Zain: „alleen geweld nit zelfverdediging" AGENDA Oe Thant een moedig man Ruim 700 lichte Nederlandse liedjes intoernooi' van KRO Carnaval op de Willem Ruys Tliant wil ook waarnemers in Angola MET EEN ENKEL WOORD VOORRANG: LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 3 JANUARI 1962 Vervolg van pag Op de vraag of de V.S. iets konden doen om de twee landen bij elkaar te brengen voor rechtstreekse onderhandelingen antwoordde dr. Zain, dat de Amerikaanse regering al poogt om dit te doen. In antwoord op een vraag of de Indonesische regering een optreden van de V.S. of de V.N. als derde partij in het geschil op prijs zou stellen zei dr. Zain dat hij ,,de Amerikaanse regering liever niet in verlegenheid wilde brengen". Over een mogelijke stap van de waarnemend secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, zei de ambassadeur dat Oe Thant ,,een zeer belangrijk en moedig man is en dat het nuttig zou zijn als de V.N., zich indien mogelijk, met het geschil zouden gaan bezighouden. Op de vraag of Indonesië bereid recte onderhandelingen kunnen be- Strijd in Angola In de Angolese hoofdstad Loeanda is gisteren vernomen dat talrijke ter roristen zijn gesneuveld in een ge vecht nabij Maquela de Zombo. dat in Noord-Angola, nabij de Kongolese grens, is gelegen. Het gevecht ont stond nadat Portugese veiligheids strijdkrachten aldaar een opleidings kamp van rebellen hadden ontdekt. Een aantal opstandelingen wist te ontkomen. Zij zijn naar Kongo uit geweken. Andere eenheden der veiligheids strijdkrachten hebben in het even eens in Noord-Angola gelegen Capu- co een sterke groep rebellen omsin geld. Britse elektriciensbond ontslaat rood bestuurslid De 24.000 leden tellende Britse bond van elektriciens heeft gister avond de waarnemend adjunct-alge meen secretaris, Robert McLennan, een communist, ontslagen. McLennan werd vorig jaar door het hoogge rechtshof schuldig bevonden aan knoeierijen in vakbondsverkiezingen. Het bondsbestuur, dat thans voor de eerste maal sedert jaren uit niet- communisten bestaat, besloot te stre ven naar heropening in het vak bondscongres en in de Labourpartij. De bond van elektriciens was wegens communistische sympathieën uit bei de organen gestoten. Ruim 700 nieuwe Nederlandse lied- geschiedden onder motto zullen de zou zijn tot een „open gesprek." met Nederland zonder voorafgaande voor waarden gaf Zain geen antwoord. Hij zei dat het aan zijn regering in Dja karta was hierover te beslissen. De Indonesische regering heeft zich tot dusver op het standpunt gesteld dat onderhandelingen moeten worden gevoerd op basis van overdracht van het bestuur over westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië. Voorts werd gevraagd of de Indo nesische regering mogelijk een mili taire actie zou ondernemen terwijl onderhandelingen gaande zijn. Am bassadeur Zain antwoordde dat de Indonesische regering alléén geweld zou gebruiken uit zelfverdediging en verklaarde dat de instelling van een onafhankelijke staat in Ned. Nieuw- Gulnea in Djakarta zou worden be schouwd als een „amputatie" van het Indonesische gebied, „alsof Nieuw-Mexico van de V.S. zou wor den afgenomen". Dr. Zain verklaarde nog, dat hij en de Amerikaanse onderminister Har- riman hadden gesproken over de mo gelijkheid van onderhandelingen en de mogelijkheden hadden nagegaan betreffende het vraagstuk wat kan worden gedaan om beide landen aan de conferentietafel te brengen Op de vraag of na het aanbod van Nederland tot onderhandelingen zon der voorafgaande voorwaarden di- Kapitein Van den Heuvel, com mandant van het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamsohe Lloyd, de „Willem Ruys", had gisteren voor het vertrek op een nieuwe wereldreis een bijzonder feestelijk afscheid georga niseerd. Hij had namelijk het Roermondse carnavalgezelschap „D'n Uul" uitge nodigd. Prins Thei II en zijn adju danten, ministers, Raad van Elf. dans-Mariekes, Prinsenkapel, tam boerkorps en verdere onderdanen wa ren tezamen met burgemeester en mevrouw Höppener al heel vroeg uit Roermond vertrokken <>m via de