Uiteenlopende opinies over de investeringen $nel gaar* bordklaar «Molenaar Kerkdiensten Leiden en omgeving MATIGE HANDEL EN AANVOER KAMSTEEG'S Winstmotief geen nieuw criterium Cetere SNELLE^SERVICE Noodzaak van kredietverlening Rond de veemarkt Kerstfeest met de vluchtelingen van Haid, St. Martin en Hör sching LEIDSCH DAGBLAD JANUARI 1962 Zondag 7 januari Lelden Hervormde Gemeente Pie terskerk: 10 uur ds. P. Kloek. Hooglandse Kerk: 10.30 uur dr. P. L. Schoonhelm. 7 uur dr. J. Koper voor ds. Ottevanger. Marekerk: 10.30 en 5 uur ds. J. M. van den Berg. (H.A.). Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot. Bethlehemkerk: 10 uur ds. P. J. Mackaay. Maranathakerk: 10.30 uur ds. H. J. van Achterberg. Bevrijdingskerk: 9 uur ds. H. Bouter. (Bevestiging Ambtsdragers). Herv. Ulo-Bchool, Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula School, Marnlxstraat: 10 uur ds. M. Ottevanger. Ver. van Vrijz. Hervormden Leldse Volkshuls: 10.30 uur ds. A. Verstraa- ten te Wormer. Academisch Ziekenhuis: 10 uur vlc. Duis terhof. Dlaconessenhuls: 10.30 uur ds. J. de Wit. Jeugdkerk (Moriaan. Hoogl. Kerkgr.) 10 uur de heer P. P. de Koning. Zulderkerk: 3 uur Kerkdienst voor doven. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. Jos pin te Amsterdam. Geref. Kerk (In Chr. Geref. Kerk. Steenschuur 9): 9 uur ds. J. J. Oranje te Den Haag-West, 7 uur dr. Dronkert. Petrakerk. Surlnamestraat: 10 uur ds. J. H. Kappers te Oegstgeest, 5 uur dr. Westerink. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dronkert 6 uur ds. J. H. Kappers, 7 uur ds. J. H. Kappers. Maranathakerk: 9 uur ds. Rothuizen 6 uur ds. J. D. Koers, te 's-Gravenhage Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 10.30 uur ds. J. D. Koers, 5 uur ds. Rothuizen. Groenhoven: 10 uur dr. Westerink. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur leesdlenst. Chr. Geref. Kerk: 10.30 uur (Ond.: Jezus zegt: Ik wil: wordt gereinigd), 5 uur (Onderw.: De vergeving der zonde) dr. Velema. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 uur ds. J. w. Hilverda te Rotterdam. Rem. Gemeente: 10.30 uur dr. J. van Goudoever te Hilversum. Evang. Luth. Gemeente: 10.15 uur da. J. A. P. Ris te Woerden. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur lees dlenst; (woensdag 7.30 uur ds. Schip- aanboord te Apeldoorn. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3)10 en 5 uur dhr Th. Dlk- kes; dinsdag 8 uur bijbelstudie. Baptistengemeente: 10 uur Doop- dlenst en H.A., 5.30 uur dhr H. Schou ten Jr; dinsdag 8 uur bijbelbespreking; vrijdag 8 uur bidstond. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. Singel 50): 9 45 uur Hoogmis van Driekonin gen. 5.30 uur Vespers; woensdag 9.30 uur Hoogmis. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Leger des Hells: 10 uur helllglngs- dlenst, 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje, 7.30 uur opwekkingssamen komst. (Alle diensten o.l.v. envoy v. d. Hoek te Schiedam). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 u. ds. Joh. Stehouwer te Alphen aan den Rijn, 7 uur ds. B. Koole te Tjerk- werd; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Bakker te Terschelling; Chr. Ger. Kerk: 980 en 6.30 uur Dienst des Woords. Alplien aan den R(jn Herv. Gem. Jullana8traat: 10 uur ds. M. Hane- maayer, 6.30 uur ds. J. H. Bogers; Aula Immanuelschool, Anna van Bu- renlaan: 9.30 uur dr. J. J. Koning te Gouda; Gebouw Jonathan: 10 uur ds. A Breure; Kapel Gouwsluis: 6.30 uur ds. A. Breure; Kapel Hooftstraat: 9 u. ds. J. van Wier te Putten. 6.30 uur ds. J. van Wier; Oudshoornseweg: 10.30 u. ds. G. Cadée; Martha-Stlchting: 10.30 uur ds. G. Moen; Geref. Kerk (Mara nathakerk Raadhuisstraat: 10 uur ds. Bosch te Haarlem. 