Sterk moreel hielp Kangeroes aan prachtige zege (3-1) op Blokkeer De Spurs bijna gewipt door Birmingham City Chaotische toestanden hij de Londense PTT Vrije zaterdag niet gelijk te stellen met hekel aan Opwindende volleybci lduels KVC liet voorsprong glippen Om de Engelse beker Sportsplinters Anderhalve dag achterstand - Slag voor de voetbalpools N.V.V.-secretaris verdedigt „sociaal goed Goa is nu een echte kolonie LFIDSCH DAGBLAD MAANDAG 8 JANUARI 1962 In de overgangsklasse is de grote strijd tussen de beide kop lopers Blokkeer en Kangeroes geëindigd in een volkomen ver diende 31 zege voor Lex Karamoy en zijn mannen. De door slaggevende factor in deze ontmoeting was de betere wedstrijd mentaliteit van Kangeroes, dat zich fraai herstelde van de eerste klap die Blokkeer uitdeelde. KVC bewees Kangeroes een goede dienst door Libanon '59 2 een kostbaar punt afhandig te maken in een bijzonder spannend en opwindend gevecht. BlokkeerKangeroes Overrompelend zetten de Hagenaars de wedstrijd in. Hun serveren was dodelijk. Kangeroes vond dus geen antwoord op. De passes faalden en van een aanval kwam dus niets te recht. Op de enkele smashes die uit de Leidse gelederen werden afge vuurd hadden de gastheren steeds een goed sluitend blok. De lange Al- denkamp, de kanonnier van de Haag se formatie, daverde onhoudbare smashes in het Kangeroes-speelveld. Met 15-6 kregen de Hagenaars een 6tevig moreel ruggesteuntje. Zij gin gen dan ook in hoog tempo verder. Kangeroes kwam met 1-5 achter. Time out Een time-out verrichtte wonderen. Rustig en zuiver werd de smash ge plaatst en het blokkeren van de gast heren werd onder die druk geleide- leidelijk aan minder. Al ras kwam nu ook een zwak punt in de Haagse wa penrusting aan het licht: de opvang- techniek bleek niet van de allerbeste kwaliteit. Het werd weliswaar dank zy vertwijfeld terugvechten van Blok keer nog 12-9, maar Karamoy c.s. zetten fel door, 15-12 en 1-1! Eigenlijk was Blokkeer met dit set- verlies al geveld. Aanvallend konden de Hagenaars nog een dikke voldoen de halen, defensief ging het met sprongen bergafwaarts. Kangeroes kwam met 15-12 op een 2-1 setvoorsprong en in de laatste set speelden alleen nog de Leidse ploeg, die in een nu voortreffelijk werkende aanval en een by na niet missende floater-service, twee troeven op tafel legde waarvan Blokkeer niet terug had. Via 10-1 haalden Lex Ka ramoy c.s. met 15-7 een even kost bare als verdiende zege binnen, 3-1. KVC—Libanon '50 2 In Katwijk hadden KVC en Liba non 2 inmiddels de punten gedeeld (2-2). Ongetwijfeld zullen de Kat- wjjkers de minst prettige herinne ring aan dit treffen bewaren. zy kwamen namelyk met 2-1 en 13-8 duidelijk op winstset te staan. Ge zien de krachtsverhouding zou die winst niet onverdiend zijn geweest. Aanvallend sloeg de balans toch wel duidelijk door naar de gastheren. Libanon '50 2, dat zich evenals de grote broers van het eerste bij het opvangen van de service by voorkeur bedient van de manchet, kon in de eerste set, mede door de lage zaal met geen mogelijkheid tot opbouwend spel komen. KVC liep dan ook goed serverend en sterk smashend via 10-6 en 13-8 naar een 15-11 setwinst. De voor sprong werkte by de Katwijkers als een tonicum. In hoog tempo knalde de KVC-aanval de ene bres na de andere in de nerveus heen en weer springende Rotterdamse defensie; 9-2 voor KVC! Dapper volhouden van Libanon '50 2 gaf de set-stand een draaglijk karakter, 15-9. Verbeten