SCHEEPVAARTKRINGEN NIET PESSIMISTISCH GESTEMD AGENDA Fransman was de spreekbuis van veertig miljoen boeren HAAGSE AGENDA Goede basis gelegd voor gunstiger verhoudingen Proces tegen kampartsen OPRUIMING MIDZA zaken uw spaarkaart snel volgeplakt Ministerraad van Zes werkt zich door de problemen heen MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 JANUARI 1962 Jaarverslag Reedersvereniging De Nederlandse koopvaardijvloot heeft vorig jaar een verdere, krachtige verjonging ondergaan, hetgeen haar concurrentiepositie zeer ten goede zal komen. Dat staat in het jaaroverzicht van de Kon. Ned. Reedersvereeni- ging, dat in het algemeen een niet-pessimistische tendens heeft. Men komt namelijk tot de conclusie dat door het doorzetten van de algemene economische groeiprocessen, ondanks de politieke spanningen, een goede basis is gelegd voor het herstel van gunsti ger verhoudingen in de zeescheepvaart. In de eerste elf maanden van 1961 is de uitbreiding van de Nederlandse vloot met slechts 160.000 brt bescheiden geweest. Maar niettemin werd een aanzienlijk aantal nieuwe schepen in de vaart gebracht, t.w. voor 220.000 brt aan tankers en voor 145.000 brt aan droge ladingschepen. Afgevoerd is een aantal oudere schepen tot een totaal van 205.000 brt. Volgens de gegevens van Lloyd's re gister of shipping dd 30 juni 1961 is de Nederlandse vloot op de wereld ranglijst qua omvang gedaald van de zevende naar de negende plaats. Ons land werd namelijk voorbijgestreefd door Griekenland en Frankrijk. Maar percentueel bleef het Neder landse aandeel in de wereldvloot vrij wel gelijk. Nederland had medio 1961 een vloot van ca 4.9 miljoen bruto-re- gister-ton, de wereldvloot bedroeg toen 135.9 miljoen bruto-reglster-ton. Door de verjonging was de groei van de Nederlandse vloot in een jaar tijds slechts Yi tegen het wereldgemid delde van 5 Negatieve -factoren in 1961 waren o.a. de daling van het olievervoer en voor Nederland de beschermen de maatregelen van andere landen, alsmede de revaluatie. De herwaardering van de gulden zal voor de gehele Nederlandse koop vaardijvloot jaarlijks een verlies van 60.8 miljoen gulden aan netto-in komsten opleveren. In het proces tegen de vroegere con centratiekampartsen van Sachsen- hausen, dr. Baumkötter en dr. Ga- berle, dat in Münster wordt gevoerd, heeft prof. Florent Peeters. hoog leraar in de politieke wetenschappen aan de universiteit van Gent, zeer belastende verklaringen afgelegd. De 52-jarige hoogleraar, die in 1942 als pol,,ieke gevangene naar Sach- senhausen werd overgebracsht, ver klaarde dat dr. Baumkötter vier ge vangenen had afgezonderd op wie medische proefnemingen werden ge daan. Deze gevanenen zijn later ge storven, aldus prof. Peeters, die ove rigens eveneens meedeelde, dat dr. Baumkötter zich vaak goed heeft ge dragen. Er heerste in de rechtzaal vol komen stilte, toen J. A. Mast uit Rot terdam zijn getuigenverklaring af legde. Hij zei dat dr. Baumkötter en een ander staflid van Sachsenhausen voor zijn ogen een gevangene dood geschopt hadden. De morgen daarna had Mast de man, wiens lichaam blauwe en groene plekken vertoonde, dood .in het waslokaal zien liggen Volgens Mast had de Franse arts Jean Emil Coudert, die ook in Sach senhausen zat, dr. Baumkötter beti teld als zwijn. Kostbare diamant in bezit van Antwerpse firma Een van de drie diepblauwe diamenten, die in de geschiedenis bekend zijn, is na een „onbekende verblijfplaats" van dertig jaar in het bezit gekomen van een Ant werpse diamantfirma. Het is de „grote blauwe diamant", waarvan de ivaarde wordt geschat op 1.800.000 gulden. De kostbare eldelsteen is ook bekend als de „Wittelsbacher", genoemd naar het Beiers konink lijk huis van Wittelsbach (1150 1918), dat de 35.50 karaat wegen de diamant meer dan 200 jaren in zijn bezit had. De „grote blauwe diamant" moet reeds vóór 1664 zijn geslepen, aange zien hij reeds toen in zijn huidige vorm bekend was. De twee andere beroemde diepblauwe diamanten zyn de „Hope" van 44.50 karaat en de „Brunswick" van 13.75 karaat. De steen is in het bezit van de Antwerpse firma gekomen uit een niet bekende nalatenschap. Een Duit se historicus uit München, dr. Klaus Schneider, heeft de geschiedenis van de