De Gaulle: twee divisies keren uit Algerije terug Op de drempel van 1962: vijf voor twaalf Overleg met de FLN loopt minder vlot dan gesuggereerd is Weinig nieuwe gezichtspunten hij het Nieuw-Guineaheraad (Due/ Qïïeuws In GOA vielen 1000 Portugezen VORDERING IN RICHTING VAN ONDERHANDELINGEN I NA SCHAATSEN I NU PUZZELEN! j Fa. D. KRET Zn. Meer glans en bescherming voor uw auto! Op de streep WEERBERICHT Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 No. 30541 LEIDSCH üi DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wme Sln?el l'Lelden Giro 110 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer i 7.50 per kwartaalf 2.55 per maandf0 59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Met een voorsprong van twee dagen op alle overige staats- hoofden heeft de Franse president gisteravond zijn volk „geluk en grootheid" voor het komende jaar toegewenst. Zijn goede wensen gingen evenwel niet gepaard met toezeggingen of voor spellingen betreffende een spoedig einde van de oorlog in Algerije. Men kreeg dan ook van de wat mat uitgesproken woorden de indruk, dat de geheime vredesonderhandelingen met het FLN minder glad verlopen dan officieuze en officiële stemmen de laatste weken wilden doen geloven. Die indruk werd nog ver sterkt door de stok, die de president weer even achter de deur tevoorschijn haalde, toen hij opnieuw de mogelijkheid opperde van een hergroepering der beide volksgroepen in dat land. Demagogische trekjes in rede van president De Gaulle's schildering van een toekomst, waarin Frankrijk en een onafhankelijk Algerije loyaal en vruchtbaar zouden kunnen samen werken, miste deze keer eveneens gloed, zo geen overtuiging. Zonder de OAS bij name te noemen sprak het staatshoofd in dat verband, ter wijl zijn stem even een trilling van verontwaardiging scheen te vertonen, ook nog van „misdadigers die zich aan moord en chantage schuldig maakten". Hoe hij die misdaden-op- steeds-grotere-schaal nu eindelijk eens dacht te kunnen beteugelen, was een kardinale vraag, die het staats hoofd eveneens in het midden of het duister liet. Bepaald niet zonder demagogie was de schampere verwijzing van de pre sident naar de 23 kabinetten onder de Vierde Republiek. Want de stabi liteit onder de huidige Vijfde Repu bliek, die in vier jaar tijds slechts één premier heeft gekend, is ver te zoeken geweest. De premier heeft zich door de wil van het staatshoofd wel iswaar op zijn zetel kunnen hand haven, maar daar staat tegenover, dat de wisselingen van ministerspor tefeuilles niet van de lucht zijn ge weest. Ook De Gaulle's voorstelling van zaken alsof de welvaart in Frankrijk pas met zijn terugkeer tot de macht zou zijn begonnen, was niet zonder overdrijving. De economische I expansie, waarop die welvaart rust, is zoals iedere objectieve deskundige erkent misschien de enige winstpost geweest die de Vierde Republiek on mogelijk betwist kan worden. Behalve de politieke partijen die hij opnieuw dus van het bankroet van het oude regime beschuldigde, voerde de president ook weer andere mach ten ten tonele, die hij aansprakelijk stelde voor de onrust en de span ningen in de wereld en in zijn land. Hij sprak van de haat, die de Sow- jet-Unie kunstmatig onderhoudt, van de chronische agitatie en demagogi sche vreemdelingenangst, waaraan de jonge Aziatische volkeren ten prooi zijn gevallen. Hij zinspeelde ook op zijn zorgen Frankrijks vrijheid van handelen te waarborgen binnen de Westelijke alliantie en op zyn voor nemen het land van een gemoderni seerd leger te Voorzien. Hij onthulde en dat was het enige nieuws van zijn boodschap dat volgende maand weer twee divi sies met de bijbehorende luchtstrijd krachten, uit Algerije naar Frankrijk zullen worden overgebracht ter voor bereiding op hun nieuwe militaire taken. Frankryk, zo liet hij nogmaals weten, volgt met open oog en helder hoofd zijn weg tot nationale hernieu wing op economisch, sociaal, weten schappelijk, technisch en demogra fisch gebied. Hij was van mening, dat de even wichtigheid van Frankrijk in volle ernst en zonder het geringste knip oogje van verstandhouding, alle andere volkeren ter wereld ten voor beeld gesteld kan worden. Hij beloof de nogmaals een constructieve bij drage van zijn land aan het herstel van de rust in Europa, zodra de Rus sen nu maar zouden ophouden de rest van dit continent te