stelden de Rotterdammers zich op voor de derde set. Na 2-2 veroverden zij de service en die hanteerden zij zo bekwaam, dat het in luttele mi nuten met liefst 15-2 een voor KVC weinig moed gevende 2-1 set stand werd. Aangeslagen zag KVC de gasten in de vierde set naar 6-2 op rukken. Een time-out herstelde de rust in de blauwwitte gelederen. Van 2-6, werkte KVC zich naar een 10-6 voorsprong. Libanon '50 2 kwam daarna aan de rand van de neder laag, 8-13. De service bracht redding. Wel kreeg KVC bij 13-12 nog een kans op de volle winst, maar de op slag belandde keihard in het net. Li banon '50 2 liet de geboden gelegen heid niet voorbijgaan en met nog drie services was de zaak bekeken, 15-13 en 2-2! TAFELTENNIS Bakker reserve in Nederlands team Na afloop van de achtkampen tus sen de sterkste spelers en speelsters van Nederland, drie in Haarlem werd gehouden is het Nederlandse Heren team dat op 18 januari as. in Leid- schendam tegen België uitkomt, sa mengesteld uit de Amsterdammers Bert Onnes en Frans Schoofs en Jaap van Hummel uit Deventer. Re serve is de Leidenaar Ge Bakker. Bert Onnes. Frans Schoofs, Jaap van Hummel en Ge Bakker ziullen samen met Ursula Artz op 16, 17 en 18 februari in Nancy deelnemen aan de open Franse kampioenschappen. WIELRENNEN. VAN DIJK DERDE De Nederlandse cyclocrosser Jan van Dijk eindigde gisteren tijdens een wedstryd in Sterrebeek (België) voor amateurs over 20 km op de derde plaats achter de Belgen Roger Ver- maelen, die 1 uur en 5 seconden nodig had en Van Huffel die met een achterstand van 45 seconden op de tweede plaats beslag legde. Onze landgenoot Chris van Looyen eindigde op de zevende plaats. „Coppi-prijs" voor Peter Post Peter Post heeft gisteren in Brus sel revanche genomen voor de ne derlaag, die hij zaterdagavond in het Antwerpse Sportpaleis tegen de Belg- Rik van Steenbergen had ge leden. Van Steenbergen zegevierde in Antwerpen namelijk in de Grote Prijs Stan Ockers een wedstryd ach ter demies over 60 kilometer. Zondag werd in Brussel in drie manches van 20 minuten een wed strijd achter demies gehouden, waarvan de Grote Prijs Fausto Cop- pi de inzet was. Post zegevierde in de eerste en derde manche, Van Steenbergen won de tweede rit. De uitslagen luiden: le manche: 1. Post (Ned.) 19,505 km., 2. Van Steenbergen (Belg.) op 5 meter., 3. Arnold (Austr.) op 15 m. 2e manche: 1. Van Steenbergen 19,035 km, 2. Post op 1 meter., 3. Arnold op 2 m. 3e. manche: 1. Post 19,740 km., 2. Van Steenbergen op 3 m., 3. Arnold op 25 m. Eindstand: 1. Post 39 pnt, 2. Van Steenbergen 37 pnt., 3. Ar nold 32 pn'. Bridgeclub V.O.G. De uitslag van de elfde ronde van de viertallen-competitie luidt: Hoofdklasse; team Den Daas wint van team Epskamp met 51; team Smit wint van team Schouten met 6—0; team Beyer wint van team Slort met 4—2. Eersteklas A: team Raar wint van team Boom met 6—0; team Kooiker wint van team Caro met 42. Eersteklas B: team Versteeg wint van team Jasper met 60; team Dof ferhof wint van team Horree met 6—0; team De Tombe wint van team Wendt met 6—0. Grote voorsprong ging verloren Tottenham Hotspur, Enge land» kampioen en bekerhouder, moest zaterdag na een dramati sche strijd tegen Birmingham City voor de derde ronde van het toernooi om de F.A. Cup genoegen nemen met een gelijk spel (33), na met 30 te hebben geleid. Aanvankelijk leek het allemaal ro- zegeur en maneschijn voor de Spurs. Jimmy Greaves, de „golden boy" van de Londenaren, vond