TREINRAMP BIJNA ZEKER HET GEVOLG VAN MENSELIJKE FOUT win! Terrein van de catastrofe leek gisteravond op helse werkplaats Dodental is al boven de negentig gestegen Nationale ramp KONINGIN KOMT TERUG WEERBERICHT Vandaag over enkel spoor? WITTE KRUIS NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN Z°'HZiHin (3uc/ Qht teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 9 JANUARI 1962 No. 30548 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: E. A E, van Dishoeclt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wme Slngel l'Leiden Glro no-57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer r 750 per kwartaal; f 2.55 per maand; f059 perweek Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 VOLKOMEN terecht heeft onze stadgenoot, minister Korthals gisteravond voor de radio het droevige gebeuren in Harmeien ge kenschetst als „een nationale ramp". Nog nooit in de geschiedenis der Ne- derlandsche Spoorwegen sinds 1839 heeft een ongeval een zo groot aan tal slachtoffers geëist als ditmaal. Zoals een lijstje gisteravond in dit Blad deed zien, werd op deze som bere januaridag het totaal slacht offers van de laatste halve eeuw (81) in één slag overtroffen. Naar ge vreesd moet worden, zelfs aanzienlijk overtroffen, want nadat men gister avond laat gemeend had de droevige balans te kunnen afsluiten op een to taal van 81, maken latere berichten helaas melding van de vondst van r.og meer slachtoffers, terwijl een aantal ernstig gewonden in diverse ziekenhuizen inmiddels aan de be komen kwetsuren is bezweken. En kele verkeren nog in levensgevaar, zodat naar alle waarschijnlijkheid het eindcijfer wel niet ver van de hon derd verwijderd zal blijven WIE de lange lijst doorleest van hen, die bij deze ramp het leven verloren, wordt ge troffen door het feit, dat zich daar onder zoveel mannen en betrekkelijk weinig vrouwen en kinderen bevin den. Het is een op zichzelf vrij lo gische consequentie van het tijdstip, waarop de ramp plaats had: maan dagmorgen tegen halftien. Onder de passagiers van beide treinen waren vele vertegenwoordigers en handels reizigers, die zich voor hun dag- of I weektaak naar hun werkterrein be gaven, maar dit niet bereikten. Het aantal gezinnen, dat door deze ramp man- en vaderloos is geworden, is dan ook uitzonderlijk groot. ONZE deernis gaat in de eerste plaats uit naar deze zwaar- getroffen gezinnen voor wie in enkele fatale seconden de toekomst plotseling een somber aspect kreeg; waar aantrekkelijke toekomstmoge lijkheden in één slag werden vernie tigd; waar leed werd geschapen, dat zich nog vele jaren om niet te zeggen: levenslang pijnlijk zal doen gevoelen. Onze sympathie gaat ook uit naar de directie der Nederlandsche Spoor wegen, een bedrijf, dat temidden der Europese zusterondernemingen een gunstige reputatie geniet vanwege haar grote verkeersveiligheid en over het algemeen goede service, recente uitzonderingen, voornamelijk als ge volg van personeelsgebrek, buiten be schouwing gelaten. Het deed onder de huidige droevige omstandigheden bijzonder sympa thiek aan uit de mond van de presi dent-directeur der N.S., ir. Lohmann te mogen vernemen, dat hoewel de Spoorwegen formeel geen aansprake lijkheid erkennen voor reizigers op spoorkaartjes, de directie zich in dit geval moreel verantwoordelijk acht voor schadeclaims in verband met deze ramp. In welke omvang kan op dit ogen blik uiteraard onmogelijk nog be kend zijn, doch veel belangrijker dan de materiele toezegging achten wij in dit verband het begripvolle en milde standpunt, waarvan deze be lofte blijk geeft; er is door deze ramp zó ontzaglijk veel en diep menselijk leed veroorzaakt, waarvoor geen troost mogelijk is, laten wij als direc tie der N.S., onze bereidheid tonen om althans in de materiele behoef ten tegemoet te komen. Dit achten wij een mooi en juist standpunt, dat onze bijzondere waar dering verdient. H.M. de Koningin is in ver band met de treinramp bij Har- melen vanochtend uit Lech naar Zürich vertrokken om vandaag per vliegtuig naar Nederland terug te keren. H.M. de Koningin wordt in de loop van de namiddag op het vliegveld Soesterberg verwacht, zo is officieel medegedeeld. Ambassadeur Rice bij minister Lurs De minister van Buitenlandse Za ken. mr. J. M. A. H. Luns, heeft de Amerikaanse ambassadeur in Neder land, de heer J. S. Ricer gisteren ont vangen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in antwoord op een vraag meegedeeld. Over de inhoud van het gesprek deelde de woordvoerder niets mee. Hij onthield zich van eik com mentaar. KOUDERE NACHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk opkla ringen, later toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Koudere nacht met weinig wind en hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag en tot matig of krachtig toenemende wind tussen zuidoost en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 JANUARI Zon op: 8.46 uur; onder: 16.50 uur. Maan op: 11.09 uur; onder: 22.12 u. Hoogwater te Katwijk te 5.54 en 18.15 uur. Laagwater te 1.44 en 14.05 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Meer dan negentig mensenlevens heeft de ontzet tende treinramp gistermorgen bij Woerden geëist. Meer slachtoffers dan alle rampen in een halve eeuw geschiedenis van de Nederlandse Spoorwegen. Hoe heeft dat kunnen gebeuren? Het officiële onderzoek naar het antwoord op deze bijzonder belangrijke vraag begint pas vrijdag. Het zal uitermate moeilijk worden, daar beide Rotterdamse machinisten, P. Fictoor en P. van Leer, zijn omge komen. Maar het ziet er nu naar uit, dat de oorzaak gezocht moet worden in menselijke feilen. Vrijwel zeker wordt aangenomen, dat de machinist van de sneltrein uit Friesland door een onveilig sein is gereden en de uit Rotterdam komende trein in volle vaart heeft geramd. Friese trein. Op het terrein van de ramp nam men toen aan. dat het dodental de negentig had bereikt. Precies wist niemand het. Dat kon ook niet. Vaak gingen baren weg met slechts onherkenbare resten. Macaber De belangrijkste stille getuige vormt het N.X.-tableau op het sta tion te Woerden, waaruit duidelijk bleek, dat het sein bij de splitsing te Harmeien op veilig stond voor de af buigende trein naar Amsterdam. Dit betekent, dat de seinen voor de Friese trein naar Rotterdam dan automa tisch rood licht gaven. Dit zou ook het geval zijn geweest, wanneer de automatische beveiliging zou hebben gefaald. Dan springen namelijk alle seinen op rood of geven geen licht. In beide gevallen heeft de machinist het uitdrukkelijk bevel te stoppen. Bij het N.X.-Systeem zijn ongelukken door verkeerde wisselstanden of fou tieve seinbeelden uitgesloten. Alles hangt echter af van de oplettendheid van de machinisten. Mist is geen ex cuus. De voorschriften zeggen, dat de machinist zo nodig zelfs zijn trein tot stilstand moet brengen. De gehele verdere dag heeft er gis teren koortsachtige drukte geheerst op de plaats van de ramp. Toen tege lijk meldde steeds wordende mist de duisternis door de weilanden kwam aankruipen reden nog steeds ambu lances, militaire auto's en politie wagens af en aan. De horloges wezen ongeveer acht uur aan, toen de mannen met de bruine helmen van de Spoorwegonge- vallendienst aan het zwaarste en eigenlijk het meest hopeloze karwei van deze rampzalige maandag begon- j nen: het ontwarren van een vorme- loze kluwen van twee personenrijtui gen. De bovenste had behoord tot de sneltrein uit Friesland, het onderste deel was uit Rotterdam gekomen. Even tevoren waren de dragers van de brancards nog gewenkt voor het weghalen van twee stoffelijke resten uit een ander rijtuig van de Van links naar rechts minister t De Quay en de president-diiec-1 de plaats can de treinramp Korthals, minister-president prof. teut van de N.S., ir. Lohmann op j Woerden. bij De spoorwegsplitsing bij Harmeien leek in het licht van de tientallen schijnwerpers op een helse werkplaats Twee 63-tons takels van de spoor- wegongevallendienst grepen als ma cabere armen naar de schrootresten, waartussen de op haar kop liggende locomotief een sinister middelpunt vormde. Terwijl er door de hulpploe gen steeds weer geroepen werd om schuimblusapparaten, omdat de snij branders voortdurend een begin van brand veroorzaakten, weerklonk steeds weer het „hup-hoog" van de voorman van de wegwerkersploeg, die bezig was de volkomen vernielde sporen te lichten. Een tegenslag voor de spoorweg mannen zette de toch al flauwe hoop, dat in de loop van vandaag reeds één spoor voor spoorverkeer vrijgemaakt zou kunnen worden op wel heel losse schroeven. Terwijl de werktreinen voor het leggen van het nieuwe spoor en het herstellen van de bo venleiding al oprukten naar Harme ien, kon een van de zware kranen een opgetakeld rijtuig niet langer houden en liet het van twee meter hoogte vallen. De kraan zelf ont spoorde. De tweede kraan moest er aan te pas komen om zijn collega weer op zijn stalen voeten te krijgen. Het kostte tijd. Gelukkig niet meer. Een keet, die vol mensen stond, was maar net niet geraakt door het val lend rijtuig. Anders had het aantal slachtoffers weer aanzienlijk groter geweest Huzarenstukje De laatste fase van het bergings werk werd vannacht tegen één uur door kraandrijver Van Wijnbergen met een huzarenstukje besloten. Met één enkele stalen draad wist hij uiterst behoedzaam de zware locomo tief 1137, die op zijn kop lag, weer recht te trekken. Nadat het gevaarte met een geluid als een donderslag weer naast het spoor tot rust was ge komen, renden alle helpers en niet- helpers als