Contra-terreur in Algiers: OAS krijgt lik op stuk BALOEBA - TERREUR IN ELISABETHSTAD Plannen voor nieuwe stad Bijlmermeer ACISSEZ. Fascisme waart overal weer rond in ons land Franse overheid bedient zich ook van illegale middelen Chefarine 4" LE FASCISME EST A VQTRE P0RTE Gizenga moet naar Leopoldstad komen NEO-FASCISME IN FRANKRIJK (2) Samenwerking bij bestrijding van pijn! U bent gezond- blijf gezond QVOMAITIME VOS LIBERIES, V0TBE MENÏB, VOS ENFANTS SGHT MENACES VOTRE PLACE EST PARMI EUX Ethiopiërs grijpen niet in LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 JANUARI 1962 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Parijs Op een straathoek staan drie man nen te praten. Van een passerende auto wordt een raampje naar beneden gedraaid, een machinepistool besproeit hen met kogels. De drie mannen werpen zich op de grond, trekken hun revolvers en beantwoorden het vuur. Na vijf minuten straatgevecht komt een andere auto aanstuiven. Vier mannen springen eruit F" en openen op hun beurt het vuur op de schie tenden. Was dit Chicago 1930? Nee, het is Algiers 1961. Gold het een aanslag van de FLN of de OAS? Nee, het waren drie geheime anti- OAS-commando's van de politie die elkaar onder vuur namen. Bij vergissing natuurlijk. Maar het tekent de georganiseerde anarchie waarmee de Algerijnse crisis Frankrijk bedreigt. Iïoy^stïsche^'officier van het CDR met bed en al de lucht in. De Franse geheime dienst ontvoert als represail le een paar Franse activisten. Uit woede lynchen Franse „tieners" in Oraa op één middag 12 moslims. Het Franse leger onderneemt een actie tegen de FLN. Dat maakt op zijn beurt een paar Algerijnse collabora Gecompliceerd Het gevolg van al deze activiteit is de eerdergenoemde georganiseerde anarchie. De toestand wordt gecom pliceerd doordat er in beide kam pen elementen uit de hand lopen, of door ultra-extremisme of door gewo ne misdadigheid. En, mm zou het haast vergeten, er is natuurlijk ook nog de organisatie waar het allemaal om begonnen was: De FLN. dat zyn terreur wel heeft afgeremd maar niet heeft stopgezet. Zo ontstaat de „folklore van het geweld". In 'n normale week kan het volgende gebeuren: „De FLN schiet een Franse burger dood. Bij diens be grafenis onder de vlag van de OAS lynchen Franse burgers een Franse dienstplichtige. Het OCC wreekt zich door een aanslag op de OAS. Die blaast op zijn beurt een Vrijend paartje alarmeerde Wenen (Van onze Weense correspondent) Drie overvalwagens van de Weense politie raasden kortgeleden" op een avond naar het Ethnologisch Museum in de Weense Hof burg, waar alle alarmschellen aan het ratelen waren geslagen. De politie ontdekte echter niets behalve een vrijend paartje dat op de trap van het museum had zitten fluisteren. Het gehele signaal systeem was echter in werking ge- komdn, omdat het liefdespaar te dicht bij het museum was gekomen. Het tweetal had niet op een knop ge drukt, geen ruit aangeraakt en aan geen enkele tralie gerukt, maar het was ongemerkt m het elektrische spanningsveld gekomen en dit heeft een alarmsysteem dat op ultra- akoestische trillingen is gebaseerd. Bij het minste geluid op een be paalde afstand treden deze trillingen in werking en worden de alarmsig nalen automatisch ingeschakeld. Dat gebeurde ook hier, omdat het paar alleen maar had gefluisterd. De po litie verscheen en nu weet heel We nen, dat de directie van het museum deze allermodernste alarminstallatie kortgeleden heeft aangeschaft aange zien er meerdere diefstallen waren gepleegd. En aan dit paar is het te danken dat men tevens weet, hoe vol maakt dit systeem functioneert. Circulair*- V Hl 162. Vier middelen in één labiel werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die el- teurs van kant. De" ÖAS, die het een i kaars werking ondersteunen. Che- schande vindt dat Frankrijk „trou- farjne 4»» werkt «chter niet alleen we" moslims aan een lneiromsf rnrter werKl „Cnier niet alleen krachtiger bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, daar één der bestanddelen zorgt dat een gevoelige maag niet van streek raakt. Advertentie Iedere dag een kop of glas Ovomaltine houdt U In topconditie! de natuurlijke krachtbron Zwitserland. Rem op sanering van de hoofdstad (Van onze Amsterdamse correspondent) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, is van plan ten zuidoosten van Amsterdam een nieuwe gemeente te stichten onder de naam „Byimermeer", waartoe de gemeenten Diemen, Ouder-Amstcl en Weesperkarspel moeten worden samengevoegd. De minister blijft by zjjn standpunt, dat de Bylmermeerpolder wel bestemd dient te worden voor de bouw van woningen ten behoeve van Amsterdam, doch niet mag worden geannexeerd door Amsterdam. De gemeentebesturen van Diemen, inwoners zal worden gesticht, ac uder-Amstel, Weesp en Weesper- Amsterdam het vanzelfsprekend. moslims aan een toekomst cader de FLN wil uitleveren, vestigt daar de aandacht op door een bomaanslag in Parys te piegen. De OAS ant woordt met een kneedbom in Mar. seille Zo'n week kost al gauw vjjftig mensen het leven. Maar in feite kost hy meer: de verrotting van een staat. En dit is slechts de ouverture, het gevecht tussen de voorposten. Met de dag komt het onaf'.vendbare akkoord tussen Frankryk en de FLN naderbij. Het einde van de Frans- Algerynse stryd, het begin van Frankryks interne krachtproef. Glazen Duij|e 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakhing 40 tabletten f 1.50 Voordelige llacon 100 tabletten f 3.50 Ouder' karspel zijn vanmorgen per brief op de hoogte gebracht van de plannen van de minister. De grootste belang hebbende in de „zaak-Bijlmermeer", het stadsbestuur van Amsterdam, zal de argumentatie van mr. Toxopeus uit de kranten moeten vernemen. Het ministerie heeft de hoofdstad gepasseerd omdat hier slechts sprake zou zijn van grenswijzigingen, waar bij de grens van Amsterdam niet is betrokken. In feite is het nieuwe plan van de minister van verstrekkende betekenis voor Amsterdam, dat hierdoor be langrijk in zijn ontwikkeling wordt geremd. Nadat met Ged. Staten en de randgemeenten overeenstemming was bereikt over een structuurplan, volgens hetwelk ten zuidoosten van de hoofdstad in de Bylmermeerpoider een nieuwe stad voor honderdduizend avec son cortege de terreur, chantages, meurtres chasse aux iaciès et iynchages fAAIS: en Fiance des dizaines de miliars d hommes sont résolus a se batiie pour que nous solt épaigné le jouq du .fascisme !ci et la, ils ont commence a se regrouper COMMENT: Wat doet een normale staat tegen een klandestiene organisatie die de regering probeert omver te werpen en daartoe bomaanslagen, chantage en politieke moord als middelen hanteertf De staat gebruikt politie en justitie als het niet anders kan ook het leger om die orga nisatie de nek te breken. Maar de Franse staat, regering, parlement, politie, justitie en strijdkrachten zijn door de OAS geïnfiltreerd. Als de regering haar politie op dracht geeft een lid van de OAS te arresteren, dan heeft hij een grote kans tijdig gewaarschuwd te worden, een redelijke kans tijdens het voor onderzoek te ontsnappen, een fifty- fifty kans op een voorwaardelijke straf. Pas sinds kort loopt hij de kwade kans zonder vorm van proces geintemeerd te worden. De staat die haar rechtsmiddelen ontoereikend ziet worden, zoekt naar noodmaat regelen. De vraag rijst waarom de Franse staat in deze situatie niet een be roep doet op het volk,- althans op die geweldige meerderheid van het volk, die de wettige orde ge handhaafd wenst te zien. Men zou vreedzame betogingen kunnen orga niseren, zelfs een militie van loyale democraten vormen. Dan maakt men het de minderheid, die met geweld of met de chantage .van geweld de macht wil grijpen, concreet één ding duidelijk: „Niet dan over ons lijk". In Frankryk denkt de regering daar anders over. Wanneer er in Parijs een vreedzame betoging tégen de OAS en vóór de vrede in Algerije (lees: vóór de Franse regeringspoli- tiek) wordt gehouden, wordt die ver boden en worden er 140 mensen het ziekenhuis ingeslagen. activisten gekidnapt en een aantal café's, waar zij plegen samen te ko men, op plasticbom-aanslagen ge trakteerd. Dat Is het werk van wat men ln Frankryk „les barbouzes" noemt, de mannen met de valse baarden, bar- goens voor geheime agenten. De Franse regering heeft commando's van loyale politiemannen en leden van haar geheime diensten naar Al gerije gestuurd, die met pistool en plastic de OAS lik op stuk geven. Soms schieten zy per ongeluk op el kaar, maar zy moeten nog even inge speeld raken. Het zijn niet allemaal brave jongens. De OAS beweert dat de „barbouzes" op hun beurt ook in ternationale beroepsmoordenaars hu ren om het allervuilste werk te doen. Het is niet uitgesloten. Andere groepen Naast die officiële „barbouzes" zijn er nog andere groepen, die aan deze voorlopig beperkte burgeroorlog deel nemen. In Algerije bijvoorbeeld de OCC (Organisation Clandestine du Contingentklandestiene organisatie von dienstplichtigen). Deze werd ge vormd op instigatie van de opperbe velhebber in Algerije, generaal Aille- ret, met een preventief doel: het ver lammen van een toekomstige putsch door actie van benedenaf. De OCC had orders om in geval van een putsch alle verdachte offi cieren te ontwapenen en te arreste ren. iedere actie tegen de FLN te weigeren en de wapens aan de ver sperringen op de Algerijnse grenzen 180 graden om te draaien om een opstand in Algerije binnen de gren zen te houden. Vooral sinds er Fran se dienstplichtigen in Algerye door Franse burgers zijn gelyncht, werd de OCC een bijzonder succes, zy wierp zich ook in de stryd tegen de OAS. Nu is zij door generaal Aille- ret, die de vorming van soldatenra- den naar Sowjetrussische-model vreesde, verboden. Maar zy bestaat voort. Een soortgeiyke organisatie komt uit het officierscorps, het CDR (Co mité de Defense Republicaine—co mité voor de verdediging van de re publiek). Dit zyn loyale gaullisti sche officieren die hun voormalige verzetsgroepen weer in het leven roe pen. Zy hebben bomaanslagen op activistische café's in Algerye ge pleegd. Op order van de minister voor Algerynse Zaken, Louis Joxe, hebben zy geld en wapens gekregen. Premier Debré, die het weieens meer w<i têgen'de ÖAS? Nu haar wettige met zijn ambtenoot niet eens is. sterke armen zyn aangetast door heeft inmiddels opdracht gegeven de- -*4 'ze organisatie te breken. En tenslot te is er dan in Frankrijk zelf de SAO (sections anti—OAS), die Spookbeeld Natuuriyk zUn er iedenen waarom De Gaulle geen beroep op het volk doet. De regering meent: „Ieder be roep op het volk is ook een beroep op de communistische party. Wan neer het spookbeeld van een volks front verrijst, dryven we zeker het leger en mogelijk ook een groot deel vb n de burgery in de armen van de OAS". Misschien is dat juist. Maar het rekening houden met de politieke vooroordelen van ultra-rechtse mui ters is een merkwaardige houding voor een regime dat als „sterk" te boek wil staan. Wat doet de Franse regering dan Dit is een circulaire van de beweging die in Frankrijk de O.A.S. bestrijdt onder de naam: Secties Anti O.A.S. Het vlugschrift zegt: „Het fascisme staat voor uw deur met zijn begeleiding van terreur, chantage, moorden, hek senjacht en lynchings. Uw vrij heden. uw toekomst, uw kinde ren worden bedreigd. Maar: in Frankrijk zijn tienduizenden mensen vastbesloten te strijden om ons het juk van het fascisme te besparen. Hier en daar zijn zij al begonnen zich te groeperen. Uw plaats is bij hèn Han delt. Baloeba-vluchtelingen hebben zich genesteld in een van de mooiste woonwijken van de Katangese hoofdstad Elisabethstad en er met goedvinden van de Ethiopische blauwhelmen een kleine staat in een staat gevestigd. kon worden geschonken, zond hy twee negers uit om het te halen. Zij keerden korte tyd later terug met een Ethiopische en een Indiase VN- soldaat, een krat bier, en twaalf le den van de „Jeunesse Baluha", de jeugdbeweging der Baloeba, waarna een bierfeest werd georganiseerd. Op de foto In de loop van het feest gaven de twee blauwhelmen hun geweren aan In feite is het zo, dat zelfs Baloe- ba's een Baloebese pas moeten tonen om „de kraalte kunnen betreden, waar honderden, stam leden hebben geleefd en geplunderd sinds de V.N. zich in december van Elisabethstad meester maakt en. Voor die tijd verbleven zij onder mensonwaardige omstandigheden in het V.N.