diamant nagegaan. Hij is tot de conclusie gekomen, dat de steen in 1664 behoorde tot de bruidschat van Philips IV, behorende tot de Spaanse tak van het Habsburgse huis, voor zijn dochter Margaretha Theresia, die in het huwelijk trad met Leopold I, keizer van Oostenrijk. In 1931 trachtte een nazaat van het huis van Wittelsbach de edelsteen in Londen te verkopen. Ofschoon de steen voor ruim 1.500.000 gulden was verzekerd, was het hoogste bod op de veiling slechts 56.000 gulden. Wat daarna met de diamant is gebeurd is niet bekend. „Stiptheidactie" in Engeland Vertegenwoordigers van 140.000 Britse ambtenaren hebben gisteren plannen bekendgemaakt voor een „stiptheidsactie" uit protest tegen de loonstoppolitiek van de regering. De actie zal volgende week woensdag beginnen. Zoals bekend voert het PTT-perso- neel in Londen reeds een dergelijke actie. Het gevolg daarvan is, dat de PTT heeft moeten besluiten de bin nenlandse pakketdienst van een naar Londen op te schorten om de ach terstand van meer dan twee miljoen brieven in het voornaamste sorteer- bureau in de Britse hoofdstad te verkleinen. VRACHTENPEIL Het vrachtenpeil in de (wereld)- olievaart bleef vorig jaar onder het gemiddelde van 1960. Men verwacht voorlopig geen verbetering. Het ge volg was dat een aanzienlijk aantal tankers werd ingelegd in de graan- vaart, die nu de belangrijkste cate gorie van massavervoer van droge lading is geworden. Had deze ontwikkeling niet plaats gehad, dan zou tengevolge van de toegenomen vraag naar scheepsruimte voor droge lading hoogstwaarschijnlijk een te kort aan ruimte in de traditionele trampvaart zyn opgetreden. De vraag in deze sector was namelijk zo sterk toegenomen, dat vrijwel alle opgelegde tonnage, die nog enigszins economisch exploitabel was, in de vaart kon worden gebracht. Door het inzetten van tankers ver toonde ook het vrachtenpeil in de trampvaart slechts een bescheiden verbetering ten opzichte van 1960,t.w. 7 8% voor reischarters en bijna 13 voor timecharters. Hoewel deze stijging percentueel niet onaanzien lijk is, had zij in absolute cijfers, ge zien de lage vrachten waarop zij be trekking heeft, weinig te betekenen. De verbetering werd bovendien veelal teniet gedaan door de sterke kosten stijging. DISCRIMINATIE De vlag-discriminatie is opnieuw toegenomen. Concurrentie-vervalsing wordt ook geconstateerd In de verschillende maatregelen, die in een toenemend aantal landen ten gunste van de eigen vloot worden getroffen. In Ita lië ging scheepvaart en scheepsbouw profiteren van subsidies. Binnenkort zal dat ook gebeuren in West-Duits- land, waar de plannen al in een ver gevorderd stadium zijn. Vele landen kennen voorts hun scheepvaart be langrijke fiscale voordelen toe: o.a. Groot-Brittannië met zyn 40 in vesteringsaftrek, die met belasting vrijdom in de goedkope-vlag-landen kan worden gelijk gesteld. Vooral ten opzichte van dit laatste steekt de situatie in Nederland zeer sterk af. In dit verband wordt het voor de Nederlandse reders teleur stellend genoemd dat op 31 decem ber a.s. de reeds eerder in het voor uitzicht gestelde beëindiging van de extra investeringsaftrek voor sche pen, die gebruikt worden in het in ternationale verkeer, een feit wordt. VERBETERING MOGELIJK Resumerend wordt gesteld dat een aanzienlijke verbetering in de scheepvaartconjunctuur zou kunnen worden tegemoet gezien, indien de moeilijkheden in de tankvaart ver dwijnen. De vernieuwing van de vloot zal bij terugkeer van gunstiger ver houdingen voor de Nederlandse koopvaardij goede resultaten hebben. Reeds kan worden geconstateerd dat het in de huidige scherpe concur rentieverhoudingen mogelyk is om met moderne schepen deze concur rentie met succes te blijven voeren. Van groot belang wordt echter ge acht in hoeverre de overheid bereid zal zijn aan de wensen van de Ne derlandse scheepvaart op fiscaal ge bied tegemoet te komen. Straaljager stort neer in reservaat Eerste luitenant-vlieger P. C. Bon tekoe uit Enschede, 29 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen, heeft gistermiddag een hachelijk avontuur meegemaakt, dat gelukkig alleen ma teriële schade heeft gekost. Zoals wy gisteren nog in een ge deelte van onze oplage konden be richten moest de vlieger vijf voor twee zijn F 86 K Sabre-straaljager waarmede hij van de vliegbasis Twente was opgestegen, in de lucht verlaten in verband met een motor storing. De piloot vertrouwde niet vergeefs op zijn schietstoel en land de veilig bij Hardenberg in de noord oost-hoek van Overijssel. Het toestel zeilde onbemand door en stortte ten slotte neer in het natuurreservaat Lemelerberg tussen Ommen en Den Ham, waar het geen persoonlijke on gelukken veroorzaakte. Advertentie WANNEER U in de in koopt, is WAARDE EN ONTWAARDING (Van onze t.v.