MENEER KA REL, het gesprek van de dag in OOSTENRIJK Merz en Qualtinger hielden landgenoten de spiegel voor MR. V.D. LUGT TIJDELIJK WETHOUDER (WASSENAAR) Wordt bankspaarder per giro! Treinverkeer bij Woerden zon tegen avond weer normaal zijn DUNNE WAND SCHEIDT INDIA VAN DE CHAOS BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 JANUARI 1962 (Van onze Weense correspondent, prof. dr. N. Greitemann) Wanneer men mij zou vragen, waarover in Oostenryk en vooral in Wenen het meest wordt gesproken ep gediscussieerd, moet ik antwoorden: over „meneer Karei". Toen deze figuur voor 't eerst op de t.v.-schermen ver scheen, ontstond er al dadelijk een felle discussie, die nog steeds voortduurt, al is ze iets bekoeld. Veel toeschouwers vonden de typering juist. Voor hen was die „meneer Karei" geen fantasie, maar harde, grijpbare werkelijkheid, een gestalte die zij vroeger hadden gekend en die ook nu nog blijkt te be staan. een mengsel van karakterloosheid en kruiperigheid, kortom een stuk werkelijkheid, waarin de meesten niet zichzelf, maar wel anderen herkenden. Humoristisch en sarcastisch cabaret in Wenen Anderen weer, waren verontwaar digd: zij vonden de typering over dreven. want volgens hen werd hier een uitzondering gegeneraliseerd en voorgesteld als „de" Oostenrijker of i„de" Wener bij uitstek. Volgens deze groep, die nog steeds blijft proteste ren, hebben de ontwerpers van dit monster hun eigen land en volk te kijk gezet en hun eigen nest be huild. Vooral de algemene r.-k. jeugdvereniging protesteerde in een open brief tegen deze karakteristiek, die niet mocht worden voorgesteld als het portret van de Oostenrijker iin doorsnee. De discussies duren nog jsteeds voort en de belangstelling neemt voortdurend toe. Het begon dus met een t.v.-schets die nauwelijks een uur duurde. De tekst is afkomstig van twee bekende humoristische en sarcastische schrij vers, Carl Merz en Helmut Qualtinger. Ai jarenlang hebben zij liedjes en [teksten geschreven voor het sarcasti sche cabaret in de Weense Liliengas- se, waar Qualtinger bovendien als de 'voornaamste acteur optreedt. Hij is het ook die deze „meneer Karei" voor (de t.v. creëerde. Het is een gedrongen, zwaarlijvige man, die enigszins op Laughton gelijkt, maar die boven dien een uitzonderlijke combinatie is van een geestig en scherpzinnig Ischrijver en van een zeer begaafde toneelspeler. Zijn „Meneer Karei" duurt ongeveer een uur, hij speelt hem helemaal alleen, zodat we hier (te doen hebben met een „one man 'show", maar dan van het sarcasti sche, onbarmhartige en niets-ont- ziende genre. „Meneer Karei" is ondergeschikte bediende in een comestibleszaak. Hij zit, staat en praat in de kelder, waar hij de voorraden controleert en aan vult. Hij is lui, laat zo nu en dan een blikje sardientjes of een doosje smeerkaas in zijn eigen zak verdwij nen, maar hij blijft een kleine dief, zoals alles wat hij doet en denkt klein is. Groot is hij alleen met zijn mond en ook dat alleen, zolang de bazin buiten schot blijft. Ver heeft hij het niet gebracht, maar hij dweept met het verleden, zoals hij het ziet en beschrijft, met de politiek en vooral met zijn eigen gebrek aan karakter. Met de stroom mee 4 Vijf omwentelingen heeft hij mee- gemaakt en elke keer is hij met de stroom meegezwommen. Eerst heeft hij voor Dollfuss gedemonstreerd, daarna voor de socialisten, al naar gelang hij ervoor werd betaald met een fooi van vijf of zes schilling. 