West-Duiisland koopt meer Engelse wapens Yandaag daveren treinen ■weer langs de rampplaats Vier doelen sia aanslag president Soekarno Noorcl-Rliodesië zendt 27 huurlingen terug Het werd Koningin te machtig in de dodenkapel in Woerden Geslaagd onderhoud Adenauer-Macmillan OFFICIËLE DODENAANTAL BEDRAAGT 91 Trieste tocht WEERBERICHT 27 gewonden10 arrestaties Frcns-Tiïnesisch gesprek begint maandag in Parijs (9uc/ Qiu teittvs z gOpgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 10 JANUARI 1962 No. 30549 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. E. "van Dlshoeck DAGBLAD VOOR 1.EIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Oiro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer x 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maandf0 59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Met volle vaart daveren vandaag weer de treinen langs de plaats, waar maandagochtend de ramp zich voltrok, die naar officieel is meegedeeld aan eenennegentig personen het leven heeft gekost en ongeveer zeventig gewonden heeft geëist. Kort voor vijf uur gistermiddag leidde machinist K. L. Mulder, die in Utrecht zijn dienst was begonnen, met een snelheid van dertig kilometer de eerste trein over de in ijltempo herstelde rails, terwijl hij langgerekte fluitsignalen gaf. De talrijke passagiers ver drongen zich voor de ramen. Onder de indruk keken zij naar de met zeilen afgedekte resten van locomotief en rijtuigen van de ramptreinen langs de spoorbaan. De mensen van de N.S. en het Spoorwegbouwbedrijf pauzeer den een ogenblik, vermoeid, maar tevreden. Enkele ogenblikken later kwam de tweede trein langs. De busdiensten, die de Spoor wegen tussen Utrecht en Woerden hadden ingelegd, werden na vijf uur opgeheven. Vandaag is het treinverkeer op de rampplaats weer volkomen normaal. aangedragen o.m. van de Nederland se regering, de inwoners van Harme ien, het Rode Kruis, het gemeente bestuur van Kamerik en het Huma nistisch Verbond. H.M. de Koningin is gisteravond om tien over half zeyen op de vlieg basis Soesterberg aangekomen. Zy was per trein van Lech naar Zurich ge reisd, waar een Nederlands militair vliegtuig op de luchthaven voor haar gereed stond. Onmiddellijk na haar aankomst in Nederland vertrok zij naar Paleis Soestdijk. Vanmorgen begon onze zichtbaar ontroerde vorstin aan een trieste tocht. Gisteravond was zij reeds vol komen op de hoogte gebracht. Ge kleed in een donkergroen deux pièce reed zij vanmorgen allereerst naar de Buurkerk in Utrecht, waar de stoffe lijke resten van de slachtoffers la gen opgebaard. Om negen uur liep zij langs de lange rij kisten. Zij werd begeleid door de president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann en. de officier van Justitie in Utrecht, mr. A. W. Overbeek. In de kerk zelf wa ren tal van burgerlijke en kerkelijke autoriteiten. „Ontstellend", fluisterde de Koningin, toen zij l^ngs de kisten liep. Een Rotterdams -echtpaar, dat een 20-jarige dochter bij de ramp verloor, was eveneens in de kerk. Ko ningin Juliana sprak geruime tijd met de diep geschokte ouders. In middels werden nog steeds kransen ZACHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Tot krachtig of stormachtig en aan de kust wellicht tot storm aanwakkerende zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 JANUARI Zon op: 8.45 uur. onder 16.51 uur. Maan op: 11.37 uur, onder 23.31 u. Hoogwater te Katwijk te 6.44 en 19.06 uur. Laagwater te 2.27 en 14.56 uur. Dit oummer bestaat uit 12 pagina's Gesprekken Na haar stille rondgang door de Buurkerk sprak de Koningin nog ge ruime tijd met de mensen, die al deze dagen intensief hulp hebben ge boden, in Harmeien zowel als in Utrecht. Om enkele minuten voor vijf uur gistermiddag reed de eerste passagierstrein weer over de plaats, waar maandag de vrese lijke spoorwegramp geschiedde (Foto Leidsch Dagblad) Twee vrouwelijke leden van de Dienst Sociale Verzorging van de BB, vertelden de Koningin, noe zij eerst in Harmeien hebben gedaan wat zij konden en de volgenue dag in Buurkerk de nabestaanden hebben opgevangen en getroost. Koningin Juliana informeerde vol belangstel ling naar de omstandigheden, waar onder moest worden gewerkt en zij