i N.X. - 5 MET MEER VEILIGHEID MINDER MENSEN Tweede Kamer bezorgd over Europese eenheid Eerste Kamer op de bres voor Tweede REEDS 75 JAAR „ALBERT HEIJN" ALLEEN TREINMACHINIST KAN FOUT MAKEN rA Hes gaat automatisch Leden te laag gehonoreerd iiOpgericht 1 maart 1860 Donderdag 11 Januari 1962 Derde blad no. 30550 machinist een fout maakt en toch doorredt, terwyl het waarschuwings- sein ca. 1500 meter voor het rode licht op geel staat of onverlicht is. Controle Zo stond dus ook het sein bij de splitsing Harmelen op rood en het waarschuwingssein op geel voor de trein uit Utrecht, omdat het sein voor de kruisende trein naar Amster dam op groen stond. En dat was op het tableau in Woerden nog te zien omdat de trein naar Amsterdam ten gevolge van het ongeluk het split- singspunt niet was gepasseerd en dus ook niet automatisch alle seinen en wissels had kunnen deblokkeren. Op die manier bestaat een controle ach teraf op de bediening van het ap paraat. Evenmin was het mogelijk geweest, dat b.v. het sein voor de trein uit Utrecht op rood sprong, nadat hij het onveilige blok al was binnengereden. Want dan had de treindienstleider in Woerden de trein naar Amsterdam geen groen licht meer kunnen geven. N X schakelt dus menselijke fouten van de kant van de seinhuiswachter uit. Daarnaast werkt het apparaat ook veel sneller. De hele procedure van het in de juiste stand leggen der wissels en het controleren of de rij weg werkelijk vrij is, komt in drie tot vijf seconden tot stand. Pas dan gaat het inrijsein automatisch op groen. En verder betekent N X een gewel dige besparing, omdat vroeger de seinhuiswachter niet meer wissels en seinen kon bedienen dan hij met het blote oog kon waarnemen. Vandaar dat op uitgestrekte emplacementen en lange baanvakken er steeds vele seinhuisposten waren. Toekomst Tenslotte is daar de reeds eerder opgeworpen vraag of de menselijke fouten van de machinist niet via de elektronische techniek kunnen wor den voorkomen. In Frankrijk en Zwitserland is een begin gemaakt met de automatische treinbeïnvloeding. Dat kan op verscheidene manieren Onderzoek ongeval „Stientje Mens inga'" De Raad voor de Scheepvaart in Hamburg heeft gisteren het scheeps ongeval behandeld, dat op 4 decem ber van het vorige jaar onder de Ierse kust het leven kostte aan vier opvarenden van het Nederlandse vrachtschip „Stientje Mensinga" en aan vijf bemanningsleden van het te hulp gesnelde Hamburgse motor schip „Maria Schulte". Het Duitse schip had een sloep met vijf matro zen uitgezet om de vier in nood ver kerende Nederlanders, die zich nog aan boord van de „Stientje Mensin ga" bevonden, af te halen. Door een snel opstekende zware storm sloeg de sloep om, waarbij de vijf Duitsers verdronken. De Raad was van me ning, dat de kapitein van de „Maria Schulte" het ongeluk met zijn sloep niet verweten kan worden. Het werd niet bewezen geacht, dat er met de sloep iets niet in orde zou zijn ge weest. HONDERDJARIGE IN VOORBURG (Van onze Haagse correspondent) Vrijdag a.s. viert mevrouw A. Riet veld-Van Baaien, die in het rusthuis „Jocoëll" in Voorburg woont, haar honderdste verjaardag. Haar gezond heid is nog goed en geestelijk kan ze zelfs vitaal genoemd worden. Mevrouw Rietveld komt uit een sterk geslacht: zij heeft nog drie zus ters, die in een Haags rusthuis ver blijven en allen rond de negentig ja ren oud zijn. ooo, in (Van onze speciale verslaggever) Sinds ruim tien jaar geleden het stationsemplacement van 's-Hcrtogenbosch met een toen voor Nederland nieuw beveili- ligingsstelsel werd toegerust, heeft het NX-systeem, evenals het al oudere automatische i blokstelsel, zijn waarde zowel voor de veiligheid als voor de spoorweg-economie bewezen. Op het ogenblik worden de pporen van vele belangrijke sta tions volgens dat stelsel bevei ligd: Arnhem, Nijmegen, Dor drecht, Leiden, het gehele sta tions- en sporencomplex van Rotterdam-zuid tot en met Schiedam, terwijl aan deze reeks jn het vorige jaar Amersfoort —bog werd toegevoegd. Dit jaar krijgen de emplacementen van ♦Zevenaar en Gouda