f. 2,35 per plastic strooiflacon. Gezaghebbende zegslieden, die uit Makassar in Djakarta aankwamen hebben verklaard dat de troepen sterkte van Indonesië in Zuid-Cele bes thans geschat moet worden op 43.000 man. Zy bouwden deze macht op uit de volgende cijfers. De oorspronkelijke sterkte van de Indonesische troepen rond Makassar was 10.000 man. Toen de voormalige D.I. leider, Kahar Moezakkar zich ter beschik king stelde van de regering in Djakarata, meldden zich 8.000 van zijn aanhangers met hem. In de laatste maand heeft de re gering bovendien 30.000 uit diverse plaatsen naar Zuid-Celebes gediri geerd. en West, zo spoedig na een dergelijke tweedracht naar aanleiding van de verovering van Goa door India, zou alleen maar de communisten bevre diging kunnen schenken. De onzeke re neutraliteit van Djakarta zou zich onvermijdelijk wyzigen ten gunste van het communistische blok. In weerwil van de schijnbare steun van de publieke mening in Indonesië aan president Soekarno's campagne om Westelyk Nieuw Guinea over te nemen hebben de oorlogstoebereid selen reeds een duidelijke inflatie en een stijging van de rijstprijzen tot net viervoudige tengevolge gehad. Het valt te betwijfelen of de Indo nesiërs, die hieronder lyden, het Nieuw Guinea waagstuk werkelijk zo appreciëren als manifestaties naar buiten schijnen aan te tonen. De geweldige uitgaven van Soekarno voor schepen, vliegtuigen en wapens put ten de Indonesische schatkist uit, ondermijnen verder een econo mie die zich sinds 1945 slechts op krampachtige wijze heeft ontwikkeld. Het moet voor president Soekarno nog mogelijk zyn een onverdiende- lyke onderneming te staken. In donesische woordvoerders hebben ge sproken van een erkenning van het recht van de Papoea's in Westelijk Nieuw Guinea om de onafhankelyk- nea zouden zich over de gehele we- hcid te verkiezen, zelfs al zou Indo- reld uitstrekken. Rusland, communis- nesië hen overnemen. Nederland streeft naar eenzelfde doel. Zelfs al tige regering. De gearresteerden zullen I worden onderhouden door de Aeroflot. voor een militair gerechtshof terecht-en de nationale luchtvaartmaatschap- toejuichen en de daaruit voortvloei- 6taan. pij van Guinea, ende nieuwe verdeeldheid tussen Oost is het laat dag, dan nog moet het mogelijk zyn op deze basis een vreed zame oplossing te verkrijgen". Wijkgebouw *t Boshuis: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mevr. H. Smit- Goeman over het woninginterieur. 8 uur n.m. DONDERDAG Ambachtsschool: K. en O.-cursus 2-tactmotoren. 7.15 uur n.m. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huls vrouwen. Vlaamse voordracht door Julia de Gruyter. 2.30 n.m. Pieterskerk: Opening Gebedsweek Oecumenische Raad. 7 uur nam. Rijksherbarium: Jaarverg. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur n.m. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater speelt „Brieven van een dich ter". 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grotè zaal)Abon nementsconcert Residentie-orkest o.l.v. Pierre Boulez. Solisten Theo Bruins en Koos Verheul. 8 uur n.m. St.-Antoniusclubhuls: Jeugdnatuur- wacht. Instructiebijeenkomsten 9.15 en 10.45 uur voorm. en 2.15 uur nam. Het Gulden Vlies: Viering 25-Jarlg bestaan afd. Leiden Ned. Ver. van Kleuterleidsters. 8 uur n.m. Oude Singel 236: Ledenverg. Coöp. „Ons Doel". 8 uur n.m. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Centrum. Spr. ds. K. J. H. Burgy over de Jehovah Getuigen. 8 uur n.m. St.-Antoniusclubhuis: Culturele avond Ned. Chr. Reisver. 7.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater speelt „Brieven van een dich ter". 8 uur n m. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk: 10- 11 uur voorm.. Bijbelstudie; 11-12 uur. ds. B. Slond van Den Haag. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 20): Gebedsdienst Oec. Raad. 7.15 uur nam. St-Antonlusclubhuls: Feestavond Smit-Röntgen Ontspanningsver. 8 uur nam. St.-Bonaventuralyceum: Districts wedstrijd Kath. Nat. Bond voor EHBO. 2 uur nam. Stadsgehoorzaal: „Tot Ieders Genoe gen". Opv. van „Liefdadigheid per abuis". 8.15 uur nam. Hooigracht 84: Hum. Verbond. Spr. dr. J. Cohen. 10.15 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Stadszaal (grote zaal)Clubmatch Kynologenver. „Rijnland". 10.30 uur voorm. MAANDAG Den Burcht (grote zaal): Propagan- da-filmavond Leidse Bond van Volks- tuindersverenigingen. 7.45 uur nam. De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Lodewijkskerk: Gebedsdienst om de eenheid der Christenen. 