Duiven maakten het keurmeester moeilijk W. F. HERMANS in proces met uitgever Intensieve studie van de Dode-Zeerollen Auteur voelt zich tekortgedaan Toch contact tussen Kroll en Russen Bakkersknecht uit Voorhout benadeelde Leidse patroon Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 6 januari 1962 Derde blad no. 30546 Tentoonstelling Columba Vandaag en morgen houdt de Leid- se Postduivenvereniging Columbia, in Café-Restaurant Royal aan de Doe- zastraat haar jaarlijkse clubtentoon stelling. Het ingezonden materiaal van plm. 130 vogels, was van uitste kende kwaliteit. Keurmeester H. J. Handgraaf uit Haarlem had een moeilijke taak, vooral waar vele vo gels een gelijk aantal punten behaal den. Vaak moest een extra keuring gehouden worden. De hoofdbekroningen waren: Beste van het geheel: G. D. J. Oude Elfe rink. Beste oude doffer: G. D. J. Oude Elferink. Beste oude duivin: K. A. Boekee. Beste jonge doffer: G. D. J. Oude Elferink. Beste jonge duivin: J. J. Rozier. De overige uitslagen waren: Oude doffers, 500 km en hoger: 1. J. J. Rozier; 2. K. A. Boekee; 3/4. C. W. Betcke; 5. G. D. J. Oude Elfe rink; 6. R. P. de Graaf. Oude duivinnen, 500 km en hoger: 1. K. A. Boekee; 2/3. G. D. J. Oude Elferink: 4. C. W. Betcke. Oude doffers, 300500 km: 1. K. A. Boekee; 2. G. D. J. Oude Elferink; 3. C. W. Betcke; 4/5. G. D. J. Oude El- 4 Ned. Ver. van t Kleuterleidsters fi AFDELING LEIDEN BESTAAT 25 JAAR Ter gelegenheid van het 25-jarig toestaan van de afdelling Leiden van de Ned. Ver. van Kleuterleidsters wordt vrijdag 19 Janauri in „Het Gulden Vlies" een feestelijke bijeen komst gehouden. Het programma voor deze avond vermeldt o.m. een voordracht van mevr. H. Freezer. Bagagekiuizen station Thans zijn ook op het Leidse Sta tion automatisch werkende bagage- kluizen in werking gesteld. Reeds eerder werden dergelijke kluizen op de stations van Amsterdam, Rotter dam en Den Haag aangebracht. De bagagekluizen betekenen een service voor treinreizigers, maar ook voor de busreizigers die regelmatig in Leiden komen. Om zijn bagage in bewaring te geven is men niet meer aangewe zen op het bagagedepot. Men hoeft dus geen rekening meer te houden met tijdverlies door het terughalen van de bagage. Het gebruik van de kluizen is zeer eenvoudig. Men werpt een geldstuk in de daartoe bestemde gleuf, waarna men de sleutel kan omdraaien om de kluis open te krij gen. Men plaatst de bagage in de kluis en steekt de sleutel bij zich. Bij het ophalen van de bagage opent men met deze sleutel de deur, haalt de bagage eruit, waarna men de deur weer dicht doet. Het loket is vervol gens voor een nieuwe gegadigde be schikbaar. Das Dreimaderlhaus REPRISE VAN KOSTELIJKE OPERETTE Onder auspiciën van K. en O. gaf de Hoofdstad Operette in de geheel bezette Schouwburg een reprise van „Das Dreimaderlhaus", waarvoor dr. Willner en Heinz Reichert het libret to schreven en daarbij uitgingen van een Jeugdliefde van Franz Schubert. Het door Meyer Hamel met vaste hand geleide gezelschap, waarin vooral Lizzy Schöffmann als de lief tallige Hannerl en Jan Handerson, de boezemvriend van Schubert, uit blonken, heeft met de opvoering van deze kostelijke operette over de ge hele linie charmant gepresenteerd zyn faam opnieuw bevestigd. H. Foks nam afscheid VAN COLLEGE VAN HERV. KERKCOLLECTANTEN De heer H. Foks, die 31 jaar lid is geweest van het College van Kerk- collectanten