-vluchtelingenkamp buiten de Katangese hoofdstad. De Baloeba hebben hele straten rondom het door Ethiopische solda ten bezette VN-hoofdkwartier in Eli sabethstad „overgenomen". Ze zyn met hun gezinnen en bescheiden be zittingen in de huizen getrokken. Jim Howard, een fotograaf van het persbureau UPI, is zaterdag met een Britse journalist op weg naar diens woning aan de Avenue Hakanson, door de Baloeba-wyk gekomen. „Ongeldig" Toen Howard foto's wilde nemen van een plundering, werd hy aange houden door een Baloeba-hoofdman die hem naar zyn papieren, en ook naar die van de Brit, vroeg.» Toen de Baloeba zag dat beiden in het bezit waren van Katangese passen, nam hy ze in beslag onder de mededeling dat ze niet langer geldig waren. In het vervolg, besliste hy, zouden de heren Baloebese passen moeten to nen zoals ieder ander die de Baloeba- wyk wilde binnenkomen. De Baloeba, die zich met tegenzin identificeerde als het stamhoofd Mwamba Na Banza, liep zyn huis binnen en bestelde bier. Toen dit niet MOTIE KONGOLESE PARLEMENT fascistische infiltratie, probeert zy de OAS met de eigen middelen te be- stryden. De laatste weken zijn in Al- - - t gerye en in Frankryk ultra-rechtsemet het CDR te vergeiyken is. De Kongolese Kamer van Af gevaardigden heeft gisteren in Leopoldstad met 66 tegen 10 stemmen en 7 onthoudingen een motie aangenomen, waarin vice- premier Gizenga verzocht wordt onmiddellijk naar Leopoldstad te komen om zich daar in het par lement te verantwoorden. Gizenga moet binnen 48 uur na aanzegging door de regering in Leo poldstad zyn. De motie was inge diend door Kimvay, vice-voorzitter van de „Parti Solidaire Africain", waarvan Gizenga voorzitter is. Aan de indiening van de motie was een debat voorafgegaan, waarin verschil lende afgevaardigde Gizenga beschul digd hadden van activiteit, gericht op afscheiding van de Oostprovincie van de rest van Konso. Andere alge- gest.eund, waarmee vaardigden verweten Czenga, dat h« wordt dat Katanga nog pona aangevallen, aldus Is inberich ten van radioamateurs te Elisabeth stad vernomen. Boudewynstad is een grote havenstad aan het Tanganjika meer, ten zuiden van Albertstad, dat zich reeds in handen van het Kon golese leger bevindt. Kapona ligt ten westen van Boudewynstad. President Tsjombe van Katanga heeft zaterdag de Verenigde Staten ervan beschuldigd er de oorzaak van te zyn geweest dat de Verenigde Na ties een „dodelyke oorlog" in Ka tanga hebben ontketend. Tsjombe be schuldigt i«i een door de Katangese permanente delegatie in Brussel vry- gegeven boodschap aan het Ameri kaanse volk, „zekere Amerikaanse im- namens het hele Kongolese volk wil optreden. Parachutisten van de centrale Kon- lese regering hebben de Noordka- goles tangi perialisten" van „het bevorderen van hongersnood en ellende in Afrika met het doel de zwarte landen beter te kunnen overheersen' „Enige vooraanstaande Amerika nen hebben Katanga echter sinds- bewezen oprechte Baloeba-jongeren en poseerden met hen voor een foto. De Ethiopiër, die zich in vloeiend Swahili uitdrukte en op vriendschappelyke voet stond met de leden van de „Jeunesse", zei dat deze het recht had om er eigen poli tiepatrouilles op na te houden. Onder bedreiging van plundering van zyn huis, dwong Mwamba de Brit hem naar een negerwoonoord te ryden, er een Baloebagezin op te ha len en het naar een nabygelegen vil- achtte deze stad zou worden gebouwd door de uitgebreide stedebouwkundige en technische diensten, die de afgelopen tien jaar de grote Amsterdamse tuin steden hebben gebouwd. Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft bij herhaling gewezen op de grote noodzaak van een spoedige be bouwing van de Bijlmermeer, omdat de nieuwe stad deels moet worden be woond door mensen, voor wie wegens de sanering van de oude Amsterdam se wyken. in de hoofdstad zelf geen huizen meer zullen zyn. Binnen en kele jaren zal Amsterdam namelijk, met uitzondering van het recreatie gebied waterland, tot de grenzen zyn volgebouwd. De gemeenten Diemen, Ouder- Amstel, Weesp en Weesperkarspel zullen op de vanmorgen ontvangen voorstellen binnen 30 dagen moeten reageren. Daarna zullen Ged. Staten zich over de plannen beradeh, het geen vóór 1 april a.s. moeten gebeu ren. Tenslotte zal het wetsontwerp worden herzien en moet de Tweede Kamer zich hierover uitspreken. Ver wacht wordt, dat de definitieve be slissing binnen een half jaar zal val len. Maar eer het zover is, zal het Am sterdamse gemeentebestuur wel luide de trom roeren Moskou helpt Irak en Egypte De Sowjetrussische premier en partijleider Chroesjtsjow heeft pre sident Nasser van Egypte in een per- sooniyke boodschap economische hulp aangeboden. De Sowjet-Unie heeft Egypte reeds eerder deze en boven dien militaire hulp verleend. Het Israëlische blad „Maariv" meldt dat de Sowjet-Unie en Irak 'n overeenkomst hebben gesloten over la in de Baloeba-„staat" te brengen.1 wapenleveranties. Rusland zal Irak Aan de Avenue Hakanson staankrachtens deze overeenkomst nog vyftien villa's. Veertien ervan waren meef straaljagers, tanks en ''chte op het moment dat dit geschreven 1 marinevaartu'gen leveren aldus het werd, door Baloeba bezet. De Ethio- ö,ad' piërs in de buurt ondernemen niets tegen de plundering door de Baloeba en het binnendringen in de huizen. Lid „Voormalig Verzet NederlamV, HINAG-leitïer kon zó grens over „Het fascisme steekt in ons land weer de kop op. Niet in incidentele gevallen, maar in een verband dat zich tot over de grenzen uitstrekt. Er zijn in ons land fascistische organisaties als de Eurodivisie, de Nationale Oppositie Unie en de HINAG". Deze waarschuwing liet zaterdag middag de heer Spier, lid van de raad Voormalig Verzet Nederland, horen in een voordracht, die hij in Utrecht hield voor het werkcomité van de Nederlandse vriendenkring Sachsenhausen Dit is een organisatie van overle vende gevangenen van het centrale Duitse concentratiekamp Sachsen hausen, ook bekend als Oranienburg, waar 14.000 Nederlanders gevangen gezeten hebben. Naar schatting 1500 van hen hebben het er levend afge bracht. In totaal kwamen er hon derdduizend mensen om. Waarschuwing Onder het motto „Nooit weer een Sachsenhausen" willen zij. die het slachtoffer werden van de Duitse ter reur, een waarschuwing laten horen tegen iedere vorm van fascisme, ras- sehaat. en concentratiekampen. En in het byzonder tegen de toenemende invloed van ex-nazileiders en ex-na- zigeneraals in het politieke, militaire en economische leven van Europa. De heer Spier sprak naar aanlei ding van de brochure, die de raad voormalig verzet Nederland heeft uit gegeven tegen de ex-SS-ers-organi- satie „HINAG", en de aanklacht die een der leiders, P. van Tienen, daar tegen heeft ingediend by de Haag se officier van Justitie. verantwoording" en „De mislukking van Eichmans emigratiepolitiek". In Duitsland zyn de SS-verbande gecoördineerd in de HIAG onder lei ding van de voormalige commandant van de SS-Leibstandarte Adolf Hit ler, Sepp Dietrich. Deze organisatie, die onder meer door de Westduitse regering ondersteund wordt, heeft nauwe banden met zijn Nederlands filiaal de HINAG, onder leiding van de Amsterdamse ex-SS-Sturmban- führer J. Hartman, aldus de heer Spier. Verontrust Het verontrustte de heer Spier dat oud-nazi's hun propaganda door middel van organisaties als de HINAG kunnen spuien, zonder dat de overheid ingrypt, op grond van een