in de eerste helft tweemaal de weg naar het doel, waarna Cliff Jones voor een zo op het oog veilige marge zorgde: 3-0. Wel kwam Birmingham nog in de eerste helft terug tot 3-1 door een daverend schot van Jimmy Harris, maar indruk maken deed dit niet. Binnen 4 minuten Toen echter na de hervatting Harris en Ken Leek binnen vier mi nuten de achterstand wegwerkten, waren de Spurs wel even onder de indruk. Supporters van Birmingham stroomden het veld op om hun fa vorieten te feliciteren en pas toen de scheidsrechter dreigde af te flui ten kon de strijd worden voortgezet. Doelpunten kwamen er niet meer, zodat een tweede ontmoeting nood zakelijk is. Twee verrassingen Veel schokkende resultaten waren er ditmaal niet. Slechts twee clubs zorgden voor verrassingen. Dat was in de eerste plaats „cupfighter" Peterborough United, dat de moei lijke uitwedstrijd tegen Newcastle United met 1-0 won. Vrijwel de volle negentig minuten was Peterborough in het offensief, doch de winnende treffer kwam pas vier minuten voor het einde door toedoen van doelpun- tenmachine nummer één, Terry Bly, die in de vorige competitie maar liefst vijftig maal had gescoord. Voor de tweede sensatie zorgde Plymouth Ar gyle, dat West Ham United, een van de runners-up in de eerste divisie, totaal kansloos liet: 3-0. Slechts een non-league club plaat ste zich voor de vierde ronde, na melijk Weymouth, dat Morecambe eveneens een club uit een van de regionale afdelingen met 1-0 ver sloeg. King's Lynn, een bescheiden clubje uit de zuidelijke league, werd door het machtige Everton wegge speeld 4-0. Acht ontmoetingen werden afgelost. De uitslagen luiden: Arsenal-Brad ford City 3-0, Aston Villa-Crystal Palace 4-3, Blackpool-West Brom- wich Albion 0-0, Birmingham City- Tottenham Hotspur 3-3, Brentford- Ley ton Orient 1-1, Brighton and Hove Albion-Blackburn Rovers 0-3, Bristol City-Walsall 0-0, Burnley Queens Park Rangers 6-1, Bury- Sheffield United 0-0, Charlton Ath- letic-Scunthorpe United 1—0, Ever- ton-Kings Lynn 4-0, Fulham-Hart- lepools United 3-1, Ipswich Town- Luton Town 1-1, Leeds United-Derby County 2-2, Liverpool-Chelsea 4-3, Manchester United-Bolton Wande- rers2 -1, Morecambe-Aeymouth 0-1, Newcastle United-Peterborough Uni ted 0-1, Notts County-Manchester City 0-1, Plymouth Argyle-West Ham United 3-0, Port Vale-Northampton Town 3-1, Preston North End-Wat ford 3-2, Southampton—Sunderland 2-2, Workington-Nottingham Forest 1-2. BILJARTEN J. v. d. Wereld won libretitel „Klein" Dankzij een betere mentaliteit, een grotere vechtlust en meer routine is de Sassenheimer J. v. d. Wereld kampioen derdeklasse libre van het district de Bollenstreek van de KNBB geworden. Deze eigenschap pen waren het die hem in de finale partij tegen zijn rivaal, de Lissenaar L. Romijn, deden zegevieren. Overi gens behoorden L. Romijn en de Noordwij kerhouter W. van Kampen tot de jongste en tevens meest talent rijke spelers van het toernooi. Het toernooi werd gespeeld in het lokaal van de organiserende vereni ging „Centraal" in Oegstgeest. Voor afgaande aan de prijsuitreiking over handigde de districtsvoorzitter de promotiemedaille aan de Lissenaar C. Romijn. Deze speler promoveerde door zijn uitstekende resultaten in de voorronden naar de tweedeklasse. De eindstand van het toernooi luidt: J. v. d. Wereld (Oude Haven, Sassenheim) 650 224 20 2.90 10 L. Romijn (Luto, Lisse) 658 237 15 2.77 10 L. Wijnants (Passage, Noordwyk) 637 216 21 2.95 8 