NX, het aatste station in het kader van Jpe vervanging van de bestaande armseinen tussen Den Haag en Gouda, welke door een automa tisch blokstelsel met lichtseinen kullen worden vervangen. In )963 komt Tilburg aan de beurt. Hoewel het N X-systeem by de Ne derlandse Spoorwegen in navolging van de Amerikaanse en de Franse dus een heel gewone zaak is gewor den, doet het voor het publiek nog steeds geheimzinnig aan dat zoveel sporen en treinen over grote afstand op één centrale post door één man overzien en beveiligd kunnen worden. Een technisch toppunt vormt de ljjn Njjmegen-Blerick bij Venlo, die ge heel van Nijmegen uit wordt be heerst. Zo is het ook velen opgevallen dat na de ramp op de splitsing Har- melen, 4 kilometer verder op de be- dieningspost te Woerden de zoge- gehele emplacement met alle wissels en sporen in lijnen is voorgesteld. Elke lijn of elk lijngedeelte kan wor den verlicht en dat gebeurt automa tisch zodra een trein zich werkelijk op de aangegeven plaats bevindt. Door de rails wordt namelijk stroom ge voerd en door bepaalde onderbrekin gen en schakelingen, welke tot stand komen als een trein over een relais- punt rijdt, wordt dat op het bedie ningsbord van de treindienstleider op het station gemeld. De trein meldt zich dus zelf, zodra zij het door de betrokken post bediende gebied bin nenkomt. Op dat moment gaat de man achter het bord tot handelen over: hij drukt twee toetsen in, dein- gangstoets voor het spoor, waar de trein zich bevindt, en de uitgangs- toets voor het spoor, waar de trein heen moet. Uit deze twee trefwoorden in gang en uitgang is de oorspronke lijk Amerikaanse aanduiding van het systeem afgeleid, namelijk N als tweede letter van „entrance" en de X als tweede letter van „exit". Met het simpele indrukken van die twee knoppen gebeurt elke keer opnieuw 'n groot technisch wonder: alle wissels tussen de aldus gemarkeerde begin- en eindpunten springen automatisch op de gewenste stand en de bijbeho rende seinen op groen. Zodra de trein is gepasseerd, springen alle wissels weer in hun oorspronkelijke stand en de seinen op rood terug. Apparaat wijzer Maar als die man achter het scha kelbord zich nu eens vergist en hij een rijweg aangeeft, welke niet mo gelijk is, omdat een deel der sporen reeds bezet is? Het grote voordeel van N.X. is juist, dat de man achter het bord zich best kan vergissen, maar dat het apparaat voor hem dan te kennen geeft: „Doe het zelf maar". Dat wil zeggen, dat de door het per soneel gewenste treinbeweging niet tot stand komt, omdat alles op rood blijft. Wél ontstaan door dergelijke vergissingen vertragingen in de af wikkeling van het treinverkeer, maar tot rampzalige gevolgen door een fout van de treindienstleider behoeft dat niet te leiden. Hetzelfde geldt voor storingen in de apparatuur. Die kunnen, zoals wel eens is voorgekomen, een tijdelijke ontwrichting van het treinverkeer tot gevolg hebben, omdat alle strepen dan op rood blijven staan of onver licht blijven, maar nimmer tot on gelukken leiden. Tenzij natuurlijk de gebeuren. Eerst krjjgt de bestuurder dringende signalen, als hij door rood licht is gereden, helpen ook die niet, dan wordt de rijstroom uitgeschakeld. De Nederlandse Spoorwegen bestude ren het vraagstuk nog. In ons land met zijn kort afstanden en dicht- bezette baanvakken heeft de auto matische treinbeïnvloeding namelijk een paar technische bijzonder inge wikkelde kanten, die wanneer zij niet voldoende worden opgelost, juist het tegendeel tot gevolg zouden heb ben van het doel dat wordt beoogd: het steeds verder opvoeren van de veiligheid van het treinverkeer. Heeft de machinist van de ramptrein uit Utrecht het rode licht op deze seinpaal niet ge- zien of kwam deze waarschu- wing, zo'n ruime honderd meter voor de plaats van de ramp, te laat om het met 120 kilometer voortsnellende kolossale monster 4 tot stoppen te brengen? Nie- mand weet het, niemand kan het ook te weten komen. De man, die het betreft, is omge- komen. Wat is er gebeurd in die kleine cabine? Tjjdelyk verlies I