Het paard van Troje niet binnen halen! Nederlanders winnen land in PAKISTAN Laatste Berichten Tankauto in Brand Pastoor J. J. C. M. Looijaard (Oegstgeest) met emeritaat BOUW BRUG OVER DE RIJN BEGINT IN JUNI-JULI BEURS VAN AMSTERDAM NIEUW-GUINEADEBAT Toegepaste kunst in Rusland van onvoorstelbare ivansmaah Eerste oogst leverde reeds het vijfvoudige op van kosten RÏJ VERKEER: (Van onze parlementaire redacteur) Bij de voortzetting van het grote Nieuw-Guineadebat in de Tweede Kamer heeft ir. Van Dis (SGP) vanmiddag opgemerkt, dat Indonesië reeds circa 12 jaar geleden getoond heeft van het zelfbeschikkingsrecht der volken van het vroegere Ned. Oost- Indië niet te willen weten. Zo zijn de Zuid-Molukken op wrede wijze onderdrukt. Ir. Van Dis prees de Australische regering wegens de van deze zijde verleende steun voor het zelfbeschik kingsrecht der volken van Nieuw-Guinea. „Nieuw-Guinea is voor Australië van strategisch belang", aldus ir. Van Dis. Zou Rusland daar steun kunnen krijgen, dan zou heel Azië in de communisti sche sfeer raken. LETD8CH DAGBLAD WOENSDAG 3 JANUARI 1662 Indien Indonesië vrije toegang tot Nieuw-Guinea zou krijgen, zou daar door „het paard van Troje" worden binnengehaald. De heer Van Dis kri tiseerde o.m. de activiteit van buiten parlementaire groepen (Rij kens— Duynstee) en de opvattingen, die ffchans in de topleiding van de a.-r. partij leven. Ook in a.r.-kringen zelf zou enige verontwaardiging over de koers van de leiding bestaan. De re gering moet het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's blijven garanderen en voet bij stuk houden. Afspraken met Idonesië hadden, volgens ir. Van Dis, geen waarde. De in S-GP.-kringen levende ver wachtingen omtrent een „open" ge sprek met Indonesië, zijn uiterst laag gespannen. Niettemin wenste de heer Van Dis de regering steun toe bij dit gesprek. <0 Mevrouw Stoffels-Van Haaften (VnV.D.) had er alle begrip voor, dat de regering niet terstond in dit sta dium alle kaarten op tafel kon leg gen. D, V.N. zijn tekort geschoten door niets te besluiten over de kwes- tie-Nieuw-Guinea, ook al kan men er verheugd over zijn, dat een ge wone meerderheid begrip voor het zelfbeschikkingsrecht had. Hulde bracht mevrouw Stoffels aan minister Luns en de Nederlandse functiona rissen te New York. Ze betreurde de buiten-parlemen taire acties, waardoor twijfel is ge rezen over de vraag of het Neder landse publiek wel geheel achter de regering stond. Soekarno gebruikt oorlogszuchtige taal. De wereld moet weten dat wij opkomen voor de be langen der bevolking van Nieuw- Guinea. Onze bereidheid om te pra ten moet zo groot mogelijk zijn. Een eerste gesprek zou ten doel moeten hebben het aftasten van de mogelijkheden voor een basis van overleg. Mevrouw Stoffels kwam tot dezelfde conclusies als de regering, aan wie zij de verdere ontwikkeling van het beleid gaarne toevertrouwde. Wij moeten „niet onderhandelen uit vrees, maar ook niet vrezend onder handelen." Mevrouw. Stoffels betwij felde of een kabinet met de P.v.d-A. lot een beter resultaat zou komen dan de regering De Quay. Als tweede a.r-spreker trad mr. Meulink op, die met grote klem het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's voorop stelde en het de taak der re gering achtte deze bevolking daartoe op te voeden. Vertrouwen in mr. Luns De minister-president, prof. De Quay, wees nog eens op het streven van het kabinet naar onderhande lingen in breder verband. Tot mr. Burger, die het vertrouwen in het kabinet had opgezegd, zei de minis ter-president, dat dit kabinet wel licht harder heeft gewerkt dan zijn voorganger aan de oplossing van dit vraagstuk. Het stelt