Bonn: „Geen nieuws in nota van Moskou" Kunstgebitten AGENDA Britse premier voor overleg in (le Westduitse hoofdstad EHRENBURG: zuiveringen waren loterij HET KONINKLIJK PAAR IN HET GOUD Opstand in Nepal Molotow weer in Wenen MET EEN ENKEL WOORD Bezoeken aan Ned. Antillen SNEEUW in skigebieden LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 JANUARI 1962 „Wantrouwen in Westen zaaien" (Van onze correspondent in Bonn) Het oordeel van de Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, over het memoran dum van de Sovjet-Unie, waarin voor tweezijdig overleg gepleit wordt, laat niets aan duidelijk heid te wensen over: er staat niets nieuws in, zei hij gisteren tegen Britse journalisten, en zo voegde hij eraan toe het is eigenlijk het vreemdste ding ter wereld, omdat het „onge- adresseerd, zonder onderteke ning en zonder enige aanwijzing van wie het had geschreven" was. Adenauer verklaarde ver der, dat hij in de laatste tijd weinig vooruitgang zag in de kwestie-Berlijn. Hij toonde zich enigszins bezorgd over „inner lijke uitholling" van de West- berlijnse bevolking. Met stellig heid verwierp hij eventuele deelneming van de Oostduitsers aan het toezicht op de toegangs wegen naar Berlijn. Hoewel het document uit Moskou nog angstvallig geheim wordt gehou den, is wel zeker dat het eerste doel van de Russen met het memorandum is wantrouwen te zaaien in het Wes- Bondskanselier Adenauer over de kwestie-Berlyn en andere wereld problemen. Macmillan was vergezeld van de Britse minister van Buiten landse Zaken, Lord Home. Macmil lan werd verwelkomd door Adenauer, die o.m. zei van mening te zijn dat het overleg, dat Macmillan en hü vandaag (dinsdag) zouden hebben, van de grootste waarde is. Macmillan stemde hiermee in en zei dat Adenauer en hij zich aan dezelfde taak wijden, namelijk het brengen van vrede, geluk en voorspoed aan de wereld. Tegenoffensief van Westen nodig Amerika moet de leiding nemen van de Westelijke wereld tegen de Sowjet-Unie, aldus verklaarde de Westduitse minister van Economische Zaken, Ludwig Erhard, gisteren in Washington. Het Russische memo randum noemde hij „een propagan distische stunt" met „weinig politieke waarde". Na een conferentie van negentig minuten met president Kennedy in het Witte Huis, zei Erhard: „Ik ge loof niet dat premier Chroesjtsjow zo irrationeel is, dat hij in ernst denkt aan rechtstreekse onderhande lingen tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie". De vice-kanselier ver onderstelde dat het Russische voor stel een probeersel was om de Bonds republiek uit het Westers bondsge- nootschap te weken. Hij zal zeer beslist geen succes hebben", zei hij. Erhard zei dat hij tijdens zijn onderhoud met Kennedy niet had gesproken over het Russische memo randum. Dit had hij wel gisteroch tend gedaan met minister van Bui- telijke kamp. Naar perschef Von i doet men b®? memorandum van zijn Eckardt gisteren zei probeert hetl Pr°PaSandistisch karakter aldus memorandum de Westduitsers ervan Erhard. ..dan blijft er weinig politieke te overtuigen dat de Westelijke bond- v'aarae acnter genoten niet oprecht zijn in hun streven naar hereniging van Duits land. Regelrechte onderhandelingen tussen Bonn en Moskou worden voor gesteld als de beste mogelijkheid voor de Duitsers deze hereniging toch te verwezenlijken. Volgens de cor De Russische schrijver Ilja Ehrenburg heeft op een bijeen komst in Moskou, waarop ver schillende letterkundigen het woord voerden, verklaard dat de grote zuiveringen onder Sta lin wel wat weg hadden van een loterij. „Op mijn lot viel een prijs", aldus Ehrenburg, die daarmee te kennen gaf dat hij er goed vanaf was gekomen. Hij liet daar ech ter onmiddellijk op volgen, dat allen, die nog leefden, naar zijn mening „medeplichtig" zijn ge weest aan de moorden in die tijd en deelgenomen hadden aan „een grote samenzwering, geba seerd op stilzwijgen", Ehrenburg oefende ook kritiek uit op de Russische autoriteiten in ver band met de manier, waarop zij het overlijden van Nobelprijswinnaar Boris Pasternak in mei 1960 wereld kundig hadden gemaakt. Hij zei dat de vier regels in maar één enkel blad, waarin de Vereniging van Sow- jetrussische schrijvers melding had gemaakt van Pasternaks dood, „de grote Russische dichter onwaardig zijn geweest". Dit feit, aldus Ehrenburg, is de weerspiegeling van een bepaalde houding van bepaalde mensen en van een levensstijl, die gelukkig steeds meer op de achtergrond raakt. Tot slot noemde hij de in 1961 