van bewustzijn is uitgesloten. Dan laat hij de dodemansknop los en automatisch komt de i trein tot stilstand. Maar de man a kan op zijn horloge gekeken heb ben hij was zes minuten te laat kan even geestelijk af- wezig geweest of door welke i oorzaak ook kan hij het gele waarschuwingslicht tevoren ge- mist hebben. Dan had hij nog t anderhalve kilometer gehad om zijn gevaarte tot stilstand te brengen. Eén kilometer is daar voor voldoende. Nu denderde de trein voort. Was het rode licht, dat hem waarschuwde voor het naderend onheil of zag hij uit de mist de trein uit Rotterdam j opdoemen? Hij heeft sterk ge- remd. Dat hebben reizigers ver- klaard. Maar de afstand was te kort. Een ramp kon toen niet meer voorkomen worden. 1 De enige fout, die bij het N.X.- beveiligingssysteem gemaakt kan worden is een menselijke. Maar j de gevolgen kunnen dan ook a catastrofaal zjjn. (Foto Leidsch Dagblad) Wie zo'n bedieningspost bekijkt wat met het oog op de concentratie van het personeel slechts bij uitzon dering wordt toegestaan ziet één man achter een tableau, waarop het Zenuwen Een zenuwachtige aan- staande vader stormde het politiebureau van Hengelo binnen met de mededeling, dat zijn vrouw op het punt stond een kind ter wereld te brengen, terwijl de verlos- kundige nergens te bereiken was. De agenten spoorden de verloskundige snel op. De jonge a.s. vader werd door de politiemannen weer naar huis gebracht. Vervolgens be reidden de mannen in uni form de bevalling voor en as sisteerden in de keuken onder andere door te zorgen voor warm water. Maar toen de bevalling achter de rug was bleken de tagenten ook wat zenuwachtig geworden te zijn. Tenminste, op de terug weg naar het bureau verleen den zij geen voorrang aan van rechts komend verkeer. Een botsing volgde. Een poli tieman iverd gewond. Hij moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. De botsing had plaats voor de deur van de commissaris van politie i De treindienstleider kan het i bedieningsbord op twee knop- i pen bespelen. Het systeem zorgt verder voor de veiligheid op de r rails. f (Foto Leidsch Dagblad) EEN VAN ONZE 7 SOORTEN: HAAGS ZOET Bereid van de besle rogge mei toevoeging van riet suikersiroop. Een rénommé. Alle soorten chinaal gesneden, verpakt en gesteriliseerd. SMAAKT BU Raamde post-T van de treindienstlei der nagegaan kon worden welke seinen op rood dan wel op groen Btonden op het moment van de ramp. r Twee toetsen Engeland Engelands verzoek om toelating tot de Europese gemeenschappen (E.E.G. Euratom en Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal) heeft uiter aard stof tot discussie gegeven. De Nederlandse regering meent, dat En geland bij het overleg over inter nationale politieke vraagstukken be trokken moet worden en dat het niet juist zou zijn hiermee pas te beginnen, nadat Engelands toetreding tot de E.E.G. zal zijn geregeld. Anders dan jhr. mr. Van der Goes van Naters (Pv.d.A.) was mr. Van Dijk (VVD) van mening, dat Enge land bjj de voorbereiding van een Europese politieke samenwerking zou moeten worden ingeschakeld en dat men met het verder uitwerken van de politieke plannen zou moeten wachten totdat de Engelsen hun hou ding hebben bepaald. Jhr. Van der Goes verweet de regering min of meer dat zij een dergelijke opschorting mede had helpen bevorderen. Dit zou volgens hem kunnen berusten op ver ouderde Nederlandse opvattingen over Westeuropees machtsoverwicht. De Eerste Kamer is opgekomen voor de belangen van de leden van de Tweede Kamer. Vrijwel de gehele Senaat is van oordeel, dat de scha deloosstelling en vergoedingen, wel ke de parlementariërs ontvangen, niet in verhouding staat met het be lang van hun positie. Integendeel, deze schadeloosstelling en vergoeding van reis- en andere kos ten is volgens de senatoren „zeer ver" achter gebleven bjj hetgeen als passend is te beschouwen voor de belangrijke publieke functie, welke het lidmaatschap van de Tweede Kamer vormt. In het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs voor „Het ontwerp Hoge Colleges van Staat en