gladde wegen de eveneens glibberige loopplank van het Rotterdamse zee kasteel te betreden. De kou en de nattigheid waren mis schien oorzaak dat het even duurde voor er de echte carnavalsstemming heerste, maar toen Prins Thei de cul turele overeenkomst tussen zeevaar ders en carnavalsvierders had aan getoond (het voor Pampus liggen, de wallen onder de ogen krijgen en het gebruik van de milde aanspreektitel „ouwe" in de vroege morgenuren) was het ijs snel gebroken. Kapitein Van den Heuvel werd tot ridder van D'n Uul geslagen, waar na men zich gezamenlijk om piep kuikens van bronsgroen eikehout schaarde Er is veel gelachen, en me vrouw Van den Heuvel. Roermondse van geboorte, heeft zich zelden zo thuis gevoeld aan boord van de „Wil lem Ruys". Meisje bij aanrijding in Hazerswoude gedood Het twee-jarige dochtertje van de familie J. de Boer uit de Groenendijk te Hazerswoude, is gistermiddag om streeks half vijf bij het oversteken van de weg door een uit de richting Alphen komende vrachtauto gegrepen en gedood. De chauffeur, een inwoner van Nieuw-Loosdrecht, heeft al het mogelijke gedaan om een aanrijding te voorkomen. Het ongeluk vond plaats ter hoogte van de ouderlijke woning van het meisje, nabij de vleeswarenfabriek. FONCHA WINT VERKIEZINGEN IN KAMEROEN De regerende Kameroense Natio nale Democratische Partij onder lei ding van premier John Foncha, heeft gisteren een volstrekte meerderheid behaald in de nieuwe wetgevende vergadering waarvoor zaterdag ver kiezingen zijn gehouden. Zyn partij heeft 20 van de 37 ze tels in de wacht gesleept, terwijl de voornaamste oppositiepartij er tot dusver slechts vier heeft kunnen be machtigen. Foncha is sinds 1959 premier ge weest. Hij zal ook de functie van vice-president van de federatie repu bliek behouden. Dit is de eerste verkiezing geweest voor geheel Kameroen sedert de sa menvoeging in oktober j.l. van het voormalige Britse beheerschapsgebied met het voormalige Frans Kameroen. Het goede voorbeeld President Diofdado Macapagal, het nieuwe staatshoofd van de Filippij nen, heeft het door hem aangekon digde programma van soberheid en anti-corruptie ingeluid met het na komen van twee verkiezingsbeloften: verkoop van het 2.5 miljoen dollar ver t egenwoordigende presidentiële jacht „Lapoe Lapoe" dac indertijd door de Japanse regering als gedeel telijke vergoeding van oorlogsschade is geschonken: verbod aan alle re geringsfunctionarissen om direct of indirect overeenkomsten van welke aard dan ook aan te gaan met zijn familieleden en verwanten. De pre sident heeft aangekondigd dat hij en zijn gezin het voorbeeld zullen geven aan regering en volk door een sober leven te leiden. ginnen antwoordde Zain dat zyn re> gering Nederland enige tijd geleden informeel had gevraagd een dergelijk aanbod te doen en dat de Nederland se regering toen had geweigerd. Sindsdien had de situatie zich „ont wikkeld". Hü kon niet zeggen of de weg nu open lag voor het beginnen van onderhandelingen. Advertentie /ft: FG'A Ambtenaren krijgen waarborgen Gisterochtend is aan de anibtena- renorganisaties in Nieuw-Guinea een mededeling gedaan over waarborgen in verband met de huidige politieke situatie. Over de verlangde garantie dat de Nederlandse ambtenaar financieel zal worden schadeloos gesteld voor de verliezen die hij voor wat betreft de inboedel door ontijdig vertrek zal lij den, kan thans worden verklaard dat de regering bereid is aan ambte naren van Nederlandse nationaliteit een uitkering t-e geven „in verband met eventuele schade door verlies van inboedel en/of lijfgoederen als gevolg van vijandelijk geweld of op grond van daarvan genomen maat regelen van de eigen overheid." Het bedrag van de schadeloosstel ling zal afhankelijk zijn van de sa menstelling van het gezin en van de laatst genoten basisbezoldiging jes oogstte de KRO in het door haar georganiseerde „Toernooi van het lichte lied". Op 15 oktober sloot de inschrijving, waarna langdurig is ge wikt en gewogen, welke 42 liedjes het geschiktst waren voor radio-uit zending. Deze 42 volkomen onbeken de en geheel