8 Daarna kwam de heldhaftige tijd on- der Hitier. Wanneer hij daarover praat, beginnen zijn ogen te schitte- de onafhankelijkheid groeiende welvaart. en op de ren en wordt hij zelfs poëtisch, ge bruik makend van de slagwoorden uit redevoeringen en hoofdartikelen. „Toen voelden wij ons onder elkaar", zegt hij. Even karakterloos is die „meneer Karei" ten opzichte van vrouwen en meisjes Hij heeft van hen geprofiteerd en bleef daarom ook lange tijd vrijgezel. Tenslotte is hij uit „economische overwegingen" ge trouwd. Dat zijn vrouw tijdens de Duitse bezetting haar eigen gang ging, vindt hij niet erg, maar hij voelt zich in zijn eer aangetast, wan neer zij relaties aanknoopt met man nen van „vreemd ras". Dan smijt hij haar de deur uit. Die heerlijke tijd gaat echter spoedig voorbij, maar ook dat „doet" hem eigenlijk niets. Eerst konkelt hij met de Russen, dan met Amerikanen en nu, nu voelt hij zich als een echte Oostenrijker, r_. die trots is op het staatsverdrag, op nog niet verloren! Karakterloos Zo zwetst en kletst hij een heel uur vol (een magistrale prestatie van de acteur Qualtinger!), maar hij beseft niet. hoe bekrompen, armetierig en karakterloos hij is. Terwijl nog steeds over deze „meneer Karei" wordt ge discussieerd, is hij intussen reeds een begrip geworden, een vaststaande fi guur, zoals „Knierim" uit een stuk van Nestroy of „Leutenant Gustl" uit een komldie van Schnitzler! In de hoofdartikelen treedt hij reeds op als symbool en op de middelbare scholen schrijven de kinderen opstellen over hem!! Intussen moest de t.v .-voor stelling worden herhaald, bovendien speelt Qualtinger deze rol avond aan avond in het Konzerthaus-theater, waar alle voorstellingen uitverkocht zijn en tenslotte kwam er van deze schets een grammofoonplaats op de markt, waarvan er kort voor Kerst mis alleen in Wenen 4000 werden verkocht. De eerste verontwaardiging is nu iets bekoeld, omdat de Oostenrijkers tot de overtuiging zijn gekomen, dat er in het verleden werkelijk heel veel „Kareis" zijn geweest en vooral dat in ieder van hen wel een stukje van dit gedrocht verborgen is. Op de ke per beschouwd hebben de twee schrijvers alleen de goede oude tra ditie in Oostenrijk voortgezet door het volk een spiegel voor te houden. Zolang dat nog gebeurt, zolang een volk sterk genoeg is voor zulke zelf kritiek en zelfspot zolang is het Verlaging van elektriciteitstarieven De Wassenaarse gemeenteraad is onder voorzitterschap van loco-bur gemeester E. M. Schade gisteravond korte tijd bijeengeweest voor de behandeling van een weinig gecompliceerde agenda. Het belangrijkste punt was wel de benoeming van een tijdelijk wethouder van openbare werken. Voorzitter Schade zeide in een toelichting op het voorstel, dat de berichten van de heer Van Gunsteren, die in Zwitserland verpleegd wordt na een hem overkomen ernstig ongeval gelukkig gunstig blijven. Het zal echter naar schatting nog wel vier maanden duren voordat de heer Van Gunsteren zijn werkzaamheden als loethouder zal kunnen her vatten. Vandaar dat het college besloten heeft de raad voor te stellen tot benoeming van een tijdelijk wethouder over te gaan. De verkiezing had tot resultaat dat IS stemmen werden uitgebracht op de heer Van der Lugt, 1 op de heer Van Gunsterenf?en 1 blanco. De heer Schade wenste de heer Van der Lugt geluk met deze benoeming. Nadat de heer Van der Lugt zijn plaats aan het hoofd van de raadstafel had ingenomen dankte hij op zijn beurt de raad voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij vroeg clementie van het college en van de raad, beloofde de functie zo goed mogelijk te vervullen in de geest van hem die hier eigenlijk op deze plaats zou moeten zitten. OEGSTGEEST Caféhouder sloeg zijn klant Een 28-jarige caféhouder uit l. Oegstgeest sloeg op 12 juli een klant - met een bierfles op het hoofd, het- geen nodig zou geweest zijn om de J ortle in de zaak te herstellen. Want het slachtoffers was in een vecht- q partij gewikkeld en de boel in het café werd- kort en klein geslagen. De officier van Justitie kon wel 1 begrijpen, dat de caféhouder iets der- gelijks niet kon tolereren, doch om j dan met een bierfles te gaan slaan, a was beslist fout. „Veronderstel dat de politie die voor de orde moet 1 zorgen, ook dergelijke methoden zou gaan toepassen. Dan zou iedereen verbolgen zijn. Daarom kunt u er niet op los gaan slaan met een bierfles" „Het was een lege bierfles", zei verdachte ter verontschuldiging doch I voor de officier maakte dat weinig 1' verschil. De eis luidde f30 boete of 6 dagen hechtenis en het vonnis j was