-medew.rker) Er zyn van die programma's, welke tijd behoeven om hun vorm te vin den. Daartoe behoort de Kring, ge ënt op een idee van de journalist- balletomaan Con Nicolai, dat gerui me tijd nodig had om van de grond te komen. De gesprekspartners moesten op el kaar inschieten en vanzelfsprekend is het ene onderwerp inspirerender dan het andere. Gisteren ging het over éen van onze nationale, speciaal hoofdstedelijke instituten, de opvoe ring aan het begin van elk jaar van *nveneniif ZWITSERSE HORLOGES I PLESSEN 5 iVlEiPLEJN 50 - TEL. 33348 Commissie toont zich ongerust (Van onze Brusselse correspondent) In de ministerraad van de EEG, Europese Economische Gemeenschap, die maar steeds voort vergadert over de landbouwproblemen, is de stem van 40 miljoen boeren uit de zes lan den hoorbaar geworden. Een krach tig geluid, dat thans onverwijlde maatregelen eist, dat uitstel verwerpt en dat de ministers eraan herinnerde, dat zij het economische lot van Euro pa meer of minder in hun handen hebben. Woordvoerder van die 40 miljoen was die kleine, potige, zwartogige Fransman, zelf herenboer en socialis tisch minister van Landbouw in het laatste ministerie van de Vierde Re publiek: Boscary-Monservin. Hij is voorzitter van de landbouwcommis- sie van het Europese parlement. Die was in Brussel bijeengekomen voor een zitting van enige dagen. Als eerste punt van de agenda heeft- men een resolutie behandeld, waarin de commissie (die, zoals haar voor zitter zegt. als gevolg van het feit dat de leden uit nationale parlementen afkomstig zyn, de 40 miljoen boeren uit de EEG-landen vertegenwoordigt) de ministers op hun verantwoorde lijkheid willen wyzen. De commissie, zo st-aat in de resolutie, vindt het on begrijpelijk dat er niet eerder con crete beslissingen werden genomen om het onmisbare akkoord tussen de Zes tot stand te brengen. Zij is daar ongerust over en zij vraagt de mi nisters blijk te geven van werkelijke eensgezindheid. De technische zijde is het werk van experts, de ministers moeten thans de politieke beslissin gen durven nemen. Temeer, waar het Europese parlement zich reeds twee jaar met de vraagstukken, welke thans worden behandeld, heeft bezig gehouden. „Spijkerschrift' Dat alles heeft de heer Boscary- Monservin, die spreekt met een stem, welke een geestig functionaris van het Europese parlement karakteri seerde als „gesproken spijkerschrift" tegenover de journalisten uiteenge zet en daarna is hy een verdieping hoger geklommen in het congressen- paleis, waar hy aan staatssecretaris Müller-Armack, de Duitse voorzitter van de ministerraad, deze resolutie overhandigd. De ministers, die juist weer een dag van moeizaam vergaderen ach ter de rug hadden, schenen er niet bijster van onder de indruk, zoals bijna «nooit- iets, dat van het Europe se parlement komt, veel gehoor vindt bij de EEG-ministerraad of zelfs bij de uitvoerende commissie. De mi nisterraad heeft zich overigens juist nu weinig te verwijten, want men heeft zich weer voetje voor voetje door een aantal problemen heenge- werkt. Vondel's Gysbrecht in de Stads schouwburg. Zakt men weg in rus tige verveling, aait men hem het graf in een bonmot van gastheer Gom- perts is het een opgepepte oude dame of een declamatorium? Daar over werd rustig, vriendschappelijk, soms spits, maar met een goede por tie deskundigheid gedelibereerd. Dat gebeurt dan niet alleen tot eigen ge noegen, maar met iets meer dan één oog op de kijker. Tot zover over hetgeen genoemd werd „de eenvoudige held uit de moe rassen rond Amsterdam." Dat alles was niettemin van waarde. De devaluatie van het chanson, het liedje, het nummer, had eerder op de avond plaats gevonden en wel