originele Nederlandse liedjes zullen door de KRO worden uitgezonden op zes achtereenvolgende zondagavonden van 20.40 tot 21.05 uur. Na elke uitzending zullen Jury en luisteraars drie liedjes aanwijzen die „waardig" worden bevonden uit te komen in de halve finale. Uit de achttien gekozen liedjes zal de jury. bestaande uit Alex de Haas, Dolf van der Linden en René Sleeswyk met de luisteraars, die na elke uit zending door middel van een brief kaart hun voorkeur voor drie liedjes kunnen kenbaar maken, bepalen, welke componist en tekstdichter in aanmerking komen voor de eerste prijs van 2000 gulden. De tweede prijs bestaat uit 1000 gulden, even eens te verdelen tussen componist en tekstdichter. Daar alle inzendingen „Opstand in Beja geleid door communisten" In Lissabon is gisteren een rouw- plechtigheid gehouden ter ere van de onderminister van het leger, luite nant-kolonel Jaime da Fonseca, die bij het onderdrukken van de opstan dige beweging te Beja door een mi trailleursalvo om het leven kwam. Langs de straten die de stoet pas seerde, stonden duizenden mensen. Het staatshoofd, schout-bij-nacht Tomas, verleende de overste postuum „de orde van de toren en het zwaard", de hoogste Portugese onder scheiding. Premier Salazar en alle leden van het kabinet brachten een bezoek aan de kapel van het Estrela- ziekenhuis. waar het stoffelijk over schot sinds maandag lag opgebaard. Vele leden der regering en de voor naamste officieren van de strijd krachten woonden later de begrafe nis bij te Leiria, de woonplaats van de onderminister. Het Portugese ministerie voor het Leger heeft vandaag in een comniu namen tot na de finale een verras sing blijven. Het Cascade-Orkest onder leiding van Johnny Ombach, de koren „Aethercharme", „De Woudzangers" o.l.v Marinus van 't Woud, het meis jeskoor „De Rietvogels" en een aan tal solisten zullen de liedjes voor de microfoon brengen. Het programma wordt gepresenteerd door Kees Schil- peroort. Katangese kwestie De waarnemende secretaris-gene raal der Verenigde Naties, de Bir maan Oe Thant, heeft de Portugese regering voorgesteld VN-waarnemers in Angola toe te laten, die op sleutel- posten in dit gebied zouden moeten worden geposteerd, teneinde te ver hinderen dat via deze Portugese ko lonie hulp aan de Katangezen wordt verleend. Oe Thant heeft verleden week een overeenkomstig voorstel aan Groot- Brittannië gedaan, dat het zenden van waarnemers naar de grens tus sen de Rhodesische statenbond en Katanga beoogt. Dit voorstel wordt, als gemeld, nog door Britse en Rho desische autoriteiten bestudeerd. Oe Thant heeft de Portugese auto riteiten om een spoedig a/nitwoord ver zocht. Waarnemers in VN-kringen achten het onwaarschijnlyk, dat. de Portu gese regering het verzoek zal inwilli gen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Koor- en orgelmuz. 18.30 R.V.U.: De poëzie van thans-I, door J. den Haan. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Omr. ork. en sol. 21.00 De ontwikkeling van enkele so ciaal-geneeskundige voorzieningen, le zing. 21.20 Orgel en bariton. 21.50 Kanttekeningen bij de voorpagina, praatje. 22.00 Pianorecital. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Koperork. 18.45 Act. 18.55 VARA-varia. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Kantorale, Israëlische en Jiddische zang. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Zestig Jaar levenservaring, lezing. (14). 20.50 Lich te muz. 21.15 Een kwestie van latljn, hoorsp. 21.35 Concertgebouwork., groot koor en sol. (I. d. pauze: 22.30-22.40 Nws. 22.40-22.55 Actuele problemen). 23.35 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Intern, jeugdjourn. AVRO: 17.10-17.40 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Act. 20.30 Sport. 20.55 TV-Dan- sant. 21.25 Documentaire. 