FLN wil vrede sluiten „voor het te laat is" Amerika probeert nog partijen te verzoenen LAWINE IN PERU: 3000 a 4000 DODEN Soebandrio blijft fel en levert kritiek MORGEN ROUWEN DE SPOORWEGEN GIZENGA BLIJFT IN STANLEYST4D Groeiende vrees voor staatsgreep OAS UIT ALGERIJNS COMMUNIQUE BLIJKT: Alphenaar in Duitsland verongelukt Rond Niemv-Guinea WEERBERICHT Kind uit trein gevallen Plan van V.S.: VN-,,kabinet'' (9ud ïeuws Opgericht 1 maart 1860 A DONDERDAG 11 JANUARI 1962 No. 305SÖ LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR ^EIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal: f 2.55 per maand: f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Niet alleen in Frankrijk wordt de vrees voor een staatsgreep door de verboden geheime legerorganisatie OAS steeds groter, ook in FLN-kringen schijnt men er beducht voor te zijn dat de Franse staatszaken een verkeerde wending gaan nemen. De Al gerijnse rebellenregering heeft tenminste gisteren een communi qué uitgegeven, waaruit men kan opmaken dat zij een vredes verdrag wil sluiten „voor het te laat is". Na een langdurig beraad in de Marokkaanse stad Moha- media heeft de FLN-regering zich voor 'n spoedig einde van de Algerijnse oorlog langs de weg yan onderhandelingen uit gesproken. De rebellenregering verklaart het uur van de vrede te willen verhaasten en toont nadrukkelijk begrip voor de be langen van Frankrijk en de Fransen in Algerije. Ook wordt net beginsel van het zelfbeschikkingsrecht waaraan Frankrijk forméel nog altijd wil blij ven vasthouden bij de procedure ter verkrijging van de Algerijnse onaf hankelijkheid als richtlijn aan vaard. De FLN waarschuwt de Fran sen voor de misdadige acties van ko lonialistische groepen lees: de OAS die Frankrijk en Algerije in een bloedig avontuur pogen te storten. Het Algerijnse communiqué is in Parijs met betrekkelijke voldoening ontvangen. De FLN heeft duidelijk getoond de verantwoordelijkheid voor een definitieve mislukking van het overleg niet op zich te villen nemen. De scherpe bewoordingen waarmee de Algerijnse opstandelingenregering de OAS-activiteiten aan de kaak stelt, bevatten evenwel indirect een onmiskenbare beschuldiging aan het adres van Parijs, dat op deze ma nier bij voorbaai aansprakelijk wordt gesteld voor het voortduren van de oorlog en het uitblijven van een overeenkomst. De Franse regering heeft zich gis teren onder voorzitterschap van ge neraal De Gaulle opnieuw bezig ge- Liibke naar Afrika De Westduitse Bondspresident Hein- rich Lübke is gisteren voor zijn aan gekondigde officiële bezoeken aan Liberië, Guinea en Senegal vertrok ken. Toen zijn vliegtuig in Madrid een tussenlanding maakte voor tanken werd Lübke door de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Castiella en andere leden van het kabinet be groet. Generaal Franco was niet naar het vliegveld gekomen omdat het hier geen officieel bezoek aan Spanje gold. houden met de OAS. Het is nu wel zeker, dat de omvangrijke bewegin gen van politietroepen in de nacht van vrijdag op zaterdag in heel Frankrijk hun voornaamste oorzaak vonden in de vrees dat de neo-nazi's een nieuwe putsch wilden onderne men. Koudeburgeroorlog Ofschoon de regering met dat ge vaar permanent rekening moet blij ven houden, schijnt de heersende op vatting in officiëe kringen te Parijs toch te zijn dat de OAS in Frankrijk althans niet over de kracht en de aanhang beschikt om een greep naai de macht met enige kans op slagen te kunnen ondernemen. De opzet van Salan zou daarom nu eerder zijn om met aanslagen en moorden een voortdurende druk op de regering te