Koninkiyk Besluit van april 1944, waarby de NSB en alle organisaties die fascistische ideeën voorstaan bui tegen de wet zyn gesteld. HINAG-lei- der Hartman kon, ofschoon hy een gevangenisstraf wegens belasting fraude nog moest uitzitten en staten- loos is, in oktober 1961 zelfs ongehin derd de grens overgaan om in Rens- burg een herdenkingsbijeenkomst on der leiding van Dietrich by te wonen. „Ondanks de duldeiyk anti-fascis tische gezindheid van ons volk we gen onze NAVO-banden met Duits land kennelijk zwaarder", aldus de heer Spier. Adres Het werkcomité van de Neder landse Vriendenkring Sachsenhausen sloot zich geheel by het betoog van de heer Spier aan. Overwogen werd een adres aan de regering te sturen. De Nederlandse Vriendenkring Sach senhausen is in april vorig jaar in het leven geroepen by de inwyding tot oorlogsmonument van het voor malig concentratiekamp. Sachsenhausen is momenteel weer in de actualiteit door het proces dat in Munster tegen ex-concentratie kampartsen, onder wie Baumkötter Pacific-blok als tegenhanger van (le E.E.G. In november J.l. is in Canada het plan geboren om samen met de Ver enigde Staten van Amerika en Japan tot een Pacific-handelsblok te komen dat beoogt een compensatie te vor men voor de economische gevolgen van een toetreden van Engeland tot de E E G. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar tot verwezenlyking van dit eco nomische blok te komen. In 1963 zouden dan volgens het plan Austra lië en Nieuw-Zceland kunnen toe treden In de Verenigde Staten zou het plan gunstig ontvangen zyn. I Adams en Gaberle gevoerd wordt. I men van slachtoffers Velen zwc ;ese steden Boudewynstad en Ka-1 Tsjombe. De ex-SS-„unterscharfiihrer" ver spreidt door middel van zün Neder- vrienden en bondgenoten heeft onder I lands archief van de conservatieve een volk waarvan de regering door revoluUe en zljn m|uuire boeken- eenen met gassen, medische prepa haar ambassadeur slecht is ingelicht onze vernietiging wil", aldus dlenst Scharenhorst brochures met Hen wordt tenlaste gelegd het uit voeren van experimenten op gevan genen met gassen, medische prepa- I raten en vergifcapsules, giftige ko gels en met chemische stoffen gela- BESTELLER TE ZANDVOORT VEROORDEELD Wegens overtreding van artikel 373 van het Wefboek van Strafrecht (het zich toeëigenen van een briefkaart door een ambtenaar van een onen- bare instelling van Vervoer) heeft de nolitierechter ie Haarlem een 29- iariee besteller van de posterijen uit Zandvoort (ot een gevangenisstraf van twee weken veroordeeld. De offl- e'er van Justitie had een boete van f75. subsidiair 15 dagen hechtenis geëist, alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken. Begin mei vorig Jaar kreeg de post- besteller een briefkaart ven een Duit se dame gericht aan het Bureau voor Vreemdelingenverkeer te Zandvoort onder ogen. waarin zij tegen f700 - een pension te huur vroeg voor '•«n dame en vier kinderen. De besteller bezorgde de briefkaart niet. maar schreef de dame een brief, waarin hy kamers voor f 600 aanbood. Toen de Duitse familie in augustus in Zandvoort verscheen, was zil teleurgesteld over de geringe ruimte in het huisje van de besteller De dame zocht contact met de V VV en toen kwam aan het licht hoe de be steller had gehandeld. Drama's ondf?r de grond Volgens de Westberiyrse editie van „Die Welt" zyn acht Oostduitse i vluchtgangen omgekomen en zouden er nog 30 verdwaald zijn in de dool hof van riolen onder Berlijn De On duitse staatsveiligheidsdienst heeft opdracht gegeven de riolen te door zoeken nadat er berichten waren ont vangen over verstopte en overstmn-ri- de buizen, waarschijnlijk door licha men veelzeggende titels als: „Musserts 1 den handgranaten. dagen en nachten zonder boven durven komen, uit an^st dat West- Berlyn nog niet bereikt is en dat zij door de Oostberlijnse politie met traangasgranaten of kogels bestookt I zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7