22.00 Epi loog. 22.10 Avondcollege Nederlands. Zr r«.r 3n ukZtTÏJ11n nnn ni9ué medegedeeld, dat een onder- mag per gezin ten hoogste 110.000 „arlr R„:, kunnen bedragen. Tien (loden bij aanslagen in ALGERIJE De golf van aanslagen in Algerye hield ook gisteren in onverminderde mate aan, zowel in de hoofdstad Al giers, als in Oran, Constantine en Bone deden zich nieuwe incidenten voor, waarbij in totaal tien doden en bijna twintig gewonden vielen. De aanslagen werden zowel aan Al- gerynse opstandelingen, als aan hun tegenstanders, de rechtse terreuror ganisatie OAS toegeschreven. Er zijn zeventien personen gewond. Voorts is een Europese vrouw, die maandag in Bone werd gewond, een dag later aan haar verwondingen bezweken, gezet. zoek naar de gebeurtenissen in Beja heeft aangetoond dat het een actie betrof die „was uitgewerkt en geleid door de communistische party". Vijf officieren van bet Portugese leger zijn ontslagen omdat zy in het kom- plot betrokken waren. Zy zullen door een militair tribunaal worden be recht, aldus het communiqué. Zending in Kameroen Dr. J. H. Stelma en mr. S. C. Graaf van Randwyck. resp. voorzitter en algemeen secretaris van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk zijn gisteren naar Kameroen ver trokken om daar besprekingen te voeren met de synode van de Evan gelische Kerk en kennis te nemen van het leven en werk van deze kerk. Ook een vertegenwoordiger van de Paryse zending zal in Kameroen aanwezig zyn om gezamenlyk met de Evangelische Kerk te overleggen hoe naast Franse ook Nederlandse zendingsarbeiders kunnen worden in- Een overzicht van het groot ste waterbouwkundige werk, dat thans in China in aanbouw is. Het is een stuwdam in de San- men Gorge. Deze dam maakt deel uit van het plan om de Gele Rivier te beteugelen en daardoor de grote jaarlijkse overstromin- BINNENLAND Mr. J. P. van Alphen de Veer, directeur-generaal voor Handel en Nij verheid van het ministerie van Econ. Zaken zal maandag 8 januari a.s. de officiële opening verrichten van de wlntervakbeurs voor koffers en leder waren en de souvenlrbeurs. welke tot en met 12 Januari ln de gebouwen van de Jaarbeurs aan het Vredenburg in Utrecht worden gehouden. Op vrijdag 23 en zaterdag 24 febr. a.s. organiseert de V.V.D. voor haar leden een groot landbouwcongres ln het conferentie-oord Woudschoten t( Zeist. Gisteren is op de Rijksweg Zeve- naar-Elten een wielrijder, de 19-Jarige dienstplichtige soldaat G. W. Peelen uit Spijk, overreden door een auto en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde bij een inhaalmanoeuvre. De weg was glad en er hing een dichte mist. waar door het zicht slechts 25 meter was. In het ziekenhuis in Roermond is gistermorgen overleden het zestien jarige meisje L. Sa wade uit Roermond. Hiermee is het aantal slachtoffers van de autobotsing nabij het natuurbad „De Heelderpeel" in de nacht van vrij dag op zaterdag tot drie gestegen. Al leen de chauffeur, de 23-jarlge heer Verwoerd uit Herten wordt op het ogenblik nog in het Roermondse zie kenhuis verpleegd. Een felle brand heeft vannacht een groot gedeelte van een boerderij ln de IJpolder tussen Amsterdam en Halfweg ln de as gelegd. In de vuur zee verloren 23 kalveren, 4 stieren en 1 melkkoe het leven. Tot nieuwe leden van de raad van beheer van het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam zijn, met Ingang van deze maand, benoemd een vertegenwoordiger van elk der drie vakcentrales. Het zijn de heren A. H. Kloos NVVJac. Alders (KAB) en dr. W. Albeda (CNV). „Een nieuw geluid in de bestuursvorm van het instituut", zo noemde de algemeen secretaris, de heer H. Offerhaus deze benoeming, die na overleg daarover met de voorzitters der drie vakcentrales is geschied. De directie van de Ned. Dok- en Scheepsbouwmaatschappij heeft mee gedeeld. dat ln principe besloten is om in de komende laren over te gaan tot de bouw van het grootste gegraven dok in Nederland, bestemd voor de bouw en reparatie van schepen met een draagvermogen van niet minder dan 150.000 ton. De breedte van dit dok is aangepast aan de breedte van de grote sluis te IJmulden, namelijk 50 meter. De lengte zal ongeveer 335 meter worden. Verwacht wordt dat het nieuwe dok 1 Januari 1965 in gebruik zal kunnen worden genomen. Het stoffelijk overschot van de zaterdag J.l. overleden operazanger Ju les Moes zal morgen na een mis van Requiem ln de Boomkerk aan de Adm. de Ruyterweg te circa kwart over elf op de begraafplaats St.