overleden Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway „de grootste van zijn tijdgenoten". ONDERSCHEIDING VOOR FRANCIS WALTER (Van onze Amerikaanse correspondent) De Nederlandse ambassadeur in tenlandse Zaken Dean Rusk. „Ont Washington, dr. Van Hogen, heeft gisteren tijdens een lunch de gou den Olivier van Noort medaille over handigd aan Francis Walter, een - bekend lid van het Huis van Afge- Toen een journalist als zijn mening vaardigden. Walter kreeg de medail- te kennen gaf, dat est-Duitsland |e voor waj hjj gedaan heeft ten bate in politiek opzicht een „harde hou-jvan emigraije van Nederlanders ding tegenover de communistische naar Amerika. landen aanneemt, maar wat de han- t del betreft ten aanzien van deze i He z g. „Walter Postore-wet bij- landen een liberale politiek volgt, zei I voorbeeld heeft het mogelijk gemaakt respondent van de New York Times I Erhard dat de Westduitse handel )Qat duizenden Nederlanders, die in zouden de Russen in het memoran- j met communistische landen slechts jndon^SI,f- n bestaansmogelykhe- Ad verten tie HET UITMUNTEND GESCHENK VOOR 1962 Uitvoering: 's Rijksmunt, naar ontwerp van beeldhouwer Geurt Brinkgreve, die ook de Koningin Juliana-penning en de Prins Bernhard-penning ontwierp. Verkrijgbaar by banken, juwe liers en munthandel. 18 mm doorsnede, gewicht 3.9 gram f.33. 25 mm doorsnede, gewicht 7.8 gram f. 55. Zilver 12gram, f.5. Distributeurs: Fa. Drijfhout Edelmetaalbedrjjf, Nes 1115, Amsterdam; Fa. Schone Edel- metaalbedryf, Rokin 8183, Am sterdam. dum zelfs grote afzetmarkten voor Westduitse produkten hebben aange boden, indien Bonn voor een Duits- Russische overeenkomst zou voelen. Met dit laatste aanbod zou Moskou speciaal Adenauers liberale coalitie partners, de Vrije Democraten, warm willen maken. Achter de liberale partij staat namelijk een groot deel van de Westduitse industrie. Tot zover onze correspondent in Bonn. Macmillan in Bonn Premier Macmillan van Engeland Is gisteravond in Bonn aangekomen. Hij zal besprekingen voeren met vier procent van de totale buiten landse handel van de Bondsrepubliek omvat. Belg bemiddelt in Zuid-Tirol (Van onze Weense correspondent) De voorzitter van de Belgische Se naat, Paul Struye, is in Wenen aan gekomen voor een bezoek dat vier dagen zal duren. Struye speelt een belangrijke rol in de Raad van Europa in Straatsburg. Om een zeke re ontspanning te brengen in het nog altijd smeulende conflict tussen Oos tenrijk en Italië heeft de politieke commissie van de Europaraad een ondercommissie in het leven geroe pen ter bestudering van het vraag stuk Zuid-Tirol. Als voorzitter va.n deze ondercom missie zal St-ruye uitvoerige gesprek ken hebben met de Oostenrijkse kan selier Gorbach, de waarnemende kanselier Pitterman, de minister van Buitenlandse Zaken Kreisky en diens staatssecretaris Steiner, voorts met dr. Figl als voorzitter van het Oos tenrijkse parlement. Ook zal hij con tact opnemen met vertegenwoordi gers van de Zuidtiroolse Volksparty, die evenals hij christelijke democra ten zijn. In Oostenrijk begroet men de Bel gische politicus als een man, van wie men de grootste objectiviteit ver wacht en die men beschouwt als een „diplomaat van de goede wil". Men zal ernaar streven om hem alle ge wenste informaties te geven van zui ver zakelijke aard, zodat alle schijn propaganda zoveel mogelijk den hadden verloren, een nieuwe kaas kregen als immigranten in Ame rika. De voornaamste Amerikaanse gasten bij de lunch waren, behalve Walter, de toekomstige speaker van het huis. Mccormick, alsmede Ches ter Bowles, thans Kennedy's advi seur voor de onderontwikkelde ge bieden. Initiatief van de burgerij op Nieuw-Guinea De resident van de afdeling Geel vinkbaai in Ned. Nieuw-Guinea heeft aan gouverneur Platteel telegrafisch meegedeeld, dat te Biak een comité is gevormd, bestaande uit burger- ingezetenen en op initiatief van de burgerij, om de overheid met raad en daad bij te staan in het treffen van maatregelen ter beveiliging van de ingezetenen in geval van oorlogsge weld of andere noodtoestanden. Het doel van het comité is om door actieve deelneming van de burgerij te komen tot een organisatie op brede basis, die het hoofd zal kunnen bie den aan mogelijke noodtoestanden. Gedacht wordt daarbij aan me dische hulp, beveiliging van de bur- gërij en andere zaken. Dit nieuwe comité zal nauw contact onderhou den met de plaatselijke commissie van het Rode Kruis. Van de zijde van het Gouverne ment van Nieuw-Guinea wordt ver nomen dat men dergelijke activitei ten toejuicht, omdat daardoor thans de negatieve en afwachtende houding van de burgerij kan worden omge bogen in een positieve richting. Eigenlijk zo zeide men is hier door een begin gemaakt met de bur ger-defensie. Zwoegers en zorgers (Van onze t.v.