W. v. Kampen (Piet Gijs, Noordw.hout 601 222- 21 2.70 7 J. Schoone (Piet Gijs, Noordw.hout) 650 260 21 2.50 7 C. Hermans (De Turk. Hillegom) 577 237 18 2.43 6 L. Borst (Soldaatje, Voorhout) 602 233 17 2.58 4 A. v. Iterson (Centraal, Oegstgeest) 570 235 17 2.42 4 H. Metz kampioen driebanden De Hagenaar Henk Metz is giste ren in Hilversum dank zij een beter gemiddelde Nederlands kampioen hoofdklasse driebanden geworden. Metz' stadgenoot Heinsman, die van de eerste dag af de leiding had maar in zyn laatste party tegen Metz verloor, moest genoegen nemen met de tweede plaats. pnt alg. gem. 1. Metz 12 0.737 2. Heinsman 12 0.653 3. Van Essen 10 0.699 4. Jansen 6 0.543 5. Soeterboek 4 0.691 6. Franken 4 0.634 7. Goos 4 0.627 8. Schipper 4 0.546 Het toernooigemiddelde bedroeg 0.639. Metz, Heinsman, Van Essen en Soeterboek. die boven het promotie gemiddelde van 0.650 bleven, g-'an over naar de ere-klasse driebanden. Geen der spelers degradeert. Nederland verliest van Australië Het Nederlands hockeyteam is het grote internationale toernooi te Ah- medabad niet al te best begonnen. De Oranjehemden verloren hun eer ste wedstryd met 3-1 van Australië. Bij de rust leidden de Aussies reeds met 2-1. Zaterdag ving het toernooi aan met de wedstryd tussen India en Japan. De zilveren medaillewinnaars van de Spelen te Rome wonnen zon der enige moeite met 11-0 (rust 7-0). De ontmoeting West-Duitsland- Nieuw-Zeeland eindigde in een ge lijk spel: 1-1. België won zyn eer ste wedstryd tegen de Arabische Republiek met 5-2 (rust 3-0). MICRO-KORFBAL Leidse clubs waren goed op dreef De Leidse teams, die gisteren op de micro-toernooien in Utrecht en Rot terdam uitkwamen, hebben daar goede resultaten behaald. De Algemene I. Zuiderkwartier I, Danaïden I en Fluks I bleven onge slagen. al waren er wel enkele ge lijke spelen onder en ook de lagere teams van deze clubs boekten behoor lijke resultaten. In Rotterdam waren de uitslagen: Ons Eibernest 2De Algemene 1, 12; QuickDe Algemene 1, 04; De Algemene 1—Rozenburg 1. 2—2; De Danaïden 1—Actief 3—3; Zuider kwartier 1Ons Huis 1, 52; Zuider kwartier 1Sperwers 2, 32; De Al gemene jeugd—Ons Huis jeugd 2—1; De Algemene jeugdSperwers jeugd 0—2; De Danaïden jeugd—Trekvo gels jeugd 1—1; 't Zuiden jeugd—De Danaïden jeugd 00; HSV jeugd Danaïden jeugd 3—3. In Utrecht werden in de afdelin gen, waarin Fluksploegen speelden, de volgende resultaten geboekt: Ex celsiorOlympia 34; FluksZwa luwen 53; Samos 1Vogel 102; Samos 2Tovers 32; SKVVada 14; VogelExcelsior 10; Vada Fluks 11; ToversOlympia 01; Samos 1—SKV 5—3; Zwaluwen—Sa mos 2 66; ExcelsiorSamos 1 02; FluksTovers 11; OlympiaZwa luwen 25; Samos 2Vada 26; Vogel—SKV 4—2. Na ronden luidt de stand: 1 en 2. Fluks en Vada elk 9 punten; 3. Sa mos 1, 8 punten; 4. en 5. Samos 2 en Vogel elk 7 pnt.; 4. en 5. Samos 2 en en Olympia elk 5 pur.^n; 8. Excel sior 4 punten; 9. en 10. Tovers en SKV elk 3 punten. Amersfoort 1Fluks 2, 33; BKC- Vada 2, 3—1; Vada 2—Amersfoort 4—2Fluks 2—BKC 3—1Amersfoort BKC 1—4; Fluks 2—Vada 2, 2—3. ZAALHANDBAL Kleine zege van HVL op Rolida In een harde wedstryd heeft HVL kans gezien het Haagse Rohda met 10-8 de baas te blijven. Voor een niet onbelangrijk deel dankten de rood- baadjes deze zege aan het voortref felijk werk van doelman Hans Die ben. Het begin was overigens onbetwist voor Rohda. De defensie voor het bol werk van Hans Dieben bood zoveel kansen aan de Haagse schutters, dat doelpunten niet uit