blijven uitoefenen en onderwijl de publieke opinie te demoraliseren. Een soort koude burgeroorlog dus. waar door het land in een voortdurende staat van alarm wordt gehouden. In Algerije zou de OAS uiteraard met meer kans op succes een opstand kunnen beginnen. Aan vele gebouwen in Algiers waren gisteren aanplak biljetten bevestigd, die de handteke ning van Salan dragen en waarin alle Algerijnen „gemobiliseerd" wor den. Tengevolge van gewelddaden zijn gisteren in Algerije twaalf personen, onder wie acht Europeanen, om het leven gekomen en 38 gewond. Prof. Duynstee acht zich beledigd Prof. mr. F. J. F. M. Duynstee heeft zo deelt hij mede giste ren aan de minister van Buitenland se Zaken mr. J. M. A. H. Luns ge schreven, dat hij vanwege de uitla tingen van de minister op 3 januari in de Tweede Kamer, zich niet langer ter beschikking kan stellen voor het lidmaatschap van de examencommis sie voor de buitenlandse dienst. Deze uitlatingen acht prof. Duynstee bele digend. Prof. Duynstee verklaart dat hfj hierbij doelt op de opmerking van minister Luns dat het Tweede Ka merlid Van de Wetering naar het oordeel van de regering zeer terecht heeft opgemerkt dat de buiten-par lementaire groeperingen „op zeer on nationale wijze de regering voor de voeten hebben gelopen". Dinsdag is in Duitsland op de Bun- desstrasse 30 van Friedrichhaven naar Bodensee de 23-jarige Joh. A. Weinberg uit de Havenstraat 10 te Alphen aan den Rijn, met zijn per sonenauto dodelijk verongelukt. De heer Weinberg was op weg naar Bodensee toen zijn wagen door de slippende aanhanger van een Duits wagenstel werd gegrepen. Hij moet onmiddellijk zyn gedood, de auto werd totaal vernield. Van Nederlandse zijde werd gisteren de diplomatieke activi teit op twee fronten vergroot in een poging om een vreedzame oplossing te vinden voor het geschil met Indonesië over Wes telijk Nieuw-Guinea. De Nederlandse vertegenwoordiger bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann, voerde voor de tweede maal in 48 uur besprekingen met de waarnemend secretaris-generaal Oe Thant. In Washing ton had de ambassadeur, dr. J. H. van Roijen, een onderhoud met de onderminister van Buitenlandse Zaken voor internationale organisaties, Harlan Cleveland, en de reizende ambassadeur, Averell Harriman. Beide besprekingen gingen in hoofdzaak over de Amerikaanse pogingen om Nederlanders en Indonesiërs samen te brengen onder de auspiciën van de V.N. f Minister Soebandrio verklaarde dat alle midde len kunnen worden gebruikt om Westelijk Nieuw-Guinea aan Nederland te ..ontrukken". Hij leverde heftige kritiek op de genen die beweren dat Indonesië niet tot een gevecht zou kunnen overgaan, omdat het land er eco nomisch zo slecht voor staat. ..Wij zullen een oplossing voor de kwestie-Nièuw-Guinea be werkstelligen, want dit vraagstuk vormt een uitdaging voor onze revolutie", aldus Soebandrio. NASOETION „WAAKZAAM De Indonesische minister van De fensie, generaal Nasoetion, heeft ver klaard dat de aanslag op president Soekarno door mensen die ervan be schuldigd worden „Nederlandse agenten" te zijn de „snelle verdrij- Kahart Mcezakkar, eens een der ving" van de Nederlanders uit Wes- j felste en hardnekkigste opstandelin- telijk Nieuw-Guinea van levensbe- geleiders in Indonesië, heeft de Indo- lang heeft gemaakt. nesische regering aangeboden om Hij gaf alle leden van de strijd- met zijn 8.000 man tellende aanhan- krachten bevel „waakzamer"te zijn gers de invasie in Nieuw-Guinea uit bij de bescherming van president i te voeren, aldus U.P.I. Soekarno. Kahar TYTnCT.nklfpr h „VELDTOCHT" De Indonesische