-Barbara in Amsterdam ter aarde worden besteld. BUITENLAND Bij een hotelbrand ln de Nieuw- zeelandse plaats Akaroa zyn heden ochtend vier mensen, o.w. een moeder met haar belde zoons, om het leven gekomen. Verscheidene gasten liepen randwonden op. Het hotel werd in minder dan een uur tijds ln as ge legd. In de eerste nacht van het nieu- Gisteravond zijn twee Oostduitse we Jaar is de ruit van een Juweliers- Vopo's naar de Britse sector ln West zaak aan de Nieuwendyk te Amster- Berlijn uitgeweken. Zij dekten hun dam vernield en naar schatting voor „aftocht" door het geven van salvo's f 10.000 aan gouden voorwerpen ge- met hun machinepistolen. stolen. De toestand van de vader van de In haar woonkamer achter haar Amerikaanse president ls dusdanig ver- bijouterlewlnkel in Den Haag ls giste- beterd, dat een van de specialisten ren de 56-jarige mej. M. J. Plugge door wie hij werd behandeld, dr. Wil- levenloos ln haar bed aangetroffen. Bij llam T. Foley naar New York ls terug- onderzoek bleek, dat de kachel slecht gekeerd. Kennedy (oud-ambassadeur in trok en ze het slachtoffer was ge- Engeland) werd op 19 december door worden van kolendampvergiftiging. een beroerte getroffen. Waarschijnlijk zal hij over twee a drie weken kunnen Prinses Beatrix heeft het voor- worden ontslagen uit het ziekenhuis, nemen op donderdag 25 Januari in het gebouw voor K. en W. in Den Haag i De Cubaanse regering heeft gis- een concert bij te wonen, dat gegeven teravond bij de Amerikaanse autoritei- zal worden door het Ned. Studenten ten geprotesteerd tegen wat genoemd Orkest ten bate van het Ned. Studen- wordt „de honderden Amerikaanse ten Sanatorium en het Universitair schendingen van luchtruim en territo- Asylfonds. 1 rlale wateren van Cuba", Een 20-jarige Zweedse student heeft met een eenmotorig vliegtuigje een tocht gemaakt van Florida naar Lissabon. Hij vertrok op 31 december uit Florida en maakte tussenlandin gen op de Bermuda-eilanden en de Azoren. Dinsdag arriveerde hij ln Lis sabon. Na de nieuwe lichting die van daag zou ophouden, zal de sterkste van de Westduitse strijclcrachten 375.000 man bedragen, n.l. 242.500 man in het leger, 82.500 van de luchtmacht. 28.000 bij de marine en 22.000 voor de terri toriale verdediging en militaire staf. Volgens het gezaghebbende Egyp tische blad Al Ahram moeten 73 Franse onderwijzers het land verlaten omdat zij zich niet hebben gehouden aan de richtlijnen van de Egyptische overheid. Drie Franse scholen zijn door de overheid overgenomen. In de V.S. zijn ln het weekeinde van de Jaarwisseling in totaal 477 mensen om het leven gekomen. Ten gevolge van verkeersongelukken stier ven 335 mensen, terwijl branden 83 slachtoffers da andere ongelukken 59 levens vergden. In het noordwesten van Spanje worden verscheidene streken met ern stige overstromingen bedreigd. De toe stand ls in het bijzonder verontrus tend in Valladolid. waar militairen, politie en brandweer gisternacht aan versterking van de dijken van de Es- gueva hebben gewerkt. Drie dorpen in het noorden van de provincie Vallado lid zijn ondergelopen en vijf in de pro vincie Zamora. Tengevolge van langdurige sneeuw val zijn de wegen in vele delen van gen te voorkomen. Het werk nam in 1957 een aanvang. Mettertijd zal de dam ook dienstbaar ge maakt worden aan irrigatie en energievoorziening. Maatregel tegen communisten (Van onze Londense correspondent) Het nieuwe anti-communistische bestuur van de Britse vakbond voor het elektriciteitsbedryf heeft twee stappen genomen om een definitief einde te maken aan de jarenlange communistische invloed in deze grote en belangryke vakorganisatie. Besloten werd tot ontslag van de assistent-secretaris, een van de vyf personen die vorig jaar door de rechtbank schuldig werd bevonden aan de vervalsing van de uitslagen der bestuursverkiezingen. Tevens werd besloten de verkiezing ongedaan te maken van een aantal gedelegeer den naar een onlangs gehouden spe ciale conferentie van de bond, welke trachtten de communistische invloed te herstellen. Die conferentie was door toedoen van het oude commu nistische bestuur byeengeroepen. Dit betekent dat de beslissingen van deze conferentie ongeldig zijn ver klaard. INDONESIË VERBREEKT P.T.T.