konden blijven. Het werd 2-0 voor Rohda voordat HVL eens gevaarlijk tot de Rohda- cirkel kon doordringen. Kees Lucas en Theo Zwartjes brachten de score in evenwicht 2-2. Daarna ontstond een gelijkopgaande stryd. Rohda wist zich in de tweede helft met harde schoten naar een 6-5 voorsprong te werken. Dat was precies de prikkel die HVL nodig had om het tempo op te schroeven. Een vloedgolf van aan vallen overspoelde de Rohda-verde- diging. De Haagse doelman kon nog even overeind blijven onder de vele schoten van de roodwitte schutters. Toen ging ook hy door de knieën. Zes minuten voor tijd zat HVL met een volkomen verdiende 9-6 voor sprong op fluweel. En zoals in diver- j se voorgaande wedstrijden verspeel- I den de roodwitten de zege nog bijna door nonchalant afgeven van de bal in de aanval. Rohda liep in tot 9-8! Het was Walter Görtz die na een fraaie schijnbeweging Rohda kans loos maakte, 10-8. - De Zwitserse Oscar Plattner heeft tijdens internationale baanwed- strijden in Bazel het sprintnummer voor professionals gewonnen. In de finale versloeg hy de Duitser Pot- zernheim. Onze landgenoot Jan Derksen werd in de strijd om de der de en vierde plaats verslagen door de Zwitser Suter. De Britse autocoureur Stirling Moss heeft met Lotus de Grote Prijs van Nieuw-Zeeland gewonnen, die in verband met de zware regenval was ingekrompen tot een afstand van 100 mijl (161 km). Surtees, de bekende motorcoureur werd tweede. Het bestuur van de KNLTB heeft ook voor dit jaar Nederland inge schreven voor de wedstrijden om de Davis Cup en voor die om de Galea- beker (voor spelers tot 21 Jaar). Het Haagse ijshockeyteam HYS HOKY heeft zaterdagavond met 10 7 gewonnen van de „Cercle des Pa- tineurs". De tussenstanden 42, 2—1 ©n 4—4. Een aantal steden en dorpen In het Castiliaanse deel van Spanje ondervindt grote last van het water tengevolge van de zware regenval der laatste tijden Een overzicht van ondergelopen landerijen aan de grens van Se- villa. Spionage in Israël Aaron Cohen, die lid Is geweest van het centrale comité van de uiterst linkse Zionistische partij „Mapam" is zondag voor een recht bank in Haïfa schuldig bevonden aan spionage voor een Oosteuropees land. Hy kan hiervoor 15 jaar ge vangenisstraf krygen. Cohen werd in oktober 1958 gearresteerd en later wegens zijn zwakke gezondheid tegen borgstelling op vrije voeten gesteld. Cohen was deskundige inzake vraag stukken betreffende, het Midden oosten en voorstander van een toe nadering tot de Arabieren. (Van onze Londense correspondent) De situatie bij de Britse PTT, waar het personeel uit protest tegen de tijdelijke loonstop en het ongedaan maken van loon- arbitrage een vertragingscam pagne uitvoert, is weinig op- Secretaris W. F. van Tilburg van het N.V.V. heeft tijdens een kaderbijeenkomst in Am sterdam de vrije zaterdag vurig verdedigd tegen aanvallen van verschillende zijden. Degenen, die soms wat scham per spreken over de vrije zater dag, moeten beseffen, dat het om een sociaal goed gaat". De heer Van Tilburg zei uit som mige artikelen en discussies te heb ben begrepen, dat de arbeiders zich met deze vrije zaterdag een slechte dienst hebben bewezen. Prins Bern- hard sprak zelfs van „de beruchte zaterdag", wélke véle mensen tot een obsessie zou zijn geworden. Werken zou een straf geworden zijn. „Op deze wijze wordt een onjuiste conclusie getrokken", zo meende de heer Van Tilburg. „De vreugde over de vrije zaterdag kan niet synoniem