Soekarno wijst het aanbod om te onderhandelen af Philippijnen willen thans bemiddelen Wel als overdracht bestuur het doel is Salan stuurt nu ook sluipmoordenaars Geen contact van Kroll met Russen buiten Thompson om Lonclense Tante Pos ineens erg precies FELLE REDE TE MAKASSAR /gpi TMen i ngs versch ill en kleiner Adenauer; 86 WEERBERICHT 9Van geen nuf Bonn ontkent geruchten over zijn ambassadeur Rondborstig man met veel vijanden in Moskou Onze troepen in actie, als.... NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN Stapels post Wij ijven liggen (Titc/ teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG S JANUARI J962 No. S054S LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i 7.50 per kwartaal: f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De 32-jarige mevr. Cara Win- tersberger-Aalberts is gister avond op de Amsterdamse kunstijsbaan in de bloemetjes ge zet. Mevr. Wintersberger redde onlangs zeven kinderen, die door het ijs zakten op de Keizers gracht in Amsterdam. De heer Van Amerongen, directeur van de baan, bood haar als hulde bloemen en een jaarabonnement op de baan aan. De Philippijnse regering heeft besloten zich niet langer afzijdig te houden van het vraagstuk Nieuw-Guinea. De vice-president en minister van Buitenlandse Zaken, Pelaez, heeft gisteren te Manilla gezegd dat zijn land zeer geïnteresseerd is in een vreed zame regeling van het Nederlands-Indische geschil over het gebied. Volgens Pelaez is de vrede in zuid- oost-Azië by het geschil betrokken. Het dient, hoe dan ook op vreedza me wijze te worden bijgelegd, in de V.N.bilateraal of met medewerking van derden. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduise bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, viert vandaag z?jn 86-ste verjaardag. Een rustige dag heeft de bejaarden regeringslei der zeker niet. Het felicitatiepro gramma stekte zich uit over negen uren, slechts nu en dan afgewisseld door intermezzo's als bloemenhuldes en Standchen (Serenades). Verder was de hele dag gewijd aan het in ontvangst nemen van de ge lukwensen van honderden leidende figuren uit het maatschappelijke Westduitse leven. Voordien kreeg echter de familie Adenauer de gele genheid haar prominente jarige ge luk te wensen. De dag werd begon nen met het bijwonen van een mis, gecelebreerd door monseigneur Paul Adenauer, een van de zoons van de kanselier. Inmiddels stroomden uit alle delen van de wereld gelukwensen binnen. Van president Kennedy ontving dr. Adenauer een telegram, waarin de hoop wordt uigesprokerr dat de kan selier een goede gezondheid zal genie ten in het „komende jaar vol sombere eisen en schitterende mogelijkheden". Oud-minister Van Rooy burgemeester van Heerlen Bij K,B. is met ingang van 16 ja nuari a.s. tot burgemeester van de gemeente Heerlen benoemd de oud minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid» mr dr. C. J. M. A. van Rcoy. Mr. Van Rooy was voor zijn ministerschap achtereenvolgens bur gemeester van Montenisse. Etten en Leur. Venlo en Eindhoven. STIJGING VAN TEMPERATUUR De Bilt verwacht van heden- tot morgenavondOverwegend droog weer met veel bewolking en hier en daar mist. Zwr'cke tot matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Langzame stijging van temperatuur. (Opgemaakt te 1.15 uur) 6 JANUARI Zon op 8.47, onder 16.44 uur. Maan op 8.24, onder 17.04 uur. Hoogwater te Katwijk 2.54 en 15.09 uur; laagwater 11.01 en 23.27 uur Dit nummer bestaat alt 12 pagina's Pelaez gaf te kennen dat zijn land gekant is tegen gebruikmaking van geweld door Indonesië. „Het Nederlandse aanbod: vooraf gaande voorwaarden voor onderhan delingen met Indonesië te laten val len, toont aan dat het terrein van de meningsverschillen kleiner wordt. De Philippijnen wachten af hoe Indone sië reageert op de nieuwe Nederland se houding", aldus Pelaez. In kringen van het Philippijnse ministerie van Buitenlandse Zaken