volledig ver trouwen in minister Luns. Zeekoe in dienst bij FAO Columbus en zijn stoutmoedige mannen schrokken wel van de „zee meermin", zoals zij bij de eerste kennismaking de zeekoe betitelden. In die dagen was de mens nog om ringd door veelvuldige verschrikkin gen in de natuur. In enze tijd staat men daar erg nuchter tegenover. De FAO. de voed sel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, blijkt de zeekoe te beschouwen als een soort van maai- machine in de strijd tegen het zee wier. Men liet twee zeekoeien aan het werk in het door wier verstikte af voerkanaal van een waterzuiverings installatie in Georgetown. Het resul taat mocht er zijn: in zeventien we ken tyds vraten zij zich door eeo wier laag van anderhalve km. LEIDERDORP Het bestuur van de vereniging „IJssport" heeft vanmorgen de ijs baan weer kunnen openstellen. Schaatswedstrijden van „IJssport" Op de baan van de vereniging IJs sport aan die Mauritsslngel te Leider dorp worden donderdagmiddag 2 uur die wedstrijden om het clubkampioen schap kortebaan heren boven de 16 jaar verreden. Zaterdagmiddag om 2 uur beginnen de districtskoppel wedstrijden, waar aan deelgenomen kan worden door de leden van de Ijs verenigingen in het district Sassenheim. Voor beide wed strijden kan men op de baan schrijven. WARMOND Door een nog onbekende oorzaak raakte dinsdagmiddag een kleine tankwagen met huisbrandolie van de firma De Nie uit Warmond in brand, De heer D. de Nie had de tegen woordigheid van geest in de bran dende auto, die vlak tegen het per ceel aanstond, te stappen en deze naar he, midden van de straat te rijden Door resoluut ingrijpen met brandblusapparaten kon een drei gende explosie en verder onheil wor den voorkomen. De heer De Nie liep brandwonden aan handen en gezicht op Burgerlijke Stand Thompson licht collega's in De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, heeft vanoch tend zijn collega's van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland resp. Roberts. Dejea,n en Kr oil op de hoogte gesteld van het verloop van het eerste verkennende gesprek, dat hij de dag tevoren met de Russische minister van Buitenlandse Zaken. Gromiko, had over de kwestie-Berlijn en Duitsland. Jouwe over Kirihio Het raadslid Nicolaas Jouwe ge loofde niet dat Kirihio men zie elders in Indonesië zou blijven. |Het is mogelijk dat hij precies te weten wil komen wat er in Indone sië gaande is. Als hü niet terugkeert ben ik geneigd hem als een landver rader te bestempelen. Het zou inderdaad een goed ding zijn als hier een plebisciet zou wor den gehouden wat ook door Neder land in de V.N. gevraagd is. Dan zou blijken dat ruim 90% voor eigen zelf standigheid zou kiezen". De heer Jouwe zei te geloven dat het deels de schuld van de Neder landse regering is dat Kirihio zo han delde aangezien hij te veel door haar over het paard werd getild. „Toen Kirihio vorig jaar in Nieuw- Guinea aankwam werd hij als amb tenaar op f. 450,aangesteld en kon hü vrij rondreizen en reclame maken voor zichzelf. In Nederland terugge keerd moest hü weer van een studen- tensalarisje leven waardoor hü in financiële moeilijkheden kwam''. „Maar", zo besloot de heer Jouwe, „Het is uiteindelük niet Kirihio of Soekarno of Jouwe die over bet lot van ons volk moet beslissen. Dat zijn de Papoea's zélf". Vrijwilligers voor algemene mobilisatie De gouverneur van Djakarta heeft de driemiljoen inwoners van de hoofdstad aangespoord zich vrijwillig op te geven voor algemene mobili- Bij botsing gedood Op Rijksweg nr. 1 (Amsterdam—'t Gooi) in Eemnes, is gisiteravond de 71-jarige heer A. Prins, uit Naarden. met zijn personenauto tegen een voor hem rijdende