-VERKEER De persdienst van de PTT deelt mede, de Indonesische PTT-admini- stratie, die op 30 december jl reeds officieus het telefoonverkeer met Ne derland verbrak, heeft de Neder landse PTT thans langs officiële weg (3X1 111 VC1C UCIC11 Villi ij j midden-, oost- en zuidoost-Frankrijk doen weten, dat met ingang van gis- gevaarlijk. Treinen uit Zwitserland teren alle post-, telegraaf- en tele- hadden vertragingen van enkele uren j foonverkeer met Nederland verbro- Kirihio's optreden is onbeschoft Op een vraag naar zyn mening over het geheime vertrek van de Papoea-student Kirihio naar Indo nesië. antwoordde het Nieuw-Guinea raadslid Kaisiepo met grote nadruk dat ..de houding van Kirihio die in Leiden studeert niet alleen getuigt van ondankbaarheid maar van ©en onbeschofte instelling „Kirihio heeft hierdoor ons volk in discredict ge bracht. maar ik verzeker u dat het gros van de Papoea's niet zo is". „Het bezoek van Kirihio", aldus de heer Kaisiepo, zal geen verandering brengen in het standpunt van de Pa poea's in Ned. Nieuw-Guinea". „Wy hadden gehoopt dat hij zyn vergaar de kennis en ontwikkeling straks ten nutte van het Papoea-volk zou aan wenden. Nu blijkt dat hy zyn studie heeft afgebroken en naar Djakarta is gegaan. Daarover ben ik zeer ont stemd en ik weet dat vele andere Papoea's deze mening delen". Naar de mening van de heer Kai siepo is het niet onmogelijk dat een bepaalde pro-Indonesische groep Ne derlanders het vertrek van Kirihio bekostigd of althans gestimuleerd heeft. „Wat hy gedaan heeft za.1 ech. ter internationaal weinig verschil maken voor West-Papoea. De heer Kaisiepo was van mening dat Kirihio niet meer naar Nederland zal terug keren. „En als hy hier komt al of niet met zyn Indonesische vrienden, dan zullen wy wel met. hem afreke nen" Van bevoegde zijde in Den Haag is vandaag vernomen dat. Kirihio ge heel op kosten van het gouvernement van Ned Nieuw-Guinea in Nederland studeert Het Nieuw-Gulnca-raadslid Bonay, die tydelyk voorzitter is van de Parna (Partei Nationaal), zei niets van het vertrek van Kirihio te hebben begrepen. De drie in Nederland stu derende leden van de Parna (Kirihio, Indey en Wajoi) hebben nog op 18 december een brief tot de regering gericht, waarin driehoeksonderhande- llngen werden geëist als middel om zowel Nederland als Indonesië ertoe te bewegen het recht op zelfstandig heid te erkennen. Bonay zei geheel buiten het gebeuren te zyn gelaten. Op de vraag of het waar is dat. zoals Kirihio gezegd heeft, de Pa poea's voor Indonesië zouden kiezen indien de gelegenheid geboden werd. antwoordde de heer Bonay: „Er is hier inderdaad een groep pro-Indo- nesisohe Papoea's maar er is ook een groep pro-Nederlandse Papoea's. Als het waar is dat Kirihio zei, dat alle Papoea's voor Indonesië zouden kie zen. dan zou er geen Parna behoeven te bestaan, omdat wU er altfjd juist naar gestreefd hebben tegenstellingen tussen beide groepen ongedaan te maken. Als het bericht juist is dat Kirihio inderdaad in Djakarta is. dan staat de Parna daar beslist af keurend -tegenover, zo zei hy. In Zwitserland ls gisteren veel sneeuw gevallen, vooral ln de gebieden Zürich en Bern. Hierdoor ontstond stagnatie ln het trein-, lucht- en telefoonver keer. In de Zwitserse Jura ligt dertig tot veertig cm. sneeuw. Te Nancy, in midden-Frankrijk, is de grootste radiotelescoop ter wereld ln gebruik genomen. De twee reflecto ren van de telescoop beslaan tezamen een oppervlakte van zevenduizend vler kante meter. Men heeft reeds Interes sante waarnemingen met dee nieuwe telescoop kunnen doen. Plere Salinger, secretaris voor perszaken van het Witte Huls, heeft meegedeeld, dat president Kennedy een uitnodiging van zijn Mexicaanse ambtgenoot Adolfo Lopez Mateos heeft aanvaard om diens land in 1962 te be zoeken. Er ls nog