is vernomen dat de Philippijnen als derde partij willen optreden maar het verzoek daartoe moet van Indo nesië komen. Naar aanleiding van bovenstaan de berichten heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld, dat de Nederlandse regering op de hoog te is van dit aanbod. De Nederlandsev regering heeft er met erkentelijkheid kennis van ge nomen. Het aanbod is thans in stu die genomen, aldus de woordvoerder. President Soekarno heeft de hoop op concessies van Indonesi sche zijde doen vervliegen. Hij heeft namelijk gisteren in een uiterst felle rede het Nederlandse aanbod om onderhandelingen over Nieuw-Guinea te beginnen zonder vooraf voorwaarden te stellen, verworpen en verklaard, dat onderhandelingen zonder het oogmerk van overdracht van het gebied aan Indonesië „geen enkel nut" zouden hebben. „Indonesië vraagt niet om onderhandelingen", zo zei Soekarno op een massa-bijeenkomst te Makassar, „Wij willen alleen onder handelingen beginnen als het doel daarvan is de overdracht van het bestuur aan ons. Dit moeten de Nederlanders goed begrijpen". „Het vuur van het Indonesische volk blijft branden. Wij zijn vastbesloten onze broeders van het kolonialisme te bevrijden. Als de Nederlanders dit niet begrijpen, zal het Indonesische volk West-Irian aanvallen", aldus Soekarno. Hij zei voorts, dat de Neder landse premier prof. De Quay zijn parlement had gezegd, dat Nederland bereid was tot on derhandelingen zonder vooraf gaande voorwaarden. ,,Ik zeg tot de heer De Quay dat het doel van wélke onderhandelin gen dan ook de overdracht van het bestuur over West-Irian door Nederland aan Indonesië moet. zijn. Zonder dit oogmerk zijn onderhandelingen van geen enkel nut". Soekarno zei voorts, dat hij gisteren de leden had benoemd van een comité voor algemene mobilisatie en een .operatie- commando" om de strijdkrach ten te instrueren betreffende de bevrijding van West-Irian. Het comité zal hem uiterlijk 15 januari verslag uitbrengen. „Geen chantage' Soekarno wees de verklaring van minister Luns, volgens welke de In donesische politiek er een van chan tage is en Indonesië de Nederlanders vraagt om capitulatie, van de hand. „Deze beschuldigingen zijn niet nieuw", zei hij fel. „Wy vragen geen Nederlandse capitulatieevenmin als wy Nederlandse capitulatie heb ben gevraagd ter erkenning van de Indonesische onafhankelijkheid. „Wij worden als zwak beschouwd en regel matig op vernederende wyze behan deld. Als wy onze toorn laten blaken wordt dit als een grote bluf opge vat Wij zullen West-Irian hoe dan ook bevrijden en als de goden het willen zal West-Irian dit jaar weer bij Indonesië kon.cn". Soekarno zei nog, dat de Neder landse rood-wit-blauwe vlag uit Wes telijk Nieuw-Guinea moet verdwijnen. „Het Indonesische volk rukt op met de zon, het Nederlandse volk met zijn boter en kaas", zo riep hy uit. OAS-aanslagen in Frankrijk Ex-generaal Salan neemt er niet langer genoegen mee „plastiquer- commando's" in Frankrijk te laten opereren, hij stuurt nu ook sluip moordenaars. Voor het eerst is op een politieke tegenstander van de OAS, een hoge ambtenaar van de registratie in Alen^on (zuid-west- Frankrijk), een moordaanslag ge pleegd, waarvoor twee ,tueurs" (be roepsmoordenaars) speciaal vanuit Algerije naar Frankrijk waren ge komen. De ambtenaar die vroeger in Algerije een rol in de communisti sche partij moet hebben gespeeld °>n nu in Parijs nog altijd in contact zou staan met Noordafrikaanse krin gen werd levensgevaarlijk gewond. Met twee schotwonden in het hoofd is hij in het ziekenhuis opgenomen. De sluipmoordenaars van de OAS twee jongelieden van goeden hui ze die vroeger als parachutist hadden gediend konden enkele uren na hun misdaad al worden gearresteerd in een trein, waarmee zij de eerste etappe van hun terugreis naar Al gerije wilden afleggen. Zij hebben inmiddels bekend, dat zy hun opdracht van een hoge offi cier uit de onmiddellijke