6.30 uur ds. W. Wijma; Salvatorlkerk W. de Zwyger- laan: 10 uur ds. W. WIJma, 6.30 uur ds. Bosch te Haarlem; Hooftstraat: 10 uur ds. S. J. Dokter te Bennebroek, 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk (Vrygemaakt): 10 en 5 uur ds. H. Scholte; Chr. Geref. Kerk (Jeruzalem- kerk Grypenstelnstraat)9.30 en 5 u. leesdlenst; Oud Geref. Gem. (Van Man dersloostraat)9.30 en 4 uur lees dlenst; Rem. Geref. Gem. (Van Man- dersloostraat)7 uur ds. A. W. Cramer te Lelden. Benthutzen Herv. Gem.: 9.30 uur (bevestiging ambtsdragers) en 6 uur ds. W. A. S. Laurense; Geref. Gemente: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur dr. C. Graafland te Woerden, 6.30 uur ds. A. den Hartogh (H.D.); Nieuwer- brug: 6.30 uur ds. W. Balke te Lange- rak; Herv. Evangelisatie: 10.30 uur ds. E. H. Kalkman te Waddlnxveen, 7 uur ds. F. D Emous te Den Haag; Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds. H. v. d. Wey te Emmen; Nleuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. C. J. Tisslnk; Geref. Kerk (VrUgem 9 uur leesdlenst. 3 uur ds. H. Scholte; Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst; donderdag 7.15 uur ds. A. Vergunst te Rotterdam; Ev. Luth. Ge meente: 9 uur ds. A. Jense; Ev. Kring: 10 uur Eredienst, 7 uur Jb. Klein Ha- neveld. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. L. Heljmans. 6.30 uur dr. A. Kool haas te Amersfoort. Jeugddienst; Ger. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. Sweepe te Schevenlngen; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruljn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst; Ver. Vryz. Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.: 9 30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. G. Mar seille te Amsterdam. Hlllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer. 5 uur ds. J. Veenendaal; Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. E. de Vries te Amsterdam; Chr. Geref. Kerk: 10 uur Dienst des Woords. 3 uur ds. J. C. Marls te Bloemendaal; Ned. Prot. Bond: geen dienst; Evangelisatie- samenkomst 3 uur (Gebouw Haven 50). Spr. evang. J. zyistra te Gouda; „Laat zich 't orgel overal, bij het juichend vreugdgeschal, tot des Heren glorie paren." Het orgel van de Geref. Kerk te Woubrugge. (Foto Leldsch Dagblad) Maranatha-bijeenkomst: woensdag 8 uur ln het Nutsgebouw, v. d. Ende laan 52, spr. evang. Theo Dlkkes te Lelden. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. De Vree. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. M. Fokkema, 7 uur ds. Boonstra te War mond. Katwijk aan den Ryn Herv. Gem.: 10 uur ds. Ph. A. Warners te Utrecht, 6 uur vlc. J. van 't Kruis (afscheid); Kapel Nieuwe Duinweg: 10 uur ds. A. I Makkenze en vlc. J. van 't Kruis; Ger. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. A. W. Meeder I te Den Haag; (Interkerkelijke dienst I ln gymnastieklokaal school Narcis- straat) 10.30 uur dhr J. Vink te Kat- wljk aan Zee. Katwyk aan Zee Herv. Gem. Oude Kerk: 9 uur ds. Hagen; 10.30 uur ds. Moerenhout. (H.D.), 6 uur ds. J. Koo ien te Reeuwljk; Kapel: 10 uur ds. J. J. Poot te De Bilt. 5 uur ds. Moeren hout; Groen van Pr. School: 10 uur ds. Tukker. 6 uur Jeugddienst ds. de Vos; Aula Nieuwe Begraafpl.: 10 uur ds. Bouman; Zeehospitium: 6.45 uur ds. Pijlman; Geref. Kerk: 9 en 10.30 u. ds. Toornvliet te Bloemendaal. 5 uur ds. Pijlman; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Tanls te Barendrecht; Geref. Kerk (Vrygemaakt): 8.30 en 3 uur ds. H. Vogel te Enschede. 10.30 uur ds. Veldman te Rotterdam, 5 uur ds. Breen; Geref. Gem.: 10 en 5 uur lees dlenst; Geref. Gem. In Ned.: 10 en 6 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 uur ds. Smit te Voorschoten, 7 uur ds. Modderaar te Voorschoten. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef (H.D.). 