comform. Rijkspostspaarbank Op het plaatselijke kantoor van de Rijkspostspaarbank is in de maand f december ingelegd f. 90.537,59 en ,1 uitbetaald f. 85.741.35 WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Rudolphus C. T.. zn van j C. C. van Schie en A. C. de Haas; Pe- 1 tronella, dr van G. M. van der Beek en p. de Roo. WASSENAAR KLEUTER OVERREDEN Maandag omstreeks half 2 heeft zich op de Burmanlaan bij de Wet houder Huibregtseschool een tra- j gisch ongeval voorgedaan, waarbij het 2 -jarig dochtertje Miranda van de familie Heins, wonende aan de Hofcampweg, door een vrachtauto overtreden en op slag iredood werd. De vrachtauto, beladen met zand, bestemd voor de bouwerij van de nieuwe St. Josephkerk werd be stuurd door een inwoner van deze gemeente. Hij reed langzaam achter uit naar de bouwplaats. Het meisje, dat met 'n driewielig fietsje op het trottoir had gestaan is op datzelfde moment blijkbaar de straat overge stoken en door de vrachtwagen over reden. Een tragische bijzonderheid bij dit ongeval was, dat de moeder van het meisje haar al geruime tijd aan het zoeken was. Zij kwam al zoekend op de plaats van het ongeval en ver nam daar tot haar grote ontstelte nis wat er gebeurd was. Elektriciteitstarieven In snel tempo werd de agenda af gewerkt. Besloten werd tot verlaging van de elektriciteitstarieven. De heer C. E. van den Berg (KVP) sprak er zijn voldoening over uit dat het mogelijk is gebleken in deze tijd waarin allerlei kosten stijgen, een ta riefverlaging van in totaal f 150.000 te effectueren. De heer A. C. Duyve- stijn (KVP> vroeg de verlaging zo veel mogelijk gelijkelijk aan alle verbruikers ten goede te doen komen. Het meter opnemen geschiedt eens per twee maanden in twee groepen. De tweede groep zal dus pas een maand later van de verlaging kun nen profiteren. Spreker vroeg zo mo gelijk ook aan deze tweede groep di rect het verlaagde tarief in rekening te brengen desnoods door een schat ting van het verbruik. De heer Scha de beloofde te laten nagaan of dit niet al te grote administratieve moei lijkheden met zich meebrengt. Aan de stichting Schooltandverzor- ging werd een geldlening toegestaan voor de aanschaffing van een nieuw boortoestel. Aanvragen van schoolbe sturen om nieuwe meubelen of leer middelen werden ingewilligd. Naar aanleiding van een verzoek om gel den voor brandblusapparaten in de chr. school aan de Bloemcamplaan vroeg de heer A. J. M. van der Klaauw (KVP) hoe het in Wasse naar staat met de brandbestrijdings- maatregelen op de scholen. Wethou der mevrouw mr. C. M. s'Jacob-des Bouvrie deelde mede, dat aan de brandweer opdracht gegeven is hier naar een onderzoek in te stellen. Besloten werd, op verzoek van de bewoners, de straatnaam Burcht straat te wijzigen in Burchtlaan. Voortvarend Een krediet voor vernieuwing van de centrale verwarmingsketels werd toegestaan nadat de heer D. Bloe- mendaal (PvdA) geconstateerd had, dat B. en W. met grote voortvarend held deze zaak behandeld hebben. Toen hij n.l. voor de raadsvergade ring zijn fiets stalde in de kelder van het raadhuis meende hij al iets van de vernieuwing te hebben gezien! Voorzitter Schade prees de heer Bloe mendal voor zijn opmerkingsgave. Inderdaad hebben B. en W. vooruit lopend op de beslissing van de raad waarvan wel verwacht werd dat die gunstig zou zyn, de nodige voorzie ningen al laten treffen. VERKORTING WERKWEEK AANGEVRAAGD In verband met moeilijkheden in de afzet heeft de „Koninklijke tex tielfabrieken gebroeders Van Heek" N.V. in Enschede een aanvraag inge diend om voor het 1400 man tellende produktiepersoneel een vierdaagse werkweek te mogen instellen met in gang van 21 januari. De directie heeft meegedeeld, dat de modernise ring van de machinerieën de produk- tie sterk heeft vergroot, doch dat de afzet hierbij is achtergebleven. Ook de revaluatie van de gulden speelt bij de afzet van de artikelen van dit bedrijf in het buitenland een rol. Ofschoon men op dit ogenblik niet weet, hoe lang deze maatregel zal duren, hoopt men