omgeving van Salan hadden ontvanger.. Zij hadden ieder al tweeduizend züeuwe franken (ongeveer 1600 gulden) als voorschot op hun bloedgeld gekregen. Voor rekening van de OAS komt waarschijnlijk ook de aahslag, die gisteren in Parijs op het hoofdkwar tier van de Franse communistische partij is gepleegd. Het gebouw werd vanuit een auto met een machine geweer beschoten. Een nachtwaker werd door vier kogels betroffen; hij is in het ziekenhuis opgenomen. „Mobilisatie" Intussen wordt in Algerije zelf op veel grotere schaal gebrandsticht en gemoord, waarbij de Europese en Algerijnse terroristen in bloedig fana tisme maar weinig voor elkaar on derdoen. Binnen één etmaal zijn in Algerije 42 doden en 85 gewonden gevallen een triest record. Salan heeft voor heel Algerije door middel van strooibiljetten en pira- tenuitzendingen over de radio gis teren een „algemene mobilisatie" in Algerije afgekondigd en de Franse huisvrouwen bestormden gisteren de winkels om levensmiddelen in te slaan en te hamsteren. Of dit „mo bilisatiedecreet" weer een loos alarm is, kan voor het moment nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Daarentegen zijn de meeste waar nemers in Algerije het er wel over eens. dat de Franse autoriteiten hun restant aan gezag iedere dag wat ver der verliezen en -dch va-n nu af aan wel duidelijk onmachtig tonen om de anarchie en de golven van politieke passie en rassehaat te be dwingen. De president verklaarde dat de Ne derlanders, „die eerst uitdrukkelijk in Nieuw-Guinea wilden blijven, zich nu stap voor stap terugtrekken". Instemming Gisteren beleefde Bergen in Noord-Holland weer de jaarlijk se intocht van de leden van het Nederlands Studenten Orkest, dat dit jaar voor de tiende maal op tournee gaat. In Bergen hebben de laatste repetities voor deze tournee plaats. De voor zitter van de orkestvereniging, de heer H. ter Haar bood burge meester H. J. de Ruiter enige konijnen aan als blijk van dank baarheid voor de Bergense gast vrijheid. De enorme menigte, die in het grote park in het centrum van Ma kassar bijeen was, liet luide haar in stemming blijken met elke aanval van Soekarno op Nederland en schreeuw de hem toe, het bevel om tegen de Nederlanders ten strijde te trekken, te geven. Halverwege Soekarno's rede viel een felle tropische regenbui. Op verzoek van de Indonesische president sloten de mensen hun paraplu's en deden zy hun regenkleding af om ie laten zien dat zij bereid waren „offers te brengen". Een kwartier lang zongen de mensen, onder leiding van Soe karno, patriottische liederen. De Indonesische minister van De fensie, generaal Nasoetion, zei in een toespraak, „dat de profeet Moham med had geleerd dat een mohamme daan verplicht is zichzelf te verde digen, wanneer iemand hem tracht te bestelen". Kirihio op het podium (Van onze correspondent in Bonn) Onder toejuichingen van de menigte had president Soekarno Dimara „de leider van de parti- sanen in West-Irian" en lid van de Indonesische nationale verde- digingsraad en de onlangs uit Ne derland in Indonesië aangekomen Papoea-student Frits Kirihio, op het podium geleid. Slot pag. 2 ,,Als Indonesië een stap neemt om Westelijk Nieuw-Guinea binnen te vallen, zouden de Nederlandse strijdkrachten in actie komen", zo heeft de Nederlandse ambassadeur in Australië, dr. J. G. de Beus, vandaag in Melbourne gezegd. Hij verklaarde dat een bepaal de dreiging voor een invasie bestaat en dat Indonesië zijn bewapening voortdurend op bouwt. De ambassadeur weiger de o.m. te zeggen hoeveel Nederlandse militairen er in Westelijk Nieuw-Guinea zijn. Hij zei dat India door Goa met geweld te bezetten een precedent had geschapen voor een Indonesische in vasie-dreiging. Als Indonesië zijn zin kreeg door bedreiging in de hui dige situatie, zou zjjn lust tot ver dere territoriale aanspraken kunnen worden geprikkeld. Dr. De Beus ver klaarde, dat zijn regering gaarne zou zien dat de V.N.