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek; Kerkzaal: 6.30 uur ds. J. P. Honnef; Geref. Kerk: 10 uur ds. J. J. Dllk, 6.30 uur ds. R. J. v. d. Meulen te Schevenlngen: Kerkzaal: 10.30 uur ds. R. J. v. d. Meulen. 6 uur ds. J. J. Dyk; VrlJz. Herv. (Gebouw Llndenlaan 12a): 10.30 uur mevr. F. L. A. Mulder-Gram berg te Lelden. Llssc Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettinga, 7 uur Jeugddienst; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. H. Scurlng te Alphen aan den Rijn; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma; Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst; Geref. Kerk (Vrljgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Gem.: 980 en 3 uur leesdlenst; donderdag: 7.30 uur leesdlenst; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. C. P. Hoe- kema te Haarlem. Leimuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gysbers; Pnlël: 7 uur ds. D. H. Gijsbers; Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. H. J. Koffrle. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. B. Koole te TJerkwerd. 6.30 uur ds. A. de Leeuw te Boskoop; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar te Zwammerdam; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. J. G. Paardekooper; Chr. Ger. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2 uur d6. P. Op den Velde te Mijdrecht. Noordwyk-Blnnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. W. Dekker (H.A.); 11 uur Bergstichting: ds. H. Post te Rijnsburg. Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds N. J. Cupédo (H.A.), 5 uur ds. N. J. Cupédo (H.D.); Geref. Kerk: 10 uur ds. T. Ferwerda, 5 uur ds. B. Bou- ma; Bergstichting 10 uur ds. B. Bou- ma; Herv. Geref. Evang.: 10 en 3.30 u. ds. P. Westland te Groot Ammers. NoordwUkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits (Bevestiging ambtsdragers), 7 uur ds. Ierlk te Oegstgeest. Oegstgeest Herv. Kerk Groene- of Wllllbrordkerk: 10.30 uur ds. G. F. Callenbach. (H.D.); Pauluskerk: 10 u. ds. J. Irik. 7 uur ds. I. H. Enklaar; Ver. van VrlJz. Herv. W. de Zwijger- kerk: 1080 uur dr. J. L. Springer te Leiden; Geref. Kerk Maurltslaan: 10 en 5 uur ds. Meijer. Oude Wetering Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. A. M. Knottnerus: Geref. Kerk: 9.30 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenhelm; 6.30 uur ds. A. G. Kor net; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Rynsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart, 7 uur dr. C. Graaf land te Woerden. Jeugddienst: Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2.15 uur ds. C. den Hertog te Den Haag. Rijnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. M. C. Groenewoud. 5 uur ds. H. van Gosliga; Bethelkerk: 10 uur ds. H. van Gosllga. 5 uur ds. M. C. Groenewoud; Geref. Kerk (Petrakerk): 9.30 uur ds. v. d. Linde, 5 uur ds. H. Post; Rapen- (Van een deskundige medewerker) De eerste marktdagen van het nieuwe jaar zijn voor de handel in gebruiksvee vrijwel even rustig inge zet als het in de laatste weken van het oude jaar reeds was. De aanvoeren waren in het alge meen daarbij nog aan de krappe kant, doch dit kon op de pryzen be slist geen invloed hebben, aangezien de vraag daartoe te klein was. Van alle categorieën was het kalf- dragende vee nog het beste te plaat sen en ook was er een tikje meer animo by de vare koeien voor de mestery. Tot hogere prijzen kwam het echter niet. We noteerden voor een werkelyk prima kalfkoe tot rond f 1200 en by uitzondering daar wat boven. Idem beste kalfvaarzen f 900—f 1050. Melk koeien tussen f750—f 1150 gemiddeld per stuk en ook voor extra kwaliteit wat hoger. Vare koeien f650—f950. Pinken f 450—f 650 en graskalveren f 260f 440 per stuk. Voor export is het momenteel ook vrij kalm met de vraag. We hopen