12.30 uur nam. Stadhuis: gemeenteraad 2 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): N.R.V. kleurenfilm Noord-Afrlka. 8 uur nam. Zomerzorg: Filmavond Vola over Ruimtevaart. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal. Tentoonstelling 80 jaar tram. Werkdagen 10-4 uur, zon dags 1-4 uur (t.e.m. 18 januari). Lakenhal: Tentoonstelling „Jonge kunst uit Amsterdam" (tot 21 Jan.). Werkd. 10-4 uur; 's zondags 1-4 uur n.m. Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Museum voor Volkenkunde. Tentoon stelling Japanse prenten. Dag van 9 uur vm.—5 uur n.m.; zondag van 1—5 uur n.m (t/m 31 lanuarl) RUksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werf park 1; Tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Rilksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen in Egypte" (tot 25 februari). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Oudheden: Dag. 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur, zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Lido: Fanny". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen hemel en moeras". A.l. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De kanonnen van Navarone". 14 jr. Werkd. 2 en 7.30 uur; zond. 2.5 en 8 uur. Luxor: „De dolle generaal". A.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Interpol Calling". 14 jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Het meisje van de rivier". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donder dagcyclus „Mijn man ls bij de F.B.I.". Astra-Theater - Wassenaar: vrijdag 8 en zaterdag 7 en 9.15 uur „De Vrij buiter". 14 Jr. Zondag 7 en 9.15 uur, maandag en woensdag 8 uur „Rocco en Broers". 18 Jr. Donderdag 8 uur „Botsende Jeugd". 18 jr. Zondag en woensdagmiddag 2.30 uur voor de Jeugd: „De Grote Ranch. A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek Centraal. Breestraat 74. tel. 20552. Bi) geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Kamermuz. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte j, muziek. NCRV: 18.10 Kinderkoor. 18.30 Het Spectrum, lezing. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man ai, praatle. 19.15 Gram. 19.30 Radio krant. 19 50 Gram. 20.10 Kamerork. en i solist. 21.00 De ontwikkeling van en- kele sociaal-geneeskundige voorzienin- I gen .lezing (3). 21.20 Koorzang. 21.40 f Act. 21.50 Pianorecital. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platen- nieuws. 23.5524.00 Nws. Hilversum II (198 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Gram. VPRO.: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. di. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.10 Hammondorgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland, praatje. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdoonc.; Bariton en piano. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 De Verenigde Naties, ontmoe tingspunt der volkeren, lezing. 15.10 V. d. leugd. 17.00 Orgelspel. 17.20 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.Ver- scheldenheid' van cultuur in Suriname, door dirs. H. C. Renselaar. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Vara-varia en gram. 19.20 De leugens ln het land, toespr. VPRO.: 19.30 V .d. Jeugd, VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Zestig jaar levenservaring, lezing. 20.50 Fidello, opera. (I. d. pauze; 22.0022.10 Nws. 22.1022.25 Actuele problemen). 23.30 Wereldikampioensch. biljarten. 23.35 Lichte muz. 23.5524.00 Nws. (Over de 4e ïyn van 18-20 uur) Fatinlza (v. Suppé), Hoch lebe der Tanz (Waldteufel)Mazurka (Mll- löcker), Berlljns Promenade Orkest o.l.v. Hans Carste: Sel. Der Vetter aus Dingsda, (Künnecke), Elfl Mayerhofer, Kurt Wehofschitz, Willi Hofmann, As- trld Brack, Bernd Hansen. Koor en Or kest o.l.v. Carl Michalski; Die Mühle im Schwarzwald (Eilenberg), Fleder- maus Quadrille (Strauss). Brasillaner Galopp (Offenbach), Berlljns Prome nade Orkest; Zlg zag mambo (Mora les). Orkest Max Greger; Ack Varme- land du skona (-), Orkest Bert Kaemp- fert; Le testament (Brassens), Geor ges Brassens; Is n't lt romantic (Rod- gers), Jackie Davis; Fool moon and empty arms (Rachmaninoff), Erroll Garner Trio; Na-na-politanische Lle- beslleder lm Mondenscheln (Gletz), Margrit Imlau; The Swedisch sailor (Scott), Orkest Kurt Edelhagen; When I fall in love (Young), Orkest Ray An thony; Tenderly (Gross), Caterina Va- lente; Magic (Shearing), George Shea ring