was zichtbaar onder de indruk van het grote leed waarmee deze twee vrouwen in de afgelopen dagen zijn geconfronteerd. De Koningin maakte ook kennis met de rooms-katholieke en protes tantse geestelijke verzorgers en met de leden van het Humanistisch Ver- Dond, die de nabestaanden hebben bij gestaan in moeilijke uren. Ook on- dernield zij zich met vertegenwoor digers van het Rode Kruis en het Leger des Heils. Mannen van de Rijkspolitie die heooen geassisteerd bij cie officiële identificatie van de slachtoffers moesten naar alles vertellen van nun bijzonder zware taak, evenals enkele leden van de Spoorwegrecherche, ue Koningin vroeg ontzet, of het nu wel perse nodig was, dat de familieleden op bijna onmenselijke wijze werden geconfronteerd met de stoffelijke resten van hun geliefden. Regeringsfunctionarissen in Djakarta hebben verklaard te menen dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de aanslag op presi dent Soekarno, eens volgelingen van Westerling waren. Het aantal doden bij de aanslag op president Soekarno bedraagt nu vier. Een van de gewonden is gisteravond overleden. In het ziekenhuis liggen 27 gewonden. Tien mensen zijn gearresteerd. Soekarno heeft in een dagorder de troepen in Zuid-Celebes ge zegd zich niet door de aanslag op zijn leven terneergeslagen te voelen maar zich ,,te harden voor de strijd om Nieuw-Guinea". Memorandum van Moskou kwam ter sprake De Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer en de Brit se premier, Macmillan hebben gisteren in Bonn besprekingen gevoerd over wereldvraagstuk ken. waaronder de kwestie-Ber- lijn, de betrekkingen tussen Oost en West, en de gemeenschappe lijke markt. Hun ministers van Buitenland se Zaken hielden afzonderlijk besprekingen over financiële pro blemen in verband met de kosten ad 800 miljoen van de legering van Britse troepen in West- Duitsland. Dit maakte later op de dag ook onderwerp van be spreking uit tussen beide staats lieden, waaraan ook door de Westduitse minister van Finan- Gistermiddag hebben de militaire autoriteiten een verbod opgeheven, dat maandagmorgen vroeg aan de buitenlandse pers was opgelegd be treffende het doorgeven van berich ten over de aanslag. In Singapore werd gezegd, dat perstelegrammen uit Makassar en Djakarta zijn opge houden tot 30 uur na de aanslag. Na het eerste nieuws uver de aan slag werden gedurende ongeveer 24 uur geen berichten hierover uit Dja karta ontvangen, behalve in de bui tenlandse uitzendingen van „Anta- ra" en over Radio-Djakarta. Functionarissen van het telegraaf kantoor in Djakarta verklaarden dat hun was gezegd, dat de Indo nesische regering alle persberichten „vasthield". In de te Djakarta verschijnende kranten werd het nieuws van de aanslag met grote koppen gebracht, maar de militaire autoriteiten had den verzocht, om alleen het officiële communiqué van de commandant van Makassar te publiceren en geen commentaar op de aanslag te leve ren. Desondanks hebben twee ochtend bladen korte hoofdartikelen aan de aanslag gewijd waarin wordt gezegd dat de aanslag „het enthousiasme van de bevolking om Westelijk Nieuw Guinea ie bevrijden heeft aangewak kerd". Officieel wordt meegedeeld, dat de aangekondigde Frans-Tunesische be sprekingen op ministerieel niveau maandag 15 januari in Parijs zul- len beginnen. Er zal worden onderhandeld over Bizerta President Bourguiba van Tunesië heeft vorige week verklaard dat Frankrijk tot concessies be reid is, maar hiervan kan in Parijs geen bevestiging worden verkregen. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs zegt men, dat Frank rijk bereid is over de toekomst van de basis te spreken, maar niet heeft gewijzigd zijn standpunt dat het Bizerta in deze tijd van internatio nale spanning niet kan missen. Frankrijk betwist evenwel niet de Tunesische soevereiniteit in Bizerta. Gesprek Soekarno- Jones De Amerikaanse ambassadeur in Indonesië, Jones, heeft gisteren een onderhoud van een uur gehad, met president Soekarno. Minister Soe- bandrio van Buitenlandse Zaken deelde mee. dat zij hebben gesproken over het streven, om op diplomatiek terrein een vreedzame regeling te bereiken in de kwestie Nieuw- Guinea. ciën, Heinz Starke, werd deel genomen. Op dit