binnen zeer af zienbare tijd de vijfdaagse werkweek weer te kunnen invoeren. HONDERDJARIGE IN HAARLEM Donderdag hoopt de heer W. R. Watzema. in huize „Yvoncie" in het bos- en vaartkwartier in Haarlem, 100 jaar te worden. De heer Watzema is in Friesland geboren en kwam op 23-jarige leef tijd naar Haarlem. Gedurende 37 jaar was hy stoker bij de centrale werkplaats der Ned. Spoorwegen. Hij geniet al 40 jaar pensioen. De honderdjarige, die weduwnaar is. ontvangt wekelijks bezoek van zijn 73-jarige dochter uit Amsterdam de enige die nog in leven is van zün zes kinderen. Voorschot van 4 voor Rijksambtenaren De regering vil haar standpunt over de salarismaatregelen voor het overheidspersoneel aan de Tweede Kamer meedelen in een nadere nota op de Memorie van Antwoord op het hoofdstuk over Binnenlandse Zaken van de Rijksbegroting. Deze nota kan over 14 dagen tegemoet worden ge zien. Dit is vanmorgen van de zijde van het departement van Binnenlandse Zaken meegedeeld. Het begrotingshoofdstuk zal in be handeling komen op 27 en 28 februa ri. De voorgenomen salarisverbeterin gen kunnen daarom eerst tot uit drukking komen by de over april te betalen salarissen. Wel zullen de ambtenaren binnen de kortst mogeijke termijn een voor schot ontvangen van 4 op de sala risverbetering over het eerste kwar- j taal van dit jaar. Oplichter na vijf jaar gegrepen De Kon. Marechaussee in Zevenaar heeft een 54-jarige Haagse vertegen woordiger aangehouden, die sinds 1958 gesignaleerd stond wegens op lichting. verduistering, valsheid in geschrifte en steunfraude. Na het plegen van deze feiten in 1957 is de man uitgeweken naar het buitenland. In Oostenrijk heeft hij een vrouw en haar dochter opgelicht voor een miljoen Oostenrijkse shil- lingen (ongeveer f140.000), voor welk feit hij daar is veroordeed tot 18 maanden gevangenisstraf. Na het uit zitten van deze straf, zo heeft hij ver klaard, is hij naar Nederland terug gekeerd. Hij heeft hiertoe blijkbaar kans gezien zonder in het bezit te zijn van een paspoort, want dit iden titeitsbewijs berust nog altijd bij de rechtbank in Oostenrijk. Hij slaagde i er evenwel niet in ongemerkt over de I Nederlandse grens te komen, want bij zijn poging daartoe is hij door de marechaussee aangehouden. Advertentie Waarom de beslissing nog uitstellen? Schrijf een girobiljet en stort 250,- op de girorekening van het dichtstbij zijnde N.H.M.-kantoor onder vermelding „spaarrekening". Ook U hebt dan nu profijt van: 3 Va rente een soepele opvragingsregeling volledige bankservice Spaar veilig - spaar bij de N.H.M. NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ, N.V. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Ad min. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Wanneer de herstelwerkzaamheden i die moeten worden ondernomen. aan de spoorlijn by Woerden, waar gisteren het tragische treinongeluk plaats had, vandaag in 'tzelfde tem po als tot vanmiddag zouden kunnen doorgaan, verwachten de Nederland- sche Spoorwegen, dat het treinver keer tussen Utrecht en Woerden tegen de avond over twee sporen her vat zou kunnen worden. Men zou be ginnen met een beperkt aantal trei nen, die met geringe snelheid de plaats van de ramp zouden passeren. Nadat het verkeer weer normaal ge worden zou zün, zouden de busdien sten vervallen. De procureur-generaal, tevehs voor zitter van de Spoorwegongevallen raad, mr. H. R. de Zaayer heeft mee gedeeld, dat de raad volgende week reeds bijeen zal komen. Men zal zich dan beraden over de verdere stappen Prof. <lr. H. Berkhof in Oegstgeest: FAMILIEBERICHTEN VIA RODE KRUIS NAAR INDONESIË In verband met het verbreken van het postverkeer tussen Indonesië en Nederland sinds 1 januari heeft het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis kort daarna het internationale comité van het Rode Kruis te Genève verzocht tussenkomst te verlenen voor het verzenden van familieberichten van Nederland naar Indonesië en omgekeerd. Vanmorgen heeft het Ro de Kruis uit Genève telefonisch be