VERENIGINGEN - ZIJN ZIJ MISSCHIEN UIT DE TIJD? GEEN VRIENDJE MAAR HUN VADER Geërgerd KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Te duur voor Curacao Hoe denk j JU er over? Handtekeningenjager joeg iets anders na WEES VAN UW KINDEREN Ha (ha) ar Zaterdag 6 januari 1962 HET verenigingsleven krijgt steeds meer gebrek aan jong bloedl Dit is een klacht die we vooral de laatste maanden vaak hebben gehoord, maar die zeker niet van de laatste maan' den dateert. Al enkele jaren kampen tal van verenigingen met verschillende moeilijkheden die onder één noemer zijn samen te vatten: gebrek aan belangstelling. De uitvoeringen en voorstel- lingen trekken minder publiek, de repetities worden slechter bezocht, de ledentallen lopen op soms schrikbarende wijze achteruit. Maar wat de verenigingsbestuurders vooral dwars zit, is dat de jeugd wegblijft. De Jeugd blijft overigens niet overal weg. Op de sportvelden en in de sportzalen is zij wel de gelijk present. Met name de voetbalclubs zitten dik in hun Junioren. Van een malaise in de sportieve sector van het vereni gingsleven is dan ook geen sprake, integendeel. Maar de to neel-, zang-, muziekverenigin gen en dergelijke zitten te sprin gen om jonge krachten, vooral in de leeftijd van 15 tot 25 jaar. We herinneren maar aan de „noodkreet" van de Leidse pad vinderij in onze krant van 14 ok tober. De padvinderij en niet alleen de Leidse kampt nog steeds met een permanent en op den duur wellicht rampzalig te kort aan leiders en leidsters. Maar het schijnt dat de twinti gers zich tegenwoordig niet meer geroepen voelen om jeugdlei der te worden. De tieners en twintigers schij nen er evenmin veel voor te voe len om aan het (amateur)toneel te gaan, hun deuntje mee te blazen in een muziekkorps of te gaan zingen in verenigingsver band. Kortom, met uitzondering van de sportsector heeft het ver enigingsleven voor de jongeren in het algemeen maar weinig aantrekkelijks. En waardoor komt dit? Televisie Het is waarschijnlijk niet he lemaal toevallig, dat deze ont wikkeling is begonnen toen de televisie gemeengoed werd. De tv is een ernstige concurrent van de gezelligheids- en ont spanningsverenigingen gewor den. Voor het passieve kijken moest allerlei actieve ontspan ning het veld ruimen. Onder het schrikbewind van de tiran tele visie zijn de afgelopen jaren dan ook ettelijke clubs gesneuveld. En er zijn maar heel weinig ver enigingen die niet te lijden heb ben gehad van de beeldbuis die avond aan avond de mensen aan hun stoelen kluistert. In de grote en middelgrote steden waren de gevolgen van de televisie het eerst te merken: opvallend veel verenigingen werden in korte tijd opgeheven „wegens gebrek aan belangstel ling". Andere clubs zagen het peil van hun uitvoeringen en voorstellingen dalen. De zang verenigingen bijvoorbeeld bleven met oudere (vaak te oude) krachten zitten zonder om het populair uit te drukken gebrek aan jong stemmenmateriaal enigingen gelegen laten liggen? Deze vraag is niet nieuw. Vele verenigingsbestuurders hebben haar gesteld in hun zoeken naar middelen en methoden om het ledental van hun club weer op het oude peil te brengen. Hun conclusie: neer, het is niet al leen te televisie. Automatisch rijst dan de vraag: wat zijn de andere oorzaken dan? En daar over verschillen de meningen. „De jeugd van tegenwoordig is a-socialer", meent een Leide- naar („zet alstublief mijn naam niet in de krant") die met meer dan één vereniging heeft te ma ken. „Ze zijn te zelfzuchtig om de verplichtingen, die ook aan het lidmaatschap van een ver eniging vastzitten, op de koop toe te nemen. De verplichting bijvoorbeeld om de repetities te IMV. voetbalclubs zitten dik in hun junioren iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Een meisje op Sicilië heeft een pistoolschot gelost op een Jonge man. Tegen de politie zei zij dat „hij mij enkele maanden geleden heeft gekust en nu weigert met