vrachtwagen gebotst. Kitsch-liefhebbers aller landen zijn welkom op tentoonstelling in Wenen Ver beneden het laagste niveau in Oostenrijk Twee mannen, die Nederlands met elkaar spreken, rüden in een jeep over een hobbelige landweg bü Dacca, in Oost-Pakistan. De omgeving be staat uit een wqde, kale vlakte. In de verte ziet men de strakke lün van een dijk en op die dijk: het scherpe silhouetje van een meneer op een fiets. Maar verder is het hier allemaal zeer on-Nederlands. Die fietser büv. rijdt met ontbloot bovenlüf en op zün bruine huid schünt de zengende zon, ook al zo on-Nederlands. De twee landgenoten In de jeep, midden in die kale kleivlakten, zijn prof. J. L. Klein en ir. H. van Uchelen, resp. expert in landaanwinning van de Technische Hogeschool in Delft en ambtenaar van de FAO, de Voelsel- en Landbouworganisatie van de Ver. Naties. Mooi werk van prof. Klein en ir. Van Uchelen Een grote brug over de rivier de Marecchia in Italië werd weg geslagen, toen de rivier als ge volg van de zware regenval sterk gezwollen was. Tijdens een nieuwe zware regenbui, direct na de instorting, reden verschei dene auto's en motoren, toen het zicht zeer slecht was, van de af- stukken op de voorgrond is nog het wrak van een auto te zien, waarvan de bestuurder onge deerd gered kon worden. Met de jeep zijn de Nederlandse specialisten op weg naar een land aanwinningsproject in de grote del ta van de Ganges en de Brahma- poetra, in de buurt van Choelna. Dit is het eerste, dat gereed gekomen is van alle projecten, die tenslotte 800.000 hectares vruchtbare grond zul len opleveren voor de landbouw. Het is het grootste, dat door de FAO onder handen is genomen. Amerika en Canada helpen Pakistan bij de financiering, maar Nederlandse „veldheren" maakten de plannen om het gebied van eindeloze, verzilte Werktijdverkorting in textielindustrie (Van een correspondent) De N.V. Gerhard Jannink en Zn. te Enschede heeft toestemming ge kregen om voor een onderdeel van de weverij de werkweek te verkor ten tot 27 uur. Dit is een gevolg van het slechte weer van de twee afgelopen zomers. Er is toen veel ge produceerd en weinig verkocht zodat de voorraden zich hebben opgehoopt. Bovendien speelt hier een modekwes tie mee. Er is enige jaren een grote vraag geweest naar de poolweefsels van dit bedrijf, welke vraag thans is teruggelopen. Door de verkorting van de werkweek worden 20 werk nemers getroffen. Van de zijde van de Fabrikantenvereniging is mede gedeeld dat hier geen sprake ls van een algehele teruggang in de tex tielindustrie. Het betreft hier slechts een zeer bepaald onderdeel. Een tex tielbedrijf in Almelo heeft inmiddels ook verkorting van de werkweek aan gevraagd en wel tot 24 uur. Deze De -héér Prins kwam hiérbij om het I aanvraag zal volgende week in be leven. I handeling komen. Een vrij recente foto van -pastoor J J. C. M. Looijaard1 sinds vele jaren herder van de parochie van de H. Willibrordus te Ondertrouwd: C. J. Prins 28 jr en J. P. M. Kerkvliet. 25 Jr. J. Ho; Overleden: M. Hogeboom, 83 Jaar. Pastoor J. J. C. M. Looijaard die op 27 december 1937 benoemd werd tot pastoor un de parochie van de II. Willibrordus te Oegstgeest, heeft ontheffing van zijn ambt gevraagd met ingang van 1 april a.s. De pastoor heeft dit op nieuwjaarsdag aan zün parochianen medegedeeld. Pastoor Looijaard is Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg deze koninklijke onderscheiding t'j- des de herdenking van zijn zilveren priesterschap op 20 augustus jl. De pastoor ving zijn priesterlijke loopbaan aan als kapelaan te Bever- wyk. Daarna was hij rog kapelaan te Den Haag en Rotterdam. Eind 1937 volgde zijn benoeming