Kabinet der Koninginbegroting 1962" wijst de Eerste Kamer erop, dat de verantwoordelijkheden van de leden der Staten-Generaal zijn gestegen. Ingewikkelde vraagstukken, waarvoor bijzondere voorlichting nodig is, moe ten vaak ter plaatse worden bestu deerd. Het wordt steeds noodzakelij ker contacten met het buitenland te onderhouden. Het contact met de kiezers wordt daarentegen verwaarloosd, omdat ve le leden van de Tweede Kamer zich Dienstplichtigen straks met verlof in burgerkleding? De chef van de generale staf. overweegt dienstplichtigen toe stemming te geven straks ook in het eerste jaar van de diensttijd buiten dienst burgerkleding te dragen. Op het ogenblik is het dragen van burgerkleding tijdens het verlof de soldaten verboden, althans in het eerste jaar, dat zij hun dienstplicht vervullen. Het artikel in de „Militaire Spec tator", waaraan dit nieuws is ont leend, legt er de nadruk op dat het plan nog slechts in overweging is. De chef van de generale staf overlegt er nog over met de chefs van de ma rinestaf en de luchtmachtstaf. Men wil de reeds jaren bestaande regeling intrekken, omdat de order, die het dragen van het uniform ook buiten diensttijd verplicht stelt, op grote schaal wordt ontdoken en controle op de naleving vrijwel onmogelijk is. Het is duidelijk dat deze gang van zaken niet bevorderlijk is voor de krijgstucht. De laatste jaren was de order reeds twee keer verzacht. Eerst kregen de dienstplichtigen toestemming na het eerste jaar van hun diensttijd in de weekeinden burgerkleding te dragen en onlangs werd de rekruten toege staan reeds van de eerste dag, dat zij buiten de kazerne kwamen af de uniformkraag open te dragen. Vroe ger moest de kraag de eerste twee maanden va$ de diensttijd gesloten worden gedragen. Hetgeen de rekru ten wel erg duidelijk stempelde tot „groenen". Studentenflats Delft Om te voorzien in het grote te kort aan woonruimte voor de stu denten heeft de Stichting Studen tenhuisvesting te Delft acht flats van vier bouwlagen ontworpen. Als streefdatum voor de volledige uitvoe ring van dit plan is 1965 genomen. De flats zullen in totaal 750 ka mers bevatten. Met de bouw is 6,2 miljoen gulden gemoeid. Architect H. Postel te Delft die ook de ster flat in Leiden ontwierp, heeft de plannen gemaakt. investeringen tenslotte in de outilla ge maken de branche ook conjunc tuurgevoeliger. Het in mei te vieren feest zal ver deeld worden over Amsterdam (drie vieringen), over Zwolle, Roosendaal en Sittard (elk 1 viering). Voorts houden de bedrijfsleiders een herden king in het Kurhaus te Schevenin- gen. In een huis aan de Zaanse Schans te Zaandam zal de firma Albert Hejjn de eerste winkel, die in 1887 door de stichter werd geopend, in zjjn oorspronkelijke staat laten in richten. Deze reconstructie zal als museum dienstdoen. gedwongen zien bezoldigde neven functies te aanvaarden, welke op hun overigens toch al schaarse vrije tjjd beslag leggen. Daardoor wordt de Kamerleden niet alleen bijzon dere verantwoordelijkheden opgelegd maar van hen wordt vaak financiële offers geëist. Volgens de Senaat dient een Staat van zijn volksvertegen woordigers zulke offers niet te vra gen. Derhalve zou de Eerste Kamer het zeer op prijs stellen, wanneer er van de regering een initiatief zou uitgaan tot een zodanige verbetering van de financiële regeling voor de Tweede-Kamerleden, dat een situa tie zou ontstaan, waarbij functie en verplichtingen op meer adequate wij ze zouden worden gehonoreerd. Slechts enkele leden van de Senaat verklaarden zich hiermede niet te kunnen verenigen. X-15 maakte noodlanding Een Amerikaanse raketvliegtuig van het type X-15 heeft gisteren een geslaagde noodlanding gemaakt in de staat Nevada. Het toestel was door een bommen werper van de luchtbasis Edwards in Californië in de lucht gebracht. Toen het raketvliegtuig was losgela ten slaagde de piloot, kapitein-luite nant ter-zee Forrest Petersen, er niet in de motor op gang te brengen. Hij liet toen de brandstof weglopen en maakte een landing op een nood- vliegveld te Mud