der Leidse Hervormde Gemeente, waarvan 12 jaar voorzit ter, heeft afscheid genomen van dit College. De heer G. G. Brinks, die thans tot voorzitter is benoemd, dankte de heer Foks voor al hetgeen hij voor dit College heeft gedaan en bood hem het erelidmaatschap en een geschenk aan. De heer Plekkingra, die om ge zondheidsredenen aftrad als tweede secretaris, werd in deze functie opge volgd door de heer P. van der Kwaak. OEGSTGEËST Pref. Berkhof komt over New Delhi spreken Op uitnodiging van de kerkeraden van de Hervormde Kerk en de Ge reformeerde Kerk te Oegstgeest zal op maandagavond 8 uur prof. dr. H. Berkhof in de Pauluskerk spreken over de te New Delhi gehouden con ferentie van de Wereldraad van Ker ken. Voor het geschenk aan Koninklijk paar In Oegstgeest is uit de besturen van de Oranjevereniging en het An jercomité een commissie gevormd met het doel het Oegstgeester aan deel te leveren in de geldinzameling welke in het gehele land gehouden zal worden in verband met het 25- jarige huwelijksfeest van H.M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornells Leonardus Johannes, zn v. M. Blikman en W. G. Rotteveel, Wil lem Pieter. zn van P. Voorzaat en A. Oliemans. Rosa Lydia. dr van W. Görtz en M. Vermeulen. Philippe Marc, zn v. A. J. Salomé en M. S. Voorhagen, Ma rlon Ellen, dr van H. W. Kuijper en M. de Groot, Angelique, dr van G. van den Bosch en E. M. Dalebout, Peter Rudolf, zn van F. A. Verduin en A. Hulsbos. ONDERTROUWD B. Bink en M. C. de Val. J. Panne- koek en A. S. Menijn, D. Siera en B. Springer. G. F. Huner en C. M. Verbij, M. D. Flaman en M. van Hooidonk. 'VERLEDEN T. Molendijk. 80 jaar. wed. van E. Elzenaar, C. Laterveer. 82 Jaar, wed. v. W. van Iterson, C. Verhoeven. 85 Jaar echtgen. van N. Webbers. N. G. Zand vliet, 82 Jaar man, W. Verstraaten, 80 Jaar. echtgen. van J. van Stralen, A. M. J. Grljplnk, 77 Jaar, vrouw. ferink; 6. C. W. Betcke; 7. G. D. J. Oude Elferink. Oude duivinnen 300-500 km: 1/2. G. D. J. Oude Elferink; 3. A. J. de Vrind; 4. K. A. Boekee. Oude doffers 65300 km.: 1. G. D. J Oude Elferink, 2/3. C. W Betcke, 4 G. D. J. Oude Elferink. 5. K. A. Boekee. Oude dudivinnen 65300 km.: 1. J. J. Rozier, 2/3. G. D. J. Oude Elferink. 4. C. W. Betcke. 5. R. P. de Graaf. Oude doffers, onbe vlogen: 1. C. W. Betcke, 2. G. D. J. Oude Elferink. 3. K. A. Boekee. 4. J. S. A. Bailey. Oude duivinnen. on bevlogen: 1. G. D. J. Oude Elferink. 2 C. W. Betcke. 3. G. D. J. Oude Elferink. Jonge doffers. 200—500 km.: 1. G. D. J. Oude Elferink. 2 R. P. de Graaf, 3. K. A. Boekee. 4 C. W. Betcke, 5. G. D. J. Oude Elfe rink. Jonge duivinnen, 200—500 km. 1. J. J. Rozier. 2. R. P. de Graaf. 3. G D. J. Oude Elferink. Jonige dof fers, 65—200 km.: 1. K. A. Boekee. 2. A. J. de Vrind. 3. G. D. J. Oude Elferink. 4. J. J. Rozier. 5. R. P de Graaf. Jonge duivinnen. 65200 km 1. J. J. Rozier. 2. G. D. J. Oude El ferink. 3. C. W Betcke. 4. R. P. de Graaf. Jonge doffers, onbevlogen: 1. K. A. Boekee, 2. C. W. Betcke". 