-medewerker) Na een dag vol verbijstering valt een rapport over hetgeen de televisie bood, bepaald niet mee. Het al of niet geslaagd zijn van een uitzending wordt immers tot een futiliteit in het licht van het gebeurde. Toch eist de regelmaat van het werk niet anders. Om te beginnen dient ervan te worden gewaagd, dat de fupetie vaa de radio als doorgever van' medede lingen onovertroffen bleek. De televisie, had natuurlijk met volgend programma was ingrijpend gewijzigd. In het Churchillvervolg werd het commentaar vooral om speeld door steeds maar weer oor logsgeweld, waardoor deze afleve ring veel aan spankracht inboette. Tot slot een NCRV-forum over sportbeoefening op zondag. We had den vooraf de gedachte, dat dit wel eens een taaie historie zou kunnen worden, maar tot onze verrassing was de samenstelling van het forum ge richt op differentiatie, waardoor een veel genuanceerder oordeel te beluis teren viel dan we gevreesd hadden. Het leek ons vooral voor de stijlen en starren een leerzaam discours en het zou ons niet verwonderen als de van openheidgetuigende mening van de Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig Dentofix op de plaat strooit. U heeft dan de gehele doa een heerlijk gevoel van zekerheid en welbeha gen, want Dentofix doet zijn plichtI Dit moderne, antiseptische poeder werkt als een beschermend kussen en houdt boven dien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Volgens gisteren in de Indiase stad Calcutta ontvangen berichten zijn in het oosten en westen van Ivan t0—-j» 0. Nepal gewapende opstanden uitge- wordt vermeden. Na dit informatief bleek, dat de zwoegers vol zorg waren I bevredigende regeling van de sport broken tegen het bewind van Koning bezoek zal Struye naar Rome gaan en de zorgers zwaar zwoegden. De I op zondag te geraken. Mahendra van Nepal. om zich aldaar over het Italiaanse toespraak van minister Korthals had Het slot was voor de NTS met het Sommige delen van Oost-Nepal staïldPunt te laten inlichten. I de verdienste kort te zijn. Het daarna laatste nieuws uit Harmeien, grenzend aan de Indiase deelstaat West-Bengalen, zouden in handen der rebellen zijn. Er zijn zware gevechten geweest, waarbij beide zijden zware verlie zen leden, toen het Nepalese leger trachtte het door de rebellen ver overde terrein opnieuw in bezit te krijgen. Koning Mahendra, die op het ogen blik de Birmese premier Oe Noe op staatsiebezoek heeft, heeft de be schuldiging geuit dat de rebellen door de Indiase regering waren „aan gezet" tot hun opstand. De leiders van de thans verbo den politieke partijen in Nepal, die in vrijwillige ballingschap in In dia waren gegaan, hebben zich on langs verenigd onder het leiderschap van de Nepalese Congrespartij. Zij beweren dat grote delen van west- Nepal in handen zijn gevallen van „nationalistische vrijwilligers". een journaalpioeg uren op het on- (auteur Römijn het NCR"\£-bestuur heilsterrein vertoefd en kon daardoorwekken zou uit zija krampachtigheid een visueel beeld gevea, waaruit het I en op zondag nu eens ook „live" uit te menselijk drama was weggelaten en 1 gaan zenden. Vast staat, dat de me de zwoegers en zorgers een groot deel ningen in die klingen duidelijk aan van de aandacht kregen. Terecht het evolueren zija en men althans naar ons gevoel, temeer omdat eruit bereid is tot overleg om tot een meer De in ongenade gevallen Sowjet- russisehe oud-minister van Buiten landse Zaken Molotow is gisteren naar zijn post in Wenen als afge vaardigde bij het Internationale Bu reau voor Atoomenergie teruggekeerd. Molotow vertrok twee maanden ge leden uit Wenen, nadat er heftige aanvall' i op hem ware i gedaan we gens zyn „tegen de partij gerichte activiteit". Molotow werd 4 jaar geleden al gebrandmerkt als lid van de „an- ti-partijgroep". Chroesjtsjow noemde hem een dogmaticus met wie niets te begianen viel. Aan de vooravond van het jongste partycongres in Mos kou schreef Molotow een brief aan het centrale comité van de Sowjet- russische communistische partij, waarin hy zich op laatdukkende wijze uitliet over Chroesjtsjows pro- gram voor de volgende fasen van naen ysn uc het Russische communisme. Op dit £jen gewontj yan drie