punt berëikte men als voorlopig resultaat, dat de Bondsrepubliek haar wapen aankopen in Engeland aanzien lijk zal verhogen. Ook ligt in het verschiet, dat de Duitsers oefenterreinen in Engeland zullen gaan gebruiken, hetgeen de Britse staatskas eveneens een beetje spekt. Hoe dit tot in de details zal gaan, wordt nog uitgewerkt door een commissie, waarin staatssecretarissen van beide landen zitting zullen heb ben. Op 26 januari a.s. komt deze commissie in Bonn voor het eerst bijeen. Aan dit gezelschap komt ook de taak toe overeenstemming te be reiken over de Britse wens, dat West- Dpitsland via Londen bydraagt aan de ontwikkelingshulp aan de Geme- nebestlanden, iets waarvoor Adenau er en de zijnen bitter weinig voelen. De commissie zal ook moeten bepa len, hoeveel tenslotte de Westduitse tegemoetkomingen aan de Britse fi nanciële moeilijkheden zullen gaan bedragen. Perschef Von Eckardt zei gisteren wel, dat het kader waarbin nen zich dit bedrag zou moeten be wegen door Macmillan en Adenauer was genoemd, maar hij weigerde zich erover uit te laten wat dit inhield. „Juist gehandeld" Inzake Berlijn waren Adenauer en Macmillan van mening, dat voort gegaan moet worden met te peilen of onderhandelingen met de Sowjet- Unie een basis kunnen hebben. zy toonden zich vastbesloten samen met de andere bondgenoten de Westelijke positie in Berlijn te handhaven en de vrijheid en levensvatbaarheid van West-Berlijn te verdedigen. Terwijl Adenauer en Macmillan de grote lij nen trokken, traden elders de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, en zijn Westduitse colle ga Schroder meer in details. Home, die na het gesprek naar West-Berlijn vertrok, zette vry uitvoerig uiteen wat op Bermuda tussen Macmillan en Kennedy besproken werd en Schroder vertelde wat in het nieuwe Russische memorandum te lezen was. De ministers werden het er daarna over eens dat de Duitse regering „juist handelde met dit memoran dum". Bulderend gelach Toen perschef Von Eckardt dit laatste mededeelde op een perscon ferentie gisteravond, oogstte hy een bulderend gelach. Iedereen in Bonn weet immers dat de Duitsers een gro te steek hebben laten vallen door eerst te doen of er geen sprake was van regelrecht contact tussen de Russen en de Duitse ambassadeur in Moskou, dr. Hans Kroll, hetgeen ditmaal niet het gevolg was van ge heimzinnigdoenerij van de gewichtige Kroll zelve, maar van de wanorde in het Westduitse ministerie van Bui- 'enlandse Zaken, waar het memo randum vijf dagen ongelezen bleef 'iggen. Dit gebeurde, omdat minister Schroder op reis was en Adenauer vakantie nam en in die tyd alleen detective-romans leest en geen me moranda. Daaruit kwam alle geheimzinnig heid voort en dat was er ook de oorzaak van dat de Westelijke bond genoten pas vijf dagen na de over handiging over de inhoud van de Russische tekst konden worden inge licht. Eén ding was toen zeker: het wantrouwen, dat Moskou tussen Bonn en de Westelijke bondgenoten wilde zaaien, had wortel geschoten. Na lang heen en weer praten is gis teren dan plotseling het Russische memorandum gepubliceerd. Veel nieuws bevat het niet. Alle geruchten over de inhoud, waarover wy de laat ste dagen berichtten, blyken juist te zyn. De Russen wijzen erop dat Bonns Westelijke bondgenoten niet oprecht zijn in hun streven naar de Duitse hereniging en dat zij in feite belang hebben bij een gesplitst Duits land. Verder wordt regelrecht overleg MoskouBonn voorgesteld en wordt gewezen op de verleidelijke markten, die de communisten de Westduitse producenten aan te bieden hebben. Gemoedelijkheid Naar inhoud biedt de Russische tekst weinig opzienbarends. Het meest opvallend is de stijl, waarin zich het niet ondertekende memoran dum, dat ook een aanhef moet ont beren, tot de Duitsers richt. Ontvingen wij Uw oplossingen al? Tot dusVer ontvingen wij r betrekkelijk weinig oplossin- i gen van onze tiendelige 1 f kerstprijsvraag. Dat betekent dat de deel nemers een heel goede kans j hebben, een van de 74 prij- zen, variërend van 100 tot 5 gulden, in de wacht te sle- 1 pen. Inmiddels begint de in- zendingstermijn af te lopen, i Na maandag a.s. 13 uur 1 worden geen oplossingen meer geaccepteerd. Denkt U i er om. Uw