3. G. D. J. Oude Elferink. Jonge duivin nen, onbevlogen: 1/2. K. A. Boe kee. Late jonge duivinnen: 1. J. J. Rozier, 2. K. A. Boekee. re week dat van Oorschot in gebreke blyft. Namens de schrijver Willem Frederik Hermans uit Gronin gen heeft de Amsterdamse advocaat en procureur mr, dr. P. van der Does gisteren bij de rechtbank in de hoofdstad een civiele procedure aange spannen tegen de uitgever G. A. van Oorschot in Amsterdam, die sinds 1954 alle werken van Hermans heeft uitgegeven. Het reeds enige jaren slepende conflict tussen Hermans en zijn uit gever kwam vorig jaar tot een uit barsting, toen Van Oorschot aan uitgevers in Engeland, Duitsland en Frankrijk het auteursrecht van Her mans boek „De donkere kamer van Damocles" voor vertaling overdroeg. Dit geschiedde volgens de dagvaar ding niet met toestemming van de auteur, die volgens een overeenkomst met zijn uitgever eigenaar zou blij- van van het auteursrecht op dit boek. In de dagvaarding worden deze handelingen een „wanprestatie" van Oorschot genoemd. Op grond daar van wordt de Amsterdamse recht bank gevraagd in de eerste plaats de overenkomst tussen Hermans en Van Oorschot te ontbinden en voorts Van Oorschot op te dragen de over eenkomsten met de Engelse, Duitse en Franse uitgevers betreffende dit boek van Hermans te ontbinden op straffe van een dwangsom van f 1000 per week. „Onrechtmatig" Behalve deze handelingen van Van Oorschot door mr. dr. Van der Does „onrechtmatig" genoemd wordt de Amsterdamse uitgever er van beschuldigd Hermans boek „De tranen der Acacia's" zonder toe stemming van de schrijver te hebben laten herdrukken voor een goedko- 1 pere reeks (De Witte Olifant). Ook van dit boek zegt Hermans, dat de auteursrechten volledig aan hem toe behoren. Hermans weigerde zijn me dewerking te verlenen aan deze goed- kopere herdruk, omdat hij de versie van de uit 1953 daterende laatste druk niet meer als juist beschouw- J de. Hij was bezig met het schrijven i van een gewijzigde versie met vele verbeteringen, o.m. van drukfouten. Volgens Hermans heeft Van Oor schot de goedkope editie laten ver schijnen door een fotomechanische herdruk van de oude editie, met be houd van drukfouten en de door Hermans afgekeurde tekst. In zijn dagvaarding heeft mr. dr. Van der Does namens Hermans nu geëist, om alle exemplaren van dit goedkopere boek uit de handel te nemen onder een dwangsom van f 1000 voor iede- (Van onze correspondent in Bonn). Ondanks alle officiële ontkennin gen van de Westdultse regering is nu tóch gebleken dat de Russische regering regelrecht contact heeft gehad met de Westdultse ambassa deur in Moskou, dr. Hans Kroll. Dit contact is evenwel niet gelegd op Initiatief van Kroll, maar van de Russen. Op 27 december Jl. vroeg inen de ambassadeur naar het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken te komen, waar men hem een nieuw memorandum over de kwestle- Berlijn ter -1 Over de -ihoud van het memorandum wilde men zich gis.nen m Bonn niet uit laten. Wel wees men erop dat er geen sprake is van een apart overleg tus sen Bonn en Mo:kou, datdepolsings- activlteiten. die de Amerikaan Thompson namens het hele Westen onderneemt, doorkruist. Integen deel. Kroll heeft zijn Westelijke col lega's onmiddellijk Ingelicht over zijn gesprek. In diplomatieke krin gen in Bonn neemt men aan dat de Russen met opzet pogen de West duitsers apart te benaderen om zo het op dit moment eensgezinde front van het Westen te doorbreken In Moskou beseft men maar al te goed dat de Duitsers nog steeds bang zijn voor de Angelsaksische be reidheid tot concessies en voorts spe culeert men wellicht op het eigenge reide karakter van Hans Kroll. Portugezen wensen in Angola geen VN - waarnemers De Portugese regering heeft een verzoek van Thant, de waarnemende