in „Nieuwe oogst", die we hoofdzakelijk een misoogst vonden. Er werd met een onverantwoordelijk gemak ge sproken over veelbelovende carrières alsof het niks was (en dat bleek dan herhaaldelijk treffend juist, want het was dikwijls niks). Aan de presentatie was onvoldoende zorg besteed, de re gie leek aan een beginneling te zijn toevertrouwd. Er was een enkele uit schieter zoals de reeds ervaren Anne ke Grönloh hoe men over het gen re denken moge maar daar was dan ook direct sprake van lacht u niet van roem. alsof het een No belprijs betrof. Het geheel had de duidelijke tendens smaakbedervend te werken, doordat kennelyk te lage maatstaven hadden moeten helpen om de tijd te vullen. Televizier was ook al niet om over naar huis te schrijven. Indien men over de souvenirindustrie iets pittigs zeggen wil, moet de interviewer zich bepaald het recht voorbehouden het woord Kitsch in alle toonaarden te vervoegen en niet uit misplaatste vriendelijkheden gaan meepraten. In Sportpanorama werd veel ge praat en enig fraai schaatswerk ge toond. De film, die werd ingelast toonde een paar jonge negers, die zich geruime tijd verheugd toonden, dat hun resp. pa's zoveel geld hadden om hen te laten studeren, althans naar een universiteitstad te sturen. Daar misbruikten zy hun tijd met het opgeprikt zitten grinneken in een nachtclub. VRIJDAG 12 JANUARI Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met „Het prieel". 20.15 uur. ZATERDAG 13 JANUARI Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met „Arme Bitos". 20.15 uur. ZONDAG 14 JANUARI Kon. Schouwburg. Haagsche Come- dle met „Hendrik XV". 14 uur. „Vic toria" 20.15 uur. MAANDAG 15 JANUARI Gebouw voor K. en W. Sleeswyks Revue. 20 uur. DINSDAG 16 JANUARI Kon. Schouwburg. Rott. Toneel met „Koning Oldipous". 20.15 uur. Gebouw voor K. en W. Sleeswijks Revue. 20 uur. BINNENLAND Met Ingang van 1 Januari is prof. dr. J. H. de Boer uit Geleen benoemd tot voorzitter van de wetenschappelijke adviesraad voor kernenergie. Prof de Boer is adviseur van de hoofddirectie der Staatsmijnen. Het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel vertrekt 13 Januari voor zijn tweede tournee in de V.S. en Canada. Het koor zal in 30 steden optreden. De 9-Jarlge Ferdinand Leonardus Hoeksma, gewoond hebbende in de Heggelostraat in Den Haag, is gister middag om het leven gekomen. HIJ was op een trekker met op legger geklommen die met een bull dozer geladen werd. Toen de trekker wilde wegrijden viel de Jongen van de oplegger. HIJ kwam terecht tussen het achterste gedeelte van de laadbak en de acht-wiellge achteras. Hy was op slag dood. De trekker werd bestuurd door een 32-Jarige chauffeur uit Lel den. Op het voordek van de Zweedse tanker „Soya Maria", die in de eerste petroleumhaven te Rotterdam lag, werd gisteren een van de opvarenden, de 18-jarige mess-roombediende B. L. Eriksson, dood aangetroffen. De Jon gen had een vtIJ ernstige wond aan de schedel. Aangenomen wordt, dat hij is gestruikeld en tegen de scherpe rand van de maststoel is gevallen. De minister van Buitenlandse Zaken. mr. J M. A. H. Luns zal in het komende weekeind een prlvé-bezoek aan Genève brengen. Tot voorzitter van het bestuur van de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort is benoemd dr. C. J. Schuurman, psychiater te Amsterdam. De afgetreden voorzitter, prof. mr. C. A. van Peursen, hoogleraar te Leiden, blijft lid van de raad van bewindvoerders en lid van het cura torium van de school. BUITENLAND In de Braziliaanse staat Pernam- buco heeft een geoloog een skelet ont dekt van een reuzenreptlel. dat onge veer vlermlljoen Jaar geleden moet hebben geleefd De premier van Denemarken en mevrouw Kampmann zijn gisteren voor een officieel bezoek in Israël aange komen. De Jordaanse afgevaardigde bij de VN, dr. Fawzl Moelki, is gisteren na een langdurige ziekte in een New- yorks ziekenhuis overleden. Dr. Moel ki, die ook premier van zijn land is geweest, was 51 jaar. De Mongoolse ambassadeur in Polen, en drie andere personen, de ambassade-chauffeur en twee Poolse ingenieurs, zijn volgens een bericht van Radio-Warschau bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Italië en Marokko hebben beslo ten, hun economische, culturele