geen datum voor Kennedy's reis vastgesteld. In 1961 zyn ln de Ver. Staten 11.700 mensen door brand omgekomen. Er is voor meer dan 1.6 miljard dol lar schade aangericht. ken is. De persdienst van de PTT heeft meegedeeld, dat in verband met de verbreking van het post-, telegraaf- en telefoonverkeer door de Indone sische PTT-administrat-ie geen stuk ken en pakketten met bestemming Indonesië meer zullen worden aan genomen. Reeds ter post bezorgde zendingen zullen aan de afzenders worden teruggezonden. Alleen NEMEN als er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt. VOOR DONDERDAG 4 JANUARI. Hilversum I (402 m.). KRO- 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V, d. jeugd. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV.: 10.00 Gram. 10.03 GTaim. 10.15 Morgendienst. 10.45 Vocaal ens. KRO.: 11.00 V d zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok-nood'klok. 12.04 Gram. 12.25 Wy van het land. praatje. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.40 Gevar. progr. (herh.) NCRV.: 14.00 Metropole ork. 14.30 Gram. 14.35 Gram. 15.30 Lichte muz. 16.00 Verkenningen ln de bijbel. 16.20 Planorecital. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs-ber. 17.45 Amus.- muziek. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radlokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevax. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenklng. 22.55 Boekbespr. 23.00 Amus.muz. 23.30 Eindverslag v. d. Deltacommissie, le zing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II (298 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 GTam. 9.35 Geestelijke liederen. 9 40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 Kookpraatje. lil. 15 Gram. 12.00 Orgelspel. 12 30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12.43 Llohte muz. 13,00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Planorecital. 14.30 V .d. vrouw. 15.05 Das Dreima- derlhaus", operette (gr.). 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Dansmuz. 17.30 V. d. jeugd. AVRO.: 18.00 Nws. 18.15 Eventueel aot. 18.20 Gram. 18.30 Sportpraaitje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Zang- en hammondorgel. 19.00 V. d. kleuters. 13.05 Gram. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Otello. opera (gr.) I. d. pauze (plm. 21.2021.45) Vraaggespr. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Spartaot. 23.10 Othello (verv.) 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journ. AVRO,: 20.20 Documentair progr. 2)1.0022.40 Ly- men, toneeletuk. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Serv. (330 m.) 12.00 Gram. 12.30 Waar verhaal. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Latijns- Amerikaanse muz. 15.30 V. d. landb. 16.00 Gram. 16.20 Kritieken. 17.05 Lichte muz. 17.45 Lezing of voordr. 18.00 V. d. Jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Kamermuz. 20.30 Amus.muz. 21.30 Discussie. 22.00 Liederen. 22.30 We- tensch. quiz. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Pianorecital. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, (1500 en 247 in.) 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.3'1 Gevar. progr. 13.00 Gevar. muz. 13.31 V .d .arb. 14.00 Gevar. muz. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. touw. 16.00 Gevr. muz. 16.21 Muz. bij het werk. 17.15 Mrs. Dale's dagb. 17.31 Ultsl. races. 17.34 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.31 Ber. en gevar. muz. 19.30 Nws. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Quiz. 21.00 Samenzang. 21.31 Gevar. progr. 22.00 Vragenbeantw. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Jazzmuz. 0.31 Lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus.muz. 14.00 Operettemuz. 16 00 Filmmuz. 16.45 Jazzmuz. 17.35 Ork. conc. 19.00 Nws. 19.15 Operettemuz. 21.15 Jazz.muz. 21.45 Nws. 22.15 Hoor spel. 23.35 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.10 Dans- en amusmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. FrankrUk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.10 Operamuz. 