Lake in Nevada, Het was de eerste maal in de lange reeks van proeven met de X-15 dat de motor weigerde. Betere rehabilitering van Stalmann gevraagd Verscheidene christen-democrati sche leden van de Duitse Bondsdag wensen een betere rehabilitering van de hoofdambtenaar Stalmann van het Westduitse ministerie van Landbouw. Deze volksvertegenwoor digers hebben zich gisteren tot hun fractievoorzitter, Von Brentano, ge wend om van het ministerie van Landbouw gedaan te krijgen dat Stalmann bevredigend wordt gere habiliteerd. Von Brentano heeft geantwoord bij de Bondsregering daartoe strek kende stappen te zullen doen Schenking van Ned. industrieel De Nederlandse industrieel E. Reintjes uit 's-Heerenberg heeft de stad Hameln in West- Duitsland een fabriek ten ge schenke gegeven, die zijn vader in 1879 in deze stad heeft opge richt. De winst uit deze fabriek zal het stadsbestuur voor het grootste deel besteden voor de volksgezondheid. Met name zal het plaatselijke ziekenhuis met de modernste medische apparaten worden uitgerust. De waarde van de fabriek, waar kamraderen voor scheepsmotoren worden vervaardigd, wordt geschat op vier miljoen mark (ongeveer 3.6 mil joen gulden). Het bedrijf werd in 1944 geheel verwoest, maar in 1950 weer opgebouwd. Er werken op het ogenblik 300 mensen. Tijdens een plechtigheid in Hameln verklaarde de 78-jarige heer Reintjes dat men zijn levenswerk niet kan verkopen. Zijn vrouw en hij hadden daarom al enig? jaren geleden be sloten, het bedrijf ten geschenke te geven aan de stad, waarmee zij zich verbonden voelen. De burgemeester van Hameln maakte bekend, dat er een naar de heer Reintjes genoemd fonds zal worden opgericht. Voorts zullen een nieuwe vakschool en de straat waar deze wordt gebouwd, naar de Nederlandse industrieel wor den genoemd. De heer Reintjes heeft onlangs een kostbare kunstverzameling aan de stad Keulen geschonken. Voorts ver schafte hjj de stad Emmerik de mid delen voor de aanleg van sportvel den. Advertentie Dit jaar bestaat Albert Heijn N.V. driekwart eeuw. Op 27 mei 1887 trouwde de toen 22-jarige Albert Heijn en nam van zijn moeder een klein kruideniers winkeltje in Oostzaan over. Zijn jonge vrouw kroop achter de U- vormige toonbank en Albert ging de boer op. Als inkoper en als ver koper kwam hij veel in Purme- rend. Na acht jaar opende hij er zijn eerste filiaal. Sindsdien is het hard gegaan. Op dit ogenblik be zit Albert Heijn (de firma) 365 ivinkels, waarvan 160 zelfbedie ningswinkels en 11 supermarkets, zoals A. H. ze noemt. Albert Heijn was een vooruitstre vend en een vooruitziend man. In 1923 kocht de inmiddels een N.V. geworden firma in de Amsterdamse Kalverstraat het restaurant Formo sa. Albert Heijn, die de dagelijkse leiding overigens al aan zijn twee zoons en schoonzoon had overgedra gen, wilde er een wat men nu noemt zelfbedieningswinkel in ves tigen. Zijn zoon Gerrit vroeg en kreeg echter drie maanden de tijd om, met het Londense voorbeeld Lyons voor ogen, het restaurant rendabel te ma ken. Dat gelukte en de opening van de eerste zelfbedieningswinkel van A.H. bleef uit tot 1952. In 1955 ge volgd door de start van de eerste su permarket. Productie Bij winkels is het niet gebleven. In 1911 werd in Zaandam waar heen Heijn even voor de eeuwwis seling was verhuisd en waar hij kan toor hield zonder er een winkel te vestigen (dat weigerde hij immer, al is die winkel er natuurlijk later gekomen) begonnen met koekjes bakken: het begin van het produktie- bedrijf voor levensmiddels. In 1940 werd in Amste am een melkfabriekje gekocht: nu öterovita, met fabrieken tot in Casablanca en Tripolis. In 1958 werd een belan gengemeenschap gesloten met de Am sterdamse broodfabrieken gebrs. Hoe ve. met nu 50 winkels. In 1951 was het Amsterdamse grootwinkelbedrijf Van Amerongen reeds gekocht. Dat betekende 65 filialen meer. Tenslotte is er de VAMI-consumptie-ijsfabriek. In totaal werken bij het concern Albert Heijn, dat een omzet van rond 300 miljoen gulden behaalde in 1961, 6250 mannen en vrouwen, van wie 4300 in het