en technische samenwerking uit te brei den. In een desbetreffend communi qué dat is uitgegeven na een officieel bezoek van vier dagen van de Ita liaanse premier aan Marokko, wordt met voldoening gewezen op de concrete resultaten van de samenwerking tussen beide landen. Kolonel Von Hinckeldey. die in december is gearresteerd wegens spio nage. is gisteren voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hinckeldey wordt er van beschuldigd aan generaal Feuch- tinger. die voor de Sowjetrussische Inlichtingendienst werkte, militaire gegevens te hebben verschaft. In Cairo is bekendgemaakt dat beslag gelegd is op de bezittingen van vijf maatschappijen en 29 particulie ren. Het aantal op last van de Egyp tische regering uitgevoerde beslagleg gingen is hiermee sinds oktober 1961 tot bijna duizend gestegen. Het Perzische kabinet heeft een wet op de landhervorming goedge keurd. Het besluit is ter onderteke ning aan de Sjah voorgelegd. In de wet wordt de verdeling geëist van landgoederen van eigenaren, die meer dan één dorp bezitten en de verkoop van deze gronden aan boeren. Als eerste luchtvaartmaatschap pij heeft de TCA (Air Canada) bij de Douglas-fabrieken een order geplaatst van circa 30 miljoen Amerikaanse dol lars voor vier DC-8f straalvliegtuigen, die volgend jaar zullen worden afge leverd. Dit nieuwe type van de DC-8. een gecombineerd vracht/passagiers vliegtuig. zal in staat zijn om 41 ton betalende lading te vervoeren over een afstand van ruim 11.000 km met een snelheid van 920 km per uur. Van de tien vermisten van de bemanning van de Franse treiler ..Michel et Manu", die bij Brest op de rotsen is geslagen, zijn drie lijken aangespoeld en twee andere opgepikt. Zoals gemeld wisten drie man met een reddingboot aan land te komen. De Westduitse minister voor Economische Samenwerking. Walter Scheel, zal tot onderminister van Buitenlandse Zaken worden benoemd. De functie werd tot dusver door Von Merkatz van de christen-democratische partij bekleed. De FDP had tijdens de onderhandelingen over de kabinets formatie invloed op de buitenlandse politiek verlangd. Scheel Is lid van de FDP. Masinde Moeliro, plaatsvervan gend leider van de Afrikaanse Demo cratische Unie van Kenia en minister van Handel heeft zijn voornemens be kendgemaakt een christen-democra tische beweging in Kenia op te rich ten. Naar verluidt zou hij niet van plan zijn een politieke partij te stich ten, doch gaan zijn plannen meer in de richting van een beweging met geestelijke invloed. Moeliro verklaarde, dat hij besprekingen wenst met rooms- katholieke en Anglicaanse bisschoppen. Hij achtte de infiltratie van het com munisme een grote dreiging voor Kenia. Volgens een Indiase bekendma king heeft negentig procent van de voormalige ambtenaren van het Por tugese bestuur in Goa een verklaring van trouw aan India getekend. Onder hen zou zich de secretaris-generaal van het gebied, dr. Abel Colasso, be vinden. Gisteren is in New York een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen een deelnemer aan een Amerikaanse tele- visie-quiz-pro'gram.ma. Charles van Doren. Hij was niet verschenen voor de rechtbank, die een aanklacht wegens meineed tegen hem behandelde. Van Doren won enige tijd geleden 129.000 dollar in een quizprogramma, doch bekende later vóór de uitzending de antwoorden op de vragen, die hem ge steld zouden worden, te hebben ont vangen. Deze zaak zal volgende week voorkomen. Het arrestatiebevel werd tot deze datum ter zijde gelegd. Tengevolge van een ontploffing zijn gisteravond ln een mijn bij Car- terville. ln de Amerikaanse staat Illi nois, elf mijnwerkers van de buiten wereld afgesneden. WOENSDAG 17 JANUARI Kon. Schouwburg. Nederlandsche Comedle met Caroline". 20.15 uur. DONDERDAG 18 JANUARI TENTOONSTELLINGEN Gemeentemuseum. Die Haghe, dorp der dorpen. Franz Llszt en zijn tijd. BIOSCOPEN Apollo. Het laatste salvo. 14 jr. Dag. 12.15, 2.30, 4.45, 7 en 9.15. Asta. De immorelen. 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 1.30, 4, 7 en 9.15 uur. Bijou. Een vrouw ls een vrouw. 18 jr. Dag. 2, 7.15 en 9.30 uur; zond. 2, 4.15, 7.15 en 9.30. Camera. Der letzte Zeuge. 18 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Capitol. Zij sneuvelden niet tevergeefs. 