bezetenen naar de vrij ge komen plek. Er lag wat kinderspeel goed temidden van de hoop wrak hout, verbogen stangen en verwron gen plaatijzer. Even ging het gerucht, dat een kinderlichaampje was gevonden. Iedereen was zeer opgelucht, toen het bleek niet waar te zijn. In de twee uur daarvoor waren nog zes doden geborgen. Drie mannen kwamen uit de klomp schroot op het snijpunt van de beide treinen, twee andere werden aange troffen onder een draaistel van de trein naar Amsterdam en het zesde bevond zich onder de locomotief. Waarschijnlijk zijn de laatste drie reizigers naar buiten geslingerd. Hulp perfect Terwijl de artsen, EHBO-ers, mili tairen, BB-ers en al die andere naamloze vrijwilligers van het bijna duizend man sterke hulpleger na 15 uur onafgebroken in touw te zijn ge weest van vermoeidheid op hun laat ste benen liepen, stonden de eerste- masten voor de bovenleiding al weer overeind en was het spoor van de lijn UtrechtGouda vrijgemaakt. Het puinruimen was op een oor Deze luchtfoto geeft een over zicht van de twee ramptreinen, die gisteren op elkaar reden. Bij deze grootste ramp in de ge schiedenis der Nederlandse Spoorwegen kwamen meer dan 90 mensen om het leven. Elders in dit blad geven wij een aantal foto's van de onvoorstelbare chaos op het terrein van de ramp (ANP-Foto) na gevild, het herstelwerk begonnen. Onder de doem van zoveel menselijk leed en lijden was daar nauwelijks voldoening over. Degenen, die reeds kort na de ramp te hulp waren ge sneld, zullen zich nog lang de af grijselijke aanblik van deerlijk ver minkte medemensen en het gekerm der gewonden blijven herinneren. Over de hulpverlening kan, nadat na de eerste verwarring tekening in de organisatie was gekomen, moei lijk anders dan met lof worden ge sproken. Instanties, bedrijven, orga nisaties en particulieren hebben zich zonder ook maar 'n ogenblik te ver flauwen, uren lang onafgebroken aan hun trieste taak gegeven. Tal van aanbiedingen moesten worden afge- Düsseldorf: 50.000 inwoners ingeënt Bijna 50.000 van de 700.000 inwo ners van de Westduitse stad Düssel dorf zijn inmiddels ingeënt tegen de pokken en ongeveer 55 personen zijn in quarantaine gesteld. In 23 nood- klinieken in Düsseldorf hebben art sen en verpleegsters de massa-vac cinatie hervat, na een sluiting van een etmaal om het medisch personeel gelegenheid te geven uit te rusten. Ook in Wuppertal en Oberhausen (Rijnland» en Freiburg (zuidwest- Duitsland) worden inentingen ver richt en quarantainemaatregelen ge nomen. Deze drie steden zijn door Jacobs de ingenieur die in decem ber uit Liberië terugkeerde be zocht voordat vermoed werd dat hij pokken had opgelopen. In Essen, niet ver van Düsseldorf, zagen artsen en de gezondheidsdienst zich bestormd door bezorgde personen die een in enting eisten. In verband met het pokkengevaar acht de eigen-vervoerdersorganisatie EVO het gewenst dat Nederlandse reizigers en vrachtauto-chauffeurs die van en naar Düsseldorf reizen, een internationaal pokkenbewijs bij zich hebben. De omstandigheden zijn nog niet van dien aard dat de Neder landse en Duitse volksgezondheids diensten dit bewijs bij binnenkomst in Nederland of in Düsseldorf ver plicht stellen, maar men doet er beter op alles voorbereid te zijn, al dus de EVO. y de echte PIJNSTILLER 'legin hoofdpijn, kiespijn.- griep, reumatisch,: pijnen etff slagen om te voorkomen dat de red ders elkaar voor de voeten zouden lopen. Zo moest 's middags nog een aan bod van een provinciale commandant van de BB, die met 180 man en een massa materiaal wilde aanrukken, worden afgeslagen. Het Leger des Heils heeft de hulp ploegen zeer aan zich verplicht door de onbekrompen ravitaillering, waar van de duizenden papieren bekers langs de lijn getuigden. Het ongeluk is gebeurd vier kilo meter van Woerden, juist op de grens van de gemeenten Kamerik en Har- melen. Het grootste deel van de ra vage bevindt zich op het grondge bied van Kamerik. Gemeentelijke autoriteiten hebben ons verzocht dat onder de aandacht te brengen, aan gezien het aangeven van overlijden dienst te geschieden in de gemeente van overlijden. Via Utrecht wordt dan ook op het ogenblik het overlij den van vele treinpassagiers reeds ter gemeentesecretarie van Kamerik aangegeven. Automatisch interlokaal telefoneren nu 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen 8 uur. p^-jp Uit het Leidsch Dagblad van 10 Januari 1862: In de Oude R. Cour. leest men onder de ingezonden stukken: Een nieuwe beuro voor speculanten in Soep- kaarten. Heden voormiddag werd in i de Halsteeg een soort van i beurs gehouden. De speculan- i ten zijnde gezeten burgers hielden zich bezig met het opkoopen. De prijs van het artikel varieerde tusschen de 50 en 90 cents.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1