bedreigen. Zelfoverschatting De rede, die twintig minuten duur de, riep vooral wel het onwezenlijke, haast beangstigende beeld op van een bijna pathologische zelfverblinding en grenzeloze zelfoverschatting, waar door vrijwel geen enkele realiteit van vandaag door de woorden van de spreker werd gedekt. We moesten, toen het staatshoofd was uitgespro ken, denken aan het mopje, dat hier de ronde doet: de president laat zich door de minister van Economische Zaken uitleggen hoe het komt, dat West-Duitsland na de oorlog zo'n machtige positie in de wereld heeft kunnen veroveren. De Duitsers had den de oorlog verloren en konden zich, aldus de minister, daardoor alle militaire uitgaven besparen, in tegen stelling tot alle andere landen. Ter wijl de president even nadenkt sug gereert zijn bezoeker, dat Frankrijk zich eventueel best door dat Duitse voorbeeld zou kunnen laten inspire ren. Gij hebt, aldus het advies van de minister, Amerika en Rusland slechts gelijktijdig de oorlog te ver klaren. Op die woorden verzinkt de generaal opnieuw in gepeins, een ge peins dat hij onderbreekt met de ver zuchting: maar stel nu eens. dat we ook d i e oorlog weer zouden win nen Het Portugese ministerie van het Leger heeft gisteravond meegedeeld, dat volgens een rapport van het In ternationale Rode Kruis (dat echter nog bevestigd moet worden) de Por tugese strijdkrachten in Goa, Daman en Dioe 1.018 man hebben verloren. Dit getal behoeft echter niet alleen op het aantal doden en gewonden te slaan, maar kan ook betrekking heb ben op vermisten. Volgens te Lissa bon ontvangen berichten is het niet onmogelijk dat er op enkele plaatsen nog verzet wordt geboden. Na een jaar van geruchten heeft ex-president Peron van Argentinië toegegeven, dat hij Het eerstvolgend nummer van dit Blad verschijnt op dinsdag 2 januari. Onze kantoren zullen morgen en nieuwjaarsdag gesloten zijn. getrouwd is met zijn vroegere secretaresse Isabella Martinez (op de foto links). Peron (mid den) verklaarde, dat het huwe lijk reeds enige tijd geleden ge sloten is. Gisteren heeft de ministerraad van 10 uur 's morgens tot ongeveer zeven uur 's avonds geduurd. Deze lange duur zou echter niet zo zeer zijn toe te schrijven aan de kwestie Nieuw- Guinea. als wel aan een serie andere agendapunten. De kwestie Nieuw-Guinea is gisteren ook onderwerp van bespreking geweest in de Tweede Kamerfractie van de KVP en in die van de P. v. d. A. Enkele socialistische leden van de Eerste Kamer hebben aan het overleg van hun geestverwanten deelgenomen. UITSTEL ONGEWENST De fractie van de KVP heeft na afloop van haar vergadering alleen de r.-k. dagbladen willen inlichten. Op een desbetreffende persconferen tie hadden anderen geen toegang. In kringen van de PvdA zou de op vatting bestaan, dat er voor de rege ring weinig te verzwijgen valt. Zij zou moeten begrijpen dat uitstel van ver duidelijking over de Nieuw-Guinea- politiek ongewenst is. Er zit thans geen ljjn in het beleid, dat op het ogenblik veel te geheimzinnig is. Naar onze indruk is dan ook te ver wachten dat de socialistische fractie leider, mr. Burger, in het Kamer debat op 2 januari een kritische rede zal houden. De fractie zou vasthou den aan haar verklaring, waarin ver duidelijking nog vóór 2 januari nood zakelijk werd geacht. REDE SUURHOFF In een rede te Amsterdam heeft de voorzitter van de PvdA, de heer J. G. Suurhoff, verklaard, dat Nederland de belofte van zelfbeschikkingsrecht aan de Papoea's niet als een vodje papier mag beschouwen, maar ook niet als iets zo verhevens dat wij er een ge wapend conflict voor zouden moeten riskeren. Volgens de Indonesische mi nister Soebandrio zou binnen het ka der van Indonesische soevereiniteit toch een zekere mate van zelfbeschik king voor de Papoea's mogelijk zijn. Voor zover dat reëel blijkt is er geen reden de Indonesische voorwaarde in zake soevereiniteit als beletsel te be schouwen voor onderhandelingen, die direct moeten beginnen, aldus de heer Suurhoff. NOG SCEPTICISME Onze Amerikaanse correspondent meldt: In Amerika overheerst de indruk dat er vorderingen zijn gemaakt in de richting van onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië. Het feit ech ter, dat Soekarno, de Indonesische president, tot dusver vasthoudt aan bindende voorwaarden voor een con ferentie, veroorzaakt enig sceptisme. Amerika hecht er gelijk