14 Jr. Dag. 2 en 8 uur; zat. 2, 6.30 en 9.15 uur; zond. 4, 6.30 en 9.15 uur. City. De musketier van de koning. 14 Jr. Dag. 2.30. 6 45 en 9.15 uur; zat. en zond. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Corso. Voor wie de klok luidt. 18 Jr. Dag. 2.15 en 8.15 uur; zat. en zond. 2.15, 6.30 en 9.15 uur. Du Midi. Paris Holiday. A.l. Dag. 2.30 en 8.15 uur; zat. 2.30, 7 en 9.30 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.30 uur. Flora. Texas onder terreur. 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Hollywood. Hey, let's twist. 14 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zat. en zond. 2.30, 4.30. 7 en 9.15 uur. Kriterion. Vrljgezellenflat. A.l. Dag. 2.15, 7 en 9.15 uur; zat. en zond. 1.45, 4, 7 en 9.15 uur. Metropole Tuschinski. Oordeel te Neu renberg. 14 Jr. Dag. 2 en 8 uur. Musica. Vergeef hun deze zonden. 18 Jr. Dag. 2.15 en 8 uur; zat. 8; zond. 3. 7 en 9.30 uur. Odeon. De kanonnen van Navarone. 14 Jr. Dag. 2 en 8 uur. Olympia. Voetstappen in de nacht. 14 jr. Dag. 2 en 8 uur; zond. 2, 5 en 8 uur. Passage. Don Camillo op de barricade. A.l. Dag. 2.30. 6.45 en 9.15 uur; zond. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt. Kapo. 18 Jr. Dag. 8; zat. 6.45, en 9.15 uur; zond. 4. 6.45 en 9.15 uur. Rex. Viridlana. 18 Jr. Dag. 9.30. 11.30, 1.30. 3.30. 5.30. 7.30 en 9.30 uur; zond. vanaf 1.30 uur. Roxy. De vijand in de schaduw. 14 jr. Dag. 2 30. 7 en 9.15 uur; zat. en zond. 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Seinpost. Het mes. 18 Jr. Dag. 2.15 en 8.15 uur; zond. 2.15, 5 en 8.15 uur. Thalia. Legioenen van de Nijl. 14 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zat. 3. 5, 7 en 9.15 uur. De Uitkijk, 't Tikkeltje diefstal. Al. Dag. 2. 7 en 9.15 uur; zat. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. West-End. Stalag 17. 14 Jr. Dag. 2.15 en 8.15 uur; zat. 2.15, 6 45 en 9.15 uur; zond. 1.30, 3.45, 6.45 en 9.15 uur. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Is raëlische volksliederen en -dansen. 18.50 Sociaal perspectief, praatje. 19 00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Strijkkwart. 23.30 Nobelprijswinnaars in vertaling (V). lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Eventueel act. 18.20 Gram. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. muz. en Het Vogelkwartier, hoorspel. 20.00 Nws. 20.05 Pianorecital. 20.55 Doe het zelf, hoorsp. 21.45 Vocaal sextet. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act'. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Me mo. 20.30 Filmbespr. 20.55 Martine, toneelstuk. 22.30 Dagsluiting. DONDERDAG Gulden Vlies: Gespreksavond Baha'i Wereldgeloof. 8.15 uur nam. Hogewoerd 175: Dienstvergadering Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Veron. 8 uur n.m. Schouwburg: K. en O. Hoofdstad operette „Das Dreimadlerhaus". 8 uur nam. StadsgehoorzaalConcert Leldsche Kunstkring voor Allen. Soliste Hans Richter - Haaser. 8 uur nam. VRIJDAG De Kleine Burcht: Uitslag tuin wed strijd „Onze Tuin". 8 uur nam. Doelenkazerne: Ver. Ex-politieke ge vangenen uit de bezettingsjaren. Spreekster ir. T. de Boer over „De ge schiedenis van het glas". 8 uur nam. Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst, 8. uur n.m. Oosterkerkstraat 11: Leldsche Onder wijsinstellingen. Spr. dr. Ph. J. Wln- demuller over „Radlo-actlvitelt gezien uit het Gezondheidsoogpunt". 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdcon- cert Mij. voor Toonkunst. Wiener so listen. 2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): 2de concert Mij. voor Toonkunst Wiener Solisten. 8 uur nam. Wijkgebouw Hoflaan: Kath. Vrou wenbeweging St.-Antoniusparochie. 8 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwljgerkerk) Spr. ds. W. Harkema van Den Haag. 8 uur n.m. ZATERDAG Den Burcht: Feestavond padvinders- groep „Waingunga". 7.30 uur n.m. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10- 10.30 uur, Bijbelstudie; 10.30-11.30 uur prediking ds. K. C. van Oossanen; 11.30-12 uur H. Avondmaal. Restaurant Van der Heijden: Nieuw jaarsvisite „Ons Grunnegerlaand". 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal)Feest avond Personeelsver. N.V. Zaalberg. 8 uur n.