tot pas moerassen geschikt te maken om een deel van de voeding te garanderen voor het volkrijke Pakistan. Aan de grens van het Choelna- project voegt zich dan een derde figuur bij de Nederlanders. Het ls Mohammed Ali, de Pakistaanse hoofdingenieur die belast is met de leiding over het project. Het grote inpolderingsplan werd destijds opgesteld door prof. dr. ir. W. J. van Blommenstein, team-leader van de F.A.O., de man die ook de stoot gaf tot het Brokopondo-plan In Suriname. Een Pakistaans blad noemde hem „de temmer van de Ganges". Ir. Ali vertelde over het Choelna- project: „Onze grootste zorg was het afdammen van de vloedbeken, die een bodem van fijn zand hebben. Het getij verschil in deze wateren be droeg soms vier meter. We gebruik ten een oude Bengaalse methode: aan beide oevers maakten wij worst achtige rollen van verscheidene me ters lengte en een halve meter door snee. Deze rollen werden gemaakt van palmbladeren, gemengd met klei en samengebonden met jute (alle maal lokale produkten). Deze „wor sten" werden in de beek gerold, zo dat wij na verloop van tijd een vloedkering hadden. Op deze wijze waren wij ln staat beken af te dam men tot een breedte van 70 meter. Daarna werd een dijk gebouwd van kltl (dat was Nederlandse techniek). De totale polder, die wij hier inslo ten, omvatte 12.000 hectare. Vroeger konden wü in dit gebied alleen op hoge gronden een door- gaanse arme oogst krygen en dan alleen nog In de droge moeson. In de lage landen kregen wü nooit een oogst. Bü dit project gebruikten wü lo kale krachten en lokale materialen. Het werk nam zes maanden in beslag. De eerste oogst nadat het werk vol tooid was leverde meer dan het vijf voudige van de kosten op! Dit project heeft een einde ge maakt aan de grillen van de natuur, die eeuwenlang het bestaan van ons volk bedreigden. Vroeger hadden wy om de vüf jaar een jaar hongers nood. Er is ook een einde gekomen aan ondeskundige drainering, die veroor zaakte, dat kanalen leegstroomden en het grondwaterpeil steeg tot aan d9 oppervlakte, zodat de grond on bruikbaar werd. Er is ook een ein de gekomen aan de verzilting van de grond en aan de periodieke iso lering van dorpjes". TITOW IN DJAKARTA De Russische ruimtevaarder Titow is vandaag als gast van president Soekarno voor een bezoek van twee weken in Djakarta aangekomen. Tot de pers zei hij. dat het Russische volk d» strijd van Indonesië om Westelijk Nieuw-Guinea steunt ..Alle volken ter wereld willen met hun moeder land in één natie verenigd zijn" aldus Titow. (Van onze Weense correspondent) Het is algemeen bekend, hoe smakeloos de Russische meubels en gebruiksartikelen waren op de Expo, maar al zijn we nu een paar jaar verder, de smaak in de Sowjet-Unie is er niet beter op geworden. Dat bewij3t de tentoonstelling in het Ethnolo- gische Museum te Wenen, waar de Russen onder het motto: „Kunst in het dagelijks leven" allerlei sier- en gebruiksvoor werpen uit glas, porselein, aar dewerk en wol laten zien. Ook de smaak van de gemiddelde Oostenrijker is niet bepaald ge cultiveerd, wat wel duidelijk blijkt uit enkele etalages in de Mariahilverstrasse, maar wat de Russen hier tentoonstellen staat nog ver beneden het laagste Oostenrijkse peil en kan alleen als de ergste kitsch worden ge karakteriseerd. Afgezien van hoogstens een paar uitzonderingen, by v. net glaswerk uit de fabriek „Rode Mei", staat de rest in het teken van het zogenaamde mooie decoratieve element. Alles ls versierd, een thee-servies vertoont zwarte noppen, alle oortjes aan de kopjes maken een overbodige slin gerbeweging, alles heeft een overtol lig randje en prükt in een zoetelijk kleurtje. Overal ziet