xvorden verklaard met een hekel hebben aan werken. De vrije zater dag is mogelijk geworden door betere werkmethoden, die de pro- duktie verhogen en moet dan ook worden gezien als een stukje ver ruiming van de wélvaart". Evenmin kon de heer Van Tilburg het eens zijn met degenen, die beweren, dat de werknemers de vrije zaterdag in ledigheid doorbrengen. L. Worms trekt zijn beroep in (Van onze Haagse correspondent) „Het is zinloos. Ik wens deze zeer onverkwikkelijke procedure in ver band met mijn fysieke toestand niet mee te maken en daarom heb ik myn beroep tegen het vr.nnis van de Haagse rechtbank, waarbij ik wegens smaad tot t. 250 boete werd veroor deeld, ingetrokken", zei ons de Haagse schroothandelaar L. Worms. Dit vonnis was gewezen na een aanklacht van de heer D. J. Spieren burg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, omdat de heer Worms de publikatie had vrij gegeven van een telegram van hem aan de directeur-generaal van Eco nomische Zaken, waarin hy zei, dat de heer Spierenburg in zyn vroegere functie van directeur van het Ryks- bureau Metalen steekpenningen zou hebben aangenomen. Eigenlyk tegen zyn zin in heeft de heer Worms op aandrang van zijn raadsman hoger beroep aangetekend. Deze raadsman vroeg aan de presi dent van het Gerechtshof inzage van stukken, die hem steeds geweigerd waren. De president verwees hem naar de procureur-generaal, maar deze heeft nog steeds geen antwoord gegeven. De heer 'Vorms oordeelt het verder een zaak van het Parlement opening van zaken te vragen. De heer Van Tilburg noemde 1961 het jaar van de arbeidstijdverkorting. Hy hoopte, dat voor de 280.000 Ne derlandse werknemers, voor wie de vrye zaterdag nog niet geldt, in 1962 het hoofdstuk van de 45-urige werk week ooik kan warden afgesloten. Voor de huidige loonpolitiek had de heer Van Tilburg niet zoveel goede woorden over. Hy stemde in met de loonmatiging, waarover werk gevers. werknemers en regering het onlangs eens werden, maar hy stelde nadrukkelyk. dat dit loonakkoord geheel los gezien moet worden van de ernstige bezwaren, die het NW biyft koesteren tegen de huidige lloanpolitiek. Deze politiek zal vol gens hem dit jaar dusdanig moeten veranderd, dat men eindelyk de ver- antwoordelykheid voor de loonont wikkeling in handen kan leggen van het bedryfsleven. Nu verkeert de loonpolitiek in een impasse, doordat de regering op de stoei van de auto nome Rijksbemiddelaars is gaan zit ten. De overheidsbemoeiing moet worden beperkt, zo meende de heer Van Tilburg. Invaliditeit De 'heer Van Tilburg sprak ook nog over de noodzaak van herziening van de Invaliditeitswet. Daarvoor brak trouwens NVV-voorzitter drs. Roe mers tijdens een kaderbijeenkomst in Groningen ook een lans. „Het is voor ons een bittere teleur stelling, dat de minister van Volks gezondheid heeft aangekondigd, dat er geen wetsontwerp te verwachten is voor de instelling van een verzeke ring tegen arbeidsongeschiktheid. Het is een schrynende schandvlek in het systeem van onze sociale wet geving. Onder de invaliden bestaat een van de ergste noden. De Invali diteitswet is hopeloos verouderd". Drs. Roemers nam het deze rege ring kwalijk, dat zy in alle vier jaren van haar beleid geen enkel wetsont werp in deze sector van sociale ze kerheid heeft voorgesteld, laat staan uitgevoerd. Dat de bestaande invali- diteitsuitkering niet onaanzienlyk zal worden verhoogd, is een nood maatregel en een pil om het leed te