secretaris-generaal der Verenigde Naties om waarnemers van de volke renorganisatie te vestigen op vlieg velden en andere plaatsen in de Por- tugezse kolonie Angola, afgewezen. Volgens de Portugese regering zou den deze waarnemers onafhankelijk en onpartijdig moeten zijn. „Aange zien zij echter behoren tot landen, die lid zijn van de volkerenorgani satie. waarvan de meerderheid 'bij - - het Portugees-Indiase geschil over Al aancskondlfJCt I Goa een partijdige houding aannam, kan aan deze voorwaarde onmogelijk werden voldaan". De regering maakt er voorts be zwaar tegen dat alleen aan Rhodesië en Portugal is gevraagd waarnemers ■toe te laten, en niet aan andere lan den die aan Kongo grenzende gebie den hebben. Portugal meent voorts, dat. het een voudiger is waarnemers op Katangees gebied langs de grens te stationeren. VERGADERING SCHIPPERSBOND Op de algemene vergadering van de Ned. Prot. Chr. Schippersbond, die gisteren in Marcanti in Amsterdam is gehouden, heeft de voorzitter, het Tweede Kamerlid F. H. van de We tering, in zijn jaarrede een beeld ge geven van de problemen en oplos singen die het bestaan van de parti culiere binnenscheepvaart raken. De heer Van de Wetering merkte op dat hoewel de particuliere binnenscheep vaart zowel in het nationale als grensoverschrijdende vervoer een goed jaar had, de binnenvaart in harde concurrentie leeft met spoor- en wegvervoer, waaraan in de afgelopen jaren belangrijke verliezen zijn ge leden. „WU moeten oppassen dat wij door het heden niet te verstaan, dus met niet tijdig een passende koers te kie zen, de toekomst van onze kinderen zouden bederven. De oplossing moet gezocht worden in gemeenschappe lijke activiteiten. Sprekend over de verbetering van het onderwijs aan schipperskinderen zei de heer Van de Wetering o.m. dat het de Bond vooral gaat om volledig gelijke kansen voor schipperskinderen als voor alle andere Nederlandse kin deren bestaan. Een speciaal probleem, dat vooral op de eigen nationale vaart is ge richt, noemde spreker de herziening van de bevrachtingsvoorwaarden 1952 „De overrompelende invoering van de vrije zaterdag in de havens, de ver andering in de voortstuwingsmidde len, de modernisering op het gebied van lossen en laden, bieden voldoende aanleiding om ons op herziening van deze voorwaarden te bezinnen", aldus de heer Van de Wetering. Voorts wordt in de dagvaarding ge- eist de overeenkomsten tussen Her mans en Van Oorschot betreffende Hermans boek „Paranoia" te ontbin den en gedaagde te verbieden enig werk van Hermans te publiceren in de goedkope reeks onder een dwang som van f 10.000 per week. Deze eis houdt o.m. verband met Van Oorschots voornemen de bundel „Paranoia" ook in een goedkope edi tie uit te brengen. Ook ten aanzien van dit boek beschouwt Hermans zich de enige eigenaar van het auteursrecht. In een letterkundig blad heeft Van Oorschot dezer da gen reeds een goedkope herdruk van „Paranoia" aangekondigd. Ook vraagt Hermans een door de rechtbank te bepalen vergoeding voor de schade, die hij door de „wanprestaties" be weert te lijden of mogelijk nog zal lijden. De pleidooien in deze civiele pro cedure zullen naar verwachting niet voor de komende zomer worden ge houden. Lcndbouwcomité-prijs Het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft een jaarlijkse prijs van f. 1000 ingesteld voor diegene, die in een be paalde pericde