-organisatie leden van haar politiemacht naar Weste lijk Nieuw-Guinea zendt als de vrede daardoor zou kunnen worden ge handhaafd. Eerder op de dag vroeg de Australische Labourleider A. Cal- well premier Menzies waarom hij de V.N. niet gevraagd had leden van de politiemacht naar Westelijk Nieuw-Guinea te zênden zoals hij (Calwéll) had voorgesteld. Twee Nederlanders lichtgewond h Italië Twee mensen zijn gedood en veer tig gewond bij een treinbotsing in het station van Vidalengo aan de spoorlijn tussen Milaan en Vene tië. Een trein uit Verona werd aan gereden door een expres-trein, die op hetzelfde baanvak binnenliep Onder de lichtgewonden, die zich in een ziekenhuis lieten verbinden en daar na huiswaarts keerden, waren twee 1 Nederlanders. Tien van de veertig slachtoffers zyn ernstig gewond. I Wat is er toch steeds aan de hand met de Westduitse ambas sadeur in Moskou, Hans Kroll?, zo vragen velen zich af. Twee maanden geleden deed Kroll de hele wereld van zich spreken, toen hij een lang gesprek had met premier Chroesjtsjow, waar in hij volgens Amerikaanse onthullingen een eigen oplossing voor de kwestie-Berlijn zou hebben geopperd. Kern van ie ze oplossing wat, dat 't Wes- fen een overeenkomst zou sluiten over de vrije toegang West-Berlijn, welke overeen komst dan in een Russisch- Oostduits vredesverdrag zou kunnen worden vastgesteld. Of dit denkbeeld van Kroll kwam of van Gromiko, zoals wel werd beweerd, is nooit uit de doeken gedaan. Wel werd Kroll toen door Adenauer ontboden om verslag uit te brengen over zijn gesprek met Chroesjtsjow. Ir. Bonn verwachtte men algemeen dat Kroll de wind van voren zou krijgen wegens zijn eigengereid op treden, waarover vooral de Amerika nen boos zouden zyn. Daar was ech ter geen sprake van. Verzekerd van Adenauers welwillendheid toog de voortvarende Kroll andermaal naar Moskou. Niet langer dan twee maanden bleef het stil om de ambassadeur. Nu wordt echter weer beweerd, dat hij opnieuw op eigen houtje de Russen zou polsen over de Berlijnse kwestie. Hij zou daarmee de activiteiten van zijn Amerikaanse collega Thompson doorbreken, die namens het Westen officieel tracht uit te vinden tot wel ke resultaten men in een Oost-West- conferentie over de kwesties-Duits- land en -Berlyn zal kunnen komen. Zelfs kon men horen, dat Kroll in Moskou zou hebben gezegd, dat het besluit van Kennedy en Macmillan op Bermuda om over te gaan tot di plomatiek contact met de Russen, hem er niet van af zou houden op eigen gezag by de Russen storm te lopen. Dit alles is nu in Bonn met jklem ontkend. Er is geen sprake van naar dat Kroll buiten de bondgenoten om met de Russische regering spreekt, aldus de Westduitse regering, die ook boven geciteerde uitlating van de ambassadeur als onzin betitelde. Automatisch interlokaal telefoneren nu 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen 8 uur. Even lachen Van niet-officiële zijde in Mos kou verluidt dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de pu- blikatie in het blad van het Sow- jetrussische leger „Rode Ster" op 13 december j.l. van een illustra tie bij een artikel tegen de Westduitse NAVO-generaal Heu- singer met het onderschrift ..Fascistische brandstichters om singelen een Soivjetrussisch dorp" Achteraf is n.l. gebleken, dat de zelfde illustratie voorkomt in de Soivjetrussische „Geschieden is van le grote vaderlandse oorlog" als van JapaJiners die in 1932 een Chinees dorp in brand staken!!! Maar waar, zo vraagt men zich af, komt deze beschuldiging dan van daan? Van de Russen, die wantrou wen willen zaaien onder de Weste lijke bondgenoten, daar zij weten, dat Kroll met zijn pogingen tot een overeenkomst tussen Bonn en Mos kou toch al verdacht is in Ameri kaanse, Britse en Franse ogen? Of komen de verdachtmakingen uit an dere bron? Zekerheid heeft niemand: hierover, maar wel neemt men aan, dat de vijanden die Kroll bij