ZWIEPENDE STORM JAAGT SCHEPEN DE HAVENS IN VÏEIi dorpen in Peru van aarde weggevaagd KENNEDY OPPERT PLANNEN VOOR HANDELSl ITBREIDINO Materiële schade in ons land aanzienlijk Oranje Nassau krijgt lekkage WEERBERICHT Sneeuwploeg ontketent „lawine" State of the Union legt de nadruk op de samenwerking met de Euromarkt (EEG) Vierduizend doden duizenden vermisten? Gizenga naar Leopoldstad NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN (9«d Sföe teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 12 JANUARI 1562 No. 30551 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een vliegende storm over het Kanaal en de Noordzee heeft gisteren vele schepen in moeilijkheden gebracht. De 561 Engelse kustvaarder „Forfield" sloeg om voor de Britse kust en zonk. De negenkoppige bemanning kon worden gered. In Engeland wer den drie personen gedood door omvallende bomen. In de Bel gische stad Charleroi was een hoge schoorsteen niet bestand tegen het geweld van de windkracht, die soms tot 11 opliep. Het gevaarte stortte in, waarbij een 19-jarig meisje dodelijk werd ge troffen. In ons land eiste de storm geen slachtoffers, maar de materiële schade was aanzienlijk. Vele schepen zochten snel een ha ven op. Zo lagen er gistermiddag ruim twintig grote zeeschepen voor anker op de rede van Vlissingen. Maar zelfs daar hadden sommigen moeite hun anker niet te verspelen en op drift te geraken. Enige sche pen moesten met het oog op dit ge vaar sleepbootassistentie aanvragen. Ook op de Theems en achter de Wad deneilanden zochten diverse schepen beschutting tegen de storm, die op de Prinsessen Irene en Margriet in juli naar tie West H.M. de Koningin heeft de uitno digingen ontvangen van de regerin gen van Suriname en de Ned. An tillen voor een bezoek aan deze lan den door de Prinsessen Irene en Margriet. Dit bezoek zal dienen de Prinsessen in de gelegenheid te stel len persoonlijk kennis te maken met Suriname en de Ned. Antillen. Ko ningin Juliana heeft deze uitnodi gingen aanvaard, zo deelt de Rijks voorlichtingsdienst mede. Het ligt in het voornemen, dat de Prinsessen begin juli a.s. in Suriname zullen aankomen en medio juli naar de Ned. Antillen zullen doorreizen. Noordzee de golven soms tot twaalf meter hoogte opstuwde. De „Oranje Nassau" van de KNSM liep lekkage bij de schroef op en zal alvorens de reis naar West-Indië te kunnen ver volgen in Southampton in dok moe ten. Gistermiddag om half twee wa ren alle loodsdiensten gestaakt, die pas in de loop van de avond, toen de windkracht afnam, hervat konden worden. Op het land, waar velen moeite hadden om op de been te blijven, viel de bij een dergelijke harde storm gebruikelijke schade aan omgewaai de schoorstenen, weggewaaide dak pannen, afgerukte dakgoten en an tennes te constateren. In IJsselmon- de woei de boortoren van de Ned. Aardolie Maatschappij, die daar voor afbraak lag, omver. In de havens va-n Rotterdam sloegen enkele sche pen los. Binnenkomende vliegtuigen hadden op Zestienhoven grote moeite om' veilig aan de grond te komen. In Den Haag woei aan de Zuidwal een daar geparkeerd lelijk eendje in het water. Zaterclagcompetitie reeds afgelast Alle wedstrijden die voor zaterdag a.s. in de zaterdagcompetitie van de KNVB waren vastgesteld, zijn in verband met de gesteldheid van de «uumiu mei uc g terreinen afgelast. Ook de wedstrijden die in de af delingen van de KNVB voor zater dag a.s. op het programma stonden, gaan niet door. Woonwagen om In Horst werd een woonwagen door een windstoot omgeslagen. De wagen, waarin een brandende kachel stond, brandde geheel uit. In Middelburg werd de