volgende week over de uitvoercijfers te beschikken van het jaar 1961, doch kunnen nu reeds vaststellen dat deze minstens 1/3 minder was dan in 1960! Ten aanzien van de slachtveehan- del was het verloop in de afgelopen week vrijwel overal wat williger met aantrekkelijke pryzen, terwijl de aan voeren nogal wat beneden normaal (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen zyn bij de jaarwisseling zich zelf gebleven. Men is er ln financiële kringen voldoende van overtuigd, dat het nieuwe jaar door dezelfde factoren zal worden beïnvloed als die, waarmee men zich in het oude jaar heeft moeten bezig houden. De nieuwjaarsbeschouwingen van de voorzitters der diverse Kamers van Koophandel en andere prominente figuren uit het bedrijfsleven hebben ons daaraan herinnerd. In hun prognose voor 1962 zijn zij in zoverre eenstemmig dat de spanning tussen lonen en pryzen, zomede de vraag naar de doeltref fendheid van de industriële investeringen een scherper accent zal krijgen. Ook in West-Duitsland zal dat trouwens het geval zijn, blykens het oor deel van het ministerie van Economische Zaken, hetgeen voor ons land als een gelukkige omstandigheid mag worden beschouwd. Want zowel wat de invoer als de uitvoer betreft, is West-Duitsland onze voornaamste handelspartner en als daar lonen en pryzen stijgen, zal een dergelyke ontwikkeling in ons land minder nadelig zyn. In belangrijke Duitse bedrijven staal-, werktuigbouw-, automobiel en scheepsbouw in dustr i e worden door de werknemers reeds dergelyke eisen gesteld dat die volgens de werkgevers op een verhoging van het kostenpeil met ca 17Vè neerkomen, waarbij de door het Centraal Plan bureau voor ons land verwachte stij ging van ca 6% nog gunstig afsteekt. Niettemin komt dit vraagstuk als eerste punt van de agenda voor 1962 ook in ons land aan de orde, omdat reeds in 1961 bij vele bedrijven de stijging van de produktiviteit bij die van de kosten is achtergebleven. In dit verband Is er een groot ver schil van mening over de vraag of men de industriële investeringen moet verminderen, dan wel deze moet bevorderen. Terecht wordt vooral ln de kringen van werknemers betoogd dat uitbreiding van het produktie-apparaat tot teleurstelling moet leiden als het tekort aan perso neel blijft bestaan. Daarom wordt er door de werkgevers dan ook grote nadruk op gelegd dat, als zij menen te moeten blijven investeren en hier voor de medewerking van de regering vragen, die investeringen voorname lijk diepte-investeringen zullen moe ten zyn. Hierbij gaat het niet in de eerste plaats om een uitbreiding van de industriële produktie hoewel ge hoopt wordt dat deze mogelyk in rendabel zal zyn maar om een zo danige rationalisering mechanise ring, automatisering van de be drijven dat met een kleiner personeel dezelfde produktie als voorheen kan worden verkregen. Het is duidelyk dat financiering van dergelijke investeringen met be hulp van reserveringen uit de winst minder gevaar oplevert voor een niet rendabele exploitatie dan wanneer daarvoor op de kapitaalmarkt geld moet worden geleend, of wel tot uit gifte van nieuwe aandelen wordt overgegaan, waarop men graag een redelijk dividend wil uitkeren. Dat men daarom, gelijk wel ge zegd wordt, lichtvaardig tot nieuwe investeringen zal overgaan, moet weinig waarschijnlijk worden geacht, omdat het maken van winst nu een maal het voornaamste doel van een onderneming is. Het zal natuurlijk wel eens kunnen gebeuren en ge beurd zyn dat nieuwe investeringen niet 'rendabel blijken, maa,r dat bij de planning van een bedrijfsexpansie of het besluit tot het doen van diep te-investeringen de rentabiliteitsfac- tor niet in de overwegingen zou wor den betrokken, is een opvatting die strijdig is met'de menselijke drang naar materiële