men spatjes, knobbeltjes, nopjes en bloemetjes. Vooral in de keramiek ontbreekt- ele gance. een zuivere vorm en vooral respect voor het materiaal zelf Het onopgesmukte en voorname, dat men in het glaswerk van Leerdam, Jen a of Tirol kan bewonderen,heeft hier plaats gemaakt voor het plompe. Het Russische glaswerk is doorgaans dik, het vertoont niet zün eigen kleur, maar is bont beschilderd. En zelfs waaneer men by uitzondering een drinkglas van zuivere vorm ontdekt, dan is ook dit toch weer even „ver sierd". Wat Denemarken, Zweden en Finland op dit gebied hebben ge presteerd, is in de Sowjet-Unie nog onbekend. Daarvoor in de plaats we melt het van bonte giraffen, zwe vende papagaaien, zittende haasjes en drinkende duiven! Alleen al de benamingen verraden de kitsch- oorsprong: .Bloesembladen in de ochtend", „Blaasjes" of .Ben traan". HpI Oost-enrUkse publiek uit de voor st a o vindt het natuurhjk mooi. Dat wisten de Russen en daarom ligt er eer. boek voor de oezoekers. waarin zij hun ontboezemingen kunnen ver eeuwigen. Hier reikt men elkaar de broederhand: kitsch-liefhebbers aller landen, verenigt u! Verkeersmaatregelen in Leiderdorp houdt gemoederen lange tijd bezig In juni-jull zal begonnen worden met de bouw van een brug over de Rijn. Daardoor zal weer een stapje verder zijn gedaan in de realisering van de uitbreidingsplannen Zijllaan en Meyepolder bij Leiderdorp. Deze verheugende mededeling deed burgemeester K. van Diepeningen in zijn nieuwjaarsrede, die hij in de dinsdag avond gehouden raadsvergadering uitsprak. De uitvoering van de rioleringswerkzaamheden in de Zijllaan en Meyepolder is gegund aan de laatste inschrijver de fa. J. Mens te Lisse. Het volgende agendapunt: ver keersmaatregelen bij het kruispunt Eikenlaan-Hoofdstraat in Leiderdorp hield de gemoederen lang bezig. Enkele raadsleden hadden in één van de vorige vergaderingen verzocht om van dit kruispunt een voorrangs kruising te maken. De Rükspolitie, bü wie B. en W. te rade ging, kwam nu weer met een geheel ander plannetje: het verkeer komende over de Eikenlaan en rüdende in de richting van de Hoofd straat te verbieden links af te slaan. en herbenoemd werden mej. M. van der Voort en de heren F. J. van Dalen, W. Chr. Hendriksen, Ad. J. Hoogenboom, G. van de Krol; E. Kronenburg; A. Kruidenier; P. Smit; ir. F. P. J. van Straaten en C. Ver- wey. Na de nieuwjaarsrede van de bur gemeester gaf de nestor van de raad, de heer C. de Graaf, een terugblik over alles wat in deze zittingsperiode tot stand gekomen is. Commentaar De pastoor heeft onlangs emeritaat aangevraagd. toor van de Oegstgeester parochie. Zijn onvermoeibaar werken in deze parochie resulteerde in een opbloei van het geestelijk leven. Hü stimu leerde o.a. de oprichting van de Rooms Katholieke Actie en besteedde veel zorg aan de liturgische viering van kerkelyke en parochiële fees ten, zodat de parochie nu kan bogen op een Schola Cantorum van voor treffelijk geh: lte. Als bestuurslid van het Comité tot samenstelling van Ne derlands; Bodevaarten naar Lourdes ontbreekt pastoor Looyaard bü geen enkele bedevaart. In 1953 werden zijn verdiensten hiervoor geëerd met zijn benoeming tot ere-kannunik van de basiliek te Lourdes. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde lcan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 BB9IBII1IBIRIE3SIIIII Geef vrye doorgang aan voetgan gers cp zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. Illllüllllllllllü;!! Deze nieuwe visie ontlokte nogal veel commentaar. De heer J. W. Boot (AR), gesteund door de heren A. Andrik (PvdA) en G. W. Lolling (Gemeentebelang), vroeg zich af of de Rykspolitie wel de juiste instan tie is om in deze aangelegenheid advies te geven. Liever zou hü zich wenden tot de A.N.W.B. of de K.N. A.C. Hü achtte het plan van de Rükspolitie onvoldoende en bleef op het standpunt staan, dat een voor rangskruising hier de beste oplos sing is. Nadat de voorzitter zün verbazing er over uitgesproken had, dat het advies van de groepscommandant onvoldoende zou zün. werd het voor stel teruggenomen. Het voorstel om voor de noordwestelüke züde van de Doeslaan een wachtverbod ln te stel len, vond wel genade in de ogen van de raadsleden. Ruimtegebrek Over het onderwüs, zei de burge meester, dat ruimtegebrek hier de grootste vüand is. Vooral de Chr Nationale school heeft daarmee te kampen. Ook bü het gymnastiek onderwijs is de accommodatie alles behalve bevredigend. De woningnood ls nog lang niet gelenigd. Er staan ruim 225 woningzoekenden ingeschre ven. Hiervan zün er 90 ongehuwd; van de gehuwden zün er tien ouder dan 30 jaar en dertig tussen de 25 en 30 Jaar. Twee zün jonger dan 20 Jaar. De bouwactiviteit is achtergeble ven bü 19591960 door het simpele feit, dat er geen grond beschikbaar was. De toewüzlng voor dit jaar be draagt 20 woningwetwoningen en 50 premiewoningen. De gemeente heeft echter weer 42 ha. grond aangekocht, waarmee de belastingschade niet meegerekend, een bedrag van f. 800.000 was gemoeid. Tot lid van de Culturele Raad werd benoemd de heer P. Rodenburg MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 2 jan. - Groenteveiling: waspeen per kist Al 9 70-12.40. A2 2.10-'L40. BI 9.80-13.20, B2 1.40-2.30, breekpeen per kist 1.40- 2.30, gele kool 13.00-16.00. rode kool 10 00-17.00, boerenkool 28 0.-35.C0, uien per kist 3.20-5.60, spruiten A2 99.00-118.00, BI 77.00. B2 58.00-66.00. knolselderle per 100 stuks 5.00-16.00. Aanvoer waspeen 77.000 kg, waarvan 39.000 kg voor export en 3.000 kg voor de Industrie werd verkocht. RIJNSBURG. 2 Jan. Bloemenvei ling Flora. Tulpen: Krelage's Triumph 120-135-140. Lustige Wltwe 165-170. Superba 150-155. Winter Gold .30-140. Demeter 260, Preludium 135 140, Olaf 135. White Sail 130-145. v. d Eerde 195, Narcissen: Helios 95. The First 85-90, Callfornië 70-75. Blauwe Druifjes 17-51 per bos; Hyacinten: Jan Bos 1 33-36. Ostara 1 41-49-51. Delft's Blauw 1 38-40, Krokus: Remembranche 9-8-9 per 6tuk. BEURSOVERZICHT VRAAG VOOR LEIDENDE CULTURES Amsterdam, 3 januari In de hoeken van de leidende cul tuuraandelen is het vanmiddag druk ker geweest dan de voorgaande beursdagen. De stemming was vast. Het publiek interesseerde zich voor genoemde fondsen. Verder was er be langstelling van de beroepsspeculatie, terwül ook premie-affaires werden afgesloten. Vooral in Amsterdam Rubbers was dit het gevaL Men is optimistisch ten aanzien van de koersvorming voor de komende tüd voor de aandelen van maatschap- ?Üen met, min of meer, belangen in ndoneslë. Amsterdam Rubbers liepen op van 114 tot 116, tegen een vorige slofckoers van 112. Certificaten Dell werden verhandeld van f. 146,50 tot f. 148, HVA een punt hog-er op 132 3/4. Ook voor de Scheepvaartfondsen bestond behoorlüke belangstelling. De koerswinsten bedroegen 1 tot 3 punten De hoofdfondsen waren vanmiddag lager. De koersverliezen namen echter geen grote afmetingen aan. Achter af bezien viel de stemming beslist mee. Aku's een paar puntjes lager op 400%. Philips nauwelüks prüs- houdend. Hoogovens konden büna do flinke koerswinst van gisteren geheel behouden. Unilevers en Kon. Olie noteerden lager ingevolge Wall Street, KLM werd iets hoger geadviseerd Wall Street heeft gisteren, als ge volg van winstnemingen, het nieuwe Jaar ingezet met de lagere koersen. Ook de aandelen Kon. Olie