cp bijzondere wijze heeft bijgedragen tot het versterken van de goede betrekkingen tussen het Nederlandse volk en zijn land en tuinbouw. Het is de bedoeling dat de beslis sing der jury wordt bekendgemaakt op de jaarlijkse algemene vergade ring van het Kon. Ned. Landbouw comité. Gewelddaden in Algerije Franse militairen zijn gisteren nabij Setif, in Oost-Algerije, in een hin derlaag gelopen. Aan Franse zijde vielen achttien doden, terwijl zeven militairen werden gewond. Gisteren zijn in Algerije 25 personen gedood en 17 ernstig gewond. Vrijdag is te Algiers van Franse militaire zijde meegedeeld dat 543 opstandelingen tussen 16 en 29 de cember 1961 in gevechten met Franse veiligheidsstrijdkrachten zijn gedood of gewond. Dit geschiedde bij mili taire acties. OEGSTGEEST Onze plaatsgenoot, de heer Just J. W. Kerckhoff behaalde in een internationale skiwedstrijd te Kitz- bühel in de toerklasse van de reuzen slalom de eerste prijs in 23 secon den en nul strafpunten en in de toerklasse van de slalom eveneens de eerste prijs met 0 strafpunten in een tijd van 60.6 sec. In het totaal klassement bezette hij eveneens de eerste plaats. WARMOND Kon. onderscheiding Aan de heer C. A. J. Bakker, werf baas bij de fa. Schoonboom en v. d. Gevel, is de zilveren eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, toegekend. Vijfentwintig jaar heeft de in 1919 geboren Belg Edgar Heir- man gebouwd aan deze hierbij afgebeelde klok, opgesteld in het oude kasteel Walburg in het plaatsje Sint Niklaas. Men kan er de tijden van vele plaatsen ter wereld op aflezen evenals zeer vele astronomische gegevens, terwijl 24 figuurtjes, die diverse ambachten voorstellen, bij het slaan der uren in beweging komen. Tom Manders repeteert a/s Dorus een scène van de show, welke vanavond op het televisiescherm zal worden gebracht. Tom Manders en Sven Smeele in actie. Zes maanden geëist Zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terugga ve van een bromfiets eiste de of ficier van Justitie by de Haagse Rechtbank tegen een bakkersknecht uit Voorhout, die ten nadele van zijn patroon in Leiden van 1956 tót en met 1961 in totaal f8500,- verduis terd zou hebben. Het verhaal dat de knecht vertel de was somber: hij hield nogal van uitgaan en deed grote uitgaven, niet alleen voorzichzelf, maar ook voor zijn verloofde. Zo kocht hij een bromfiets en aan zijn meisje gaf hij geld voor haar spaarbankboek je. Verdachte antwoordde op een vraag van de president, dat hij van 's morgens 6 uur tot 's avonds 7 uur werkte en slechts f 60,- verdiende. Meermalen had hij zijn patroon om opslag gevraagd. Deze ging daar echter niet op in. In het klein begon hij met geld weg te nemen. Het werd echter steeds meer en op het laatst zag hij er geen gat meer in. Ont slag nemen durfde de bakkersknecht niet. want hij was bang dat zijn malversaties zouden v/orden ontdekt. Dat gebeurde toch en daarom teken de hij schuldbekentenissen. Het te rugbetalen leverde moeilijkheden op, zodat zijn patroon uiteindelijk de politie in de kwestie mengde. „U was daardoor gevangene van uw eigen positie", merkte de presi dent op, die er ook zijn verwonde ring over uitsprak, dat verdachte al die jaren geen opslag had ontvan gen. o In zijn requisitoir zei de officier van Justitie, dat het een zaak was met vele vreemde aspecten. De werk gever zette zijn bediende onder druk en deze zoog als