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG StadsgehoorzaalPrijsuitreiking Vebo. 8 uur n.m. Oegstgeest. Zijzaal W. de ZwiJ- gerkerk: Commissie Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. Spr. dr. C. Sanders. Onderwerp: Afstand tussen de genera ties. 8 uur n.m. DINSDAG Gebouw voor Chr. Belangen. Forum avond Leidse Chr. Besturenbond. 8 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Uit voering Leidsch Politie Muziekgezel schap. 8 uur n.m. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Academie (trappenhuis): Tentoon stelling werk van Jan Schlechter onder auspiciën van L.A.K. (geopend tot 15 Januari) Boerhaavezalen (Caeciliastr.)Ten toonstelling Fotogroep „Rupture". 2- 5 en 8-10 uur n.m. (tot 13 Jan.). De Lakenhal. Tentoonstelling 80 jaar tram. Werkdagen 10-4 uur, zon dags 1-4 uur (t.e.m. 18 januari). Lakenhal: Tentoonstelling „Jonge kunst uit Amsterdam" (tot 21 Jan.). Werkd. 10-4 uur; 's zondags 1-4 uur n.m. Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Museum voor Volkenkunde. Tentoon stelling Japanse prenten Dag. van 9 uur v.m —5 uur n.m.; zondag vaD 1—5 uur n.m (t/m 31 lanuarl) Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, V d Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen ln Egypte" (tot 25 februari). BIOSCOPEN Trianon: „De kanonnen van Nava rone" 14 Jaar. Dag.: 2 en 7.30 uur; zondag: 2. 5 en 8 uur. Luxor: „Van de brug af gezien." 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „Het oog van de duivel". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Nonnen voor het vuurpelo ton". 14 Jaar. Dag.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Voor de Jeugd vrijdag, zaterdag en zondag 2.30 uur „Drie Jongens en een hond". Lido: „Eddie op leven en d^od" 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: .2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex: „De mvsterleuze planeet". 14 Jr. Werkd.: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Der Stern von Santa Clara. Astra-Theater - Wassenaar Vrijdag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „G« vecht in de Rimboe". 14 Jaar Zon dag 7 en 9 15 uur. maandag en woensdag 8 uur „Ik heb gezondigd" 14 jaar. Donderdag 8 uur „Liefde, Dollars en Chanti". 14 Jaar. Zondag middag en woensdagmiddag half drie ..Stan Laurel en Oliver Hardy b(J de luchtbescherming" A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te l-eiden ls geopend voor spoed eisende gevallen: Zulder-npotheek Lammenschansweg 4, tel. 23553. B(J geen gelioor van l«\v huisarts ol specialist (of diens waarnemers), bei op dokterstelefoon 82222. VOOR VRIJDAG 12 JANUARI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en S.OB-ber. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Medi tatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. .40 V. d Jiuisvr. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Sopr. en plano. 11.45 V. oudere luisteraars. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Instr. septet. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Musette-muz. 13.40 Gram. 13.55 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 en 15.40 Gram. 15.45 Amus.muz. 16.15 Lathyrus en heide, praatje. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voordr. 17.20 Vicaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Harmonie-ork. 18.20 De hangmat. 18.50 Regeringsultz.Uitz. voor de middenstand. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Geestelijke liederen. 20.20 Gevar. progr. 21.20 Kon. Mil. kapel. 21.50 Gram. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld, lezingen. 23.40 Kamer- ork. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht. praat- Je. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters 11.15 Strijkkwart. en piano. 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. v. d. landbouw. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Sopr., altblokfluit en klavecimbel. 14.30 Lit teraire progr. 14.50 Kamerkoor. 15.05 Gevar. progr. (herh.). VARA: 16.00 Muzikale lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.50 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V. d. kind. 19.10 Meisjeskoor en piano. VPRO: 19.30 Gram. 19.50 Dadrompraatje. 