voordelen, waarin nu eenmaal de stuwkracht voor alle ac tiviteit op het gebied van handel en industrie gelegen is. Als een Duits blad naar aanleiding van een mededeling van het grote Dupont-concern in de VS dat niet naar expansie tot elke prys wordt gestreefd, doch tevens op de winst mogelijkheden zal worden gelet, dit een nieuw criterium voor de politiek van de onderneming noemt, is dit een vreemde, wij zyn geneigd te zeggen een dwaze conclusie. Elke onderne mer, die zich voor zyn taak verant woordelijk weet, zal bij zyn nieuwe inves eringen met de winstmogelijk heden rekening houden. Tot op zekere hoogte heeft men hier met een min of meer paradoxale situatie te doen. Aan de ene kant wordt de rentabiliteit van nieuwe in vesteringen door de stijgende lonen bedreigd, aan de andere kant nopen die stijgende lonen tot investeringen, die een grotere produktiviteit en dus een daling vah de totale loonsom mo gelijk moeten maken. Het is nu voor het nieuwe jaar maar de vraag hoe zich dit proces, dat bij de meeste ondernemingen gaande is, zal ontwikkelen en uit de tussentijdse mededelingen is wel ge bleken dat die ontwikkeling voor de onderscheidene ondernemingen ver- sohillend is en in de meeste gevallen ook niet is te voorzien hoe die ont wikkeling zal zijn. Dit verklaart ook de veelal weife lende houding van de effectenbeur zen. ook al domineert in ons land en ook in West-Duitsland de mening dat men er in zal slagen de nationale economie tot verdere groei te bren gen. In ons land zal daarvoor niet al leen een voortgaande rationalisering binnen het bedrijf nodig zijn, maar ook de samensmelting (fusie) van kleinere ondernemingen, gelijk deze tot dusver hier en daar reeds heeft plaats gevonden. Voorts wyst het Centraal Orgaan voor de Economi sche betrekkingen met het buiten land in een speciaal nummer op de noodzaak van kredietverlening en kredietverzekering, waarvoor op een meer intense en snellere medewer king van de Overheid een beroep wordt gedaan. Tenslotte zal de nood zakelijke toeneming van de Neder landse export die, zoals men weet, de laatste maanden teleurstel lend was niet in de laatste plaats van kredietverlening en kredietver zekering afhankelijk zyn. Daar ook New York ten spijt van de hooggestemde verwachtingen voor 1962 het de eerste dagen van het nieuwe jaar liet zitten, kon men op de Amsterdamse aandelenmarkt ook niet uit de voeten komen en bleef de handel beperkt. Wel waren er als gewoonlijk enkele uitschieters, waar van ditmaal de aandelen gebr. Van Swaay (elektrische machines, elek tronische apparaten, Amersfoort) moeten worden genoemd. Half de cember zijn deze aandelen op de beurs gebracht en de eerste notering was ca 224 Deze week betaalde men er, blijkbaar onder invloed van Duitse aankopen, 370 voor! Dat gebr. Van Swaay samenwerkt met het oudste en grootste concern op koeltechnisch gebied in Duits land. Gesellschaft für Linde's Eis- machinen A.G. zal aan die aankopen niet vreemd zijn, terwijl voorts de koersontwikkeling van een dergelijk aandeel (Elektrofact) mogelijk van invloed zal zyn. Het is jammer dat dergelyke aan delen, die een aanwinst zyn voor de i Amsterdamse beurs, door een op grond van het dividend en de huidige I positie van de vennootschap onver - antwoorde koersstijging niet meer 1 voor normale belegging in aanmer- king komen, want hier spelen voor 1 wetenschap, speculatie of andere niet te controleren factoren een rol. Advertentie MOLENAARS kindermeel Door de vorst lijden de vogels gebrek. Helpt ze het leven behouden!! burgkerk: 9.30 uur ds. Post. 5 uur ds. Byieveld; Maranathakerk: 9.30 uur ds. Bljleveld, 5 uur ds. v. d. Linde; Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. J. Douma; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker, 6.30 uur de heer Groenendyk te Schevenlngen; Geref. Kerk: 10 uur ds. F. Pijlman te Kat wyk aan Zee, 5 uur ds. D. J. Modde raar te Voorschoten; Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 8.30 en 3 uur ds. A. Veld man te Rotterdam. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong, 7.30 uur ds. N. van Eg- mond te Haarlem. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Meijerlng, 7 uur ds. Moen; Rijn- dyk: 10 uur vicaris Hammlnga; Hulp en Heil: 10 uur kand. W. van Gemert te Straatsburg; Jeugdkapel: 10 uur de heer Schellevls; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Modderaar. 5 uur ds. Smit; Geref. Kerk (Vrygem.): 10 en 5 uur ds. E. Teunls te Monster. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 u. ds. J. Verwellus. 6.30 uur ds. R. C. Cuperus; Esdoornlaan: 9.30 uur ds. R. C. Cuperus, 680 uur ds. J. Verwellus; Stationsstraat: 9.30 uur kand. R. Hol- werda te Barwoutswaarder, 7 uur ds. W. F. v. d. Staat te Zevenhulzen; Ger. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Snoey; Chr. Afgesch. Gemeente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop; Oud Geref. Gem. woens dag: 7 uur Zuidkade 190 ds. Du Mar- chle van Voorthuizen te Leersum. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra. 7 uur ds. Brouwer te Hlllegom. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederlkse, 7 uur ds. A. M. Lln- denburg te Ter Aar; Kievietkerk: 10 uur prof. dr. G. C. van Niftrik te Am sterdam; Deylerhuls: 10.15 uur ds. H. Beker; Geref. Kerk Bloemcamplaan: 10 uur prof. G. C. Berkouwer te Amster dam. 5 uur ds. J. J. Oranje te Den Haag; Zyliaan: 10 uur ds. A. Vos. 5 uur ds. J. C. J. Kuiper te Den Haag: Ned. Prot. Bond. Lange Kerkdam: 10.35 uur ds. J. Zuurdeeg; NPB/Rem. Gem./ Doopsgez. Gem. Jonannahuis: 10.30 u. mej. ds. N. Bossert; Soefibeweging Wald. Pyrmontlaan: 11 uur universele eredienst; Herv. Evangelisatie Dorps huis: 10 uur ds. A. M. Llndenburg te Ter Aar. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur as. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek, Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur de heer De Vries, vertegenwoordiger van ..Meer en Bos"; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. P. Heiner te Ter Aar. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. van den Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman te Bodegraven; Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. J. G. Paardekooper te Nieuwkoop. waren. Leiden had echter nog een mooi aanbod, nl. 300 stuks, die vlot en ook tot iets hogere pryzen werden opgenomen. We noteerden voor de beste beesten f 3 tot f 3.35 en voor de mindere soorten f2.60f2.90 per kg geslacht gewicht. De vleesmarkt is ook goed en met oplopende pryzen verlopen. De vette kalveren werden niet zo gretig opgenomen deze week, of schoon ook hiervan het aanbod kort was, en slechts 1/3 bedroeg van het normale aantal. De exporteurs wa ren erg gereserveerd en boden min der dan voorheen. Een goed kalf no teerden we nog met ruim f 3 doch de redelyke tot zeer matige klasse va rieerde tussen f2.50 en f2.90 per kg levend gewicht. Ook hier op de Leidse markt was het aanbod van 43 stuks niet. groot met matige handel. De nuchtere kal veren werden echter in verhouding tot andere markten vlug verkocht en stevig pryshoudend. BU het wolvee stond de Leidse markt weer ver aan de top wat het aanbod betreft. De 2222 stuks werden zeer goed en stevig pryshoudend op genomen. Ook elders was er ruim vol doende vraag om de pryzen goed op te houden. Hoofdzakelyk naar Frankrijk België, waarvoor mo menteel by elkaar ruim 200 ton schapevlees per week wordt bestemd. De lammeren, die we met ingang van januari by de schapen indelen, deden in hoofdzaak tussen f 100 en f 140 per stuk. Beneden