bekend groot belang aan om beide partijen tot elkaar te brengen. Indien er een conferentie tot stand komt, heeft Amerika daaraan het nodige gedaan, i Tot dusver is Amerika evenwel niet geneigd de rol van bemiddelaar te j vervullen. Het is mogelijk doch niet waar schijnlijk, dat het diplomatieke over leg begin volgende week zover gevor derd is, dat de Nederlandse regering een concreet plan voor een conferen- tie aan de Kamer zal kunnen voor leggen. Zou het diplomatieke overleg dinsdag echter nog in volle gang zijn dan zou het voor de Nederlandse re gering moeilijk worden opening van zaken te doen. BEZOEK VAN ROBERT KENNEDY Amerika's minister van Justitie, Robert Kennedy, en broer van de pre sident, zal van 12 tot 18 februari een bezoek aan Djakarta brengen. Minis ter Kennedy gaat naar Indonesië op uitnodiging van zijn Indonesische col lega, dr. Goenawan, die in april 1961 in Washington is geweest. Men behoeft Kennedy's bezoek niet direct in verband te brengen met de crisis rond Nieuw-Guinea. Kennedy gaat eerst naar Japan en zal op de terugweg Djakarta. Teheran, Rome Berlijn en Bonn aandoen. Alleen het bezoek aan Rome wordt als privc ge kenschetst voor ontspanning. De ver onderstelling lijkt gewettigd dat Ro bert Kennedy in de overige hoofd steden zal optreden als de persoon lijke waarnemer van de president. De steden, die hij op de terugreis bezoekt zijn op Rome na alle betrokken bij een bijzondere crisis. Heel graag hadden wij U j§ allen nog enkele dagen ijs- 1 pret toegewenst. Maar dat g gaat nu eenmaal niet door in g dit laatste weekeinde van g het oude en eerste van het 1 nieuwe jaar. Dan weten wij een heel g aardige andere bezigheid g voor U: puzzelen. Meestal ontvangen wij g daags na Kerstmis reeds 1 vele oplossingen van onze g kerstprijsvraag. Dit jaar g waren het er nog geen tien. 1 Dat was begrijpelijkt want er was wel wat beters te 1 doen dan piekeren. Maar nu J het helaas toch is afgelopen met het schaatsenwaarom §j zoudt U dan niet eens aan j die andere ontspanning 1 denken? Er is weliswaar g geen haast bijwant tot 15 M januari nemen wij nog in- zendingen aan, maar dit komende weekeinde is toch g het langste voor de sluitings- j§ datum. minimimini Dit schaakspelletje is niet zo onschuldig als het er uit ziet. Het bord ie de wereld, de stukken zijn wij mensen, de spelers zijn Kennedy en Chroesjtsjow en de klokken staan, op de drempel van het nieuwe jaar, op vijf minuten voor twaalf. Vijf minuten voor twaalf, om die tijd begint het nieuwe jaar, want ,,zo laat" is het nu eenmaal bij het begin van 1962: heel erg ïaat. Zou het nieuwe jaar datgene brengen, waarnaar eigenlijk iedereen op de wereld hunkert? Laten wij allen hopen en er naar vermogen aan meewerken, dat volgende jaarwisseling deze symboliek van het ,,vijf voor twaalf" niet meer van toepassing is! LOODGIETERSB^ORIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen S.90 Uit het Leidsch Dagblad van 1 Junari 1862: Veel heil en zegen! Dat zij het deel van ieder onzer stad- genooten, naar hetgeen ieder voor zich wenscht en als zoo danig aanmerkt, of liever, al wat wenschelijk en werkelijk voor ieder nuttig zij, zal hem geschonken worden en met die gift der Hoogste liefde zij ieder tevreden. Veel heil en zegen! Te Parijs loopen onder scheiden berigten aangaande nieuwe belastingen. Zoo spreekt men over een belas ting op de minnen, welke hare kinde-en niet, voordat 1 deze tien maanden oud zijn. i zullen mogen verlaten. Ook is f er belasting op zout en suiker. Oudejaarsavond 1961 klokslag twealf Een rustpunt op een weg, waarlangs de mensheid zich al tienduizenden jaren voortbe weegt, het begin van een nieuw tra ject, waarvan elk mens weet dat het beperkt zal zijn, maar waarvan nie mand gelukkig de werkelijke beperkheid precies kent. Het is onmogelijk te zeggen hoever een bezinning op de jaarwisseling in het onafzienbare verleden teruggaat. Stellig veel verder dan tot de aan vang van onze jaartelling, toen dus de tijd volgens andere maatstaven werd gemeten. Waarschijnlijk heeft een dergelijke bezinning bestaan vanaf het ogenblik waarop de mens zich begon te verdiepen in het tijds begrip. Het is een wonderlijke ge dachte zich daarbij te realiseren, dat het in de loop der eeuwen steeds dezelfde aandoeningen en gemoeds stemmingen zijn geweest, welke bij een zodanig beraad een rol hebben