20.00 Nws. 20.05 Vrede in onze wereld?, le zing. 20 20 In de schaduw van het Delta-plan, documentaire. 20.50 We reld in beweging, lezing. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.30 Droge aarde, hete vlakten en de handen der Goden be spelen de mensen, klankb. over India. 22.00 Instr. trio. 22.15 Buitenl. week- overz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Het kinderloze huwelijk, gespr. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Strijkkwart. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 18-20 uur) I: Peter Tsjaikowsky „Eugene One- gin" (le bedrijf): Lyrisch drama in 3 bedrijven naar Alexander Puschkin. Plaats en tijd van handeling: Deels op een landgoed, deels in St.-Petersburg pl.m. 1820. Uitvoerenden: Mira Vershevlch. mez zo-sopraan als Larina, landelgenares, Valeria Heybalova, sopraan als Tatya- na, Biserka Tzveych. mezzo-sopraan, als Olga. haar dochters: Melanie Bu- garinovich, mezzo-sopraan, als Filipye- vna. verzorgster, Dushan Popovich, ba riton. als Eugene Onegin; Drago Startz tenor, als Lensky; Miro Changalovich, bas. als Vorst Gremin; Alexander Vese- linovich, bas, als Kapitein Trlfon Pe- trovich; Ilya Gligorievich, bas, als Sa- retzky; Stepan Andrashevich. tenor, als Triquet, een Fransman. Koor en Or kest van de Nationale Opera te Bel grado. Dirigent: Oscar Danon. II: Igor Strawinsky "l'Oiseau de Feu" (Ballet). Orchestre de la Suisse Romande o.l.v. Ernest Ansermet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverzlcht. VARA: 20.20 Espresso. 21.00 TV-film. 21.25 Gevar. progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Radioportret. 12.30 Gram. 13.00 Lezing. 13.15 Vragenbeantw. 13.45 Me ded. 14.00 Nws. 14.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afgelopen week. 15 00 Gram. 15.30 Lichte muz. 16.00 Gevar. muz. 16.30 Klankb. 17.00 Ork. conc. 18.00 V. d. jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Zangrecital. 20.30 Lezing. 21.00 Ork. conc. (Om 21.27-21.42 Lezing). 22.30 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.30 Piano en viool. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dag boek. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Gevar. progr. 14.31 Licht progr. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.31 Muz. bij het werk. 17.15 Mrs Dale's dagb. 17.31 Uitsl. races. 17.34 Lichte muz. 18.31 Ber. en gevar. muz. 19.30 Nws. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.24 Sport. 20.31 Hoorsp. 21.00 Gevar. muz. 21.31 Discussie. 22.15 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Ouderw. dansmuz. 0.31 Orgelspel. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Pianomuz. 13.00 Nws. 13.15 Opera- en balletmuz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.45 Don Pasquale, opera. 21.45 Nws. 23.20 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.00 Gram. 14.10 Kamermuz. 15.00 Klass. m,uz. 18.30 Nwe gram. 19.00 Nws. 19.20 Hoorsp. 20.00 La Venus d'Ille, opera. 21.20 Dlafoirus 60. opera. 23.10 Kamer muz. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Lichte muz. 16.00 Beursber. 16.06 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Liederen. 18.10 Voordr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. I. d. pauze: De zeven kun sten. 21.35 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Belgische muz. 15.03 Lichte muz. 17.00 Nws. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ka mermuz. 22.15 Chansons. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhag. Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca wind 6 c B CM regen zzw 12 3 5 regen zzw 18 4 9 regen zzw 14 4 6 regen zzw 12 5 6 regen z 12 2 6 regen z 8 3 4 regen zzw 9 4 5 reeen zzw 12 4 5 regen zzw 13 5 6 sneeuw z 4 -1 0.1 regen zzw 6 1 4 geh. bew. zo 2 0 5 onbewolkt zzo 7 2 3 onbewolkt z 2 1 15 half bew. zzw 16 7 7 regen zzw 12 6 11 regen zzw 9 4 2 regen w 14 8 1 geh bew zzw 4 11 4 regen w.stil 5 3 geh bew nnw 6 6 2 zwaar bew zzo 6 2 0.3 geh. bew. zw 10 3 1 geh. bew. w 2 0 0.3 regen zzo 4 1 1 regen w 4 6 12 motregen n 2 -1 1 geh bew o zo 4 -2 0 bew w 4 -4 0 onbewolkt ono 2 -2 0 zwaar bew. no 2 4 0 onbewolkt w.stil 12 half bew. ono 3 6 9 geh bew wzw 8 9 0 nalf bew. wzw 3 12 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2