oplossingen voor die tijd in ons bezit te doen zijn? i Er is een ondertoon van vertrou welijkheid in het Russische stuk, een soort vriendschappelijke gemoedelijk heid, die kennelijk ten doel heeft de Westduitse burger aan te spreken. En het is de vraag of dat niet gelukt is. Vele Westduitsers staan toch al wantrouwig tegenover het Westen in zake zijn herenigingspolitiek en de Russische woorden daarover, evenals die over oostelijke markten voor Duitse produkten, zullen bij een deel van de bevolking der Bondsrepubliek toch wel in goede aarde zijn gevallen. „Geen visa voor Katanga Een groep van 25 Fransen en 2 Spanjaarden, die uit Brazza ville op weg was naar Katanga, is in Livingstone in Noord-Rho- desië door de federale autoritei ten teruggezonden. De Fransen en Spanjaarden waren aange worven voor de Katangese strijd krachten. Voortzetting van de reis werd hun geweigerd „omdat zij geen visa voor Katanga be zaten". De waarnemend secretaris-gene raal der VN, Oe Thant, heeft de uit nodiging van premier Sir Roy Wel- ensky om een bezoek aan Rhodesië te brengen van de hand gewezen. Thant heeft verklaard niet in te zien, welke constructieve resultaten zijn bezoek aan Rhodesië eventeel zou kunnen opleveren. Volgens hem beschikten de VN over „enige con crete bewijzen van onwettige hulp aan Katanga van de zjjde van Rho desië". De vice-voorzitter van de Afri kaanse Solidariteitspart-ij (PSA) in Kongo. Kimway, heeft gisteren in Leopoldstad verklaard, dat Gizenga, de loemoembistische vice-premier, uit het bestuur van de PSA is gezet, omdat hij thans leider is van de Nieuwe Nationale Loemoemba-partij (Panaloe), die door hem in Stanley- stad is opgericht. Kimway zei, dat- hij tot aan het binnenkort te houden partijcongres ^e PSA zelf zal leiden. Volgens het Brusselse blad „Le Soir" zijn twaalf Belgen, die door de Verenigde Naties in Leopoldstad in hechtenis worden gehouden, een hongerstaking begonnen. De Belgen zijn in de Katangese hoofdstad Eli- sabethstad door Ethiopische militai ren van de VN-strydmacht aange houden en daarna naar Leopoldstad overgebracht. Zy zouden daar zyn opgesloten zonder in de gelegenheid te zyn contact op te nemen met de Belgische diplomatieke vertegenwoor diging of de pers. Uit het Leidsch Dagblad van 11 Januari 1862: Donderdag middag is er nog Ministerraad gehouden. Na afloop daarvan hebben al i de Ministers hun portefeuilles ter beschikking van den Ko ning gesteld. Heden Vrijdag heeft voor het Prov. Gerechtshof in Z.- Holland, de behandeling plaats gehad der zaak van C. Disselvelt, J. Kachter en W. v. Tongeren, allen wevers van beroep en woonachtig te Lei den, beschuldigd van diefstal van vee uit de weide. De be schuldigden werden veroor deeld tot een tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaren. Zy hoorde, dat dit voor de wette- lyke identificatie officieel is vereist en toonde zich daarover bijzonder geschokt. Zy uitte haar medeleven met al degenen die deze zware be proeving hebben moeten doorstaan. De Koningin liet zich ook voorlichten ov$r de activiteiten van Rijks- en Spoorwegpolitie op het terrein van de ramp zelf. wrakstukken, die nog niet kon den worden weggevoerd. (Foto Leidsch Dagblad) I Naar Woerden Nadat de sociale verzorgsters ven de BB het gezelschap 'n de kille kerk j een kopje koffie hadden geoffreerd, dankte de Koningin de aanwezigen en in hen de instanties, organisaties i en diensten die zy vertegenwoordig- den nogmaals voor hun spontane en i intensieve hulp. Om kwart voor tien vertrok zij naar Woerden waar zij 1 de gewonden in het ziekenhuis „Ope I Dei' 'ging bezoeken. Terwijl de Koningin de Buurkerk bezocht, reden de eerste lijkwagens reeds het Domplein op. Politie hic-ld het plein vrij voor de grote zwarte auto's. Tegen tienen had zich hier reeds meer dan een dozijn wagens verzameld. Hierna werd een begin gemaakt met het transport van de slachtoffers. Slot pag. 2 Met man en macht werd tussen deze foto zijn spoorwegtech- Harmelen en Woerden gewerkt I nici bezig de bovenleiding weer aan het herstel van de spoorbaan in gereedheid te brengen. Langs na de rampzalige botsing. Op I de baan de met zeilen afgedekte

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1