14.05 Kamermuz. 16.45 Kamermuz. 17.15 Orgelrecital. 19.00 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel (324 en 484). 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Amus.ork. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Filmmuz. 14.30 Sax.-kwart. 15.00 Pianorecital. 15.15 Volksmuz. 16.00 Beursber. 16.06 Franse les. 16.21 Ka mermuz. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19 00 Nws. 19.40 Gram. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Symfonische muz. 15.03 Gram. 16.08 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.30 Koor zang. 18.30 DlscogTaphie 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Hedendaags theater. 22.55 Nws. WOENSDAG Restaurant Van der Heyden: Leldse Assurantieclub. Spr. H. Frietsch over automobielverzekering. 8 uur n.m. DONDERDAG Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur n.m. VRIJDAG Prediker: Evang. Chrlstengem. „Ec clesia". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Hoofdstad operette „Das Dreim&dlerhaus". 8 uur nxn. ZONDAG Hooigracht 84: Nleuwjaarsbyeen- komst Humanistisch Verbond. 3 uur nam. Steenschuur 6Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. DINSDAG Volkshuis: Voorlichtingsavond vak opleiding voor ongeschoolden. 8 uur TENTOONSTELLINGEN Academie (trappenhuis): Tentoon stelling werk van Jan Schlechter onder auspiciën van L.A.K (geopend tot 15 lanuarl) Boerhaavezalen (Caecillastr.)Ten toonstelling Fotogroep „Rupture". 2- 5 en 8-10 uur n.m. (tot 13 Jan.). De Lakenhal. Tentoonstelling 80 Jaar tram. Werkdagen 10-4 uur, zon dags 1-4 uur (t.e.m.'18 januari). Lakenhal: Tentoonstelling „Jonge kunst uit Amsterdam" (tot 21 Jan.). Museum voor Volkenkunde. Tentoon stelling Japanse prenten. Dag. van 9 uur v.m.5 uur n.m.; zondag van 1—5 uur nxn. (t/m 31 Januari). Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d. Werf park 1; Tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdageo van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Ryksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling ..Nederlandse opgravingen ln Egypte" (tot 25 februari). BIOSCOPEN Trianon: „Afspraak ln september". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Stormloop der Tartaren" 14 Jr. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; Donderdagcyclus „Het congres danst" Casino: „Boem, de superman van de marine". 14 Jr. Werkd. 7 en 9.15 uur. Dagelijks te 2.30 uur „Drie jongens en een hond". A.l.; donder dagcyclus „Ontrouw". 18jr. Lido: „Hercules veroverde Atlantis" 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; Luxor: „Adieu, Lebewohl, Goodbye!" A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; Studio: „Het oog van de duivel" 18 Ir. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Astra-Theater - Wassenaar: Vrydag 8 en zaterdag 7 en 9.15 uur „Onze Man ln Havanna". 14 Jr. Zondag (Oude jaarsavond alleen 7 uur. maandag (nieuwjaar 7 en 9.15 uur), woens dag 8 uur „Rilling". 18 Jr. Donder dag 8 uur „Toen van de zomer". 18 jr. Zondag-, maandag- en woens dagmiddag half drie „De Vluchte ling" A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. B(j geen gehoor van Uw huisarts or specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhag. Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon a bi Q ct s 3 8 4 0 b 3 k a a S3 mist z 3 -5 0 onbewolkt zw 1 -2 0.4 mist z 2 -7 1 zwaar bew. no 3 -4 0.2 geh. bew. wzw 4 -4 0 mist w.stll -6 0 mist w.stll -8 0.1 mist n 1 -6 0 onbewolkt ono 2 -6 0 zwaar bew. nw 3 -13 0.3 onbewolkt nw 1 -9 0 onbewolkt wnw 1 -9 0 geh. bew. licht bew. wnw 4 WJtll -3 0 licht bew. W.stll -5 0 onbewolkt O 2 -3 0 onbewolkt ono 6 -4 O onbewolkt no 6 -1 0 regen ono 4 3 4 geh bew w.stll 1 13 geh bew. n 2 10 0.1 geh bew. w 4 -5 0 onbewolkt no 4 -6 0 mist o 1 -13 13 geh. bew. nno 6 -4 8 geh. bew. no 8 -1 1 geh. bew. zzw 2 5 1 half bew. n 6 -1 0.6 sneeuw ozo 2 -2 13 sneeuw w 4 0 3 zwaar new W.stll 13 0 geh. bew. w.stll 9 0 licht bew ono 3 10 0 regen z 5 8 6 motregen wnw 5 15 0 weerlicht w.stll 10 14

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2