grote natuurstenen adelaar weggeblazen van de „Kloveniersdoe len", een gebouw, dat op de lijst van Monumentenzorg staat. In Vlissin gen werd een jongen gewond, die met zijn driewielig bestelwagentje van de weg woei. Een zesjarig meisje moest zich daar onder doktersbehandeling stellen wegens zware hoofdwonden, die het kind door een vallende dak pan had opgelopen. In het jongste dorp van Wieringer- meer Kreleroord werd het dak van het houten noodverenigingsgebouw afgerukt. Ook hier deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De ijs- hockeywedstrijd tussen een Amster dams-Haags team en de ploeg van de Canadian Royal Horse Artillary, die gisteravond op de Amsterdamse Jaap Eden Kunstijsbaan gespeeld had moeten worden, kon niet door gaan. Het was onverantwoord. Vlag- gemasten knapten af en een licht mast woei om. In Venlo stortte een 25 meter lange en ruim 2 meter hoge muur over een lengte van ongeveer tien meter in. De wind had de muur bij de grond losgewrikt. Daar er een scheur over de gehele lengte ontslaan was, brak de brandweer de rest ook af. Ook hier bleef de schade tot het materiële beperkt. In Leiden e.o. In Leiden woei in de Boerhaavelaan een kozijn met raam en al uit de gevel. Op het gebouw van de NBBS aan het Rapenburg deed zich een massale dakpannenverschuiving voor. VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewol king met nu en dan buien. Storm achtige tot krachtige westelijke wind aan de kust aanvankelijk nog wester storm. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 JANUARI Zon op: 8.44 uur; onder: 16.54 uur, Maan op: 12.27 uur; onder: 0.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.33 en 21.04 uur. laagwater te 4.07 en 16.38 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De Amerikaanse zanger Frank Sinatra heeft zijn verloving be kendgemaakt met de Zuidafri- kaanse danseres Juliet Prowes. Een opname van het paar in de film J'Can can", waarin zij voor het eerst samenspeelden. Onevenwichtig Tachtig procent van de 154 jon geren, die in 1960 in de VS werden aangehouden wegens het aanbrengen van hakenkruisen op synagogen en andere antisemitische acties, was af komstig uit „onstabiele" gezinnen ten gevolge van echtscheiding, drankmis bruik. geestesziekte of misdadigheid. Dit blijkt uit een onderzoek van een Newyorkse hoogleraar in de psychia trie. Ongeveer de helft van de be trokkenen had uitgesproken antise mitische gevoelens. Een vrouw in de Noorse plaats Molde zag bij het pas seren van een sneeuwhoop aan de kant van de weg een schoentje uit de sneeuio ste ken. Zij onderzocht dit nader en groef een vier-jarig jongetje uit, dat zei te heb ben staan kijken naar de sneeuwploegdie voorbijging Het jongetje stond er wat verbijsterd bij, maar toen zijn redster hem vroeg mee naar huis te gaan om wat bij te komen, mompelde hij, naar de sneeuwhoop wijzend, iets over een meisje. De vrouw en andere aan geroepen voorbijgangers gin gen opnieuw aan het graven en ivisten ook het speelge nootje van de- jongen, dat met hem naar de sneeuw ploeg had staan kijken, bij tijds uit de miniatuur-lawine te bevrijden. Op het sportcomplex aan de Mont- gomerystraat kreeg de wind vat op het dak van de kantine en slingerde het de sloot in. De voorkant van de kantine viel naar binnen. In Lisse drukte de wind de voor zijde van de grote garage van de firma Van der Putten in. Het gebouw werd slechts enkele jaren geleden opgetrokken. Enkele van de auto's, die in de garage stonden, werden door neervallend puin beschadigd. Door overslaand water uit het Bra- semermeer kwamen gistermiddag grote stukken land tussen