luchtmacht heeft zes regionale commando's ingesteld, die volgens een officiële verklaring „een macht zullen vormen met vol doende vermogen voor de bevrijding van West-Irian". Leden van de persoonlijke staf van president Soekarno en hoofdambte naren zijn begonnen met een mili taire opleiding om eventueel te kun nen deelnemen aan een veldtocht tegen de Nederlanders in Nieuw-Gui nea. Zij zijn ondergebracht in een kamp. Onder hen bevinden zich het plaatsvervangende hoofd van de voorlichtingsdienst van Soekarno, mej. Diedit, en de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken, Ganis Harsono. OUD-STRIJDERS ONGERUST De Australische organisaties van oud-strijders hebben de secretaris neraal van de „World Veterans mededeling gedaan van hun onge rustheid over „de dreigende Indone sische agressie tegen Nieuw-Guinea". Zij vragen hem onverwijld een be roep te doen op de bij de WVF aan gesloten oudstrijdersbonden om ge zamenlijk te protesteren tegen deze bedreiging van de wereldvrede en om er bij hun regeringen op aan te drin gen, dat de VN aan deze bedreiging een einde zullen maken. De WVF bestaat uit 157 organisa ties van oud-strijders in 46 landen met tezamen 22 miljoen leden. In Nederland zijn daarbij aangesloten de Bondv an Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers, de Bond van oud strijders en dragers van het Mobili- satiekruis en de vereniging van oud onderofficieren van het Kon. Ned.- Ind. Leger „Madjoe". KONINGIN TERUG NAAR OOSTENRIJK H.M. de Koningin is vanmorgen om half negen per vliegtuig van Soester- berg vertrokken naar Lech (Oosten rijk) om zich bij haar gezin te voe gen. De Nederlandsche Spoorwegen hebben morgen aangewezen als algemene rouwdag, omdat op deze dag de meeste slachtoffers van de treinramp bij Woerden worden begraven. Van alle Rijks gebouwen en stations in Neder land zal de vlag halfstok worden gehesen. Tot en met zaterdag zullen de hoofdgebouwen van de Spoorwegen in Utrecht de vlag halfstok hebben. Vandaag zijn reeds negen slacht offers naar hun laatste rustplaats gedragen. Zij werden ter aarde be steld op begraafplaatsen in Utrecht. Rotterdam, Hilversum, Krimpen aan de IJssel. Grave en Amersfoort. Gis teren is men de gehele dag bezig geweest met de afvoer van de stof* felijke resten uit de Buurkerk in Utrecht. Om nalf tien 's avonds werd de laatste kist naar buiten gedra gen. Zoals bekend zal de N.S.-direc- tie op alle begrafenissen vertegen woordigd zijn voor zover de nabe staanden daar prijs op stellen. In Limburg zijn nagenoeg alle festiviteiten, verband houdende met de aanstaande carnavalsfeesten, op geschort tot latere data. Men acht het niet passend na de verschrikke lijke treinramp nu op uitbundige wij ze de carnavalstijd in te luiden, In de meeste plaatsen, waar een carnavalsvereniging is gevestigd stond voor deze week de uitroeping van de prins op het programma. De ze gebeurtenis gaat veelal met veel vertoon gepaard en de uitbundigheid is vaak nog groter dan in de car navalstijd zelf. De Kongolese vice-premier Gizenga blijft in Stanleystad, in de Oostprovincie. Dit heeft hij gisteren de regering in Leopold- stad meegedeeld. Het Kongolese parlement had de .erfgenaam van Loemoemba" gelast dadelijk naar Leopoldstad te komen. ,In een telegram aan premier Adoe- ederatton te Parus in een telegram ia zegt Gizenga. dat indien men hem beschuldigt van een gewone mis- MOEZAKKAR WIL INVASIE LEIDEN jaren als leider van de Daroel Islam in Celebes zeer fel tegen het bewind van Djakarta gestreden. Hij ijverde voor de vestiging van een streng Islamitische staat. In Celebes