verzachten. Erasmusprijs voor Romano Guardini Het bestuur van de Stichting Praemium Erasmianum, waar van Prins Bernhard regent is, heeft de Erasmus-prijs 1961/'62 toegewezen aan de 76-jarige christenhumanist prof. Romano Guardini. Op 28 april 1962 zal, tijdens een bijzondere zitting van het congres van de Fondation Euro- peenne de la culture te Brussel, de prijs door Prins Bernhard aan de bekroonde worden uit gereikt. Guardini is geboren in Italië, maar ontving zyn gehele opleiding in Duitsland. Hy werd in 1910 tot pries ter gewyd, promoveerde in 1915 in Freiburg in de theologie en werd al in 1923 tot hoogleraar aan de Uni versiteit van Berlyn benoemd. Sinds 1948 doceert hy te München. Door zyn diepgaande studies van tal van aspecten der Europese be schaving is Guardini zelf een groot Europeaan geworden, evenzeer thuis in de theologie, filosofie en ge schiedenis als in de kunst en de lite ratuur. Mede door zyn intense belangstel ling op pedagogisch terrein en het verwerken van zyn kennis en ideeën in de problematiek van zyn eigen generatie heeft Guardini grote in vloed op de jeugd uitgeoefend. De Erasmus-prijs is bestemd voor personen of instellingen die in aan- zieniyke mate tot versterking van de Europese bewustwording of verrijking van het Europees Cultuurbezit heb ben bygedragen en bedraagt f 100.000. Een gedeelte hiervan ontvangt de pryswinnaar persoonlijk, terwijl het resterende bedrag voor een cultureel project van Europese betekenis moet worden gebruikt. In vorige jaren werd de prijs o.a. toegewezen aan de Franse staatsman Robert Schuman en de Duitse filosoof dr. Karl Jaspers (1959) en aan de schilders Marc Cha gall en Oskar Uokoschka (1960). In een interview met een ver tegenwoordiger van de Britse commerciële televisie, dat gister avond werd uitgezonden, heeft de Portugese minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Nogueria, verklaard, dat Goa nu onder de bezetting van de Indiase troepen „een echte kolonie" is geworden. Goa, aldus de Portugese mi nister, is thans in handen van de Indiase politie, terwijl het vroe ger in handen van de Goanezen zelf was. Het bestuur is vol komen in handen der Indiërs, tegenover vroeger in die der Goanezen. Voorts gewaagde minister Nogueria van godsdienstvervol ging en invoering van het kaste- stelsel. Ook zou een wet zijn aangekondigd waarbij het loon peil in Goa, dat tot dusver drie tot vier maal zo hoog was als in India, tot dat van India wordt teruggebracht. Verder zei de minister dat de ryk- dommen van Goa, en in het bijzon der de ertsmynen, die uitsluitend ten bate van de Goanezen werden ge ëxploiteerd, thans door India zyn overgenomen uitsluitend ten bate der regering en de Indiase industrie. 1 Minister Nogueria merkte nog op, dat de Portugese regering van oor deel is, dat de wegen, die voor de Britse regering openstonden om de Indiase agressie in Goa tot staan te brengen, niet alle zyn gebruikt. Por tugal heeft de Britse regering nooit benaderd om over het vraagstuk Goa tegen de India de oorlog te verklaren, I maar er varen beslist tal van andere middelen om de agressie tegen te gaan, aldus minister Nogueria. wekkend. In het Londensa hoofdpostkantoor is men gedu rende het weekeinde iets inge lopen op de achterstand, maar deze bedraagt toch nog altijd anderhalve dag! In de provincie is het iets beter. Daar bedraagt de vertraging bij de sorteer- afdelingen nog slechts enkele uren. De posteryen hebben hun verzoek