Jachtha ven Dragt en firma Van Iperen in Rijnsaterswoude blank te staan. De brandweer van Leimuiden, die als gevolg van een misverstand bij de melding met groot materiaal uitruk te, kon volstaan met het vrijmaken van de verstopte afvoeren. Om ech ter op alle eventualiteiten voorbereid te zijn werd een dijkwacht ingesteld. Altijd weer biedt de zee bij storm een aanblik, die velen naar het strand en de boulevards lokt. Deze foto werd gemaakt bij de Scheveningse haven. Amerika op weg naar herstel (Van onze correspondent in Washington) ,,Het is in de komende maan den Amerika's voornaamste plicht de hoop van de wereld in vervulling te doen gaan door het verwerkelijken van zijn eigen geloof. De Verenigde Staten kunnen waarnemer zijn van het teloor gaan van de vrijheid of bewerker van het succes van die vrijheid". Dit verklaarde presi dent Kennedy gisteren in zijn jaar-'is boodschap aan het Ccv /.rde z.g. "state of the Union' die men het best kan vergelijken met de Troonrede, al is er dit belangrijke verschil, dat het Amerikaanse staatshoofd tevens kabinetsleider en partij hoofd is. De president zei, dat zyn regering vorig jaar januari aan de macht was gekomen, toen het land zich in „de vallei van de recessie (teruggang) be vond. Thans is Amerika op weg naar herstel en groei. In deze boodschap van Kennedy aan het Congres kwa men overigens geen verrassingen voor. Hy was wel van mening, dat tegenover een zich uitbrei dende Euromarkt-met-Engeland-als- toekomstig-lid van de kant van Amerika een gedurfde nieuwe poli tiek is. Hij stelde een vijfjarenplan voor handelsuitbreiding voor, dat het mogelijk moet maken de tarieven in Amerika en in de EEG-landen ge leidelijk af te schaffen „voor goede ren waarmee wy gezamenlijk tach tig procent van de wereldhandel uit maken". De president voegde hieraan toe: „De EEG gaat voorwaarts en het economisch offensief van de commu nisten is aan de gang. Het is nu tijd voor een initiatief". De samenwerking met de Europese gemeenschappelijke markt kreeg bij zondere nadruk in deze rede. De pas sage, die hieraan was gewijd, was bijzonder lang en Kennedy gaf zich opvallend veel moeite om het belang van zijn nieuwe economische politiek toe te lichten. Andere belangrijke punten waren: bestrijding van de werkeloosheid, ziekteverzekering voor ouden van dagen, federale steun aan het onderwijs en belastingvoorrech- ten voor industrieën, die willen uit- Vier dorpen zijn door de lawine in Peru van de aarde wegge vaagd. Volgens het blad „Expresso", dat in het getroffen gebied verschijnt, zijn er vierduizend doden en duizenden vermisten. Officiële cijfers zijn er nog niet, daar het rampgebied in een woest bergland ligt zodat het dagen duurt voordat het kan zijn verkend. Wel staat vast dat het dorp Ranrahirca bij Huari (zie kaart je) bijna geheel is verwoest en dat slechts tien tot vijftien pro cent van de 500 inwoners de ramp heeft overleefd. De om geving van Ranrahirca is echter dicht bevolkt en het is niet on waarschijnlijk dat het aantal slachtoffers alleen kan worden vastgesteld aan de hand van de resultaten van de volkstelling van juli van dit jaar. In 1941 werd ditzelfde gebied door een gelijksoortige ramp getroffen. Daarbij vonden toen minstens vijf duizend personen de dood, hoewel men slechts de stoffelijke restan van driehonderd slachtoffers heeft kun nen bergen. Gisteren stortten nog steeds sneeuw en rotsblokken langs de hel ling van de Huascaran, de 6700 me ter hoge berg aan de voet waarvan de vier getroffen dorpen liggen Vliegtuigen zochten gisteren het ge bied af om de juiste omvang van de ramp te