hunner ls de congres werd Molotow verscheidene toestand ernstig. De locomotief van keren aangevallen door Russische top- I de goederentrein en de laatste wagon leiders. van ..e exprestreln liepen uit de rails. BINNENLAND Op het terrein van Muller en Co's Scheepvaartmaatschappij aan de Maas haven in Rotterdam is glstermldaag de 56-jarige G van der Vliet getroffen door een boomstam van 1500 kg, die uit een strop viel. De man werd on middellijk overgebracht naar het Ha venziekenhuis, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De politie te A'dam heeft gis termiddag gearresteerd en op het bu reau Warmoesstraat in verzekerde be waring een 30-1arige zakkenroller Inge sloten. Bij het instappen van lijn 25 op het Damrak bemerkte een dame dat gepoogd werd haar tas te openen. Het bleef een poging door de stroefwer- kende beugelklem. De lulde reactie van de dame belette de dief te ontkomen. De 70-jarlge W. Havlnga uit Breda is 's nachts bij een verkeerson geval in de omgeving van Völlenerfehn nabij Leer (D.) verongelukt. Een in zittende van de wagen, waarvan de heer Havinga bestuurder was. werd zwaar, twee andere Inzittenden werden licht gewond. De oorzaak van het on geval is nog niet bekend. Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passagierslijst ter in zage van het ss „Zuiderkruis", dat 17 januari uit Australië en Nieuw- Guinea te Amsterdam wordt verwacht. In de gisteren gehouden bestuurs vergadering van de nationale coöpera tieve aan- en verkoopvereniging voor de landbouw „Centraal Bureau" GA is de heer A. Loman uit Almen tot voorzitter gekozen. De heer Loman. die in deze functie wijlen de heer H. D. Louwes opvolgt, maakt sinds 1957 deel uit van het bestuur van het „Centraal Bureau". Sinds begin 1960 trad hij op als waarnemend voorzitter. In zijn plaats ls nu de heer P. J. Bom uit Colijnsplaat tot vie-;-voorzitter geko zen. BUITENLAND De exprestreln van Barcelona naar de FYanse grens ls maandagavond te Flassa. bij Gerona, in botsing ge komen met een goederentrein. Elf in- nden van de passaglerstreln wer- Een Oostberlijnse kleermaker ls tot drie Jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens zijn „fascistische hou- I ding". Zijn vrouw, die hem daarin zou I hebben gesteund, kreeg een straf van De Venezolaanse regering heeft een jaar. De kleermaker was destijds besloten het merendeel van de grond- j in West-Berlijn werkzaam, doch wei- wettelijke rechten, die eind 1960 wer- gerde na de sluiting van de sector den opgeschort, te herstellen. Dit zal grens in Oost-Berlijn aan het werk o.a. het geval zijn met de onschend- I te gaan. baarheid van de persoonlijke vrijheid j Joseph Kennedy, de vader van de en veiligheid en het atakingsrecht Amerikaanse president is maandag uit Programma voor VN-hulpverlening Vandaag is in New York de uit 18 leden bestaande bestuursraad van het. Speciale Fonds der Verenigde Naties bijeengekomen. Er is een door de directeur van het fonds, Paul Hoffman, (de vroegere leider van het plan-Marshall), ingediend program ma besproken voor hulpverlening aan economisch minder ontwikkelde lan den. In vroegere bijeenkomsten van de bestuursraad zijn reeds 157 projec ten goedgekeurd. In een rapport zegt Hoffman, dat er bemoedigende resultaten bereikt zijn. Hij herinnert daarbij aan werk zaamheden in Argentinië, Nigerië, Ghana en Marokko. In Ghana wordt in samenwerking met de regering door het fonds een onderzoek ingesteld op een gebied van 45.000 acres om de natuurlijke ea economische uitvoerbaarheid vast te stellen van het telen van oogsten op grote schaal op de vlakte van de be neden-Volta. Een plan tot vaststelling van de uitvoerbaarheid van de aanleg van een dam in de Niger voor het op wekken van stroom, verbetering van de scheepvaart en bevloeiing kwam volgens de plannen in maart j.l. ge reed, zo deelt Hoffman in zijn rap port over Nigerië mede. Aanbevolen werd om als eerste stadium te Kainji een dam over de Niger te bouwen. De kosten van de eerste etappe wor den geraamd op 190 miljoen dollar. Het rapport beveelt aan onmiddellijk met de werkzaamheden te beginnen. Het doel is dan tegen 1966 stroom te gaan produceren. DINSDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jeho vah's Getuigen. 7.25 uur nam. Prediker: Stichting Volle Evang. Zen ding. Spr. evangelist J. Maasbacn. 8 u. nam. Volkshuls: Voorlichtingsavond vak opleiding voor ongeschoolden. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Half uur van Bezinning.