ZILVEREN KRONIEK tfjieii en V W1 [eder mens heeft zijn eigen weg. te kiezen ei^zijn eigen, ver antwoordelijkheid te dragen. De tronw aan dit beginsel zal de red ding zijn van ons zelfrespect". Aan deze woorden, door H.M. de Koningin met volle overtuiging uitgesproken in haar jongste kerst rede, denken wij terug nu het mor gen, 7 januari 1962, 25 jaar gele den is dat Zij in het huwelijk trad met Z.K.H. Prins Bernhard. De keuze van de levensweg im mers is nauwelijks te onderschei den van de keuze van de levens gezel, want daarvan hangt in ho ge mate af hoe men het hoofd zal bieden aan gegeven omstandighe den. Voor een ieder zijn er onwrik bare omstandigheden, doch zeer in het bijzonder geldt dit voor de draagster der kroon. Zo zag het jonge prinselijke ge zin zich in 1940 gedwongen, het land te verlaten en gedurende de oorlog gescheiden te leven. In 1945 herenigd en gerepatrieerd, bleek de keuze van Prinses Juliana: in de eerste plaats moeder te zijn voor haar kinderen. Reeds in 1948 echter zag zij zich genoopt de re- geringstaak van haar moeder over te nemen. Zich onder zulke omstandighe den een eigen weg te willen kie zen en tevens de verantwoordelijk heid daarvoor te willen dragen, is nu 25 jaar het hoge ideaal van ons vorstelijke gezin. Zij die, getrouw hieraan, hun zelfrespect wisten te handhaven, mogen rekenen op het respect van het gehele Nederlandse volk. Hierboven: Het Prinselijke Paar in Boeda pest tijdens de huwelijksreis. Links: 12 mei 1940: aankomst in Londen met de prinsessen Beatrix en Irene (in kinder wagen). Hierboven: 5 sept. 1938: het jonggehuwde paar deelt in Amsterdams hulde tijdens het 40-jarige regerings jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina. Geheel rechts: burgemeester W. de Vlugt. Rechts: Koningin Wilhelmina) op bezoek bij haar dochter en kleinkinderen in Ottawa (Canada). HierbovenBezoek van Prinses Juliana aan President en mevrouw Roosevelt in oorlogstijd; de Prins vertoeft in Engeland. Onder: Voorjaar 1945: B.S.-opperbevel hebber Prins Bernard in zo juist bevrijd Zutphen toegejuicht door herrijzend Nederland. Hierboven Aankomst te Halifax (Ca nada) met de prinsessen Beatrix en Irene. Rechts: Prinses Juliana te midden van leden van het Nederlandse Vrouwelijke Hulpkorps in Engeland, 1944. Hierboven: 2 augustus 1945: het prinselijke gezin defini tief herenigd en gerepa trieerd op het Nederlandse vliegveld Teuge. Onder: Gastvrouw en gastheer t>vj vele staatsie be zoeken. Het meest recente was dat van de Oostenrijkse bondspresident dr. A. Scharf op ilS mei 1961. Links: Na de inhuldiging op 6 sept. 1948 verlaat het Koninklijke Paar de Nieuwe Kerk te Amsterdam Sportiviteit is een van de be langrijkste kenmerken van het Koninklijke Paar (foto onder). Vader en opgroeien de dochters bewonderen het nationale geschenk, H.M. aangeboden op haar 50ste verjaardag (foto rechts).

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11