bepalen. Hulpverleningstroe pen arriveerden in de loop van de dag. Volgens Radio-Lima had de aard verschuiving een breedte van bijna een kilometer, een diepte van twaalf kilometer en op sommige plaatsen een hoogte van twaalf meter. De la wine zou ontstaan zijn door het af breken van een ysrand aan de top van de berg. Duizenden tonnen ijs, rotsblokken en aarde stortten zich toen in het dal uit. Ooggetuigen zeiden gezien te heb ben dat familieleden en kennissen bedolven werden door de grote mas sa aarde en stenen. Voordat de la wine de dorpen bereikte, hoorde men een oorverdovend lawaai en stegen stofwolken op. VN-HULP De waarnemend secretaris-gene raal van de VN, Oe Thant, heeft president Manuel Prado van Peru in een telegram laten weten, dat de vol kerenorganisatie alle mogelijke steun zal verlenen tot leniging van de nood als gevolg van de aardverschuiving in Pex-u. Vertegenwoordigers van de Raad voor Economische Bijstand en van het Kindernoodfonds zullen zich daartoe ter beschikking van de Peru viaanse president stellen. Onmiddellijk na het bekend wor den van de natuurramp in Peru heeft het hoofdbestuur van het „Ne- derlandsche Roode Kruis", als eerste DE RAMP IN PERU breiden of moderniseren. De toe spraak duurde bijna een uur en werd 35 maal door applaus onderbroken. De Republikeinen namen niet altijd aan dit applaus deel cn het enthou siasme onder de Democraten varieer de naar gelang van het onderwerp. De president maakte de indruk van een man, die zich volledig heeft in gewerkt in een omvangrijke taak. Wat Amerika's internationale posi tie betreft is de militaire capaciteit het laatste jaar aanzienlijk versterkt. Het volgend jaar zal de militaire macht op een hoog niveau blijven. De president hoopt dat twee nieuwe legerdivisies de plaats zullen inne men van de tijdelijk opgeroepen re servisten. De Amerikaanse buitenlandse poli tiek in de Verenigde Naties boekte enige belangrijke successen: in Kon go is de toestand stabieler geworden en communistisch-China is niet tot de volkerenorganisatie toegelaten. De president hoopt dat het Congres zijn goedkeuring zal hechten aan Ameri ka's deelneming in een obligatiele ning, die de Verenigde Naties voor een bankroet moet behoeden. In Laos wil- Amerika een wapenstilstand be reiken. De communistische overheer sing is daar tot dusverre tegengehou den. In Zuid-Vietnam zal weerstand worden geboden, indien de commu nisten het land willen onderwerpen. Kennedy toonde zich ingenomen met de succesjes, die in de Ameri kaanse landbouw zyn bereikt, doch achtte een veelomvattende verbete ring toch gewenst. Daarover, en over de verdere actie ter garantie van ieders burgerrechten, was hij echter vrij vaag. Concreter was de presi dent over de behartiging van de stadsbelangen: Kennedy wenst een nieuw ministerie ten behoeve van de ontwikkeling van de stedelijke gebie den. Kennedy zei blij te zyn dat hy het congres een bemoedigende medede ling kon doen over de betalingsba lans. Het tekort dat over 1960 nog twee miljard dollar bedroeg, was voor 1961 tot ongeveer een derde van dat bedrag teruggebracht. Het vertrou wen in de dollar was hersteld. De Amerikaanse hulp aan nieuwe en zich ontwikkelende staten verloopt gunstig. Het pas opgerichte vredes- korps won vrienden en hielp mensen in 14 landen. De Kongolese premier, Adoela, heeft gisteren een boodschap van Gi zenga ontvangen waarin deze zegt „zo spoedig mogelijk" naar Leopold stad te zullen terugkeren. Gisteren had Gizenga verklaard in Stanley- stad te zullen blijven tot de afschei ding van Katanga ongedaan ge maakt zou zijn. Uit betrouwbare bron is