-1-1.25 uur nam. Schouwburg K. en O. Hoofdstad operette „Das Dreimadlerhaus". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Ver. voor Pedago giek. Jules de Corte en Henri Knap. 8 uur nam. Oegstgeest Gemeentehuis: Vergadering gemeenteraad. 7.30 uur nam. Voorschoten (Cultureel Centrum)Verg. Humanistisch Ver bond. Spr. dr. D. H. Prins. 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Gespreksavond Baha'i Wereldgeloof. 8.15 uur nam. Hogewoerd 175Dlenstvergadering Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Persorganen zullen voortaan alleen de namen van de verantwoordelijke hoofd redacteur en de drukker moeten ver melden. De echtgenote van de kapitein die de aanval van opstandelingen tegen de kazerne van Eeja in Portugal heeft geleid, is 'door de staatsveillgheids- politie gearresteerd. Mevrouw Varela Gomes bracht elke dag een bezoek aan haar man, die als gearresteerde ge wond in het ziekenhuis ligt. De Oostduitse politie heeft gister avond aan de grens tussen Oost- Berlijn en de Amerikaanse sector ver scheidene vuurstoten met machine pistolen afgegeven. Volgens de West duitse politie was het al te donker om te kunnen vaststellen waarom er ge schoten werd. Dr. Robert Servatius, de verdedi ger van Adolf Eichmann. heeft mee gedeeld dat hij kan beschikken over de opbrengst van het boek dat zijn cliënt in de gevangenis heeft geschreven. Hij verwacht dat die opbrengst het hem toekomende honorarium zal overtref fen. Volgens de Prawda bedraagt de bevolking van de Sov/jet-Unie op het ogenblik 220 miljoen zielen, tegen 208.800.000 begin 1959. Het blad schrijft deze grote bevolkingsaanwas toe aan de aanhoudende verbetering der levensvoorwaarden van het Rus sische volk. West-Samoa heeft ter gelegenheid van het verkrijgen van de onafhanke lijkheid een volledige amnestie voor aile gevangenen afgekondigd. Tot hen behoren drie tot levenslange gevange nisstraf veroordeelden. Het Oostduitse communistische blad „Volksstimme" meldt, dat vijf hoge partij- en staatsfunctionarissen in de Oostduitse provincie Karl-Marx- stadt zijn ontslagen en uit de com munistische partij zijn gestoten omdat zij vijandig gezind Jegens de partij wa ren. Dit besluit werd vorige maand genomen. het ziekenhuis ontslagen. Zoals bekend heeft hij een beroerte gehad. Hij heeft bijna drie weken in een ziekenhuis te West Palm Beach in Florida gelegen. In zuid-Frankrijk zijn de 35-Jarige Paul Roganol en Dominlcla Borraglla gearresteerd wegens het ronselen van soldaten op Frans gebied voor een bui tenlandse mogendheid, volgens de poli tie voor Katanga. Zij hadden 60 „tech nici" aangenomen, die op het punt stonden te vertrekken toen het twee tal werd gearresteerd. Tien Joegoslaven, onder wie een vrouw, hebben in Italië asiel ge vraagd. Zij waren met een boot uit Rovinj vertrokken, maar waren door mist de koers kwijtgeraakt, toen zij door een Italiaanse vissersboot werden gevonden. Onbekenden hebben in de eerste dagen van dit jaar op de Joodse be graafplaats van de Westduitse plaats Barslnghausen, bij Hannover, vernie lingen aangericht: 24 grafstenen wer den omgekeerd, waarbij er vier braken. Een 20-Jarlge Tsjechoslowaakse militair in uniform is haar West- Duitsland .uitgeweken, omdat hij straf vreesde voor zijn hulpverlening aan zes landgenoten, die met Kerstmis naar de Bondsrepubliek vluchtten. Dr. Alan Nunn May, de Britse atoomspion, die indertijd in Engeland tot tien jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld maar na ruim zeseneenhalf jaar werd vrijgelaten, ls benoemd tot hoogleraar in de kernfysica aan de universiteit van Ghana, zo weet „The Guardian" te melden. Deze universi teit krijgt van de Russen een kern reactor voor wetenschappelijk onder zoek. Een 24-jarige Pakistaanse studen' Ismat Khan, is in een ziekenhuis in Dartford (Engeland) aan pokken over leden. Khan werd ziek na een reis van Karatsjl naar Londen. Op een in Willemstad ge houden persconferentie heeft de gevolmachtigde minister van de Ned. Antillen, de heer W. F. M. Lampe, meegedeeld, dat zowel de minister van financien, prof. dr. J. Zijlstra, als de minister van Econ. Zaken, drs. J. W. de Pous, binnenkort bezoeken zul len brengen aan de Ned. Antil len. De minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp overweegt in de loop van dit jaar eveneens een bezoek aan de Antillen te bren gen. Volgende maand zal de procureur- generaal van de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeyer, alsmede een nog aan te wijzen lid van deze