richt ontvangen dat ook het Indo nesische Rode Kruis met hetzelfde doel contact met het internationale comité had gezocht. Aangezien het Internationale Ro de Kruis zich bereid heeft verklaard tussenkomst te verlenen in het thans mogelijk cm familieberichten (met een maximum van 25 woorden) te verzenden. Formulieren kunnen kosteloos wor den aangevraagd bij het informatie bureau van het Rode Kruis, Prinses- segracht 27. te Den Haag en bij de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. Het informatiebureau zal ook zor gen voor doorzending van deze for mulieren naar het internationale co mité. dat de verzending naar het Indonesische Rode Kruis te Djakai a zal verzorgen. Deze regeling is uitdrukkelijk al leen van toepassing op familiebe richten. De Pauluskerk was gisteravond vol ledig bezet door belangstellenden, die uitgenodigd waren door de Hervorm de en Gereformeerde Kerkeraden. Als spreker trad op prof. dr. H. Berkhof. Hij sprak over zijn indrukken opge daan te New Delhi, waar hij als een der Nederlandse gedelegeerden de Assemblee bijwoonde. Hy maakte daarna nog een reis door Zuid-India. Ds. G. F. Callenbach sprak een welkomstwoord, waarna mevrouw Grims-Strootman zong „Jerusalem' een aria uit „Paulus" van Mendel sohn, aan het orgel begeleid door de heer S. v. d. Zee. Dunne wand Men leeft, aldus prof. Berkhof, in India in de toekomst, hoewel het een dunne wand is die India van de chaos scheidt. Er wordt sedert 1947 met veel hulp uit vrijwel de gehele wereld met een grote krachtsinspan ning gewerkt. Het Hindoeisme omvat circa 85% van de bevolking en heeft dus een enorme invloed. Het is als een godsdienstig oerwoud, om met prof. Kraemer te spreken. Toch wil men er met christenen wel praten. Het vergaderingsgebouw (op één na het mooiste ter wereld) heeft in be langrijke mate eraan medegewerkt dat de assemblee in New-Delhi is ge slaagd. Er waren zeer veel gekleurde gedelegeerden. Hoewel Azië en Afrika mede de toon bepaalden kon toch niet van een Aziatisch-Afrikaans blok worden gesproken. Ook de Rus- sisch-orthodoxse kerk was aanwezig. De belangstelling ging uit naar de vraag hoeveel leden deze kerk ver tegenwoordigde. Het aantal van 20 miljoen werd genoemd, hoewel dit volgens prof. Berkhof veel groter moet zijn. Met een groter aantal wil men evenwel niet propageren omdat men niet de'indruk geven wil een sterke kerk te zijn. De Russen waren zeer getroffen door de grote broeder lijkheid. Bijzondere momenten Spr. vermeldde enkele bijzondere momenten zoals de ingediende motie over Angola. Moeilijk was het mo ment toen gesproken moest worden over de verhouding met de niet- christenen. Kan men daarvan niets anders zeggen dan dat het allemaal afgoderij is? Bij deze bespreking voel de men sterk het gemis van prof. Kraemer. Van belang was bovendien het appèl aan de regeringen inzake het overwinnen van het wantrouwen in de wereld. Het hoogtepunt was toen er over Israël gesproken werd. In de vorige assemblee (Evanston) was men scherp tegen Israël Nu was de stemming veel minder. Er werd zelfs een motie aangenomen waarin het anti-semitisme werd veroordeeld. By de bespreking van vrijwel alle vraagstukken heeft de gelovige broe derlijkheid, die ten toon werd ge spreid. spreker sterk aangesproken. Er was een zoeken naar wat sa menbond. Ook in Nederland is sterk meegeleefd met New Delhi, veel meer dan vroeger het geval was. De be hoefte om de geschillen niet op de spits te drijven kwam voort, dat men verkeerde in een niet-christelijke we reld (slechts 2% van de bevolking van India aanvaardt het Christen dom) en voorts de spanningen in de wereld. De avond werd besloten met solo zang door mevr. Grims-Strootman: Kom, Heiland, kom, van Bach, ge meentezang en gebed. Griekenland verwerpt Russische beschuldiging De Griekse regering heeft alle be schuldigingen, die de Russische re gering op 23 december tegen haar heeft ingebracht van de hand gewe zen. De Russische regering had ook om verklaringen gevraagd over de atoombases en de depots