en Uni lever moesten er koersverliezen in casseren, terwül Hoogovens er hoger ln de markt lagen. Het Damrak werd vanmiddag gesteund door de betere tendentie op de Westduitee beurzen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 3 Januari Londen 10.11%—10.12%; New York 3.60%— 3.60%; Montreal 3.44ff—3.45A: Pa rijs 73.50—73.55; Brussel 7.23%—7.24; Frankfort 90.10490.15%Stock holm 69.61—69.66; ZUrich 83.34%— 83.39%; Milaan 58.03%—58.08% Kopenhagen 52.38—52.43; Oslo 50.53 —50.58; Wenen 13.9513.96; Lissabon 12.61%—12.62%. Woensdag S januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 11000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 102% 102A Ned. '59 4% 102% 102% Ned. '60-1 4% 102% 102% Ned. '60 n 4% 102% 102% Ned '59 4% 101ft 101A Ned. '60 4% 101% 101% Ned. '61 4y4 101A 101% Ned. '53 3% 97% 97% Ned. Gb obi 3% 82% 82% Ned. •47 3% 92« Ned. •51 3% 98 B 98% Ned. '53 i-n 3% 95H 95% Ned. *56 3% 95 95 Ned. •48 3% 90% 90% Ned bel cert. 3Y4 88% B Ned '50 I-II 3% 90 90% Ned '54 I-II 3% 91% 91% Ned. •55 I 3y4 91A 91% Ned '55 n 3% 93 93 Ned. •37 3 92% 92% Ned G.b.obl '46 3 92 A 92A Ned. dol. ln '47 3 89% 89A Ned Inv cert 3 99% GL 99A Ned. 62-64 3 99% 99% Indlè •37 3 99% 99% Indiö *37 A 3 94% 94% Ned. won. b.l. '57 6 109 109 Ned. w. b.l '58 4% 101% 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 112 115% Ver. HVA-mü. 131% 131% A.K.U 402% 400 Deli MÜ cert. 147 148% Hoogovens cert. 781 778% Philips gem bez 985 981% Unilever cert 184.90 183.90 Dordtse Petr 574 569 Kon P (50 A f 20) 125.70 123.40 Holl Amer lün.. 147 147% Java China Paket 146% 150% K.L.M 60 61.10 Kon Ned.Staboot 188% 181% Kon Paket Men 146 147 Stoom. MÜ Ned 160 159 Niev Goudr cert 151% 151% v Ommeren cert 339% 338 Kor Rott Loyd 147 148% N Scheepv Unie 150% 151% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam'47 (3%) 3 96% 96 Idem '48 (3%).. 96% 96 R'dam '52-1 (4%) 100 y 101% Id '37 l-Il (3%) 96 B 96% Z.-Holl '55 4%.. 100% Bankwezen 3k N Gem 58 5% 105% 105ft id .4 WB'52 (4%> 100ft 100ft BVG rspbr f 500 196 195 BVG rspbr'52 139% 140 Industr. Obligaties Philips Doll. *51.. 90% Premieleningen Vorige Slotkoers Koers v heden A'dam *53 3 103B 103% A'dam '51 12%.. 84% 84% A'dam 56 12%.. 84% 84 A'dam '56 II 2% 89% 89% A'dam '56 m 2% 89% 89% Eindhuven '64 82% Enschede '54 2% 83 84 Den Haag '52 12% 93% 92% Idem II 2% 93% 93% R'darn '52 12% 94 Idem n 2% 94 94 Idem 57 2 a 94% 94% Utrecht '52 2% 97% Z.-Holl 1957 2% 89% 99% Zuid-Holl -59 2% 104 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Robeco254 253 \mst Bank 398 395% Cultuurbank 34 34% Holl Bank U eert 212% 211% Ned Handelmü 355% 353 Rott Bank392 389% Twentsche Bank 340 338 Senembah 410 410 B Industrie Ondernemingen Albert Hejn 704 703 BerkeJ't Pat 309 308 BorsumlJ-Wehry 84% 82% Caivé Delft eert 928 900% Electralasmü 336 342 K Pap v Gelder 357 370 K Ned Orofsm 175 169 Holl Constructie 420 L exd 410 Ing bur v Bnü 218 215 Internatlo 194% 195 Int Kunstst Ind 78 80 v Kemp en Beg 136% 136 Leldse Wolsprü 560 560 exd. Müller en Co N B 483 473 Ned Kabelfabr 567 572 Philips pref 299 298 Rott Droogd Mli 545 540 Sikkens Groep 915 918 Ver Touwfabr 380 380 Walvisvaart 99 99% Wernink's Bet mij 190 L 190 B Wilton Fetienoord 289% 287 v Witk - Heringa 95% 96'.. B 7-oihpre 138% 139 Mücbnuw -n petrolrum Bin ton 2de r 494 491% Kon Petr (f20» 127.50 126 Amerik fondsen L'anad Pacn.c R 24% 24 0 Intern Nickel 85% 84% Anaconda 50% 51V Bethlehem Steel 43f| 44,N °»ties Service 55% j5:« Genera, M"f„rs 57% 56iT« Ker.necot! 84% 84 Republic Steel 60% 59% Shell Oil 39% 33% Onion Pacific 34,3<, 33% Un. States Steel 79 77

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5