f 100 werd vrywel niets verkocht. De varkenmarkt zal voorlopig nog wel gesloten blyven, aangezien het mond- en klauwzeer nog eerder toe- dan afneemt. Intussen wordt dit voor fokkers en mesters een moeilijke zaak. want als dit nog lang duurt loopt het met de mesterij vast. Er moeten nu eenmaal verschuivingen van de fokkers naar de mes ters plaats hebben, wil men de var kensvleesvoorziening niet vast laten lopen. Naar we vernamen is men op het ogenblik bezig om compensatie te krijgen, dat het vervoer van boer tot boer kan plaats hebben. De pryzen voor de slachtvarkens zyn deze week door de handel wat aangetrokken en ook aan de slacht huizen noteerden we enkele centen per kg meer dan vorige week, met een willigere handel. Tenslotte de paardenmarkt, waar het aanbod dinsdag te Utrecht op de verstelde markt niet alleen van inlandse paarden, docht ook van buitenlandse slachtpaarden krap was, waardoor de handel williger en de prijzen iets opliepen. Voor inlandse paarden werd voor de beste jonge exemplaren van f2.30f2.40 en soms nog iets meer per kg. geslacht ge wicht betaald. Oudere paarden f 1.85 —f2.25 veulens f2.40—f2.60 per kg. geslacht gewicht. Buitenlandse paarden f 1.85—f2.20 per kg. Werkpaarden f 850f 1100,- luxe paarden f 1100f 1300._ per stuk met matige handel Te Rotterdam noteerden we ook een kort aanbod met enigszins stroe ve, doch dure markt. Donderdag te Den Bosch op de maandelijkse markt slechts 151 stuks; eveneens een dure markt. Prima jonge slachters deden in de top tussen f 2.50 en f 2.60 per kg. geslacht gewicht. Ook de jonge werkpaarden werden goed en ruim prijshoudend opgenomen. VOETGANGERS: U heeft wel voorrang op zebrapa den, maar het ryverkeer moet óók eens aan bod komen. Steek dus by voorkeur *u groepjes over de drukke zebrapaden; anders ontstaan er irri terende vertragingen in het ryver keer, welke automobilisten, brommers en wielryders in de verleiding zouden kunnen brenwen, het „toch nog maar even te proberen", zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overblyft. Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. V ervoersverbod varkens verlengd De minister van Landbouw en Vis- sery deelt mede, dat hij zich ge noodzaakt ziet het tydelyke ver voersverbod voor varkens tot 1 fe bruari a.s. te handhaven wegens het minder gunstige verloop van de mond- en klauwzeerepidemie. Het vervoersverbod werd op 12 december 1961 van kracht, in eerste termyn tot o januari. Dit ministerieel besluit is genomen na een uitvoerige bespre king ten departemente van de situa tie met het belanghebbende bedryfs- leven. De afkondiging van het besluit kan in de Staatscourant van maan dag worden tegemoet gezien. Behoudens het vervoer van varkens, minstens zestig kg. zwaar, direct naar de slachtplaats, is dus alle ver voer van varkens en biggen tydelyk verboden. Een beperkte ontheffings- mogelykheid treedt evenwel op ge noemde datum in werking. Aan het vervoersverbod gaat gepaard de slui ting van de varkensmark ten. terwijl verkopingen, keuringen, tentoonstel lingen en dergelyke niet zyn toege laten. Innige O dankbaarheid Wanneer de kersttyd nadert, is het of Christus zich opnieuw over de aarde buigt en een stroom van liefde over de aarde gaat. van God tot de mensen en dan ook van mens tot mens. Wel heel duidelijk vond dit neerslag in de «steeds binnenlo pende giften voor de vluchtelingen, waardoor op velerlei wijze kerstfeest gevierd en beleefd werd. Allereerst werden een veertigtal ge zinnen en enkelingen in de barak ken in Haid verrast met ruim vyf mud brandstof. Het kerstfeest in de gratis afgestane kantine verwar ming incluis was grootser dan de vorige jaren. De vluchtelingen luis terden ontroerd toe, hoe rijk en arm, eenzamen en schooljeugd, padvinders en andere