van kern wapens in Griekenland. De Griekse regering heeft in een antwoord, dat 4 januari is overhan digd, de gevraagde verklaringen ge weigerd, daar zij de nationale ver dediging en de veiligheid van Grie land raken. Griekenland verze kert de Sowjet-Unie evenwel, dat zij er zeker van kan zijn, dat de politiek van Griekenland louter defensief Is en dat het Griekse grondgebied nooit als basis voor een aanval tegen de Sowjet-Unie zal dienen. WIELRIJDERS EN BROMMERS: Ook O dient de voetganger, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven Rijdt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt waar een zebrapad zou kunnen liggen Achter die auto kunnen voor on zichtbaar voetgangers lopen, die even later uw pad kruisen Dan Is het te laat om te remmen terwijl de voet gangers *t op rekenen dooi te kun nen lopen Mr. De Zaayer zei, dat men de zaak zoveel mogelijk zal bespoedigen. Hij verwacht, dat vrij snel begonnen kan worden met het openbaar onder zoek. Van vele zijden stromen blijken van deelneming binnen. Van mr. N. Debrot, waarnemend gevolmachtigd minister van de Ned. Antillen, van het hoofdbestuur van het N.V.V., van de Japanse Spoor wegen, van de deken van het diplo matieke korps in ons land, baron F. X. van der Straten-Waillet namens het gehele Corps Diplomatique en van de Nationalistische Beweging Su riname in Nederland. Ook de Tweede Kamer heeft van middag aan het begin van de zitting de slachtoffers van de ramp herdacht Staande hebben de afgevaardigden enige ogenblikken stilte in acht ge nomen, nadat voorzitter dr. L. G. Kortenhorst en minister-president, prof. dr. J. de Quay korte toespraken hadden gehouden. MEER NAMEN VAN SLACHTOFFERS In de loop van de nacht en ochtend zijn in het Militair Hospitaal in Utrecht nog de volgende doden ge ïdentificeerd: J. Kwakman, Lijnbaan 19 te Lem mer. (51). Dirkje Droog (16), Gouderak. Hendrika Lokum-Boot Gouda (48) A. H. Selles, Zocherstraat 5 I, Am sterdam. J. van Zwieten, Van Hoornstraat 11, Amersfoort, reg. nr. 17.02.09.014. De Jong (26), Bergum (Fr.). Bartje Sanders, 7 a 8 jaar, op reis met de eveneens overleden dienst bode Magdalena Voogt (20), Rotter dam, Schiedamseweg 483 bis. Mevr. De Jong-KIut (33), Kruger- laan 189, Gouda met haar 4-jarig dochtertje Hermineke. Mej. W. J. C. van de Brink (19), Utrecht, Van Egmondkade. J. H. van Vulpen, Handelstraat 5 I, Hengelo (33). Mej. Willv C. H. Hofman (17), Bor- neostraat 20, Utrecht. Nog niet volledig geïdentificeerd: Heer Koops. wonende te Rotterdam Van Lennepstraat 3. P. J. M. van de Boogaard. Heer Walther. Wouterina Timmermans. Van de Nieuwboer, Delden. Nader geïdentificeerd: H. Kroezen, Vastenow 45, Nieuw - Dordrecht (50). D. Flantua, Handelstr. 39, Utrecht (32). Rectificatielyst van vannacht: N. Klomp (inplaats van Plomp) Nieuwe Markt, Gouda (60). P. C. Jans (inplaats van C. J. Pe ter), Nassaulaan 62, Hilversum. Van de zijde van de dienst identi ficatie van het Centraal Militair Hos pitaal kon men ons nog geen offi cieel dodencijfer opgeven. Men neemt aan, dat dit rond 90 zal z(jn. MR. STIKKER NAAR ADENAUER De secretaris-generaal van de NA VO. de Nederlander mr. D. U. Stik ker, zal morgen naar Bonn reizen, waar hij donderdag een onderhoud zal 'hebben met bondskanselier Ade nauer. De dag daarop keert hij weer naar Parijs terug. Hakenkruizen op woning geschilderd In de nacht van zondag op maan dag is een viertal hakenkruizen ge klad op een zomerwoning in Renesse, welke het eigendom is van een Duits echtpaar uit Keulen. De woning werd deze zomer door het Duitse echtpaar aangekocht en geheel opgeknapt. De hakenkruizen werden door om wonen - den ontdekt, die de politie op de hoogte braenten. Deze heeft de ha kenkruizen, die met rode verf op de witte muren zijn geklad afgelekt. Van de dader(s) ontbreekt tot nog 'toe elk spoor. VRAGEN OVER REIS „KAREI. DOORMAN" Een aantal buitenlandse journalis ten, die thans in Ned. Nieuw-Guinea zijn, hebben vragen gesteld over een reis van de „Karei Doorman" naar Nieuw-Guinea. President Soekarno heeft nJ. in zyn rede op Celebes gezegd, dat deze oorlogsbodem naar Nieuw-Guinea onderweg zou zijn. De corresponden ten vroegen ook of het waar is, dat onderdelen van de luchtmacht in Ne derland dan wel andere militaire ver sterkingen naar Nieuw-Guinea wor den gezonden. In antwoord hierop werd door be voegde Marine-kringen in Nieuw- Guinea meegedeeld „dat onze strijd krachten worden aangepast aan de noodzaak van het moment". MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 Jan. Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling: andijvie 85- 121, kroten, gekookt 35, boerenkool 5- 21, rodekool 9-19, gelekool 12-17, prei 45-63, spruiten A 30-64, uien picklers 31.30, id drielingen 28.60. id. middel fijn 28, id middelgrof 26.90, ld. grof 27.60, witlof 21-27 per 100 kg. knol selderij 19-17, sla A 21-42 per 100 st. bospeen 32-39 per 100 bos. AALSMEER, 8 Jan. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling GA. Snijbloe men: Bouvardia 20-38, Euphorbia 70- 130, Calla 55-95 per stuk. Amaryllis 35-62 per kelk. Fresia 150-240, Cycla men 100-150, Iris 200-305 per bos. Se ringen: Mad. Stepman 90-165, Marle Legray 45-90. Prunus triloba 70-120. Forsythia 45-70 per tak, Anjers: rood 25-46, roze 30-53, wit 20-40, Orchid Beauty 15-28, Rozen: Parel van Aals meer 70-110, Geh. Dulsberg 75-110, Towny Gold 80-115, Montezuma 40-70, Caroll 40-71, Pink Sensation 75-110 p. stuk. ROTTERDAM. 9 Jan. Veemarkt: totale aanvoer 2277. weekaanvoer 3430, vette koeien en ossen 325, gebruiks- vee 616, vette kalveren 200, graskalve ren 171. nuchtere kalveren 682, paar den 31, schapen of lammeren 224, bokken of geiten 28 stuks. Prijzen (resp. Ie. 2e en 3e kwal.): vette koeien (in ets per kg) 305-335, 270-300. 255-270; vette kalveren (ld.) 280-300. 250-270. 230-260: graskalveren (ln gids per stuk) 450. 350. 250: nuch tere kalveren (ln ets per kg) 190, 170, 160; slachtpaarden (ld.) 250. 210. 190; schapen (in gids per stuk) 120. 100. 90: lammeren (ld.) 110. 90. 80; kalf- en melkkoeien (id 1250. 1130, 970; vare koeien (ld.) 820, 700, 600; vaarzen (id.) 925. 725, 625; pinken (ld.) 600, 500, 450. Handel: aanvoer vette koelen ge woon, handel kalm, prijzen als giste ren; vette kalveren even minder, rede lijk. gedrukt, enkele prima's boven no tering; graskalveren iets meer. kalm, onveranderd: nuchtere kalveren groter, kalm. als vorige week: slachtpaarden iets meer. flauw, vooral niet hoger; schapen en lammeren ruimer, traag, niet geheel prijshoudend; kalf- en melkkoeien tamelilk, stil. prijshoudend; vare koeien matig, slepend, ongewij zigd; vaarzen en pinken kort, stroef, vooral niet hoger. TWEE DODEN Gisteravond is de 21-jarige dienst plichtige soldaat E. Boonzaatfer uit Ede, toen hij op wacht stond bij het schietkamp van de luchtdoelartillerie in Den Helder, door een binnenko mende militaire vrachtwagen aange reden en tegen een betonnen paal geklemd. Hij werd naar een zieken huis vervoerd waar hy in de loop van de nacht aan de bekomen ver wondingen is overleden. De 33-jarige Almelose textieltech- nicus E. J. H. Siegel is gisteravond bij de Duitse plaats Ahaus by het uitwijken voor een wielrijder met zijn auto tegen een boom gereden en zo ernstig gewond dat hij korte tyd later stierf. BEURSOVERZICHT STEMMING VIEL MEE Amsterdam, 9 januari. Unilevers hebben vanmiddag de forse koersdaling van maandag niet verder voortgezet. Dit fonds gaf een herstel te zien door een openings koers op f 177.70, waarna f 178.30 werd gedaan. De slotkoers van gisteren was f 177. De prijs lag boven pariteit New York. Philips bleef op 980 onveranderd ten opzichte van de voorgaande slot koers. De tak van Philips in Enge land Mullard Ltd en het Brit se concern General Electric, gaan samenwerken op het gebied van de fabricage van transistors. Aku's openden 2% punt hoger op 392 doch moesten deze koerswinst later geheel prijsgeven. Kon. Olies liepen op van f 122.30 tot f 122.90. De vorige slotkoers was f 122.50. De aan delen noteerden boven pariteit New