raad een be zoek brengen. Dit bezoek zal samen vallen met de inwerkiag treden van de cassatiewet. Verder zal de vice-president van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel, de Antillen bezoeken, daar hij hiervoor „op de nominatie staat", zo als de heer Lampe het uitdrukte. Tenslotte ligt het ook in de bedoeling, dat de ambassadeur van de Bonds republiek West-Duitsland ds Ned. Antillen met een bezoek zal vereren, maar totnutoe hebben de spanningen rond Berlijn een dergelijk bezoek on mogelijk gemaakt. „Wat betreft het bezoek van de Prinsessen Irene en Margriet aan Suriname en de Ned. Antillen, hier voor is nog geen datum vastgesteld, daar het nog onderwerp van bespre king tussen de drie regeringen is", al dus de heer Lampe. De heer Lampe is totnutoe nog niet. in staat geweest zich tot in de fines ses op de hoogte te stellen vaa wat er op het ogenblik in de Antillen op economisch terrein gaande is, doch vluchtig bezien meende hy, dat Cu rasao en Aruba bruisen van activi teit. „In Nederland", zo verklaarde hij, „wordt met spanning uitgekeken naar de uitvoering van de diverse projecten". De heer Lampe was twee jaar geleden voor het laatst in de Ned. Antillen. Sabena-toestel dooi wind afgedreven? In Istanboel wordt aangenomen, dat de Belgische Caravelle die onderweg was van Teheran naar Brussel en gisternacht door Russi sche straaljagers werd onderschept, door een sterke wind boven Russisch gebied kan zijn gekomen. Een woordvoerder van de Belgi sche ambassade in Moskou heeft ge zegd, dat de Russische autoriteiten zyn verzocht het incident te onder zoeken en het vliegtuig vry te ge ven. In welingelichte kroingen in Brussel is vernomen dat de Belgische ambassade niet in contact kon ko men met de autoriteiten die de be slissing moeten nemen. In welingelichte kringen in Te heran heeft men gezegd dat de Per zische autoriteiten tegen de Russi sche actie zouden protesteren als er Perzische pa—agiers in het toestel zaten. Verder zouden er Amerikaan se, Zuidafrikaanse, Duitse, Belgische Griekse en Libanese passagiers aan boord zijn geweest. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.30 R.V.U.: Mens en wetenschap - I - Biochemie, door prof. dr. H. L. Booij. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.25 Muzikale lezing. 20 55 Radlophilharm. ork. 21.55 Licht progr. 22.15 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Ge- var. progr. 21.00 Gevar. progr. v. d. sold. 22.00 Muzikale lezing. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Gram, met comm. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Filmimpres sie. 20.30-22.20 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 10 JANUARI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Medita tie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9 35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 10.50 Grote verwachtingen, hoorsp. (herh.). 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor en instr. kwint. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Volks- muz. 13.40 Gram. 14.10 Idem. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Progr. over vrije tijdsbesteding. 16 00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. NCRV: 18.10 Koorzang. 18.30 Het Spektrum, lezingen. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.10 Radiophilharm. ork. en solist. 21.00 De ontwikkeling van enkele sociaal-ge neeskundige voorzieningen. lezing. 21.20 Pianorecital. 21.55 Kanttekenin gen bij de voorpagina, praatje 22.05 1 Metropole ork. 22.30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Platennws. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v d. vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. huisvrouw. 11.00 Gevar. progr. (herh.). 12.10 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Pianorecital. 14.15 Volks liederen. 15.00 Het visitekaartje van „De Bom", toespr. 15.10 V. d. jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.20 Roe meens ork. 17.50 Regeringsuitz.: Plaats en functie van het Koninklijk Insti tuut voor de JTropen. Prof. dr. F. A. van Baren, hoofd van het bodemkun- dig laboratorium spreekt over: De in- Schouwburg: K. en O. Hoofdstad operette „Das Dreimadlerhaus". 8 uur nam. StadsgehoorzaalConcert Leldsche Kunstkring voor Allen. Soliste Hans Richter - Haaser. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Uitslag tuin wed strijd „Onze Tuin". 8 uur nam. Doelenkazerne: Ver. Ex-polltleke ge vangenen uit de bezettingsjaren. Spreekster Ir. T. de Boer over „De ge schiedenis van het glas". 