me te trouwen". De jongeman werd licht gewond. Het Is **n zware zonde ernstig in horoscopen te geloven of horo scopen te trekken. Dit schrijft een pater-Dominicaan, Francisco, in het onofficiële Vaticaanse weekblad „Osservatore Delia Do- menica". Het geloof dat de toe komst van de mens in de sterren kan worden gelezen is een in breuk op het eerste gebod, aldus Francisco. Hij schrijft, dat een onderzoek heeft aangetoond dat ongeveer tien procent van de Ita lianen ernstig geloof hecht aan horoscopen in bladen. De Perry Como-show zal ha af loop van dit seizoen ook in Ame rika ophouden te bestaan. Como heeft meegedeeld zijn contract met de NBC niet te. zullen ver lengen. Het Deense duo Nina en Frede- rik komt in het voorjaar een weekje naar Nederland, zo meldt „Muziekexpress". Nina en Fre- derik zullen onder meer voor de radio en de televisie optreden. jong, sterk stemmenmateriaal bij te krijgen. Maar ook in klei nere plaatsen is het nu meestal zo, dat het de oudere krachten zijn die een vereniging het hoofd boven water houden. Andere oorzaken Maar is het uitsluitend aan de televisie te wijten, dat de jonge ren zich niet veel meer aan ver- De Amerikaanse rock 'n roll- zanger Paul Anka heeft vele aan hangers, die zich in fanclubs heb ben verenigd. Zo ook op Curasao. Toen deze fanclub vernam, dat hun idool zou optreden in San Juan op Puerto Rico, meende men dat het misschien wel mogelijk zou zijn Paul Anka op de Nederlandse An tillen te laten optreden. Een radio station op Curasao wilde zich wel garant stellen voor 1.500 dollar. Maar Paul Anka. die net 20 jaar is geworden, is andere gages gewend, want voor een avond optreden op Curasao vroeg hij maar liefst een bedrag van 7.500 dollar. Zou hij een week komen dan verlangde de jon geman 25.000 dollar» Vier jazzconcerten op zijn minst zullen in de eerste helft van het nieuwe jaar in Den Haag (Kur- haus) en Amsterdam (Concert gebouw) worden gegeven. De Haagse impresario Paul Acket heeft voor de komende maanden de volgende jazzgroepen gecon tracteerd: Art Blakey's Jazz Messengers (februari), Ella Fitz gerald met het Oscar Peterson trio (maart), de „Big Band" van Count Basie (april) en de Louis Armstrong All Stars (mei). Bovendien werden de eisen ge steld, dat hij begeleid zou worden doot- een orkest van minstens twin tig musici en dat zijn staf. bestaan de uit zes personen, gratis vervoerd zou worden van Puerto Rico naar Curasao en van daar naar New York. Het behoeft geen betoog, dat het optreden op Curacao niet is doorgegaan. Jeugdlezers schrijven Nu ik eindelijk een paar minuten over heb, zou ik nog iets willen zeggen over het artikel van enkele maanden geleden: „Heeft de jeugd van tegenwoordig gebrek aan idea len en gebrek aan belangstelling?" Het trof me dat u bij het publi ceren van de reacties aantekende: „Het was de bedoeling, dat de tie ners en twintigers zich zouden er geren". Over het algemeen ben ik niet zo zwaartillend, maar omdat mijn ouders me altijd hebben voor gehouden dat een krant een op voedkundig blad is, zou ik het beter hebben gevonden als genoemd arti kel achterwege was gebleven. Het zo omstreden „probleem" van die jeugd van tegenwoordig had vol gens mijn opvatting wel op een an dere manier behandeld kunnen worden. Dat u iets schrijft ovei ons, kan mij niets schelen, maai dat u het op zo'n manier moest doen. had ik van uw krant niet verwacht. Ik heb in deze brief nog niet de helft geschreven van wat ik op mijn hart heb, maar ik wilde u dit niet onthouden, omdat u me nog meer hebt geërgerd dan uw bedoe ling was. HARRY J. M. MESKERS (17) Garenmarkt 26 Leiden. (Ons artikel over „Gebrek aan idealisme? Gebrek aan belang stelling?" publiceerden we op 7 oktober, de reacties daarop van lezers op 28 oktober. Boven staande brief ontvingen we op 30 december. We hopen, dat de boosheid van de heer Mesker in de loop van dit jaar zal zakken - red.). Mevrouw