York. Hoogovens vielen tegen. Hoe wel het fonds een herstel te zien gaf tot 750. na een lage koers van 744%, bedroeg het verlies toch nog drie punten ten opzichte van de slotkoers van gisteren. Er was in deze hoek één verkoper, die de koers drukte. De amvang van de handel was in alle hoeken van de internationale waar den gering. In de cultuursector viel bitter wei nig te beleven. Aandelen HVA daal den 2 punten tot 128. De scheep vaartaandelen gaven een licht koers- herstel te zien. Aandelen Kon. Boot, die gisteren flauw in de markt lagen, herstelden enige punten. Staatsfond sen op het slot niveau van maandag met weinig zaken. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 januari, Londen 10.1246—10.12%New York 60ft3.60ft; Montreal 3.44 ft 3.4412; Parijs 73.46—73.51; Brussel 7.23'27.24; Frankfort 90.18—9023; Stockholm 69.6612—69.71%Zürich 83.35%—83.40%; Milaan 58.00%— 58.05'2Kopenhagen 52.34-52 39; Os lo 50.5150.56; Wenen 13.94% 13.95%; Lissabon 12.61%12.63%. Dinsdag 9 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden '59 4% '60-1 4% '60 II 4% '59 4V4 '60 4V4 '61 4y4 '53 3% Gb obl 3% '47 3'.- '51 3 '53 i-n 3% Ned Ned Ned Ned Ned Ned Ned. Ned. Ned. Ned Ned Ned '56 3% Ned '48 3% Ned bel cert. 3% Ned '50 I-II 3% Ned '54 I-II 3% Ned. '55 I 3% Ned '55 II 3% Ned. "37 3 Ned G.b obl '46 3 Ned dol ln '47 3 Ned Inv cert. 3 Ned 62-64 3 Indiè "37 3 Indië '37 A 3 Ned. won. b.l. '57 6 Ned. w. b.l. '58 4% Amst. Rubber Ver. HVA-my. AJC.U Deli My cert. Hoogovens cert. Philips gem. bez. Unilever cert. Kon. P (50 f 20) Holl. Amer. lijn Java China Pak. K.L.M Kon. Ned. Staboot Kon. Paket Mij Stoom. Mij. Ned. Niev. Goudr. cert, v. Ommeren cert. Kon. Rott. Loyd N. Scheepv. Unie NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen 102% 102 ft 102% 102 ft 10214 102 ft 102% 102% 101 101 10iy4GL 101 ft 101 ftGL 101% 97ft 97ft 82% 92% 93 Va 924 98% 98% 95% 95% 95 ft 95 ft 9i y4 91% 88 ft GB 91 y4 91% 914 91U 91 fè 914 93ft 93 ft 92% GB 92% 92 ft 92% 89% 89% 99%GL 99% 994 99 i 99 ft 99% 94% 94% 108% 108% 101% 101ft IEVE AANDELEN 112% 112%GB 130 128 389% 388% GB. 146.10 146 753 747GB. 979% 977G.B. 177 178.70 568% 571% 122.50 122.90 147 149% 147% 147% 62.— 63 185% 188% 150% 150 159 160B 150% 152GB. 341% 342 149 147 150% 152 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '56 12%.. A'dam '56 n 2% A'dam 16 III 2% Eindhoven *54 Enschede '54 2% Den Haag '52 1 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holl. '59 2% Vorige Slotkoers koers v. heden 104% 83% 84 82% 83% 89% 89% 89% 89% 82% 82B 84% 83 93% B 93% 94% 94% 95 93 1 95 93% 94 98 92% I 89% 89 ft 104ft 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco Amst. Bank Cultuurbank Holl. Bank U eert. Ned. Handelmij. 250 395 33 213 347 Rott. Bank390 Twentsche Bank 335 Senembah 410.50 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat Borsumij-Wehry Calvè Delft eert. Electralasmij K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bü(j. 248 1 398 i 33% 1 213 I 345 392 1 338 410.50 Int. Kunstst. Ind. v. Kemp en Beg. Leidse Wolspj-f) Müller en Co NJ. Ned. Kabelfabr. Philips pref Rott. Droogd. Mij. Sikkens Groep Ver. Touwfabr. Walvisvaart Wernink's Betjnij Wilton Feijenoord Wijk - Heringa 708 709 300 299 81 - 880 880% 350 369 366 175 177% 421 425 207% 210% 198 80 198% 137 140 550 460 458% 572 571 290 294% 535 L 919 915 375 375 98% 90 192% 283 284 96% 96% 142 141 A'dam '47 (3%) 3 96 95 idem 48 (3%) 96% 9<)ft R'dam '52-1 (4%) 100% 100% id. *37 I-II (8%) 96 V* 96% Z.-Holl. '55 4% 100% Bankwezen Bb N Gem. 58 5% 105 ft 105% id. NWB'52 (4%) 100% 100% BVG rspbr f 500 92 192% BVG rspbr *52 140% 140% (ndustr. Obligaties Philips Doll. '51 9oy« 90% Mynbouw en petroleum Biliton 2de r493% Kon Petr. (f20) Amerik. fondsen Canad. Pacific R Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Union Pacific Un. States Steel 493% 490 126.60 125.80 25% 25% 84% 84 50% exd 52 42% 43% 54% 54% 53% 53% 85% 84% 59 exd 59% 38ft 38 33% 34 77 77%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9