8 uur nam. Oosterkerkstraat 11: Leldsche Onder wijsinstellingen. Spr. dr. Ph. J. Win- demuller over „Radio-activiteit gezien uit het Gezondheidsoogpunt". 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdcon- cert Mij. voor Toonkunst. Wiener so listen. 2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): 2de concert Mij. voor Toonkunst Wiener Solisten. 8 uur nam. Wijkgebouw Hoflaan: Kath. Vrou wenbeweging St.-Antoniusparochie. 8 uur nam. ZATERDAG Den Burcht: Feestavond padvinders- groep „Waingunga". 7.30 uur n.m. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10- 10.30 uur, Bijbelstudie: 10.30-11 30 uur prediking ds. K. C. van Oossanen; 11.30-12 uur H. Avondmaal. Restaurant Van der Heijden: Nieuw- jaarsvisite „Ons Grunnegerlaand". 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal)Feest avond Personeelsver. N.V. Zaalberg. 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4 30 en 6.30 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. TENTOONSTELLINGEN Academie (trappenhuis): Tentoon stelling werk van Jan Schlechter onder auspiciën van L.A.K (geopend tot 15 Januari) Boerhaavezalen (Caeciliastr.)Ten toonstelling Fotogroep ..Rupture". 2- 5 en 8-10 uur n.m (tot 13 lan.). De Lakenhal Tentoonstelling 80 jaar tram. Werkdagen 10-4 uur, zon dags 1-4 uur (t.e.m 18 januari) Lakenhal: Tentoonstelling „Jonge kunst uit Amsterdam" (tot 21 Jan.) Werkd 10-4 uur; 's zondags 1-4 uur n.m Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, daj*: van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Museum voor Volkenkunde Tentoon stelling Japanse prenten Dag van 9 uur v.m —5 uur n.m.; zondag van 1—5 uur n.m (t/m 31 januari) Rijksmuseum Geologie en Mlneraiu gle, v d Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen ln Egvpte" (tnt 25 februari). BIOSCOPEN Trianon: „De kanonnen van Nava- rone" 14 jaar. Dag.: 2 en 7.30 uur; zondag: 2, 5 en 8 uur. Luxor: „Van de brug af gezien." 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.; 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Studio: „Het oog van de duivel". 18 jaar. Werkd 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Nonnen voor het vuurpelo ton". 14 jaar. Dag.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Voor de Jeugd yrljdag, zaterdag en zondag 2.30 uur „Drie Jongens en een hond". Lido: .Eddie op leven en dood" 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. Re\: „De mysterieuze planeet". 14 Jr. Werkd.: 230, 7.15 en 9.15 uur Zon dag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Der Stern von Santa Clara. \stra-Theater - Wassenaar Vrijdag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „Ge vecht in de Rimboe". 14 Jaar. Zon dag 7 en 9.15 uur. maandag en woensdag 8 uur „Ik heb gezondigd" 14 Jaar Donderdag 8 uur „Liefde. Dollars en Chanti". 14 jaar. Zondag middag en woensdagmiddag half drie „Stan Laurel en Oliver Hardy bij de luchtbescherming". AJ. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoed eisende gevallen- Zuider-apotheek Lammenschans weg 4, tel. 23553. BU geen gehoor vun Uw huisarts or specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. ternatlonale strijd tegen honger en ondervoeding. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Instr. kwint. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Vara-varla en gram. 19.20 Kanttekeningen, praatje. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Operettemuz. 20.35 Zestig jaar levenservaring, lezing. (15). 20.50 Dit ls uw leven. 21.50 Gram. 22.10 So praan en plano. 22 30 Nws. 22.40 Hart op de tong. act. problemen. 22.50 Pia nokwart. 23.20 Jazzmagazine. 23.55- VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 24.00 Nws. (Over de 4c lijn van 18-20 uur) Sel. „Orphé aux Enfers" (Offen bach), Claudine Collart, Liliane Ber- ton, Freda Bettl, Deva Dassy, A. Grand- Jean, Michel Roux. Claude Devos, Almé Doniat, Pierre Germain, Choeurs Ray mond Salnt-Paul. Orkest van de As- sociaton des Concerts Lamoureux o.l.v. Jules Gressier. The continental (Con rad), Orkest Les Brown, The petite waltz (Heyne), Orkest Guy Lombardo, What can I say after I say I'm sorry (Donaldson), Orkest Ray Anthony: Nine pound hammer (-), Tennessee Ernie Ford; Autumn in New York (Duke), George Shearing, Flamingo (Grouya), Orkest Bobby Hackett, Oh baby mine (Ballard), The Four Knights, Let's bop (Cavanaugh), Or kest Big Dave, Donkey tango (Goehr), Orkest Nelson Riddle, The