een parasiet de bak ker uit. Bepaald ergerlijk vond de officier het, dat verdachte weigerde de van het ontvreemde geld gekoch te bromfiets vrijwillig ter beschik king van zijn patroon te stellen. De verdediger stelde nadrukkelijk, dat de bakker ook al die jaren zijn bedienden had uitgezogen en wees erop, dat er nooit controle op zijn cliënt was uitgeoefend. Hij verzocht een groot deel van de straf voor waardelijk op te leggen. Over veer tien dagen zal de rechtbank uit spraak doen. RIJVEKKEER: Geef vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. Gesprek Bizerta wordt hervat (Van onze Parijse correspondent) Volgende week zullen in Parijs door de respectievelijke ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en Tunesië de onderhandelingen worden heropend over de toekomst van de Mlddellandse-Zeehaven Bi zerta, waar het afgelopen zomer, zoals men zich herinnert, tot een bloedig treffen kwam. De Tunesische president Habib Bourguiba maakte dit nieuws giste ren in Tunis bekend. Het werd en kele uren later door een woordvoer der van de Quai d'Orsay in Parijs bevestigd. De commentaren van beide zijden lieten niettemin een nogal verschil lend geluid horen. Waar Bourguiba sprak van een gelukkige gebeurtenis, waardoor hij nu ook op een spoedig herstel van de normale diplomatieke betrekkingen tussen beide landen durfde te hopen, tapte de Franse woordvoerder uit een heel ander vaatje door te laten doorschemeren, dat van een ontruiming door Frank rijk van de omstreden oorlogshaven voorlopig toch nog wel geen sprake zou kunnen zijn. Aangezien die evacuatie nu juist het belangrijkste doel is dat de Tunesiërs door de be sprekingen willen bereiken, is ae verwachting gerechtvaardigd, dat het komende beraad in Parijs ver-1 moedelijk wel niet van een leien dakje zal gaan. TWEE NEDERLANDERS OP WEG Na onderhandelingen, die bUna een jaar geduurd hebben, heeft de Koninklijke Nederlandse Akademle van Wetenschappen het recht verwor ven één van de zogenaamde Dode Zee-rollen te ontcijferen en de tekst te publiceren. Het betreft een in grot elf by Qumran In Jordanië gevonden rol waarvan reeds is vastgesteld, dat er een in de Aramese taal gestelde parafrase van enkele hoofdstukken van het bijbelboek Job op voorkomt. graferen daarvan bij infrarood licht. Dit laatste is nodiig omdat de letters op het donkerbruin geworden en bijna vergane perkament slechts bij die Verlichting zichtbaar gemaakt kunnen worden. Schenkingen Het boek Job Deze parafrase moet omstreeks het begin van onze jaartelling gemaakt zijn. Het is mogelijk dat deze rol uitsluitsel zal geven over gedeelten van het boek Job waarvan de tekst, raar de geleerden menen, in de eer ste eeuwen van onze jaartelling ver minkt moet zijn en de interpretatie dus moeilijk is. Binnenkort vertrekken prof. dr. J. P M. van der Ploeg, hoogleraar in de kennis van het oude testament en in het Hebreeuws aan de R.