gespeeld. Wij stellen ens zo voor. dat sinds de prille oudheid ziekte, honger en kou de noden zijn geweest, waar mede de mensheid hei meest te kam pen heeft gehad. Is het anno 1962 eigenlijk anders? Zolang er mensen hebben bestaan, is hun* leven vervuld geweest van vreugde en verdriet. In voortdurende aiwisseling en met sterk uiteenlopen de doseringen. Soms waren het klei ne verdrietelijkheden: het verlies van materieel bezit of een deel daarvan; zaken, die met noeste vlijt en in spanning van alle krachten niette min weer vervangen kunnen worden. Soms ook ernstig leed: het heen gaan van een dierbaar gezins- of familielid of van een goede vriend, het blijvend verlies van onvervang bare levensvreugde. Niet overal ter wereld vertoont de verhouding tussen hetgeen een mensenleven gelukkig of onge lukkig kan maken hetzelfde beeld. Er zyn nog steeds op deze aarde grote gebieden, waar de bevolking een voortdurende strijd levert tegen armoede en honger en tegen af- ^anuwelijke epidemieën, die alle te zamen hei sterftecijfer doen stijgen tot een hoogte, waarvan wy, bewo ners van West-Europa, ons nauwe lijks een voorstelling kunnen vor men. In dat opzicht leven wij in dit deel van de wereld onder uitzon derlijk gunstige omstandigheden. Men kan gerust stellen dat chronische hon ger in onze contreien een onbekend verschijnsel is. Dank zij onze voor treffelijke gezondheidszorg bereiken cie mensen hier een ouderdom als nagenoeg nergens elders, terwijl de zuigelingensterfte het laagste is in de gehele wereld. Dank zij de gunstige economische conjunctuur in vele lan den en dank zij de goede sociale voorzieningen in ons land, leven wij materieel in een welvaartsstatus als zelden voordien en waardoor werke lijke schrijnende armoede tot de ho ge uitzonderingen behoort. Vanzelfsprekend; er zijn legio landgenoten, die elke gulden drie» maal moeten omkeren voor ze hem uitgeven en die desondanks de groot ste moeite hebben om de touwtjes aan elkaar te knopen. Maar de ech te bittere armoede, die tot wanhoop kan leiden, treft men toch zelden of nooit meer aan. Nederland zou een Utopia kunnen zijn, wanneer niet een groot deel van de wereld vervuld was van mi litaire en politieke onrust; wanneer er niet was de voortdurende commu nistische agitatie, de tegenstellingen tussen Oost en West, het geharrewar om west-Berlijn en het herstel van de Duitse eenheid. Met als resultante van dat alles en nog veel meer, de beklemmende vrees voor een derde wereldoorlog, overkoepeld door een afzichtelijke atoomwolk. De individuele mens voelt zich te genover al deze problemen nie tig en machteloos. Het enige wai als afweer binnen zijn vermo gen ligt, is steun on aansluiting te zoeken bij lieden die als hy van goeden wille zijn en die ook be reid zijn een offer te brengen in de gemeenschappelijke strijd tot behoud van datgene wat het leven Waard maakt om geleefd te worden, waar toe in de allereerste plaats de gees telijke vrijheid gerekend moet wor den. Het ware te wensen, dat alle men sen van goeden wille in alle landen géén uitgezonderd zich van avond één ogenblik op deze hoge waarde bezonnen en daaraan het voornemen verbonden om hun denk en handelwijze in 1962 daarnaar te richten. Maar dat is waarschijnlijk een ge dachte, welke zich moeilijk laat in passen in de huiselijke sfeer waarin, temidden van knapperende oliebol len. warme saucijzenbroodjes en dampende punchgroc het scheidende jaar in ons land pleegt te worden uitgeluid. Mogen wij deze korte overdenking dan ook besluiten rnet onze huise lijke, hartelijke en Hartgrondige wens aan al onze medewerkers, adver teerders en lezers: Moge 1962 voor U een jaar wor den waarop ge aan het einde met vreugde en dankbaarheid terug ziet!!!! REGEN OF SNEEUW Blijkens het weersoverzicht van het K.N.M.I. (10 uur) zullen de tempe raturen bij westelijke wind morgen dalen. Naast enkele regen- of sneeuwbuien kunnen ook opkI.irir.gen voorkomen. 31 december Zon op; 8.48 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 1 36 uur; onder: 13.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.45 en 22.19 uur, laagwater te 5.05 en 17.33 uur (1 januari hoogwater te 10.52 en 23.32 uur. laagwater te 6.13 en 18.45 uur. 2/1 hoogwater tc 12.01 uur. laag- i water te 7.27 en 19.55 uur.) Dit blad bestaat uit 28 pagina's

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1