varsity drag (Chappell), Orkest Pee Wee Hunt; Mo- na Lisa (Livingston), Nat King Cole, Busy Port (Baxter), Orkest Les Baxter, As time goes by (Hupfeld), Orkest Joe Bushkln,.That's amore (Warren), Dean Martin; All of me (Simons), Orkest Billy May; The donkey serenade (Frlml), Pittsburgh Strings; Linda mujer (Duchesne), Orkest Chuy Reyes; Strike up the band (Gershwin), Bob Cooper, Jimmy Giuffre, Bud Shank, Bob Eneveldson, Claude Williamson, Stu Williamson, Max Bennett, Stan Levey, It don't mean a thing if it ain't got that swing (Ellington), Hot boy (Cooper),, Sunset (Cooper), idem; 111 wind (Arlen), Milt Jackson, Art Farmer, Benny Golson, Tommy Flan- nagan, Paul Chambers, Connie Kay; Blues for Diahann (Jackson), id. TELEVISIEPROGRAMMA 17.10 V. d. kind. :-IKOR-RKK: 17.45-18.05 Jeugdprogr. over de bijbel. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Sportpanorama. 21.00 Nieuwe talenten. 21.40 TV-film. 22.05-22.40 Gedachtenwisseling over artistieke zaken. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 11.45 Gram. 12.30 Beroepsvoorlich ting. 13.00 Volksdansen. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Gram. 15.00 Ork. conc. 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers. 17.45 Ge sprekken. 18.00 V. d. jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South East. 20.00 Pianorecital. 20.30 Quiz. 21.00 Ork. conc. (Om 21.45-22.00 le zing). 23.00 Nws. en ber. 23.30 Kamer- muz. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weer ber. 0.06-0.38 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Popul. muz. 14.31 Gevar. progr. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Amus. muz. 16.31 Muz. bij het werk. 17.15 Mrs. Da le's dagb. 17.31 Ultsl. races. 17.34 Gram 18.00 Lichte muz. 18.31 Ber. en gevar. muz. 19.30 Nws. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Gevar. progr. 21.00 Youn ger than springtime. 21.31 Hoorspel. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Gram. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Ork. conc. 17.45 Gram. 19.00 Nws. 19.15 Operettemuz. 20.15 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.15 Kamermuz. 23.00 Amus. mtiz. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 0.30 Gram. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.15 Kamermuz. 15.05 Ork. conc. 16.35 Gram. 19,00 Nws. 21.00 Hoorsp. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.37 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 lil.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.00 Koorzang. 15.20 Gram. 15.30 Gram. 16.00 Beursber. 16.06 Engelse les. 16.21 Lichte muz. 16.30 Pianorecital. 17.00 Nws. 17.15 Ka mermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse liederen. 19.50 Herinne ringen aan toen 20.00 Verz.-progr. 21.30 De zeven kunsten. 21.45 Zigeuner muz. 22.00 Nws. 22.15 Oude muz. 22.25 Volksmuz. m. comm. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Ork. conc. 15.03 Gram. 15.30 Gram. 16.08 GiAm. 17.00 Nws 18.30 Jazzmuz. 19.25 Gram. 19.30 Nws. 21.45 Gram. 22.55 Nws. Duitsland cm. sneeuw Feldberg Oberstdorf 30 Garmlsch P. 22 Braunlage 2 Zwitserland cm. sneeuw Oostenrijk cm. sneeuw Berwang 60 Kitzbühel 60 Seefeld 45 Igls 75 Lech 50 Saalbach 20 Mallnitz 80 Adelboden 40 Frankrijk Arosa 45 Davos 60 cm. sneeuw Engelberg 50 Chamonix 25 Gstaad 60 Megève 35 Grindelwald 35 V. d'Isere m. d. 1 m Mürren 50 Valloire 70 St.-Mor. m. 1 m A. d'Huez m. d. 1 m Zermatt 80 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). a "s Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z -Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhag. Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlcb Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon 2 weer wind a c 6 Is regen zzw 8 3 1 regen zzw 15 4 0.5 regen zzw 10 5 0.2 regen zzw 10 4 0.5 renen z 9 3 0.3 regen z 6 2 0.4 '.wa - bew zw 8 3 0 regen geh. bew. z 8 2 0.1 zzw 8 4 1 geh oew wzw 7 -1 1 ?eh bew. zzw 6 1 0 regen zzo 5 -4 2 geh. bew. zzo 10 2 2 onbewolkt zw 4 1 4 onbewolkt zw 4 3 1 regen zw 6 3 1 geh bew. zzw 6 -0 0 motregen zw 6 2 1 zwaar oew zzw 3 8 0 onbewolkt w.stil -4 0 onbewolkt nnw 8 5 0 onbewolkt zzo 4 1 0.1 geh bew. zw 6 -0 0.2 mist O 1 -13 0 half bew. zzo S -4 0.1 mist w.stil -3 0 geh bew wnw 2 -1 0 onbewolkt ozo 10 -3 0 onbewolkt zw 1 - -13 O onbewolkt O 2 -4 0 geh oew n 2 7 0 licht bew. w.stil -2 0 onbewolkt ono 3 4 0 mist W.stil 0 0 half bew. w.stil 5 0 licht bew. w.stil 2 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2