had men verwacht, dat president Soekarno tijdens zijn be zoek aan Celebes een ontmoeting zou hebben met Kahar Moezakkar, maar de Indonesische president vertrok uit Celbes zonder hen te ontmoeten. STEUN VAN CHINA Het persbureau Nieuw-Cina heeft gemeld dat de Chinese leiders Lioe Sjao Tsji en Tsjoe en Lai een bood schap hebben gestuurd aan president Soekarno van Indonesië waarin zü hem de hulp van China toezegden bij de pogingen Ned. Nieuw-Guinea in handen te krijgen. „In zijn rechtvaardige strijd voor de bevrijding van West-Iirian, kan het Indonesische volk rekenen op regering en volk van China voor alle steun en hulp die nodig zijn", heet het in de boodschap, waarin tevens sprake is van „bezorgde belangstel ling" naar aanleiding van de aanslag Kahar Moezakker heeft een tiental die op Soekarno is ondernomen RUIÏG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: storm tussen zuidwest en west, langzaam afnemend. Overi gens wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 JANUARI Zon op: 8.44 uur; onder: 16.52 uur; Maan op: 12.02 uur: onder: -.- uur Hoogwater te Katwijk te 7.37 en 20.01 uur; laagwater te 3.15 en 15.45 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Ambassadeur dr. J. H. van Roijen heeft in Washington de Olivier van Noort-medaille uit- gereikt aan de heer F. E. Wal ter voor diens hulp aan Neder landse emigranten. OUDSTE TWEELING OVERLEDEN Vannacht omstreeks twee uur is op 94-jarige leeftijd overleden de heer Jan Bleek. In 1958 stonden de heer Jan Bleek en zijn broer Cor nells Bleek, die op 91-jarige leeftijd in Alkmaar overleed, bekend als de oudste tweeling van Nederland. De heer Jan Bleek, bekleedde op 94-jarige leeftijd nog tal van be stuursfuncties in vele verenigingen. In de afgelopen nacht heeft zich in de Zuidamerikaanse staat Peru een geweldige aardverschuiving voorgedaan. Het dorp Huaras, dat 280 kilometer ten noord-noordwesten van de hoofd stad Lima ligt en twaalfduizend zielen telt, zou tezamen met en kele andere, kleinere dorpen door een geweldige lawine zijn ge troffen. Naar men vreest zijn drie- tot vierduizend mensen om het leven gekomen. De telefoonverbindingen met het rampgebied zijn verbroken,' waardoor het uiterst moeilijk is een juist beeld van de ramp te krijgen. De aardverschuiving deed zich voor op de berg Huascaran in de Andes over een breedte van een kilo meter en verwoestte alles op haar weg. Het water in de Santa is met negen meter gestegen. Het ministerie van Gezondheid heeft onmiddellijk reddingsploegen en medicamenten naar de plaats van de ramp gezonden. Het leger heeft de genie opgeroepen. Het elfjarige jongetje R. G. Boer uit Hoogezand is gistermiddag om half vijf op het baanvak Groningen— Nieuwerschans nabij het Foxhol- stermeer onder de gemeente Hooge zand—Sappemeer uit de trein ge vallen. De trein reed in de richting Nieuwerschans. Het kind werd met ernstige verwon dingen naar het Academisch Zie- daad of het een of andere vergrijp, men een beroep moet doen op ge rechtelijke autoriteiten en niet op het parlement. Gizenga zegt verder in zijn tele gram naar Leopoldstad te zullen te rugkeren zodra het besluit dat het parlement in september over Katan ga heeft genomen .