L. S. Groen, dis- trictscommissaresse te Leiden van het Nederlands Padvind- sters Gilde, heeft voor zichzelf weieens heel voorzichtig de vraag gesteld: „Is de padvinde rij misschien uit de tijd?" Ze vindt van niet en zegt dat de belangstelling voor het vereni gingsleven is gedaald omdat de jeugd tegenwoordig zoveel meer mogelijkheden heeft om zich te vermaken dan vroeger. Nog een mening: „Veel men sen nemen geen genoegen meer met wat een vereniging te bie den heeft. Ze zijn het beter ge wend. Dank zij de televisie bij voorbeeld". IVaar om De jeugd blijft weg. Maar zoals uit bovenstaande uitspra ken blijkt men weet niet pre cies waarom. Is de jeugd a-so cialer of netter gezegd in dividueler dan vroeger? Of zijn verenigingen uit de tijd? Met andere woorden: ligt het aan de verenigingen of aan de jeugd? Hoe denk jij er zelf over? WAAROM ben je wel of niet lid van een vereniging? Antwoorden op deze vraag kunnen als van ouds gestuurd worden naar: Argus, Redactie Leidsch Dag blad, Witte Singel 1 te Leiden. Argus. '''iiiiiiiiilliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Als iemand je om een hand tekening vraagt, betekent dat niet altijd dat hij of zij een fan is Dat ondervond Paul Anka na afloop van zijn optreden in een show te Milwaukee, zo lezen we in „Muziek-expres"Honder den échte fans verdrongen zich bij de artiestenuitgang rondom Paul om het begeerde krabbeltje te bemachtigen. Eugene Lutoms- ki stond echter op z'n gemak zijn beurt af te wachten. Geruime tijd geleden was er sprake van contract-breuk tussen Paul Anka en de Riverside Ballroom in Green Bay, Wisconsin. Maar volgens de wet moest de dag vaarding aan Anka zelf over handigd en door hem onderte kend worden op een momenPdat hij in de staat Wisconsin aan wezig zou zijn. Ik betwijfel of Paul er ooit aan gedacht heeft dat iets dergelijks na afloop van een show gedaan zou worden En waarschijnlijk was hij het hele geval al lang vergeten. Maar Eugene Lutomski kreeg zijn handtekening en de dag vaarding was in orde iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De jeugd van Indonesië is niet trots genoeg op wat het land presteert. Dit heeft de Indonesi sche minister van Onderwijs ge zegd. Hij klaagde erover dat de jeugd foto's van buitenlandse filmsterren aan de wand prikt in plaats van die van Indonesische. Hij kondigde aan, dat binnenkort een nieuw onderwijsstelsel in In donesië zou worden ingevoerd dat gebaseerd is op vaderlandsliefde, ontwikkeling van het gevoel, han denarbeid en lichamelijke ont wikkeling. -yrees geen vrindje van uw rr zoon." Dit is het advies, dat de Amerikaan Al Capp alle ouders en in het bijzonder de vaders geeft. Al Capp, die be halve tekenaar van in Amerika erg populaire beeldverhalen vader van drie kinderen is, hul digt over de manier waarop men de jeugd moet behandelen opvattingen die men nauwelijks orthodox kan noemen. Art Buchwald heeft ze alweer enige tijd geleden in de New York Herald Tribune op papier gezet. „Toen ik zes jaar was", ver telt Al Capp, „trokken mijn ouders me een schone blouse aan, wezen mij de weg naar 0 school en zeiden dat ze de eerste acht jaar geen omkijken naar me wilden hebben. Het kwam niet bij hen op om ooit met mijn onderwijzer te gaan praten; evenmin dacht mijn onderwijzer ooit aan een gesprek met mijn ouders. Elk hadden zij een af zonderlijke taak. Van mijn ouders werd verwacht, dat zij mij zouden kleden en voeden; mijn onderwijzer moest mij le ren lezen en schrijven". „Op school kreeg ik cijfers voor rekenen, taal, geschiede nis en aardrijkskunde, maar nooit voor aanpassingsvermo gen, geestelijke evenwichtigheid of „Kan hij goed met andere kinderen opschieten?" Mijn ouders merkten best dat ik met andere kinderen kon opschieten, doordat ik elke dag met een bloedneus of een blauw oog thuiskwam". „In die dagen maakte nie mand zich druk over geestelijke evenwichtigheid. Alle kinderen waren geestelijk onevenwichtig. Ze