Quintet; Mary make believe, Or kest Victor Silvester; Nene' e pepé (Carosone), Sextet Renato Carosone; You don't know how much you can suffer (Franklin), Ice cream (John son), Dutch Swing College Band; Sa- rle Marais (-), Orkest Horst Wende; Plove (Modugno), Willy Alberti; Some times I'm happy (Youmans), Orkest Steve Allen; Memories of you (Blake), Orkest Werner Müller; S' agapo (Mo- rakis). Los Espanoles; I've got you under my skin (Porter), Orkest Hel mut Zacharlas; Dreaming the blues (Kaempfert), Orkest Bert Kaempfert; The huckle buck, Buck Clayton. Joe Newman, Urble Green, Henderson Chambers, Lem Davis, Julian Dash, Charlie Fowlkes, Sir Charles Thomp son, Freddie Green, Walter Page, Jo Jones. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VARA: 17.00 V .d. kind. NTS: 17.35 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Nwe. gram. 20.55 Interviews. 21.25 Licht progr. 22.05 Documentaire film. 22.35 Vooxdr. BUIITENL. RADIOPROGRAMMA'S. Engeland, BBC Home Serv. (330 m.) 12.00 Schoolradio. 13.00 Volksdansen 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Kamer muziek. 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoor spel. 17.00 Vespers. 17.45 Lezing. 18.00 V. d. Jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 10.15 In the South-East. 20.00 Kamer muz. 20.30 Quiz. 21.00 Ork.conc. (Om 21.55—22.10 Lezing). 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Kamermuz. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.). 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's d"agb. 12.31 Gevair. muz. 13.31 Popul. muz. 14.31 Llcht progr. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw 16.00 Lichte muz. 16.51 Muz. bij het werk. 17.15 Mrs. Dale's dagb. 17.31 Uitsl. races. 17.34 Gram. 18.31 Ber. en Gevar. muz. 19.30 Nws. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoor spel. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Zuid-Amerikaanse muz. 21.00 Sportquiz. 21.31 Hoorspel. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Gram. 0.31 Lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundf. (309 m.) 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Liederen 17.45 Gram. 19.00 Nws. 19.15 Opera-aria's 20.00 Hoorsp. 21.10 Pianorecital 21.45 Nws. 22.15 Gram. 23.15 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.10 Lichite muz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3 (280 en 235 m.) 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.05 Ork.conc. 16.15 Gram. 16.28 Gram. 18.30 Gram. 21.00 Hoorsp. 23.10 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14 00 Sschoolradlo. 15.00 Kamermuz. 16 00 Beursber. 16.06 Engelse les. 16.21 Operettemuz. 17.00 Nws. 17.15 Kamer muziek. 17.50 Boekbespr. 18.00 Ork. conc. 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 13.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Jeugd en muziek. 19.55 Koorzang. 20.00 Klankb. 20.15 Verz. progT. 21.30 De zeven kunsten. 21.45 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Praatje voor ouders. 32.25 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.03 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Kamermuz. 15.03 Gram. v. d. Jeugd. 15.30 Gram. 16.08 Idem 18.30 Jazz. 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 21.45 Gram. 22.00 Werektows. 22.15 Gevar. progr. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 our). Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisstngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhag. Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parhs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Zürlch Genéve Locarno Wenen Innsoruck Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon DÓ s H i s m/s. a B i- 3 C(N geh. bew. z 13 2 0 regen zzw 16 2 0.1 geh. bew. Z2W 12 2 0 regen z 16 3 0.1 geh. bew z 10 2 0.2 zwaar bew. z 8 2 0 zwa r bew z 8 3 0 geh. bew. z 9 3 0 geh. bew. zzw 10 2 0 zwaar bew. w 5 -7 5 onbewolkt w.stil ■10 0 sneeuw n 2 -10 2 geh. bew. z 9 1 3 onbewolkt wzw 5 2 16 regen zw 6 7 5 zwaar bew z 10 2 0.2 licht bew. z 6 -1 0 regen z 7 4 0.1 geh bew. zzo 5 4 1 onbewolkt w.stil -4 0 onbewolkt nnw 8 4 0 licht bew. z 5 -0 0 half bew. zzw 6 -0 0 onbewolkt zzo 4 -5 0 half bew. ozo 2 -5 0.1 onbewolkt -5 0 onbewolkt w.stil -6 0 onbewolkt z 1 -3 0 onbewolkt wnw 2 -8 0 geh bew o 4 11 0 nnlf oew. no 2 3 10 onbewolkt no 2 2 0 onbewolkt w.stil -1 0 llcht bew. w.stil 1 0 onbewolkt nno 3 4 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2