herhaald om voorlopig geen circulai res en advertentiemateriaal te ver zenden. Het is niet onmogelyk dat ook de pakketpost tijdeiyk zal moe ten worden stopgezet. Zaterdag stapelde zich in het Lon dense hoofdpostkantoor naar schat ting minstens tien miljoen brieven op. In de Londense spoorwegstations liggen op de perrons bergen onaan geraakte postzakken. Soms moeten de treinreizigers zich daarover sprin gend en kruipend een weg banen. Ook buiten Londen dreigt de postdienst ontwricht te raken, door dat besloten werd de poststukken, welke normaal via het Londense hoofdkantoor worden doorgezonden naar andere steden te sturen, om vaak langs een enorme omweg hun bestemming te bereiken. Zelfs Edin burgh is daarbij ingeschakeld. Voor de miljoenen, die gokken in de voet balpools vormt de vertraging in de postbestelling een ernstige tegenslag, omdat duizenden coupons te laat op hun bestemming arriveerden! Het oorspronkelijke plan van de bond van PTT-personeel is, dat de vertragingsactie alleen nog deze week zou voortduren. Donderdag zal echter beslist worden of de actie al of niet volgende week wordt voortgezet. Paradoxale toestand Het personeel van het Londense hoofdpostkantoor heeft van de PTT- autoriteiten opdracht gekregen vol gende week dagelijks drie uur over te werken. Aangezien zulks in over eenstemming is met de reglementen heeft de vakbond hiertegen geen be zwaar. De bedoeling is juist zich uit te sloven, niet door harder te wer ken, maar door zich tot in het be lachelijke precies aan de letter en het kleinste detail van de voorschrif ten te houden, zonder acht te slaan op het gezonde verstand. Zonder dat worden de regels een tragische klucht en loopt alles in het honderd. Bovendien profiteert het personeel van de gedwongen overuren, welke immers extra betaald worden. Dit heeft geleid tot de paradox dat men, hoewel alles wordt gedaan om een vlotte uitvoering van de postdienst te belemmeren, met een belangryka extra verdienste naar huis gaat. Van particuliere zijde probeert men thans de vertragingsactie welke ech ter technisch beschouwd geen lang- zaam-aan-actie is, al is er in de prak tijk helemaal geen verschil, te bre ken. De „Volksliga voor de verdedi ging der vryheid" heeft namelijk aangekondigd zelf voor de postbe stelling te gaan zorgdragen zonder dat zulks een inbreuk zal worden op de voorrechten van de Kroon. Zoals men weet is het postvervoer alom een staatsmonopolie. De liga wil in Lon den 21 ontvangstcentra voor brieven en andere poststukken openen en deze post met behulp van vrijwilli gers verzenden. De PTT heeft nog geen commentaar op dit bedenkelijke plan geleverd. KLEUTERSCHOOL IN DEN HAAG AFGEBRAND Een uitslaande brand heeft van morgen omstreeks halfnegen de ge meentelijke kleuterschool „Alberda" te Den Haag in een ruïne van ver koolde binten herschapen. De brand in de houten noodschool (een grote in 1948 verbouwde schuur) werd ont dekt door een passerende wagen van de recherche. Het gelukte de onmiddellijk ge waarschuwde brandweer om over slaan van het vuur naar de dichtby gelegen psychiatrische kliniek „Ro- senburg" te voorkomen. Aangenomen wordt, dat de brand is ontstaan door oververhitting van een kachel, die een stoker 's morgens vroeg had aangemaakt. Door de snelle ontdekking van het vuur kon den de 52 leerlingetjes van de kleu terschool opgevangen worden voor zij de school zouden binnengaan.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 8