(om met eigen middelen een einde te maken aan de Katangese afscheiding), geheel en te goedertrouw is uitgevoerd. Zoals be kend wil het Kongolese parlement Gizenga horen over beschuldigingen van activiteit die gericht is op af scheiding van de Oostprovincie. De voorzitter van de Tweede Ka mer, Kasongo, heeft na ontvangst van Gizenga's telegram in Leopold stad de vice-premier meegedeeld dat het besluit van het parlement on verminderd van kracht blijft. In een rapport aan de Veiligheids raad over de toestand in Katanga heeft Sture Linner, de vertegenwoor diger van de Verenigde Naties in Kongo, gisteren verklaard, dat de onzekere militaire toestand in Ka- tanga voor een groot deel kan wor den toegeschreven aan de activietei- ten van niet-Kongolese elementen. De kern van deze groep is, aldus Linner, nog vrij in haar bewegin gen. omdat zij aan de VN-strijd- krachten heeft weten te ontkomen. Volgens zekere inlichtingen zou een groep van 38 huurlingen, samenge steld door twee Fransen en onder lei ding van een Franse kolonel de spil van de Katangese militaire operaties in december zijn geweest. Koningin Juliana heeft giste- ren verscheidene ziekenhuizen bezocht waar gewonden van het spoorwegongeluk bij Woerden zijn opgenomen. De Koningin bij de gewonde sergeant Groene- wold uit Zuidlaren in het mili taire hospitaal Oog in Al te Utrecht. Sergeant Groenewold zat in de eerste coupé van de trein uit Leeuwarden en werd bij de botsing uit een raam geslin- gecd. Nieuw pokkengeval in West-Duitslaiul Een kleine eenheid Westduit-se mi litairen, die zich, in verband met oefeningen, in het legerkamp te Aulenbach, nabij Baumholder, in de Rijnpalts, bevond, is in quarantaine geplaatst, nadat zich bij een twintig jarige soldaat ziekteverschijnselen hadden geopenbaard, die aan pokken deden denken. De soldaat was enige tijd geleden van verlof teruggekeerd. Er is niet gemeld waar hij dit verlof had doorgebracht. Ook enige burgerarbeiders, die in het kamp te werk waren gesteld, mo gen dit voorlopig niet verlaten. In Oberhausen zijn gisteren drie mensen als voorzorgsmaatregel in quarantaine geplaatst. Dit drietal heeft tussen de kerstdagen en nieuw jaar contact gehad met de inwo ner van Düsseldorf, die te Schaff- hausen pokken bleek te hebben. kenhuis in Groningen overgebracht waar het kort na aankomst is over leden. ^e trein had een half uur vertraging. Over de oorzaak van het ongeval is niets bekend. De sluiting van de deur wn - in orde, zo delen de N.S. mede. Vandaag zijn in Washington tus sen Amerikaanse en Britse functio narissen besprekingen begonnen ter versterking van de uitvoerende macht der Verenigde Naties bij internatio nale geschillen.. De Verenigde Staten willen de secretaris-generaal van de volkerenorganisatie een „kabinet" van raadgevers geven, die gesteund worden door staten, die in elke ge geven situatie de VNoperaties mate riële en financiële steun zullen ver lenen. Volgens de Amerikaanse visie zou den de Verenigde Naties kunnen worden versterkt zonder dat een wijziging van het Handvest noodza kelijk is. In een eventueel hervormingsplan zou een functionaris worden benoemd die in het „kabinet" de bevoegdhe den van een minister van Financiën zou krijgen, voornamelijk om con trole op de tijdige betaling van de lidmaatschapsgelden uit te oefenen. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Januari 1862: Een rijk heer in Drenthe had, zijn vrouw op Nieuw jaarsdag een dozijn paar gla cé-handschoenen ten ge schenke gegeven. De dame smeet de handschoenen ech ter in het vuur omdat het cadeau haar te gering was. Het bleek echter dat in ieder paar een bankbiljet van 100 ivas gewikkeld. Een dure lief hebberij. Gedurende het jaar 1861 zijn binnen deze gemeente geboren 752 zoons en 753 dochters, tezamen 1505 kin deren; overleden van het mannelijk geslacht 506van het vrouwelijk geslacht 519, tezamen 1925. Gehuwd 338 paren en ingeschreven ééne echtscheiding.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1