levensmiddelenbedrijf. De aandelen zijn ter beurze genoteerd. Het familiekarakter is dus verdwe nen, maar er zitten nog vier heren Heijn in de top, onder wie een Al- bert, een kleinzoon van de stichter. Meer artikelen Albert Heijn N.V. heeft bijgedra gen tot de ontwikkeling in de le vensmiddelendistributie. De gewoon ten zijn, zoals bekend, sedert 1887 wel heel sterk veranderd. Het as sortiment, in 1911 driehonderd arti kelen, liep op tot 5634 in de jongste A.H. supermarket in het Winkelcen trum Amstelveen. Van de bedie ningswinkel is men overgestapt op de zelfbedieningswinkel, die Albert Heijn Jzn, de kleinzoon van de stich ter, beschouwt als overgangsstadium naar de supermarket, waarvan er in 1962 zes of zeven bij zullen komen. In 1963 en '64 hoopt men het tempo te kunnen verhogen. Bedieningswin kels zijn al sinds jaren niet meer gesticht. Voor de toekomst liggen er nog verder gaande plannen. Mogelijk ver koopt A.H. over enige jaren koelkas ten en textiel. Of er fusies verwacht mogen wor den, is moeilijk te zeggen. Zeker is evenwel dat de tendens van con centratie, van samenwerking, zich manifesteert. Wie weet Gevoeliger De enorme groei in betrekkelijk korte tijd doet haast denken dat er geen problemen zijn. Vooral niet, omdat de levensmiddelenbranche de naam heeft weinig, of zelfs in het geheel niet co jjunctuurgevoelig te zijn. Maar de moderne ontwikkeling heeft levensmiddelensector conjunc tuurgevoeliger gemaakt. Vele artike len .lebben, wat men noemt, een ingebouwd dienstmeisje, d.w.z. zij zijn snel en gemakkelijk voor con sumptie gereed. Poederkoffie is daar een goed voorbeeld van. Moet er meer op de kleintjes worden gelet, dan is de huisvrouw misschien ge neigd weer minder voorbereide arti kelen te kopen, om zelf langer in de keuken te gaan staan. De hoge (Van onze parlementaire redacteur) Neen, het waren bepaald geen jubelklanken, die de Tweede Kamer gisteren liet horen bij de bespreking van Europese vraag stukken als onderdeel van het begrotingsdebat van buitenland se zaken. De weg naar een Euro pese eenwording is moeilijk. De Europese geest heeft nog niet overal vaste voet gekregen. Vrijwel alle sprekers betreurden, dat de Fransman Hirsch als voor zitter van de commissie der Europe se Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom) ontslag heeft moeten ne men door toedoen van de Franse re gering. De commissie is een onafhan kelijk Europees orgaan. Een handel wijze als die van de Franse regering is eigenlijk een aantasting van deze onafhankelijkheid. In dit verband rees de vraag in hoeverre ambtena ren van internationale gemeenschap pen ondergeschikt zijn aan de rege ring van het land, waar zy vandaag komen. Meer kritiek Er was meer kritiek op Frankrijk. Zo meende dr. Diepenhorst (C.H.), dat dit land een gemeenschappelijke Europese landbouwpolitiek belemmert In een blokvorming Frankrijk-Duits- land zag hij een streven naar machtsvorming binnen de Europese economische Gemeenschap. Dr. Schuyt (KVP) waarschuwde tegen een „overspoeling" van de klei ne landen door de grote. De Franse plannen houden geen rekening met hetgeen voor de samenwerking tus sen de grote en de kleine landen van wezenlijk belang is, nl. de geest van gemeenschapsvorming, een bo- ven-nationale opzet. Het Franse stre ven gaat slechts in de richting van een samenwerking tussen regeringen. De Nederlandse regering zou volgens de heer Schuyt het uiterste moeten doen om te voorkomen, dat we met een dergelijke minimumoplossing ge noegen moeten nemen. Hij bepleitte verder onder meer directe verkiezin gen voor het Europese parlement. Ook mr. Van Dyk (VVD) drong hier nog eens op aan in het belang van een goede democratische ontwikke ling. De enige, die wel wat zag in de Franse opvattingen was ir. Van Dis (SGP). De vorming van boven-natio- nale gemeenschappen, waarbij de deelnemende landen een stukje soe vereiniteit afstaan lokt hem niet aan. Trouwens, in de hele Europese beweging zag hij bezwaren uit refor matorisch oogpunt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5