groepen allen op eigen wijze tot deze kerstviering hadden bijgedragen. Er volgde een kerstver haal die Sternenführte, evenals verleden jaar voorgelezen door me vrouw van Eysinga, die voor de kerst- feestvieringen was overgekomen. Het treffendst was.dat een blinde vluchte ling twee door hem zelf gemaakte gedichten voordroeg, één kerstgedicht en een ander, dat maande tot inkeer eerst in de kleine kapel aan de weg. daarna in eigen hart. Er werd veel gezongen, thee gedronken, overvloe dig getrakteerd. Voor het eerst kon den de vluchtelingen uit het Alters- heim ook aanwezig zijn, omdat een vluchteling een taxibedrijf had ge opend, voorlopig met één station car waarin hij de mensen afhaal de, ook de bejaarden en invaliden uit de barakken. Het feest begon by- na drie kwartier te laat. Omdat hy hen één voor één in de auto moest dragen. De volgende dag had hetzelf de plaats in St. Martin. Alle geno digden uit Hörsching, dat een heel eind uit de buurt ligt, verden i twee ploegen door de taxi afgehaald. Eén vrouwtje kon maar niet gelo ven, dat ze een uitnodiging voor een feest ontving voor het eerst een avond uit na 17 jaar! In Haid ont ving ieder een blikje vlees ge schenk van het Mennonite Central Committee In Sankt-Martin .werden warmwaterzakken uitgedeeld, waarvan het restant door het Zweed- 1 se Hulpwerk naar het afgelegen La ger Ried im Innkreis wordt ver voerd. Er bleef nog zoveel geld over, dat in januari een kleine brandstoftoela ge voor alle vluchtelingen in Haid mogelyk is. We wachten tot de ergste koude komt. Het was als een be schikking, dat met deze expansie ook deze taxi nieuwe mogelijkheden bood. Wel heel zeldzaam was de chauf feur, die twee ochtenden en twee avonden ter beschikking was, uren wachtte en steeds weer nieuwe men sen naar en in de auto droeg. Hy berekende alleen de kilometers; zyn bydrage voor het werk, terwyl hy zelf nog diep in de schulden steekt. Voor de rooms-katholieken was dit een uniek kerstfeest, omdat de mis werd opgedragen in een eigen ge bouw na de brand hadden zy ook elders onderdak gezocht het ge schiedde in hun jeugdclubhuis hun groots opgezette kerk is voorlo pig niet kfaar. Voor de protestanten werd de dienst gehouden in een veel te kleine barak, bij by na twintig graden on der nul. De dienst werd geleid door de nieuwe predikant, voor enkele maanden met moeite uit Roemenië ontkomen. Ook in zijn pastorie was het griezelig koud. omdat hij geen geld had voor de veel te dure centrale verwarming en het verboden was ge weest ook maar iets meer dan het allernoodzakelijkste mee te nemen. Deze man zat te rillen, ook al, om dat hij geen enkel wollen kleding stuk bezat. En zijn werk werd be moeilijkt, omdat hij grote afstan den te voet aflegt. Voor hem hopen wij een bromfiets te kunnen aan schaffen al was een auto be ter en in zijn kolennood is ook voorzien. Er blyft als steeds de wens van hulp voor het kleine kerkje. Dat staat er half afgebouwd, wachtend op de studenten, die ook dit jaar ko men bouwen, als er tenminste geld is om materiaal aan te schaffen. Ik eindig met het dankwoord van een oude vrouw van 87 jaar, wier stem het begaf, toen zy wilde be danken, maar die my de volgende dag een brief overhandigde, waar in zij de innigste dank uitsprak aan allen, die zich moeite en uitgaven ge troost hadden om voor alle vereen zaamde vluchtelingen, deze onverge telijke kerstavond mogelyk te ma ke? Vanaf de eerste „vorweihnacht- liche Wege" tot de kaarsen 60 die op de lange schragen stonden. Aan haar dankwoord namens allen voeg ik het mijne toe, ook voor de vele N.N.-gevers, die hielpen om warmte en "reugde te brengen. Dr. E. A. Franken-Duparc, Lammenschansweg 133. Leiden, Giro: 285812. Tel. 01710-20408.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 12