vernomen dat de Kongolese regering alle tele grammen van Gizenga voor het bui tenland blokkeert. Gizenga heeft on langs een drukke correspondentie met Belgrado en andere hoofdsteden in het Oostelijke blok onderhouden, al dus dezelfde kringen. bijdrage in de hulpverlening een par ty gedroogd bloedplasma ter be schikking gesteld, die nog gistermid dag per vliegtuig met belangeloze medewerking van de KLM naar de hoofdstad Lima is verzonden. SER: 15 pet. op AOW-uitkering O De Sociaal Economische Raad stemt in met het voornemen van de minister van Sociale Zaken en Vólks- gezondheid om de AOW-pensioenen met ingang van 1 juli 1962 met 15 procent te verhogen. Dit blijkt uit het advies dat de raad op verzoek van de minister over deze aangelegenheid heeft uitgebracht. Het oordeel van de raad sluit aan bij zijn reeds eerder uitgebrachte advies over waardevaste bedrijfspensioenen, waarin hij uit- spx-ak. dat de bodemvoorziening van de AOW te laag is. De raad vertrouwt, dat een beslis sing inzake een premieverhoging in 1962 niet zal woi-den genomen dan nadat hierover nader overleg met het bedrijfsleven heeft plaats gevon den. SER OVER PREMIE VOOR VERZEKERING TEGEN WERKLOOSHEID De Sociaal Economische Raad heeft aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid op zijn verzoek een advies uitgebi-acht inzake verlenging van de maximumuitke- ringsduur van de werkloosheidsver zekering. Het uitgangspunt van de adviesaanvrage was, dat, gelet op de omvang van de reserves van het al gemeen werkloosheidsfonds en het lage niveau van de premie, in over weging ware te nemen niet tot een verdere premievexTaging over te gaan, maar met handhaving van de be staande premie van 1,2 procent tot verlenging van de maximumuitke- ringsduur krachtens de werkloos heidsverzekering te geraken. Blijkens het advies ontmoet dit uitgangspunt bij de raad enige bedenkingen. De raad acht het onjuist, dat de toevallige hoogte van de premie de aanleiding vormt voor het in over weging nemen van een verbetering van de aanspraken van een bepaal de verzekering. Naar zijn mening vereist een doelbewust beleid met be trekking tot de ontwikkeling van het stelsel van de sociale verzekering veeleer, dat wordt onderzocht op welke onderdelen van de sociale ver zekering een verbetering wenselijk is en dat. mede gelet op de ontwikke ling van de lasten, een prioriteiten schema wordt opgesteld. Niettegenstaande deze bezwaren heeft de raad zijn advies geplaatst in het beperkte kader van de ad viesaanvrage. Uit een onderzoek dien aangaande blijkt, dat handhaving van de premie op 1,2 procent gedurende enkele jaren het mogelijk maakt de uitkeringsduur krachtens de werk loosheidsverzekering met ten hoogste zes weken te verlengen. Op grond van deze berekeningen geeft de raad in overweging de maximumuitke- ringsduur met vijf weken te verlen gen en van 21 op 26 weken te bren- 'gen. Automatisch interlokaal telefoneren nu 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen 8 uur. pyy Uit het Leidsch Dagblad van 15 Januari 1862: De feestviering der typogr. vereeniging Laurens Janz. Coster, had gisteren, kopper maandag, weder plaats in de Stadsgehoorzaal. Het bal, dat tot in de morgenstond duurde liep in de beste orde af. In Siberië spant de direc- teur van politie, baron van Ienessen, tegenwoordig de ambtenaren van het distrikt voor zijn rijtuigen laat zich een vol uur door hen rond trekken, en dat wel tot straf voor 't beleggen eener verga dering. ivaarcn zij over een verzoekschrift om 't ontslag van zijn achtbaarheid had den beraadslaagd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1