-K. Uni versiteit te Nijmegen, en prof. dr. A. S. van der Woude. hoogleraar in de Israëlitische letterkunde, de uit legging van het oude testament en de geschiedenis van de Israëlitische godsdienst aan de Rijksuniversiteit t<- Groningen, naar Jeruzalem waar de rol in het Palestine Archaeologi cal Museum bewaard wordt. De twee professoren zullen daar de supervisie uitoefenen bij het ontrol len van het ongeveer tweeduizend jaar oude document en bij het foto- Bergbeklimmers in Ned. Nieuw-Guinea De befaamde bergbeklimmer Hein- rich Harrer is gisteren in Hollandia aangekomen. Volgende week zal hij een poging doen om de Carstensz- toppen in centraal Nieuw-Guinea aan de noordzijde te beklimmen. Harrer wordt vergezeld door een vriend. Vandaag is bovendien de Nieuwzeelandse bergbeklimmer Tem- ple in Nieuw-Guinea aangekomen. Vorig jaar deed Temple nog een mislukte „aanval" op de Carstensz- toppen. Hij moest halverwege de klim door voedselgebrek terugkeren. Het ligt in de bedoeling dit drietal te laten vergezellen door de be stuursambtenaar Huizinga. die als tolk en contactman met de bevolking van het gebergte zal fungeren, dr. Valk, hoofd van het mijnwezen te Hcllandia, en Terlaag, een» camera man van het gouvernement die des tijds met enkele leden van een ex peditie naar het Sterrengebergte de Julianatop beklom, waarvan een prachtige documentaire in kleuren werd gemaakt. Dinsdag zal de voorhoede van de expeditie naar Wamena in de Baliem-Valei vertrekken voor de in richting van een bivak in de Iaga- Valei, van waaruit de tocht omhoog begonnen zal worden. Vrijdag volgen dan Harrar en de overige leden van de expeditie. Papieromaan voor Haagse rechtbank O Zijn belangstelling ging in ieder geval uit naar papier. Vrij onschul dig zou men zeggen. Toch was deze belangstelling er de oorzaak van, dat een 21-jarige loswerkman voor de Haagse rechtbank moest verschünen. Werd zijn belangstelling namelijk eerst gewekt door oud-papier, het duurde niet lang of hij ging zich in teresseren voor bankpapier. Die inte resse werd zo groot, dat hy zich niet kon beheersen en uit een huis aan het Rapenburg, uit een school aan de Lorentzkade, uit het Academisch Ziekenhuis en uit het Paviljoenshof tezamen een bedrag van ruim f120 stal. Werd hij betrapt, dan deed hij voorkomen of hij oud-papier wilde kopen. De Officier eiste 7 maanden tegen hem. De verdediger van de verdachte bepleitte clementie. 30500 30500 30500 Zaak Worms vrijdag in hoger beroep (Van onze Haagse correspondent) Het Haagse gerechtshof zal op 12 januari het hoger beroep behandelen dat de Haagse schroothandelaar L. Worms heelt ingesteld tegen het vonnis van de rechtbank, waarby hy tot een boete van f 250,- werd veroordeeld wegens smaad jegens de heer Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de EGKS. De heer Worms heeft in een te legram aan de directeur-generaal van Economische Zaken beweerd, dat de heer Spierenburg in zijn vroegere functie van directeur van het Rijks bureau Metalen steekpenningen zou hebben aangenomen. Daarvoor werd hij veroordeeld, maar de heer Worms meende dat hem geen recht is ge daan omdat hem inzage van een groot aantal processtukken gewei gerd zou zijn. Wij verzoeken onze ahen- nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 8 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn. elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Nieuwe uitgaven DE DRUK DER TIJDEN De uitgevery Erven J. J. Tyi NV te Zwolle heeft aan haar relaties ter gelegenheid van kerst en nieuwjaar een boekje toegezonden, waarin de draak wordt gestoken met het vak jargon en de historie van het druk kersvak. Een subliem kolderwerkje van Frits Müller, dat vooral voor kenners van het drukkersvak bijzon der aardig is, zowel in tekst als in illustratie. De tekst van het werkje luidt „De druk der tijden/' Het museum vraagt ,als tegen prestatie voor het recht de vondsten tc bestuderen en te publiceren, dat een schenking gedaan wordt die het fonds, waarvan het museum leven inoet weer helpt aanvullen. Van het aankopen voor Nederland van Dode Zeerollen kan dus geen sprake zijn. Desondanks vergt deze transactie een vrij groot bedrag na melijk 100.000 gulden. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 5 Jan. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G A." Gerbera per stuk 45-80, Euphorbia 85-130. Calla 70-105, Amaryllis per kelk 40-71, Fre sia per bos 150-275, Cyclamen 100-185, Iris 200-390. Seringen: Mad. Stepmann per tak 90-175, Marie Legray 49-85, Prunus Triloba 75-125, Forsythia 45- 70, Anjers: rood per stuk 30-54, roze 30-56, wit 25-44; Rozen; Roselandia 40-74, Parel van Aalsmeer 75-115, Geh. Duisberg 85-125, Towny Gold 80-125, Carol 40-66, Pink Sensation 75-120. KATWIJK AAN DEN RIJN. 5 Jan. - Groenteveiling: waspeen per kist AI 7.60-9.90, A2 2.00-8.20. BI 8.30-10.10, B2 1.40-2.10, Cl 3.80-5.00, C2 3.10, breekpeen per kist 3.30-3.50, gele kool 13.00-16.00, groene kool 18.00-23.00, rode kool 9.00-17.00, boerenkool 12.00- 20.00, spruiten geschoond Al 75.00- 91.00, ld. ongeschoond A2 58.00-71.00, BI 45.00. B2 30 00-34.00. witlof 1 87.00- 90.00, ld 2 64.00. kroten per kist 2.40- 3.90, uien per kist 2.10-5.80. prei 2 65.00-70.00, knolselderie per 100 stuks 7.00-34.00, selderie per 100 bos 26.00- 27.00. Aanvoer waspeen 114.000 kg. waar van 68.000 kg voor export en 13.000 kg voor de industrie werd verkocht. RIJNSBURG, 5 Jan. Bloemenvei ling Flora Narcissen: Carlton 110- 130, Verger 75-80. Crawford 95-105, Scarlet Elegant 105, Helios 95-100 per bos; Tulpen: El Toreador (bol) 15 ct per stuk. Lustige Wltwe 180-190-210, White Sail 180-195, Apeldoorn 360-370. Krelage's Triumph 180-185-190, Hllle- garda 180, Golden Harvest 205-215, Ma dame Spoor 220-225, Demeter 260-270, Preludium 170-175, Winter Gold 160- 180, Roland 205, Copland 280-285 per bos; Hyacinten: Pink Pearl 1 25-35, Ostara 1 35-39, Anne Marie 1 30-35-45 Gemengd 1 38-40 per stuk. Am. Anjers Scania 36.00. Mac Arthur 33.00-38 00, Sim roze 41.00-46.00. Sim wit 30.00- 31.00, Sim Red 28.00-33.00 per 100. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zwaagwestelnde J. Brons te Bunschoten. REM. BROEDERSCHAP De heer J. W. Schneider, geboren te Leiden, slaagde voor het proponents examen. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Winschoten C. Mosterd te Harlingen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Mellskerke A. Hofman te Zeist. De Ned. Herv. Kerk in cijfers Op 1 januari bedroeg het aantal standplaatsen in de Ned. Herv. Kerk 1273 tegen 1275 op 1 januari 1961. Het aantal predikantsplaatsen klom van 2110 tot 2143. Daarvan behoren 1502 to^ de midden-orthodoxie Er ziln 310 predikanten die tot de modaliteit van de vrijzinnigheid behoren en 331 van de modaliteit van de Gereformeerde Bond. Het aantal vacatures steeg van 193 tot 205 By de vrijzinningen daalden de vacatures van 53 tot 47. Van het totaal aantal vacatures van 205 zijn er 78 onvervulbaar, dat is 10 meer dan verleden jaar. Wat, het, aantal predikantsplaatsen betreft staat Z.-Holland met 198 standplaatsen en 429 predikants plaatsen bovenaan. Friesland staat met 38 v .catures en met 25 onver vulbare prediken tsplaatsen bovenaan

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7