zaten vol haatgevoelens en geremde verlangens. Hoe zou het ook anders kunnen als je nog maar half zo groot bent als de grote mensen en geen cent be zit?" „Wij hadden nog nooit ge hoord van aanpassing, omge ving, uitsluiting en „kinderge meenschap". Niemand lette op ons. Maar het kwam toch niet bij ons op om vaders geweer te pakken en het gehele gezin uit de weg te ruimen". bezoeken, om ook eens een of ander organisatorisch karweitje voor hun rekening te nemen. Ze hebben het zo druk met naar de bioscoop te gaan en patates eten, dat zij zich niet elke week een avond willen vastleggen". Ouderwets. De secretaris van een muziek korps zegt: „Onze programma- keus is misschien te ouderwets. Wat wij spelen, ligt vaak niet in de lijn der jongeren. Ze houden meer van jazz en zo. In plaats van bij ons te komen, vormen ze liever met een man of vijf, zes een bandje". Fraai is het kapsel van de piepjonge Deense actrice Gitte Haenning (foto hier naast) niet, maar wel „ge knipt" voor de hoofdrol die zij vertolkt in een speciaal voor haar geschreven film musical. Gitte is 15 jaar. In de film speelt zij een dubbelrol: een meisje van haar eigen leef tijd en haar 11-jarig zusje, een enfant terrible, dat is uit gerust met twee paardestaar- ten die voor deze gelegenheid opzij hangen. Deze musical is totnutoe het hoogtepunt in de carrière van de veelbelovende Gitte. Top figuren in de Deense show business, zoals Jörgen ,Repe" Ingmann en Pedro Biker, zijn haar tegenspelers. Wij blijven nog even in de vaak verwarde wereld van het haar. In Wenen is een nieuwe haarmode gelanceerd (foto hieronder)geïspireerd op de nieuwste dans: de twist. Dit kapsel heet dan ook heel origineel „twisï". En over één ding valt niet te twisten: deze drie Weense meisjes zal menigeen met ge noegen ten dans vragen. Maar of dat aan het kapsel ligt DWAAS „Ouders die zich bezighouden met de problemen van hun kin deren, zijn dwaas. Een kind van negen kan zijn moeilijkheden alleen oplossen door tien te wor den, en een zestienjarige uitslui tend door zeventien te worden". Capp is van mening, dat het funest is zoveel aandacht aan pubers te schenken. „Pubers zijn onuitstaanbaar voor iedereen behalve voor elkaar. We weten allemaal dat kinderen door ver schillende stadia van waanzin moeten heengroeien; waarom moeten we dan proberen hen te begrijpen?". Maar zijn deze opgroeiende kinderen dan niet ongelukkig? Allicht", antwoordt de teke naar op deze vraag van Buch wald. „Maar wat geeft dat? Wij hebben veel te veel ophef ge maakt van sociale zekerheid. Men heeft de jeugd van vandaag verteld dat zij rechten heeft. Waarom zou een kind ergens recht op hebben? Vroeger deden kinderen hun best het hun ouders naar de zin te maken nu proberen de ouders het de kinderen naar de zin te maken". OPLOSSING Wat zijn oplossing dan wel is? ,Jfaar mijn bescheiden me ning moeten we ervoor zorgen dat kinderen zich verwaarloosd, onzeker, ongewenst en onbemind voelen. In ruil daarvoor krijgen wij beleefdheid, gehoorzaamheid en goede cijfers op school. Ze zullen zó vurig verlangen dat we van hen houden, dat ze alles willen doen om ons te behagen". Nog iets? „Ja. Wees vooral geen vrindje van uw zoon. Wees zijn vader. Welk kind wensts een man van dertig of veertig als vrindje? En vergeet al die onzin over voor lichting. Er is niets dat een jon gen met zijn vader kan bespre ken, waarover hij niet veel open hartiger praat met andere kwa jongens". ,DENK ER AAN" „Denk er goed aan, dat we een kind niets verschuldigd zijn. We geven kinderen voedsel, onder dak en kleding in de hoop dat deze onvolwaardige wezens eens beschaafde mensen zullen wor den en misschien verstandige en eerlijke burgers", aldus Al Capp. Na de publikatie van dit ar- ikel, kreeg de New York Herald Tribune een aantal brieven van ezers die het met de heer Capp niet helemaal eens waren

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17