bosjes in zijn eigen ministerie heeft, in deze kwestie niet stil hebben gezeten. Kroll doorbreekt met zijn eigenge reide, weinig diplomatieke optreden vaak zozeer de perken van het tra ditionele „Auswartige Ami" (Buiten landse Zaken ln Bonn), dat het niet kon uitblijven dat hij vijanden maakte. Daarbij is Kroll ervan over tuigd, dat hij een historische roeping heeft om Rusland en Duitsland na der tot elkaar te brengen, iets dat velen ergert. Tenslotte staat Kroll bijzonder goed aangeschreven bij Bondskanse lier Adenauer, die zelfs enigszins trots schijnt te zijn op zyn originele, rondborstige ambassadeur, die, tot nijd van zijn Amerikaanse collega, zo bevriend is met Chroesjtsjow dat zy samen gaan zwemmen en jagen! De rellen rondom Kroll lijken dan ook niet in de laatste plaats veroor zaakt door de wens van het ministe rie van Buitenlandse Zaken zich te ontdoen van deze weinig volgzame dienaar in Moskou, die een apart lijntje naar Adenauer schynt te be zitten. (Van onze Londense correspondent) Indien men een brief naar En geland, en speciaal naar Londen, stuurt is het mogelijk, dat deze lange tijd onderweg blijjt. Mil joenen brieven liggen ongesor teerd in Londens hoofdpostkan toor Mount Pleasant, dat op het ogenblik zijn naam geen eer aan doet, want bij de posterijen heerst, nu de actie van het personeel als protest tegen de loonstop van de regering in volle gang is, een on plezierige stemming. Bevins. de minister van Posterijen, beschuldigt de leden van de bond van PTT-personeel in centraal-Lon- den ervan tot een werkelijke vertra gingsactie te zyn overgegaan, na dat zij begonnen waren om zich let terlijk aan alle werkvoorschriften te houden, hetgeen op zichzelf reeds verlangzaming van de arbeid met zich meebrengt. Alleen soepele toe passing van de honderden reglemen ten maakt normaal werk mogelijk. De „oorlog" tussen personeel en regering is in volle gang. Als re presailles hebben de autoriteiten de gebruikelijke en in Engeland .heili ge" thee-pauzes en andere facilitei ten voor het personeel afgeschaft, waarop weer met andere onaange naamheden is gereageerd. Een op lossing van het conflict lykt nog ver. Minister Bevins heeft verklaard, dat hij een redelijk man is, maar weigert dwars in te gaan tegen de econo mische politiek van de regering. Een sterk staaltje waartoe de actie leidde, was een aan de minister van Posterijen, tevens directeur-generaal van de PTT, gerichte brief welke enkel met de adresaanduiding „Lon den" was verzonden en naar de af zender terugging met de mededeling, dat zy onvolledig geadresseerd was. De post weigerde een zending te bestellen van 20.000 stukken voor een bekende firma welke volgens de let ter van het reglement onvoldoende geadresseerd waren, hoewel dit al jarenlang op deze wyze gebeurt en er geen twijfel over de bestemming bestond. Op het ogenblik hebben zich op het centrale postkantoor van Londen reeds twee miljoen brieven opgesta peld en liggen er nog achtduizend postzakken op behandeling te wach ten. Een van de drie postbestellin gen in het centrum moest reeds ver vallen. Minister Bevin heeft het publiek verzocht zo weinig mogelijk van het postkantoor en van de telefoondien sten gebruik te maken, een bijna onmogelijk verzoek speciaal wat be treft Londense handelsfirma's welke gevraagd is haar massale drukwerk zendingen voorlopig stop te zetten. Uit het Leidsch Dagblad van 1 Januari 1862; Onze stad heeft weder een groot verlies geleden. De heer Mr. D. C. Viruly van Poede- royen is in den avond van den 4en dezer aan zijn fami lie en vrienden ontvallen. Gelijk voor enige jaren de keizerin van Frankrijk de cri noline in de mode bragt, doet zij het thans met het schaat senrijden. Men heeft gisteren verscheidene dames gezien, die een bijzonder kostuum voor het schaatsenrijden hadden met zeer korte rok ken en vrij hcoge laarsjes.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1